1 serieus. Verblijfsvergunning voor bijna 1900 witte illegalen bedrijven Motorstoring treft toestel Transavia Promovendus: Gevangenen willen graag leren Steeds meer nemen e-mail Binnenland Kamer wil wetgeving voor verschoningsrecht Voormalig ministerie opgeblazen Koortsachtig overleg over Eritrea Schade vuurwerkramp bijna helemaal vergoed risisteam voor scholen g haag Scholen die te maken krijgen met calamiteiten kun- n vanaf 1 oktober hulp krijgen van een calamiteitenteam. Dat im, in het leven geroepen door onderwijsadviesbureau KPC oep, moet 'de praktische zaken in een eerste periode van pa ck structureren'. Een calamiteit kan het overlijden van een icent zijn of van een leerling, maar ook een schietpartij, waar- ee in december vorig jaar een school in Veghel werd gecon- inteerd. In zo'n situatie moet in kort tijdsbestek veel worden regeld. De KPC kan daarvoor zestien medewerkers inzetten. jKPC Groep geeft ook een publicatie uit met de titel 'Als een mp de school treft - Omgaan met calamiteiten in het onder ijs'. Daarin krijgen scholen tips om beter te kunnen omgaan et een crisissituatie. (ortere wachttijd speciaal onderwijs' •ermeer Kinderen moeten vanaf 1 augustus 2002 binnen ie maanden een plaats in het speciaal onderwijs toegewezen ijgen. Om leerlingen sneller te kunnen plaatsen is voor dit hooljaar 18 miljoen beschikbaar. Ongeveer eenderde van de menwerkingsverbanden Weer Samen Naai- School (WSNS) aarin gewone en speciale scholen basisonderwijs zitten, heeft n wachtlijst. Staatssecretaris Adelmund van onderwijs heeft iteren een plan van aanpak naar de Tweede Kamer gestuurd nde wachtlijsten weg te werken. In april bleek dat het aantal aderen dat is verwezen naar speciale scholen voor het basis- iderwijs, is gedaald van 57.500 in 1995 naar 52.120 in 1999. [onderd aanvragen voor NS-stations ij haag De belangstelling voor het openen van nieuwe sta ins is enorm. Rijkswaterstaat heeft ruim honderd aanvragen nnengekregen van regionale overheden en vervoerbedrijven, itheeft minister Netelenbos (Verkeer) de Tweede Kamer laten »ten. Lang niet''alle verzoeken worden ingewilligd. De aanleg n stations in nieuwe spoorprojecten als Randstadrail, staat it. Ook zijn al afspraken gemaakt voor de stations Arnhem- lid, Nijmegen Waalsprong en Amersfoort Vathorst. amera hoeft niet bij pinautomaat haag Minister Zalm (Financiën) heeft er begrip voor dat nken geen camera's bij pinautomaten willen plaatsen. Vol- ns de banken wegen de kosten niet op tegen de voordelen. 11,2 miljard transacties per jaar gaat het om ongeveer 200 chten van klanten over onveiligheid. De minister wil de in- imatieverstrekking over betalen met pinpassen verbeteren, ïtgaat om de mogelijkheden een pas te blokkeren en de dage- tse opnamecapaciteit te verlagen. edofiel slachtoffer dodelijke steken cterhout Een 22-jarige inwoner van Oosterhout die in de cht van vrijdag op zaterdag is doodgestoken, is vorig jaar or de rechtbank in Breda veroordeeld wegens ontucht. De re- issering heeft bevestigd dat de man wegens deze zaak onder ar toezicht stond. Inhoudelijk wil zij niet op het voorval in- an. De man pleegde ontucht met zeven jongens en een meis- tussen de zes en negen jaar. De 37-jarige man die zich als da- van de steekpartij bij de politie heeft gemeld, is de vader van van de misbrui kte kinderen, zo is inmiddels van verschil- ide kanten bevestigd. Politie en Justitie willen nog niet op dat peet van de zaak ingaan. Ook de advocaat van deanan, M. hönfeld, wil hierover vooralsnog niets kwijt. pheldering gevraagd over A4 ihaag GroenLinks wil dat minister Netelenbos van verkeer el opheldering verschaft over het plotseling beschikbaar stel ivan 250 miljoen gulden voor de aanleg van de snelweg A4 iii or Midden-Delfland. De partij eiste vandaag dat de minister Tweede Kamer een brief stuurt over de kwestie. Ook de ristenunie en de PvdA zijn er verbaasd over dat de minister afgesproken met de regio Haaglanden dat het rijk een S art miljard gulden bijdraagt aan het ontbrekende deel van de tis elweg. D66 is op voorhatid niet afwijzend, mits de aanleg mi- uvriendelijk gebeurt. rovincie betreurt uitspraak boringen mlem Het college van gedeputeerde staten van Noord-Hol- d id legt zich morrend neer bij de uitspraak van de Raad van ite over de boringen naar gas en olie in het IJsselmeer. Het u htscollege bepaalde vorige week dat provincies en gemeen- rond het 'natte hart' van Nederland de (proefboringen niet mogelijk mogen maken door bepalingen in streek- en/of be- mmingsplannen. Het al dan niet verlenen van boorvergun- igen is voorbehouden aan het rijk. Noord-Holland moet nu streekplan voor Noord-Holland-Noord wijzigen. cslag op supersnelle brommer ihaag De politie in Den Haag heeft tijdens een bromfiets- fitrole in die stad een brommer onderschept die 150 kilome- per uur haalde op de rolbaan. De tweewieler, toegestane iximumsnelheid 45 kilometer per uur, is inbeslaggenomen.' politie hield de man aan omdat hij midden in de nacht on- ïekerd, te snel en zonder licht over de President Kennedy- reed. fiegel: Oudere arts behouden Het artsentekort kan worden beperkt met fiscale maatre- a en. Voor oudere dokters moet het financieel aantrekkelijker rden nog een paar jaar door te werken. Zo kan de overheid 1U evverken aan de bestrijding van een van de meest nijpende 1 iblemen in de zorg. Dit zegt Hans Wiegel, voorzitter van e igverzekeraars Nederland. Volgens Wiegel moet de regering 'I look in de buidel tasten om de problemen in de zorg aan te (ken. Het kabinet suggereert volgens hem ten onrechte dat 3,7 miljard gulden extra aan zorg uitgeeft. „Dat extra geld rdt grotendeels betaald met verhogingen van de nominale mies voor de ziektekosten." accin geen oorzaak koeienziekte ihaag Het omstreden IBR-vaccin tegen koeiengriep veroor- ikt geen slijtersziekte bij koeien. Dat blijkt uit een proef bij H runderen in opdracht van het ministerie van landbouw, nister Brinkhorst heeft de Tweede Kamer gisteren op de igte gebracht van de resultaten. Het IBR-vaccin zou ook in invloed hebben op de (melk)productie en de diergezond- d in het algemeen. Boeren en producent Bayer zijn verwik- 1 in een slepende procedure over het IBR-vaccin. Volgens chemieconcern heeft zijn product geen negatieve invloed de gezondheid van runderen. De boeren, verenigd in een o hting, zeggen dat ze door het vaccin veel schade hebben ge il en en eisen een schadevergoeding. Nederland gaat digitaal. ANP Algemeen Neder erde Pers Diensten Mate van inburgering en arbeidsverleden doorslaggevend den haag anp Bijna 1900 witte illegalen mogen in Nederland blijven. Dat is een minderheid van de ruim 7600 mensen die een beroep deden op de tijdelijke regeling voor witte illega len en een verblijfsvergunning aanvroegen. De cijfers werden gisteren in Amsterdam bekendgemaakt door de burgemeesters van de vier grote steden en staatssecreta ris Cohen van justitie. Op enkele onderzoeken na, is het werk van de commissie nu vrijwel afgerond. amsterdam gpd Vorig jaar vonden in Den Haag en Amsterdam hongerstakin gen plaats door witte illegalen. Door invoering van de Koppe lingswet per 1 juni 1998 werden zij als illegaal beschouwd en konden nergens meer aan spraak op maken. De honger stakers beriepen zich op een vaak jarenlang verblijf in Ne derland en beschikten veelal ook over een sofinummer. Op initiatief van burgemees ter Patijn van Amsterdam werd een burgemeesterscommissie ingesteld. Behalve Amsterdam waren daarin ook de burge meesters van Den Haag, Utrecht en Rotterdam vertegen woordigd. De Tweede Kamer ging daarop akkoord met een tijdelijke regeling voor witte il legalen. De regeling was be doeld voor vreemdelingen die al geruime tijd in Nederland verbleven. Ze hadden de schijn van legaliteit, maar beschikten niet over de benodigde papie ren om in Nederland te verblij ven. In totaal 7604 mensen deden een beroep op de eenmalige re geling. Ze dienden bij de staats secretaris van justitie een aan vraag in. De Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) selee teerde daaruit 1877 aanvragen (1709 dossiers), die voor verde re advisering aan de burge meesters werden voorge' Die keurden op hun beurt alle aanvragen goed. Bij de beoordeling werd voor al gekeken naar de mate van in burgering, de gezinsomstandig heden en het arbeidsverleden. Mensen die eerder het land wa ren uitgewezen, over valse pa pieren bleken te beschikken of mensen met criminele antece denten vielen buiten de boot. Ook bleken nogal wat aanvra gers van een verblijfsvergun ning niet aan de vereiste criteria te voldoen. Patijn: „In Amster dam hebben we bij het ROC (Regionaal Opleidings Cen trum) 500 mensen getest om bijvoorbeeld te zien hoe het zat met hun inburgering in de Ne derlandse maatschappij en hun taalvaardigheid. Sommigen ble ken niet aan het criterium van inburgering te voldoen. Vaak na jaren van verblijf bleken ze nog nauwelijks Nederlands te spre ken." Staatssecretaris Cohen ver wacht dat van de ruim vijfdui zend mensen die zijn afgewe zen, een deel beroep zal aante kenen tegen de beslissing. „Maar ze verblijven nu illegaal in Nederland en worden het land uitgezet." Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat in de wet wordt vastgelegd of en in welke geval len journalisten zich mogen be roepen op het verschonings recht. De fracties willen daar over op korte termijn met mi nister Korthals van justitie pra ten. Aanleiding is de gijzeling door het gerechtshof van ver slaggever Voskuil, die voor och tendkrant Spits berichtte over het strafrechtelijk onderzoek naar crimineel Mink Kok. De journalist weigert de naam van een anonieme bron te onthul len die in de krant uiterst belas tende uitspraken doet over de werkwijze van de Amsterdamse politie. De fracties van WD, D66, CDA en SP zijn het er over eens dat duidelijk moet worden be paald in welke gevallen verslag gevers mogen zwijgen over de herkomst van informatie. Coali tiepartij D66 wil daarin het verst gaan: Kamerlid Dittrich pleit voor een totaal zwijgrecht. Een speciale toetsingscommis sie, gevormd uit journalisten, moet wat hem betreft achteraf nagaan of terecht een beroep is gedaan op het verschonings recht. Het CDA vindt dat ook rechters zitting moeten nemen in die commissie. De WD staat welwillend te genover het voorstel van Dit trich, maar denkt dat zo'n com missie in de praktijk niet func tioneert. De liberalen vinden het wel noodzakelijk dat jour nalisten die op basis van ano nieme bronnen publiceren over misstanden, meer duidelijkheid krijgen over hun positie. „Het recht om een bron te bescher men, delft al snel het onderspit tegen het opsporingsbelang van justitie", aldus Kamerlid Vos. Dat raakt aan de grondvesten van de democratie, stelt hij. Volgens een uitspraak van de Hoge Raad mogen journalisten zich op hun verschoningsrecht beroepen, behalve wanneer zeer zwaarwegende belangen in het geding zijn. den haag» gpd Gaan er Nederlandse mariniers naar Oost-Afrika of niet? Die vraag gonst al weken door politiek Den Haag. De VN-militairen moeten erop toe zien dat het wankele, enkele maanden oude be stand tussen Ethiopië en buurland Eritrea ge handhaafd blijft. Het is de bedoeling dat daar in november ruim 4000 militairen worden gestatio neerd. Op dit moment wordt koortsachtig over legd welke landen manschappen willen leveren. Defensieminister De Grave reist deze week in noodtempo langs Washington, New York en Ot tawa om te kijken wat mogelijk is. Het kabinet twijfelt nog over deelname. En als het aan pre mier Kok ligt, duurt het nog wel even voor er een besluit valt. Hij wil eerst zeker weten dat Neder land zich niet in een wespennest steekt. Behalve met zijn Amerikaanse collega Cohen gaat hij ook met andere leiders op het hoogste niveau praten. Zo spreekt De Grave vandaag in New York met secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Kofi Annan. De Grave zal bij hem vooral benadrukken dat Nederland slechts zes maanden wil meedoen. Bij zijn Canadese collega Eggleton in Ottawa wil De Grave precies weten wat de Canadese be reidheid om troepen te leveren inhoudt. De deel name van Canada is een van de voorwaarden die de Kamer stelt aan vredesoperaties. Bij terugkomst in Nederland moet De Grave di rect verslag uitbrengen aan het kabinet. Of er vrijdag al een besluit valt, is nog onzeker. Het ka binet wil alle risico's voor de militairen goed in kaart brengen. De beslissing ligt op dit moment extra gevoelig vanwege het onderzoek van de commissie-Bakker. Die is de besluitvorming na gegaan rond het zenden van militairen naar brandhaarden. Een van de voornaamste bevin dingen was dat Kamer en regering vooraf vaak te weinig informatie hebben over vredesmissies waaraan Nederland meedoet. Alle reden voor Kok nu bij een missie naar Eritrea en Ethiopië geen fouten te maken. ruswuk Na een tien minuten durende serie van explosies, zakt het voormalige gebouw van het ministerie van VWS ineen. De springladingen waren zodanig geplaatst, dat de muren van het pand aan de Churchill- laan in Rijswijk een voor een naar binnen vielen. foto anp ed oudenaarden 'Zwembad en school schuldig aan dood' Het openbaar ministerie in Utrecht heeft een basisschool en een zwembad uit Nieuwe- gein dood door schuld ten laste gelegd omdat zij verantwoorde lijk worden geacht voor de ver drinking van een zevenjarige jongen. Die kwam in 1998 tij dens een half uurtje vrijzwem- men terecht in een 1.40 meter diep bubbelbad. Na twaalf da gen coma overleed hij. De jon gen was bang voor water, kon niet zwemmen en was, zo bleek uit getuigenverklaringen tijdens de rechtszaak gisteren, aan zijn lot overgelaten in het ondiepe gedeelte van het golfbad. Justi tie heeft overigens geen celstraf of boete geëist. Tijdens de rechtszaak is pijn lijk duidelijk geworden dat er geen officiële regels en afspra ken bestaan die het toezicht op het schoolzwemmen reguleren. Ook bleek dat school en zwem bad gebreken tonen in hun be leid voor zwemlessen. Uit de verklaringen die de rechter gisteren voorlas, kwam naar voren dat de twee begelei dende leerkrachten van de school niet op de hoogte waren van hun taken. Zij wisten niet dat vier kinderen niet konden zwemmen. Van toezicht tijdens het vrijzwemmen was nauwe lijks sprake geweest. De verantwoordelijke zwem- instructeur die de kinderen had opgevangen verklaarde even eens essentiële zaken bij aan komst van de kinderen te heb ben nagelaten. Zo had de in structeur niet aan de kinderen gevraagd wie er wel en wie niet kon zwemmen. Hij had hen al leen verteld dat ze geen herrie mochten maken en voorzichtig moesten zijn bij het lopen om uitglijders op de natte vloer te voorkomen. Met de regels op de Lucasschool voor wat betreft het schoolzwemmen bleek het al niet beter gesteld. Er was wel een schoolwerkplan van 1986, maar dat was nooit met de leer krachten besproken. SCHIPHOl/HERAKUON richard mooyman Een Boeing 757 van Transavia heeft gistermiddag na een mo torstoring een voorzorgslan ding gemaakt op Kreta. Direct na de start deed zich een sto ring voor aan een van de twee motoren. Het vliegtuig met 219 passagiers keerde vervolgens terug naar de luchthaven van hoofdstad Heraklion. Volgens woordvoerster B. Mi- davaine van Transavia heeft er geen gevaar bestaan voor pas sagiers en bemanning. Het toe stel kan ook op één motor vlie gen. Ze spreekt berichten tegen dat er zich een explosie in de bewuste motor heeft voorge daan. Het persbureau AP meld de gisteren dat inwoners van Heraklion een ontploffing had den gehoord. Mogelijk heeft zich volgens haar wel een steekvlam voorge daan nadat de bemanning het toerental van de haperende motor verminderde. De vlam zou zijn veroorzaakt doordat het overschot aan kerosine ach ter de motor is verbrand. Dat is volgens Transavia in een derge lijk geval niet ongebruikelijk. Met een vertraging van circa negen uur zijn de passagiers gisteravond met een ingehuurd toestel alsnog naar Nederland gevlogen. Op Schiphol kregen zij een brief overhandigd met uitleg over het incident. De oor zaak van de motorstoring was vanochtend nog niet bekend. enschede» gpd De materiële schade die inwo ners van Enschede leden bij de vuurwerkramp, wordt nage noeg geheel vergoed. Daarvoor is zeker 45 miljoen gulden be schikbaar: 38,8 miljoen van het Nationale Rampenfonds (giro 777) en 6,2 van het rijk. Gistermiddag zijn de schade regelingen voor particulieren gepresenteerd door burge meester Mans en de advies commissie Van Lidt de Jeude. Naar verwachting leiden die tot uitbetaling van circa 35 mil joen. Het resterende bedrag is dan beschikbaar voor betalin gen aan nabestaanden, eventu eel uit te keren letselschade en overige schades die buiten deze regelingen vallen. Er is nog geen regeling voor gedupeerde ondernemers. Daarover komt over enkele weken duidelijk heid. Die schade wordt niet ge dekt door het Rampenfonds. Belangrijk voor de zwaarst getroffenen is dat zij hun ont vangen voorschot niet meer te rug hoeven te betalen als hun verzekering .uitkeert. Dakloos geworden burgers kregen direct na de ramp geld voor de aan schaf van huisraad en kleding: alleenstaanden circa 12.500 gulden, een gezin met twee kin deren maximaal 44.000 gulden. Over het terugbetalen was veel te doen. Er was inmiddels al 5,5 miljoen teruggevorderd. In totaal is ruim 19 miljoen aan voorschotten uitgekeerd. Dit wordt nu betaald door het Rampenfonds. Tegelijk wordt deze noodvoorziening verlengd voor degenen die er wel recht op hadden, maar er nog geen gebruik van maakten. Verder wordt nog geld uit het fonds besteed aan onder meer schaderegelingen voor verloren inboedels (5 miljoen), auto's en motoren (2 miljoen) en oprui- mingskosten van inboedels (0,5 miljoen). Het uitvoeren van de regelingen komt in handen van de nieuwe stichting Financiële Hulpverlening Vuurwerkramp. maastricht gpd Begeleiding van gevangenen zodat ze na hun straf makkelijker kunnen te rugkeren in de maatschappij, heeft wel degelijk zin. Dat zegt P. Nelissen die donderdag promoveert aan de universiteit Maastricht op zijn proef schrift Resocialisatie en Detentie. Als docent creatieve vorming in drie penitentiaire inrichtingen in Zuidoost- Nederland zit criminoloog Nelissen letterlijk op de eerste rij. Hij volgt van nabij wat terecht komt van het streven om gevangenen niet enkel op te slui ten in een cel, maar hen iets mee te geven bij terugkeer in de maatschap pij. „De meeste gedetineerden komen in elk geval afwachtend naar elke acti viteit die in de bajes wordt georgani seerd. Ze grijpen, zo lijkt het, elke gele genheid aan om uit hun cel te kunnen en doen mee uit verveling. Maar mijn ervaring is dat hun houding ten aan zien van educatie en scholing niet voornamelijk wordt bepaald wordt door oneigenlijke, opportunistische motieven", aldus Nelissen. „De mees ten blijken wel degelijk iets te willen leren waarmee zij later hun voordeel kunnen doen. Bovendien, zo blijkt uit mijn onderzoek, maken gedetineerden op educatief gebied ook daadwerkelijk vorderingen. Dat alles heeft een gun stige invloed op het voorkomen van recidive (herhaling)." Nelissen heeft een voorbeeld: „Neem een gedetineerde die een vogelkooi wil maken. Elke gevangene wil wel een vo gel op cel. Onder begeleiding begint hij aan de klus, maar na enige tijd komt hij tot de slotsom dat hij het niet kan. Dat is een belangrijk moment, want lukt het hem ervan te overtuigen dat hij wel degelijk iets kan, dan komt er een vervolg en zie je daarna vaak snel meer resultaat. En is eenmaal in teresse voor bepaalde zaken gewekt dat volgt niet zelden ook de wens er meer over te weten en ligt de weg naar onderwijs open." In zijn voor Nederland unieke onder zoek over resocialisatie onder gedeti neerden en gevangenispersoneel, ont dekte Nelissen dat beide groepen er in meerderheid positief tegenover ston den. Gedetineerden die zich daadwer kelijk moesten voorbereiden op terug keer bleken het vooral heel moeilijk te vinden. Toch maakt bijna de helft van hen gebruik van de voorzieningen op het gebied van scholing en vorming tijdens de detentie. Nelissen ontdekte dat mensen kort na hun veroordeling, het meest bereid waren hun leven te veranderen. Een tendens die ook al tij dens het proces voor de rechter waar neembaar is. Nelissen pleit aan de hand van de re sultaten van zijn onderzoek dan ook voor verdere uitbouw en verbetering van de bestaande resocialisatieprak- tijk. Dat de door hem geconstateerde positieve houding van zowel gestraften als inrichtingswerkers daarbij van enorme betekenis is, hoeft geen be toog.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3