Klaagt Leontien, dan is ze op haar best iockeycoach danst op tafel na stunt van Britten Michele Bartoli Gedrogeerde Raducan moet meerkampmedaille inleveren snakt naar grote overwinning Sydney 2000 tHeeft u een paar tips?' vwnmcfM Vier jaar lang stond de nationale mannenhoc- keyploeg op de top van de berg. In Sydney viel de ploeg er bijna vanaf. Door de nederlaag tegen tistan (0-2) leek Oranje vandaag het mpisch goud, maar ook prestige iflj speeld te hebben. Slechts door een ikel haalde Nederland de halve fi- Het onderaanstaande Groot-Brit- nië deed meer dan zijn sportieve ht en won van Duitsland (2-1). ondscoach Maurits Hendriks is jrgaans de rust zelve, maar na de p 'i onverwachte overwinning van Groot- Brittannië ging de hockeytrainer even helemaal uit zijn dak. De voorman van Oranje klom op de tafels in het olym pisch dorp en gooide er voor het oog van zo'n 400 verbaasde sporters uit heel de wereld een vreugdedans uit. „Ach ja, dat moet een keer kunnen", sprak hij nadat hij weer enigszins tot bedaren was gekomen. Ook de spelers konden hun geluk niet op. „Ze hebben ons huisje zowat afgebroken", glimlachte Hendriks. „Niemand had deze bizarre ontwikke ling meer verwacht. We sprinten van een begrafenis naar een huwelijk bin nen een paar uur. Ongelooflijk." Hen driks hoopte dat zijn spelers, die elkaar na de verloren wedstrijd tegen Pakis tan flink de waarheid zeiden, een kick zouden krijgen van de fortuinlijke ont knoping. „Misschien dat de ware be zieling nu loskomt. Dat beetje extra heb ik hier nog te weinig gezien." Van de selectie nemen vier dertigers afscheid na Sydney: doelman Jansen (36), Brinkman (34), Van Pelt (32) en aanvoerder Veen (30). Jansen be schouwde het verlies tegen Pakistan als een enorme domper. „Wij hebben volledig gefaald als team", bromde hij. Hij had het echec zien aankomen. „Ik heb diverse keren aan de bel getrok ken, maar kennelijk niet hard genoeg." Jansen maakte twee eerdere spelen mee. „De jongeren in onze selectie lie ten zich teveel afleiden, verloren con centratie. We zaten met zijn zestienen in één huisje in het olympisch dorp. De tv stond de hele dag aan, er kwa men honderdduizend sporten op die jongens af. Ze konden hun concentra tie niet bewaren. Ik heb ze proberen te waarschuwen, maar ze wisten het zelf beter." De voornaamste oorzaak lag volgens Jansen evenwel in de vormloosheid van de ploeg. „Er waren diverse spe lers niet in vorm, ze konden niet pie ken in dit toernooi. Het is mij een raadsel waarom, maar ze slaagden er niet in. Als ploeg hebben wij twee kan sen gehad door te dringen tot de halve finales: tegen Duitsland en tegen Pa kistan." Er zijn niet veel olympische sporters die drie kansen krijgen. „De eerste twee keren hebben we gefaald. Tegen Duitsland verspeelden we de voor sprong van 2-0, tegen Pakistan hoc keyden wij alleen de tweede helft. Na de moeizame opening tegen Groot- Brittannië had er al een lichtje moeten gaan branden. Na dat gelijke spel te gen Maleisië had er alarm geslagen moeten worden. Die twee punten die we daar verloren leken ons fataal te worden." De trappen moeten gericht zijn op het hoofd of l het lichaam. Vuistslagen mogen alleen gericht j|< zijn op het lichaam. Per succesvolle actie wordt een punt toegekend.^^" Dobok: Taekwondopak 0 TECHNIEKEN Neerwaartse trap: 'Het zwaard van de Gesprongen trap: //IJ 90% van de punten wordt met deze techniek behaald. icherm^r EU) rdt over dobok V DE GEWICHTSKLASSEN Categorie Man vrouw Vlieg <58kg <49kg Veder <68kg <57kg Het verbond van Sydney dat Leontien van Moorsel had gesloten met Mirjam Melchers en Chantal Beltman, was allerminst vanzelfsprekend. Er moest met bondscoach Jean Paul van Poppel als gespreksleider veel worden ge praat om in Australië gelijkgestemden op de fiets te krij gen. Het resultaat stemde iedereen tevreden. De prijzen- pot wordt eerlijk verdeeld, de gouden medaille verdwijnt in de koffer van Van Moorsel. WIELRENNEN VERVOLG VOORPAGINA De wereldbeker- wedstrijd in Rot terdam pakte als generale repetitie voor de olympi sche wegwedstrijd nog slecht uit. Melchers reed toen een gaatje dicht, dat Van Moorsel met een groepje had geslagen. Zó kon er in Sydney niet wor den gekoerst, Van Moorsel trok de loyaliteit van de twee open lijk in twijfel. De vertroebelde verhoudingen werden tijdens een etentje met Van Poppel en Melchers, kort voor vertrek naar Sydney, gerepareerd. De wielrensters waren na een goed gesprek en een goede maaltijd weer vriendinnen. Maar praten alleen helpt niet. In de wielersport is geld het ge bruikelijke bindmiddel voor co- operatie. Van Moorsel zal der halve de portemonnee moeten trekken om Melchers en Belt man voor haar steun te belo nen. Aanvankelijk was de af spraak om de NOC*NSF-bonus van 60.000 gulden en de KNWU-uitkering van 25.000 met z'n drieën te verdelen, maar Van Moorsel liet gisteren doorschemeren, dat die afspra ken in het voordeel van Mel chers en Beltman zullen wor den herzien. Het geld kwam pas na afloop ter sprake. Tijdens de koers speelde dat geen rol en bleek dat de afspraken door eenieder keurig werden nagekomen. Van Moorsel: „De afspraak was, dat ik een ontsnapping van Mel chers zou verdedigen en dat Mirjam mij zou helpen in geval de wedstrijd in een sprint zou eindigen. En dat strijdplan werd perfect uitgevoerd. Eigen lijk zou ik de medaille met Mel chers moeten delen, want zij trok de sprint perfect aan. De laatste 300 meter heb ik niet meer omgekeken en alleen maar geramd." En als Van Moorsel ramt, dan is er in het vrouwenpeloton niemand haar gelijke. De Ne derlandse won de spurt van kop af: overtuigend en indruk wekkend. Van het groepje dat de medailles verdeelde, was Van Moorsel ook op papier de snelste. De enige die haar kon bedreigen was de Duitse sprint ster Petra Rossner, maar zij werd op het laatst gelost. Tot opluchting van de Neder landers, die de koers tijdens de klimmetjes bewust hard maak ten om de Duitse kwijt te raken. Maar Rossner was taai. Zij wist steeds weer aan te pikken. Tot de laatste klim. Toen lag de weg naar goud open voor de succes volste Nederlandse wielrenster aller tijden. Zo zelfverzekerd Van Moorsel op de fiets is, zo veel twijfels heeft zo voor een wedstrijd. Al thans, dat verkondigt ze voort durend. Ze had drie dagen gele den nog getraind met de Ne derlandse profs en dat was haar dermate slecht bekomen, dat ze sterk had overwogen om EIs- beth Vink in haar plaats de wegwedstrijd te laten rijden. Ze beweerde slechte benen te heb ben en riep dat haar vertrou wen tot een nulpunt was ge daald. Het heeft er veel van weg, dat Van Moorsel zich de rol van martelaar moet aanmeten om topprestaties te kunnen leve ren. Immers gezien de voorge- taatssecretaris biedt tennisduo hulp MNIS ANP Een tenniswon- der in Sydney n Jé Olympic Park z< kreeg de kleur yi oranje. Miriam P remans en Kristie Boogert ecibben zich vanmorgen naar finale van het vrouwen- g ibbelspel gslagen. Zij spelen inderdag om olympisch P3iiid tegen de Amerikaanse illiams Sisters, Venus en Se- ic na. Hoe de uitslag ook as jrdt. Oremans en Boogert d n de eersten in het Neder- nndse tennis die een olympi- 3 he medaille halen. niHet Nederlandse koppel ermeesterde in de halve de Wit-Russinnen ttasja Zvereva en Olga Bara- Tjinsjikova in twee sets uitste- 2r'nd tennis: 6-3 6-2. Het was 'e feit een onvoorstelbare uit- 1 g. De 29-jarige Natasja iereva uit Minsk is een van beste dubbelspeelsters ter reld. Zij stond zelfs eerste de wereldranglijst door Herwinningen in alle vier df and Slams. )e 20-jarige Olga Bara- rfnsjikova kwam met veel _nder ervaring de baan op. ia haar konden we Zvereva 1 beetje uitschakelen", ver- T le Oremans. De Neder- Ldse stond nog te trillen op ar benen van de spanning stf de laatste game. Ze had p, teite niet in tranen uit te g£ sten bij de gelukwensen iei onder anderen staatsse- in taris sport Margo Vliegen- it en kroonprins Willem- xander. ej liriam Oremans en Kristie ogert durfden nooit van de ale te dromen. „Punt voor \iit spelen", zeiden ze na de t 11st in de kwartfinale tegen 5 Thaise duo Tanasugarn/S- ;aram dat de winst voor het pen had bij 5-2 in de derde De Nederlandsen ont- ipten op miraculeuze wijze, Is ze ook in de tweede ron- tegen de Aussies Hc/Stubbs hadden gedaan drie matchpoints tegen, n spel was slechts bij vla- igoed. loe zouden ze Zvereva/Ba- ansjikova kunnen pakken? kon alleen met tennis van 1 veel hoger niveau. Ore- ns en Boogert, die zich een lang toelegden op de nripische Spelen, speelden waarachtig klaar op het angrijkste moment. Uitstel van hun partij door regen on dermijnde hun wedstrijdmen taliteit niet. Vooral Boogert was in grootse doen, afgezien van een love-game tegen bij het begin van de tweede set. De Nederlandsen wonnen de eerste set met 6-3 zonder hun opslag te verliezen. Ze na men de voorsprong op de ser vice van Zvereva naar 4-2. Oremans hield zelfs de gehele partij haar opslag al stond zij meermalen gelijk of een breekpunt tegen. Het uitserve- ren van de wedstrijd door haar was zenuwslopend met drie breekpunten tegen en twee verknoeide matchpoints. Het derde bracht het wonder tot stand. Oremans/Boogert in de de olympische finale. Er was geen Nederlander die daar vooraf een gulden op durfde in te zetten. „Ik zou ook direct getekend hebben voor een zil veren plak", zei Oremans. Zil ver is inmiddels zeker. Goud behoort nog tot de mogelijk heden, al lijkt dat louter theo retisch. Venus en Serena Wil liams zijn veruit favoriet. De zusjes-Williams werkten zich vrij eenvoudig langs de Belgische Callens en Van Roost na een rommelig begin: 6-4 6-1. Onlangs bij de US Open in New York, eveneens op hardcourt, versloegen ze het olympisch dubbel van Ne derland met 6-1 6-1. „Mis schien onderschatten zij ons hier", hoopte Kristie Boogert. Zilver is al een groot succes. Boogert: „We zijn zover geko men omdat we veel hebben geleerd van de eerdere partij en die we speelden. We over leefden matchpoints in twee duels; dat gaf zelfvertrouwen." Oremans en Boogert zeiden eerst te gaan genieten van de plaats in de finale en zich pas later met de strijd om het goud van donderdag bezig te houden. Staatssecretaris Vlie- genthart bood aan te helpen. „Ik heb de Williams' zien spe len", zei ze bij de felicitatie. „Mooi", zei Boogert, „heeft u een paar goede tips?" Venus Williams speelt mor gen eerst nog de finale van het wouwenenkelspel. Daarin komt zij uit tegen de Russin Elena Dementieva, die eerder dit toernooi Kristie Boogert in een zwaar bevochten drieset ter terugwees. Monica Seles heeft, het brons veroverd door vanmorgen de Australische Je- lena Dikoc te verslaan: 6-1 6-4. Voor een batterij aan fotografen toont Leontien van Moorsel haar tweede gouden medaille. FOTO AP LAURENT REBOURS schiedenis is het niet aanneme lijk dat zij ooit heeft oveiwogen niet te starten. De olympische ambities gevoegd bij de inves teringen om van de Nederland se ploeg een eenheid te maken, had Van Moorsel het niet kun nen maken om haar plekje aan Vink af te staan. Bovendien speelt op de ach tergrond nog een ander 'ge vecht' een rol: die om de Ne derlandse sportvrouw van het jaar 2000. Als Van Moorsel za terdag goud wint in de tijdrit, verlaat ze Sydney met exact de zelfde medaille-oogst als Inge de Bruijn. En de wielrenster is gedreven genoeg om het de keuzecommissie héél lastig te maken. Sporters mogen dan roepen dat die titel leuk maar niet be langrijk is, steeds weer blijkt dat ze er heel veel waarde aan hechten. De competitie tussen De Bruijn en Van Moorsel speelde afgelopen jaar al. De zwemster had flink de pest in dat Van Moorsel boven haar tot sportvrouw werd verkozen. Ze is uit op revanche, Van Moorsel is gedreven genoeg om weder om tot de beste te worden ge kroond. De Brabantse zal zaterdag goud in de tijdrit moeten win nen, wil ze opnieuw sport vrouw van het jaar worden. Als wereldkampioene op dat on derdeel en met al drie olympi sche medailles op zak, start Van Moorsel vanzelfsprekend als to renhoge favoriet. Maar zelf klaagt ze en vraagt ze zich af of ze wel hersteld zal zijn van de wegwedstrijd en of ze wel goede benen zal hebben. Bovendien vindt ze het par koers met veel bochten en wei nig rechte stukken allerminst ideaal voor een tempobeul als zij. De klaagzang kan voor ken nisgeving worden aangenomen, want Van Moorsel staat zater dag gewoon aan de start om te winnen. Een sportvrouw die zó gedreven is en bovendien in de vorm van haar leven verkeert, kan bijna niet verliezen. het goud overigens wel bij Roemenië, aangezien Simona Amanar op dat on derdeel tweede werd. Ook het zilver blijft bij de Roemenen, het gaat naar Maria Olaru. De Chinese Xuan Liu (vierde) valt nu ook in de prijzen, met brons. De 16-jarige Raducan werd betrapt bij een test die na de individuele meer kamp werd gehouden. Bij de onder zoeken na de landenwedstrijd en het paardspringen bleken de waarden van de Roemeense op normaal niveau. Woordvoerder loan Tiriac van de Roemeense ploeg in Sydney verklaar de gisteren dat het gevonden middel, pseudo-efedrine, niet op de lijst van de internationale turnfederatie staat, maar wel op die van het IOC. Tiriac legde uit dat turnster het middel in ta- bletvorm had geslikt om van een ver koudheid af te komen. De teamarts die Raducan het ge wraakte middel had toegediend, is zijn accreditatie kwijtgeraakt. Ook is hij ge schorst voor de volgende Olympische zomerspelen, in 2004. De Amerikaanse kogelstoter C.J. Hunter, die gisteren werd ontmaskerd als dopingzondaar, was in de maan den juni en juli bij maar liefst vier do- pingtests positief. De 31-jarige atleet had geen verklaring voorhanden. Van daag stond hij emotioneel de pers te woord. „Ik begrijp dit niet", zei hij drie maal, waarna hij in huilen uitbarstte. „Ik weet niet wat er gebeurd is. Ik kan slechts beloven dat ik het zal uitzoe ken." Echtgenote Marion Jones, die na het goud op de 100 meter nog vier kansen op medailles heeft, was met haar man meegekomen. „Ik ben hier om hem te steunen", meldde ze kortaf. Hunter, 144 kilo zwaar, kondigde aan dat hij zichzelf tot het uiterste zal verdedigen. „Ik heb er vertrouwen in dat mijn naam gezuiverd wordt." Michele Bartoli is hard aan een klinkende overwinning toe. De olympische titel zou de beloning zijn na een jaar kom mer en kwel. Nadat de 30-jari- ge Italiaan vorig jaar zijn knie schijf brak, is hij niet meer de Bartoli die losbrandde als het vuur in hem werd ontstoken. Op die manier won hij ooit de Ronde van Vlaanderen en tweemaal Luik-Bastenaken- Luik. Bartoli is sedert vorig jaar een twijfelaar geworden, die zich wanhopig afvraagt of hij ooit nog heerser zal zijn van de Muur van Geraardsbergen en de Cöte de la Redoute. Het wil maar niet vlotten Liet zijn ren tree. Oké, hij is terug tussen de wielen, maar die vaststelling geldt meer zijn fysieke dan mo rele gesteldheid. Bartoli is nog lang niet de oude. Of Sydney moet hem de ommekeer bren gen. Bartoli is een gevoelsmens, dat zal de verklaring zijn voor zijn moeizame revalidatie. De Itali aan moet zich goed voelen en omringd worden door vrien den om te kunnen presteren. Als aan die voorwaarden wordt voldaan, is Bartoli in eendags- wedstrijden een vulkaan die op uitbarsten staat. Bartoli weet hoe goud moet worden gewonnen, want in 1996 had hij het voorbeeld in zijn ploeg. Toenmalig teamge noot Pascal Richard bij MG- Technogym werd olympisch kampioen. En Bartoli zou niets liever willen, dan in Richards voetsporen treden. De revalidatie van Bartoli ver loopt moeizaam en vertaalt zich (nog) niet in grote over winningen. Zijn enige helden daad verrichte de Italiaan tij dens het nationaal kampioen schap, waar hij de tricolore veroverde. Verder moest Barto li het stellen met een etappeze ge in de Ruta del Sol, en over winningen in de Ponte a Cap- piano en de Grand Prix Plouay. Een magere oogst voor een renner uit de buitencategorie. Maar Bartoli heeft geluk. Voor dat de winter valt, zijn er nog twee mooie bloemen te pluk ken: de olympische en de we reldtitel. Bartoli is vooral de man van de dag, al heeft hij de kwaliteiten om in etappewedstrijden uit te blinken. Het is er nooit van ge komen, omdat het niet zijn liefde heeft. Bartoli is de Flan- drien onder de Italianen. Hij houdt van de klassiekers, van de explosie op één dag. De ver klaring zal liggen in zijn onge duldige natuur. Om die reden duurt het herstel van zijn knieblessure ook zo lang, ook al is hij er op voorbe reid door zijn ploeggenoot Jo- han Museeuw. De Belg, die na een motorongeluk weer in de kreukels ligt, heeft hem meer malen voorgehouden dat door zettingsvermogen ooit de he mel zal doen openbreken. En Museeuw kan het weten. Hij kwam terug na een zware knie blessure en won dit jaar Parijs- Roubaix, 'zijn' wedstrijd. Wil Bartoli weer de oude wor den, dan zal hij die mentale barrière een keer moeten door breken. En daarvoor zijn de Olympische Spelen een uitge lezen mogelijkheid. TEKST HENK STOUWPAM FOTO EPA PATRICK KOVARIK Medaillespiegel bijgewerkt tot vanmorgen 10.30 uur. Olympisch turnkampioene meerkamp Andreea Raducan moet haar gouden medaille op de individuele meerkamp inleveren. De Roemeense werd betrapt op het gebruik van doping. Raducan mag van het IOC wel haar meer kampgoud van de landenwedstrijd be houden, evenals haar zilveren plak van het paardspringen. Op de individuele meerkamp blijft ekwondo Op de Spelen in Seoul rcelona was Taekwondo een demonstratie- ort. In Sydney staat het 'full contact' Taekwondo het officiële programma. Deelnemers dragen ofd-, scheen-, onderarm-, kruis- en dybeschermers. Een wedstrijd duurt drie maal ie minuten. 'AE>= Voet ON Vuist DO DeNv Ver, Staten 24 15 China 21 14 Rusland 17 14 Australië 12 20 Frankrijk 12 13 Italië 11 6 Roemenië 10 4 Nederland 8 5 Gr. Brittannië 6 8 Duitsland 5 10 Z.Korea 5 6 Japan 5 5 Polen 4 4 Bulgarije 4 3 Zweden4 3 Oekraine3 7 Cuba3 6 Hongarije 3 1 Spanje 3 Griekenland 2 4 Tsjechië 2 1 Finland 2 1 Oostenrijk 2 1 Litouwen 2 Slovenië 2 Turkije 2 Zwitserland 1 5 Indonesië 1 3 Slowakije 1 3 Wit-Rusland 1 1 Canada 1 1 Mexico 1 1 Nieuw-Zeeland 1 Kroatië 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21