'Koop nooit een kanariepietje' tijdioo André Hazes hoeft van fans niet eens te zingen 'Dit maakt kunst echt laagdrempelig' PvclA: waar be,eids\isie Cultuur Kunst Hendri) To verlei te veel aan oppervlakte MAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 Cultuur in Kleur leiden Bezoekers van de manifestatie 'Cultuur in Kleur', zaterdag in het Leidse Volkshuis, konden hun handen laten versie ren met een traditionele Soedanese hennabeschil- dering. Bovendien werden er veel films vertoond uit Iran en Irak. De bezoekers werden verder vermaakt met een dansvoorstelling, kindertoneel en optredens van muziekgroepen en dichters uit ondermeer Irak, Iran en Afghanistan. foto eric taal Muziekwereld eist 13,5 miljoen ruswuk De Nederlandse muziekwereld, pop, jazz, klassiek, opera, ensembles en wereldmuziek, eist een bedrag van 13,5 miljoen gulden in het kader van de Cultuurnota 2001-2004. Het geld moet komen uit de 40 miljoen die de Tweede Kamer extra wil uitgeven aan cultuur. „Hiermee kan de kamer een weg vin den om uit de impasse te komen die is ontstaan door de om streden beslissing van staatssecretaris Van der Ploeg om alle in tensiveringen voor muziek uit te stellen", aldus de muziekwe reld in een gezamenlijke persverklaring. Drs. P ontvangt Tollensprijs ruswuk Drs. P heeft gisteren in Museum Rijswijk, bijgenaamd het Tollenshuis, de Tollensprijs ontvangen. In aanwezigheid van twee nazaten van de negentiende-eeuwse dichter Hendrik Tollens kreeg Drs. P (Heinz Polzer) een medaille en een bedrag van 5000 gulden voor zijn bijzondere gebruik van de Neder landse taal. Voorzitter K. Fens van het Tollensfonds noemde Drs. P niet alleen een van de beste, maar ook een van de ge zondste tekstdichters van Nederland. Dit naar aanleiding van het gebruik van allerlei groenten en fruit in zijn teksten. Hij gaf als voorbeeld het lied 'Knolrapen, Lof, Schorseneren en Prei.' 'Het' wint NPS-prijs voor korte film utrecht De film 'Het' van regisseur Simone van Dusseldorp heeft dit jaar de NPS-prijs voor de beste korte film gewonnen. 'Het' is een film van drie minuten over twee meisjes. De ene heeft 'het' wel en de ander heeft 'het' nog niet gedaan. Van Dus seldorp kreeg de prijs van 10.000 gulden gisteravond uitgereikt tijdens het Nederlands Film Festival in Utrecht. Piotr van Dijk is door filmprofessionals gekozen tot de beste geluidsman van de laatste zes jaar. Hij ontving daarvoor de Gouden Kalf Vakprijs 2000. Israëlische dichter Amichai overleden Jeruzalem Yehuda Amichai, beschouwd als een van de belang rijkste hedendaagse Israëlische dichters, is vrijdag op 76-jarige leeftijd overleden. Amichai, geboren in Duitsland, maar in 1936 als twaalfjarige met zijn ouders naar Jeruzalem gevlucht, debu teerde halverwege de jaren '50 met de bundel 'Nu en op andere dagen'. Dit jaar nog verscheen een bundel met nieuwe verzen, onder de titel 'Open, gesloten, open'. Festival laat het levenslied in haar volle breedte zien muziek recensie leiden esther barfoot Een aantal levenslessen: Kus je dierbaren altijd gedag. Zeker als je boos op ze bent. Anders slaat onherroepelijk het noodlot toe. Koop nooit een kanariepietje. Zo'n kwetsbaar ding komt zeker in de klauwen van een kat of in het broodrooster terecht. Schrijf nooit een brief aan je moeder en koop vooral geen witte rozen voor haar. Deze dingen belanden ongewild, maar ontegenzeglijk op haar graf. Althans, als je het gemiddelde levenslied mag gelo ven. Ook tijdens de Finale van het Leids Festival van het Levenslied kennen de meeste smartlappen deze traditio nele thematiek. in een Jacques Brel-achtige stijl zingt Citroen: 'Straatkrantver koper in Leiden. Zonder jou is de stad niet compleet. Hoeve- len zullen je straks nog vermij- den.Tot ze zelf zien wat jij al zo lang weet.' Het nummer wint de eerste prijs in de categorie 'Eigen compositie', goed voor de Mary Bey Bokaal, een bedrag van 3500 gulden en de gelegenheid een CD op te nemen. Maar het thema van een lied is, gelukkig, niet allesbepalend. Notabene het meest niemendallerige on derwerp, de lotgevallen van een kanariepiet, zorgt voor een van de beste optredens van de avond. Tonny Jordaan, die 'Kleine Vogel' van Arie Pas- schier ten gehore brengt, is de enige die de zaal plat krijgt. Ie dereen deint mee terwijl hij de stoelen van de eerste rij beklimt en in prachtige vibrato's uit haalt. Als enige echte showman Het is verfrissend als de Fruitel- la's zingen hun eigen vader on der een auto geduwd te heb ben, omdat hij hen sloeg. "Va der is dood en het gaat ons goed!' Een ander, origineler on derwerp bezingt de jonge band Naar Verluidt. Hun nummer dat een krachtige melodie kent in de stijl van Blof of De Kast, gaat over een jongeman die zichzelf leert kennen. Het enige levenslied met een actueel on derwerp is 'Straatkrantverkoper in Leiden' van Ed Citroen. De Voorschotenaar heeft zich laten inspireren door Jayjay (spreek uit Djédjé), een bestaande straatkrantverkoper die zijn stek heeft bij het station Leiden. Het lied, dat het straatleven wellicht wat idealiseert, stelt dat Jayjay gelukkig is, omdat hij tijd heeft voor een praatje met zijn medemens. Met krachtige stem hans keuzers Concert: The Jiml Hendrix Musici 1£ met Guy Renardeau Stream en Ni ld enced, gast Ross Curry. Gezien: ir LVC, Leiden Tonny Jordaan bezingt de lotgevallen van een kanariepiet en krijgt de zaal plat. foto taco van der eb die de avond rijk is, wint hij ge- maakt kennis met traditionele de kwaliteit van de andere op heel verdiend de eerste prijs in smartlappen van Hazes en co, tredens. Eerder lijkt het erop de categorie 'klassiekers' (ook levensliederen in meer caba- dat de smartlap, in welke vorm een bokaal en een geldbedrag reteske vorm en in de vorm van ook, toch beter tot zijn recht van 2500 gulden). een rocksong. Het levenslied is komt in een wat lossere sfeer De opzet van organisator Lei- meer dan een meedeiner. Dat is met een glaasje erbij, dan in den Promotie VW, het levens- duidelijk Het feit dat Tonny een slechts gedeeltelijk gevulde lied in haar volle breedte te la- Jordaan als enige de zaal hele- schouwburg, ten zien, is geslaagd. De zaal maal mee krijgt, zegt niets over muziek recensie 'Geen belangenverstrengeling bij beoordeling Raad voor Cultuur' den haag anp Bij de beoordeling van het Ne derlands Instituut voor Media kunst (NIM) door de Raad voor Cultuur is geen sprake geweest van belangenverstrengeling. Dat zegt algemeen secretaris van de Raad T. Brandenbarg in reactie op een artikel in week blad De Groene Amsterdammer van deze week. Het weekblad suggereert dat zowel artistiek directeur H. Hol- tappels van het NIM als be stuurslid D. Cannegieter hun lidmaatschap van de Raad voor Cultuur hebben gebruikt om hun eigen instituut te bevoor delen. Na een positief advies van de Raad over het NIM ver dubbelde staatssecretaris van cultuur Van der Ploeg de subsi die tot 1,2 miljoen gulden. Cannegieter maakte volgens Brandenbarg weliswaar deel uit van de subcommissie beeldcul tuur van de Raad voor Cultuur, maar heeft zich niet gebogen over het NIM. Deze ad-hoc- commissie heeft alleen maar een advies gegeven over de ves tiging van een nieuw instituut voor beeldcultuur in Amster dam of Rotterdam. Cannegie ter, directeur van het Rijksmu seum Twente, is voorzitter van de commissie musea van de Raad voor Cultuur. NIM-directeur Holtappels maakt wel deel uit van de com missie beeldende kunst en vormgeving, die ook over het NIM oordeelde. Maar met het advies over zijn eigen instituut heeft hij zich niet bemoeid, stelt Brandenbarg. „Hij heeft geen deel uitgemaakt van het overleg over het NIM. Hij wist niet wat er daar besproken is." louis du moulin Concert André Hazes. Gezien 23/9, Ahoy', Rotterdam. Zing maar niets meer. Van zijn 10.000 koppige 'fanclub' hoefde André Hazes zaterdagavond in Ahoy' niet eens z'n stem te ver heffen. Slechts z'n verschijning was al voldoende voor maxima le gekheid op een stokje in de arena en op de tribunes. En was er alleen maar zijn muziek ge draaid, dan was het vast ook een dolle boel geworden, getui ge alle uitbundigheid reeds tij dens de warming up van Sugar Lee 'Brulboei' Hooper en de aansluitende 'pauzedisco'. Veel meer adoratie dus voor de Amsterdamse levenspop zanger dan bij z'n concertvisite van een jaar geleden aan de zelfde geliefde speelplaats. Waar de aan hem gewijde suc cesdocumentaire 'Zij gelooft in mij' natuurlijk wel mee van doen zal hebben: dankzij dat zoveel onthullende filmportret van John Appel is Hazes nog meer van het volk geworden. De twee beschikbare avonden waren in een oogwenk uitver kocht. Voor mij geen slingers aan de wand, was altijd het uitgangs punt van Hazes bij z'n groot schalige optredens. Maar daar-: mee lijkt hij nu te willen bre ken. Zo werd tot veler verbazing z'n opkomst ingeluid met een hoeveelheid vuurwerk alsof het een Las Vegas-gala van Lee To wers betrof. En ook het laatste uitroepteken werd gezet mid dels het afsteken van 'duizend bommen en granaten', wat lang niet iedereen de leukste wegwe- zer vond. Subtielere franje was er gelukkig net zo goed. Puur decoratief was er de plots opduikende Tampjesvlie- ger' en was de lichtshow meer dan ooit van toevoegende waarde. Muzikaal kwam het beetje extra ditmaal vooral van enige gaste Trijntje Oosterhuis, als surprise een stuk origineler dan Paul de Leeuw vorig jaar en met Hazes uitstekend 'koppe lend' in hun eigen versie van 'You've Lost That Lovin' Fee ling' (van The Righteous Bro thers). 'De Haas', zoals gebruikelijk in dit verband bijgestaan door het 'groot orkest' onder leiding van John van de Ven, begon strak, maar liet gaandeweg de teugels steeds meer vieren. Wat best kon, omdat z'n 'gelegen heidskoor' zo graag en zo ener giek z'n zangpartijen van hem overnam. Vele fans zullen na afloop dan ook vermoeider zijn geweest dan hun grote, kleine held zelf. Die mag nu hopen net zoveel enthousiasme los te maken bij zijn veel alternatievere rentree in Ahoy' in december. Beide dan op het menu staande kerst shows (op dinsdag 12 en don derdag 14 december) zijn in elk geval al wel uitverkocht. Wie de held van de avoi daarover is geen discussie gelijk. Rechts van de zaal [l op een levensgroot zwait Jimi Hendrix de mensen - Aan de linkerkant van het 1 um zijn twee dia's gep teerd. Eén van het karakten( ke hoofd van Jimi HendjfT één van de hals van de met twee vingers van def" himself. De band Guy Renai Stream kijkt bij het begii T het programma tegen een gapend gat aan. Doop; Hendrix-groove wordt dit jes opgevuld door een ui1:1 dak gaande vijftiger met grijs haar in een staartje groot gedeelte van het pi os lijkt uit die tijd te komen, wat gereserveerd op de ai grond, en ziet dat gitarii nardeau de erfenis van i taarheld met verve vef^ Zangeres Jace heeft een looflijk portie soul in haat en vooral bij 'Stonefree' i dat laatste er van af. Voot Gotcha-rapper Rockattakei staat haar terzijde, maa1 raps klinken iel en kaal enU1 eigenlijk op zijn best tijde gesproken teksten. Het kaanse volkslied is toepa het laatste nummer van kest, gedeeltelijk gespeel de tanden door gitarist G nardeau. Achter in de zaal woi tweede Jimi Hendrix-vidi projecteerd. Het geluid 2 uit. „Hij heeft vanmiddaj proefgedraaid?", roept luidsman naar de dj-tore geluidsstekkertjes blijke door de dj uitgehaald. A g, eenmaal verholpen is hoc e weinig van de dialogen band Nextperienced sti soundchecken, zodat vei het filmgeluid nog mee vaagt. r, We zien Hendrix op toi|a backstage, in de tourbus )L een Engels popprogramn |g levert een bijzonder grap] feet op want als de presei v ce Lulu 'Hey Joe' aankiye zie je achter haar het p c- op zijn zondags in pak zaal zitten. Jimi switcht j< halverwege het nummei_ 'The sunshine of your li" Cream. „Ik zie zoveel Hen1 shirts in de zaal, het lijkt Jimi me aankijkt," aldusj,( Gerrit Veldman, van Ne- enced. Veldman grabbelt IL de Hendrix-ton, laat met j wing' en 'Angel' ook nad j, lijk het rustiger werk la men en houdt wel va a. beetje show. Spelen meti |e' den, gitaartje op de rugi^ het einde van de show ,0 het instrument deskundj^ molesteerd. Wat zaterdag nog het Q opvalt is dat het werk van taarvirtuoos absoluut ni dateerd klinkt en eigenli e| komen tijdloos genoera worden. m m w mwwwkj*/ ij o leiden ad van kaamals bouwstenen voor de heldere kunst'. Van haar kant leiden esther barfoot „In een museum wordt een kunstwerk uitgelicht. Als je het atelier van een kunstenaar be zoekt, ontdek je de mooiste dingen, achteloos neergezet in een hoekje. Als het dén mooi is, is het echt mooi", vindt Mariet- te. Zij en haar vriend Kees puf fen uit na een wandeling langs de Kunstroute 2000. Kees: „Het leuke is dat je de kunstenaars leert kennen die bij jou in de buurt werken. Als je iets mooi vindt, weet je hem of haar later terug te vinden. Dat maakt kunst echt laagdrempelig." Tijdens de Kunstroute, die dit weekeinde plaats had in Lei den, zetten kunstenaars en ga leries hun deuren open voor publiek. Het publiek kan dwa len door galleries en ateliers en kennismaken met Leidse kun stenaars. Deze manifestatie, die voor de zesde maal door het Centrum Beeldende Kunst Lei den is gehouden, luidt het Leid se kunstseizoen in. Het mooie van de Kunstroute is: wie ongestoord wil rondkij ken, mag dat. Wie .de kunste naar vragen stelt, krijgt een be vlogen verhaal te horen. Kun stenaars vertellen wat hen in spireert, over de materialen die ze gebruiken, productieproces sen en alles wat er verder komt kijken bij hun werk. Ans Zuyderhoudt, woonach tig aan de Nieuwe Rijn 91, werkt met een grafische tech niek die hoogdruk heet. Hoog druk is te vergelijken met een houtsnede, maar bij een hout snede snij je het vlak weg dat je wilt inkleuren. Bij een hoog druk haal je weg, wat je juist niet wilt inkleuren. Zuyder houdt vindt haar inspiratie in de teksten van de Mexicaanse schrijver Octavio Paz. Hij schrijft over de vergankelijkheid van de natuur. „Een waterval kan lieflijk lijken, maar na een tijd breekt die een rots in twee- en." Kunstenaar Ludy Feyen. die haar atelier aan de Volmolen- gracht 13 heeft, vindt ook inspi ratie in de vergankelijkheid. Zij maakt ruimtelijke figuren met materiaal uit de natuur zoals wilgeteen, bamboe, riet en bla deren. Daardoor zijn haar in stallaties meestal tijdelijk. Ze bouwt ze in de tuin van een ga lerie, op een beeldenroute of op lokatie in een landschap. „Mensen reageren emotioneel als ik na twee weken mijn kunstwerk weer afbouw. Dat vinden ze confronterend. Maar ik wil iets vertellen over vergan kelijkheid. Een feestje duurt ook geen jaren." Aan een lage vierkante tafel in het midden van Feyen&Rsquo's zonnige atelier zit een zestal be zoekers. Met een kop thee in de hand bladeren ze in het vele leesmateriaal, de foto's en port folio's. Feyen: „De kunstroute is een actieve manier van expo seren. Vandaag heb ik vijftien bezoekers gehad. Gisteren ook. Je voert lange gesprekken met iedereen. Dat is inspannend." Tegenwoordig ligt het atelier van Feyen iets buiten de meest gelopen route. Gelukkig, vindt ze zelf. Minder mensen bezoe ken haar atelier. De mensen die komen, komen gericht voor haar. Francien, kunstenaar uit Den Haag bijvoorbeeld: „Ludy heeft eens bij mij gekeken, nu kijk ik bij haar." Kunstenaar Le- nie Venne wil werk van Feyen exposeren in galerie Zóne. Ook dit jaar is het druk in het gebouw Haagweg 4. Bij de in gang worden de bezoekers ge turfd. Bijna 900 mensen zijn er geweest verspreid over zaterdag en zondag. Fleur van den Berg, kunstenaar die veel werkt met glas, heeft dit jaar voor het eerst de tijd genomen voor de ont vangst van bezoekers. De voor gaande jaren was ze net afge studeerd en moest ze veel werk maken. „Dat is mooi, dacht ik. Dan zien de mensen een atelier in actie. Maar sommige bezoekers werden boos dat ik geen werk had tentoongesteld. En echt werken kwam er ook niet van. De bezoekers vroegen steeds aandacht. Dus deze keer heb ik mooie kleding aangetrokken en mijn werk geëxposeerd. Dat is veel leuker." Leiden moet een stadsdichter krijgen, een meerjarig gemeen telijk Kunstplan, een Uitbureau, maar eerst en vooral een helde re beleidsvisie op cultureel ter rein. Omdat ondanks eerdere toezeggingen van wethouder Pechtold het brede maatschap pelijke debat over dat beleid tot nu toe is uitgebleven, geeft de PvdA hem alvast maar een voorzet. De partij presenteeerde afge lopen zaterdag de nota 'Het Kunst- en Cultuurbeleid bijge steld' waarin zij een aantal voorstellen en aanbevelingen doet. Wat de PvdA betreft zijn dat vooral praktische punten. Die kunnen dan weer dienen als bouwstenen voor de heldere visie op het gebied van kunst en cultuur waaraan het college, bij het aantreden in 1998, zo na drukkelijk behoefte had. Het moet onderhand maar eens af gelopen zijn met het ad hoc-be- leid, zo vindt de fractie van de PvdA. Dat er ondanks de aankoop van het Scheltema-complex een oorverdovende stilte is gevallen rond de voorgenomen samen voeging van De Lakenhal en het Centrum Beeldende Kunst ziet de partij als exemplarisch voor het gebrek aan visie. Om een einde te maken aan die bescha mende situatie dringt de PvdA er in dit verband op aan om te komen tot een snelle herzie ning van de nota 'Leiden in kunst'. Van haar kant fractie een bijdrage leven haar eigen notitie. De b rijkste punten daaruit: Culturele kennismakil sussen voor scholieren. Regelmatig overleg tussnc meente en kunstenaars. In navolging van andes den komt er een stadsdid 'd Uitbreiding taak even>a tencoördinator. [js Er komt een Leids Uil voor centraliseren van den verkoop. De gemeente neemt in voor een maandelijks v van thematische festivals Er komt een loket vooi matie en het maken van ken rond het gebruik vanE] rele accommodaties. theater recensie wunand zeilstra Hugo Claus door Theater Toveriei. Gezien: 23/9, Muzenhof Leiderdorp De ogenschijnlijke eenvoud van 'Thuis' is be drieglijk. En in zekere zin is Theater Toveriei daarvan de dupe geworden. Heel veel is goed verzorgd. Het decor met een paar kenmerkende accenten is efficiënt ingericht. De tekstbehande ling van de acteurs heeft een acceptabele timing. De gesprekken moeten namelijk zo huiselijk en terloops mogelijk aandoen. Want de personages in dit stuk van Hugo Claus zijn eigenlijk geen praters. Wat hen dwars zit, moeten we in zekere zin tussen de regels door vernemen. Theo en Monique, een echtpaar van middelbare leeftijd, staan centraal. Op bezoek komen zoon en diens vriendin. Speltechnisch is vooral de zoon iets zwakker, maar hun beider bijdrage blijft door het stuk zelf beperkt. Tot slot is er nog een de rende oude dame, wier huis door het ei wordt bewoond. Pa krijgt iets met de van zijn zoon. Bovendien wordt getracht d dame om het leven te brengen. Het zou delijke dan wel definitieve ontsnapping grauwe bestaan van alledag moeten opl Het wordt echter niets, noch het een, no ander. Daaraan zitten tragikomische as Zonder in de valkuil van kluchtige overdri trappen, laat Toveriei deze gebcurtenissfl Maar die constant tragische ondertoon broeierige en benauwende sfeer blijven oo licht. Dat vereist een subtiele gelaagdheid acteren die welhaast professionele eisen! spelers stelt. Misschien is dat wel wat vraagd, maar voor een echt aangrijpende ring van dit stuk is het een absoluut vere dat opzicht heeft Toveriei het uitbrengen eenvoudig lijkende toneelstuk ondersch geheel blijft te veel aan de oppervlakte. André Hazes in duet met Trijntje Oos terhuis. foto ceesspruut

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8