Wassenaar tegen plan tolpoorten Leiderdorpse kerken open voor opvang asielzoekers ZB Wassenaar Ijgt 19 procent Regio Reconstructie Noordbuurtseweg begonnen 1 Leiderdorp verkoopt restaurant en scoutingpand Geen extra kracht bibliotheek Warmond )AG 26 SEPTEMBER 2000 uritsmedaille voor Leiderdorper |k/leiderdorp Leiderdorper F. Egter van Wissekerke (luite- kolonel buiten dienst) ontvangt vandaag de Prins Maurits- lille voor zijn bijzondere verdiensten voor Defensie. In 6j ijk krijgt hij de onderscheiding van de Koninklijke Neder- z e Vereniging 'Ons Leger' uit handen van luitenant-gene- i,. Schouten, bevelhebber der landstrijdkrachten. Egter van e kerke was onder meer hoofdredacteur van Carré, het blad Ie Nederlandse officiersvereniging. Hij vroeg verder meer icht voor de gevolgen van het 'Post Traumatic Stress der' (PTSD), waaraan onder meer militairen lijden die be- a en waren bij Srebrenica. Sinds 1935 wordt de door de Ko- ijk Nederlandse Vereniging 'Ons Leger' ingestelde onder- ding zo mogelijk jaarlijks uitgereikt. Eerder kreeg prins ïard de medaille. a tersport mag bouwen iorp De Leiderdorpse gemeenteraad is gisteravond ak- j gegaan met de verkoop van grond in sportpark De Bloe- aan Feltersport. De sportschool, die nu is gevestigd in ;entrum De Does, groeit als kool en wil in De Bloemerd ieuw onderkomen. GroenLinks, D66 en AOV/Unie 55+ len tegen. „Wij zijn ook tegen de komst van de nieuwe al in De Bloemerd en dan moetje consequent zijn", al- MacGillavry (GroenLinks). J itis hutspot in de Leyhof aoRP» De bewonersvereniging De Leyhof deelt zondag 1 ier gratis hutspot uit aan leden van de vereniging, ter her- ing van Leidens Ontzet. Dat gebeurt tussen 17.00 en 18.00 het Burchtplein in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk. De ot is verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. leiderdorp eric wentleenden de kerken nog drie maanden lang on- in het Comité Opvang Asielzoekers Leiderdorp aan vrijwilligers bij de verenigingen. „Ik kan me derdaan aan een groep rondzwervende Dublin- (COAL). In dat comité zijn behalve de twee ker- bijvoorbeeld voorstellen dat in het AZC een lood- De Hervormde/Gereformeerde Kerkeremeen- claimanten. Dat ziin vluchtelinpen die een asiel- ken nnk nnp de hihlintheek. de snnrtraad. Plus- pieter zit. die het nrarhtip vindt om kleinp euvels Hervormde/Gereformeerde Kerkgemeen schap Leiderdorp is 'in beginsel' bereid de Dorpskerk en de Scheppingskerk open te stellen voor de opvang van Leiderdorpse asielzoekers bij Driegatenbrug. Dat zegt J. Dubbelman, voorzitter van de Kerkenraad. De Leiderdorpse kerken kun nen bijvoorbeeld ontspanningsactiviteiten aan bieden aan de bewoners van het asielzoekerscen trum (AZC): „Maar dan moeten ze zélf aangeven dat daar behoefte aan is." De kerkgemeenschap heeft ervaring met de opvang van asielzoekers. Vorig jaar zomer ver leenden de kerken nog drie maanden lang on derdaan aan een groep rondzwervende Dublin- claimanten. Dat zijn vluchtelingen die een asiel procedure doorlopen in een ander Europees land, en in Nederland officieel geen hulp krijgen. „De kennis en ervaring die wij toen opgedaan hebben, willen wij nu graag inzetten voor de op vang van de asielzoekers in Leiderdorp", stelt Dubbelman. Uitgangspunt is de behoefte vanuit het asielzoekerscentrum zelf. „Want je kan wel van alles gaan organiseren, maar dan blijkt ver volgens dat helemaal niemand daar echt op zit te wachten." De kerkgemeenschap is een van de deelnemers het Comité Opvang Asielzoekers Leiderdorp (COAL). In dat comité zijn behalve de twee ker ken ook nog de bibliotheek, de sportraad, Plus punt, Sjelter en het Cultuurplatform Leiderdorp vertegenwoordigd. In overleg bekijken deze orga nisaties wat zij kunnen doen om het verblijf van de asielzoekers bij Driegatenbrug te veraangena men. De bibliotheek denkt erover abonnementen op Engelse en Franse kranten te nemen, en boeken in allerlei vreemde talen in huis te halen. ,,We moeten alleen nog kijken hoe we dat allemaal gaan financieren", zegt woordvoerder S. Kukler. De Sportraad onderzoekt in hoeverre behoefte is vrijwilligers bij de verenigingen. „Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat in het AZC een lood gieter zit, die het prachtig vindt om kleine euvels op De Bloemerd te verhelpen", aldus voorzitter R. van der Vlies. Ook Pluspunt doet mee aan het COAL. „Misschien dat sommigen een handje kunnen helpen bij Tafeltje Dekje, of als gast vrouw op kunnen treden in onze sociëteit", denkt directeur M. van Pernis. Op 20 oktober komen de vertegenwoordigers van het comité opnieuw bijeen. Dan hoopt de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) op een rijtje te hebben aan wat voor soort activiteiten de be woners van het AZC behoefte hebben. inks verlaging tarief: ;d laarders betalen volgend niddeld 19 procent meer Burgemeester en wet- 5 verlagen het normta- t|ir de heffing op onroe- ied om de forse waarde- van huizen te compen- Uit de voorlopige resul- jin hertaxaties blijkt dat ii ïiddeld 85 procent is ge- een lagere rijksbijdrage assenaar zich genood- e opbrengst aan OZB te Sinds 1997 krijgt aar jaarlijks 1,2 miljoen minder. Het rijk legt de- ing op, omdat ze vindt dssenaar zelf meer aan ei- d omsten moet genereren. ;s. Zangrijkste inkomsten- raiin een gemeente is de e Wassenaar al jaren be- ieig houdt. Volgend jaar is te i-tarief per waarde-een- lan 5.000 gulden) ruim elen, terwijl het rijk uit- ien een gemiddeld tarief oilien gulden. krijgen alle Wasse- s bericht over de nieu- tiewaarde van hun hui- i is vijf jaar geldig en in ijke mate bepalend voor gte van de OZB. Het 2 rief van de gemeente is dat inwoners beta- waarde-eenheid van gilden. B en W willen dat isrlagen van ruim zeven naar vijf gulden. Op die manier kan de OZB-stijging gemiddeld beperkt blijven tot 17 procent. „Het is wel belangrijk om te zeggen dat in individuele gevai- len dat percentage flink kan af wijken", benadrukte WD-wet- houder E. van Dijk (financiën) gistermiddag bij de presentatie van de begroting. „Zowel naar boven als naar beneden." Het gemeentebestuur houdt reke ning met een fors aantal be zwaarschriften tegen dé nieuwe waardebepalingen en de daar aan gekoppelde belastingaan slagen. Ook de toeristenbelasting stijgt met 19 procent, omdat de hoogte hiervan is gerelateerd aan de OZB. Dat betekent dat kampeerders volgend jaar 1,50 gulden per overnachting aan de gemeente moeten afdragen. Wassenaar registreert jaarlijks ongeveer 735.000 overnachtin gen. De komende vier jaar zet Wassenaar bijna de helft van haar reserves in voor noodzake lijke investeringen. De gemeen te trekt 54 miljoen gulden uit voor de uitvoering van een aan tal grote projecten. Zo is onder meer geld beschikbaar voor een nieuw sociaal-cultureel cen trum en een nieuw zwembad. Tof het doen van een aantal grote investeringen is vorig jaar al besloten, omdat de algemene reserves boven de honderd mil joen gulden uitkwamen. In 2005 zijn de reserves terugge bracht tot 56 miljoen gulden. Wethouder Van der Kooi heide gistermiddag de eerste damwand in de grond aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude. Daarmee begon de re constructie van de weg, die een half jaar gaat duren. foto mark lamers zoeterwoude jiska van de wetering Wethouder H. van der Kooi (ruimtelijke ordening) heide gistermiddag om drie uur de eerste damwand in de grond aan de Noortbuurtseweg in Zoeterwoude. Daarmee begon nen de werkzaamheden voor de reconstructie van de Noord buurtseweg, die ruim drie mil joen gulden gaan kosten. De re- constructiegaat een half jaar duren. Allereerst worden nieuwe sta len damwanden ingeheid, als afscheiding tussen water en weg. De betonnen keermuur die de twee nu scheidt is oud en gescheurd. De grond zakt onder het asfalt weg, waardoor de weg gaat verzakken en er kuilen in komen. De Noordbuurtseweg wordt een dertig-kilometerzone. De weg wordt smaller gemaakt en krijgt drempels. Langs de weg komt een aparte strook voor fietsers. Het plein bij het ge meentehuis, dat de doorgaande lijn van de weg doorbreekt, wordt groter, met een 'nostal gisch hekwerk' langs het water. Ook wordt de Noortbuurtseweg opnieuw geasfalteerd. Onder het asfalt komt eerst een nieu we rioolleiding. Tijdens de werkzaamheden is de Noort buurtseweg afgesloten voor doorgaand verkeer. Bestem mingsverkeer en buslijn 170 van Connexxion rijden om via de Ambachtsherenweg. De gemeente hoopt op een behoorlijke subsidie van de provincie. Eerder was de ge meente al een bedrag van 64.000 gulden toegezegd. Om dat in andere regiogemeenten bepaalde infrastructurele pro- Een goed gesprek hebben met welzijnswethouder Dirk Jan de Ruijter te Oegstgeest? Geen eenvoudige klus. Het kunstwerk op de rotonde bij de Leiderdorpse Leyhof is een groot succes. Het roept om meer. Geen probleem, dat komt er. „Met mevrouw de Ruijter. U wilt mijn man spreken over politiek? Over ouderen zegt u? Dat doet 'ie niet met de krant. Daar houdt hij niet van. Dirk jan is de wethouder voor welzijn in Oegstgeest, inder daad. la, ik wil het wel aan hem doorgeven, maar rekent u er maar niet op." De verslaggeefster van het Leidsch Dagblad faxt na vijven voor de ze kerheid de brandbrief, die de oude renbonden stuurden aan burge meester en wethouders van Oegst geest ('diep geschokt over Bezuini ging Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest') naar huize De.Ruijter. Het wethouderschap is per slot van rekening een drukke baan en je ver geet wel eens wat. Met een leeg notitieblok in de aan slag en stijf van de adrenaline belt de journaliste de volgende morgen naar het gemeentehuis. Stiekem heeft ze al bedacht wat de wethou der, die gek is op schone leien en opgestroopte mouwen, zal ant woorden. „Het is tijd voor een kwa liteitsslag in de zorg. Ik ga het oude renwerk upgraden. Weg met de SWOO: senioren care, go go go." „Met de voorlichter van wethouder De Ruijter. Een reactie op de brief over het ouderenbeleid? Nou... Hij zegt niks voordat de gemeenteraad wat heeft gezegd. Nee, hoe zei 'ie dat nou: „Hij neemt geen voorschot op de discussie over het beleid." Pardon, die discussie Is nu een feit. De landelijke ouderenbonden zijn woest over zijn welzijnsplan. De Stichting Welzijn Ouderen Oegst geest ontploft van ergernis over de subsidiekorting. Hoeveel discussie partners kan je als wethouder tege- Dirk Jan de Ruijter zegt niets. lijk aan? Of wil de wethouder alleen praten met beëdigde Oegstgeeste- naren? Misschien moet het CDA dat dan in de communicatie-paragraaf zetten van zijn politiek program. „U begrijpt er niks van? Dan her haal ik En trouwens, die brief, die hebben wij nog niet officieel binnen. Ja, wel die fax, maar die telt niet. In dat geval kan de wethouder sowieso niet reageren. Bedankt voor uw telefoontje, we blijven graag in gesprek." Openluchtmuseum Alphen aan den Rijn heeft Archeon, Arnhem zijn Nederlands Open luchtmuseum. Maar de enige echte openluchtrotonde staat in Leider dorp. Gratis toegankelijk en dag en nacht open. Nog een groot verschil met andere openluchtmusea: in Leiderdorp kan iedere bezoeker de collectie naar hartelust aanvullen. Het begon op de rotonde allemaal met een kunstwerk waar de nostal gie vanaf druipt: een boertje op een tractor, twee koeien en een paar melkbussen. Levensecht. Van meet af aan was het tafereeltje een groot succes. Eindelijk eens een kunst werk dat geen agressie oproept, maar het beste in de mens naar bo ven brengt. Terwijl het Vredesmonument in Leiden wordt afgetuigd, tuigen voorbijgangers van de rotonde het kunstwerk verder op. En zo is heel spontaan een openluchtmuseum ontstaan, met als laatste aanwinst een levensgroot paard. Hele zolders worden leeggehaald om de rotonde in het museumjaarboek te krijgen. Leuk natuurlijk, zo'n openluchtmu- foto mark lamers seum. Maar je loopt wel het risico dat het een een dumpplaats wordt van overtollig meubilair en huisvuil. Als de gemeente Leiderdorp ver standig is, vult zij de rotonde zelf verder aan met objecten uit het dorpsverleden. We geven graag wat tips. Het schijnt dat de Leiderdorpse Oudheidkamer ruimtegebrek heeft. Verhuis een ,deel van de collectie naar de roton de! En wat te denken van een echte molen. Als de gemeente de Bosmo len, die vanwege de aanleg van de HSL naar Hazerswoude verhuist, nu eens op de rotonde zet? Een béétje gemeente doet toch alles om zijn erfgoed binnen de dorps- grenzen te houden? suzanne barbier judy nihof jecten niet zijn doorgegaan, wordt de subsidie nu echter herverdeeld. Zoeterwoude hoopt op een bedrag van onge veer vijf ton. De gemeente Zoeterwoude had wel wat meer belangstel ling verwacht bij het begin van de werkzaamheden. Maar wei nig bewoners kwamen kijken. Ook de leden van de 'Klank bordgroep', bewoners die sa men met de aannemers overleg hebben gevoerd om tot het uit eindelijke ontwerp van de re constructie te komen, schitter den door afwezigheid. leiderdorp jaap van sanduk Leiderdorp verkoopt restau rant-boerderij In den Hout kamp aan de huidige erfpach ter. Ook het nabijgelegen voor malige troephuis van de Hout- kampgroep gaat mee in de ver koop, net als de brug aan de Van Diepeningenlaan en het pad naar de kinderboerderij. Dat heeft de gemeenteraad gis teravond besloten. Wethouder Roest gaat nog wel met de ko per om tafel zitten, met als in zet de doorgang naar de kinder boerderij voor bezoekers te handhaven. „Maar in de eerste onderhandelingen was dit al een zwaar punt." Vooral GroenLinks had grote moeite met de verkoop van de doorgang tussen van Diepenin genlaan en kinderboerderij, waardoor een van de ingangen van het park verdwijnt. R. Vons sprak van een 'aantasting van het groene karakter van de Houtkamp'. De oppositiepartij diende een amendement in om dat overpad te handhaven, maar stond daar alleen in. De andere tegenstanders (D66, AOV/Unie 55+ en J. van Rijn van de PvdA) keerden zich te gen het hele plan. Roest had het vooral over de voordelen van de verkoop. „Ik vind het een verrijking voor de Houtkamp en voor heel Leider dorp als het restaurant kan uit breiden." Mocht de eigenaar na hernieuwd overleg nog steeds geen doorgaande wandelroute willen tussen zijn terras en res taurant, dan wordt de ingang aan de oostkant van het park - bij het parkeerplaatsje aan de Van Diepeningenlaan - verbe terd, beloofde de wethouder. Harde kritiek op 'chantageNetelenbos Wassenaar keert zich als enige Haagland-gemeente te gen het tolpoortenplan van minister Netelenbos. Alle fracties stemden gisteren tegen het zogeheten Bereik baarheidsoffensief Randstad. Ze hebben harde kritiek op de 'chantage-methodes' van de PvdA-bewindsvrouwe. erna straatsma Geen enkel heil ziet de Wasse- naarse politiek in rekeningrij den zoals Netelenbos dat voor ogen heeft. En de manier waar op de minister haar omstreden plan probeert door te drukken stuit bij de fracties op groot ver zet. De andere vijftien gemeenten in het stadsgewest Haaglanden zijn inmiddels wel voor het fi nanciële aanbod van Netelen bos gezwicht. Ook zij voelen ei genlijk heel weinig voor een spitstarief, maar de vele miljoenen die de minister daar tegen over stelt heeft hen over de. streep getrok- ken. Als het stadsgewest instemt met een totaalpakket aan maatregelen stelt Netelen bos maximaal 250 miljoen gul den per jaar in het vooruitzicht voor de aanleg van wegen en bevordering van openbaar ver voer. Dan moeten de afzonder lijke gemeenten echter wel be reid zijn eenzelfde bedrag opzij te leggen. Het besluit daarover moet uiterlijk 1 oktober vallen. „Dit tart eenvoudig elk norm besef', zei WD-raadslid J. Phi- lipse. „Noodzakelijke en veelal reeds goedgekeurde investerin gen worden ons als een worst voorgehouden, die met een mi nisteriële willekeur wordt inge trokken als wij niet braaf mee doen aan haar versie van reke ningrijden. Het voorstel van slikken of stikken past totaal niet in onze bestuurscultuur." Dat de andere Haagland-ge- meenten overstag zijn vindt de WD ook betreurenswaardig. „Het is beangstigend te zien hoeveel bestuurders een voor ons normale bestuursnorm prijsgeven voor het grote geld." De WD heeft ook grote kri tiek op de haast waarmee Nete lenbos haar plannen wil door drukken. Philipse: „Dat tast de zorgvuldigheid op ernstige wij ze aan. Als wij zo met de belan gen van onze inwoners zouden omgaan zouden wij - en terecht 'Dit tart eenvoudig elk normbesef - menige claim tegemoet kun nen zien wegens onbehoorlijk bestuur." CDA-fractievoorzitter M. Stolk citeerde een Kamerlid, die onlangs sprak over een kabinet met de 'diepgang van een bankbiljet'. „Dit is bijna bizar: je zwaait met miljoenen om ie dereen over de streep te halen. Dit kabinet laat hiermee weer eens zien waar het mee bezig is." PvdA, Groen Links en D66 hadden vooral inhoudelijke be zwaren. Netelenbos wil het spitstarief in 2002 bij wijze van tweejarige proef invoe ren, maar de beloofde ver beteringen op het gebied van openbaar vervoer zijn dan nog on zeker. Wat er bij het mislukken van de proef gebeurt is onduidelijk. Daar naast is de kans groot dat Was senaar als gevolg van de tol poorten nog meer last krijgt van sluipverkeer. Zo is het de be doeling dat er een tolpoort op de A4 komt, maar niet op de A44, die door Wassenaar heen gaat. „Dit plan bevat geen en kele reden voor enthousiasme", aldus PvdA-fractievoorzitter L. de Cuelenaere. Verkeerswethouder H. Kloos ter (CDA) heeft ook kritiek op de gang van zaken, maar spie gelde de fracties ook de voorde len voor van het Bereikbaar heidsoffensief Randstad. Zo be looft de minister onder meer 100 miljoen gulden voor een deel van de aanleg van de Rijn- Gouwelijn (tramverbinding tus sen Bollenstreek en Alphen). Wat het afhaken van Wasse naar voor directe consequen ties heeft is vooralsnog ondui delijk. Een woordvoerder van het stadsgewest Haaglanden liet vanochtend desgevraagd weten dat dit 'nog in kaart ge bracht moet worden'. Ook in Wassenaar" had gisteravond nie mand een idee wat financiële en bestuurlijke gevolgen zijn van de afwijzing. „Dat is ook vrij treurig, dat we dat niet eens weten", vond A. Sanders (D66). zich vanavond tijdens een com missievergadering over het sub sidiebeleid. Hierin komt ook het voorstel aan de orde om de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) 23.000 gulden extra te geven. De SWO had meer geld gevraagd, onder meer omdat steeds meer ouderen deelne men aan de activiteiten van de stichting. Ook reageren burgemeester en wethouders positief op een aantal nieuwe aanvragers. Zo willen ze voor een jongeren- coach in de Duin- en Bollen streek ruim 16.000 gulden uil- trekken. Jongeren met proble men kunnen via dit nieuwe project individuele begeleiding krijgen. Bijna 2000 gulden is er voor het Meldpunt Ernstige Overlast, bedoeld om in te grij pen als zich 'zorgelijke situaties' voordoen bij mensen met schulden, verslaving of psychi sche en psychiatrische proble men. Subsidieverzoeken van het steunpunt Mantelzorg, de Leidse rechtswinkel en de stuurgroep opvoedingsonder steuning wijzen B en W af. De Warmondse bibliotheek krijgt geen subsidie om een ex tra administratieve kracht aan te trekken voor dertien uur in de week. Burgemeester en wet houders willen dat de biblio theek eerst onderzoekt of vrij willigers administratieve taken kunnen overnemen. Volgens het bibliotheekbe- stuur is meer professionele on dersteuning hard nodig, omdat de vrijwilligers niet op alle fron ten inzetbaar zijn. „De grenzen aan wat vrijwilligers kunnen en willen zijn bereikt", aldus voor zitter A. Versluys. Als dat zo is, vinden B en W, dan moet de bi bliotheek meer vrijwilligers aantrekken, of kijken of vrijwil ligers een aanvullende oplei ding kunnen volgen. Het ver zoek van de bibliotheek om 10.000 gulden extra subsidie voor uitbreiding van het boe kenbestand en het vervangen van boeken willen B en W wel honoreren. De Warmondse politiek buigt

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17