Leidsch Dagblad 'Ziektepremie opnieuw hoger' Hockeyers bereiken met veel geluk halve finale 'Milosevic stuurt aan op staatsrechtelijke chaos' immmi Driekwart bedden verpleeghuizen onveilig 1 g| 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 26 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ia 3 ij ikkerij Sony isic verkocht Irukkerij van Sony Music f(k^ Jarlem wordt per 1 okto- overgenomen door een ikaans bedrijf. Het zelf {werk maken voor de es en boekjes voor cd's 33 cd's hoort niet langer tot lernactiviteiten van het ern. De werkgelegenheid behouden. lenaar ulp is nu officieel held ideren in auto ik onbeveiligd "lelft van alle kinderen tot ar in Nederland die op de trbank van de auto mee- ii zit daar zonder enige van bescherming. Niet dan 5 procent van hen is u as de rit voldoende bevei- In 1999 kwamen in Ne- nd 22 kinderen om het tijdens een verkeerson- Dat blijkt uit cijfers van ichting Wetenschappelijk rzoek Verkeersveiligheid )V), die de ANWB morgen nteert. yventie euro pt nauwelijks eunaankopen van de cen- banken van de EU, Japan fS eind vorige week n uiteindelijk nauwe- geholpen. De Europese j i zakte gisteren op de Eu- l se valutamarkten naar 10 dollar tegen een slot- s van 0,8815 dollar afgelo- rrijdag. Vanmorgen krab de munt weer iets op 0,8780 (11.30 uur). Ver- 301 wordt dat de banken euw ingrijpen als de euro- opnieuw onder de 0,85 duikt. festijnen en -lëli's naar VS sraëlische en Palestijnse ;aties voor de vredesbe- dngen zijn vanochtend nenlijk naar de Verenigde n vertrokken. In Was- on zullen ze hun onder- elingen voortzetten. De rekingen, die waarschijn- ot en met vrijdag duren, en voort uit het overleg Ie Israëlische premier Ba il de Palestijnse president t gisteravond hadden. c: Geen zaken I er in dollars gebruikt de dollar voort- niet meer voor handels- a- acties. De plaats van het van de vijand' Verenigde n wordt ingenomen door e valuta's, waaronder de Volgens de Iraakse mi- van financiën, Hekmat lim al-Azzaoui, heeft de sierraad deze beslissing men op aanbeveling van commissie van economi- experts. witte illegalen g blijven 1900 witte illegalen mo- i Nederland blijven. Dat minderheid van de ruim mensen die een verblijfs- inning hebben aange- ;d na jarenlang illegaal in rland te hebben ge ld. Bij de beoordeling van itte illegalen-kwestie werd lal gekeken naar de mate inburgering, de gezinsom- jSigheden en het arbeids- m den. Een burgemeesters- nissie, op initiatief van emeester Patijn van Am ant, heeft zich over de Leontien van Moorsel wint het goud in de olympische wegwedstrijd voor de Duitse Hanka Kupferna- gel. FOTO REUTERS PAUL HANNA OQO Wielercoalitie: goud voor Van Moorsel SYDNEY HENK STOUWPAM Slechte benen en slecht weer, de omstandigheden waren niet in het voordeel van Leontien van Moorsel. En toch won de Nederland se wielrenster vandaag de gouden medaille in de olympische wegwedstrijd. De coalitie met Mirjam Melchers en Chantal Belt man vormde de basis voor een groot Nederlands wie- Iersucces. Na haar zege droeg Van Moorsel, in Sydney vorige week al goed voor goud (achtervolging) en zilver (puntenkoers), haar tweede gouden plak op aan die twee rensters. Van Moorsel heeft na haar gouden plak op de wegwedstrijd de meeste wielermedailles ooit op één Olympische Spelen behaald. Met haar eerdere overwin ning op de individuele ach tervolging en het zilver op de puntenkoers ging ze de Fran^aise Jeannie Longo en de Australische Cathy Watt voorbij, die in 1996 respec tievelijk 1992 op goud en zilver bleven steken. Van Moorsel komt zaterdag nog in actie in de tijdrit. Pagina 21 t/m 23: Meer nieuws over de Olympi sche Spelen Onderdeel Atletiek Paardensp. Wielrennen Hockey Waterpolo Volleybal Honkbal Tijd* Bijzonderheden 00.00 Voorronden 200m (M/v), 1500m <v>, 5000m (M), tot 10.000m (V), kogelslingeren (v>, verspringen <v), 12.50 eerste dag tienkamp (M) 01.00 Kwalificatie kogelstoten <v> met Koeman 02.55 Voorronde 3000m steeplechase m met Vroemen 09.30 Halve finales 1500m (M) met Koers 09.30 Kwalificatie polsstokhoogspringen <m) met Blom 11.10 Finale 10Orn horden (V) 11.20 Finale 800m (m) 1J .30 Finale discuswerpen cv) 12.10 Finale 400m horden (M) 12.30 Finale 400m horden (V) 00.30 Slotdag 470 (v> met Brouwer en Verbeek 00.30 Vierde wedstrijddag Open Star met Neeleman en Schrier 01.00 Dressuur Grand Prix indiv./team met Nederlanders 01.00 Wegwedstrijd <m> over 234km met o.a. Dekker 02.00/07.30 Slotr. finalepoule met o.a. Nederl.-Spanje (V) 05.30 Nederland - Kroatië m 09.30 Kwartfinale Nederland - Joegoslavië im> 10.30 Finale ijd V -vrouwen, M -mannen, ov -onder voorbehoud SYDNEY GPD De Nederlandse hockeyers, in Sydney titelverdediger, hebben zich vandaag ondanks een 2-0 nederlaag tegen Pakistan ge plaatst voor de halve finales. Nederland heeft de miraculeuze ontsnapping te danken aan het reeds uitgeschakelde Groot- Brittannië dat met 2-1 van Duitsland won. De ploeg van Mau- rits Hendriks speelt donderdag om een plaats in de finale te gen gastland Australië. Pakistan treft in de andere halve finale Zuid-Korea of India. Boogert en Oremans zijn al zeker van olympisch zilver SYDNEY ANP Kristie Boogert en Miriam Oremans zijn zeker van olympisch zilver en hebben zelfs een kansje op goud. Het duo plaatste zich vandaag voor de finale van het wouwendubbelspel door met 6-3 6-2 te winnen van het Wit-Russische koppel Bara- bansjikova/Zvereva. In de finale treden Boogert en Oremans aan tegen de favoriete Amerikaanse zusjes Venus en Serena Williams die met 6-4 6-1 van de Belgische speelsters Callens en Van Roost wonnen. 16 Voor Cor van der Meer is het in de Sint Bavo elke dag feest 18 Droomhuis aan Boskade wijkt voor flitstrein en rijksweg A4 Kosten gezondheidszorg stijgen met tien procent Ziektekostenverzekeraars verwachten dat de ziektekos ten volgend jaar met ongeveer tien procent stijgen. De 3,7 miljard gulden extra uitgaven in de zorg waartoe het kabinet heeft besloten, moeten grotendeels worden te ruggehaald via de ziektekostenpremies. sluiten of deze premies voor particuliere verzekeringen ver hogen of niet. De organisaties nemen hier de komende maan den een beslissing over. Vorig jaar was er volgens ZN ook al een stijging van de kosten. Toen zouden niet alle verzeke raars de premies hebben aan gepast. De premie voor het zieken fonds gaat dit jaar juist naar be neden, zo heeft minister Borst van Volksgezondheid bepaald. Die gaat van 8,1 naar 7,95 pro cent. Ziekenfondsverzekerden Voorzitter Wiegel van Zorgver zekeraars Nederland (ZN) noemt het extra geld dat het ka binet voor de zorg zegt uit te trekken „een sigaar uit eigen doos". Volgens hem bepaalt het kabinet weliswaar hoeveel geld er in de zorg wordt uitgegeven, maar moeten de verzekeraars dit geld via de ziekenfonds- en particuliere premie terughalen. Een woordvoerder van ZN stelt vast dat individuele zorg verzekeraars zelf moeten be- 'Inhuren' extra agenten ndg niet stopgezet DEN HAAG GPD Het ministerie van binnenland se zaken legt politiekorpsen en gemeenten die winkeliers, dis cotheekhouders en andere on dernemers laten meebetalen voor extra agenten op straat, voorlopig geen strobreed in de weg. Dit ondanks felle kritiek van de politiebonden NPB en ACP, die eisen dat het kabinet zo snel mogelijk een einde maakt aan deze door 'derden' betaalde politie-inzet. In een aantal gemeenten sur veilleren agenten die (deels) door particulieren worden be taald. Zo legt eigenaar WBN van het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne met de daar gevestigde winkeliers en bedrij ven jaarlijks vijf ton op tafel voor extra beveiliging tegen drugsverslaafden en zwervers. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politie Bond (NPB) vindt dit onge hoord. „Zo leggen politiekorp sen en gemeenten de bijl aan de wortel van een van de be langrijkste overheidstaken: het handhaven van de veiligheid op straat." Twee militairen plaatsten bom beurs Jakarta JAKARTA AP Twee Indonesische militairen die afgelopen zondag in Ban dung werden gearresteerd, hebben de bomaanslag van 13 september op het beursgebouw in Jakarta gepleegd. Dat heeft de politie in de Indonesische hoofdstad vandaag bekendge maakt. Door de explosie in de kelder van de effectenbeurs werden vijftien mensen ge dood. In totaal zijn het afgelopen weekeinde 27 personen opge pakt in verband met de vijf bomaanslagen die sinds begin vorige maand in Jakarta zijn ge pleegd. De andere arrestanten zouden geen banden hebben met leger of politie. Alle arres tanten, ook de militairen, zijn volgens de politie afkomstig uit de provincie Atjeh, waar rebel len voor onafhankelijkheid vechten. IN VERBAND MET DE DRIE DWAZE DAGEN ZIJN MORGEN OM 13.30 UUR ALLE BIJENKORF FILIALEN GESLOTEN. Exclusief voor Vaste Klant Kaarthouders zijn de filialen morgenavond wel geopend van 17.00 tot 21.00 uur De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Nog geen officiële verkiezingsuitslag 3 5 19 78 )f en Samenleving 14 rek van de Dag 2 DEN HAAG ANP 13,15,16,17,18 21 t/m 25 isieprogramma's11 Driekwart van de bedden in verpleeghuizen is niet veilig. Patiënten kunnen over een hek uit bed vallen, lopen de kans op verwondingen aan uitstekende delen of op beknelling tussen de spijlen van een bedhek. Volgens de Inspectie voor de Gezondheidszorg zijn directie en medewerkers van verpleeg huizen onvoldoende op de hoogte van de veiligheidsrisi co's. Dat schrijft de Inspectie in een gisteren verschenen rap port. Het is wel zo dat veel ver zorgenden de risico's van de hulpmiddelen kennen en daar ook rekening mee houden, schrijft de inspectie. Dat is ech ter niet voldoende. Omdat ook uit ziekenhuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicap ten meldingen komen van do delijke ongevallen door onveili ge bedden en bedhekken, wil de inspectie de zorgsector extra attenderen op de potentiële ri sico's. Dodelijke ongevallen, die elk jaar voorkomen, waren voor de inspectie aanleiding om te onderzoeken hoe verpleeghui zen omgaan met de aanschaf, het onderhoud en het gebruik van deze hulpmiddelen. Het onderzoek had in 1999 plaats in zestig verpleeghuizen met geza menlijk meer dan 10.000 bed den. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Joegoslavische president Milosevic weigert toe te geven dat hij de zondag gehouden verkiezingen heeft verloren. Of ficiële uitslagen waren er van middag nog steeds niet. Vol gens de oppositie stuurt het re gime aan op staatsrechtelijke chaos. Dat zou Milosevic de kans geven een streep te halen door de verkiezingen en aan de macht te blijven. Diverse westerse leiders de den gisteren een beroep op Milosevic om de wil van het Servische volk te respecteren. „Maak plaats en laat Servië uit de gevangenis waarin u het hebt veranderd", zei de Britse minister van buitenlandse za ken, Cook. Op grond van de voorlopige uitslagen lijkt het politieke lot van Milosevic en zijn regime bezegeld. Zowel de oppositie als het onafhankelijke Centrum voor Vrije Verkiezingen en De mocratie meldde gisteren na het tellen van ruim de helft van de stemmen dat Milosevic de presidentsverkiezingen heeft verloren. Oppositiekandidaat Kostunica zou ruim 54 procent van de stemmen hebben gekre gen, Milosevic 33. Daarmee zou Kostunica al in de eerste ronde de slag hebben gewonnen. De oppositie claimt ook forse winst bij de verkiezingen voor het Joegoslavische parlement en voor de Servische gemeentera den. Het regime lijkt nu naar we- NR. 42424 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 betalen daarnaast nog een vast bedrag aan premie. De hoogte daarvan kan van ziekenfonds tot ziekenfonds verschillen. Wiegel wil dat de regering zelf ook steviger in de buidel tast om de problemen in de zorg aan te pakken. Hij noemt onder andere fiscale maatregelen om het artsentekort aan te pakken, zodat artsen geneigd zijn langer door te werken. Maar volgens een woordvoer der van de Nederlandse Vereni ging van Huisartsen kunnen er beter maatregelen worden ge troffen om de werkdruk te ver minderen. Hij denkt dan aan tegemoetkomingen voor artsen die samen een praktijk willen opzetten om het dienstenroos- ter te verlichten. „Want de werkdruk is een belangrijke re den voor artsen om eerder te stoppen met werken." HET WOORD IS AAN Alexander Pola Uw erfgenamen zijn niet ge ïnteresseerd in wat u doét, maar in wat u nalaat. 18° 113° selvallig 11718° 107180 9717° 50% 50% 40% 30% 40% 30% Wintermode - 3 b) Wat doet de mode komende winter? Kort samengevat: rood en paars. Slangenprints. Schotse ruiten. Leer. Grove breisels. Weg met de simpele basisstukken. Wees frivool, ga op chic, voel je een rockstar of - alsnog of opnieuw - een hippie. En zelfs bont keert voorzichtig terug in het modebeeld. Uit een onderzoekje blijkt dat één op de drie vrouwen in de toekomst zeker of misschien kleding met bont gaat kopen. Vandaag bij deze krant: Mode 2000/2001. gen te zoeken om toch een tweede stemronde af te dwin gen of om de verkiezingen on geldig te verklaren. De opposi tie maakt zich grote zorgen om dat het Centrale Kiescomité (SIK), dat volgens de grondwet de officiële uitslagen moet vast stellen, sinds gistermorgen niet meer bijeen is geweest. De zes vaste leden van het twaalf leden tellende comité plus de twee vertegenwoordi gers van Milosevic' linkse blok komen niet opdagen. Daardoor blokkeren ze het werk van het SIK. Volgens de regels kan het comité slechts werken als een meerderheid van de leden aan wezig is. Oppositioneel jurist Drago Hiber vreest dat Milosevic de door zijn eigen mensen uitge voerde obstructie zal aangrij pen om de verkiezingen ongel dig te verklaren. De enige in stantie die nog kan ingrijpen, is het Constitutionele Hof, maar dat bestaat uit Milosevic-ge- trouwen. Volgens andere waar nemers in Belgrado zijn dit soort manoeuvres het bewijs dat er paniek is in het Milose- vic-kamp. Intussen vierde de oppositie gisteravond uitbundig feest. In Belgrado en andere steden gin gen tienduizenden aanhangers van Kostunica de straat op. Op positieleiders hebben hun aan hang opgeroepen dat te blijven doen tot het regime met uitsla gen komt. Pagina 2: Commentaar Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: l.v.mcontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141"400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1