Zwarte acteurs die blanke rollen spelen heel gewoon Oranjehotel: virtuoos gelaagd spel in Polaroid 'Feike Asma was echt een tovenaar met klanken' Belasting maakt _erfilming mogelijk an 'De Tweeling' Cultuur Kunst 'De druk breekt mij op' Famke in Tuschinsky Spanning en humor bij Drumless Dog Penning voor Lee Towers ipanse architect geeft rondleiding Nu het in oude glorie herstelde Von Sieboldhuis alweer tijdje geopend is, geeft architect Moriko Kira een rondlei- ig door het door haar ontworpen interieur van het huis. Mor- zal de architect vanaf 17.00 uur de verbouwing toelichten iansluitend een lezing houden over de invloeden van Japan- rchitectuur in Nederland. Kira is bekend door haar verbeel- gsvolle en vernieuwende inrichtingen. Sinds 1995, toen zij Pi i\ de Rome won, werkt ze in Amsterdam. Kira is architect ir de Rijksgebouwendienst, publiceert in internationale ar- lectentijdschiïften en ontwerpen van haar hand zijn ten- ngesteld in het Nederlands Architectuur Instituut en het ininger Museum. ibi Soerjadi speelt en vertelt jji terdam Pianist Wibi lj{ rjndi gaat iets nieuws ;n.Terwijl elke pianist na optreden in het Am- damse Concertgebouw slotapplaus de hoge 5ij p lerug naar de solisten- ge ner betreedt, laat de vir- t os uit Twisk op vrijdag 6 ober zijn vrouw Marion een microfoon de zaal nan om mensen uit het liek op het recital te la- reageren. Daarmee wt hij nu in het groot Y+ traditie uit die hij met j i optredens in het zaaltje achter zijn huis begon. De avond dt gepresenteerd door zijn vrouw. Het programma, dat hij -u dag later in de Rotterdamse Doelen herhaalt, staat in het te- van driehonderd jaar piano. Hij begint met Scarlatti, een de eerste componisten die schreef voor wat in 1700 nog een rument in ontwikkeling was. Onder de noemer 'De magi- on c piano' volgt werk van Mozart, Chopin, Liszt, Rachmanin- Ravel en Prokovjev. foto theo van pelt derlandse animatie in de prijzen twAj Filmmakers Michael Dudok de Wit en Paul Driessen ben prijzen gewonnen tijdens het prestigieuze Ottawa Inter- onal Animation Festival. Dudok de Wit kreeg de prijs voor leste korte onafhankelijke animatiefilm voor 'Father and 'j ighter'. Driessen won de Mike Ribble-prijs voor '3 Misses', ii deze korte film kreeg hij eerder dit jaar al een Oscar-nomi- n'hitney Houston mogelijk in de cel York Popster Whitney el iston moet mogelijk der- va lagen de cel in. De open aanklager in Hawaï' aangekondigd Hous- aan te klagen wegens oijsbezit in de derde gj id. Daarop staat een straf maximaal dertig dagen ingenis en een boete van :end dollar. De zangeres op 11 januari op de ithaven Keahole-Kona Hawaï betrapt met 15,2 hasj in haar koffer. Zij niet gearresteerd, om- gle politie te laat ver- 'en. Houston moet zich 26 oktober melden bij de justitie op Hawaï. Als zij dat niet wordt een nationaal arrestatiebevel tegen haar uitgevaar - zo meldt het showbizz-persbureau WENN. foto reuters inst op rotonden n_ï Het Rijnlands Architecten Platform houdt een prijsvraag v0 ?r de titel Zin+Onzin+Rotonde. Vormgevers, architecten en )etitenaars worden uitgedaagd een ontwerp te maken voor de ruimten op verschillende rotonden in de regio. In totaal is °in prijzenpakket van 10.000 gulden beschikbaar. Alle inzen- en worden opgenomen in een catalogus en 'tentoongesteld 1 Waag. Het winnende ontwerp wordt opgenomen in de iite van het platform. De inschrijfkosten bedragen 60 gul studenten krijgen 30 gulden korting. Aanmelden kan op te- jmnummer 071-5165877 ek ^itsland geeft geroofde kunst terug n_; De Duitse regering heeft gisteren meer dan tachtig ?et twerken teruggegeven aan de rechtmatige eigenaren. Het is w< -rste grote teruggave van door de nazi's geroofde kunst. Mi- ef r M. Naumann van Cultuur drong eerder bij Duitse musea an aan op zoek te gaan naar kunststukken in hun collectie, jal en tijde van het Derde Rijk door de nazi's werden geroofd, laq hter R. S. Thomas overleden in De dichter Ronald Stuart Thomas is op 87-jarige leef- aa iverleden. Hij heeft meer dan 1500 gedichten op zijn naam en wordt beschouwd als de beste moderne religieuze belter van Groot-Brittannië. In 1964 werd hij door koningin 'e beth II voor zijn poëzie onderscheiden. 1: mkzilver in Fries Museum /arden Fries pronkzilver uit de zeventiende eeuw is'tot en J januari te bewonderen in het Fries Museum in Leeuwar- Het accent ligt op werk van Leeuwarder zilversmeden. De toonstelling schetst een beeld van de hoge kwaliteit, kwanti- bt n variëteit van het Fries zilver. Sommige voorwerpen zijn i n11927 niet meer te zien geweest. De mooiste stukken uit nuseum zijn gecombineerd met belangrijke bruiklenen uit aal en particulier bezit. J ht*c Sombogaart gaat 'De ^ling' regisseren, geba- ff op de succesrijke, enigs- I--^controversiële roman van de Loo. 1 volgens insiders sublie- scenariobewerking van ;ke van der Pol was al het Filmfonds goedge- I. Productiemaatschappij lm had evenwel proble- met de financiering, om- tiet gaat om een zeer Schalig project dat niet rails gezet kon worden aflopende belastingjaar, dinsdag bekend werd speciale belastingmaat- voor filminvesteerders 1^ lar extra van kracht blijft, >loten de verfilming van 'weeling' alsnog door te 'De Tweeling' is het verhaal van twee Duitse zusjes die in de jaren twintig van elkaar ge scheiden raken, waarna de een als pleegkind opgroeit in Nederland en verliefd wordt op een joodse jongen, terwijl de ander in Duitsland blijft en trouwt met een SS'er. Het is een tragedie over zusterliefde, verbittering en verzoening die door Tessa de Loo werd gesi tueerd in vier verschillende landen en met grote taferelen vol oprukkende legers, bran dende kastelen en in puin ge bombardeerde steden. Over het budget waarmee regisseur" Ben Sombogaart (Abeltje) aan de slag kan gaan is nog niets bekend, behalve dat het groot is en niet bij el kaar te krijgen zou zijn ge weest zonder participatie van investerende particulieren. RUSWUK ANP In Nederland hebben al verschillende allochtone acteurs rollen gespeeld die eigenlijk voor blanke acteurs bestemd zijn. De Britse Royal Shakespe are Company haalde de afgelopen week de we reldpers door de zwarte acteur Davis Oyelowo de rol te geven van Hendrik de Vierde. In Nederland is deze 'colorblind casting' al heel gewoon In de nieuwe musical '42nd Street' speelt de zwarte acteur Jerrel Houtsnee de rol van de blan ke choreograaf Andy Lee. En de zwarte acteur Thea Frans vertolkte al eens Gijsbrecht van Aem- stel in een productie van het gezelschap Coura ge. Toch is het aanbod van allochtone acteurs nog niet zo groot dat ze vaker traditionele blanke rollen zullen spelen. Op de toneelscholen is na melijk maar een gering aantal leerlingen met een buitenlandse achtergrond. De directeur van de ,\msterdamse Theater Academie J. Huisman zou het graag anders zien. „Van de 86 leerlingen die we hebben, zijn er maar vier gekleurd. Maar 5 procent van de ruim 200 leerlingen die auditie komen doen, zijn ge kleurd." Hij denkt dat vooral drempelvrees een reden is voor het lage aantal aanmeldingen. H. Croiset van gezelschap 'Het Toneel speelt' uit Amsterdam zag het afgelopen jaar tot zijn vreugde enkele allochtone studenten in afstu- deerproducties. Hij denkt dat 'colorblind casting" vaker zal gebeuren naarmate het aanbod groter is. Volgens Croiset moet talent bepalend zijn. „Je moet geen kleurling nemen vanwege positieve discriminatie. Dat is vooral ten nadele van de ac teur. Hij of zij moet de rol wel aankunnen." H. Dowit, lid van de artistieke leiding van het Zuidelijk Toneel maar binnenkort verbonden aan Toneelgroep Amsterdam, is negatiever. „Ik vind het naïef te denken dat er vanzelf wel genoeg ge kleurde acteurs opstaan die in het repertoire-to neel terechtkunnen. Natuurlijk zijn er gekleurde acteurs bij amateurgroepen, maar wij nemen bij na nooit iemand aan zonder opleiding." Theatergezelschap Hollandse Nieuwe doet dat bewust wel. Casting director P. Smit: „In stukken van ons zijn er bijvoorbeeld een Indische moeder met een zwarte zoon en een blanke dochter." De belangrijkste beweegreden is om een voorbeeld te geven aan andere gezelschappen. Smit: „Zo van, als jullie het niet doen, doen wij het wel. Al moet ik zeggen dat ik in het reguliere circuit ver anderingen zie." Finkers stopt even enschede theo hakker Herman Finkers stopt voor on bepaalde tijd met optreden. Terwijl de cabaretier deze week verhuist, zoeken zijn oud-me dewerkers, onder wie broer Wilfried naarstig naar ander werk. Half juni trad Herman Finkers (1954) voor het laatst op en het kan lang duren voor we weer iets van hem horen. „De druk breekt mij op", legt Finkers uit. „In de cabaretwe reld is het gebruik dat terwijl het ene programma nog loopt, het volgende alweer wordt ver kocht. Met titel en al, terwijl er verder nog helemaal niks is. Je moet alles nog schrijven. Waan zin. Die druk vond ik, na 23 jaar non-stop spelen, te zwaar." Het was zijn collega Theo Maassen, afgelopen zaterdag avond nog te zien op televisie, die Finkers het idee aan de hand deed. Maassen moest in 1998 een première uitstellen omdat hij op dat moment over slechts een half uur van zijn nieuwe programma tevreden was. Finkers: „Ik sprak daar vo rig jaar oktober in De Kleine Komedie met hem over. Hij stelde toen voor om het in het vervolg om te draaien. De caba retier meldt zich wel als hij klaar is en er wordt niks ver kocht wat nog niet bestaat." Finkers vertelt dat hij 'de race om het nieuwe programma' al helemaal niet kon combineren met nevenactiviteiten. Hij deed bijvoorbeeld in samenwerking met het Valerius-ensemble Het Carnaval der Dieren, schreef een mis en speelde mee in de verfilming van Willem Wilminks Het verhaal van Kees. „Dan kwam ik 's nachts om vier uur thuis en moest 's morgens om acht uur weer in Hilversum zijn. Het moest er allemaal bij, omdat de show maar door moest gaan. De druk vond ik te zwaar. Niet van het optreden, want dat is het mooiste wat er bestaat. Ook niet van het schrij ven. Wel van het verkopen van iets dat niet bestaat. Ik moest die cirkel doorbreken." Eerst wilde hij een jaar stop pen. Maar dan zou hij zich fei telijk weer vastleggen. Het werd 'voor onbepaalde tijd' en het heeft er alle schijn van dat Fin kers zich de komende tijd niet op het schrijven van een nieuw cabaretprogramma gaat stor ten. Eerst de spreekwoordelijke 'andere dingen'. Hij wil een Ave Maria schrijven; een Panis An- gelicus heeft hij al geschreven. En wanneer horen we weer iets van de cabaretier Herman Finkers? „Dat is nou precies de vraag die ik niet meer wil ho- Amsterdam Actrice Famke Jansen arriveerde gisteravond in stijl bij het Tuschinsky-theater in Amsterdam voor de Nederlandse première van X-Men. De Nederlandse actrice speelt één van de hoofdrollen in de Amerikaanse kaskraker. foto robert vos muziek recensie ken vos Drumless Dog. Gehoord op 23 septem ber bij Hot House in de Burcht, Leiden. Drumless Dog is inderdaad een groep zonder drums, maar achter de letters van de trouwe viervoeter gaan de ini tialen schuil van de muzikan ten: Dooyeweerd, Olthuis en Goudsmit. Het trio bestaat al een jaar of twee, maar tot nu toe trad Drumless Dog niet veel op. Al bij de eerste noten wordt duidelijk dat hel drietal elkaar desondanks moeiteloos aanvoelt. Arnold Dooyeweerd, de contrabassist die een hele generatie jazzmusici onder zijn hoede heeft gehad, onder wie gitarist Anton Goudsmit en altsaxofoniste Esme Olt huis, straalt een soort vaderlijk leiderschap uit, maar de opzet van de groep is juist dat ieder van de musici het voortouw kan nemen. Stilistisch is het trio ook moeilijk te etikette ren; een enkel stuk is bijna ge heel uitgeschreven, terwijl op andere momenten vrijwel al les aan het improviserend ver mogen wordt overgelaten. De drie musici hebben met elkaar gemeen dat ze een bij zonder goed ritmegevoel heb ben, waardoor het ook in de langzamere stukken nooit aan spanning ontbreekt. Het re pertoire is mooi gevarieerd, van mooie impressionistiche klanklandschappen tot stevige funk-licks die op typisch Ne derlandse wijze snel gerelati veerd worden. Humor speelt dan ook een belangrijke rol in de muziek van het trio. Olthuis is een saxofoniste met een strak en mooi stevig geluid die dol is op grote dy namische contrasten. Ze komt vooral goed uit de verf in rit mische, meer uitdagende stukken. In lange solopassages verliezen haar improvisaties soms wat aan zeggingskracht. Anton Goudsmit is een soort wandelende encyclopedie van pop- en jazzgeluiden die als begeleider en als solist zelden voor de hand liggende frase ringen produceert. Qua timing zullen weinig Nederlandse gi taristen hem evenaren. Zijn Olthuis en Goudsmit al musici die veel gevoel hebben voor klankkleur, in dat opzicht maakt vooral Dooyeweerd een zeer sterke indruk. De bassist weet haast in het geniep prachtige frases op te bouwen om dan langzamerhand alle aandacht van het publiek voor zich op te eisen. Drumless Dog wist zater dagavond het publiek makke lijk voor zich te winnen met gevarieerd ensemblespel en heldere improvisaties zoals die niet vaak te horen zijn op de Nederlandse podia. Alleen de terecht afgedwongen toe gift viel muzikaal een beetje in het water. rotterdam Zanger Lee Towers heeft gister avond de Wolfert van Borselen- penning van de gemeente Rot terdam gekregen. De onder scheiding is bedoeld voor men sen die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor de stad. Wet houder Hans Kombrink (cul tuur) overhandigde Towers de penning tijdens een feestavond in het Prinses Theater in Rotter dam. Towers heeft de onder scheiding niet alleen gekegen voor zijn muzikale prestaties, maar ook voor zijn maatschap pelijke betrokkenheid. De ar tiest was onder meer goodwill- ambassadeur van de Daniël den Hoed kliniek en het Sophia Kinderziekenhuis. THEATER RECENSIE dick van teylingen Het Oranjehotel/Theater van het Oosten speelt Polaroid Tekst en regie Jeroen van den Berg. Spel: Boris van der Ham, Herman van Keulen, Ad- Knippels, Trudi Klever, Chnstiaan Montanus, Frans de Wit. Ivar van Urk Gezien in het LAKtheater op 23 september. In het hoogste gebouw van de stad hebben drie zaken mannen waanzinnig veel succes, en dat voelt goed. Maar al snel breekt de strijd los over wie de toespraak moet houden bij de lustrumviering. Dan blijkt dat ze zich helemaal niet goed voelen. Ze zitten vol stress, on zekerheid, machtswellust en midlifecrisis, en dat potje wordt door regeltante en vamp Joyce met veel succes opgewarmd. Zij stort zich op het mangement en dumpt haar kantoorman Henk. Om de beurt komen Weger, Voortman en De Jonge bij Coach, een indrukwekkende kale trainer die hen polaroids laat zien en ze daarmee probeert terug te brengen bij hun vroegere uitstraling en idealen. „Kijk, het is wel stralend weer op die foto. Dat komt door jou, jongen. Zie je dat? Hoe ouder je wordt hoe meer het miezert, hier: natte sneeuw, grijze lucht." Bij zanger Peter Draaijer loopt het leven evenmin op rolletjes. Ook hij heeft succes - en dus een Rolex - maar ook hij wordt daar niet rustig van. Zeker niet als de man met de rozen en de camera in het café hem een foto laat zien waar hij met een vrouw opstaat die hij niet kent. Geen wonder: de foto moet nog gemaakt worden. Als hij de vrouw ontmoet, verwijt ze hem dat hij hun eerdere ontmoeting helemaal vergeten is. Niet alleen de verhalen, maar ook de tijdsbeleving lopen door elkaar. Daarbij bestaan er grote misverstan den over of dit de werkelijkheid is of een soap waarin ze acteren. Hans Voortman lijkt met het script een sterk argument in handen te hebben, maar ook daar wordt op belangrijke momenten van afgeweken. Bijna alle spelers spelen dubbelrollen. In dit geval is dat geen noodgreep of bezuiniging, maar ondersteunt het de thematiek, net zoals de foto- en videoprojecties op de achterwand dat doen. Polaroid is een komedie waarin het gaat om ontrege ling en twijfel over identiteit enimago. En een goeie ook. Jeroen van den Berg speelt een slim spel met de verschillende werkelijkheden van zijn personages. Hij schreef scherpe en grappige dialogen, waarin de wer kelijkheid lijkt ingedikt en dan versneld afgedraaid. En behalve schrijver is hij ook de regisseur die zijn acteurs bijzonder soepel en effectief met zijn tekst laat om gaan; het niveau van het spel is hoog. Toch is Polaroid de afscheidsvoorstelling van Het Oranjehotel. Toen de groep het negatieve advies van de Raad voor de Kunst kreeg, besloot ze zichzelf op te heffen. Ze neemt zelf het laatste woord in de vorm van een sterk slotakkoord. Als kwaliteit nog een argument is, komt het wel goed met de mensen van Het Oranje hotel. lisse lesley rieten „In 1957 zag ik hem voor het eerst spelen op het orgel in de Oude Kerk in Amsterdam. De kerk was bomvol en de samen zang was prachtig. Dat concert heeft me toen enorm aangegre pen." Sinds dat moment is Lis- senaar Klaas Schippers idolaat van Feike Asma (1912-1984). In 1991 besloot hij een boek te schrijven over Asma. De vakan tie moest ervoor wijken en als hij toch weg ging nam hij het manuscript mee. Na jaren van speuren is zijn 'levenswerk' vol tooid. En Schippers is trots op zijn boek 'Over Feike Asma ge sproken'. „Als jongen van een jaar of dertien sprak ik Asma na een concert voor het eerst aan. Dat was het begin van een langdu rig persoonlijk contact," vertelt Schippers over zijn eerste ont moeting met de Organist. Er ontstond een vriendschap tus sen Schippers en Asma, zoals blijkt uit de vele brieven, tele foongesprekken en uit de vrij kaarten die Asma altijd voor Schippers klaar had liggen. Schippers mocht hem tutoye ren. Hij deed dit echter nooit en niet alleen vanwege het leef tijdsverschil. „Ik had veel ont zag voor Feike Asma. Vooral in de jaren vijftig zag je zijn naam overal op affiches en hoorde je zijn concerten op de radio. Sa men met Piet van Egmond was hij in die tijd een beroemdheid. Ook na die tijd nog." Volgens Schippers was die status meer dan terecht. „Feike Asma had iets heel bijzonders en wist dat met zijn spel goed over te brengen. Hij was echt een tovenaar niet klanken. As- ma kon een Barokorgel dwin gen om romantische klanken voort te brengen." Schippers houdt sinds zijn jeugd plakboeken bij over Feike Asma en vele andere organis ten. Die waren een belangrijke bron van informatie voor het boek. Daarnaast kwam hij aan informatie via oude program maboekjes, krantenberichten, platenhoezen en via zijn con tacten in de orgelwereld. Voor zijn tekstbijdragen kr^eg hij vooral 's nachts inspiratie. „Soms kon ik niet slapen en krabbelde ik in het donker mijn aantekeningen op een papier tje. 's Ochtends werkte ik dat uit. De prullenbak ging in die tijd rechtstreeks naar de papier container. Op een vnichtbare dag had ik een A-4 aan bruikba re tekst." Klaas Schippers: „Asma kon een Barok orgel dwingen romantische klanken voort te brengen." Naast de tekst van Schippers bestaat het boek voornamelijk uit bijdragen van zo n 65 vrien den en collega's van Asma. Zo leverden Louis van Dijk, Ton Koopman en Caroline Kaart bij dragen. Volgens Schippers werkte iedereen graag mee. „Op het laatst moest ik zelfs mensen teleurstellen. Ze belden me nog op met allerlei leuke anekdotes toen de deadline al verstreken was." In het boek is er ook ruimte voor een kritische blik op Asma. De organist kreeg tijdens zijn loopbaan ook heel wat kritiek te verduren. Er is een periode ge- foto dick hocewoninc weest waarin zelfs op zijn spel werd neergekeken. Zo zou zijn pedaalspel soms slepend zijn, liet hij soms een steekje vallen en schommelde het tempo wei eens. Schippers kent de kritiek, die volgens hem in sommige gevallen ook wel terecht was. „Ieder mens heeft zijn plussen en minnen, dus die had Feike Asma ook. Het is ook onmoge lijk om 250 concerten per jaar op topniveau te spelen." Omdat het boek alleen te krij gen is bij de uitgever en bij Schippers, merkt de orgelfanaat zelf dat zijn boek goed wordt ontvangen. „Soms moet ik met een grote doos naar het post kantoor om boeken te verstu ren." Naast de plakboeken over de organist staat nu ook een plakboek op de plank met reac ties op zijn boek. „Drie weken geleden kreeg ik zelfs een tele foontje uit Schotland." Schippers heeft zoveel infor matie dat hij nog wel een boek zou kunnen schrijven. Voorlo pig blijft het bij het op de voet volgen van andere organisten. „Ton Koopman is een voortref felijk muzikant, net als Ben van Oosten. Die laatste volg ik meer dan 25 jaar. Ik heb hem onlangs nog horen spelen in de West Minster Abbey in Londen. Maar een echte grootheid als Feike Asma is eenmalig." De set met de cd en het boek 'Over Feike Asma gesproken...' is verkrijgbaar bij Johannus Orgelbouw in Ede of bij de schrijver Klaas Schippers in Lisse. Voor meer informatie: 0252-411080.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19