Rechters geschokt door crack-zaak Rotterdam Voorman Vlaams Blok in Amsterdam belaagd 0.99 1.29 0.99 Binnenland Probleem dode hoek niet volledig oplosbaar Protesterende motorrijders rukken op WJ noemt gijzeling van ournalist buiten proporties Acht illegalen aangetroffen in vrachtwagen Barendrecht - JAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 llegale kopieën van schoolboeken otterdam Een kopieerwinkel in Rotterdam heeft de afgelopen naanden op grote schaal illegale kopieën van studieboeken ervaardigd en verkocht. Bij een inval in de winkel door de Eco- lomische Controledienst zijn 'roofdrukken' van ruim 150 stu- lieboeken aangetroffen. De eigenaar is gearresteerd. De Econo- nische Controledienst kwam in actie op aandringen van het lederlands Uitgeversverbond. Dat had van boekhandelaren in Ie Rotterdamse regio vernomen dat de verkoop van bepaalde tudieboeken opeens drastisch inzakte. Üjswijk blaast ministerie op iswuk In Rijswijk wordt vandaag het voormalige gebouw van et ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) ipgeblazen. Daarvoor is een serie explosies nodig, die zo'n tien ninuten in beslag neemt. De werkwijze veroorzaakt een implo- ie, waardoor de gevels van het pand aan de Sir Winston Chur- hilllaan naar binnen vallen. Vanochtend hebben direct omwo- lenden hun huis op last van de gemeente Rijswijk verlaten. .uchtmacht wil startbanen schrappen jn haag De luchtmacht denkt erover het aantal start- en lan dingsbanen op vliegvelden terug te brengen van twee naar een. Volgens luchtmachtbevelhebber D. Berlijn is de maatregel een van de mogelijkheden het exploitatietekort van de luchtmacht terug te dringen. De hoge brandstofprijzen en de stijgende dol larkoers spelen de luchtmacht parten, zegt Berlijn in een inter view met de Defensiekrant. Momenteel hebben de meeste vlieg- bases twee banen, een overblijfsel van de Koude Oorlog. Nu de acute dreiging uit het oosten is verdwenen, kan worden be- ipaard door er nog maar een operationeel te houden. Middel tegen piepende treinen tMSTERDAMHet ziet er naar uit dat de Nederlandse Spoorwe gen een wondermiddel in handen hebben tegen de geluidsover last van piepende treinen op rangeerterreinen. Bij een voor Eu- lopa unieke proef op een groot emplacement in Amsterdam is net aantal klachten van omwonenden flink gedaald. Het gaat om een in Zwitserland ontwikkelde 'smeerpasta' die dagelijks op de rails wordt aangebracht. Sinds de start van de proef in ja nuari komen er gemiddeld negentig klachten per maand bin nen, vertelt een woordvoerder van Railinfrabeheer. Daarvoor varen dat er driehonderd. De spoorwegen zoeken al jaren een iplossing voor het gepiep van rangerende treinen. Truck Festival trekt 18.000 bezoekers ODiNGHUizEN Het eerste Mega Truck Festival in Biddinghuizen leeft zaterdag en gisteren 18.000 bezoekers getrokken. Op het •stivalterrein naast attractiepark Six Flags Holland hadden zich 400 trucks verzameld, voornamelijk uit Nederland. De grote ielangstelling leidde zondagmiddag tot files op de weg tussen elystad en Biddinghuizen. Grote belangstelling bestond er vol- ens de organisatie voor de verkiezing van de mooiste truck en oor de sprintwedstrjden voor racetrucks. Verder waren er be- endigheidswedstrijden, een oldtimershow met historische rucks en een transportmarkt met accessoires en onderdelen. Iet vertrek aan het eind van de gistermiddag leverde volgens de rganisatie 'een gigantische chaos' op. De aankomst verliep neer gestroomlijnd, omdat was afgesproken dat de trucks in roepen zouden arriveren. volg van voorpagina secretaris Hans Verploeg jdt de gijzeling van Voskuil liten proporties. Volgens hem ft de journalist het recht om bron voor de twee verhalen beschermen. Volgens de ordvoerder van de NVJ is leze zaak immers geen drin- :nde, levensbedreigende situ- ie waarin Voskuil zijn burger- irht moet laten prevaleren iven zijn journalistieke privi- ge om zijn bron te bescher- De NVJ zegt zich evenals de ederlandse hoofdredacteuren e irgen te maken over een re- nte verharding in de houding v" n justitie tegen journalisten. larbij refereert de journalis- norganisatie naar recente c' "'wikkelingen. Allereerst wijst NVJ op de 'onterechte inbe- igname van journalistiek ïeldmateriaal' bij rellen in i iisterdam in december 1998. Ons recept t/m woensdag prei in zoetzuur 0(1 Prei kort afgesneden, 500 gram, van 145r CilSla- of rundervinken n cn kilo, van i&507-lft50 voor IJ..OU ÖlSlasaus fles 0.5 liter, van J^9 voor Serveertipsnijd de schoongemaakte prei in stukken van on geveer 5 cm en kook deze in ca. 15 20 minuten gaar. Maak intussen een dressing van 3 eetlepels olie, 1 eetlepel slasaus, 1 eetlepel witte wijnazijn, 1 theelepel suiker én zout en peper naar smaak. Laat de preistukken goed uitlekken en schep ze om met de dressing. Lekker bij sla- of rundervinken. De brood en beleg dag 3 halen, 2 betalen: CflAllinson, tarwerogge of grof volkoren zonnepit c-jq 3 broden naar keuze, van &ffT voor O. O CflArdenner boterhamworst 100 gram, van ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Openbaar ministerie Rotterdam mag onderzoek naar deal-kelders niet uitvoeren De Rotterdamse rechtbankpresident mr. Johan Mendlik vindt dat het door minister Korthals geëiste onderzoek naar crackkelders in de Maasstad niet door het openbaar ministerie in Rotterdam mag worden uitgevoerd. Dat heeft hij in een gesprek met deze krant gezegd. Mendlik en de dertien andere Nederlandse rechtbankpresidenten verklaarden zich unaniem ontzet over de vier 'gedoogde' kelders in Rotterdam, waar crack, een zwaar verslavende vorm van cocaïne, wordt verhandeld en gebruikt. GENEVE GPD In een uitzending van het tv- programma Nova gaf de Rotter damse burgemeester Opstelten toe, dat de crackkelders in het driehoeksoverleg tussen het ge meentebestuur, de politie korpschef en het openbaar mi nisterie min of meer door de vingers waren gezien. Dit van wege de 'prioriteiten' die in een havenstad als Rotterdam nu eenmaal moeten worden ge steld. Bij de drugsbestrijding wordt voorrang gegeven aan dealpanden die overlast veroor zaken. Mr. Johan Mendlik, president van de Arrondissementsrecht bank in Rotterdam, kon voor dit argument niet het minste begrip opbrengen. Hij bena drukte dat de vooral in het bui tenland omstreden Nederland se drugstolerantie zich beperkt tot de coffeeshops. ,,Er is een duidelijke scheidslijn getrokken ten opzichte van hard drugs, waartegen met de volle kracht der wet moet worden opgetre den", aldus mr. Mendlik. „Ne derland heeft zich hiertoe ver plicht in internationale verdra gen." De Rotterdamse recht bankpresident zei 'zich niet te kunnen voorstellen, dat in het driehoeksoverleg een uitzonde ring zou zijn gemaakt voor crack, een hard drug van de ergste soort'. Gezien de om standigheden vinden mr. Mendlik en zijn collega's dat het onderzoek naar de crack kelders niet door justitie in Rot terdam kan worden uitgevoerd. Het landelijk parket zou de zaak beter kunnen oppakken, zo was het algemene gevoel. De president van de Haagse Arrondissementsrechtbank, mr. A.H. van Delden, vindt de Rot terdamse crackzaak onbegrijpe lijk en schadelijk voor de Ne derlandse reputatie in het bui tenland. „Hard drugs zijn in Nederland ten enen male ver boden en hiervoor geldt geen enkele mate van gedoogbe leid", aldus de Haagse magi straat. ROSMALEN ANP Het probleem van de zoge noemde dode hoek bij bus sen en vrachtwagens is nooit helemaal oplosbaar. Nieuwe systemen om het zichtveld voor de chauffeur te verbete ren leveren desondanks een aanzienlijke bijdrage aan de verhoging van de verkeersvei ligheid. Tot die conclusie komt TNO in een onderzoek naar de effectiviteit van vier systemen. Minister Netelen bos van Verkeer en Water staat presenteerde de resulta ten zaterdagmiddag op een bijeenkomst in Rosmalen. Netelenbos heeft er al eer der voor gezorgd dat het pro bleem van de dode hoek op Europees niveau wordt aan gepakt. Het duurt echter nog vier jaar voordal daarover een Europese richtlijn van kracht wordt. Vooruitlopend daarop hebben achttien partijen, waaronder werkgeversorgani saties, zaterdag in Rosmalen toegezegd dat ze die nieuwe systemen nu al gaan installe ren. Netelenbos beloofde dat ook het wagenpark van het Rijk wordt aangepast. Jaarlijks vallen in het Ne derlandse verkeer dertig do den en negentig zwaarge wonden door ongevallen die zijn veroorzaakt door de dode hoek. Vorige week dinsdag kwam in Haarlem een vrouw om het leven door een onge luk waarbij de dode hoek van een vrachtwagen een rol speelde. Chauffeurs van bus sen en vrachtwagens kunnen met de normale spiegels niet zien of zich rechts naast de cabine fietsers of voetgangers bevinden. Dat leidt vaak tot een ongeval bij het rechtsaf slaan. Uit het onderzoek van TNO blijkt dat geen enkel sys teem onder alle omstandig heden optimaal functioneert. Bovendien heeft de NVJ geen overeenstemming bereikt met de leiding van het openbaar ministerie (OM) over dwang middelen tegen journalisten. Inmiddels zijn collega-jour nalisten een actie begonnen om Voskuil vrij te krijgen. De jour nalisten die zelf ook met ano nieme bronnen werken, heb ben Korthals, het OM en hof- president Schipper opgeroepen Voskuil onmiddellijk vrij te la ten. Kamerlid Dittrich van D66 vreest dat klokkenluiders die anoniem willen blijven, niet meer aan de bel gaan trekken bij journalisten. Aan de andere kant mag het verschonings recht niet als schaamlap voor broddelwerk van journalisten worden gebruikt. Een journalist die deugdelijk werk heeft ver richt, moet een beroep mogen doen op het verschoningsrecht, vindt Dittrich. Hij pleit voor een journalistieke toetsingscom- BARENDRECHT GPD In een vrachtwagen die op een bedrijventerrein in Barendrecht geparkeerd stond, zijn zaterdag acht illegalen aangetroffen. Het gaat om vijf mannen en twee vrouwen van 25 tot 30 jaar oud en een kind. De politie gaat er vanuit dat de acht uit Kosovo komen, en dat Engeland hun einddoel was. Volgens de poli tie zijn de trucker en het bedrijf waarvoor hij werkt, volledig te goeder trouw. De chauffeur vermoedt dat de illegalen in het Belgische Diksmuide aan boord van de vrachtwagencombinatie zijn gekropen, met de bedoe ling vanuit Calais mee te liften op de boot naar Dover. De chauffeur lag te slapen. De truck was geladen met machi neonderdelen en stond gepar keerd met de neus richting Do ver. De politie denkt dat de Kosovaren daardoor meenden dat het voertuig naar Engeland zou reizen. Die reis had de chauffeur echter net achter de rug. Volgens een politiewoord voerder zijn de acht 'vernuftig' te werk gegaan. „Rond de hele wagen is een verzegelde staal draad gespannen. De Kosova ren hadden de staaldraad ech ter doorgeknipt, vervolgens weer vastgemaakt en zijn toen ongezien aan boord gekropen. Nadat de chauffeur zaterdag zijn auto in Barendrecht had geparkeerd, hoorde hij gestom mel en ontdekte hij een man tussen zijn de lading. Hij dacht dat het om een inbreker ging en belde de politie. Toen werden de zeven andere illegalen tus sen de lading, bestemd voor het Duitse Emden, ontdekt. De komende dagen wordt be keken wat er met de acht moet gebeuren. Patijn: VPRO had moeten waarschuwen voor komst Filip Dewinter AMSTERDAM GPD Filip Dewinter, leider van de Belgische extreem rechtse partij Vlaams Blok, is gisteren in Amsterdam belaagd door ac tievoerders. Tien demonstranten van de Amsterdamse Anti-Fascisten probeer den te voorkomen dat de Belg zou mee werken aan het actualiteitenprogramma Buitenhof. De Amsterdamse politie was niet op de hoogte gesteld van de Dewinters komst naar de hoofdstad. Burgemeester Patijn is daarover zeer ontstemd en heeft dat VPRO laten weten. Volgens hem had het aanmelden van zijn komst veel problemen kunnen voorkomen. „De VPRO is schromelijk in de eigen verantwoordelijkheid tekort geschoten." De rechtstreekse tv-uitzending van het programma vond plaats in studio Plan tage, vlak naast Artis. Dewinter werd voor de studio met stokken en stenen opgewacht door in bivakmutsen gehul de betogers. Daarbij raakte zijn auto flink beschadigd en zijn chauffeur licht gewond. Dewinter moest vervolgens on der politiebegeleiding naar de studio worden gebracht. De actievoerders drongen de studio binnen toen de tv-uitzending net was begonnen. Ze besmeurden de Belg mët bruine chocolade. Met het afsteken van knalvuurwerk verstoorden zij vervolgens het gesprek met Dewinter. Buiten voer de de politie een charge uit. Twee de monstranten werden aangehouden. Een politieman en een actievoerder raakten gewond. Na afloop van de uitzending werd de voorman met een arrestanten- bus van de politie afgevoerd. Volgens de Amsterdamse Anti-Fascis ten geeft het geen pas om 'een van de gevaarlijkste neofascisten in Europa zijn propagandapraatjes de ether in te laten gooien'. In België vinden op 8 oktober gemeenteraadsverkiezingen plaats. Het Vlaams Blok stevent daarbij af op een flinke winst. Andere Belgische partijen hebben aangekondigd samenwerking in de nieuwe gemeenteraden met het Vlaams Blok af te wijzen. Het Buitenhof had de partijleider van het Blok uitgeno digd daarover te praten. Het Buitenhof is een gezamenlijk pro gramma van de NPS, Vara en VPRO. Presentator van afgelopen zondag was Peter van Ingen. In het tv-programma De Plantage liet hij weten niet te hebben gedacht aan beveiliging van Dewinter of de politie van zijn komst op de hoogte te stellen. Een gewonde van de charge die de politie uitvoerde tegen de demonstranten v voerd. foto anp f Tilburg loopt uit voor begrafenis vermoord drietal TILBURG GPD De drie Tilburgers die vorige week zondag door onbekenden met een machinegeweer om het leven werden gebracht, zijn zaterdag onder massale belang stelling begraven. Naar schat ting duizend mensen woonden de uitvaartdienst bij die voor een 39-jarige Tilburger en diens broer en zijn vrouw (47 en 38) werd gehouden in de Tilburgse Vredeskerk. Ook op het kerkhof waren honderden belangstel lenden aanwezig. De politie filmde de aanwezi gen tijdens de plechtigheid, maar dat is volgens een woord voerder de standaardprocedure bij begrafenissen van door een misdrijf omgekomen personen. Bij de begrafenis waren tiental len leden van de motorclub Hells Angels aanwezig. Een van de slachtoffers was naar ver luidt een 'groot motorliefheb ber'. Vlak voor de teraardebe stelling werden vrachtwagens vol met bloemstukken afgele verd. De nabestaanden hadden een particulier beveiligingsbe drijf ingehuurd om de pers op een afstand te houden. De politie heeft nog geen spoor van de twee mannen die verantwoordelijk worden ge houden voor de moordaanslag. Het duo vluchtte na de schiet- partijj op een motor. Volgens de politie gaat het om een afre kening in het criminele milieu. Het vierjarig zoontje van het echtpaar raakte bij de aanslag niet gewond. 'Vorige eigenaar S.E. Fireworks handelde zwart' ENSCHEDE ANP De vorige eigenaar van S.E. Fi reworks in Enschede handelde zwart in vuurwerk. Ook werd her en der vuurwerk van de plank gepakt voor evenemen ten, waardoor er geen goed zicht meer was op de voorraad. Dat heeft de huidige directeur R. Bakker tijdens politieverho ren verklaard, bevestigt zijn ad vocaat J. Plasman vandaag. Volgens Plasman had de vori ge eigenaar een witte omzet van 1,5 miljoen gulden. Daarnaast zou hij nog eens voor 8 tot 9 ton zwart hebben verhandeld. Ook Bakker deed mee in de zwarte verkoop. Hij verdiende daar naar eigen zeggen 300.000 gulden mee, waarvan hij ach teraf wel 40 procent afdroeg aan de fiscus. Nadat Bakker sa men met W. Pater Fireworks had overgenomen, werd de zwarte handel afgebouwd. Doodgeschoten man bekende in crimineel circuit AMSTERDAM ANP De 56-jarige man die zaterdag avond in Amsterdam is dood geschoten, is een bekende uit het Amsterdamse criminele cir cuit. Hij was een handlanger van een van wapenhandel ver dachte Amsterdammer en on der meer bevriend met een Bel gische crimineel. Het slachtof fer was op weekendverlof toen hij zaterdagavond op de Haar lemmerdijk in zijn auto van dichtbij werd doodgeschoten. De schutter ging er op een mo tor vandoor en is nog voort vluchtig. De politie vermoedt dat er twee daders in het spel zijn. den haag Duizenden motorrijders op de A4, op weg naar Den Haag. Zaterdag voerden zo'n 25.000 'bikers' in op het Malieveld actie tegen het rekeningrijden. Het was het grootste motorrijdersprotest dat ooit werd gehouden. De motorrijders, die zichzelf als oplossing zien voor files, vervuiling en gebrek aan parkeerruimte, snappen er niks van dat zij straks in de spits tol moeten gaan betalen. De bikers zeggen een meerderheid in de Tweede Kamer achter zich te hebben. foto anp marcel antonisse

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3