Teamgoud uit beeld na misser ebrselassie kan na succes weer thuiskomen Cathy Freeman baart Australië een gouden medaille Sydney 2000 SDAG 26 SEPTEMBER 2000 elix Savon verslaat wereldkampioen IjjpsEN^ Felix Savon heeft vanmorgen in de kwartfinales van het ■hnpisch bokstoernooi der zwaargewichten wereldkampioen Bennett uitgeschakeld. De Cubaanse bokslegende, op 1 ht naar zijn derde goud, is dank zij die zege op de Ameri- m, na interventie, al zeker van een bronzen medaille. Savon Je gouden-medaillewinnaar van Barcelona en Sydney. erste zege mannenwaterpoloploeg rERPQLODe Nederlandse mannenwaterpoloploeg heeft van- irgen de vierde wedstrijd in groep B gewonnen. Tegen Grie- nland werd het 10-7 (3-2 3-2 2-1 2-2). De eerste drie wedstrij- had Oranje verloren, van Joegoslavië (9-1), Hongarije (16-8) de Verenigde Staten (12-8). Van der Meer was topscorer met e treffers. Doelman Van de Bunt had een groot aandeel in de je met elf reddingen in achttien schoten. Morgen speelt Ne tland de laatste groepswedstrijd tegen het sterke Kroatië. merikaanse winst beachvolleybal ichvolleybal De Amerikanen Dain Blanton en Eric Foino- ana hebben vanmorgen op Bondi Beach de olympische titel hel beachvolleybal veroverd. In de finale was het duo in twee ie sterk voor de Brazilianen Ze Marco Melo en Ricardo San- 12-11 12-9. Ze treden daarmee in de voetsporen van hun ilgenoten Karch Kiraly en Brent Steffes die vier jaar geleden -\ilanta goud wonnen. Eerder op de dag veroverden de Duit- s lörg Ahmann en Axel Hager al het brons door een 12-9 12-6 [rwinning op de Portugezen Joao Brenha en Miguel Maia. ussinnen beste synchroonzwemsters ichroonzwemmen De Russinnen Olga Brusnikina en Maria seleva hebben vanmorgen de gouden medaille veroverd in svnchroonzwemmen duet vrije kiihr. De zwemsters haalden 1 totaal van 99,580 punten. Op de tweede plaats eindigde het anse duo Miya Tachibana en Miho Takedo met 98,650 pun- Brons was er voor de Frangaises Virginie Dedieu en Myriam not die 97,437 punten kregen van de jury. iller ook niet op de 200 meter hek Wereldkampioene Inger Miller start in Sydney ook op de 200 meter. De Amerikaanse heeft nog teveel last van hamstringblessure aan het linkerbeen, die ze op 7 septem- tijdens de training in Los Angeles opliep. Eerder had Miller teruggetrokken voor de 100 meter. Ze heeft nog wel hoop de estafette te kunnen meedoen. «verwachte deelname levert zilver op ichtheffen De Iraniër Hossein Tavakoli werd gisteren pis-ch kampioen gewichtheffen tot 105 kilo. Zijn prestatie in de schaduw van de zilveren medaille voor de Bulgaar Tsagajev. Hij mocht ondanks uitsluiting van de Bulgaarse rhtheffers door de internationale gewichtheffederatie F) toch deelnemen aan de wedstrijd. Het brons was voor Assad uit Quatar. Tsagajev werd door het Hof van Arbitrage de sport (CAS) vrijgesproken van doping. Het hof vond dat niet mocht worden gestraft voor het gedrag van zijn ploeg- len. De Bulgaarse gewichtheffers werden vrijdag door de uitgesloten van verdere deelname aan de Spelen na drie nggevallen. Tsagajev ging tegen dit besluit in beroep bij het omdat hij vond dat hij als 'schone' sporter werd benadeeld. >ckeycoach Canada stapt op tl De coach van het Canadese mannenhockeyteam Shiaz heeft vandaag zijn ontslag ingediend. De 48-jarige trai- coach maakte zijn beslissing onmiddellijk na het 1-1 gelijk- tegen Maleisië bekend. Tegenvallende resultaten op het npisch toernooi waren de reden voor het opstappen. Het gst haalbare voor de Canadese ploeg, na drie gelijke spelen wee veriiespartijen in de poule, is de negende plaats. Daar- i" mag het land niet deelnemen aan het toernooi om de mpions Trophy volgend jaar in Pakistan. Anky van Grunsven in de fout met Bonfire Met een mengeling van verbazing en vertwijfeling op haar gezicht verliet An ky van Grunsveh vanoch tend de regenachtige ring op het Horsley Park. Wat was er in vredesnaam ge beurd in de grijze cellen van haar zo geliefde Bonfi re, dat hij volkomen onver wacht even een uitstapje maakte naar een andere wereld? Het paard ging tij dens de klassieke proef over in draf. Dat geldt in de dressuur als een grote fout. PAARDENSPORT RENE BANIERINK Ook een half uur na haar eerste op- rieden in Sydney wist de Brabantse amazone nog steeds niet wat haar overkomen was. Wel dat ze, zoals vier jaar geleden in Atlanta en twee jaar geleden op het WK in Rome, na de eerste de beste proef al in achtervolging moet op de (Duitse) concurrentie. Aartsri vaal Isabell Werth ging alvast bijna anderhalf procent over Van Grunsven heen. „Nou ja, dat zijn we inmiddels gewend en niets is onmogelijk met Bon fire", hield trainer en partner Sjef Janssen de moed er in. Ver dere individuele schade bleef vooralsnog uit. De circuskunst jes van Chacomo, het tweede Duitse paard gereden door Alexandra de Ridder-Simons, bleken niet voldoende om Van Grunsven van de voorlopige tweede plek te verdrijven. Hollands hoop op dressuur - goud zat niet in zak en as, maar ze had wel heel erg gemengde gevoelens na haar eerste kunst je, de verplichte kost van de Grand Prix. „Bonfire voelde su per aan, liep in feite een heel erg goede proef. Maar dan in eens zo'n grote fout, zo volko men onverwacht. Zoiets kan ei genlijk helemaal niet." De amazone, die bij haar vierde Olympische optreden eindelijk op de hoogste trede wil staan, kon er met de pet niet bij. „Je hebt van die dagen dat je een proef inrijdt en dat je denkt, ho, Vcindaag is het op- Anky van Grunsven en Bonfire worden bekeken door de jury. Bonfire verraste Van Grunsven later door tij dens de klassieke proef over te gaan in draf. foto reuters.'m Hollander passen geblazen. Maar zelfs op „Juist niet, ik was heel goed aan der, hard af. Met, toeval of niet, de punten waar ik hem nor- het opletten. Ik weet niet wat ik het Duitse jurylid Volker Moritz maal nogal moet helpen, liep er van moet denken. Maar ik als opvallende uitschieter naar hij er zo doorheen." Het was baal hier wel van, dat is zeker." beneden. „De scores vallen me ook niet zo dat ze daardoor de De jury strafte de grove mis- niet mee, ik vind dat ik vrij aandacht had laten verslappen, ser, na twee kleine foutjes eer- zwaar bestraft ben." Van FRANS DREISSEN aHBI Cathy Freeman "c ontstak tien dagen ttSR g^den het olym- pische vuur, giste ren zette ze met 33 ouden medaille op de 400 het hart van de natie in :n vlam. Freeman, de trots ustralië en de droom van ertrapte generatie aborigi- eageerde confuus. Ze was :eldigd, ging op het tartan en sloot haar ogen. Daar- k ze haar schoenen uit en blootsvoets aan haar ide, met de vlag van Au- en de aborigines in haar hy Freeman (27) kwam ifspraak na. Met elke stap - gisteren in het uitzinnige tverkochte stadion zette, eerde ze een nieuwe ge- e olympische atleten. De in die er bij waren zullen leinkinderen later zeggen un harten smolten toen lvlian de honderdste gou in de olympische ge- Penis buit maakte. Australië was de 400 finale een zeer emotione le. Voor Freeman was het wijfeld de race van haar Ze was nerveus geweest, ze werd gedreven door oot positieve energie. „Al erensen, al dat enthousias- 0I?dereen was blij, ik was 11 Meteen na de finish was bi 1 •Mï. .wr BB-m WÊÊÊKÊKKBBÊÊÊÊÊtm i«i siucitcncjTiMixc. siuatcnu iiMuis saiatchnrmiM siu *s:j e- atcn=».. swc y u Sb., ^9 De finishfoto van de 400 meter voor vrouwen. Cathy Freeman passeert de streep, de rest volgt op ruime afstand. foto reuters ze opgelucht. De druk was weg. „Ik voelde de sensatie." Freeman hoorde voor de start een stem in haar hoofd die zei: 'Doe wat je moet doen'. „Ik liep de eerste *200 meter ontspan nen en zeer geconcentreerd. Geheel volgens plan." Maar achter het masker van opperste concentratie bruiste de emotie. In het tweede deel leek ze meer te worstelen, maar ze zegevier de uiteindelijk royaal in 49.11 seconden, ruim voor de Jamai- caanse Graham (49.58) en de Britse Meny (49.72). „Ik ben opgelucht. Ik kan me weer op andere zaken focussen. Want de weg was lang. Het had iets weg van een kind krijgen." Australië heeft Cathy Free man uit zien groeien van een giechelend, slungelig meisje tot een vrouw die haar gouden droom in vervulling zag gaan. Gisteren had ze haai- kostbare voeten gestoken in decoratief schoeisel, in de kleuren van de aborigines. Zwart voor het volk, rood voor het land, geel voor de zon. Sinds de olympische finale in Atlanta, toen ze verloor van de Fran<;aise Perec, verloor ze slechts één van in totaal 43 fi- nEiles. De superster werd met een verheven tot symbool van de Spelen. Voor Freeman is dit pas het begin. Voor de mysterieuze Pe rec, die de race met haar over- ola wint eerste goud voor Mozambique Bijna moest er een fotofinish aan te pas komen op de tien kilometer. De Ethiopiër Haile Gebrselassie ver sloeg de Kenyaan Paul Tergat op de meet. De meest aanstekelijke lach atletiekbaan ging uiteindelijk opnieuw olympische titel aan de haal. Gebrselassie wel. „Mijn volk had het me nooit vergeven net minder thuis was gekomen." had weinig gescheeld of Gebrselassie was Australië neergestreken. Een hardnekkige f'|:e aan zijn rechtervoet hinderde hem tot reken voor het begin van de Spelen. Zijn ;er Jos Hermens stuurde zelfs een fysiothe rapeut naar Addis Abeba om de viervoudig we reldkampioen op tijd fit te krijgen. Maar de blessure zat niet alleen in de hiel van zijn voet maar ook in zijn hoofd. En om als veld- vulling mee te gaan, dat nooit. Gebrselassie: „Mijn situatie is simpel: ik ga niet of ik ga wel. En als ik wel ga, verlangt Ethiopië succes van mij. En succes is geen zilver of brons, dat kan alleen maar goud zijn. Ik heb het overleefd, ik kan weer thuiskomen", lachte hij de beroemde tanden nog maar eens bloot. Mede dankzij een speciale schoen die zijn sponsor Adidas in elkaar knutselde in Sydney. Zijn vermeende achillespeesblessure neigt meer naar een ontsteking in de hiel en de pijn kon al leen maar draaglijk gemaakt worden met een speciale zachte vulling tegen de pijnplek. De weerstcind kwam gisteren niet van zijn bles sure als wel van de Kenyaan Paul Tergat. Een fas cinerend gevecht werd het in de laatste ronde, waarin Gebrselassie bijna verrast werd door de winnaar van het zilver in Atlanta. Het zou een eind hebben gemaakt aan zijn ongeslagen status op de 10.000 meter die nu al twaalf afleveringen telt. „Ik was volkomen verrast, ja geschokt, dat Paul eerder de sprint inzette dan ik. Nee, ik heb nooit gedacht dat ik geen goud zou winnen, alleen wist ik op de laatste honderd meter wel dat ik echt al les uit de kast moest halen om te winnen." Het was een race uit duizenden, met op de streep een marge tussen de nummers een en Grunsven kwam uit op een ge middelde van 75 procent, waar 77 procent makkelijk haalbaar is voor Bonfire. „Dat zag je ook aan de cijfers voordat hij even uit zijn rol viel", zegt Sjef Jans sen. „Dat het verdorie net nu in de Grand Prix moet gebeuren. Dat is normaal gesproken al niet zijn beste onderdeel en juist nu hadden we er ongeloof lijk hard op getraind. Dat doen we dus ook niet meer", zei hij lachend, met in het achter hoofd dat dit de laatste grote wedstrijd is van Bonfire. Ook Janssen pijnigde zijn hersenen maar kwam niet tot een sluiten de verklaring. „Dit paard heeft tien jaar grote kampioenschap pen gelopen zonder veel fouten en nu opeens zo'n grote misser, dat is eigenlijk onvoorstelbaar." De gevolgen hoeven indivi dueel niet fataal te zijn. „Ze zijn wel vaker over de rest heen ge gaan in hun specialiteiten, de Grand Prix Special en de kur", zegt Sjef Janssen. „Maar ik had zo graag voor het team ge opend met een goede presta tie", somberde Van Grunsven. Niemand hoeft zich echter zor gen te maken over de mentale weerbaarheid van de Brabantse amazone. Janssen: „Anky is een vechter, die kijkt na een half uur alweer vooruit." En Van Grunsven zelf: „Ik heb wel va ker teleurstellingen meege maakt." Het teamgoud is na de eerste dag, waarop ieder land de helft van hun vier combinaties in de ring bracht, wel zo ongeveer uit het zicht verdwenen. „Dat kun nen we wel schudden", zei Janssen. Het huidige verschil, dat met dik 100 punten wel erg groot is, bedriegt echter. De Duitsers hebben namelijk al twee van de drie beste combi naties in de ring gehad en Ne derland pas eentje. Ieder team heeft één aftrekresultaat en dat zal wel Ellen Bontje worden. Ook al leverde ze vandaag met Silvano een voor haar doen uit stekende Grand Prix af en werd ze met 71,44 procent minimacü een procent te laag beoordeeld. „Het ging echt super. Toen ik de score zag staan van 64 pro cent schrok ik me een ongeluk, maar dat bleek nog van de vori ge ruiter te zijn. Ik had toch stil letjes wel gehoopt op iets boven de 72. Maar het is niet anders, ik ben over mijn prestatie in ie der geval heel tevreden." Protest Heiner tegen uitslag ZEILEN GPD/ANP Het team-Hei- ner heeft pro test aangete kend tegen de officiële uitslag van de kwartfi nales van het matchracen in de Solingklasse. Het Neder landse drietal is, na uitvoeri ge bestudering van de regle menten, van mening dat de wedstrijdjury de regels ten aanzien van de eindklasse ring niet juist heeft toege past. Morgenochtend volgt een hoorzitting, waarna spoedig een uitspraak volgt. Heiner kwam vanochtend een puntje tekort voor door stroming naar de halve fina les in de Solingklasse. Noor wegen, Nieu w-Zeeland en Nederland eindigden in de kwartfinales van het matchracen, boot-versus boot, gedrieën met twee ze ges uit vijf beurten. Ze had den bovendien dezelfde on derlinge resultaten. Uitein delijk dolf Heiner het onder spit, toen de eindklasserin gen van de eerder in de So lingklasse gevaren fleetraces boven tafel kwamen. Die cijfers waren plots van doorslaggevende betekenis, het kostte Heiner de kop. Nieuw-Zeeland en Noorwe gen hadden het er 'fleetend' in de eerste fase van dit olympische programma be ter afgebracht dan Neder land, dat met Rusland uitge schakeld werd voor de halve finales in de Solingklasse. Halverwege de kwartfina les leken Heiner, Van Nie- kerk en De Ridder, al sinds 1988 actief in de Solingklas se, toch nog te kunnen ont snappen aan uitschakeling. In de vierde confrontatie werd de Russische tegenpar tij, aangevoerd door Georgy Shayduko, geklopt. Het ging alsnog mis in ronde vijf van de kwcilifica- ties voor de halve fintiles. Voor Margriet Matthijsse gaat het er in de komende drie olympische races in de Europe-klasse om spannen. Na acht van de elf kracht proeven staat de Maasdamse vijfde. Meer dan brons zit er voor de nummer twee van de Spelen van 1996 niet meer in nadat de drievoudig wereldkampioene vandaag goed begon (derde) maar in de tweede race slecht (ne gentiende) eindigde. haaste vertrek, woensdag, een vleugje van een soap-drama gaf, ongeveer het einde. „Ze was niet in vorm, anders was ze nooit gevlucht", reageerde Freeman. „Zolang Perec zich er happy bij voelt, vind ik het pri ma." Freeman kon zelf niet meer vluchten. „Sport is een reflectie van het gewone leven. Er kan van alles gebeuren. Je kunt win nen en verliezen. Daar moet je je bij neerleggen." Op het mo ment dat de vlam ontstak was ze echter meer bevreesd ge weest. „Bang om in het water te vallen." Ze heeft een bewogen leven achter de rug. Van liefde en ver raad, rijkdom en armoede, ge luk en verdriet. Haar ex-partner dreigt met een rechtszaak en claimt een deel van de sportie ve inkomsten. Het wierp een kleine smet op de party. „Waar het Eillemaal om draait is vrij te zijn wie ik ben, in mijn eigen land", sprak Freeman, één van de 360.000 aborigines in Au stralië, die in Sydney werd ge steund door haar moeder en stiefvader. Ze raakte gisteren in haar ere- ronde even los van de grond en jarenlange frustraties. Ze toon de haar uitbundigste lach en het publiek applaudisseerde hartstochtelijk. Flet was de zal ving voor de ziel van een hele natie. twee die je op de honderd meter al zelden tegen komt: negenhonderdste van een seconde. „Zo iets heb ik op kortere afstanden wel eens meege maakt, maar op de tien kilometer nog nooit", stamelde Gebrselassie. Even daarvoor was er het moment van de Brit Jonathan Edwards, die op 34-jarige leeftijd de olympische titel op het onderdeel hinkstapsprin- gen won. Edwards kwam tot een afsttmd van 17,71 meter. Hij is houder van-het wereldrecord met 18,29 meter. Maria Mutola won de eerste gouden medaille in de geschiedenis van de Olympische Spelen voor Mozambique gewonnen. Ze won in de fina le van de 800 meter voor de Oostenrijkse Stepha nie Graf en de Britse Kelly Holmes. 'D&fwkniMfy Zo, het zwembad is leegge stroomd. Mogen de losers nu ook een beetje aandacht? Onzinnige vraag, want het gaat u alleen om winnaars, helden liefst. Van den Hoogen- band (VDH ofHoogie zegt u?), De Bruijn (Inky? Ook goed), Van Moorsel (ach ja, natuur lijk, Tinus) en Huizinga. Jack van Gelder en het hutten- volk op oranje klompen in het Holland Heineken Huis blijven vooralsnog in gebreke. Huizin ga heeft geen troetelnaam. Hij mag zichzelf zijn. De losers, daar zijn er veel van in Sydney. Ze vormen een ver geten en weggestopte meerder heid. Het zijn de Aborigines van de Spelen, alleen anders om. Nederland telt veel verliezers, we stappen er achteloos over heen, net als over dronkaards op straat. De waterpolovrou- wen, de mannen die deze week in het bad liggen en zijn be gonnen met 37goals tegen in drie wedstrijden, de judoka's Mark Huizinga uitgezonderd, de bergfietsers, de Holland Acht, ha de honkballers - moet je maar niet de wet laten voor schrijven door een coach die Murphy heet, dat gaat geheid fout - de hockeymannen en de hockeyvrouweti! Om over Eline Coene maar niet te spreken. De hockeyvrouwen zijn mo menteel in hun verschijnings vorm als losers op hun mooist. Het hek is van de dam, werke lijk alles gaat fout. De bonds coach spreekt over 'een ploeg in verval waarbij de commu nicatie moeizaam verloopt'. Het moge duidelijk zijn, Van 't Hek heeft alle hoop opgegeven, wil het liefst vandaag nog naar huis, maar kan dat nog niet openlijk uitspreken. Het leed van,de hockeyvrou wen houdt nog wel een paar dagen aan. Het valt niet meer uit te leggen, maar na drie ne derlagen is de ploeg nog steeds niet uitgeschakeld voor een medaille. Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden, daar moet Samaranch wat aan doen. Het is makkelijk lacherig over de losers te spreken om vervol gens onze hoofden weer af te wenden tot de winnaars, hel den liefst. O, u was altijd al supporter van Hoogie en Inky. Waar het op neerkomt is dat we de losers verdringen, omdat het allemaal eigenlijk, mense lijk gezien, heel erg is wat hen overkomt. Er zijn ergere dingen in het le ven, maar dit terzijde. De losers hebben als ware olympiërs vier jaar van hun le ven opgeofferd om een droom na te streven. Hun studie, hun maatschappelijke carrière, hun relatie, wat verder ook maar van waarde is, hebben ze op een laag pitje gezet. Een beetje lef heb je dus wel nodig. Ze wisten dat het bij een droom zou kunnen blijven. Ze hebben er zelf voor gekozen om topsporter te zijn. Eigen schuld, dikke bult, dat is in derdaad het atletenrisico. Maar toch: verliezers maken evengoed als de winnaars de Olympische Spelen zo mooi. Via een omweg brengt mij dat tot de vraag die mij al een tijd je bezighoudt: wat doen die tennissers en voetballers eigen lijk in Sydney? Ik kan me haast niet voorstellen dat die sporters het ware olympische gevoel beleven. De Olympische Spelen zijn voor tennissers en voetballers gewoon werk. Zij doen de Spelen, na een blik in de agenda, er voor de aardig heid bij. Zij zetten hun maat schappelijke loopbaan niet op zij, dit is hun maatschappelij ke loopbaan. Na een voorbereiding van vier jaar uiteindelijk 'piekenop de Spelen? Venus Williams lacht zich rot. Niks 'pieken', dollars zullen we bedoelen. Ze is net klaar met de US Open. Een olympische medaille vindt ze wel geinig om aan haar vader te laten zien. En het dubbelspel doet ze ook, want dan heeft haar zusje er meteen ook een. Het olympische gevoel raakt de voetballers en tennissers niet zo diep. Het drama van win ners en losers is hen vreemd. Athene 2004 zegt ze niets. Want volgende week zijn er voor hen weerde volgende lu cratieve wedstrijden. Sydney 2000 zijn ze dan allang verge ten. Schrap daarom het tennis en het voetbal voor Athene 2004, of beter voor altijd, nu het nog kan. Ze zullen het niet eens in de gaten hebben. GIJS VAN OOSTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23