wwwerkplekken <3P> Hoe onrechtvaardig is die verdeling van welvaart echt? Schrijvende Lezers Wie bouwt nou zo'n 'keet' pal naast de Adventskerk? Ergernis over hondenpoe bij flats in Professorenwij Passantenhaven beter z'n plek in De Bloeme Protest indienen tegen WOZ-beschikking kan lonen Commentaar getuigt van intolerant; Zr*1 Het Business Center. Voor snelle zakelijke Internet-oplossingen. DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 945 In het Leidsch Dagblad van 20 september doet de Oegstgeest- se CDA-voorzitter Jos Gom- mans een zoveelste poging om het multiculturele drama van handen en voeten te voorzien, met alle verdiensten van dien. Maar nieuwe invalshoeken reikt hij niet aan, hij anticipeert voornamelijk op zijn discussie avond in Oegstgeest. Toch graag enkele kanttekeningen. Gommans gewaagt van een 'onrechtvaardige verdeling van welvaart en veiligheid in de we reld'. Een wijdopen deur. Maar ga eens even terug in de ge schiedenis, tot daar waar Ne derland zelf een ontwikkelings land was, vlak na WO II. Leeg geplunderd door de Duitsers; goeddeels in puin liggend. Dankzij de Amerikaanse ont wikkelingshulp kwamen wij er boven op. Hoeveel bedroeg die hulp, en hoelang hadden wij die nodig? Hoe groot was ons eigen aandeel in die wederop bouw? Het antwoord op deze vragen lijkt mij van belang voor de inschatting van de 'onrecht vaardigheid' in de verdeling van welvaart en veiligheid. Een andere vraag: wetende dat Wim Kok 16 miljoen men sen bestuurt voor een salaris van nog geen drie ton per jaar, met grote inzet, integriteit en kundigheid, hoeveel eigenen de staatshoofden van de ontwikke lingslanden zich dan toe, om gerekend per 1 miljoen onder danen? Om van Suriname, met nog geen 500.000 inwoners, maar te zwijgen. Moeten wij ons nu echt medeverantwoor delijk voelen voor alles wat men elders fout doet? Wanneer ik lees dat zich on der de asielzoekers veel hoog opgeleiden bevinden, die zich in hun eigen land zeer verdien stelijk zouden kunnen maken; dat deze mensen de solidariteit met hun land en volk graag overlaten aan Europeanen die met dat land en dat volk eigen lijk niets te maken hebben, hoe zit het dan met die 'onrecht vaardigheid'? Gommans spreekt ook van 'heikele punten', zoals de rol van de vrouw en de opvoeding van de kinderen. Zeer juist; het zelfde Leidsch Dagblad van 20 september meldt dat de Ver enigde Naties de alarmklok lui den over de positie van de vrouwen in de wereld. Naar schatting 100.000 vrouwen la ten jaarlijks het leven door de macht die de man in andere culturen over de vrouw heeft. Gommans wil ook discussië ren over een 'Nederlandse is lam' en een 'islamitisch Neder land'. Bij dat eerste kan ik me van alles voorstellen, bij dat laatste hoegenaamd niets. Als CDA-man, en derhalve van christelijke huize, kan Gom mans weten dat het christen dom in Nederland dateert van 739 na Christus. Dat na 1960 bij ons de demografische dijken doorbraken, is nog geen reden om de handdoek nu al in de ring te werpen. Vergeleken met de Molukkers zijn wij bepaald niet kansarm. In Indonesië heeft de kreet 'li- had!' al weerklonken, zoiets als 'Holo-caust'!, geïnspireerd door een duizendvoudige over macht. De Molukse christenen zijn de bergen in gevlucht, te recht bevreesd voor de 'Endlös ung der Kristenfrage', waarbij de Indonesische regering, die een zeer vuile hand in dit ge heel heeft, begrijpelijk geen pottenkijkers kan gebruiken. Ziet Gommans de zaken in hun organisch verband en his torisch perspectief? Zo niet, dan moge het kleine berichtje uit het Leidsch Dagblad van 21 september hem weer bij de les terugroepen: bij de 2 miljoen die we al hebben, komt er in het jaar 2000 nog eens het re cordaantal van 125.000 immi granten bij, zoveel als de hele bevolking van Leiden. Hij kan dus nog even vooruit met 'inte greren'. H. Peeters, Oegstgeest. Onlangs verscheen er in Al phen aan den Rijn, pal naast de Adventskerk, een bouw werk dat het midden houdt tussen een distributiecentrum op een industrieterrein en een luxe bouwkeet. Op zich een aardig gebouw, maar op die plek een monstrum. De inwoners van Alphen dachten dat dit te maken had met de bouwactivieiten in de buurt. Sommigen belden de gemeente met de vraag wan neer deze bouwkeet, die het uitzicht op een prachtige kerk totaal bederft, weer zou ver dwijnen. Tot hun verbijstering kregen deze mensen te horen dat het zo bedoeld was, want 'het is een ingetogen gebouw en in harmonie met de Ad ventskerk'. Men spreekt er schande van, zo staat in het Leidsch Dag blad van 7 september te lezen, en dat is logisch. De Alphenaar ziet de Adventskerk als hét beeldbepalende gebouw van zijn/haar woonplaats. En dat ga je toch niet verstoppen? Mag ik eens een vergelijking maken? Stel dat men in Parijs op vijf meter afstand van de Notre Dame een flink flatge bouw uit de grond stampt, zouden de Parijzenaars dat pikken? Wethouder Van der Veen Meerstadt, die de kritiek krijgt, briest maar wat: 'Men sen zijn bang voor veranderin gen'. Frappant is dat de wet houder het stadskantoor en het ABN/Amro-gebouw, die vlakbij staan, zo afschuwelijk vindt. Merkwaardig dat die af schuwelijke gebouwen er toch ooit zijn gekomen. Was er toen geen kritiek? O, vast wel. Maar er zal toen ook wel een wet houder geweest zijn die de te genstanders neerzette als 'mensen die bang zijn voor veranderingen'. De geschiedenis herhaalt zich. J.E. van Dijk, Alphen aan den Rijn. Al lang erger ik me aan de hondenpoep voor de portiek flats in de Leidse Professoren- wijk.' Er zijn zoveel groene stukken in de Professorenwijk: langs de Kanaalweg, het park aan de overkant van het ka naal; er zijn zelf 'doggybak- ken' geplaatst en er zijn strui ken genoeg. Is het nou zo'n moeite de hond aan te leren op een groter stuk groen behoefte te doen, in p van op dat anderhalve i brede strookje? Of is een blokje om tegenwoordig a noeg voor een hond? N van Leein Leii (Door de redactie bekort 'bezatten' met verse kofS onbegrip en onvrede, tot dag van vandaag, vijftie na dato. En wat blijkt nu: als er zijde van de gemeente z( bepaald plan is, dan v omwonenden achteraf pi naderd. En ziet de gemee gedachte het 'schip met g aanmeren, om daar koffie te drinken in eei groter koffiehuis met pj plaatsen. Bij minimaal windkrac zullen omwonenden las gen van het slaan van c wen en kabels tegen de n En dat 24 uur per gen per jaar. Óm nog n zwijgen over de overlast repareren van boten en ji met zich meebrengt. Veel beter zou het zijnl dit plan voor een Leider passantenhaven in De merd (klein Wassenaar) wezenlijken, naast de wetering, direct naast de ge. Daar past dit beter. Alsnog wil ik reageren op het artikel in het Leidsch Dagblad van 12 september onder de kop 'Omwonenden van Rosarium willen geen passantenhaven'. Nog ver voor de aanleg van dit prachtige parkje, toen het nog een soort grasveldje was, wilde ik aldaar als werkloze ar beider een klein koffietentje be ginnen. Met hooguit acht zit plaatsen en enkele parkeer plaatsen voor personenauto's. Ik wilde er koffie, koek, een broodje gehakt en dergelijke gaan verkopen. Toen ik voor informatie en een vergunningen cq toestem ming naar het gemeentehuis ging, kreeg ik al bij het eerst ge sprek met een ambtenaar van ruimtelijke ordening het vol gende te horen: 'Geen sprake van, meneer Hensing. Ik weet nu al dat de meeste bewoners van onder andere de Haaghuis- hof bij ons bezwaar zullen aan tekenen. U kunt eerder op te- gen- dan op medewerking van onze zijde rekenen. Ook al zou er ontheffing bestaan in het be stemmingsplan'. Dus met een afgang van heb- ik-jou-daar verliet ik ons ge meentehuis, om me thuis te B.H Leidt Door de redactie bekort n Als de Vos de passie preekt... huurders pas op uw WOZ-beschikking. Hoewel dit met een korreltje zout ge nomen moet worden, is het toch oppas sen. In januari van dit jaar belichtte de wethouder van financiën, de heer Vos, het klantvriendelijk innen van belastin gen. lammer dat eerst niet het hoofd stuk 'Belasting opleggen' is belicht. Want reeds lang is bekend dat de WOZ- beschikking van koophuizen niet strookt met de wet omdat echt op elkaar gelij kende woningen toch grote verschillen kunnen hebben. Dit is eveneens het geval voor huur woningen. Mijn seniorenflat bijvoor beeld - op de derde verdieping, zonder lift, zonder combiketel voor CV en warmwatervoorziening, zonder dubbele beglazing (slechts één raam), geen bete geling van vloer en wanden in de badcel, zonder wastafel, geen aansluitmogelijk- heid voor wasmachine, geen intercom, geen mechanische afzuiging in de keu ken mogelijk etcetera - werd door de be lastingdienst in WOZ-waarde volkomen gelijk gesteld aan eenzelfde flat in het zelfde gebouw, zonder lift maar wel mét alle bovengenoemde voorzieningen. Hiertegen had woningbouwvereniging De Sleutels direct bezwaar moeten aan tekenen, omdat vele flats in dit plan de indertijd voorgestelde voorzieningen niet hebben laten uitvoeren. Hierdoor zijn vele leden van de vereniging en an dere huurders, maar ook de woning bouwvereniging zelf, toch voor een be langrijk deel benadeeld. Ondergetekende heeft in 1997 direct bezwaar aangetekend bij de belasting dienst, die meer dan één jaar nodig had om er op te reageren en daarna de meest vreemde capriolen maakte om enkele vierkamer(koop)flats in een heel andere omgeving als richtsnoer te ne men. Beroep bij het gerechtshof (belasting zaken) was de enige oplossing. Dit resul teerde in juni van dit jaar tot een ver schil van 15.000 gulden in WOZ-waarde voor een wel"of niet verbeterde flat. Huurder en verhuurder hadden dus bij na 100 gulden minder per flat te betalen. Helaas heb ik de zaak niet collectief be handeld, zodat alleen ik er baat bij heb. Omdat ik weet dat er ook in andere wijken - en waarschijnlijk ook bij dezelf de woningbouwvereniging - deze ver schillen aanwezig zijn, raad ik u aan bij de komende nieuwe WOZ-beschikking zonodig collectief te reageren, het loont. Merkwaardig toch, dat som mige mensen precies weten hoe christenen zich moeten gedragen, wat ze moeten den ken en hoe ze moeten stem men. Zo ook de auteur van het hoofdredactioneel commen taar (Leidsch Dagblad 13 sep tember), waarin het volgende wordt gesteld: Een christelijke partij moet zich door liefde la ten leiden (bedoeld wordt waarschijnlijk wat de auteur onder liefde verstaat) en moet het waarderen dat twee man nen of twee vrouwen 'elkaar eeuwig trouw beloven en wil len steunen in voor- en tegen spoed'. Na deze theatrale uit spraken wordt voorts beweerd dat de gewone man in de straat een stap verder is dan christenpolitici, die zich door 'negentiende-eeuwse opvat tingen' laten leiden. Wat een onzin! Niet negen tiende-eeuwse opvattingen maar bijbelse normen zijn de drijfveer van christenpolitici. En dat is niet zo vreemd, want dat is nu eenmaal het uit gangspunt van een christ 1 politieke partij. Dat pc' daaraan vasthouden, i meerderheid en tégen de1 geest in, getuigt mijns in 1 van lef. Meer lef dan de redact!x het Leidsch Dagblad heef 1 ruimdenkend wil zijn, a intolerant wordt zodra christen(politicus) het een afwijkende mening e Intel Celeron 500 Mhz processor. e 64 Mb intern geheugen. e 8 Gb harde schijf. e Geluidskaart. e 40-speed CD Rom speler. A - 56K/V.90 faxmodem. Windows 98. tap e 17-inch monitor. f 1.799,- cxcl. BTW (f2. II4,- incl. BTW) Voordelen ISDN: Snelle verbinding met Internet. 2 Lijnen en 4 nummers. Bereikbaar tijdens het internetten. U behoudt uw huidige telefoonnummer. De Philips WebCam Vesta Pro is een PC-camera die makkelijk kan worden geïnstalleerd. Met 30 VGA-beeldjes per seconde heeft u een goede beeldkwaliteit. De ingebouwde microfoon zorgt ervoor dat ook het geluid wordt opgenomen. f 169,- excl. BTW (f 199,- incl. BTW) 4(PL7V_N E T Het 128i pakket van Planet Internet is het meest complete pakket voor professioneel Internet-gebruik. Supersnelle Internet-toegang tot maximaal 128 Kbit/s (stapelen van 2 kanalen bij ISDN). Inbellen tegen lokaal telefoontarief. Standaard 4 e-mailboxen (uit te breiden tot 30). Gratis professionele onder steuning van de Planet Internet Businessdesk. f 17 abonnementskosten per maand excl. BTW (f 19,98 incl BTW) Internet en e-mail op elke werkplek? Met dit modem kunt u elke werkplek v de modernste informatie- en communicatiemiddelen. Met slechts één Internet-abonnement kunnen maxi maal 25 gebruikers tegelijk Internetten of e-mailen. Ook gezamenlijk gebruik van randapparatuur, zoals een printer, is één van de vele mogelijkheden. Zo werkt u een stuk efficiënter en bespaart u een hoop kosten. A la minute. Want dankzij het eenvoudige plug play principe kunt u direct aan de slag. 5 jaar garantie. f775,- excl. BTW (f911,- incl. BTW) Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. Kom langs in: Leiden, De heyderweg 7-15. Geopend van ma. t/m vr. van 08.00 tot 18.00 uur. Bellen kan van ma. t/m vr. van 08.00 uur tot 20.00 uur, za. van 09.00 uur tot 18.00 uur. DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Direct bestellen? Bel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20