ei den Regio >loop dreigt oor flats in ïoge Mors Klantjepik in koude burenoorlog Meneer Schulp is nu officieel een held 'Winkelcentrum op plek van Stadsgehoorzaal' Tante Bets van 107 overleden Winnende vrijwilligers gezocht Bedrijven en scholen verbeteren samen technisch onderwijs SDAG 26 SEPTEMBER 2000 isser mishandelt jongen den Een 14-jarige jongen is gisteren aan de Katharina Bou- wijnskade in de Stevenshof mishandeld door een leeftijdsge- iot. Hij liep daarbij een gekneusde neus op. De jongen liep etsvermoedend over de kade, toen hij werd geroepen door jonge visser. Die vroeg hem wat hij had gezegd. Toen de 14- ige daarop antwoordde dat dat niets was geweest, kreeg hij n stomp in zijn gezicht. Een kameraad van de visser probeer- het slachtoffer nog een schop te verkopen, maar dat misluk- De jongen wist te ontkomen. eidenaar van kleingeld beroofd ■EN Op de Kaasmarkt is gisteravond een 47-jarige Leidenaar zijn kleingeld beroofd. Vlakbij het parkeerterrein werd hij ngesproken door een man, die hem dwong zijn geld af te ge- Daarbij beet en sloeg de dader het slachtoffer. flats aan de Granaathof, de Onyxhof en de Amethist- in de Hoge Mors in Leiden moeten hoogstwaar- lijnlijk worden afgebroken. De driehonderd woningen Portaal Leiden verkeren in slechte staat en de wo- igcorporatie waagt zich af of een 'drastische renova- wel zin heeft. robbert minkhorst nog geen besluit genomen, directeur J. de Greef. Eerst lit de corporatie nader on- ,oek af. Daarom weten de ste bewoners ook nog van Portaal is al wel zo ver dat vonihgen die vrij komen, meer worden verhuurd, de Stichting Leidse Studen- luisvesting is overeengeko- dat de lege flats worden fouwd tot studentenwonin- Het contract tussen Por- en de SLS geldt in principe drie jaar. De eerste stu- len hebben inmiddels hun ;k genomen in de kamers. IVe studeren op dit moment de toekomst van het com- zegt De Greef, ,,en alles erop dat we heel drastisch de gang moeten. Dat er ei- lijk geen redding meer is de woningen, zover ben ik vel. Ik schat de kans op p op 90 procent." et gaat om 'veelal identieke lingen, die aan de kleine zijn, en waar bouwfysisch een en ander aan man- aldus de Portaal-direc- Er moet veel gebeuren aan* nte- en geluidsisolatie, en n vochtproblemen. „We ien drie mogelijkheden: de te is dat we er met wat lap- delen wel uit zijn, de twee de is veel geld investeren zodat we 25 jaar verder kunnen. De derde optie is sloop en nieuw bouw." „Doormodderen is er voor mij niet bij", stelt De Greef. „Het gaat tussen sloop of reno vatie. Van al het materiaal dat we tot dusver hebben, zeg ik: er moeten nog wel" heel opvallen de cijfers .naar voren komen, willen we nog gaan renoveren." De kosten voor renovatie zijn voorlopig geraamd op 75.000 gulden per woning. Dat bete kent een investering van 22,5 miljoen gulden. Portaal betwij felt of zo'n dure ingreep nog re- eel is. Dan staan er weliswaar betere, grotere en duurdere wo ningen, maar nog altijd op de zelfde plek. Langs het spoor tussen Leiden en Den Haag dus. „Zal daar over vijftien jaar nog vraag naar zijn? Je inves teert wel vele miljoenen. Met dat soort dingen zijn we nog aan het stoeien en daar hebben we nog een aantal weken voor nodig." Tegen die tijd treedt Portaal met 'het hele verhaal' naar bui ten, zegt De Greef. Dan licht de corporatie ook alle huurders volledig in. „We zullen alles met de bewoners heel netjes verzorgen", verzekert de direc teur. „We gaan dat zorgvuldig organiseren." leiden pablo cabenda Met gevaar voor eigen leven, zoals dat zo mooi heet, redde hij in april dit jaar een drenke ling van de dood. En daarom kreeg de heer Schulp (40), eige naar van een vliegershop in Lei den, gisteren een oorkonde en een bronzen medaille van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. De held zit er bij in het gezelschap van wouw, ouders en schoonfamilie die popelen om hem te feliciteren met zijn nieuwe status als held terwijl politiedistrictschef D. Wijbenga in de burgemeesters kamer van het stadhuis het dra ma van de derde april voor de geest haalt. Schulp dook om tien uur in het pikAvarte Rijn- en Schieka- naal om een automobilist te redden die daar door een onge luk in terecht was gekomen. Hij klom op de auto, sloeg de ach terruit in en sleurde vervolgens het slachtoffer eruit. „Ik heb geen moment gedacht dat mijn eigen leven in gevaar zou ko men. En ook niet van: hier komt de held. Maar ik was me wel heel bewust wat ik moest doen om de meeste kans te ma ken om die man eruit te krij gen." Schulp kleedde zich uit tot op onderbroek en sokken en ging zelfs op een gegeven mo ment terug naar zijn auto om iets te halen waarmee hij het glas kon inslaan. Daarbij was het nog een geluk bij een onge luk dat hij jarenlange ervaring had met het lesgeven in red dend zwemmen. Zijn heldendaad werd breed uitgemeten in diverse kranten. „Alleen had de politie destijds De heer Schulp met de oorkonde en de medaille van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. een heel ander persoon als red der genoemd. Niet dat ik me daar zo op voor wilde laten staan, maar ik vond het een beetje vervelend. Dit is wel erg leuk. En veel meer dan een goedmakertje." Na het ongeluk heeft hij het slachtoffer nog een paar keer gezien, maar het con tact is inmiddels verwaterd. Schulp vindt het leuk, al die erkenning. Maar de aanleiding, die was vreselijk. Dat wil hij nooit meer meemaken. De ver had hem onder het valse voor wendsel van paspoortverlen ging naar het stadhuis gelokt. En naast de huldiging van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, een organisatie die sinds 1767 jaarlijks helden moed beloont met bronzen, zil- FOTO HENK BOUWMAN veren en gouden medailles, staat hem nog een verrassing te wachten. De stichting Carnegie Heldenfonds heeft laten weten dat zij op een later tijdstip, in persoonlijke sfeer, een kristal len herinneringsplaquette aan de heer Schulp zal uitreiken. Plan van architect Barkema leiden herman joustra De bouw van een groot winkel- en uitgaanscentrum op de plek van de Stadsgehoorzaal en de voormalige Aal- marktschool zou de Leidse binnenstad een stuk aan trekkelijker maken voor de consument. De monumen tale gevel en zuilenrij van de Stadsgehoorzaal kunnen daarbij intact worden gelaten. En dat geldt ook voor de rest van de gebouwen in het Aalmarktgebied. Op die manier blijft het historische karakter van het centrum bewaard. Dat is de kern van een plan dat architect M. Barkema al geruime tijd geleden op eigen initiatief voor het gebied ontwikkelde. Het voorziet in een winkel- en uitgaanscentrum met een vloeroppervlak van ongeveer 4300 vierkante meter (vergelijkbaar niet Magna Plaza in het voormalige post kantoor in Amsterdam) met entrees aan de Aalmarkt, Breestraat en Vrouwensteeg. De ingang aan de Bree- straat is gecombineerd met de ingang van het op de eerste verdieping gelegen grand café en met de entree van de op de tweede verdieping gesitueerde nieuwe Stadsgehoorzaal. Behalve een winkelcentrum is het nieuwe gebouw derhalve ook een uitgaanscentrum. 'Leiden ontbeert een modern uitgaanscentrum waarin ook grotere muziek- en theaterproducties kunnen wor den aangetrokken en waar de bezoekers royaal en comfortabel kunnen worden onthaald', schrijft hij in een toelichting. De architect realiseert zich dat sloop van de Stadsgehoorzaal, die in de afgelopen jaren voor miljoenen is opgeknapt, het nodige stof zal doen op waaien. Toch moet het pand naar zijn mening worden 'opgeofferd aan een algemener belang van het stads centrum'. Barkema bood het plan al in 1991 en 1995 aan Lei den aan. In 1995 verklaarde De Raad Bouw BV te Kat wijk bovendien het plan risicodragend te willen uitvoe ren. Beide keren reageerde de gemeente niet. Aan ac tualiteit heeft zijn ontwerp nog niets ingeboet, stelt de architect. Barkema ziet in het project een goed alterna tief voor de plannen die MAB op dit moment in op dracht van de gemeente ontwikkelt. Het is ook een goedkoper alternatief omdat ingrepen als de aanleg van een nieuwe steeg van de Stifle Rijn naar de Haar lemmerstraat, met een brug van de Aalmarkt naar de Stille Rijn, en de aanleg van een plein achter De Waag niet nodig zijn om mensen naar het gebied te lokken. De vestiging van een winkel- en uitgaanscentrum al leen is volgens Barkema al voldoende om de kwaliteit van het centrum op te krikken. Het gaat erom dat be zoekers een bepaald circuit lopen en in tegenstelling tot de huidige situatie niet hele stukken centrum links laten liggen. Het huidige stadscentrum heeft in de optiek van Bar kema vier zwakke plekken die het voor het winkelende en uitgaande publiek een stuk minder aantrekkelijk maken er te vertoeven: het 'dooie', sfeerloze stuk in de omgeving van de Stadsgehoorzaal, de overvolle Don- kersteeg- en Hoogstraatroute, het gebrek aan parkeer gelegenheid en 'de povere verschijningsvorm van de Haarlemmerstraat' Over de Haarlemmerstraat laat Barkema zich in zijn ontwerp verder niet uit, al constateert hij wel een ten dens tot verbetering in de afgelopen jaren. Het gebrek aan parkeerplaatsen wordt inmiddels voor een deel opgelost door het parkeerterrein aan de Haagweg. Bin nen de binnenstad zijn er echter meer mogelijkheden om de parkeerdruk te verlichten, zoals een parkeerkel der bij Molen De Valk en het Morssingelterrein. Een vestiging van een parkeergarage aan de Breestraat- /Boommarkt, zoals de gemeente wenst, is geen goede optie volgens de architect, omdat je daarmee juist au to's naar het stadscentrum lokt. leiden pablo cabenda De één na oudste van Lei den is niet meer. Elisabeth Schipaanboord, tante Bets, is zaterdagavond op 107-ja rige leeftijd overleden. Ze kwam na een velI in verzor gingstehuis Groenhoven on gelukkig terecht en werd met hoofdletsel opgenomen in het Rijnland ziekenhuis. Elisabeth was de jongste van tien kinderen in het ge zin Schipaanboord. Geboren en getogen in Leiden woon de ze het grootste deel van haar volwassen leven bij haar zuster in. Ze werkte als hulp in de huishouding. Met haar zuster sleet ze haar laatste dagen in Groenhoven op een dubbele kamer. De zuster van tante Bets over leed vijftien jaar geleden al op 96-jarige leeftijd. Bets is tot het laatst helder geble ven. Met het overlijden van Bets telt Leiden op 117.000 inwoners dertien mensen van honderd jaar en ouder. Koploper is de 112-jarige 'oma' Van Dam. Die is zelfs de oudste Inwoner van Ne derland. De jury van de Co Verhoog- prijs is op zoek naar vrijwilli gers. Niet ter ondersteuning, maar om ze te eren. De prijs, genoemd naar de Leidse vrij willigster Co Verhoog, wordt een keer per jaar uitgereikt aan Leidenaars of instellingen die zich verdienstelijk hebben ge maakt met vrijwilligerswerk. Kandidaten kunnen tot 13 ok tober met een speciaal aan meldingsformulier worden voorgedragen bij Team Waves, steunpunt vrijwilligerswerk, Breestraat 15. De prijs wordt 7 december uitgereikt, tijdens de jaarlijkse Internationale Vrijwilligersdag. De Co Ver- hoogprijs bestaat uit een beeldje en een bedrag van 1000 gulden voor de winnaar, een tweede prijs van 750 gul den en een derde prijs van 500 gulden. Bovendien ontvangen de tien genomineerden een bedrag van 250 gulden. ie Vereniging Kringloop ':ct Leiden hadden ze nog icherend overwogen om is Bromet op te bellen, it de problemen aan de iolengracht zijn op maat leden voor zijn irogramma over ïnruzies. Aan huisnummers 15 is het 'Heb uw naaste niet besteed. Koude oorlog rst en het ijzeren gordijn is meer dan een stenen muur de partijen scheidt. Het ^loopproject beschuldigt rman Van Vliet van de last gelegen edehandszaak het delcentrum van oneerlijke .'urrentie. „Hij zit dichter de straatkant en valt dus Ier op. Ménsen die spullen ons brengen, worden door Het is al meerdere keren gebeurd dat klanten later bij ons langskomen en zeggen: „O, moesten we hier zijn." Maar dan hebben ze hun spullen al weggegeven aan Van Vliet", verduidelijkt Simon den Hengst, medewerker van de kringloopwinkel. De laatste explosie in het mijnenveld van opgeblazen muizenissen was zo'n tweeënhalve week geleden. Twee jongens kwamen langs met spulletjes. En vanaf dat punt verschillen de lezingen van de beide strijdende partijen. Trudy Thompson, vice-voorzitster van de kringloopwinkel, zegt dat Van Vliet de jongens naar binnen heeft gelokt terwijl hij wist dat ze voor de kringloopwinkel kwamen. Van Vliet: „Ik heb De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. niemand naar binnen geroepen. Ik kan het niet helpen als mensen mij spontaan benaderen. Moet ik dan aan iedereen gaan vragen voor wie ze komen?" Het kan volgens Van Vliet heel goed dat iemand wel eens de verkeerde deur inloopt en de spullen op het verkeerde adres aflevert. „Maar dat gebeurt omgekeerd netzo." - Harde, vele harde woorden zijn gevallen toen het klantjepik was ontdekt. Dat mag u van beide partijen over de andere partij gerust weten. Mevrouw Thompson zou meneer Van Vliet hebben uitgemaakt voor NSB'er. (Thompson gedecideerd: „Nee, dat heb ik beslist niet gezegd.") Daarvoor had, volgens Van Vliet, een medewerker van hem 'woorden' met Thompson. De goede man zou haar ten overstaan van de wereld hebben getypeerd als prostituee met een keur aan lichamelijke aandoeningen waai' je heel snel dood van kan gaan. Maar dan in zijn eigen pregnantere bewoordingen. En Van Vliet zelf? Ja, die zal toen ook wel gescholden hebben. Wat? Ja dat weet-ie niet meer. Maar zij zat de zaak op de spits te drijven. En dat van die NSB'er dat vergeet hij zo licht niet: „Moet je 'ns goed luisteren: ik heb in het kamp gezeten. Als dat hysterische wijf het nog een keer zegt, dat pik ik echt niet. Dan komt ze echt het ziekenhuis in." Gevaarlijke voorspellingen die niet zo slim zijn, want Thompson is na het laatste incident naar de politie gestapt. Die vertelde dat in dit geval geen aangifte kan worden gedaan, maar wel een melding. Mocht de zaak escaleren dan kan de melding meewegen bij een dan gedane aangifte. Voorlopig verandert er niets. Tja. En zo wordt, om de week, als de deuren van de zaak sluiten, de strijd weer geopend. Al zo'n tien jaar worden de ijzige bestanden afgewisseld met verhitte verbale veldslagen en plein public. Niet helemaal verwonderlijk als je twee dezelfde soort zaken direct naast elkaar hebt. De kringloopwinkel die al vijftien jaar aan de Volmolengracht zit, is een zelfstandige vereniging opgezet door Milieudefensie en de vrijwilligerscentrale. Ze verkoopt tegen een zacht prijsje en zonder winstoogmerk spullen die 'mensen te goed vinden om aan het vuil mee te geven.' Het boedelcentrum - dat korter als winkel aan de Volmolengracht is gesitueerd, hoewel Van Vliet al jaren in 'deze business' zit - moet al zijn nering inkopen. En daar zit hem de crux, volgens Thompson. „Hij moet kopen. En wij krijgen de spullen gratis. Vandaar dat hij klanten probeert in te pikken. Hij heeft nu een zelfde uithangbord als wij met exact hetzelfde lettertype. Opgehangen om klanten in verwarring te brengen." Zo gaan de ergernissen nog even door. Aanhangwagens die zeven parkeerplaatsen in beslag zouden nemen. Dubbele beglazing die sneuvelt omdat buurvrouw d'r deur te hard dichtsmijt. Vermeende spionage in clandestien gevulde containers. En banken die door gemakzuchtige klanten voor een dichte deur worden achtergelaten. Hebben de beide kemphanen ooit zoiets ouderwets overwogen als 'praten met' in plaats van 'schelden tegen'? Thompson: „Met die meneer valt gewoon niet te praten. Iemand van de gemeente stelde een-keer zoiets voor. Maar de voorzitster van het kringloopproject wilde het niet en hij ook niet. Dan houdt het op." pablo cabenda leiden/regio Ondernemers en scholen in Leiden en de Leidse regio wil len de komende jaren de tech nische opleidingen beter af stemmen op de wensen van be drijven. Beide partijen hebben daarvoor een project in het le ven geroepen, 'Leerwegen in Rijnland', waarin ze scholen en ondernemers aan elkaar hopen te koppelen. De samenwerking moet aantrekkelijker technisch onderwijs opleveren, en uitein delijk ook meer leerlingen. Leerwegen in Rijnland is een initiatief van de ondernemers koepel Partners in de Rijnstreek (PIR), waarin naast de Kamer van Koophandel en Research voor Beleid ondernefnersver- enigingen uit Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn zijn vertegenwoordigd. Een van de belangrijkste zorgen van de on dernemersorganisatie is het aantal, maar ook de kwaliteit van de leerlingen uit het tech nisch onderwijs. Het regionale bedrijfsleven zit, net als in de rest van het land trouwens, te springen om technisch opge leid personeel. Volgens de koepel kan de aantrekkingskracht van het vm- bo- en mbo-onderwijs omhoog door de beroepspraktijk de scholen in te halen. Docenten moeten veel vaker de mogelijk heid krijgen met hun leerlingen in bedrijven rond te kijken. Aan de andere kant moet het ge woon worden dat deskundigen uit bedrijven een bijdrage leve ren aan het onderwijs. Dergelijke uitwisselingen be staan nu ook al, maar zijn veelal incidenteel. Met het project Leerwegen in Rijnland hopen bedrijfsleven en onderwijs langduriger relaties in het leven te roepen. Met de uitwisselingen kun nen scholen trouwens ook een beter overzicht krijgen van de aanpassingen die nodig zijn om het technisch onderwijs verder te verbeteren. Bedrijven op hun beurt krijgen directere contac ten, waarmee ze bij het werven van personeel hun voordeel kunnen doen. Inmiddels hebben het ROC Leiden, hel Bonaventura colle ge, het Da Vinei College en Vis ser 't Hooft hun medewerking toegezegd. De deelnemers aan het project hopen nog dat vm- bo-opleidingen uit Katwijk en Alphen aansluiting zoeken. Leerwegen in Rijnland krijgt fi nanciële steun van de provincie Zuid-Holland. Het is de bedoeling dat het pro ject volgende maand begint. Test gratis uw hypotheekofferte en bespaar! Tot 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. 2500,- bij afsluiten via: Voorwaarden zie: www. financetester.nl 2* hands goederen De winkels van de twee kemphanen aan de Volmolengracht. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13