God op het Web Elke dag beslissen over leven en dood Geloof Samenleving DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 111 jaar geleden, op 26 september 1889 werd de Duitse filosoof Martin Heideg- fi ger geboren. Als rooms-katholiek van oor- II sprong wilde hij aanvankelijk priester worden. Maar in 1919 zei hij zijn kerk al vaarwel en ging zich verdie pen in de theologie van de reformatie. Geacht en bekend werd Heidegger door zijn filosofische werk. In zijn belang rijkste boek, 'Sein und Zeit', buigt hij zich over de leer van het 'zijn' (ontologie). Hij verloor echter het respect van zijn generatie door te collaboreren met het nazi-regime. In de jaren dertig dacht hij korte tijd als rector van de universiteit van Freiburg de nazi-ideologie naar zijn hand te kunnen zetten ('den Führer führen'). Hoewel hij later afstand nam van het nazisme, kwam pas in de jaren zestig een verzoe ning tussen hem en zijn vroegere joodse leerlingen tot stand. In 1976 stierf Heidegger. Hij wilde toch weer op ka tholieke wijze worden begraven. De 26ste september is de heiligenfeestdag van de Franse Theresia van Couderc. Zij stichtte in de negentiende eeuw het nu wijdverbreide 'Gezelschap van Onze Lieve Vrouwe van het Laatste Avondmaal': een retraitehuis voor vrome Opwekkingsdiensten in Ter Aar ter aar De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap (NLEG) in Ter Aar begint op 1 oktober met opwekkingssamenkomsten. Dit gebeurt in samenwerking met andere evangelische gemeenten uit de streek. De NLEG begint hiermee omdat dit soort samen komsten niet-kerkelijke mensen aantrekt en er behoefte zou be staan aan een stabiele evangelische gemeenschap in Ter Aar. De bedoeling van zo'n gemeenschap is het verspreiden van de booschap van Jezus Christus op een eigentijdse manier. De op wekkingsbijeenkomsten vinden voortaan elke zondagavond om 19.00 uur plaats in het Dorpshuis van Ter Aar, Kerkweg 18. Duitse joodse graven vaker vernield berllin Joodse graven worden in Duitsland steeds vaker ge schonden. In de jaren negentig is het aantal vernielingen en be kladdingen ten opzichte van de jaren zeventig en tachtig ver dubbeld. Tussen 1945 en 1999 zijn in totaal ongeveer duizend schendingen geregistreerd. Dat blijkt uit een gisteren in Berlijn gepresenteerd onderzoek van het Moses-Mendelssohn Cen trum. Sinds de val van de Muur in 1989 hebben jaarlijkse ge middeld veertig schendingen van joodse graven plaats, aldus de onderzoeker, de historicus A. Diamant uit Frankfurt. ,,De schending van joodse begraafplaatsen is vijftig jaar lang gebaga telliseerd", zei hij. Duitsland telt ongeveer 1.500 joodse begraaf plaatsen, waarvan 1.300 in de westelijke en 200 in de oostelijke deelstaten te vinden zijn. RK-uitkering voor dwangarbeiders fulda De Duitse rooms-katholieke kerk zal waarschijnlijk van af oktober schadevergoedingen uitkeren aan ex-dwangarbei ders, die in de oorlog voor de kerk moesten werken. Dat heeft bisschop K. Lehmann gisteren verklaard. De uitkeringen zullen ongeveer 5.000 mark per persoon bedragen. Over de details is nog geen beslissing genomen. Het is niet bekend hoeveel men sen voor de uitkeringen in aanmerking komen. De Duitse RK Kerk werd onlangs nog bekritiseerd vanwege de weigering deel te nemen aan het fonds dat door de regering en het zakenleven is opgezet voor compensatie aan dwangarbeiders. Derde vrouwelijke bisschop in EKD lübeck-hannover De 57-jarige theologe Barbel Wartenberg-Pot- ter is de nieuw lutherse bisschop van Lübeck. Na Maria Jepsen in Hamburg (1992) en Margot Kassmann in Hannover (1999) is zij de derde vrouwelijke bisschop in de Evangelische Kerk van Duitsland. Voorzitter Koek denkt dat haar ruime oecumenische ervaringen en contacten haar in haar nieuwe ambt van pas zul len komen. Wartenberg, getrouwd met oud-secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereldraad van Kerken, leidde van 1980 tot 1985 het vrouwenbureau van de Wereldraad. Vervolgens werkte zij aan een theologisch seminarie in Jamaica. Terug in Duitsland was zij gemeentepredikant in Stuttgart en nadien se cretaris van de Duitse Raad van Kerken. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepen: te Maassluis, J.H. Soepenberg, kandidaat te Kam- Beroepbaar gesteld: door de clas sis Amersfoort R. P. Heij uit Har- denberg. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar gesteld: door de regio Kampen A. ten Napel uit Joure. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oudemirdum, JJ. Ta- nis te Middelburg-Centrum. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Voorlopig flinke perioden met zon en droog. Maxima 10 tot 16 gra den. Zweden: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht kans op mist. Maxima van 12 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Finland: Flink wat zon, maar ook kans op mist. Maxima rond 15 graden, in het noorden 10. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht kans op mist. Maxima rond 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en flinke pe rioden met regen. Vooral woens dag in Ierland en Schotland een harde wind. Maxima tussen 15 en 19 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon, maar dinsdag vooral in het westen ook enkele wolkenvelden. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden, maar in de westelijke helft ook enkele buien. Maxima varirend van 19 graden in het westen tot 23 in het oos ten. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar woensdag wel kans. op een on weersbui. Maxima meest tussen 23 en 28 graden. Spanje: Zonnig en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, in het noordwesten wat lager. Portugal: Veel zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 22 gra den in het noordwesten tot 27 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden bij maxima van ongeveer 27 graden. Woensdag misschien een bui. Marokko: Westkust: droog en vrij zonnig. Maxima tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Droog en veel zon bij maxima van 28 tot 34 graden. Madeira: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtempe ratuur tussen 26 en 30 graden. Duitsland: Flink wat zon, maar in het mid den ook wolkenvelden en kans op een bui. Maxima van 18 graden in het noorden tot 21 in het zui den. Oostenrijk: In het zuiden flink wat zon. Aan de noordzijde meer bewolking en af en foe regen. Middagtempera tuur tussen 17 en 21 graden. Zwitserland: Zonnige perioden, aan de noord kant dinsdag ook een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 17 en 23 graden. Polen: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima van 12 graden in het oosten tot 16 in het westen, 's Nachts kans op lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden, maar dinsdag wel kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden. Hongarije: Wat doet een scheepswrak bovenop een berg? Dat dacht de Amerikaan Ron Wyatt ook, toen hij een luchtfoto onder ogen kreeg die een Turkse luchtmachtpiloot boven de bergen van Oost-Turkije had ge nomen. Op die foto was een druppelvormi ge onregelmatigheid te zien die verdacht veel weghad van de afdruk van een boot. Dat kwam goed uit, want de plaat was ge maakt niet ver van de berg Ararat, waar vol gens de Bijbel de ark van Noach vastliep toen het water zakte. Dat kon dus niet mis sen. Wyatt pakte het vliegtuig en ging er heen. Natuurlijk was de Amerikaan niet de eerste die op het idee was gekomen een kijkje te nemen. Al in het begin van de jaren zestig (kort nadat de piloot met de bewuste foto kwam) waren er archeologen de berg op ge trokken om poolshoogte te nemen. Teleur gesteld waren ze weer vertrokken. Een toe vallige rotsformatie, meenden ze, een freak of nature, meer was het niet. De onderzoekers hadden geen sporen van hout of enig ander voorwerp gevonden dat erop wees dat dit de bijbelse ark was. Een kleistructuur, per ongeluk ontstaan in een lava veld. Dat was alles. Een kwart eeuw leek de bootvormige deuk in de grond vergeten. Wyatt pakte de draad van het onderzoek weer op. Hij was een bevlogen archeoloog, die zich tot taak stelde de mysterieën van de wereld te ontsluieren. Zijn website doet uit de doeken welke bewijzen het onderzoek in de Turkse bergen opleverde. Wyatt zegt wel degelijk versteend hout te hebben gevonden. Bovendien vond hij me- taalresten van de klinknagels waarmee de rompspanten aan elkaar zaten geklonken. Hij vergeleek de afmetingen van het veron derstelde wrak met de maten zoals Genesis die geeft: het lijkt aardig te kloppen. Ook de omgeving leverde interessant mate riaal op. In de omgeving vond hij een aantal 'God* is een van de meest voorkomende woorden op het internet. 0et zoekprogramma Altavista geeft 26 miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke orga nisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Dezè aflevering! de Ark van Noah - gevonden of niet? http://pUgrimpromo.com/WAR/ bovenzijde. Wyatt hoefde niet lang na te denken: dat waren de sleepankers die de zwaarbeladen ark in de golven rechtop moesten houden. Wyatt's site is het bekijken waard. Er zijn fo to's, geluidsfragmenten met interviews en Een andere website, http:l noahsarksearch- .com vindt Wyatt's enthousiasme nog te voorbarig. In een kritisch artikel stelt de Amerikaan Bill Crouse dat Wyatt's bewijs materiaal nog veel te mager is om van de silvan schoonhoven daken te schreeuwen dat de ark gevonden is Hpt is allerminst nitpeslnten Hat het toch gaat om een natuurlijke rotsformatie. Kijk maar eens naar een modderstroom die om een obstakel heen vloeit, zegt hij. Opge droogd levert die een vergelijkbare aman- delvorm op. Bovendien, zegt Crouse, ver toont Ron Wyatt een zekere neiging tot fan taseren en overdrijven. Crouse speelt hiermee op de man en niet op de bal, zou je kunnen zeggen. Maar enige skepsis lijkt wel op zijn plaats bij een arche oloog die niet alleen beweert de ark te heb ben gevonden maar ook de heilige graal, de ark des verbonds, het geheim van de Turijn- se lijkwade, het bloed van Jezus, de plaats waar Mozes de Rode Zee deed splijten, de berg waar deze de tien geboden ontving, en de stenen tafelen zelf. En zelfs als iemand aannemelijk kan maken dat we te maken hebben met de resten van een echte antieke boot is de zondvloedtheo- rie nog niet opgehelderd. Een door God ordonneerde overstroming blijft een verhaal dat nogal wat vragen oproept. Wat gebeurde er bijvoorbeeld met alle waterdieren? Wat moesten, na het uitstappen, de vleeseters eten zonder zich aan hun arkgenoten te verj grijpen? Hoe konden alle dieren zich na de vloed over de aardbol verspreiden? Waarom heb ben alleen de buideldieren het gehaald naarie Australië en uitsluitend daarheen? Denk je het lot van het koalabeertje met zijn korte pootjes en specifieke dieet, die uit Turkije te voet de afstand naar Australië moet over bruggen! Toch is Wyatt's werk het bekijken waard. Dat vonden de Turkse autoriteiten ook. Die legden een vierbaansweg aan naar de Oostturkse bergen en bouwden een bezoe kerscentrum waar vanuit toeristen kunnen neerkijken op de restanten van hun wieg. Predikantenechtpaar ondergaat cultuurshock na vijf jaar Ghana Checklist Bres voor herkennin valse profeten amsterdam anp Goeroes en genezers kona: en gaan op de hedendaae markt van geloof en spiritu teit, maar hoe weet je of y vertrouwen zijn? Publicist regressietherapeut Peter Haring biedt de kritische i ker in het spirituele biad een checklist voor de ontn kering van valse profeten. Den Haring formuleert jn, aantaleigenschappen waai 'nepgoeroes, paranon J.| charlatans en egocentri v, channels' te herkennen Valse profeten beginnen jn vleierij, maken hun volgelii ;o vervolgens ongerust en ban ll( prikkelen het gevoel hulj y hoevend te zijn. Er is vei sprake van gedwongen win nering: boeken, casse drankjes en pillen zijn alleei de meester(es) zelf te krijger Schitterende toekomstbi ten over spirituele transfer m tie of verlichting zijn ook n> signaal om op je hoede te: Ie Valse profeten wakkeren ve lie 'besmuikte competitie' tui lu discipelen aan. Verder den ze in termen van rangen standen. Den Haring verm als ander punt gerommel oncontroleerbare feiten en ta. Valse profeten jagen volgelingen angst aan en ze hen aan tot experimenten drie weken vasten, aldus Haring. utrecht wiebe van der hout Op de markt heeft dominee Ar- rie van Nierop nog de neiging af te dingen. Verder kan hij in de kerk een spontaan 'halleluja' nauwelijks onderdrukken. Zijn vrouw kookt nog royaal, maar onverwachte gasten blijven uit. Alles gaat weer op afspraak. Na vijf jaar Ghana is het hier wen nen voor het predikantsgezin. Tobberige, op het eigen over leven gerichte kerkelijke ge meenten hoeven bij Arrie van Nierop niet aan te kloppen. De na vijf jaar Ghana werkloze ge reformeerd predikant sjouwt zijn Afrikaanse achtergrond voor altijd mee en wil alleen werken in een gemeente die over de eigen grenzen heen kijkt. De ontkerkelijking en het ge doe rond het fusieproces Sa men op Weg in Nederland val len voor Van Nierop en zijn vrouw Afke de Jong in het niet bij de dagelijkse omgang met leven en dood in Afrika. ,,Hier kun je de televisie uitzetten bij ellende. Daar klopt het aan je deur, steeds opnieuw." De 37-jarige oud-predikant van Gaastmeer was in Noord- Ghana districtspastor van 35 dorpen rond de stad Tamele. Behalve rondreizend predikant was hij ook manager van de ba sisgezondheidsdienst, regelde hij landbouwvoorlichting en al fabetiseringsprojecten en coör- Perioden met zon en kleine kans op een bui. Maxima rond 18 gra den. Italië: Droog en veel zon. In het noorden kleine kans op een bui. Maxima rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig bij maxima van ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden kans op enkele re gen- of onweersbuien, In het zui den vrijwel overal droog en flinke zonnige perioden. Op de Egei- sche Zee soms veel wind. Maxima 20 tot 25 graden. Malta: Flinke zonnige perioden. Maxima van ongeveer 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar bij de Dardanellen kleine kans op een regen- of on weersbui. Maxima op Cyprus en in het zuiden van Turkije 28 gra den, elders in Turkije 15 tot 20 graden. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.35 Zon onder 19.25 Maan op 06.38 Maan onder 19.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.55 - 16.19 03.28 15.52 Laag 13.46 00.00 13.27 23.41 Weerrapporten 26/09, 08.00 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt opklaringen windrichting 19 temperatuur lagedruk hogedruk 27 17 0.0 16 12 0.8 30 23 0.0 30 23 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. I- REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C, van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tót 17i 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) I per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versüei het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kort a betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! f] worden verzonden geldt een toeslag van/ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA ire Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvalt1 van het regionale nieuws uit het Leidsd :R Dagblad op geluidscassette beschikbaai itvi informatie 0486-486486 oi (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grs n Auteursrechten voorbehoudend Dagbladuitgeverij Damiate ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. een kliniek die buiten elke zorg valt. Ghana heeft cash and car- ry-zorg: wie een infuus nodig heeft, moet er eerst voor veel geld een kopen. Om vier uur 's middags moest zij dertig geluk kigen en enkele noodgevallen selecteren uit de lange rij met een gemiddelde wachttijd van tien dagen, een soort huisart senfunctie dus. „Elke dag be slissen over leven en dood ei genlijk." Zij neemt in Nederland even afstand. De verpleegkundige kan nog niet verteren dat hier veel geld in luxe zorg wordt ge stoken, terwijl in Ghana men sen sterven die voor een habbe- krats gered kunnen worden. „Wij werden ook dag en nacht gealarmeerd voor zieken- vervoer met onze auto. Soms was er bij bijvoorbeeld bevallin gen geen tijd meer voor de rit naar het ziekenhuis. Dan greep ik zelf in. Je zit daar niet met een wet, die precies omschrijft wat je wel en niet mag." Ondanks een gedegen voor bereiding putte het klimaat het gezin aanvankelijk uit. Afke de Jong was met de zwaar zieke peuter Allard al snel even terug in Nederland. „Hij paste zich later het best aan. Hij liep op blote voeten, was na terugkeer doodsbang voor de stofzuiger en moet wennen dat hij op school geen voorrang krijgt bij de schommel." O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) dineerde hij tien scholen. De districtspastor houdt zich dus ook bezig met inkoop van medicijnen en schoolmateria len en het rijdend houden van auto's. Ghanezen laten zich vrij impulsief dopen voor het to taalpakket van het christen dom. „Valt de verzorging tegen, dan zijn ze soms ook zo weer weg. Het aantal kerkleden blijft vrijwel gelijk, in dorpen enkele procenten en in onze stad Ta mele zo'n vijftien procent." De lekenprekers in de diverse dorpsgemeenten mogen geen doop en avondmaal bedienen. Van Nierop reisde dus vooral als sacramentsbedienaar. Op de achtste dag van een boreling houden Ghanezen steevast een kerkdienst. „Christenen zowel als moslims hebben dat naam- gevingsritueel uit het traditio nele geloof overgenomen." Het gezin met twee kinderen bewoonde een stenen huis met elektriciteit, stromend water en een telefoon. De voorzieningen vielen echter geregeld uit. Te rug in Nederland valt hun op dat alles- om de computer draait. Het echtpaar kreeg als antwoord op brieven vaak de vraag waarom ze nog niet over e-mail beschikten. Van Nierop wijst voorts op het parkeerter rein bij het landelijk diensten centrum van de kerken in Utrecht, waar de familie tijde lijk logeert. „Hier zie je geen au to's ouder dan drie jaar." Die welvaart doet vooral Afke de Jong pijn. Als A-verpleeg kundige werkte zij in Ghana in Dominee Van Nierop (zittend links) tijdens een kerkelijke viering in Ghana.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14