ei den Regio Ruzie over snelheid op Witte Singel De fatsoenlijke vrouw in het waslokaal Een huisdier, omdat het zo gezellig is lbert Heijn kan vriend e Amerikanen worden' 1 voor poging tongzoenen Project 'Samen Spelen' wint achterbanprijs NDAG 25 SEPTEMBER 2000 ree autobranden in Leiden N_t De Leidse brandweer heeft in de nacht van zaterdag op Jag twee autobranden moeten blussen. Rond 01.00 uur id in de Meloenstraat een rode personenauto in lichterlaaie, tirandweer kon niet voorkomen dat de wagen helemaal uit- ïdde. Een half uur later stond in de Cobetstraat een blauwe ionenauto in brand, die ook verloren ging. De politie kan niet vertellen of de branden verband met elkaar houden. innen ernstig mishandeld iN2 Twee mannen zijn vannacht rond 1.30 uur na een em- i mishandeling met hoofdletstel met een ambulance naar LUMC vervoerd. Een 17-jarige Leidenaar en een 27-jarige nd werden door een groep van zes of zeven mannen in el- geslagen op de Nieuwe Beestenmarkt. De aanleiding voor geweld is nog duister. Diverse getuigen hebben al een ver ing bij de politie afgelegd en de twee mannen hebben in- Idels aangifte gedaan. n elektrische tandenborstel als buit Nj De buit was mager bij een inbraak die gisteren werd ge- gd in een woning aan de Albert Verweijstraat: welgeteld één irische tandenborstel. In die nacht werd in dezelfde straat een woning opengebroken. Het is nog onduidelijk wat er buit uit dat pand hebben meegenomen. De inbraken zijn gstwaarschijnlijk door dezelfde dader of daders gepleegd. Er ior de bewoners aangifte gedaan. iluiper aangehouden Op aanwijzing van getuigen heeft de politie afgelopen rdagmiddag een 38-jarige man aangehouden die een wo- I insloop aan de Atjehstraat. De getuigen die de man zagen en dat de bewoners van het pand niet thuis waren en bel de politie. Na zijn aanhouding bekende de insluiper eerder en woning te hebben gestolen. De man wist steeds in het Ite komen van de huissleutels waardoor hij zonder geweld uizen kon inlopen. ig van voorpagina nailactie voor het behoud e e muurresten van de Onze Vrouwenkerk is gerecht- i, zo blijkt uit de woor- directeur Jeremy Bangs et Pilgrim Museum. Ahold in Amerika bestookt met en brieven met het ver bom de muurresten te be- in. De Amerikanen me- 51 lat de Vrouwenkerk des- lelangrijk is geweest voor Igrim Father en daarom 3lien belangrijk onderdeel e an het nationale erfgoed herenigde Staten, al zit Albert Heijn straks ip een voor de Pilgrims isch belangrijke plek in Wethouder Hillebrand wil slechts op een klein deel route 30 kilometerzone invoeren Tot onsteltenis van het wijkcomité Vreewijk overweegt wethouder Hillebrand om slechts op een klein deel van de Witte Singel in Leiden een maximumsnelheid in te voeren van 30 kilometer per uur. Daarmee houdt de be stuurder zich niet aan de afspraak, stellen het wijkcomi té en coalitiepartij Groenlinks in een brief aan B en W. In mei van dit jaar bereikten de gemeente en de wijk een ak koord over een verkeersplan. Daarin staat onder meer dat de maximumsnelheid op de Witte Singel en Zoeterwoudsesingel omlaag gaat naar 30 kilometer. Kort na het bereiken van dat akkoord trad wethouder Van Rij af. Zijn opvolger Hillebrand liet het wijkcomité onlangs weten robbert minkhorst Vorig jaar nam de gemeente raad een motie aan waarvan de strekking luidde dat de snelheid op de singels 'in principe om laag moet'. Lukt dat niet, dan moet in elk geval de veiligheid voor fietsers en voetgangers 'aantoonbaar worden vergroot'. dat hij de maximumsnelheid van 30 kilometer slechts wil toepassen in de bochten, schrijft Vreewijk. „Voor de rechte stukken van de Witte Singel overweegt hij een snel heid van 50 kilometer toe te staan. Als redenen noemde hij dat de verkeerscirculatie niet mag worden belemmerd en dat hij twijfelde of de automobilis ten zich wel aan de maximum snelheid zouden houden", al dus het buurtcomité. De buurt is woedend nu de wethouder een eerder bereikt akkoord op losse schroeven zet. Bovendien legt hij de motie naast zich neer. Het overleg van de afgelopen maanden is daar mee volgens hen 'een schijn vertoning' geworden. Bestuurs lid F. Voncken van het wijkco mité: „Hillebrand gaat dwars tegen uitspraken van de ge meenteraad in. Zo ga je niet met je burgers om." Gecon fronteerd met die houding had de wethouder het wijkcomité geantwoord dat hij 'op dat punt met de raad van mening mag verschillen'. Hillebrand: „Van Rij beloofde de motie zo goed mogelijk uit te voeren. Dat probeer ik ook te doen. Maar het kan zo zijn dat ik een deel van de motie niet kan uitvoeren. Ik probeer er echt niet onder uit te komen. Er is helemaal niets aan de hand. Ik kom snel met een prachtig plan en het laatste woord is aan de raad." Hillebrand is verontwaardigd over de brief van het wijkcomi té. „We hebben honderd pro cent overeenstemming over de maatregelen. Het enige punt is waar je precies de borden moet neerzetten. Ik vind het overdre ven dat de buurt nu al meent de discussie op scherp te moe ten zetten." Toch is dat begrijpelijk, blijkt uit de reactie van GroenLinks- raadslid D. van den Bosch. „De brief van het wijkcomité spreekt boekdelen. Van Rij pleitte des tijds voor een heldere oplos sing, met als uitgangspunt 30 kilometer. Het huidige voorstel is geen heldere oplossing. Met de raad is trouwens niet afge sproken de 30-kilometerlimiet alleen in de bochten in te voe ren." Van den Bosch roept de wet houder op, nog voor hij zijn plannen presenteert, opnieuw met de buurt te overleggen. „Ik weet niet wat het plan van Hil lebrand precies inhoudt, maar het is heel raar dat hij en de wijk ineens lijnrecht tegenover elkaar staan. En als ze allebei verbaasd zijn, is er iets misge gaan in het overleg. Ik weet niet of er notities van het gesprek zijn, maar dit moet absoluut boven water komen." het Aalmarktgebied, de super marktketen draagt wel verant woordelijkheid, meent Bangs. Aholds geld maakt het project in zijn geheel mogelijk. „In Lei den heeft Ahold de kans om zich vriend te maken van dui zenden Amerikanén, voor wie de Pilgrim-jaren in Leiden een belangrijk onderdeel van het nationale erfgoed vormen", al dus Bangs. De in Leiden wonende Ame rikaan heeft overigens zijn landgenoten ingefluisterd dat ook de overblijfselen van het St. Catherine ziekenhuis - tussen de Aalmarktschöol en het LVC - worden bedreigd door sloop. „Opnieuw een belangrijk Pil grim-monument", zo reageert connie van uffelen ioging tot tongzoenen is -jarige Oegstgeestenaar te staan op twaalf 1 Jen cel, waarvan vier a aardelijk, met toezicht le reclassering. Daarnaast man 3500 gulden scha- joeding aan een slachtof- lalen. man stond terecht op ver van een poging tot ver ing - tongzoenen in dit - en ontucht bij twee en, die hij tegen was ge- tijdens een avondje stappen in Leiden. De man ont kende een van de vrouwen te hebben betast. Wel had hij ge probeerd haar te tongzoenen, 'maar dat was volgens hem mis lukt. Hij ontkende ook betrokken te zijn geweest bij een dergelijk vergrijp bij een andere vrouw. De officier had een 'daderbe handeling' geëist en vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Daarnaast vroeg hij om drieduizend gul den aan smartengeld en vijfdui zend schadevergoeding voor een van de slachtoffers. leiden herman joustra De arbeiders en arbeidsters van de firma Krantz Zonen, de bekende Leidse wollenstoffen- fabriek die inmiddels is verdwe nen, hadden het naar verhou ding niet zo vreselijk beroerd aan het eind van de negentien de eeuw. Er waren in elk geval heel wat fabrieken en bedrijven waar het personeel er een stuk slechter aan toe was. Niet al leen blijkt dat uit de officiële stukken van een commissie die er in het kader van een parle mentaire enquête bij Krantz onderzoek pleegde naar de ar beidsomstandigheden. Dat komt ook naar voren uit een fo toreportage die in 1895 in op dracht van de fabriek is ge maakt. Onderzoekster Marga Altena is daarvan tenminste overtuigd, zo schrijft zij in het 'Jaarboek der sociale en economische ge schiedenis van Leiden en om streken 1999', van de Dirk van Eek-Stichting. Zij stelt dat elke foto een verhaal vertelt. En voor wie er wat langer naar kijkt, valt er zelfs heel wat informatie van de foto af te scheppen. Over de gene die op de foto staat, de omgeving waarin de foto is ge maakt. Maar ook over de maker ervan, of de opdrachtgever. 'Als mediahistoricus ga ik uit van de stelling dat beeldmateriaal niet zomaar tot stand kwam: schil derijen en prenten, foto's en films dragen, net zoals geschre ven bronnen dat cfoen, specifie ke ideeën uit van de maker'. Dat levert dikwijls interessante informatie op, zoals over de po sitie van de vrouw. Neem nou de foto van de ar beidster in het Volksbadhuis, dat onder anderen voor de werknemers van Krantz was be stemd. 'Op de opname van een waslokaal in het badhuis staat de mens centraal. We zien een zolderruimte die met behulp De in 1895 gemaakte foto van een arbeidster in het Volksbadhuis. van kapstokken en tafels met schalen als wasruimte is inge richt. Een vrouw is bezig een van de keramische schalen te legen in een emmer, die voor haar op de grond staat. Ze po seert daarbij even voor de foto graaf, maar doet dat in een na tuurlijke houding. In een sober ingerichte ruimte krijgt de schoonmaakster de volle aan dacht. De foto brengt een tradi tionele vrouwelijke bezigheid in beeld. Door de combinatie van een intieme ruimte, de verstilde compositie en een fraaie licht val door het raam rechts, past het beeld in een traditie in de schilder- en prentkunst waarbij huishoudelijke arbeid door vrouwen op romantische wijze talloze malen is vereeuwigd. En dat zegt veel over directeur Krantz, volgens Altena. Pro bleem voor hem was dat hij te maken had met het verschil tussen de maatschappelijke veroordeling van vrouwenar beid en de dagelijkse praktijk. Vrouwen horen niet in een fa briek te werken, zo luidde het algemeen maatschappelijke oordeel in die tijd. 'Deze weer stand tegen vrouwenarbeid kwam voort uit de gevaarlijke en onhygiënische arbeidsom standigheden. Net als mannelij ke arbeiders werkten vrouwen met onbeveiligde machines en met gevaarlijke stoffen. Vooral het feit dat arbeidsters in één lokaal werkten met arbeiders en FOTO PUBLICITEITSFOTO onder toezicht van mannelijke opzichters, was in de ogen van de fatsoenlijke burgerij een aantasting van de openbare ze den. Ook de omstandigheid dat deze vrouwen zonder toezicht op straat kwamen stelde hen voor sommige burgers gelijk aan prostituées.' In zekere zin zat Krantz dus klem. Hij wilde wel aan de fat soensnormen voldoen, maar aan de andere kant had hij de vrouwen in zijn fabriek nodig. Hoe de 'r' in het Leids kwam Op dinsdag 26 september heeft in het gemeentear chief de jaarlijkse dona teursavond van de Dirk van Eck-Stichting plaats, een stichting die zich al meer dan tien jaar inzet voor het beschrijven van de Leidse geschiedenis. Deze keer houdt Dick Wortel een le zing over de herkomst van typisch Leidse uitdrukkin gen en klanken. Veel ken merken van het Leidse dia lect zijn historisch goed ver klaarbaar. Traditiegetrouw presen teert de Dirk van Eck-Stich ting op deze avond ook het nieuwe Jaarboek. Ook nu krijgen de donateurs een exemplaar uitgereikt. Het Jaarboek bevat dit keer on der meer artikelen over de financiële perikelen van een klooster, wilde stakingen rond het breukjaar 1900, en Marinus van der Lubbe door de ogen van de 'rooie' pers. Verder worden er op deze avond unieke frag menten van amateurfilms vertoond over het Leiden van vroeger. De avond in het gemeen tearchief aan de Boisotkade begint om 20.00 uur en is ook toegankelijk voor niet- -leden. Door bijvoorbeeld de vrouw in het waslokaal op een romanti sche manier te fotograferen, aan de gang met een huishou delijk karweitje, zonder man nen in de buurt, probeerde hij aan beide 'eisen' te voldoen. Ook op veel andere foto's is dat te zien, zoals een groepsfoto van arbeidsters die gediscipli neerd naast elkaar staan en zit ten, en die van een paar ar beidsters tussen schone en glimmende machines. a Achilla's, een rat en zebra- es. Een valkparkiet en een somt Esther Rotteveel de d ide have bij haar thuis op. li ia vandaag gaan we ook issen krijgen. Eigenlijk wil een stel gerbils. Maar moet ik het thuis nog over en, anders krijg ik ruzie in nijn man. Het liefst zou ik wat hier rondloopt in mijn rillen steken en meene- duidelijk: Beestenspul is ji evaarlijke aangelegenheid dierenliefhebbers. Zelfbe- ing is noodzakelijk. War* dat betreft is het gelukkig dat de standhouders hun dieren niet massaal in de uitverkoop doen. Op een enkele kattenkooi hangt een bordje 'te koop'. En wie goed zoekt, kan een konijn of cavia aanschaffen. Bezoekers togen het afgelopen weekeinde in groten getale naar de Groenoordhallen. Om zich te laten vertederen door zachtharige viervoeters. Of om te 'griezelen' bij de stand van dierenspeciaalzaak Parva, die net als voorgaande jaren een grote verzameling reptielen en geleedpotigen naar Beesten- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. spul bracht. Op de foto met een koningsslang: er is veel be langstelling voor. Peter, de baas van de dierenzaak, is druk met uitleggen dat de verzorging van deze dieren toch vooral niet te licht moet worden opgevat. Nee, zijn 'lievelingen' zijn dit weekeinde niet te koop. Wel grote stapels boeken. Wie over weegt een reptiel in huis te ne men, wordt aangeraden om eerst vooral te lezen. „Ik kan er nu toch wel naar kij ken", zegt een mevrouw. Ze houdt de Chileense vogelspin, die even verderop onverstoor baar over een paar handen kruipt nauwgezet in het oog. Als ik ze op televisie zie, ben ik een stuk banger." Nee, zelf heeft ze geen huisdieren. „Nou ja, een paar vissen. Maar die gaan telkens dood. Ik ben vaak weg. En ik vind eigenlijk dat je geen huisdieren moet nemen, als je er nooit bent om voor ze te zorgen." Dierengek is ze be paald niet. „Maar Beestenspul wilde ik graag'eens een keer zien. Ik vind het interessant." Een hal verderop staan rijen en rijen kooien met minder exoti sche dieren: pluimvee, duiven, konijnen in allerlei soorten en maten en cavia's. (Of eigenlijk, die laatste soort is in Nederland toch ook een vreemdeling, een inmiddels goed ingeburgerde Zuid-Amerikaan.) Het is alsof leiden om met ideeën te komen, nu kregen ook Leidse burgers de kans om een plan te bedenken dat maatschappelijk werk ten goede komt. Een deskundige jury beoordeelde alle inzendin gen en koos er drie uit. De ge nomineerden voor de achter banprijs werden voorgesteld in het presentatievideo 'Uw idee, ons doel' die Holland Centraal in september uitzond. Andere nominaties waren het plan voor een berbertent als ontmoe tingsplaats en het voorstel om een steunpunt voor verstande lijk gehandicapten op te zetten. Spies werd met 60 procent van de stemmen als winnares aan gewezen. Viervoeters waren het afgelopen weekeinde tijdens Beestenspul op tal van manieren te bewonderen. FOTO ERIC TAAL de dieren examen moeten doen. Op elk hokje hangt een rapport. Een angora dwergko nijn, met de haardracht van een bouvier, zit wat beteuterd in een hoekje. 'Onvoldoende gevuld', staat er tamelijk ver nietigend op het briefje dat aan zijn kooi is geplakt. Hier is de zevenjarige Robbert te vinden. Logisch, want: „Ik heb vogels en vissen en een paar landschildpadden. En ko nijnen, die vind ik het leukst." Zijn vader Jan van den Bosch: „De kinderen moeten er voor zorgen. Het zijn hun beesten. Maar het maaJct het een stuk gezelliger in huis." Gezellig, dat is het toverwoord. Bijna elke dierenbezitter noemt het, naast de grote opvoedkun dige waarde die het zou heb ben voor de kinderen. Zo ook de moeder van Sven en Lars. „Twee katten, een papegaai, vier konijnen, twee geelwang- schildpadjes, een vuursala- mander en een krab", telt ze. „We hebben ook nog drie dwerghamsters en een panda hamster. Ik wil zelf nog wel een hond, maar dat mag niet meer van mijn man. Die vindt het wel genoeg, zo." Er is altijd baas boven baas. „Paarden, honden, poezen, al lerlei soorten vogels. Een var ken, kippen, schapen en konij nen", draait mevrouw De Groot uit Leerdam haar riedel tje af. „Het is altijd al zo ge weest, ze horen er gewoon bij." Ze runt samen met haar man een dierenzaak. „De Nederlan der zorgt goed voor zijn huis dieren", stelt ze vast. „We mer ken het in de zaak: men heeft er heel veel geld voor over. Sommige mensen gaan wat dat betreft naar mijn idee te ver. Die blijven kopen, elke week een nieuw speeltje voor de kat. En ze blijven hun dieren maar vol duwen met snoep. Maar goed, dat doet gelukkig lang niet iedereen." annet van aarsen Het plan voor een zand- en wa terbak voor valide en invalide kinderen heeft de achterban- prijs van 10.000 gulden gewon nen, beschikbaar gesteld dooi de Leidse woningstichting 'Ons Doel'. Het project, bedacht door W. Spies, heet 'Samen Spelen' en wordt in het Ooster kwartier uitgevoerd op een na der te bepalen tijdstip. Het project 'Samen Spelen' moet ervoor zorgen dat valide en invalide kinderen zich sa men kunnen vermaken in de speeltuin van het Oosterkwar tier. „Ik vind het prettig dat in valide kinderen op deze manier niet in een hokje gestopt wor den of een aparte plek krijgen. Ze moeten net als andere kin deren een normaal leven kun nen leiden", zegt Spies. Van Wijkgroep-Noord heeft de buurt al een groot speelobject gekregen. Nu is er nog de wens om een zand- en watertafel aan te leggen. De tafel moet een ronde vorm krijgen en op de juiste hoogte worden gebouwd zodat er rolstoelen onder pas sen. „Dan kunnen de kinderen met de handjes met het water en zand spelen", zegt Spies. Vorig jaar werden alleen Leidse instellingen gevraagd Vliet Hardy Schuttersveld 9 Postbus 953 2300 AZ Lelden Tel.: (071)568 58 58 Fax:(071)522 51 51 E-mall: vllet.hardy@planet.nl Test gratis uw hypotheekofferte en bespaar! Tot 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: I financetester.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9