OPEC en industrielanden grijpen in op oliemarkt Verzekeraars vergoeden medische ingreep buitenland 'Swissair geknipte partner voor British Airways' Economie Canada bepleit stopzetten betalingen armste landen Minister Zalm positief over interventies euro andel groeit inder hard Staat van beleg in Praag Duitse energieconcern wil voor 15,6 miljard gul- Thames Water kopen, met ilf miljoen klanten het itste waterbedrijf van ot-Brittannië. RWE wil het Erbengen bij zijn eigen wa- ivisie, waardoor het bedrijf ijn sector nummer drie van ereld wordt. VE moet na de overneming de wereldmarkt alleen de ise concerns Vivendi en Lyonnaise voor zich dul- Het krijgt in totaal 34 mil- klanten. lieprijs daalt 35 f, VORE RTR Operaties in België en Duits land worden met ingang van ja nuari 2001 vergoed door regio nale Agis-verzekeraars Anova, Anoz en ZAO. Ook het landelijk werkende Cardian wil buiten landse ingrepen vergoeden. Vooralsnog gaat het om ortho pedische ingrepen als heup- en knieoperaties. De verzekeraars willen zo de wachttijden voor dergelijke operaties zeker met de helft terugdringen. De situatie in de regio Am sterdam, waar mensen gemid deld zes maanden moeten wachten op een orthopedische ingreep, is als uitgangspunt ge nomen. De behoefte was er in '99 veel groter dan de capaci teit. ,,Er stonden 3.000 mensen op de wachtlijst en dat was 1.000 meer dan het jaar er voor", zegt I. Beckers van de Agis-groep. De mogelijkheid naar het buitenland uit te wijken staat open voor zowel particulier- als ziekenfondsverzekerden. Er hoeft geen extra premie voor te worden betaald. Anova besloot al eerder buitenlandse opera ties te vergoeden. Daarbij stelde de verzekeraar als eis dat de in greep spoedeisend moest zijn. De vergoeding is ook voor ope raties die niet in Nederland ver richt kunnen worden. Uitgangspunt blijft dat alle operatie in Nederland worden verricht, zegt Beckers. Is er in een regio niet op redelijke ter mijn plaats, dan wordt gekeken of een patiënt in een ander deel van het land terecht kan. Lukt ook dat niet, dan kan worden uitgeweken naar België of Duitsland. De ingrepen worden alleen uitgevoerd in ziekenhui zen waarmee van tevoren een contract is gesloten. Het gaat om een tijdelijke maatregel om de wachtlijsten weg te werken. Minister Borst van volksgezondheid heeft daarvoor het komende jaar ex tra geld beschikbaar gesteld, maar de Agis-groep gelooft niet dat de achterstand binnen af zienbare tijd kan worden weg gewerkt. Beckers verwacht overigens niet dat veel mensen van de mogelijkheid zich in het buiten land te laten opereren gebruik zullen maken. „Mensen liggen het liefst toch in een ziekenhuis dicht bij huis. Maar als zorgver zekeraar zijn wij verplicht pati ënten binnen een redelijke ter mijn te helpen. Wij bieden hen nu in elk ge val een alternatief." olieprijzen zijn aan het da- na het besluit van de Ver- de Staten olie uit hun stra- che reserves op de markt te Js igen. Op de termijnmarkten Verre Oosten zakte de ring van Amerikaanse olie laag met 1,82 dollar (bijna 6 iiji ent) tot 30,86 dollar per vat liter). Daarna liep de note- Aveer wat op naar 31,44 r. jelopen vrijdag gaf presi- Clinton toestemming 30 oen vaten uit de nationale raden te halen. Analisten ien al gezegd dat de prijs door zou dalen, hoewel ze ivloed van het Amerikaanse uit niet wilden overschat- Opluchting bij Britten na mislukken fusie met KLM EN RICHARD MOOYMAN Swissair is voor British Airways de best denkbare Europese partner nu de overname van KLM is mis lukt. Tot die conclusie komen luchtvaartspecialis ten in Londen. Zij baseren hun opinie "ten dele op een intern rapport van SAirGroup, de eigenaar van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij. In dat rapport stellen de Zwitsers zelf dat een fusie met British Airways minder problemen zou opleveren dan een samenvoeging van KLM en BA. Eén reden is dat Swissair niet zo'n uitgebreid transatlantisch rou tenet heeft als KLM, zodat minder bezwaren zijn te verwachten van de 'kartelpolitie' in Washington en Brussel. De Zwitsers werden vorige week, direct na het stuklo pen van de fusiebesprekingen tussen KLM en BA, ook genoemd als mogelijke partner voor KLM. Swissair maakt nog geen deel uit van een grote luchtvaartalli antie en zou qua omvang redelijk bij het wat grotere KLM passen. De maatschappijen beschikken over aanvullende route-netwerken. Nederlandse analisten beschouwen de verschillende bedrijfsstrategieën echter <als hindernis. Swissair houdt zich in tegenstelling tot KLM niet alleen bezig met vliegen, maar ook met veel andere activiteiten. Daarnaast richt Swissair zich veel meer dein KLM op de zakenreiziger, zoals ook British Airways. KLM moet het hebben van de minder profijtelijke 'over stappers', die via Schiphol naar allerlei andere be stemmingen worden gebracht. KLM en Swissair hebben jaren geleden al eens toena dering gezocht. Die poging strandde uiteindelijk om dat beide partijen hun respectievelijke Amerikaanse partners (Northwest voor KLM en Delta Airlines voor de Zwitsers) niet wilden opgeven. Delta toonde daar na zich minder trouw en sloot een verbond met Air France. Swissair werkt nu samen met American Airli nes, dat ook al de Amerikaanse partner van British Airways is. BA heeft een Europese alliantie hard nodig om de verliezen op het Europese routenet weg te werken. Volgens analisten was 'de eigenwijze en trotse' KLM echter geen geschikte kandidaat. In Londen is het af breken van de besprekingen met opluchting begroet. Het was een 'lucky escape' voor British Airways, dat volgens investeerders een te hoge prijs zou hebben moeten betalen voor een partner met een 'opgebla zen gevoel van eigenwaarde'. In de Britse pers wordt gespeculeerd dat BA-topman Eddington nu eerst flink de bezem door zijn organi satie en het routenet gaat halen, wat gepaard zou gaan met een fors banenverlies. Volgens The Sunday Times is het ook waarschijnlijk dat de BA's lage-kos- tendochter Go wordt afgestoten. ANDAG 25 SEPTEMBER 2000 958 'Uitblijven schuldverlichting onaanvaardbaar' Canada heeft gisteren een be roep op de andere rijke landen gedaan schuldbetalingen door de armste landen die goed ge drag hebben getoond onmid dellijk op te schorten. ,,Nu er ongekende voorspoed is in veel industrielanden is het onaan vaardbaar dat de beloofde schuldverlichting niet is gege ven", verklaardë de Canadese minister van financiën Paul Martin. Hij deed zijn uitspraken op de ministersvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank in Praag. Martin doelde op het moeizame verloop van het in 1996 gelanceerde initiatief van IMF en Wereldbank voor ver lichting van de „ondragelijke" schulden van de armste landen. Om in aanmerking te komen, moeten landen eerst drie jaar een goed economisch beleid hebben gevoerd. Tot nu toe zijn er nog maar tien gekwalificeerd, waarvan al leen Uganda al volledig profi teert van kwijtschelding van schulden aan internationale in stellingen en rijke landen. De andere negen zitten in een tweede fase van drie jaar waarin de schulden nog niet zijn ge schrapt en ze in afwachting van de afronding van overeengeko men economische hervormin gen nog maar een deel van de in prinicipe toegekende schuld verlichting krijgen. Martin stelde zondag vast dat het proces tot nu toe te traag is verlopen. De Canadese minister wil nu dat arme landen bij het ingaan van de tweede fase hele maal geen rente en aflossing meer hoeven te betalen over le ningen van rijke landen. Dat komt op hetzelfde neer als kwijtschelding. In het voorstel houden de rij ke landen wel degelijk een greep op het beleid van de ar me landen. „Als een land op economisch terrein of wat be treft de mensenrechten in de fout gaat, wordt het moratori um op schuldbetalingen opge heven", aldus een woordvoer der van de Canadese delegatie in een toelichting. Het voorstel van Martin veroorzaakte ver warring op de IMF-vergadering. De minister had het opgeno men in een deel van zijn toe spraak dat wel op schrift stond maar niet werd uitgesproken, een gebruikelijke manier van doen om ellenlange betogen te voorkomen. De Canadese rege ring verspreidde echter snel een speciaal persbericht. Minister Zalm van financiën, die uit de mond van zijn collega Martin niets had vernomen, wilde al leen zeggen de gang van zaken „heel gek" te vinden. Canada heeft ongeveer een miljard dollar tegoed van ze ventien landen met grote schul den, geen al te groot bedrag. Nederland heeft het overgrote deel van de vorderingen op de armste landen al kwijtgeschol den. Veel groter zouden de ge volgen van een betalingsmora torium zijn voor landen als Ja pan en Frankrijk. Minister Zalm van financiën is positief over de gezamenlijke acties van de belangrijkste cen trale banken om de euro te steunen. „Het belang van de in terventies op de valutamarkten van vrijdag is dat ze aangeven dat de drie grote economische blokken - de VS, Europa en Ja pan - de euro ondergewaar deerd vinden en daar hun geld op durven te zetten." Zalm gaf zijn reactie zondag na afloop van de ministersver gadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Praag. Hij haastte zich wel toe te voe gen dat de Europese ministers van financiën zich niet moeten bemoeien met interventies op de wisselmarkten of de met rente. „Daar gaan ik en mijn collega's niet over, maar de Eu ropese Centrale Bank." Het zijn roerige tijden voor Klaas de Waardt, voorzitter van de Verenigde Eigen Rijders Ne derland (VERN). De leden, zelf standig werkende chauffeurs, zijn de hoge brandstofprijzen spuugzat. Zij voelen de stijgen de prijzen direct in hun porte monnee. Uit boosheid zetten sommigen hun vrachtwagen dan maar dwars op de snelweg. De VERN zelf voerde vrijdag ac tie. De Waardt: „Dit kan zo niet. Als er niks verandert komen ve len voor het eind van het jaar tot stilstand." De Waardt koopt niet erg vaak nieuwe spullen. Het is alweer acht maanden geleden dat hij zijn laatste aankoop deed. Voor 35 gulden kocht hij een set ge reedschap. Een aanvulling op zijn goed gevulde gereed schapskist. „Ik moet aan zoveel problemen sleutelen. Jammer dat er geen dieselsleutel be staat, dan was alles zo opge lost." De Waardt houdt van sleutelen. In de jaren dat hij nog vracht wagenchauffeur was, lag hij al tijd onder zijn eigen wagen. Sinds hij het voertuig niet meer heeft, klust hij veel in huis. Za gen, metselen, tegels leggen: de VERN-voorzitter draait er zijn hand niet voor om. Het ont spant. „Tijdens mijn werk ben ik zoveel met mijn hoofd bezig. Dan is het leuk even met je handen te werken." Zijn lengte, 1 meter 95, vindt De Waardt meestal wel handig. „Ik hoef bijna nooit tegen iemand op te kijken." Maar de combi natie met zijn gewicht - 118 kilo - zorgt soms ook voor proble men. „Ik heb een keer vast ge zeten in de kruipruimte onder het huis." Ook een houten stoeltje dat hij op een rommel markt zag, bleek niet geschikt voor zijn formaat. „Ik dacht nog: leuk om op te vissen." Voor 25 gulden mocht hij het stoeltje meenemen. Lang ple zier heeft hij er niet van gehad. Toen hij ermee aan de water kant ging zitten, zakte hij er doorheen. Dwars door de hen gels heen het water in. „En dat om zes uur 's morgens terwijl het zes graden was. Goeiemor- gen!" Zijn vijftien jaar oude stereo-in stallatie is het beste waar De Waardt ooit geld aan uitgaf. „Het was nogal een dure instal latie, 8000 gulden, maar er zit nog altijd een goed geluid in." Hij luistert veel naar licht klas sieke muziek en country and western op zijn installatie. Ook heeft hij veel muziek uit jaren zestig, en ragtime en boogie woogie is 'altijd wel aardig'. De financiële tip die De Waardt wil geven is er een vaq gezond verstand. „Als je iets wilt heb ben, koop het dan niet gelijk in de eerste de beste winkel. Kijk ook nog eens bij drie anderen. Dat kan heel veel schelen in de prijs." [-Online jaagt op I-D Media' mburg T-Online, de grootste internetaanbieder van Europa, I u het belang van 50,02 procent van de huidige topman en op- hter B. Kolb in de Berlijnse intemet-aanbieder I-D Media wil- overnemen. Dat schrijft de Duitse krant Welt am Sonntag iteren. Gemeten naar de huidige beurskoers betaalt moeder- tdrijf Deutsche Telekom ongeveer 560 miljoen gulden. Kolb daat het bedrijf niet, maar wordt naar verwachting opgeno- ;n in de raad van bestuur van T-Online. Mogelijk is hij zelfs opvolger van de in augustus vertrokken topman Wolfgang untje. I-D Media is actief op het gebied van internet-diensten linteractieve televisie. ocomo en AOL in mobiel internet nden NTT Docomo gaat een alliantie aan met America Onli- (AOL) op het gebied van mobiel internet. Daartoe neemt het panse bedrijf een belang van ongeveer 40 procent in de Ja- inse internetactiviteiten van AOL. Dat heeft Docomo zaterdag genover de Britse zakenkrant Financial Times bevestigd. De Sciële aankondiging volgt deze week. Met de nieuwe alliantie jgt AOL toegang tot de helft van alle mobiele telefoons in Ja in. AOL is eerder in Japan door zijn Amerikaanse concurrent Jioo ingehaald. Docomo kan via zijn Amerikaanse partner internetzaktelefoons (de 'i-mode') buiten Japan afzetten. alië komt vervoerders tegemoet me Autobrandstof wordt voor transportondernemingen on teer dertien cent per liter goedkoper in Italië. De Italiaanse inisterraad heeft maatregelen goedgekeurd waardoor de prijs I) lire lager kan. De maatregelen blijven, zo blijkt zaterdag uit n communiqué, van kracht tot en met 31 december. De verla- ig, die was afgesproken door regering en vrachtvervoerders, Idt ook voor taxichauffeurs en openbaar vervoer. Bovendien er maatregelen genomen om de visserijsector tegemoet te men met een fiscale regeling. Zalm bereid oliereserves aan te spreken De OPEC-Jlanden en de belangrijkste industrielanden gaan maatregelen nemen die moeten leiden tot lagere olieprijzen. De industrielanden zullen de komende tijd een deel van hun oliereserves op de markt brengen. Mi nister Zalm van financiën wil ook snel gesprekken begin nen met oliemaatschappijen in Nederland over het aan wenden van hun reserves. De bereidheid van OPEC om iets aan de olieprijzen te doen, blijkt uit e;en gezamenlijke tekst van alle lidstaten van het Inter nationaal, Monetair Fonds (IMF), die gisteren is opgesteld. De industrielanden willen ech ter zelf ook bijdragen aan het stabilise ren van de oliemarkten. Afgelopen vrijdag werd bekend dat de Amerikaanse regering haar strategische reserves aan spreekt. De Nederlandse staat kan oliemaatschappijen dwin gen een deel van hun reserves op de markt te brengen. De lidstaten van het IMF roe pen in hun tekst op tot stabili teit op de oliemarkten. Ze wil len 'redelijke lange termijn prij zen'. Volgens minister Zalm komt dat neer op een prijs tus sen 22 en 28 dollar, die Opec zelf als ideaal ziet. Na de productieverhogingen waartoe Opec eerder dit jaar besloot, wordt het kartel nu ge vraagd 'verdere stappen te zet ten'. De prijs van een vat olie kwam deze maand ver boven de 30 dollar te liggen. De druk op OPEC te streven naar een daling van de olieprijs, is afgelopen weekeinde flink opgevoerd. De groep van zeven belangrijkste industrielanden (G7), afgelopen zaterdag in Praag bijeen, wil overleg met OPEC over de situatie op de oliemarkt. De industrielanden vrezen dat een aanhoudend ho ge olieprijs een ernstige bedrei ging vormt voor de wereldeco nomie. OPEC moet zorgen voor meer stabiliteit op de oliemarkt, zo verklaarde de Franse minis ter van financiën Fabius. Fabius, sprekend namens de G7, zei dat de industrielanden niet de weg op moeten gaan van accijnsverlaging om de transportsector en automobilis ten tegemoet te komen. Ac cijnsverlagingen op benzine en diesel zouden OPEC kunnen bewegen de olieprijzen niet te verlagen. Verschillende wester se regeringen, waaronder de Nederlandse, hebben echter al fiscale compensatiemaatrege len aangekondigd onder druk van de protesterende transport sector. Ook de Wereldbank riep op tot „collectieve actie" om de olieprijs te laten dalen. Er is toenemende zorg dat de armste landen nog verder in de proble men komen door de ontwikke lingen op de oliemarkt. De We reldbank wil dat deze landen extra hulp krijgen, maar er zijn nog geen concrete toezeggin gen van donorlanden. IERDAM ANP handel met het buitenland 1 juli van dit jaar opnieuw toegenomen. Vooral de >er uit de landen van de Eu- t tse Unie steeg sterk, waar- b r die 15 procent hoger uit- m dan in dezelfde periode b 1 jaar. De uitvoer nam met irocent toe. Dat is iets min- dan het gemiddelde over eerste halfjaar. it blijkt uit vanochtend ge- liceerde cijfers van het Cen- 1 Bureau voor de Statistiek 5). In totaal voerde Neder- j 1 volgens het rekeninstituut r bijna 37 miljard gulden goederen in. De export be- :g bijna 39 miljard gulden, eer de eerste zes maanden dit jaar lagen de percenta- voor de in- en uitvoer op ectievelijk 19 en 20 pro- Dit wordt echter gedeelte- veroorzaakt door het ver- I in werkdagen, aldus het Het handelsoverschot de eerste zeven maanden dit jaar bedraagt 16 miljard len. oeiende markt jbieltjes China - IG AP I dit jaar overschrijdt het lal mobiele bellers in China Ï3 miljoen, zo blijkt uit de spellingen van de belang- te telefoniebedrijven in dat L China Mobile, de grootste hder, zegt voor het eind van jaar meer dan 60 miljoen mees te hebben. Eind juni en dat er nog 48,2 miljoen, ia Unicom verwacht op 31 imber 13,7 mobiele klanten ebben. Eind juni waren dat Dg 11 miljoen. its waterbedrijf Duitse handen l/LONDEN ANP praag Joggers en wandelaars hadden het advies gekregen weg te blij ven uit Letna'Park in Praag. De lommerrijke paden zouden zaterdag het decor zijn van een demonstratie van ultrarechts tegen de conferentie van de G7, de zeven rijkste industrielanden, en het IMF. Er verscheen uiteindelijk een groepje van honderd skinheads, omringd door honder den politie-agenten en een aantal televisieploegen. Dat was tekenend voor de staat van beleg die rond de conferenties in Praag was uitgeroe pen. Er waren 11.000 man gemobiliseerd om 18.000 bankiers, politici, journalisten en ambtenaren te beschermen. Maar de overigens vreedza me demonstranten moesten met een lantaarntje worden gezocht. Gis teren waren er 1.500 op de been bij het vergadercentrum, zaterdag wa ren er 2.000 deelnemers aan een communistische mars. De voorspel ling van actiegroepen van een 'herhaling van Seattle' waar het IMF on der de rook van traangas vergaderde kwam in elk geval niet uit. FOTO EPA ANJA NIEDRINCHAUS KLAAS DE WAARDT Leeftijd: 46 Beroep: voorzitter Verenigde Eigen Rijders Nederland Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: een dochter en drie zoons Auto: Opel Omega Hobby's: lezen, vissen, biljar ten, klussen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7