Steeds meer fusies met buitenlandse bedrijven Verdere belastingverlaging schaadt economie Economie rukkerij Sony Music Amerikaanse handen Nederlandse noodvoorraad 35 miljoen vaten Tsjechië weert journalist VS uit vrees voor amok In de luchtvaart praat iedereen met iedereen Touroperator accepteert als eerste boeteregeling Fiat Brussel voor Ben Nederland AiissEL De Europese Commissie gaat akkoord met de totstand- oming van Ben Nederland Holding BV, een joint venture van lelgacom, Tele Danmark en Deutsche Telekom. Dit bedrijf leeft in Nederland een van de vijf UMTS-frequenties voor mo- liele telefonie in de wacht gesleept. Volgens de Commissie le- frt de joint venture geen problemen op inzake de Europese lededingingsregels. nflatie Duitsland hard opgelopen msbadenDe inflatie in Duitsland loopt hard op. Uit voorlopi- berekeningen van het Duitse bureau voor de statistiek blijkt jat de inflatie (op jaarbasis) deze maand uitkomt op 2,4 pro ent. De gemiddelde prijsstijging bevindt zich daarmee op het ioogste niveau sinds augustus 1997. In augustus werd nog 1,8 irocent gemeten. Het Duitse bureau voor de statistiek in Wies iaden liet gisteren weten dat de stijging vooral wordt veroor- aakt door de hogere brandstofprijzen. Zonder het prijsopdrij- ende effect van olie zou de inflatie in september uitkomen op 1 procent. nterpay gaat infrastructuur beheren msterdam Interpay gaat voor achthonderd banken en financi- le instellingen de infrastructuur voor betalingsverkeer via e- ommerce bouwen en beheren. Daartoe heeft het bedrijf, dat in Nederland het betalingsverkeer tussen banken afhandelt, een ontract gesloten met de koepelorganisatie Global Trust Autho- Interpay is gekozen omdat het bedrijf in Nederland al met eüige toepassingen voor betalen via internet werkt. iamenwerking bladen over zweeftrein ioningen De zweeftrein tussen Groningen en Duitsland is er og niet, maar hij heeft de dagbladen Nieuwsblad van hetNoor- 'm en Oldenburger NordWest-Zeitwig al wel dichter bij elkaar fbracht. Zij komen overmorgen met een gemeenschappelijke lijlage over de nieuwe spoorlijn die de Randstad via Groningen iet het Noordduitse achterland gaat verbinden. De eenmalige ijlage is een gezamenlijke productie van journalisten van beide ranten; artikelen in het Duits zijn in het Nederlands vertaald omgekeerd. Uit een recente enquête van het Nieuwsblad leek dat tweederde van de inwoners van Groningen voorstan der is van de komst van de zweeftrein. )ud-topman van Akzo overleden «wijk Ir. H.J.J. van der Werf, gedurende 27 jaar lid van de van Bestuur van Akzo, is vorige week overleden. Hij was nkele jaren voorzitter van de bestuursraad van het chemiecon- jrn. Van der Werf was geridderd in de Orde van de Nederland- Leeuw, Commandeur in de Orde van de Rijzende Zon en erde klasse Officier in de Leopoldsorde. Hij werd 74 jaar. teclame Volvo S60 alleen op internet iWYORK De Zweedse autofabrikant Volvo voert de reclame- impagne voor het nieuwe model S60 in de Verenigde Staten itsluitend via internet. Volgens topman P. Bienert gaat het om n primeur in de autoindustrie. De campagne, die midden ok- iber moet beginnen, is uitsluitend te zien via internetprovider merica Online (AOL), die ongeveer 24 miljoen abonnees heeft, merikanen die de S60 via het net kopen, mogen fcich verheu- en in gratis accessoires die een waarde kunnen hebben van ,100 dollar (5.250 gulden). De S60 is een coupémodel dat begin jvember op de markt komt. De wagen zal tussen 26.500 en 1900 dollar (66.000 tot bijna 75.000 gulden) kosten. enault vervangt banden Kangoo m rus_ï Het Franse autoconcern Renault roept over de hele we id 25.000 auto's van het type Kangoo terug naar de garage om banden te vervangen. Onderzoek heeft uitgewezen dat bij )0 Kléber-banden, die standaard onder de auto worden ge- lonteerd, de druk uit zichzelf minder kan worden. In Neder- nd worden 1.116 auto's teruggeroepen. Renault heeft besloten ïhele productieserie van 15.000 banden te vervangen. Dat is ledkoper dan uit te zoeken waar de tweehonderd gewraakte uks zijn gebleven. Ongelukken hebben zich overigens tot nu niet voorgedaan. Renault vervangt uit voorzorg. Verbod nachtvluchten Beek was juist' 1ASTRICHTDe beslissing om geen nachtvluchten op Maas- cht Aachen Airport (Beek) toe te laten, was juist. Dat erkende recteur F. Koelman van het Limburgse Industrie- en Ontwik- lingsfonds (LIOF) vandaag in reactie op een rapport van prof. Soete over de toekomst van Limburg. Het LIOF was aanvan- lijk tegen het verbod. Soete stelt nu dat het verbod terecht is iidat het vliegveld in dichtbevolkt gebied ligt. Nachtvluchten uden dit deel van Limburg als vestigingsplaats voor bedrijven werknemers minder aantrekkelijk hebben gemaakt, aldus iete. Het LIOF reageerde enkele jaren geleden teleurgesteld op nachtvluchtverbod, omdat het Belgische vliegveld Bierset ervan ten koste van Beek zou profiteren. '.rkgelegenheid 200 werknemers blijft slem piet arp drukkerij van Sony Music in irlem wordt per 1 oktober [genomen door IMPAC Eu- i, dat zelf weer onderdeel is Westvaco Corporation uit VS. Sony Music Printing, i begonnen als de drukkerij platenhoezen voor CBS aan Vaarderweg, is begin dit jaar T r Sony in de etalage gezet, overname heeft geen gevol- voor de werkgelegenheid de ongeveer 200 werkne- et zelf drukwerk maken de hoesjes van en boekjes :d's en dvd's hoort niet lan- tot de kernactiviteiten van concern. In overleg met de ctie van de drukkerij is de lopen maanden gezocht een overnamekandidaat, faren slechts twee gegadig- die de in Haarlem gevestig- drukkerij zouden kunnen [nemen. Shorewood, maar bedrijf viel al snel af, en IM- i concern dat gespeciali- 1 is in drukwerk en verpak- imateriaal voor multime- aken als cd's, cd-rom's, s en dergelijke werd zelf net slokt door Westvaco. Daar- is een wereldwijd opere- drukkerijconcern voor limed iaverpakkingen ont- iwel Westvaco als Sony en Haarlemse drukkerij waar tweehonderd werknemers Üenst zijn, is tevreden over de overeenkomst. Wel moest eerst door de NMa nagegaan worden of hierdoor op Europe se schaal niet een te groot mo nopolie zou ontstaan. De over name levert volgens deze in stantie geen problemen op. Sony Music Printing heeft een jaaromzet van 45 tot 50 miljoen gulden. Over het over namebedrag zijn geen medede lingen gedaan. Directeur W. Hoogsteen ver wacht," dat de drukkerij onder de naam AGI Media Packaging Haarlem langdurig het druk werk voor Sony Music zal blij ven verzorgen. Daarnaast zal tegelijk de verpakkingsdruk- werkmarkt verder worden be werkt. Westvaco is naast mediaver- pakkingen via overgenomen ondernemingen ook gespeciali seerd in het verpakken van ta bakswaren en van medicijnen. „Westvaco wordt heel snel een multinational die bewust we reldwijd een marktpositie aan het verwerven is. Die politiek is goed voor de continuïteit van onze onderneming in Haar lem", aldus Hoogsteen. Vanuit IMPAC meldt direc teur L. Newbon heel gelukkig te zijn met de nieuwe aankoop. Een Oostenrijks bedrijfsonder deel werkt al jaren veel voor So ny. Dat het Japanse bedrijf de eigen drukkerij nu aan IMPAC overdoet wordt gezien als een bewijs van de zeer goede be trekkingen tussen beide onder nemingen. den haag anp De strategische olievoorraad van Nederland omvat 4,8 mil joen ton olie. Dat zijn 35 mil joen vaten. Die voorraad moet goed zijn om Nederland in ge val van een oliecrisis negentig dagen draaiende te houden, ai- dus het ministerie van econo mische zaken. De aanleg, het beheer en het instandhouden van deze natio nale noodvoorraad is de taak van de Stichting Centraal Or gaan Voorraadvorming Aard- olieprodukten (COVA), die valt onder het ministerie van eco nomische zaken. COVA heeft Volgens de begroting van Eco nomische Zaken in 2000 een budget van 141 miljoen gulden. De olie ligt opgeslagen in tankopslagplaatsen die zich vooral op de Maasvlakte bevin den. Die tankopslagplaatsen worden door COVA gehuurd van bedrijven, aldus de woord voerster. Het hebben van een strategi sche olievoorraad vloeit voort uit internationale verplichtin gen, zoals die zijn bepaald door het Internationale Energie Agentschap (IEA) van de OESO, de club van ontwikkelde lan den. Alle (olieconsumerende) lidstaten houden er een nood voorraad op na. De toenmalige Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Kissinger stond in de jaren zeventig aan de wieg van de strategische olievoorraden van de OESO-landen. Naar aanlei ding van de oliecrisis in 1973 kwamen op zijn initiatief een internationaal energieprogram ma en de IEA, als tegenwicht van de OPEC (het kartel van olieproducerende landen), tot stand. Een van de 'actiepunten' betreft de aanleg en de instand houding van strategische olie voorraden. Volgens de woord voerster kan Nederland nooit op eigen houtje beslissen om de strategische voorraad in te zetten. Dat kan volgens haar al leen in internationaal verband. Onderzoek oud-minister Wijers van economische zaken Europese bedrijven zoeken hun fusiepartners steeds va ker in het buitenland. De groei is er nog niet uit. Het aantal internationale fusies en overnames kan nog ver der toenemen. Dat bleek gisteren uit onderzoek van de Boston Consulting Group (BCG), die geleid wordt door voormalig minister Wijers van economische zaken. De veranderingen op de in ternationale kapitaalmarkten, de mogelijkheden van internet en de komst van de euro dra gen volgens Wijers sterk aan deze groei bij. De binnenlandse transacties kenmerken zich door een lagere groei, maar zijn baarn anp Sinds 1996 is het aantal grens overschrijdende fusies en over names elk jaar verdubbeld. De waarde van de transacties liep vorig jaar op tot circa 756 mil jard gulden (300 miljard dollar). qua omvang en totale waarde nog wel groter. Wijers zegt dat zowel in om vang als in aantal het geheel van internationale fusies nog verder kan groeien. De Europe se managers laten zich volgens hem nu nog te veel leiden door barrières waarvan de betekenis wordt overschat. „Nationale grenzen worden vaak enorm overdreven." In het onderzoek wordt kri tiek geuit op de rol van de Eu ropese overheden. Deze zou den om de nationale markt te beschermen, potentiële fusie- bedrijven belemmeren in het opbouwen van langdurige con currerende posities. Ook moet de overheid de ondernemingen meer aanmoedigen grensover schrijdende transacties aan te gaan. Wijers constateert verder dat in de afgelopen vier jaar de Eu ropese bedrijven relatief veel fusies en overnames in de Ver enigde Staten hebben gedaan. „De Amerikaanse activiteiten op dit gebied in Europa bleven hierbij achter." praag ap-anp Tsjechië heeft een journalist van de Amerikaanse socialisti sche krant Socialist Worker ver boden het land binnen te rei zen. De autoriteiten vreesden dat journalist en activist Lee Sustar amok zou maken rond om de bijeenkomst van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank deze week in Praag. De Tsjechische politie pro beert een herhaling te voorko men van de 'Battle in Seattle'. Tienduizenden demonstranten vochten vorig jaar december bij een top van de Wereldhandels organisatie (WTO) in het Ame rikaanse Seattle een veldslag uit met de oproerpolitie. Sustar keerde maandag per vliegtuig terug naar de Verenig de Staten, nadat hij de voor gaande nacht in de aankomst hal van het vliegveld van Praag had doorgebracht. Actievoer ders demonstreerden voor het vliegveld voor het doorlaten van Sustar. De bijeenkomst van ministers van financiën uit 182 landen is pas vandaag officieel van start gegaan. Gisteren werkten de bewindslieden echter al aan een gezamenlijke verklaring over een snellere terugdringing van de armoede in de wereld. Italië voegde de daad bij het woord en schonk nog eens 175 miljoen gulden aan een fonds voor schuldsanering van arme landen. Hiermee komt de totale Italiaanse bijdrage op zo'n 425 miljoen gulden. Wereldbank president James Wolfensohn zei dat de bank nog dit jaar het aantal landen dat schuldver mindering krijgt kan verdubbe len tot twintig als het Italiaanse voorbeeld wordt gevolgd. De Wereldbank gaf gisteren een rapport uit waarin staat dat sommige armere landen hun nationale inkomens zouden kunnen verdubbelen als ze kor te metten maakten met de cor ruptie. In het rapport werden met name Oekraïne en Indone sië genoemd. Drie actievoerders hebben zich gisteren vastgeketend aan een Praagse brug. Liberalisering of het vrijmaken van de wereldecono mie is volgens hen de doodsteek voor veel arme landen. FOTO AP JEROME DELAY De reusachtige reservoirs voor de opslag van de strategische oliereser ve in Rotterdam. Minister Zalm overweegt een deel te verkopen om via vergroting van het aanbod de prijs op de markt te drukken. FOTO ANP JASPER JUINEN Weer volop geruchten na breuk KLM en BA amstelveen richard mooyman 'Geen commentaar' of 'ieder een praat met iedereen'. Vlieg maatschappijen zullen weer volop gebruik maken van deze twee nietszeggende standaard- antwoorden uit hun media handboeken. Na de plotselinge breuk tussen de KLM en British Airways draait de geruchten machine over nieuwe lucht vaartallianties weer op volle toeren. Een voorproefje gaven Swissair en British Airways afgelopen weekeinde met hun 'geen com mentaar' op berichten dat zij nu een oogje op elkaar hebben. Ongetwijfeld zullen meer ver halen opduiken over vermeen de opbloeiende liefdes en ver standshuwelijken binnen de luchtvaart. Analisten, journalis ten en zelfbenoemde 'waarne mers' hebben het er maar druk mee. De KLM en British Airways staan er weer min of meer al leen voor. Beide maatschappij en moeten binnen Europa op zoek naar een nieuwe partner, want alleen binnen sterke alli anties kan de wereldwijde con currentieslag met succes wor den uitgevochten. De her nieuwde toetreding van Neder landers en Britten tot de huwe lijksmarkt zorgt voor onrust. Ook bij luchtvaartmaatschap pijen die al keurig zijn ge trouwd. Want van levenslange trouw is binnen de promiscue snelle wereld van Peter Stuyvesant geen sprake. In de wir-war van vluggertjes en affaires is het uit gerekend de KLM die op zoek is naar een stabiele relatie. Als middelgrote maatschappij met een kleine thuismarkt en een groot netwerk, moet de KLM wel over de grenzen kijken om straks niet door de grote jon gens van tafel te worden ge- Na eerdere contacten met on der meer British Airways, SAS en Swissair streefde de KLM- top naar een baanbrekende fu sie met achtereenvolgens Alita lia en British Airways. Maar na twee pijnlijke mislukkingen lijkt KLM-topman Van Wijk inmid dels genoegen te willen nemen met een vaste verkering zonder boterbriefje. In de praktijk is dat al moeilijk genoeg. Swissair, Air France en Lufthan sa worden nu als mogelijke partners genoemd, ook al lig gen ze niet allemaal voor de hand. Maar ook de aan de kant gezette ex-partner Alitalia en zelfs opnieuw British Airways duiken alweer op in de specula ties. Alles lijkt mogelijk. Hoe wild de verhalen ook zijn, in een aantal gevallen is er wel iets van waar. Het is namelijk inder daad zo dat binnen de lucht vaartwereld 'iedereen met ie dereen' spreekt. Zo bevestigde KLM-topman Van Wijk onlangs in een pers- gesprek dat hij in de tijd van de bijna-fusie met Alitalia samen met zijn Italiaanse collega 'ver kennende besprekingen' voer de met zowel Air France als Bri tish Airways, twee giganten die samen met Lufthansa in Euro pa de dienst uitmaken. Maar die besprekingen zijn toen 'nooit tot wasdom gekomen', aldus Van Wijk. „Het is logisch dat er nu wordt gespeculeerd over nieuwe part ners, maar wij doen er niet aan mee", zo stelt een KLM-woord voerder. „We gaan eerst binnen het bedrijf de zaken op een rij tje zetten. Gelukkig gaat het re delijk goed met de MLM. Maar op termijn gaan we zeker weer op zoek naar een partner." Of topman Van Wijk nu al op de koffie gaat bij de concurrenten, kan de woordvoerder niet zeg gen. „Ik heb geen inzage in zijn agenda." Chauffeur de klos bij te weinig rust de houding van zijn collega's niet. „De rust is juist nodig voor de veiligheid", zegt hij. De boetes vormen volgens Langhout een onderdeel van een totaal veiligheidsplan van zijn onderneming. Hij bena drukt dat zijn bedrijf hier al voor het noodlottige ongeval met een bus in Frankrijk aan werkte. Over twee weken moet het plan klaar zijn. In de rust- en rijtijdenrege ling van de CAO staat dat een chauffeur twaalf uur voor ver trek van de pendeldienst niet mag rijden, tussen heen- en te rugreis moet hij elf uur rusten en 24 uur na de pendel mag hij niet werken. De onafhankelijke commis sie, die toezicht gaat houden op de naleving van de CAO, vindt dat overtreders een boete van duizend gulden moeten beta len. Voor elk kwartier dat er niet wordt gerust, komt daar 250 gulden bij. utrecht» anp Pendelchauffeurs van tourope rator Peter Langhout die zich niet aan de verplichte rust- en rijtijden houden, worden flink beboet. Langhout is het eerste busbedrijf dat akkoord gaat met de door een onafhankelijke commissie voorgestelde sanc ties. Koninklijk Vervoer Nederland -Peter Langhout is hier niet bij aangesloten- vindt de boetes voor het niet naleven van de CAO veel te hoog. Bestuurder C. Bos van FNV Bondgenoten is blij dat het eerste bedrijf over stag is. „Voor ons is het onbe grijpelijk dat werkgevers wel vinden dat hun chauffeurs zich aan de rust- en rijtijden moeten houden maar bij overtreding geen boetes willen betalen." Volgens Bos worden chauf feurs door hun werkgevers on der druk gezet om snel verder te rijden. Peter Langhout van het gelijknamige bedrijf begrijpt den haag peet vogels nieuwsanalyse Dreigt de Nederlandse economie vast te lopen als gevolg van oververhitting? Die vraag is bepa lend voor de hoeveelheid geld die de burger wellicht terugkrijgt van de overheid. Volgens het regeerakkoord is er ruimte voor 10 miljard gul den belastingverlaging. De premies voor sociale uitkeringen kunnen verder drastisch omlaag, want de sociale fond sen hebben tientallen miljarden te veel in kas. In 2001 krijgt de belastingbetaler van die over vloed 7 miljard gulden terug in de vorm van la gere belastingen. Maar voor het overige houden de politici de hand op de knip. De angst voor oververhitting zit er goed in. De economische groei heeft al geleid tot schaarste aan personeel. En schaarste vertaalt zich in ho gere prijzen, in dit geval lonen. Daarnaast zal de inflatie oplopen door de BTW-verhoging, de ho ge olieprijs en de zwakke euro. Die ontwikkeling leidt tot hogere lonen en dat veroorzaakt weer hogere prijzen. Als die spiraal eenmaal draait, verzwakt de con currentiepositie en dat leidt uiteindelijk weer tot een terugval in de groei. Minister van economi sche zaken Jorritsma en premier Kok roepen de vakbeweging dan ook op niet te hoge looneisen te stellen. De belastingverlaging leidt immers al tot een koopkrachtverbetering van vier tot zes procent. Die redenering wordt onderuit gehaald door de Stafgroep Economisch Onderzoek van de Rabo bank, die berekende dat de bijna zeven miljard gulden tot een gemiddelde koopkrachtverbete ring van niet meer dan 1,5 procent leidt. De be lastingverlaging is dus geen reden om de loonei sen te matigen, betogen de onderzoekers. Toch vrezen ook zij een oververhitte economie als de lonen te veel stijgen. Ook de politieke partijen zijn daar beducht voor. WD-fractieleider Dijk stal wees vorige week tijdens de algemene poli tieke beschouwingen op de overschotten van de sociale fondsen, die aan de burgers teruggege ven zouden moeten worden. Dat zou tot een nieuwe lastenverlichting van miljarden guldens leiden. De WD wil pas in de herfst van 2001 bekijken of de premies omlaag kunnen en zo ja met hoe veel. Verdere belastingverlaging heeft geen voorrang omdat de politiek daarmee olie op het economisch vuur zou gooien. Ook PvdA, D66 en CDA pleiten voor voorzich tigheid. Alleen groepen als gezinnen met kinde ren en minimumloners moeten lastenverlich ting krijgen, betogen de partijen in verschillende varianten. Als er ai geld teruggaat naar de bur ger, dan moet dat eerder gebeuren in de vorm van beter onderwijs en zorg, menen zij. Vooral aflossing van de staatsschuld wordt ge zien als een nuttige besteding van de meeval lers, omdat dat de economische groei niet ver der aanwakkert. Zelfs PvdA-fractieleider Mel- kert, tot voor kort voorstander van extra over heidsuitgaven, pleit nu voor het in 25 jaar volle dig wegwerken van de staatsschuld. Dat beperkt automatisch de financiële ruimte voor 'cadeau tjes' voor de burgers en voor nieuwe investerin gen. Of en hoeveel geld in het verkiezingsjaar 2002 aan de belastingbetalers kan worden teruggege ven hangt voor één keer nauwelijks af van de belastingmeevallers. Veel bepalender is de tem peratuur van 's lands economie. Kan die een nieuwe financiële injectie verdragen? Alleen als de burger zich keurig gedraagt, niet te veel extra loon eist en ook nog harder gaat werken, wil po litiek Den Haag beldjken of er nog iets in het vat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7