Renovatie monumentale loodsen Noordman Staatssecretaris Bos paait studenten voor overheid Leiden Regio 'Dat mens heeft haar bromfiets opgeknapt terug' GERECHT ISDAG 26 SEPTEMBER 2000 972 IKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ir stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden estuiird naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl D-WEST In Zuydtwijck houden de Nederlandse CVA-vereni- 'Samen Verder' Zuid-Holland en de Afasie Vereniging op zon- 29 oktober een bridgemiddag. De middagen zijn onder andere loeld voor mensen die na een beroerte of door afasie het ver- gen zijn kwijtgeraakt om hun hobby's te beoefenen. Er zal een n in kt aantal spellen gespeeld worden in een rustig tempo en er oor biddingboxen gezorgd worden. Ook niet-leden zijn wei mensen die alleen komen, zullen voorzien worden van een Ige-partner. De toegangsprijs is 2,50 gulden. De aanvang is om ii ]0 uur in Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan 50. Voor in- natie en opgave: Afke Kastelein, 5147411, of Atie Kobben, 8369. bi UTKWARTIER Jongeren van 6 tot 11 jaar kunnen morgen, 31 rusdag 27 september, van 13.30 tot 15.00 uur met de IVN Kin- natuurclub bij het Koetshuis in de Leidse Hout helpen bij het 3 In houd in het park. Er wordt ook een plekje gemaakt waar klei- it beestjes rustig kunnen overwinteren. Inlichtingen bij Els Witte, u foon 5213620 ofCobie van Rijn, telefoon 5221111. ICRAS In buurthuis de Pancrat is morgen, woensdag 27 sep- 'ler, een bingo-avond voor 50-plussers. De aanvang is om uur in het buurthuis aan de Middelstegracht 85. DE MORSCH In het Wachtgebouw bij de Morspoort begint op 'rdag 30 september de cursus Werelddans voor Kinderen. Kin- en tussen 7 en 11 jaar oud krijgen de mogelijkheid om dansen Verschillende delen van de wereld te leren. Ze zullen als afslui- 'an de cursus een presentatie verzorgen voor ouders en be den. De cursus bestaat uit 10 lessen en kost 85 gulden, de ileiding is in handen van Jeanette Verberk. De eerste les is op rdag van 10 tot 11 uur in het Wachtgebouw bij de Morspoort Morsstraat 62. Voor opgave en informatie: 5764089. REDORP/DE CAMP Het Leidse Volkshuis geeft een aantal nieu- sussen op het gebied van kunst en cultuur. Eén daarvan is :r naar de loopbaan'. Deze kennismakingscursus begint op derdag 28 september. In 12 lessen kunnen deelnemers de ba- aardigheden van het toneelspel leren. De cursus is van 14 tot iur. De kosten zijn 120 gulden voor 55-plussers en voonmen- jonger dan 55 jaar 135 gulden. Ook zal er een cursus poëzie le- in het Volkshuis gegeven worden. Die begint op donderdag 5 iber. De eerste les duurt van 19.30 tot 21.30 uur en de kosten de cursus, die uit 5 lessen bestaat, zijn 60 gulden. Dinsdag 10 aber begint een cursus iconen schilderen, van 9.15 tot 12.15 De cursus bestaat uit 24 lessen en kost 275 gulden exclusief erialen. En er kan in een serie van vijf bijeenkomsten kennisge- kt worden met de opera, waarvan de eerste les ook op dinsdag klober is. Deze cursus is van 13.30 tot 15.30 uur en kost 65 gul- Voor meer informatie en opgave kan gebeld worden naar het n Ise Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon 5149180. de ERENBUURT In buurthuis Matilo begint vanavond een toneel- Tijdens de bijeenkomsten kunnen deelnemers aan hun im- isatietalent werken. Na het eerste blok kunnen deelnemers een uitvoering meedoen en in overleg met de cursisten zal be- d worden of ze aan een toneelstuk werken of dat er vrij impro- lie oefening opgevoerd zal worden. Deelname is vanaf 13 jaar ai Ie kosten zijn 54 gulden voor 12 lessen. De eerste les is van- id van 18.30 tot 20 uur in buurthuis,Matilo aan de Zaanstraat Voor inlichtingen: telefoon 5412515. ridse werkgroep van Amnesty International zoekt vrijwilligers, ram geeft zij morgen, woensdag 27 september, een voorlich- savond. Verschillende leden van de Leidse werkgroep zullen hun activiteiten vertellen. De aanvang is om 20 uur op Ekkle- Rapenburg 100. Voor meer informatie kan gebeld worden naar lesty Leiden telefoon 5148939 of kan men e-mailen naar am- ywgleiden@hotmail.com itichting Dienstverlening is op zoek naar vrijwilligers voor be iding van groepen ouderen die wekelijks bij elkaar komen. En- werkzaamheden van de vrijwilligers zijn het ontvangen van de emers, serveren van koffie en thee, helpen bij spelletjes en lenarbeid, het verzorgen van de lunch en opruimen. Geïnte- ïerden die één keer per week of twee weken tijd hebben, kun- bellen naar telefoon 5315251. LEIDEN - Een aantal bezetters in een van de ruimtes van Troef aan hét Noordeinde. De bedoeling is om tijdens de bezetting de ruimte van Troef op te knappen. Vanmorgen zijn er weer gesprekken geweest tus sen de actievoerders en het UA, waar momenteel nog niets van bekend is. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ANNO 1900 Woensdag 26 September WASSENAAR - Sinds eenige dagen hebben we het genoegen alle gaslantaarns te zien branden. De ver lichting wordt zeer geroemd. Een groote verbetering is ook, dat het aanal lantaarns met een tiental is ver meerderd. De weg van den Ouden Deyl tot de kom van het dorp is o.a. van lantaarns voorzien en moge lijk zal het getal van 41 nog wel met enkele worden vermeerderd. Particulieren sluiten ook langzamer hand aan, vooral de neringdoenden. Er werden over het nieuwe gaslicht rare noten ge kraakt. Hef praatje deed de ronde, dat de prijs vèr overtroffen werd door dien van het tarief en dat ten gevolge vandien de verbruikers hun petroleumlam pen weer voor den dag zouden halen. Niets minder waar dan dit gerucht. De verbruikers zijn zeer tevreden over het licht en wat de prijzen be treft, deze gaan niet boven het tarief. Vroeger schre ven we, dat de gaspitten der lantaarns dezelfde lichtsterkte hadden als die, welke de verbruikers in hun huizen zouden krijgen. Dit is niet geheel juist. De Maatschappij, die slechts verplicht was voor een lichtsterkte van 35 kaarsen te zorgen, heeft de lan taarns van branders voorzien van ongeveer 50 kaar sen. 71 was 'een rijdend wrak'. ,,De len waren lek, het stuur verrot, en de veringen en chterzitting waren igezakt. Maar de motor I Ihet nog", zei de 45-jarige I maar tegen politierechter ié. Daarom was hij wel blij de snorfiets die twee 1 nen op 1 juni vorig jaar bij id aan de deur aanboden, ding moest honderd m opleveren en de maar vond dat wel wat. rato van hem, daar kreeg ich maar de ene na de BI ire bekeuring voor. It! nan had een en ander aan J( ïorfiets versleuteld. ,,Ik heb 1st n uidaat ingezet en er aa We banden omheen »id." Bovendien had het nu een nieuwe zuigerveer agagedrager. De rdelen daarvoor had hij gezet van de snorfiets van ïoon. Die had namelijk een ^uk gehad met zijn oude 1. „Die kleine jongen van likt die nieuwe brommer iet plaatsje af, wordt kt door de politie, en dan het ding gestolen te zijn!", h Leidenaar auvvereerd. Wist hij vee 1? noest hij vóórkomen ns heling. „Mevrouw de ter, ik heb er honderd gulden voor betaald. Terwijl ik dacht: 'Mijn god, wat moet ik ermee?' Het chassis is helemaal verrot." En nu wilde de eigenaresse ook nog een schadevergoeding hebben. Zij had haar snorfiets in '97 aangeschaft en er nu al voor ruim 1600 gulden aan moeten laten repareren. Omdat het ding na de diefstal was geruïneerd. Er moest een nieuwe uitlaat op, een nieuw bagagemandje, een ander zadel en slot, een nieuw handvat, een bagagerek en nieuwe lak. „Ik voel mij nu slachtoffer", zei de Leidenaar tegen de rechter. „Ik wil dat ding laten taxeren. Zestienhonderd gulden: daar krijg je een nieuwe bromfiets voor! Ik durf u te vertellen: dat ding is niet van 1997, maar al zo'n zes tot acht jaar oud. Als ik een bromfiets van twee jaar oud inruil, krijg ik er vijfhonderd gulden voor. Als ik deze bromfiets opknap, krijg ik er nog geen driehonderd gulden voor, want het is het oudste van het oudste model. Die mevrouw loopt de boel op zijn Hollands gezegd 'te flessen'." Ze moest - in zijn ogen - juist blij zijn. Hij had drie dagen aan dat ding gesleuteld. „Dat mens heeft haar bromfiets terug, politie verklaard dat hij de verkoper kende. „En helaas kennen wij die ook maar al te goed." Omdat de man al eerder wegens heling een boete van negenhonderd gulden had gekregen, vond zij een weekje cel of onbetaalde arbeid op zijn plaats, met daarbij vergoeding van de schade. De man antwoordde dat de rechter hem wel 'een maand mocht geven', als hij er maar vanaf was. „Ik wil die bromfiets laten taxeren, mevrouw de rechter. En dan mag u mee. Ik betaal uw dag wel. Hoe durven ze het te eisen, het is een wrak van een bromfiets." De rechter maakte er uiteindelijk twee weken voorwaardelijk van en een schadevergoeding van bijna negenhonderd gulden. „Ik betaal het maar gewoon", zei de Leidenaar ten einde raad. „Maar hoe, dat weet ik niet. U ziet mij nooit meer terug. Goeiemorgen!" Straatstenen De 36-jarige stratenmaker had in april vorig jaar dertien stenen uit de straat van het Vossiusplein gehaald en deed daar gisteren heel laconiek over. „Ik wou een klussie in een voortuin afhebben en nood brak even wetten. Maar ik heb ze niet staan breken of zo." Punt was dat hij nog net een paar stenen tekort kwam en niet zo'n zin had om daarvoor helemaal op en neer te rijden naar de zaak in Amsterdam. „Maar ik heb die straat wel weer dichtgemaakt", zei de Leidenaar. Later. Met stenen van de baas. Hij had daar zelfs nog foto's van gemaakt die hij de rechter dan ook prompt onder haar neus drukte. Die was niet zo tevreden over het resultaat op de foto's. „U kunt zich misschien wel voorstellen dat de gemeente hier geen genoegen mee neemt", zei zij. Volgens haar had de gemeente de straat juist zelf weer voor driehonderd gulden dichtgemaakt. De officier eiste nu precies eenzelfde bedrag ondanks het feit dat de man eerder was veroordeeld wegens diefstal. De rechter was het daar wel mee eens. De man had er niks op te zeggen. „Ik heb in alle nieuwsblaadjes gestaan, ben door vier agenten opgehaald. Ik dacht dat ik daarmee al genoeg was gestraft." CONNIE VAN UFFELEN opgeknapt en wel." En dat teruggeven, dat had hij pas gedaan nadat hij van een rechercheur te horen had gekregen dat het apparaat een erfstuk was. „Toen ging er wat in mijn hart om." Maar later kreeg hij er spijt van. „Ik ben geen heler. Ik ben geen crimineel." Officier van justitie E. Schuijer echter vond dat er toch een lampje bij de man had moeten gaan branden, als een brommer maar honderd gulden kost. Bovendien had hij tegenover de Noordman Hout wil het be drijfsterrein aan de Haagweg ingrijpend herinrichten. Het bedrijf wil de loodsen die voor de houthandel in gebruik zijn, en die nu over het terrein ver spreid staan, aan een kant con centreren. Op de vrijgekomen grond overweegt directeur Noordman woningen te bou wen. Bij de herinrichting wor den de twee monumentale houten loodsen naast de karak teristieke molen herbouwd in exact dezelfde stijl. In een van die loodsen krijgen de wijnwin kels Noordman Wijn en Brand onderdak. De andere monu mentale loods krijgt waar schijnlijk een horeca-bestem- ming. Volgens directeur J. Noord- man is de herinrichting nodig om het terrein efficiënter te kunnen gebruiken. „Het is nu feitelijk in tweeën gesplitst door de oude loodsen en de molen", legt hij uit. „Op het gedeelte aan de kant van de Doctor Lely- laan staat een moderne loods en de schaverij. Aan de andere kant, richting stad, is een ande re grote houtopslag. Om daar te komen moeten we met grote vorkheftrucks langs de molen en de monumentale loodsen wurmen. Dat is langzamerhand geen doen meer. Het kost te veel tijd en te veel energie. Ver der is er op het terrein te weinig ruimte om met grote vrachtwa gens te manoeuvreren en is een van de bedrijfsgebouwen aan vervanging toe. Kortom, er moet wat gebeuren." Noordman heeft daarom bij de gemeente het verzoek inge diend om de meeste gebouwen op zijn terrein te mogen slopen, behalve de moderne loods en de molen. Zijn houtbedrijf wil hij vervolgens concentreren aan de 'Lelylaan-kant'. „Het terrein is daar het breedst. Zo heb ik voldoende ruimte om uit te breiden en om manoeuvreer ruimte te maken voor het trans port." Voor deze plannen zul len behalve de huidige loods van de wijnwinkels ook enkele woningen en kantoorruimte aan de Haagweg moeten wij- Zelf was hij trots dat Shell hem wilde hebben, toen hij dertien jaar geleden afstudeerde aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Maar Wouter Bos is be keerd. Gistermiddag deed de staatssecretaris van financiën zijn best om Leidse studenten enthousiast te maken voor een baan bij de overheid. „Ik vond het vleiend dat ik door Shell werd gevraagd. De ambtenarij in Den Haag leek me maar saai. Dat vooroordeel zullen velen met mij delen. Maar na twee jaar Kamerlid maatschap en een half jaar als staatssecretaris kijk ik er heel anders tegenaan. De overheid doet in geen enkel opzicht on der voor het bedrijfsleven. Een baan daar heeft zelfs iets ex tra's. Je bent voortdurend bezig met uitzoeken hoe je werk leeft in de samenleving, welke emo ties het oproept, wat goed en fout is. Jullie hebben nog even de tijd, maar denk er eens over na." Bos was uitgenodigd door de organisatie van studenten be stuurskunde om te komen pra ten over de belastingherziening die per 1 januari van kracht is- .Voor een gehoor van vooral eerstejaars in het Academiege bouw gaf het jongste lid van het kabinet (37) een helder college over een ontoegankelijk onder werp. Uitgangspunt is zijn een voudige filosofie dat iedereen belasting moet betalen, al is het maar een beetje. „Zo blijft ie dereen verbonden met datgene waai" het belastinggeld voor wordt gebruikt: de aanleg van wegen, goed onderwijs, verple ging van zieken en verzorging van ouderen." Nu heeft hij het tij ook wel mee. Toen minister Peper begin dit jaar struikelde over zijn de claratiegedrag als burgemeester van Rotterdam en staatssecre taris Vermeend doorschoof naar een ministerspost, trad Bos toe tot het kabinet. „Ik was aan het skaten op de Maasbou levard, toen ik een telefoontje kreeg van de secretaresse van premier Kok." Vermeend en minister Zalm hadden de belastingherziening toen al vrijwel klaar. Toch stap te Bos niet in een gespreid bed je. „Er is nog een hoop te doen. Dertigduizend mensen bij de belastingdienst moeten het nieuwe stelsel straks uitvoeren en daar mag natuurlijk nie mand hinder van hebben." Bo vendien voorziet Bos alweer een nieuwe herziening over en kele jaren, vooral door verande ringen in Europa. „We hebben het allang niet meer over het stelsel van de 21ste eeuw, maar gewoon over de belastingher ziening 2001." uit de Leidsch DagbladAU€IIIliVIii\ ANNO 1975 Vrijdag 26 september LEIDEN - Het vormingscentrum Troef aan het Noordeinde is gisteravond omstreeks half twaalf door een vijftiental jongeren bezet. De actie is erop gericht om Troef weer zo snel mogelijk open te krij gen en het vormingswerk te hervatten. Troef is sinds 25 juni gesloten. Zoals al eerder ge meld is er binnen 't vormingscentrum, dat tegen woordig gevestigd is in een deel van het vroegere marinecomplex aan het Noordeinde, al geruime tijd een conflict gaande tussen de deelnemers aan het vormingswerk enerzijds en het bestuur van Troef an derzijds over de manier, waarop het vormingswerk moet worden verricht. Troef is een vormingscentrum voor jongeren en valt onder het zg. VJV (Vorming Jong Volwassenen), dat weer ressorteert onder het ministerie van onderwijs. Het ministerie is de finan ciële kurk, waar Troef op drijft. Het bestuur van Troef staat een centrum voor ogen, waarbinnen vooral politiserend vormingswerk voor werkende jongeren plaats vindt. De deelnemers willen dat naast het vormingswerk ruimte is voor in dividuele hulpverlening en ook voor een soos, die de drempel van Troef zou kunnen verlagen. In feite staat de aktiegroep een vormingscentrum voor ogen, zoals Troef dat een paar jaar geleden was. VOORSCHOTEN - De Voorschotense commissie voor Welzijn en Onderwijs behandelde voor een volle pu blieke tribune onder voorzitterschap van wethouder Marselis de zaken rondom de Stichting 'De Linde hoeve'. Alle commissieleden stonden positief tegen over het voortbestaan van 'De Lindehoeve' en waren eensgezind in hun menig dat de gemeente het recht heeft controle uit te oefenen op deze zwaar gesubsi dieerde stichting voor de ongeorganiseerde jeugd. Over 1974 bleek er een tekort aan geschatte ont vangsten van ƒ20.000,- en over het eerste half jaar 1975 van 21.000,- Aan de andere kant van de molen wil Noordman de twee monumentale houten loodsen herbouwen. „De staat van die gebouwen is zo, dan we ze waarschijnlijk helemaal plat moeten gooien en voor een be langrijk gedeelte nieuw moeten bouwen. Misschien dat we een enkel onderdeel kunnen be houden. Maar zeker het oudste gebouwtje is er erg slecht aan toe." De directeuren van Noord man Wijn en Brand wijnimport, A. Kleijs en H. Brand, zijn tevre den dat ze in de toekomst op het terrein kunnen blijven. Kle ijs: „Al sinds 1934 is er een wijnhandel op dit terrein. Een initiatief destijds van een van de leden van de familie Noord man. Toen onlangs een klein berichtje in de Stadskrant stond dat er een sloopvergunning was aangevraagd voor dit terrein, kregen we tientallen verontrus te reacties van mensen. Ze vreesden dat we weg moesten. Maar daar is geen sprake van. We schuiven alleen een klein stukje op." Wat er te zijner tijd in de an dere herbouwde monumentale loods komt, weet Noordman nog niet. „Het ligt voor de hand om te denken aan iets met ho reca. Vooral ook omdat we er over denken om de molen veel vaker te laten draaien. Dit moet een attractief punt worden. Dit deel van het terrein zal na de herinrichting ook veel opener ogen. Kleijs: „Een wijnhandel past daar trouwens prima bij. Wijn kopen is voor veel mensen ook een vorm van recreatie. Tenminste, bij het soort wijnen waar wij in handelen." Elders op het vrijgekomen terrein komen wellicht wonin gen. Dat zal geen enorm appar tementencomplex worden, ver zekert directeur Noordman nu al. „We moeten met alle plan nen rekening houden met de molen. Die moet vrij in de wind staan. Daar mogen eenvoudig geen grote gebouwen omheen komen." Als de bouw van woningen niet mogelijk is, dan overweegt Noordman om bedrijfsgebouw- tjes op het terrein neer te zet ten. Door alle werkzaamheden zullen enkele woonboten ver plaatst moeten worden. De di recteur van het houtbedrijf wil daar op dit moment nog niet al te veel over kwijt. „We willen met de woonbootbewoners een goede regeling treffen. Daar over zijn we nog volop in be spreking." Het terrein van Noordman aan de Haagweg. Voor de molen staat een van de twee loodsen die bij de herinrichting een ingrijpende restauratie ondergaan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15