Twee Britse klinieken maken embryo's zoek Scherpe tweespalt in Baskenland Man stemt ongehinderd 53 keer op Milosevic ief van geheime dienst ru belandt in Panama RUIM BAAN IN züiiqgoLLANb Buitenland Ambtstermijn Franse president wordt korter Zwitserse kiezers tegen anti-buitenlanderwet Regering en oppositie in Macedonië claimen zege Politie pakt Atjehers op voor aanslagen Jakarta 'Homoparen kunnen straks eigen kinderen verwekken' (DAG 25 SEPTEMBER 2000 m 100 rebellen op Jolo gedood Het Filipijnse leger heeft tijdens zijn offensief tegen mos bellen op het eiland Jolo 103 guerrillastrijders gedood. Dit generaal Narciso Abaya vandaag bekendgemaakt. De ope- vvaarbij 4.000 soldaten zijn betrokken, begon tien dagen en. De rebellenbeweging Abu Sayyaf houdt nog zeventien ,en in gijzeling: een Amerikaan, drie Maleisiërs en dertien jnen. irnalist vermoord in Moskou oiL; Een Russische journalist is afgelopen donderdag in ou vermoord. Pas in het weekeinde werd bekend dat Is- irKhatlani op straat is gevonden met ernstige hoofdwon- Later is hij in een ziekenhuis overleden. Van de daders ont- t ieder spoor en hun motieven zijn onbekend. Het slacht- tverkte voor Radio Liberty in Moskou. Het station wordt insord door de Verenigde Staten. itser in Frankrijk neergeschoten pellier Bij de Zuid-Franse plaats Sète, waar overvallers in stus de Nederlander Th. Vermeer doodschoten, is in de lvan donderdag op vrijdag een Duitse toerist door een J gewapende mannen beroofd en neergeschoten. Hij ligt [gewond in een ziekenhuis, zo werd gisteren bekend. De al vond plaats toen de man in zijn auto op een parkeer- ilag te slapen. Vermeer werd ook overvallen toen hij in uto lag te slapen. atsvervanger Suu Kyi opgepakt De nummer twee van de oppositie in Myanmar (Bir- 77-jarige Tin Oo, is door de politie aangehouden en in jheidsbewaring' geplaatst. Afgelopen donderdag had hij n met oppositieleidster Aung San Suu Kyi geprobeerd de Istad Yangon (Rangoon) te verlaten. Hij wordt vastgehou- de militaire basis Ye Mon en hij mag geen bezoek ont- ïeimen taboe voor ambassadeur VS hgton Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za- eeft ambassadeur Martin Indyk in Israël geen vertrouwelij- ormatie meer. Hij wordt ervan verdacht de veiligheids- chriften te hebben overtreden door gedurende een lange de slordig met vertrouwelijke gegevens om te gaan. Dat de de Washington Post zaterdag. De ambassadeur, die eer- tze maand in Washington arriveerde, moet daar blijven tot iiderzoek is afgerond, zei zijn advocaat. h loopt in op Gore igtonDe Republikeinse presidentskandidaat George loopt in op zijn Democratische rivaal Al Gore. Dat blijkt ee peilingen die zaterdag zijn gepubliceerd. Bij een onder van het blad Newsweek gaf 47 procent van de ondervraag- e voorkeur aan Gore zullen stemmen. 45 procent verkiest Een onderzoek van het instituut Gallup heeft Gore 48 ut en Bush 45. tsers na tien dagen op zee gered B; Vier Duitsers, onder wie een kind van twee, zijn afgelo- rijdag gered nadat ze tien dagen zonder eten in een rub- tot hadden rondgedobberd op de Atlantische Oceaan. Ze n zo'n 110 kilometer uit de Spaanse kust aangetroffen, acht vertrok op 11 september uit de Spaanse havenstad La ia. Op de tweede dag werden ze gedwongen van boord te omdat zich een explosie had voorgedaan in de motor. [[alen stranden bij Italië Een schip met 533 illegale immigranten is gisteren le kust van Zuid-Italië aan de grond gelopen, aldus de po- Calabrië. Omdat het onder Turkse vlag varende schip stien meter van het strand lag, slaagden 108 opvarenden an land te gaan en te vluchten. De politie pakte hen later e meeste opvarenden waren Koerden. In verband met de ensmokkel zijn vier arrestaties verricht. röder: Twee termijnen genoeg 'RGDe Duitse bondskanselier Schroder wil zich in 2002 verkiesbaar stellen, maar na een eventuele tweede termijn houdt hij het voor gezien. Dat heeft hij gezegd in iterviewmet de krant Welt am Sonntag. De SPD-voorman thij er over twee jaar nog eens goed de schouders onder [ten, om met een verkiezingsoverwinning te bewijzen dat aalitie met de Groenen geen eendagsvlieg is. Lukt dat, dan hij in 2006 af. ongenade gevallen chef e Peruaanse geheime Vladimiro Montesinos, ten in Panama aangeko- iterdag had Panama nog tzoek van Peru afgewe- Montesinos asiel te ver- Volgens een woordvoer- ihet Panamese ministe- n buitenlandse zaken zijn regering het verzoek iteel opnieuw in over- heidene regeringslei- de regio en de secreta rial van de Organisatie lerikaanse Staten (OAS) Panama verzocht op elweigering terug te ko oi het democratiserings- in Peru te helpen'. Mon- verliet Peru zaterdag- Hij vertrok met een pri- uig van het militaire vliegveld van Lima. Vertegenwoordigers van de Peruaanse regering kwamen vrijdag met de oppositie over een dat Montesinos volgende week uit zijn functie wordt ge zet. De beëindiging van de car rière van Montesinos, jarenlang de rechterhand van president Fujimori, was een van de be langrijkste eisen van de opposi tie. Inmiddels heeft Fujimori het parlement een wetsvoorstel gestuurd dat voorziet in ophef fing van de geheime dienst SIN. De president heeft het parle ment gevraagd het wetsont werp snel te behandelen. De chef van de geheime dienst staat centraal in het cor ruptieschandaal dat president Fujimori er ruim een week gele den toe dwong vervroegde ver kiezingen aan te kondigen. Daaraan zal hij zelf niet deelne men, zei hij. barcelona henk van den boom correspondent Nooit eerder was de breuklijn tussen de nationalisten en niet- nationalisten in Baskenland zo pijnlijk zichtbaar als afgelopen weekeinde bij protesten tegen het geweld van de afscheidings beweging ETA. Zaterdag betoogden tiendui zenden niet-nationalisten in San Sebastian tegen de ETA. De betoging was georganiseerd door het comité Basta YA (Nu is het genoeg), maar werd door de niet-nationalistische politieke partijen aangegrepen om de re gerende nationalistische partij van Baskenland (PNV) onderuit te halen. Kamerleden en minis ters van de landsregering in Madrid reisden naar Basken land om de val van de Baski- sche premier Ibarretxe te eisen. De Baskische regering had al tevoren laten weten niet te zul len meedoen aan de demon stratie in Sein Sabastian omdat die zou worden misbruikt voor 'politieke doeleinden'. De PNV- nationalisten gaven gisteren op hun eigen manier uiting aan hun afkeer van de ETA. Op hun jaarlijke partijdag, in het open veld buiten de Baskische hoofdstad Victoria, hielden tienduizenden partijgangers een minuut stilte voor de slachtoffers van de ETA. PNV- leider Xabier Arzalluz riep zijn mensen op zich sterk te maken tegen de pogingen van de rege ring in Madrid om het Baski sche nationalisme uit te roeien. Verrassend mengde zich gis teren de Spaanse oud-premier Felipe Gonzalez in de strijd. Op een bijeenkomst in Barcelona zei hij: ,,Het is een historische vergissing om de Baskische na tionalistische partij PNV te de moniseren". Volgens Gonzalez wordt in Spanje de fout ge maakt de Baskische regering van Ibarretxe de schuld te ge ven van de ETA-terreur. De so ciale en politieke tweespalt in Baskenland is nog nooit zo groot geweest, aldus Gonzalez. In Macedonië, buurland van Joegoslavië, claimen zowel de regering als de oppositie de winst van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Nog niet alle stemmen zijn ge teld. De verkiezingen gingen gepaard met onregelmatighe den en geweld. De driepartijencoalitie van Georgievski zei dat coalitiekan didaten hadden gewonnen in 70 van de 123 kiesdistricten. Omgekeerd claimde de uit vier partijen bestaande oppositie, aangevoerd door de ex-com munisten, een voorsprong in de meeste districten. De oppositie Reeksen onregelmatigheden bij stembureaus gemeld BEDRIJVEN EN p JJSJfVv'Jl L'J Jx'il K)J J J rJLJ 1 eten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. 'ormatie over de beurs en het presenteren van bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2979495 belgrado ap Ranko Rajovic stormde het stembureau in de Mon- tenegrijnse plaats Baosic bin nen, griste 53 stembiljetten van een stapel, kruiste 53 keer het vakje bij de naam Slobodan "Milosevic aan en propte de bil jetten in de stembus. Vervol gens holde hij weer naar bui- jten. Niemand reageerde en het stemmen ging door alsof er niets was gebeurd. Dergelijke grove onregelma tigheden kenmerkten gisteren de Joegoslavische verkiezingen, aldus het Centrum voor Vrije Verkiezingen en Democratie. Deze onafhankelijke waarne mersorganisatie wordt door de regering-Milosevic niet erkend. ,,Het is erger dan ooit", aldus Marko Blagojevic van de waar nemersorganisatie. ,,Ik denk niet dat er sinds het Stenen Tijdperk ooit ergens zulke ver kiezingen zijn gehouden." Mensen die een stem uit brachten zonder zich te kunnen identificeren, vertegenwoordi gers van oppositiepartijen die de toegang tot stembureaus jwerd ontzegd, intimidatie en In Kosovska Mitrovica raakten Servische kiezers gisteren in hevig debat verwikkeld met functionarissen van een stembureau. De onenigheid ging over een kiezerslijst. Vanuit heel Kosovo, Servië en Montenegro zijn onregelmatigheden bij de stembusgang gemeld. foto ap visar kryeziu gegoochel met stembiljetten vië, vonden vertegenwoordigers sen. De oppositieleden hadden waren nog de minst vreemde van de oppositie nog voor het zich met geweld toegang ver onregelmatigheden. stemmen was begonnen hon- schaft tot het stembureau, om- In een stembureau in Nego- derden biljetten met een stem dat ze wilden controleren of de tin, in het zuidoosten van Ser- voor Milosevic in de stembus- stembussen wel leeg waren. Medewerkers van sommige stembureaus keken over de schouder van kiezers die hun stembiljet invulden, kennelijk om hen ervan te weerhouden op de oppositie te stemmen, al dus Blagojevic. In de stembureaus in Kosóvo, waai' alleen Serviërs naar de stembus gingen, waren hele maal geen voorzieningen ge troffen om de privacy van kie zers te garanderen. De opposi tie is ook bang dat de regering misbruik maakt van het feit dal niet duidelijk is hoeveel Serviërs er nog in Kosovo wonen. Dat zou ruimte bieden om Milose vic nepstemmen te bezorgen. In Krusevac kon niemand die in 1979 of 1980 is geboren stemmen. De namen van deze burgers ontbraken domweg op de kiezerslijsten. In Vranje, Pc- trovac, Batocina, Bor en Vrcin werd vertegenwoordigers van de oppositie doodleuk verteld dat ze het wel konden vergeten om toe te zien op een eerlijk verloop van de verkiezingen. De officiële verkiezingscom missie liet gisteren weten dat de verkiezingen zonder onregel matigheden verliepen. noemde geen cijfers. Premier Georgievski kondig de aanvankelijk aan dat hij na een eventuele nederlaag bij de plaatselijke stembusgang ver vroegde parlementsverkiezi n - gen zou uitschrijven. Inmiddels is hij daarop teruggekomen uit vrees de stabiliteit in zijn land aan te tasten. Tussen de Slavi sche bevolking en de ongeveer 25 procent etnische Albanezen onder de 2,2 miljoen Macedo- niërs botert het al jaren niet. Vorige week was al in dertig Macedonische districten ge stemd. De oppositie claimde de overwinning, maar een officiële uitslag is nog steeds niet be kend gemaakt. 'Geen probleem voor buitenlandse verslaggevers' belgrado afp Tientallen buitenlandse journa listen mochten Joegoslavië niet in en tientallen die er al waren, moesten het land gisteren ver laten. Dat hebben internationa le media in het weekeinde ge meld. Maar volgens de Joego slavische autoriteiten is er ei genlijk nauwelijks iets aan de hand. Buitenlandse journalisten die in Joegoslavië zitten, kunnen zonder problemen de verkie zingen volgen, zo zei gisteren de woordvoerder van het Joe goslavische ministerie van in formatie. „Problemen waar de buitenlandse pers tegen aan loopt, zijn puur administratief van aard", aldus de woordvoer der. De problemen die zijn ont staan met het verstrekken van visa aan de buitenlandse pers zijn volgens het ministerie van informatie te wijten aan het grote aantal visum-aanvragen. Het bericht dat tientallen bui tenlandse verslaggevers Joego slavië hebben moeten verlaten, is volgens het ministerie on juist. Slordigheid met 'ontstellende gevolgen Twee Britse klinieken voor reageerbuisbevruchting heb ben geblunderd met embryo's. Een aantal bevruchte ei cellen is zoek en van andere blijken de gegevens niet te kloppen. Volgens de krant The Sun was het in de klinie ken zo'n rommeltje dat bij een aantal vrouwen verkeer de embryo's zijn ingebracht. In totaal zouden tachtig pa ren de dupe zijn. De klinieken North Hampshire Hospital en de Hampshire Cli nic in Basingstoke, die in het zelfde gebouw zitten, hebben toegegeven dat er embryo's zoek zijn. Ze stellen dat er geen sprake van is dat vrouwen per ongeluk een verkeerd embryo ingeplant hebben gekregen. Anderen zijn daar niet zo zeker Hoe de fouten zijn ontstaan, is nog niet bekend. Er wordt een officieel onderzoek inge steld. Een functionaris van de klinieken is geschorst tot dit is afgerond. Het nieuws over de zoekge raakte embryo's lekte uit door dat een journalist van The Sun in contact kwam met een vrouw die in een van de klinie ken in behandeling was. De vrouw, bij wie na een mislukte zwangerschap opnieuw be vruchte eicellen in de baarmoe der zouden worden geplaatst, lag in de behandelkamer toen ze een medisch assistent hoor de zeggen dat de embryo's zoek waren. Ondanks diepgaand on derzoek werden ze niet terug gevonden. Een arts kreeg een woede-aanval toen hij over het gestuntel hoorde. De vrouw moest onverrichter zake naar huis terugkeren nadat ze te ho ren had gekregen dat de hele IVF-procedure opnieuw moest. Na deze affaire werden meer 'discrepanties' gevonden. Te genover de BBC en The Daily Telegraph gaf de woordvoerder van de klinieken toe dat er 'een aantal strijdigheden bestaat tussen de administratie en de opslag van ingevroren em bryo's' en dat tien tot twintig paren te maken hebben met de gevolgen daarvan. The Sun sprak echter met een functio naris van een van de klinieken die zei dat de 'gevolgen te ont stellend zijn om over na te den ken'. Opkomst referendum nog nooit zo laag parus henk glimmerveen correspondent De Franse president zal voort aan voor vijf jaar worden geko zen. Dat is de uitkomst van het referendum dat gisteren in Frankrijk is gehouden. Bijna driekwart (73,7 procent) van de Fransen was het eens met het voorstel de huidige zittingsduur van zeven jaar terug te brengen naar vijf jaar. De uitslag lijkt overweldi gend, maar dat is geflatteerd. Nog nooit in de geschiedenis van de Vijfde Republiek was de opkomst bij een referendum zo laag. Slechts 30 procent van de kiezers kwam gisteren opdagen. President Chirac toonde zich in een reactie teleurgesteld over de opkomst maar laat zich er, zei hij, niet door ontmoedigen. Hij kondigde zelfs aan dat er in de toekomst vaker volksstem mingen komen, met name over plaatselijke kwesties. Gevraagd naar de reden van hun wegblijven, zei ongeveer driekwart van de ondervraag den dat er momenteel belang rijker zaken zijn dan de zittings duur van het staatshoofd. De nieuwe regel gaat in 2002 in als, naai' verwachting, de zittende president Chirac en premier Jospin de degens kruisen. De laatste keer dat er erg'wei nig Fransen kwamen opdagen was in 1988 toen het ging om een nieuw statuut voor Nieuw- Caledonië. Toen kwam 37 pro cent van de kiezers naar de stembus, nog altijd zeven pro cent meer dan gisteren. genève bob kroon correspondent Het voorstel van ultra-nationa listische groeperingen om het aantal buitenlanders in Zwit serland terug te brengen tot 18 procent van de totale bevol king, is gisteren in een natio naal referendum met zestig procent van de uitgebrachte stemmen afgewezen. Momen teel bestaat 19,3 procent van de Zwitserse bevolking uit buiten landers. Zelfs in de conservatieve Duitstalige kantons van de Al penrepubliek haalde het voor stel geen meerderheid. Een op geluchte bondspresident, Adolf Ogi, noemde de uitslag van de volksstemming 'een triomf voor het gezonde verstand en het Zwitserse imago in Europa'. Zoals verwacht verwierpen de kiezers ook een voorstel om brandstoffen als benzine, diesel en stookolie met een milieuhef fing te belasten. Hiervoor had de overheid wel gepleit, maar zelfs in Bern gaf men dit initia tief na de stijging van de olie prijzen op de wereldmarkt geen enkele kans van slagen. De politie in Jakarta heeft in het weekeinde 25 Atjehers opgepakt die worden verdacht van betrokkenheid bij de reeks onopgeloste bomaanslagen van de laatste weken in de Indonesische hoofdstad. Een woordvoerder van de onafhankelijk heidsbeweging in Atjeh, in het noorden van Sumatra, heeft ontkend dat de beweging iets te maken heeft met de aanslagen. ,,Wij hebben geen mensen in Jakarta." Eerder werden de aanslagen steeds in verband ge bracht met de rechtszaak tegen oud-presi dent Soeharto of verhoren van hoge mili tairen in verband met mensenrechten schendingen. De eerste Atjehse verdachte, Iwan alias Hussein, had een granaat bij zich toen hij werd opgepakt. Hij zou van plan zijn geweest de Amerikaanse ambas sade en het warenhuis Sarinah aan te val len. De Indonesische regering en de rebellen beweging GAM in Atjeh zijn het gisteren eens geworden over een verlenging van het bestand in de opstandige provincie tot 15 januari. Partijen spraken af dat ze gaan on derhandelen over een politieke oplossing voor de problemen. President Wahid heeft Atjeh meer autonomie beloofd en een gro ter aandeel van de opbrengst van de grond stoffen. Maar onafhankelijkheid is volgens Jakarta uitgesloten. de kern uit een donoreicel te halen en die te vervangen door de kern van een-spermacel. Het nieuwe eitje bevat dan manne lijk DNA en kan in een reageer buis met sperma worden be vrucht. Daarna moet het in een draagmoeder worden inge plant. ,,Het is in theorie mogelijk, maar er zijn nog heel wat ob stakels. Een embryo met uit sluitend mannelijk DNA kan nog niet normaal groeien om dat er vrouwelijke genen ont breken", aldus MacKellar te genover de Britse omroep BBC. Over ethische aspecten wordt in het onderzoeksrapport overi gens nog niet gesproken. Jonge strijders van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) drinken een slokje. Hun leiders hebben in overleg met de Indonesische regering het bestand voor de provincie Atjeh verlengd tot half januari. foto ap» dinidjalal Genetische technieken, zoals gebruikt bij het schaap Dolly, kunnen er in de toekomst voor zorgen dat mannelijke paren hun eigen kinderen veiwekken. Een vrouwelijke eicel is dan niet meer nodig. Volgens een wetenschapper van de Universiteit van Edin- is het uiteindelijk moge- dat een homoseksueel stel voor voortplanting eigen DNA gebruikt. Het vruchtje moet dan wel in de baarmoeder van een vrouw worden voldragen. Onderzoeker Calum MacKel lar stelt dat mannelijke eicellen kunnen worden gemaakt door

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5