Muur van stilte brak Jolanda op Gesprek van de Dag DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 ^/omineiitaar Verkiezingen Joegoslavië Voor het westen staat de uitslag van de verkiezingen in Joego slavië vast. Ondanks massale verkiezingsfraude van de kant van de regerende Socialistische Partij, is president Milosevic weggestemd. De belangrijkste oppositiekandidaat Kostunica eiste gistermorgen reeds de overwinning op. Het is veelzeg gend dat het Milosevic-kamp de bekendmaking van de uitslag traineert. In Belgrado zou de president koortsachtig overleg voeren met zijn adviseurs en de legertop over de te volgen strategie. Westerse waarnemers veronderstellen dat Milosevic het niet langer aandurft om meteen in de eerste ronde de overwin ning voor zich op te eisen. Blijkbaar zijn er niet voldoende stemmen 'gestolen' en is de controle van buitenaf te groot. De spanning in Joegoslavië stijgt dan ook met het uur. De op positie is massaal de straat op gegaan om Kostunica's 'over winning' te vieren; Hoe langer de officiële uitslag op zich laat wachten, des te kwetsbaarder de positie van Milosevic wordt. Hel blijft echter speculeren wat Milosevic en zijn clan gaan doen. Het uitschrijven van een tweede verkiezingsronde zou op zich al een nederlaag voor Milosevic betekenen. Hiermee zou hij impliciet erkennen dat Kostunica een tegenstander van formaat is die hem in het stof kan doen bijten. En aange zien Milosevic nooit vrijwillig de macht uit handen zal geven, wint hij niets bij een tweede ronde. Daarom valt voor de bevolking van Servië en Montenegro het ergste te vrezen. Montenegro heeft al gezegd bij een overwin ning van Milosevic een referendum over onafhankelijkheid van de deelrepubliek uit te schrijven. Alle ingrëdienten voor een nieuwe Balkanoorlog zijn hiermee aanwezig. En in Servië zelf zullen de jeugdige Kostunica-stemmers een nederlaag ze ker niet gelaten over zich heen laten gaan. Het is duidelijk dat Milosevic zijn langste tijd heeft gehad. De kracht van de oppositie heeft in elk geval het Milosevic-kamp in opperste staat van verwarring gebracht. Een hoopvol teken is dal de oppositie op dit cruciale moment zijn krachten nog verder bundelt. Vuk Drascovic, leider van de grootste opposi tiepartij in Servië, heeft aangekondigd af te treden. Hij geeft zijn steun aan Kostunica. De hetze die nu vanuit de westerse hoofdsteden richting Bel grado wordt gevoerd, is ongekend fel. Milosevic heeft in het verleden bewezen immuun te zijn voor westerse druk. En Kostunica dankt zijn succes mede aan zijn anti-westerse cam pagne. De Serviërs zijn de sancties en de bombardementen niet vergeten. Uiteindelijk zullen het de Serviërs zelf zijn die de despoot -met of zonder bloedvergieten - ten val brengen. lelevisie Verwarrende kaartjes Eén kaartje. Eén stom tekstkaartje was er de oorzaak van, dat Wil gisteren na De 900 vrouwen van St. Gabriël, een documen taire over de grootste vrouwengevangenis in Amerika, moest denken aan de bever en de korenwolf. Wat er op dat kaartje stond?Vrouwen vormen de snelstgroeiende gevangenispopu latie van de VS. 'De snelstgroeiende gevangenispopulatie'. Er komen in de Amerikaanse gevangenissen dus meer vrouwen bij dan man nen. Dat moet je een voudiger onder woorden kunnen brengen. Helemaal geen slechte documentaire, die NPS.DOC gister avond uitzond. Maar die kaartjes... „Een kind waarvan één ouder in de gevangenis zit heeft acht keer meer kans om in de gevangenis te komen. "En hoe zit dat met een kind waarvan twee ouders in de gevangenis zitten? In De 900 vrouwen... worden zes gevangenen gevolgd. Vrou wen met gezichten die zeggen: wie doet me wat? Bijna alle maal zijn ze in hun jeugd mishandeld. „Er zit veel woede in mij", zegt de een na de ander. Mary Rile}' is 68 jaar en zit al meer dan 25 jaar in de gevange nis. „Mijn moeder sloeg mij en dan zei ze altijd: ik doe dit om dat ik van je hou. Dus als mijn man mij niet sloeg, dacht ik dat hij niet van mij hield.Uiteindelijk had zij die man wel doodgeschoten, toen hij haar met haar hoofd tegen de koelkast had geramd. En nu heeft zij levenslang. De gevangenis bepaalt haar identiteit. Wie ben je, vraagt de in terviewster. „Een veroordeelde", zegt Mary. Wat ben je, pro beert de interviewster. „Een gevangene", antwoordt Mary. Ze heeft zich erbij neergelegd, dat ze de rest van haar leven in ge vangenschap moet doorbrengen. „Ik heb hier de liefde leren kennen", zegt ze. Als ze dood gaat wil ze graag begraven worden bij St. Gabriël, zodat haar vriendinnen haar graf kunnen verzorgen. De vrou wen worden nu nog begraven bij de naburige mannengevan- genis, die Angola heet. Mary gaat de directeur vragen of St. Gabriël een eigen begraaf plaats kan krijgen. De directeur is een man (die tekst over de snelstgroeiende gevangenispopulatie gaat natuurlijk niet op voor leidinggevende functies). De directeur is een rare man. „Ik vind begraafplaatsen erg de primerend", zegt hij. „En ik moet hier ook wonen. "Einde ver haal. De kijker komt rare dingen te weten. (Dat de vrouwen in de ge vangenis elkaar niet mogen aanraken, bij voorbeeld. Een troostende arm om de schouder, een simpele handdruk is goed voor drie maanden isolatie). Er komen prachtige mensen voor- bij. Maar die kaartjes... Slachtoffers van schijnhuwelij ken of nepverhoudingen lijden volgens Gert-Jan van der Wou den van de AASS levenslang emotionele pijn van de relatie breuk, veroorzaakt door de partner. Als ervaringsdeskundi ge weet hij hoe het voelt, als opeens duidelijk wordt dat de ander eerst en vooral lonkt naar een verblijfstatus en naar het geld in huis. Aan wat hem privé overkwam, wil hij niet te veel woorden vuil maken. Niet zijn persoonlijke verhaal dient de gemeenschap, wel dat over de AASS. Achter deze vier letters schuilt geen vereniging, maar wat hij noemt een particulier initiatief, in 1994 door hem ge nomen om lotgenoten van ad vies te dienen. ,,Er was geen op vang voor slachtoffers van schijnhuwelijken. Bij maat schappelijk werk werd dood leuk gezegd dat het verdriet maar zo snel mogelijk moest worden losgelaten. Maar dat was mij veel te makkelijk en te eenvoudig. Want neem maar aan dat je je belazerd en bedon derd voelt na een dergelijke er varing. Slijten doet het nooit." Scheiden doet des te meer lij den, als de breuk is veroorzaakt door een persoon die met voor bedachten rade een relatie is aangegaan. Die liefde heeft ge simuleerd met de achterliggen de gedachte zich uit economi sche motieven hier blijvend te vestigen. De wet Voorkoming Schijnhuwelijken die op 1 no vember 1994 in werking is ge treden, heeft ambtenaren van de burgerlijke stand het recht gegeven hun medewerking te weigeren aan de voltrekking van een schijnvertoning. Maar ondanks de op papier aange Op jaarbasis worden in dit land rond tienduizend huwelijken gesloten, waarvan meestal al vrij snel na het uitwisselen van de ringen blijkt dat de ene partner de ander een fopspeen heeft voorgehouden. Bij de AASS ofwel Advies in Acties voor Slachtoffers Schijnhuwelijken c.q. Relaties weet Haarlemmer Gert-Jan van der Wouden hoe bitter de nasmaak van een bruidstaart kan zijn. „Die blijf je proeven." De vreugde na een bruiloft slaat snel om als blijkt dat een van de twee gehuwden de ander een fopspeen heeft voorgehouden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA scherpte eisen, gaat het défilé van nepstellen langs de burger lijke stand onverminderd voort. Er zijn schijnhuwelijken en schijnhuwelijken. Allereerst zijn daar de paren die zich hebben laten lijmen door louter ver standelijke overwegingen. Voor de ene partij een verblijfstatus, voor de ander geld. Legenda risch in dit verband is de lief desverklaring die een 70-jarige oma ten overstaan van de amb tenaar van de burgerlijke stand afstak voor een Marokkaanse knaap van even in de twintig. Maar het komt ook voor dat er wel degelijk liefde in het spel is, zij het dat naderhand dan blijkt dat die van één kant is geko men. En dan blijft de benadeel de achter. Zoals die meneer uit Den Bosch, met wie Van der Wouden al twee jaar in gesprek is. De man trouwde ooit met een Nigeriaanse, die na verloop van tijd de rit aannam om te gaan samenwonen met een an der. Uit deze relatie werd een kind geboren. Dit geluk bleek geen lang leven beschoren. De Bosschenaar besloot zijn vrouw terug te nemen en het kind offi cieel als het zijne te erkennen. „Maar helaas voor hem is ze weer weggegaan. Zij eist niet al leen een verblijfstatus, ze heeft ook een uitkering. En hij kan dokken voor haar en voor het door hem erkende kind, want de sociale dienst verhaalt het op zijn inkomen." Van der Wouden wil wel even vooropstellen absoluut niets te gen buitenlanders te hebben. Laatst heeft hij nog een gedu peerde Marokkaan wegwijs ge maakt in de Nederlandse regel geving, nadat deze door zijn Nederlandse vriendin een ge broken hart was bezorgd. „Het betrof een vakantieliefde. Na te rugkomst in Nederland heeft ze hemel en aarde bewogen om die knaap hiernaartoe te krij gen. Na tweeënhalve maand kreeg ze genoeg van hem en kon hij opdonderen. Die jongen is als illegaal ondergedoken in Amsterdam. Ik kan hem geen ongelijk geven. Mocht hij ooit voor een of ander delict worden opgepakt, dan kan zij betalen. Zij heeft voor rijn komst een garantverklaring moeten on dertekenen. Dat heeft de conse quentie dat maximaal tiendui zend gulden op haar zal wor den verhaald, mocht voor een eventuele arrestatie van haar ex ooit kosten gemaakt worden." Per jaar krijgt hij gemiddeld 600 hulp aan viagen. Op basis van wat hij begin januari hoorde in de radio-uitzending Binnen landse Kwesties een schijntje in verhouding met wat er in dit land aan schijnhuwelijken wdrdt gesloten. Toch is ieder schijnhuwelijkslachtoffer die hij aan de telefoon krijgt er een te veel, laat staan de 633 van vorig jaar. Tot dusver telde hij er dit jaar 364, maar de maanden ok tober, november en december moeten nog komen. „De erva ring heeft geleerd dat ik dan te maken krijg met de nasleep van vakantieliefdes." Hij biedt zijn hulp gratis en voor niets aan, zij het dat de hulpvrager wel eventueel ge maakte reiskosten dient té ver goeden. Op werkdagen houdt de AASS ofwel Van der Wouden van acht tot negen telefonii |V spreekuur. Hoewel hij er ni or voor heeft doorgeleerd om vocaat te worden, acht Van n: Wouden zichzelf inmiddel zo ter zake kundig dat hij a ai zelf ziet als een autodidacti jurist. „Ik weet de mensen vertellen bij welke instantii moeten aankloppen met hl problemen. Ik schrijf ookb ven namens hen. Soms gai heel ver, door bijvoorbeeld id Kamerlid als Rabbae of het ne hoofd van de IND doodleu hi privé te bellen. Overdag zijl i dergelijke mensen niet ber baar voor het aanhoren vaini verhalen over wat slachtoB ig, van schijnhuwelijken over [S komt." De AASS ofwel Van der Wo ("Ik ben te vinden in de st< gids van Haarlem en in tersen-almanak") is er troiiLi wens niet voor iedereen. Ls ondervond een knaap uitd «i gio dat. Ooit maakte een bi roepskoppelaar avances na z< hem, toen hij in een Chine restaurant gulzig hapte ine portie Fu Yong Hai. Hij zot duizend piek vangen voor belofte van trouw aan. eenlfr, nese. Daar voelde deze kra er kas zittende Nederlandse li hebber van de Chinese keu wel voor. „Laatst vroeg hij )b te helpen, omdat de Chine |g hem meer had gekost dan 1 f c voor haar had gevangen. II ;jv gezegd: beste jongen, dit is typisch een geval van eigen rcj schuld, dikke bult. Van del hoefje niets te verwachten je maar geen ja moeten zej gen." GERARD VAN PUTTEN De Verborgen Verleiders iS- Nog even over de sübliminale beïnvloeding. Geor ge W. Bush probeerde dat twee weken geleden en liet in een verkiezingsspotje gedurende een fractie van een seéonde het woord 'rats' vertonen, iets wat alleen bij vertraagd afspelen van de video band werkelijk zichtbaar was. Niemand heeft overigens ooit kunnen bewijzen dat een dergelijke reclame-methode zou werken. Grootschalige toe passingen ervan zijn onbekend. En de eerste man die er over schreef Vance Packard, vertelde er eerlijk bij dat het een obscuur gerucht was. Het rare is nu dat juist dat ene, nota bene door hemzelf ontkende bericht deze Vance Packard en zijn boek De Verborgen Ver leiders wereldberoemd heeft gemaakt. Waarom is die mythe van de recla- me-per-beeldje dan toch zo hard nekkig gebleken, en waar ging dat beroemde boek De Verborgen Verlei ders eigenlijk over? Het boek ver scheen in de tijd dat de psychoanaly se voet aan de grond begon te krijgen in de populaire cultuur. Weliswaar was het onderbewuste zoals Freud dat beschreef nogal wellustig van aard, an derzijds, deskundige reinigingervan kon de carrière bespoedigen en het gezinsge- j luk vergroten. Amerika legde zich massaal op de sofa voor elke week een uurtje klop pen, vegen en zuigen voor de geestelijke hygiëne. Hitchcock volgde en liet een hoofdpersoon met een vork sporen in het tafellaken trekken, als ui ting van een verdrongen skiongeluk. De kijkers pikten het zonder klagen. En Vance Packard, hij liet de psychoanalyse los op de reclame, maar wat hij beweerde is vijftig jaar na dato lang niet meer zo intrigerend of be dreigend. Als mannen over hun auto praten als over hun vrouw, dat was toen ook al zo, hoe kan je van dat feit dan gebruik maken om de verkoop van een bepaalde auto te bevorderen? Hoe wer ken merknamen op het onderbewuste? Welke ontremmende associaties wekken ronde en vier kante, zachte en harde, holle en paalvormige din gen? Vance Packard beschrijft inmiddels wat koddig overkomende onderzoeken naar de gehei me drijfveren van de vijftiger-jaren consument. Psychiaters denken mee over de deskundig ge maskeerde mededelingen en gestyleerde beelden waarmee de koper bespeeld zou kunnen worden. Te directe confrontatie met lust, geldingsdrang en geilheid zou de kopers natuurlijk juist weer af schrikken. Het zoeken was naar de balans. De suggestie die Packard in zijn boek succesvol wekte is dat reclamemannen op het punt stonden de ge heime toegangscode van ons onderbewuste te kraken. Inmiddels nemen reclamemakers gewoon de voordeur naar onze hormoonklieren en hangt de openbare ruimte vol met blote billen en borsten. Gezinswagen verkopen? Jong geil stel er naast zet ten dat net aan het voorspel gaat beginnen. Van ce Packard en zijn Verborgen Verleiders zijn ge woon nergens meer voor nodig. Zo simpel is het. Blijft de vraag waarom de door dezelfde Packard geïntroduceerde Sübliminale Beïnvloeding zo'n wereldhit is gebleken, een broodje-aap-verhaal geworden dat moeiteloos kan wedijveren met de door Philips zoekgemaakte eeuwig brandende gloeilamp. Nou, dat begrijp ik best. Niemand vindt het leuk te moeten erkennen dat gewone, geheel open lijke reclame zijn of haar gedrag wist te veranderen. Iedereen heeft spullen in huis die bij nader inzien in een opwelling zijn gekoch t, overbodig zijn of onbruikbaar. Geconfronteerd met een dergelijke aanschaf zouden wij onszelf diep in de ogen moeten kijken en eerlijk moeten toegeven dat we even dom zijn als al die andere mensen clie er zijn ingetrapt. En dat vindt nie mand leuk. De behoefte om de schuld bij de an dere, verkopende partij te leggen blijft. De enige manier om dat in volle overtiuging, en zonder pijn aan het ego te doen, is om aan de verkoper magische kwaliteiten toe te kennen. Vandaar het Sübliminale Complot. RONALD GAY had er zo genoeg van dat mensen grappen maakten over zijn achternaam dat hij afgelopen vrijdag een pistool pakte, naar de dichtstbijzijnde gay bar (homobar) snelde en zeven mensen neerschoot, van wie er een overleed en een ander in kritieke toestand verkeerde. De 53-jarige Gay werd niet ver van de cmseiijk bar aangehouden. Ronald Gay,c dt Vietnam heeft gediend, werd vol hi zijn broer bij de marine gepesto er zijn naam, maar had daardoorgi - hekel gekregen aan homo's. Vol| William Gay had Ronald vergeef een veteranencentrum aangeklo om medicijnen tegen posttrauq f tisch stress syndroom. „Toenzi niet gaven creeerden zij een "J bom." Voor het eerst sinds het auto-on| op 10 september is er een lichte betering in de gezondheidstoest van PRINS GUILLAUME. Dit mi het Luxemburgse hof. De 37-jar jongste zoon van groothertog Je< nog altijd in coma en ligt metzvi inwendige verwondingen en een schedelbasisfractuur in een ziek huis in het Franse Créteil. Vol hofmaarschalk duurt het nog voor het duidelijk is of echt vc gang wordt geboekt. De voor aai staande donderdag geplande tri afstand van Jean is in verband de toestand van Guillaume versJ k ven naar 7 oktober. i Haarlemse Jolanda liet zich bij na twee weken geleden vol ver wachting opsluiten in het Big Brother-huis. Gehuld in een spannende jurk en een fraaie hoed presenteerde ze zich als een opvallende vrouw, die een bijzondere inbreng in het tv- programma zou hebben. Maar eenmaal binnen werd ze ern stig, en op dag tien liep ze weg. Wat ging er mis? Ze zag de uitdaging niet meer, zei ze toen ze het huis verliet. Ze miste diepgang. Maar wat had ze dan verwacht? „Ik ging het huis in om te kijken hoe het is om in een groep te leven", zegt Jolanda. „Ik had gesprek ken verwacht over de leef- en denkwijze van anderen. Maar ik heb daar negen dagen geleefd met mensen waarvan ik de ach tergrond niet ken, en die ze ook niet bloot wilden geven. Nie mand zei wat hij werkelijk voel de of dacht. Ook niet als je er rechtstreeks naar vroeg. 'Niet met de camera erbij', zeiden ze dan. Of: 'Dat hoeft voor mij niet, ik ben hier om lol te ma ken'." 'Communegevoel, tijd, sex, pe riode zonder gezin', staat als Jo- landa's motivatie vermeld op de Big Brother-website. „Dat ik niet bij mijn gezin was, was niet het grootste probleem", zegt ze. „Ik had heimwee, maar dat is niet de reden dat ik ben wegge gaan. En sex, ja, dat staat daar zo raar. Het was absoluut niet mijn bedoeling om een seksue le relatie aan te knopen. Ik wou juist meemaken hoe het is om een tijd lang zonder te leven. Ik ben oprecht bezig met erotiek. Hoe is het om dat niet te heb ben? Dat wilde ik weten. Maai" eenmaal binnen speelde dat geen rol. Ik bleek juist geestelijk contact te missen." Op een avond probeerde de re dactie de hyperactieve groep wat tot rust te brengen door klassieke muziek te draaien. „We moesten rustig gaan zitten en nadenken over vroeger. Ik bleef steken bij de tijd voordat ik in het huis kwam. Wat was de echte reden dat ik erin was ge gaan? Daar ben ik dieper over na gaan denken. En toen bleek dat ik daar niet met de anderen over kon praten, dacht ik: wat doe ik hier eigenlijk?" Als het na tien dagen niet lukt, dan na twee weken ook niet, bedacht ze. Ze vertelde de men sen met wie ze het meeste con tact had dat ze weg wilde. „Dat waren Leo en Robin. Ik trok heel veel met Robin op. Hij is zo vrolijk, hij kon me echt op peppen." De indruk dat er tus sen haar en Leo iets moois bloeide, klopt niet. „Met Leo praatte ik veel, maar daar moet je je niet te veel van voorstellen. Hij stelde wel vragen, maar bleef zelf heel afstandelijk en oppervlakkig. En flirten, ach, dat deed hij met veel vrouwen." Annet vond ze ontzettend lief. „En Hieke was absoluut zich zelf. Ik vond veel mensen aar dig, maar ik zou met geen van hen vrienden zijn geworden." Ze had aan niemand echt een hekel, zegt ze. Ook niet aan Mo hammed Ali (alias Darius), met wie ze toch flinke aanvaringen had. „Hij is erg onzeker. Daar door profileert hij zich als iets wat hij niet is. Het is geen foute jongen, maar hij heeft het moeilijk. Hij is heel kwetsbaar en emotioneel." Ook Bianca werkt veel andere bewoners op de zenuwen. „Zij komt vaak heel kattig uit de hoek. Daar hadden veel mensen last van. Op tv schijnt het niet opgeval len te zijn." Ruzies over het huishouden hebben zich nog niet voorge daan. „Iedereen wil graag iets te doen hebben, dus het is hele maal niet erg als bijvoorbeeld Koos liever op de bank blijft zit ten. Niemand zal hem dat kwa lijk nemen. Koos is een goeierd, hij is volstrekt zichzelf en uitte wel zijn gevoel als iets hem dwars zat. Daar kan ik alleen maar waardering voor heb ben." De rest liet het wat dat betreft afweten, zegt Jolanda. „Het blijft een spel, en zo gaan de meesten ermee om. Ze wil len winnen. Ik had nooit ge dacht dat de groep zo streberig en camerbewust zou zijn." Er vloeiden dikke tranen toen Jolanda zaterdag haar vertrek aankondigde, maar veel diep gang was daar inderdaad niet bij. Behalve Leo en Koos praat niemand meer over haar. Het programma dendert door, en het moment dat de eerste be woner tegen zijn wil de deur uit moet, nadert. Jolanda hoopt dat Robin gaat winnen. Verder pikt ze de draad van haar gewone leven weer op. „Ik ben al maanden in de race voor een cutureel centrum in Spaarndam. Daarvoor zijn ver schillende plannen ingediend. Ik hoop een galerie met beel dentuin te kunnen beginnen, en een open podium voor dich ters en tekstschrijvers." PAULINE VAN DER MUE» huis in. Zaterdag vertrok ze omdat ze de diepgang in het huis misti FOTO.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2