Surinaams goud vrijwel verdwenen Russen smullen van Circus Kompromat Jakarta geeft buitenwereld van alles de schuld Buitenland rgentijnse jongeren i jfelen aan identiteit iichtingenchef Peru i formeel ontslagen Koreanen willen ontspanning Frans fraudeschandaal is als fragmentatiebom imaanslag op Filipijnse universiteit 3n ibato Op de staatsuniversiteit in Kabacan op het zuidelijke jijnse eiland Mindanao is gisteren een zware bom ontploft. 3ri gens de eerste berichten zijn daarbij drie studenten omgeko- '6 n. Tien anderen raakten gewond, de meesten ernstig, aldus radiostation. In Kabacan zijn sinds begin dit jaar al tien naanslagen gepleegd. De autoriteiten zeggen dat ze het werk 3C van de islamitische terreurbeweging Moro Bevrijdingsfront, >n grootste afscheidingsbeweging op de Filipijnen. Drie miljoen ,rf de zestien miljoen inwoners van het eiland Mindanao zijn ati slim. o verse stakingen in België ssel In België heeft het personeel van de posterijen, tele ra nbedrijf Belgacom en luchthaven Zaventem gisteren ge- ikt. De acties waren een protest tegen voorgenomen privati- ngen en reorganisaties, waardoor banen verloren zouden De postbezorging in België lag vrijwel plat. Bij Belgacom het om een beperkte actie; telefoneren en internetten bleef gelijk. Op Zaventem had het luchtverkeer gedurende de hele te kampen met vertragingen. k-aan-nekrace in Denemarken fnhagenHet verschil in de peilingen tussen voor- en tegen- iders van de euro in Denemarken wordt kleiner. De Denen donderdag naar de stembus om over invoering van de Eu- ese eenheidsmunt te stemmen. In een peiling in opdracht de krant Politiken kregen de voorstemmers met 45 procent een nipte voorsprong op de tegenstemmers (43 procent). - ïalf procent van de ondervraagden had nog geen standpunt «nomen. In een andere peiling scoorden de voorstanders de euro 42 procent, de tegenstanders 46. "Jrtugezen kiezen 14 januari president bon In Portugal wordt op 14 januari volgend jaar de eerste de van de presidentsverkiezingen gehouden. Dit heeft presi- Li I Jorge Sampaio gisteren bepaald. Het is nog onduidelijk of ïth il-jarige socialist Sampaio een tweede ambtstermijn ambi- »ra Hij werd in 1996 in de eerste ronde gekozen met bijna 54 :ent van de stemmen. Zijn mandaat eindigt in maart vol- M jaar. J! ugsdealers Ierland gearresteerd in* Bij huiszoekingen in het centrum van de Ierse hoofd- Dublin zijn 46 mensen gearresteerd wegens heroïnehan- Dit heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Drugsmisbruik 3B handel hebben in Ierland de afgelopen jaren een enorme ht genomen. Dit jaar zijn in Dublin al veertien gebruikers 3,e rieden, van wie zeker de helft door het gebruik van onzuive- eroïne. ychiatrisch onderzoek Pinochet iago De Chileense onderzoeksrechter Guzman heeft zijn loor van oud-dictator Pinochet met een maand uitgesteld, heeft Pinochet opdracht gegeven zich aan het wettelijk ver- ate psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Pinochet liet ge maand via een woordvoerder weten dat hij niet bereid is op zijn geestelijke vermogens te laten testen. Wel is hij be- zijn lichamelijke gezondheid te laten onderzoeken. irstelplan voor milieu Everglades iingtonDe Amerikaanse Senaat is gisteren akkoord ge- met een omvangrijk plan om het milieu van de Evergla- moerassen in de zuidelijke staat Florida te herstellen. Het rme project zal zo'n dertig jaar duren en 7,8 miljard dollar miljard gulden) kosten. Het huis van afgevaardigden moet instemmen met het plan, waar milieugroepen al jaren om en. De natuurlijke doorstroming van water door de moeras- is door de bouw van dammen en andere kunstwerken ver- rd en zo'n 10.000 vierkante kilometer van het unieke moe- in bosland is al verdwenen. eti e van 12 miljard voor Karadzic York Radovan Karadzic is gisteren door de jury van een tbank in New York veroordeeld tot een boete van 4,7 mil- dollar (ongeveer 12 miljard gulden). De voormalige Bos- h-Servische leider moet het geld betalen aan 22 overleven- en families van slachtoffers van de volkenmoord op Kroa- in Bosnische moslims in Bosnië-Herzegovina. Karadzic, die dt gezocht door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag, dt zich op een onbekende plek schuil. - itaire bewind haalde kinderen weg -di wat jonge Argentijnen P len aan hun identiteit. Dat althans uit onderzoek van s" rganisatie van de dwaze ïqmoeders van Plaza de onder jongeren die tij de militaire dictatuur 1983) werden geboren, moeders van de onder- I de jongeren bevielen in L genschap. De kinderen in daarna direct van hun ^Hsche ouders weggeno- dwaze grootmoeders be- in in juli met het verza- van getuigenissen. Ze den het project 'Ik twijfel', rvvege vorige maand wa al ongeveer duizend re- binnengekomen, de jongeren die reageer den, gaven er 98 aan geboren te zijn tijdens de militaire dicta tuur. Van hen zijn er 22 inmid dels onderworpen aan een bloedtest om hun afkomst te achterhalen. De grootmoeders moedigen zo veel mogelijk jon geren aan zo'n bloedtest te on dergaan. Bij de Argentijnse autoriteiten zijn 230 klachten over ontvoe ring van pasgeborenen geregi streerd. De dwaze grootmoe ders van Plaza de Mayo schat ten dat ongeveer vijfhonderd kinderen zijn geboren in gevan genkampen. De meeste jonge Argentijnen die reageerden op de oproep, gaven aan dat zij zijn opge groeid in gezinnen die banden hadden met of werkten voor de militairen. iNAMA Rtr-EFE-AP ongenade gevallen chef de Peruaanse geheime Vladimiro Montesinos, meel ontslagen. De rege- Lima heeft zijn ontslag- ondertekend, zo is giste- ikendgemaakt. otesinos vertrok zaterdag- 3 I laat naai' Panama waar ilitiek asiel hoopt te krij- lij was de sterke man op itergrond van de regering resident Fujimori. De Pa- se regering heeft gisteren dan vier uur over Montes- J asielaanvraag vergaderd, er is volgens officiële len nog geen besluit ge Roddel en achterklap spelen grote rol in politiek en zakenleven MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT Wie in Rusland ruikt aan de macht, weet dat zijn reputatie op het spel staat. In de schim mige wereld van 'kompromat' verzamelt iedereen compro mitterend materiaal over ie dereen. Gesprekken worden afgeluisterd, intieme momen ten heimelijk gefilmd, gehei me dossiers plotseling ge openbaard. De lijn tussen waarheid en leugen is dun, maar in Rusland is iedereen schuldig tot het tegendeel is bewezen. De huidige premier, Kasjanov, was nog niet benoemd of het dagblad Segodnja publiceerde een paginagroot artikel waarin hij van een miljardenfraude werd beschuldigd. Een ano nieme bron mocht uit de doe ken doen hoe Kasjanov als mi nister van financiën voorken nis verschafte aan bevriende zakenlieden. Als commissie zou de nieuwe tweede man van Rusland steeds twee pro cent van de opbrengst hebben gekregen. Een bijnaam was geboren - 'Micha 2 procent' - en de twijfel over de integriteit van Kasjanov was gezaaid. Kompromat had zijn werk ge daan. „Bij zo'n artikel vraag je je meteen af: Wie heeft het be steld?", zegt Sergej Ploezni- kov. De gezette Moskoviet weet waarover hij praat. Sa men met zijn collega's Aleksej Tsjelnokov en Sergej Sokolov verzamelt hij op de website www.flb.ru dagelijks compro mitterend materiaal over vooraanstaande figuren uit Ruslands economische en po litieke kringen. De onder- zoeksjourncilisten worden ge steund door anonieme geld schieters die er behoefte aan hebben de 'waarheid' over een tegenstander te onthullen. „Als ze hulp nodig hebben, helpen we ze", zeggen de drie mannen van Freelance Bu reau. „Er valt over iedereen wel wat te vinden en wie be taalt, bepaalt de muziek." In een recent artikel werd de nieuwe minister van econo mische ontwikkeling, Gref, aan de schandpaal genageld. Drie vergaarders van kompromat. Van links naar rechts Aleksej Tsjelnokov, Sergej Sokolov en Sergej Ploeznikov. foto gpd mikhail metzel Hij zou als politicus in St.Pe- tersburg over lijken zijn ge gaan. Gref was volgens www- .flb.ru betrokken bij de ver duistering van buitenlandse hulp, hij nam voor 600.000 dollar aan steekpenningen aan en zette bejaarden en ge handicapte kinderen op straat om twee kapitale panden te kunnen verkopen. Van wie Freelance Bureau al die informatie heeft, blijft on bekend, net als het waarheids gehalte. Iemand vond het blijkbaar nodig om vraagte kens te zetten bij de storm achtige carrière van Gref. De suggestie van fraude is vaak al genoeg. Bijna niemand in Rusland heeft de afgelopen tien jaar schone handen ge houden en in de publieke opi nie lijkt iedereen schuldig tot het tegendeel is bewezen. Kompromat is het wisselgeld in de machtsstrijd rond het Kremlin. Zakenlieden huren voormalige KGB-agenten om compromitterend materiaal te verzamelen over concurren ten of politieke dwarsliggers. Via hun connecties met de media kunnen ze die informa tie op het juiste moment uit spelen. Toen de politie een in val deed bij zakentycoon Goesinski trof ze de modern ste afluisterapparatuur aan en mappen vol compromitterend materiaal over hoogwaardig heidsbekleders. „De KGB is niet dood", weet Sergej Ploez nikov. „Hij is alleen in andere handen overgegaan. Iedereen werkt zoals Goesinski. Kom promat verzamelen is een soort verzekering voor moei lijke tijden. Voormalige agen ten zijn daarbij zeer bruik baar. Wij werken ook veel met ze samen." Politici die in het verleden de strijd aangingen met machtige zakenlui hebben de vernieti gende werking van kompro mat aan den lijve ondervon den. Toen de politicus Tsjoe- bais ruzie kreeg met de tycoon Berezovski werd zijn carrière vakkundig opgeblazen. Media in handen van Berezovski ont hulden dat Tsjoebais een riant voorschot had gekregen voor een nog te verschijnen boek. De kompromat suggereerde dat het om verdekte steekpen ningen ging. Tsjoebais kon gaan. Politieke machthebbers ge bruiken dezelfde methoden. Een eigenzinnige procureur- generaal die onderzoek deed naar fraude in het Kremlin zag zich twee jaar geleden in be schamende toestand terug op de landelijke televisiezender ORT. Iemand had hem met twee prostituees in een sauna gefilmd. De carrière van de ju rist was daarmee ten einde. Oud-premier Tsjernomyrdin stapte onlangs plotseling op bij gasmonopolist Gazprom. Er circuleerden al maanden lang geruchten dat hij enorme bedragen op Zwitserse bank rekeningen heeft gestort. President Poetin heeft gezegd dat 'het vissen in troebel wa ter' afgelopen moet zijn. Toch verscheen ook over hem kom promat. Poetin zou als politi cus in St.Petersburg in de fout zijn gegaan bij de verkoop van onroerend goed. Volgens an dere berichten was hij een graag geziene gast in de kapi tale villa van Berezovski in Spanje. En Freelance Bureau onthulde dat Poetins dochters worden onderwezen op een peperdure privéschool van de Duitse ambassade. Ploeznikov en zijn collega's denken niet dat er veel zal veranderen. „De spelers veranderen, maar de spelregels blijven hetzelf de." Nieuwe verrassing uit erfenis Wijdenbosch De Surinamers zijn nog niet van de ene verrassing uit de erfenis van de regering-Wijdenbosch bekomen of de vol gende dient zich aan. Volgens de boeken van de Centrale Bank van Suriname moet er 7.645 kilo goud in de kluizen liggen. In werkelijkheid blijkt er slechts 86 kilo te zijn. Ruim 7.500 kilo is door de vorige maand afgetreden re gering verkocht. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De bekendmaking van minister van financiën Hildenberg heeft voor grote opschudding ge zorgd. Weliswaar is het goud verkocht onder voorwaarde dat de Surinaamse staat het mag terugkopen, maar volgens Hil denberg ontbreekt daarvoor het geld. In het parlement zijn in middels stemmen opgegaan om de eerder deze maand naar huis gestuurde president van de Centrale Bank, Goedschalk, voor de rechter te slepen omdat hij de gemeenschap voor de gek zou hebben gehouden. De nieuwe regering van pre sident Venetiaan ziet dagelijks nieuwe problemen opduiken. Volgens Hildenberg is het bijna onmogelijk voor zijn ambtena ren te achterhalen hoe groot de buitenlandse schuld is. Zo is het volstrekt onduidelijk hoe veel het Nederlandse bouwbe drijf Ballast Nedam nog te goed heeft voor de twee bruggen die in opdracht van Wijdenbosch zijn gebouwd. Ballast Nedam zelf zegt nog 24 miljoen dollar te moeten ontvangen, maar de Surinaamse Rekenkamer noemt een bedrag van slechts 4,5 miljoen dollar. De totale buitenlandse schuld ligt waarschijnlijk rond de 380 miljoen dollar, hoewel de Rekenkamer melding maakt van 280 miljoen. De regering- Wijdenbosch heeft in zijn laat ste maanden bankbiljetten met een totale waarde van zo'n honderd miljard Surinaamse gulden (ongeveer 110 miljoen Nederlandse gulden) in omloop gebracht. Aan bankbiljetten is er nu 150 miljard Surinaamse gulden (165 miljoen Neder lands) in omloop. Deze zogehe ten monetaire financiering heeft de waarde van de Suri naamse gulden ten opzichte van de Nederlandse dit jaar meer dan gehalveerd. Op korte termijn wordt de re geringsverklaring verwacht, met maatregelen die moeten leiden tot een drastische verbetering van de economische en financi ële toestand. Minister Raghoe- barsing van planning en ont wikkelingssamenwerking heeft al aangekondigd dat de situatie er voorlopig niet beter op wordt: „Surinamers zullen de komende tijd alleen maar ar mer worden". PARUS HENK GLIMMERVEEN Socialist Strauss-Kahn had belastende video ruil daarvoor wel een interes sant document voor de socialis tische minister. Het bleek het testament van Méry, die op de videoband verklaart dat Chirac persoonlijk aanwezig was ge weest bij de overhandiging van ruim anderhalf miljoen gulden zwart geld. Strauss-Kahns reactie oogstte hoongelach bij de gaullisten. ,,Ik heb de band niet gezien, ik heb hem ergens weggestopt en ik zou niet eens meer weten waar hij is", aldus de oud-mi nister. President Chirac rea geerde gisteren bliksemsnel. Hij telefoneerde met premier Jospin en vroeg hem de huidige minister van financiën, Fabius, een onderzoek te laten instellen naar de handel en wandel van diens voorganger, Strauss- Kahn. Chiracs 'verzoek' leidde tot crisisberaad op het kantoor van de premier, die zijn ministers van financiën (Fabius), binnen landse zaken (Vaillant) en justi tie (Guigou) had ontboden. Met name Guigou was fel gekant te gen Chiracs verzoek. „Justitie moet het onderzoek naar Strauss-Kahn doen, niet de po litiek", zei ze. En ze kreeg haar zin. Fabius heeft inmiddels alle beschikbare informatie doorge sluisd naar het openbaar minis terie. Terwijl de ministers verga derden, deden magistraten van dat openbaai- ministerie huis zoeking bij een Parijse bank. Vermoed werd dat geldinzame laar Méry daar nog meer infor matie over zwart-geldpraktijken in een kluis had gedeponeerd. Of er iets is gevonden, is niet bekend gemaakt. CORRESPONDENT De publicatie in de krant Le Monde over de videoband waarop van een vorig jaar over leden geldinzamelaar onthult hoe de partij van president Chi rac fraudeerde, heeft de uitwer king gekregen van een frag mentatiebom. Behalve Chiracs gaullisten lopen ook de socialis ten van premier Jospin ernstig letsel op. Niemand minder dan de Jospins oud-minister van finan ciën Dominique Strauss-Kahn blijkt de eigenaar te zijn van de originele videoband waarop geldinzamelaar Jean-Claude Méry een boekje open doet over zwart-geldtransacties. Strauss-Kahn trad vorig jaar af na beschuldigingen dat hij geld had gekregen van een studen tenvakbond voor niet geleverde diensten. De gaullisten wreven zich gis teren vergenoegd in de handen toen ze kennis namen van dit opzienbarende nieuws. „Zie je wel dat het verhaal in Le Monde doorgestoken kaart is geweest", was de openhartige reactie van een vooraanstaand functionaris van Chiracs partij, de RPR. Strauss-Kahn blijkt de video band te hebben gekregen van advocaat Alain Belot, specialist in belastingzaken en vriend van Méry. Belot had een heel interes sante klant, modekoning Karl Lagerfeld. Die werd met een fis cale navordering van honderd miljoen gulden achter de broek gezeten door het ministerie van Strauss-Kahn. Als Strauss-Kahn zijn best zou doen iets van dat bedrag af te halen, had Belot in cheju» Na twee dagen van besprekingen op het Zuid-Koreaanse eiland Cheju zaten de Noord-Koreaanse minister van defensie Kim ll-chol (links) en zijn Zuid-Koreaanse collega Cho Sung-tae broederlijk naast elkaar in een auto. In hun slotverklaring onderstreepten de bewindslieden vandaag dat ze streven naar vrede tussen hun landen en dat ze de permenante oorlogsdreiging aan de grens willen wegnemen. Veel concrete maatregelen bevat de slotverklaring niet. De Korea's zullen een gezamelijk militair comité oprichten om defensiezaken te bespreken. Dit moet op den duur lei den tot begaanbare grensovergangen. De grens is nu bezaaid met mijnen en er zijn aan beide kanten veel militairen gelegerd. foto epa Indonesische autoriteiten trachten eigen falen te verhullen nomen. Voorlopig heeft de 'Raspoetin achter Fujimori' een toeristenvisum gekregen waar mee hij een maand in Panama mag blijven. De Panamese regering heeft zich niet verzet tegen Montesi nos' komst, omdat er berichten waren dat het Peruaanse leger anders een staatsgreep in Lima zou plegen. De Panamese mi nister van buitenlandse zaken, Aleman, heeft dat gisteren ge zegd. „We hadden berichten dat Peruaanse eenheden zon dag vanaf de grens optrokken naar de hoofdstad Lima", aldus Aleman. Montesinos heeft veel en goede contacten binnen de Peruaanse strijdkrachten. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Bomaanslagen in Jakarta. Moord op VN-hulpverleners in West-Timor. Gis teravond werd bovendien bekend dat de Oost-Timorese milities op West-Ti- mor stoppen met het inleveren van hun wapens. De problemen in Indo nesië worden steeds groter en de rege ring heeft er geen greep op. Steeds va ker wijzen de autoriteiten met de be schuldigende vinger naar het buiten land. Het Indonesische zelfrespect kreeg een gevoelige knauw toen Oost-Timo rese milities in het plaatsje Atambua op West-Timor drie VN-medewerkers wreed om het leven brachten. Dat ge beurde na de moord op een militielei der die werd verdacht van schending van de mensenrechten. „Dit gebeurt om mij te vernederen", concludeerde de Indonesische presi dent Abdurrahman Wahid, die juist in New York was voor de Millennium Top van de Verenigde Naties. Hij wist dat zijn opponenten uit waren op on dermijning van zijn positie. Terwijl hulporganisaties hun mensen uit West-Timor terugtrokken, stuurde hij extra veiligheidstroepen om de orde te herstellen. De nieuwe Indonesische minister van defensie, Mahfud M.D., keek heel an ders tegen het incident aan. Hij zei dat het door het buitenland was uitgelokt. Daags voor de moord op de VN'ers zou een Australiër in Atambua zijn ge signaleerd. Later verweet hij de Ver enigde Staten dat die het Indonesische tekort aan militair materieel niet aan vullen. Daardoor zou Indonesië de ter reur geen halt kunnen toeroepen. Toen de Verenigde Naties het incident in Atambua veroordeelden en geen ge noegen namen met beloften van be terschap alleen, maar een commissie poolshoogte wilde laten nemen, vlo gen Indonesische gezagsdragers in de gordijnen. De VN mengden zich in in terne aangelegenheden van een soeve reine staat en dat kon Indonesië niet over zijn kant laten gaan, heette het. Woedende betogers bélaagden VN- kahtoren in Jakarta. De Amerikaanse minister van defen sie, Gohen, gooide olie op het vuur door te dreigen met stopzetting van de internationale hulp. Dat kwam op nieuw hard aan, want het vrijwel fail liete Indonesië is sterk afhankelijk van Internationale Monetaire Fonds en Wereldbank. „Onduldbare arrogan tie", schreeuwden politici om het hardst. Het Amerikaanse consulaat in Surabaya werd aangevallen door een groep ongeregeld en voor de ambassa de in Jakarta werden de Amerikaanse en de VN-vlag verbrand. Superminister Bambang Yudhoyono vloog naar New York en herhaalde dat de bevolkirtg het niet zou dulden als de VN zich zouden bemoeien met het onschadelijk maken van de milities op Timor. Hij repte over interventie in de binnenlandse aangelegenheden van een soevereine staat. Dit argument werd begin dit jaar ook gebruikt om een internationaal tribunaal over de terreur in Oost-Timor af te wenden. Indonesië kreeg kans de verantwoor delijken zelf op te sporen en te bestraf fen, maar heeft daar nog niets van te recht gebracht. Het dagblad Jakarta Post hekelde de opstelling van de Indonesische leiders. De krant betichtte hen van het aanja gen van 'xenofobe sentimenten' om zo het eigen falen te verhullen. De inkt was nog niet droog of generaal Kiki Syahnaikrie - onder wiens commando West-Timor valt - klaagde over een ge zamenlijke marineoefening van de VS, Singapore en Australië nabij de Indo nesische territoriale wateren. Hij waar schuwde dat het buitenland broedt op plannen op de oostelijke provincie Pa pua (ooit Nederlands Nieuw-Guinea) van Indonesië los te maken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5