e"?;rops rj&<- ST. W I9's f 39,95 nu2ó65 ^^79,0° "18600 fcbt Varen met de Batavia geen kolder r\V Sydney 2000 'O migreren is een beetje opnieuw eboren w >AG 26 SEPTEMBER 2000 Maar liefst 1/3 kade op heel veel kleding met het I Surprijs aktlelabel. Kom nu naar C&A. De actie duurt slechts 4 dagen. Canda noorse lieren. tru', diverse modellen 59." -3995 Cando dames abpu»°ve\ darr,esTle c/ocu :Jr j Jongens sweatshirts f Canda f S-XL leren herenjack. c°>« tfl- Canda dames broeken omslag. ^g2.\yb RPRIJS SURPRIJS SHOW BIJ C&A NU 1/3 KADO SURPRIJS SURPRIJS SHOW BIJ C&A NU 1/3 KADO SURPRIJS SURPRIJS SHOW BIJ C&A NU 1/3 KADO SURPRIJS SURPRIJS SHOW BIJ C&A NU 1/3 KADO IOFLAND zijn krant The Dutch ly bereikt Wabe Roskam zo'n 15.000 Nederlandse anten in Australië. Dat og maar een jaar of vijf gezien de leeftijd van lezers. Daarom werkt hij een Engelstalige versie de derde generatie. ,,Net hun grootouders hebben de kleinkinderen een ge- an trots als het over Ne- nd gaat." was al een tijdje in Au- dacht dat ik er hele- bijhoordc, toen iemand me zei: 'Goed hè, van de o's gisteravond?'. De o's. de Bronco's? Drie 11 lang heb ik in de bi lleek gezocht en kranten n om er achter te ko- waar het om ging. Voor .istraliërs is dat hetzelfde iix en Feyenoord, maar je niets van het nieuwe waar je gaat wonen, kent ltuur niet, hebt er geen den. Dat moet je allemaal niwen. Emigreren is een opnieuw geboren wor- be Roskam is geboren in :ga. bij Bolsward. Hij wil- :ig deejay worden, maar Friesland als puber 'een gore bende.' Hij wilde er it. uitdagingen tegemoet landde bij de marine. Na n jaar Den Helder, acht iden per jaar van huis, de hij aan in Australië net de marine het twee- rdjarig bestaan op te ren. ..Ik wilde meteen neer weg. Wat een uitge- land, wat een ontspan- Dl nanier van leven. Indruk- raend." Twee jaar probeer- latij het als verkoopmana- hij in Sydney Neder- tegen het lijf liep, die )utch Weekly uitgaven, krant voor Nederlandse anten. ,,Ze zeiden dat az oorbij was met die krant, it alle emigranten dood n, en verkochten er nog driehonderd. Ik dacht en: wat een onzin. Er iden toen nog 89.000 ranten die in Nederland ren. Ik heb de overgenomen, heb in te- inboeken gezocht naar ld rlandse namen, heb ze i derd, en nu verkoop ik er Dat is natuurlijk nog maar binnen die markt is 'f 0. het maximale." Hij veranderde de krant langzaam maar zeker. Van: 'O goh, wat is het leuk in Neder land' naar: 'Wat is er de afge lopen twee weken gebeurd in Nederland?' „Ik wilde dat de emigranten hun roze bril af zetten. Het gaat nog niet te diep, dat heeft geen zin. De meesten weten amper dat Wim Kok premier is. Maar wij vullen wel de leegte in de Au stralische media, waarvoor Nederland volkomen onbe langrijk is, tenzij er een vuur werkramp is zoals in Ensche de. De lezers voelen zich nog altijd zoveel Nederlander, dat ze graag in grote lijnen willen bijhouden wat er zoal gebeurt. Ik weet niet of dat heimwee is, want lang niet iedereen ver langt terug naar Nederland. Het is meer herkenning." Na de oorlog verhuisden er ongeveer 200.000 Nederlan ders naar Australië, van wie er 45.000 heel snel weer terug keerden. „Die mensen dach ten naar het beloofde land te gaan, maar kwamen in barak ken, met nota bene Duisters die als kampbewaarders rie pen: lienks!, rekts!. Vlak na de oorlog. De meesten wisten to taal niet waar ze terecht zou den komen, maar durfden niet terug, bang voor misluk keling te worden versleten. Ie dereen die contact had met zijn familie móest zeggen dat- ie geslaagd was. Waarom was je anders geëmigreerd? Ik blijf er bij dat emigreren iets onna tuurlijks is. Ook ik heb bij wij ze van spreken na elke dag nog iets van: Had ik het wel moeten doen? Hoe zou het ge gaan zijn als ik in Nederland was gebleven?" Nog een jaar of vijf'dan zijn er niet veel lezers van Dutch Weekly meer in leven. Ruim 80 procent is 80 jaar of ouder en er komen per jaar maar hooguit 150 jongeren bij. „Daarom ben ik nu al bezig met een Engelstalige krant voor de derde generatie emi granten. De kleinkinderen hebben hetzelfde gevoel van trots als hun grootouders. Het is in Australië bovendien erg trendy om anders te zijn, om ergens anders vandaan te ko men. Vroeger kon je dat beter stil houden, maar nu ben je de bink." Voor die groep wil hij een krant gaan maken over Nederland en Europa gezien vanuit Nederland. door DICK HOFLAND Als Hollands Glorie ligt de Batavia in de haven van Sydney. De replica van het VOC- schip dat in 1628 verging, is een grote attractie tijdens de Spelen en zal kort daarna een proefvaart maken van twee dagen. Bootsman Stijn droomt er al van om helemaal naar Nederland terug te varen. „Zeilen met dit schip is bijna meditatief." begin af bij geweest. Niet dat hij in zijn leven al zoveel had geva ren, „ik was ambtenaar in Den Haag", maar het zit wel een beetje in zijn bloed. „Mijn opa was kapitein op de Zuiderkruis, hij voer ook tussen Nederland en Indië." En overal bij de fa milie hingen schilderijen van schepen en lagen boeken over scheepvaart. „Ik heb als kind al veel in mijn hoofd gevaren." Stijn komt net uit de mast. „Even de touwen een beetje onder spanning gezet." Lange haren, een verweerd gezicht en een flink mes aan zijn riem. Het was „liefde op het eerste ge zicht" toen hij de Batavia zag, ook al was het schip nog lang niet klaar. „Ik had een wereld reis gemaakt en kon moeilijk wennen. Ik was onder meer in Australië en daar wilde ik heel graag naar terug. Mijn zus heeft me toen gewezen op de Bata via. Ik kon meteen aan de slag. Vanaf het moment dat ik het schip zag liggen heb ik het niet meer uit mijn hoofd kunnen zetten. Het is een droom." Hij is ook bakker geweest, werkt het liefst met zijn han den, „dus ik pikte het vrij snel op." De reis naar Sydney, twee maanden op zee, was een erva ring op zich. Niet vanwege de paar verstekelingen die onder weg waren opgestapt. „Het uit zicht, de rust, geen buren, geen honden die je wakker maken. We hebben ook veel wilde da gen gehad, met wind en regen, een wilde zee. Het schip ging flink te keer, dat waren span nende momenten." In de haven van Sydney had hij heel even het gevoel dat de Batavia echt voer. „Het was misschien twee minuten, maar we waren los. We hadden de zeilen gehesen, ik voelde het water onder me. Dat was onbe schrijflijk." Het schip ligt nu als tijdelijk museum aan de kade. De Australiërs weten niet wat ze zien en de honderden Neder landers die er een kijkje nemen maken kennis met hun geschie denis. Maar er zijn ook feesten, party's. Het kleine, donkere keukentje benedendeks is dan een barbecue. Stijn gaat voor naar de ruimen. „Ik ruik bier. Gisteravond driehonderd man aan boord gehad, er zal wel wat gemorst zijn. Vroeger moet het hier echt vreselijk hebben ge stonken met al die mensen die zich nooit wasten." Met zijn 1,72 meter past hij precies onder de balken. „Men sen hadden in die tijd ongeveer mijn lengte. Al die lange men sen van nu zouden op dit schip geen leven hebben. Je kunt je bijna niet voorstellen hoe dat geweest moet zijn. Hier, in dit ruim van 1,20 meter hoog wer den op de heenweg naar Indië altijd honderd soldaten ver voerd. Die mannen moesten daar de hele dag liggen, ze wer den twee keer een half uur per dag gelucht. En dat tien maan den lang. Op de terugweg lag het ruim vol met specerijen." Naast de soldaten zaten er hon derd bemanningsleden en 241 passagiers aan boord. „Het schip was altijd afgeladen. Het kanonnendek zat helemaal vol. Ik vraag me steeds weer af hoe Bootsman Stijn: „Vanaf het moment dat ik het schip zag liggen heb ik het niet meer uit mijn hoofd kunnen zetten. Het is een droom." foto gpd/soenar chamid De Batavia ar riveert in Syd ney. foto afpt william west ze dat deden, al die mensen twee keer per dag te eten ge ven." Het verhaal gaat, dat de Bata via naar Nederland terug zal va ren. Stijn krijgt het warm bij het idee, maar heeft grote twijfels. „Het zou geweldig zijn om de originele reis af te maken, via Kaapstad, maar of dat doorgaat is hoofdzakelijk een kwestie van geld. En we moeten zien hoe het schip zich op zee houdt. Daarom gaan we kort na de Spelen een proefvaart maken van twee dagen. We willen we ten hoe het is om met dit schip te zeilen, het moet zijn ware ge zicht laten zien. Dan weten we wat haalbaar is. Vergis je niet, als je er mee naar Nederland wilt zeilen, ben je een zo'n drie kwart jaar onderweg. Dat vergt nogal wat voorbereiding. Ik sta wel te popelen, ik verlang er naar, elke dag. Niet voor me zelf, maar voor iedereen die er aan gewerkt heeft. Dit is geen kaal schip, er zit zoveel aan. De Batavia is verslavend, bijna me ditatief." „Kijk, hier heb je de kolder." Bootsman Stijn wijst naar een enorm stuk hout, dat dwars door het achterstuk van de Ba tavia steekt, en uitkomt bij een stok die er dwars op staat. „Twee mensen hielden dat ding vast om het schip op koers te houden, het roer was nog niet uitgevonden. Als er een enorme golf kwam, dan sloeg dat hout alle kanten op en soms kreeg je het tegen je kop. Was je even helemaal de weg kwijt. Vandaar de uitdrukking: de kolder in je kop." We schrijven 1628. Het VOC- schip de Batavia is vanuit Indië op de weg terug naar Neder land. Aan boord een lading spe cerijen. Bij een groep atollen loopt het op een klip en ver gaat. Anno 2000 ligt het schip in volle glorie in de haven van Sydney. Het is een replica, door ruim vijfhonderd mensen ge bouwd in de haven van Amster dam en in een ander schip over de zeeën naar de olympische stad gevaren. Bootsman Stijn is er van het

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25