Molukkers teleurgesteld in steun Alphe Droomhuis aan Boskade wijkt voor flitstrein Alphen legt spaarpot ai voor onderhoud wijken! Werkstraf voor kweken hennepplanten in woning Gerebrug tijdelijk naar Katwijk Rijnwoude draait n op voor afvoerkost* Hoogmadenaar krijgt gf 'kappie' op noodwonin DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 Open Huis Het Trefpunt alphen aan den run Activiteitencentrum Het Trefpunt in Alphen aan den Rijn houdt donderdag 28 september open huis. Tussen 15 en 18 uur is er gelegenheid het centrum van binnen te bekij ken. Het Trefpunt is sinds 1 januari onderdeel van de Rijngeest Groep, de gefuseerde organisatie voor geestelijke gezondheids zorg in de regio. Het activiteitencentrum is gelegen aan de Wil- helminalaan 28. Internationale dansen bij Plesjati alphen aan den run Volksdansvereniging Plesjati houdt op za terdag 7 oktober een workshop internationale dansen voor mensen met danservaring. De cursus in de Curiazaal in zwem bad De Thermen duurt van 14-17 uur en kost 12,50 gulden. Le den krijgen een rijksdaalder korting. Plesjati organiseert verder 's maandags voor beginners en donderdag voor gevorderden een cursus werelddansen in de gymzaal van het Groene Hart Lyceum (locatie Noord). In beide gevallen duurt het program ma van 20-22 uur. Inlichtingen: 0172-437593. Varen over de Nieuwkoopse Plassen nieuwkoop Natuurmonumenten houdt in oktober twee excur sies in een open boot over de Nieuwkoopse Plassen. Ze zijn op 1 oktober om 10 uur en op 15 oktober om 14 uur. Aanmelding vooraf is noodzakelijk: 0172-408250, tussen 18 en 21 uur. Het vertrek is vanaf de loswal bij de kerk aan de Simon van Capel- weg in Noorden. Hoorzitting over skatevoorziening runwoude Bewoners, skaters en andere belanghebbenden krij gen dinsdag 3 oktober tijdens een hoorzitting de kans om te reageren op de aanleg van een skatevoorziening op het parkeer terrein van Bemardus in Hazerswoude-Rijndijk of in de directe omgeving daarvan. De hoorzitting (aanvang 20 uur) is in het ge meentehuis. Het is de derde hoorzitting die de gemeente over een plaats voor de skatevoorziening houdt. Enkele weken gele den zag de politiek nog af van de Ten Katestraat omdat er zo veel bezwaren van omwonenden binnenkwamen. Ze gaven toen de voorkeur aan een skatebaan in de buurt van voetbalver eniging Bemardus. B en W stellen donderdag de raad voor al vast te beginnen met de procedures die nodig zijn voordat de skatevoorziening er mag komen. Gemeente geeft geen geld meer De Molukse gemeenschap in Alphen aan den Rijn is zwaar teleurgesteld in de gemeente. Die bood weliswaar alle medewerking om ervoor te zorgen dat zij tijdens de jaarmarkt geld kon inzamelen voor de slachtoffers van de bloederige strijd op de Molukken. Maar bij de ge meente kon er tijdens de kunstveiling geen schilderij vanaf. alphen aan den run saskia buitelaar In de verwachting dat Alphen een bijdrage zou leveren, zetten de Molukkers hun actie op touw, zegt M. Tuhumena van de organisatie. „Toen wethou der Dales ons de dag voor de jaarmarkt liet weten dat de ge meente niet meebetaalt, kwam dat als een koude douche. Hij vond dat Alphen al genoeg had gegeven aan de Molukse ge meenschap. Maar hoe kun je zoiets zeggen als er een oorlog woedt?" Over de actie zelf is Tuhume na niet ontevreden. De veiling van kunstwerken tijdens de jaarmarkt leverde 5600 gulden op. De collecte viel wel flink te gen: aan het eind van de dag zat er 3500 gulden in de bussen. „Als je nagaat dat er 150.000 mensen op de jaarmarkt ver toeven, is dat een schrale op brengst voor het goede doel: humanitaire hulp aan de kinde ren in vluchtelingenkampen. Er is nog steeds weinig begrip voor de situatie op de Molukken, ook onder Alphenaren." Juist daarom steekt het de or ganisatie dat zij geen geld krijgt voor de actie, die juist was be doeld om te informeren. Voor wat, hoort wat, vinden de Mo lukkers. Vooral ook omdat bur gemeester Schoof de Molukse jongeren in Alphen heeft opge roepen zich niet aan te sluiten bij gewelddadige rellen elders in Nederland, maar vreedzame den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft een 28-jarige Alphense veroor deeld tot honderd uur werkstraf voor het kweken en verhande len van hennep. Tevens kreeg de vrouw een boete van 1500 gulden en twee maanden voor waardelijke celstraf opgelegd. Met haar vonnis week de poli tierechter nauwelijks af van de eis van officier van justitie. Zij eiste dezelfde celstraf, maar een iets hogere boete van tweedui zend gulden. In een woning van de vrouw aan de Eikenlaan in Alphen trof de politie op 2 mei 124 hennep planten. Volgens de politierech ter was de vrouw door haar wo ning beschikbaar te stellen en toezicht te houden op de plan ten een belangrijke schakel in de hennepkwekerij. Ook werd zij schuldig bevonden aan het verhandelen van vijf tassen met een totaalgewicht van tweeën halve kilo. De vrouw zegt slechts in op dracht van haar vriend te heb ben gehandeld aan wie zij geen weerstand kon bieden. De rechtbank heeft deze vriend is inmiddels veroordeeld tot twaalf maanden waarvan de helft voorwaardelijk omdat hij tien kwekerijen exploiteerde. Volgens de Alphense betaalde de vriend haar de huur en de energierekening contant. hazerswoude-dorp De Gerebrug in Hazerswoude-Dorp is een tijdje weg. De brug krijgt bij de firma Haasnoot uit Katwijk een groté on derhoudsbeurt. Uiterlijk 29 oktober is die weer terug. Tot die tijd moeten de automobilisten bij de Burgemeester Warnaarkade zich be helpen. De kade is alleen bereikbaar via de Gemeneweg of de Jan Dekkerbrug. Voetgangers en fietsers kunnen over de noodbrug. FOTO MARK LAMERS Echtpaar Swarte verruilt oude stal in Hoogmade voor Woubrugs nieuwbouwhuis tim brouwer de koning Hun huis moet wijken voor een flitstrein. Theo en Mieke Swarte maken zich geen illusies meer. Hun stulpje aan de Boskade in Hoogmade, een omgebouwde monumentale stal van honderd jaar oud, is gedoemd om tegen de grond te gaan. Toch zit het in juni onteigende stel niet bij de pakken neer. De Swartes ste ken geen energie meer in het afgeschreven huis van hun dro men, waar straks de bulldozer overheen gaat. Al hun energie sparen de twee voor de verhui zing naar een nieuwbouwwo ning in Woubrugge. Na jaren van onzekerheid overheerst opluchting in huize Swarte, de voormalige stal aan het pad langs de Zuidzijder- vaart. Nog geen twee weken ge leden hoorden zij dat de ver huiswagen slechts één keer hoeft voor te rijden. Hadden zij volgens de aanvankelijke plan nen al op 1 september hun stal de stal moeten laten, op 15 sep tember kwam het verlossende telefoontje van het Rijk, zoals de Swartes het projectbureau HSL-Zuid noemen. „Sinds die dag", zegt Mieke Swarte stra lend, „loop ik niet meer te ma len tijdens mijn dagelijkse wan deling rond Hoogmade. Zelfs als het regent houd ik mijn hoofd omhoog. Eindelijk zijn we die onzekerheid kwijt." Door het vooruitzicht dat zij niet voor juni of juli volgend jaar weg hoeven van de Boska de, is er een last van hun schouders gevallen. De Swartes kunnen hun zoektocht naar een tijdelijke woning staken. „Als het goed is ons nieuwe huis in Woubrugge dan klaar. Wij ho pen nu maar op een zachte winter. Het gras maaien we hier nog wel, maar mos haal ik van af nu niet meer tussen de tegels vandaan. We kunnen onze energie beter steken in ons nieuwe huis." De Swartes zijn na het tele foontje steeds bewuster gaan afscheid nemen van het huis van hun dromen. Nu nog ge nieten zij van de relatieve rust op hun strook tussen de Van Klaverweijdeweg en de rijksweg A4. „Het is gek", zegt Theo Swarte, „maar de herrie van die auto's horen wij allang niet meer. Alleen als wij gasten heb ben zijn wij bang voor opmer kingen over het geluid. Maar ook deze situatie gaat verande ren, want door de verbreding van de A4 komt de weg vlak bij onze achtertuin. Ons huis op de slappe veengrond is niet onder heid, dus dat zou ongetwijfeld gaan scheuren. Wij wijken niet alleen voor de trein, maar ook voor de auto's." Vanmiddag gaat de eerste paal van hun nieuwe huis, het allereerste huis van het langver wachte plan Oudendijk in Woubrugge, de grond in. En thousiast vouwt Theo Swarte in de knusse huiskamer aan de Boskade de plattegrond van het buurdorp uit. „Kijk, hier komt ons nieuwe huis. In de hoek van kwekerij Nolina, een eindje van de voetbalvelden af. De op pervlakte is 500 vierkante me ter, plus een slootje van 93 vier kante meter. Dat is een kleinere kavel dan we hier hebben, maar alles voldoet aan onze wensen. Zo hebben we de badkamer en de slaapkamer gelijkvloers, net als hier. Daar moet je met het oog op de toekomst wel aan denken. Wij worden met onze 64 jaar ook een dagje ouder. Eerst wilden we hier niet weg, maar nu hebben we iets van: Iaat de verhuiswagen maar ko men." Ondanks de gedwongen ver huizing („We zijn onmisken baar door de HSL getroffen") voelen de Swartes zich beslist niet zielig. „De onzekerheid heeft weliswaar jaren geduurd", aldus Theo Swarte die met zijn vrouw alle hoorzittingen over de hogesnelheidslijn afliep, „maar er dient zich een mooie oplossing aan. Wij hebben er geen bezwaar tegen om naar Woubrugge te verhuizen. Als wij hier dan niet kunnen blijven - en de trein rijdt dadelijk dwars door ons huis dan gaan wij liever bij de winkeltjes wonen dan ergens in een hutje op de hei. Gelukkig blijven we in de buurt van onze drie kinderen wonen. Wóubrugge is boven dien een mooi dorp dat wij al aardig kennen. En al wonen we dan 35 jaar in Hoogmade, we zijn geen geboren Hoogmade- naren." Wel zullen de eerste vertrek kers van de Boskade volgend jaar hun vrijheid missen. De omgebouwde stal, die via een kettingbeding verbonden is aan het monumentale huis van buurman Van Leeuwen, ligt verborgen in het groen. Het pad naar nummer 11A is deels on verhard en modderig. „Maar ik heb nooit overwogen om dat te laten asfalteren", zegt Theo Swarte. „Af en toe dicht ik een kuil met gruis. Het sjouwen met vuilnisbakken is een klus, maar daardoor blijven we in goede conditie." Ook de hechte onderlinge band met de andere Boskade- bewoners zullen de Swartes missen. Theo Swarte: „We kun nen met iedereen goed op schieten, al hebben we onze HSL-problemen ieder op zijn eigen manier opgelost. De ver houdingen zijn nog steeds goed, wat blijkt op de jaarlijkse barbecue. We hebben het wel op een rechtszaak laten aanko men om uit te komen onder het kettingbeding met buurman Van Leeuwen, die het eerste recht op koop van ons huis heeft. Die gerechtelijke stap ging gelukkig niet gepaard met schotenwisselingen, maar wij wilden dezelfde prijs die het Rijk met ons was overeengeko men. De rechter vond dat bil lijk. Zo leverde de onteigening ons hetzelfde bedrag op dat wij bij een regeling 'in der minne' zouden hebben gekregen." Dat geld hebben zij nodig om het huis van hun dromen te vervangen door een nieuw woonpaleisje. „Het enige dat we niet mee kunnen nemen", zegt Theo Swarte, „zijn de her inneringen. Toen wij de voor malige stal in 1983 kochten, woonden onze kinderen nog bij ons. Dit huis is in zekere zin hun huis. Dat zal in Woubrugge aan de Turfeiker anders zijn. Dat wordt ongetwijfeld het huis van onze kleinkinderen." Zorgboerderij Koudekerk van de baan koudekerk aan den run Er komt geen zorgboerderij in Koudekerk aan den Rijn. De stichting Dignitate Homi- nis, die een boerderij aan de Lagewaard op het oog had, ziet ervan af. Het is volgens initiatiefnemer F. de Vos niet gelukt om tot overeenstem ming te komen met eigenaar De Regt. De stichting Dignitate Ho- minis is al meer dan een jaar bezig om een zorgboerderij te realiseren. Op de boerderij zouden zo'n twintig mensen met een verstandelijke han dicap en ex-psychiatrische patiënten dagelijks gaan werken. Deze mensen, die in het dagelijks leven onvol doende opvang krijgen, zou den hun werkzaamheden onder begeleiding kunnen uitvoeren. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude stonden achter het plan. De Vos heeft nog geen an dere boerderij op het oog. „We zouden het graag wil len. Maar met onze beperkte financiële middelen is het moeilijk om iets in de Al phense regio te kopen of te huren." acties te organiseren. „Daaraan hebben we gehoor gegeven, maar we voelen ons niet serieus genomen." Wethouder Dales verwerpt de kritiek. Hij vindt dat de Moluk kers qua aandacht en financiën niets te klagen hebben. Boven op de subsidie van 30.000 gul den voor de stichting Kaju Pu- tih gaf de gemeente dit jaar al 18.000 gulden uit. „Ook speci fieke bedragen voor de situatie op de Molukken. Bijvoorbeeld om computers te kopen voor goede informatievoorziening en om de hoge telefoonreke te betalen. Ook hebben eerdere inzamelingsacti gevuld tot een rond bedi De beslissing om nu gi drage te leveren is uit besproken in het colle stonden op de jaarmarl; se verenigingen die vo eigen kosten moeten o' en. Als we voor de Moli meenschap wel iets bijj P doen, creëren we ongel Op een zeker moment als lokale overheid een Rechter stelt gemeente in het gelijk runwoude marieta kroft De gemeente Rijnwoude hoeft niet op te draaien voor de kos ten voor de afvoer van vervuilde bagger en grond in Werfvliet- Noord in Hazerswoude-Dorp. De rechtbank heeft Rijnwoude in het gelijk gesteld. Daarmee vervalt de claim van projectont wikkelaar Leythen en Partners van 465.000 gulden. De Rotterdamse projectwik- kelaar kocht de grond enkele ja ren geleden van de gemeente Rijnwoude. Op deze plek stond een kassencomplex, een op slagterrein van het bedrijf Vonk bestrating, enkele woningen en een boerderij. Deze maakten plaats voor 22 vrije-sectorwo- ningen. Voordat Leythen en Partners met de bouw begon, stuitte de onderneming onverwacht op grond met zware metalen en polycyclische aron koolwaterstoffen. De ve was zo ernstig dat de o mer de grond, 1350 meter, moest afvoeren. Aanvankelijk was het doeling dat deze gro t: worden gebruikt als grond voor een aan te weg door de wijk. Ley!11 Partners stelde Rijnwou sprakelijk voor de schad De gemeente ging niet akkoord. Volgens ren er geen afspraken over de afvoer van v grond. Volgens de pro^ wikkelaar was daar wel l! in de overeenkomst vap en hij stapte daarom rechter. Leythen en Partnei drie maanden de tijd oi 1' ger beroep te gaan. Bij drijf was niemand aanw daarover uitsluitsel te Uitbreiding past niet in bestemmingspi ewout van derdussen Hoogmadenaar G. van der Ploeg mag zijn noodwoning aan de Van Klaverweijdeweg niet uitbreiden met een dak. Al leen de WD van Jacobswoude nam het gisteravond in een commissievergadering voor hem op. Woordvoerder Kroes wil het bestemmingsplan zo wijzigen dat Van der Ploeg een officiële woning krijgt en er een eind komt aan een jarenlange gedoogsituatie. De andere par tijen steunden het standpunt van het college en wezen de uitbreidingsaanvraag van Van der Ploeg af. „Wij hebben geen vrolijke boodschap", zei CDA-raadslid Grovenstein, een dorpsgenoot van de aanvrager. „Het is een noodwoning die nietals wo ning is aangemerkt. Wij zijn met handen en voeten gebon den aan het bestemmingsplan. Het spijt ons." Ook D66 en Ge meentebelang waren het daar mee eens en vonden het een 'droevige situatie'. Slopen Vein der Ploeg wil voor zijn ge zin met drie schoolgaande kin deren zijn (nood)woning, op de plaats waar vroeger twee cara vans stonden, uitbreiden met een dak. „Huiswerk maken gaat niet in een te kleine kamer. En een plat dak staat niet in deze omgeving. Wij zijn eventueel bereid om de oude caravan aan de zijgevel die als slaapkamer fungeert te slopen", zo staat in zijn verzoekschrift. Kroes nam het voor hem op: staan voor handhaving' regels. Er had al veel ei gegrepen moeten wo vind dat we het moet^ len, dat heeft de voorin meente Woubrugge o,, gezegd en nooit ged<e bestemmingsplan moe aangepast." Overgangsrecht Wethouder Haasbroek commissie uit dat dej niet in het bestemm staat en onder het o\ n recht valt. „Dat is eei r rend", aldus de we ?r „Van der Ploeg hoeft r vertrekken en het pan a koopbaar. Maar wat anders, want dai bouwen ook toegesta; het argument van Ploeg dat in de hindt et gunning van het naafiv bedrijf zijn woning tweede agrarische be ning wordt omschreve b Haasbroek van tafel: meente heeft zich in a ten gewrongen om z vergunning te verlene^ woning te sparen. Of' het bedrijf niet groo om in aanmerking ti'c voor een tweede b(n ning. U mag dat nu n; ons gebruiken." De aanvrager kree - wacht steun van de tribune. „Zo'n puntdj valt toch niemand o\ zijn buurman Van Scl die jongen toch. Get maar een kappie." Wethouder Lyczak tevreden over begroting alphen aan den run saskia buitelaar Hoewel wonen in Alphen vol gend jaar gemiddeld honderd gulden duurder uitvalt, is wet houder Lyczak van financiën te spreken over de begroting die hij gistermiddag presenteerde. Hij is blij dat er bij het plussen en minnen geld is gevonden om een reservepot te vullen met 1,7 miljoen gulden. Die spaarpot is nodig om het on derhoud aan de oudere wijken in de toekomst op peil te hou den. Het bedrag is bij lange na niet genoeg om het beheer en on derhoud te betalen, maar het is een begin. „Als we niets doen, schuiven we de ellende voor ons uit", zegt Lyczak. „Want we moeten een spaarpot aanleg gen, nu we het allemaal niet meer kunnen financieren uit de groei van de gemeente. De op knapbeurt van de President Kennedylaan bijvoorbeeld kost 14 miljoen gulden." Ook in Zorgwijzer en de Wet Voorziening Gehandicapten moet Alphen de komende jaren meer investeren. In voorzienin gen voor de jeugd idem dito. „Uiteindelijk ontstaat er toch een probleem. Of om het mooi politiek te zeggen, 'we moeten over een paar jaar prioriteiten stellen': pakken we eerst de weg of de sporthal aan." De stijging van de woonlas ten met gemiddeld honderd gulden is volgens de wethouder de prijs voor mooi w< opzichte van vijf jaa zijn de huizen in veertig procent in w stegen. In Alphen is dan 60 procent. De ontkomt er niet aan oi ging gedeeltelijk door nen. „Vergeleken met vo^ honderd gulden veel. afgelopen vijfjaren h enorm gemazzeld. Alpe nog steeds eem van. tarieven in Nederlanf, dan zie dat we een van de stijging bij vandaan halen en dat inkomens een beroe doen op het kwijtsi fonds, vind ik dat we hebben gedaan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18