un Bij Docos kan iedereen gewoon zichzelf zijn DE CLUB VAN DEWEEK SLOOS sport Sport MAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 989 Bij Docos groeit iets moois. De Leidse voetbalclub heeft een flinke aanwas van jeugdleden, opende vorige week een fraaie nieuwe tribune en voor het einde van het sei zoen moet er een nieuw veld klaar zijn. En de club weet de leden aan zich te binden. „Iedereen kan hier aarden, omdat ze zichzelf kunnen zijn." CLUBvan deWEEK RKSV Docos Het is een indrukwekkend ge zicht. De lichtmasten bij het hoofdveld van voetbalvereni ging Docos zijn net uitgegaan en twee zoeklichten plus tien tallen fakkels verlichten het ver der pikdonkere terrein. Dan ko men jeugdspelertjes een voor een het veld op, pakken een fakkel, lopen daarmee over het veld en steken ze aan de andere kant in een lange rij in de grond voor de tribune. Die tribune, daar draait het de ze dinsdagavond allemaal om op het sportpark aan de Haagse Schouwweg. Sinds februari is er door een enorme groep vrijwil ligers aan gebouwd en van avond wordt-ie officieel in ge bruik genomen door burge meester Postma. Onder het halfronde dak bie den de rode kuipstoeltjes van de tribune plek aan 340 toe schouwers. Dat is voorlopig een mooi aantal voor een club als Docos. Maar als de ambities voor de komende jaren waarge maakt kunnen worden, zou de Naam: R.K.S.V. DoCoS. Oprichtingsdatum: 6 augustus 1936. Ledenaantal: 676, van wie ongeveer de helft jeugdle den. Contributie: 162 gulden voor de D-, E- en F-jeugd, 174 gulden voor de A-, B- en C-jeugd en 246 gulden voor senioren. Ledenaanmelding: 071- 7659965 (secretariaat, Hans Visser). Hoogtepunt: De overwin ning in de beslissingswed strijd om het kampioen schap van de derde kdasse te gen DWO. Op het terrein van Wilhelmus waren 2500 toe schouwers, die Docos met 3- 2 zagen winnen. Dieptepunt: Het compleet afbranden van het clubhuis toen Docos nog in De Kik kerpolder speelde. capaciteit van de fonkelnieuwe tribune wel eens ontoereikend kunnen zijn. Want Docos wil wat bijna iedere club wil: ho gerop en het liefst zo snel mo- gelijk. Cor van der Krogt draait er niet omheen: Docos moet op ter mijn kunnen uitgroeien tot een eersteklasser en ach, waarom geen hoofdklasser? ,,We kun nen in ieder geval de grootste voetbalclub van Leiden wor den." Dat zijn nog eens uitspra ken, maar Van der Krogt lijkt te weten waar hij het over heeft. De Leidenaar is coördinator van de seniorenselectie bij Do cos en speelde daarvoor meer dan twintig jaar in het eerste. „Ik heb een redelijke kijk op de mogelijkheden van deze club." Of een plek op het hoogste amateurniveau tot die moge lijkheden behoort, mag op ba sis van de eerste resultaten in dit seizoen betwijfeld worden. Vorige week boekten de rood- -witten weliswaar een mon sterzege (9-1 tegen het onthut send zwakke ADO Den Haag), de duels daarvoor werden rede lijk kansloos verloren van RKA- VV en SJC, nota bene een debu tant in de tweede klasse. Maar bij Docos kijken ze naar de toekomst vanuit een breder perspectief. Vooral de brede aanwas van jeugdleden wordt daarbij veel genoemd. Van der Krogt: „Wat dat betreft is de lig ging van ons complex natuur lijk ideaal. We hebben de Ste venshof, waar veel jonge gezin nen met kinderen wonen, als achtertuin. Maar gek genoeg komen onze leden uit heel Lei den. Qua jeugd zijn we nu al de grootste voetbalclub van de stad. Een kwart van alle jeugd- voetballertjes speelt bij ons." Volgens Van der Krogt is het zaak te voorkomen dat de beste jonge spelers door andere clubs bij Docos worden weggekaapt. Als die talentvolle jeugd vervol gens kan doorstromen naar de senioren, dan moet Docos uit eindelijk een hoger niveau dan krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 OPVALLEND AANWEZIG TEAJUIvan deWEEK Docos Cl De Cl van Docos speelde voorafgaand aan de officiële opening van de tribune een wedstrijd tegen een regionaal KNVB-elftal onder de dertien jaar. Hoewel die ploeg duidelijk een maatje te groot bleek voor de Leidenaars (het werd 0-3), was trainer Martien van Putten absoluut niet ontevreden over de prestatie van zijn pu pillen. „Ze speelden tegen een elftal met allemaal topspelertjes. Als er dan 'maar' drie tegendoelpunten vallen, vind ik dat grote klasse." Bovendien kent Docos Cl dit jaar veel nieuwe gezichten, allemaal afkomstig uit de C2 en de Dl van vorig seizoen. Mede daardoor was het spel in de voorbereiding nog niet om over naar huis te schrijven, meent Van Putten. „De jongens moesten elkaar nog leren vinden, maar dat gaat nu al veel beter.Dat blijkt ook wel uit een over winningen een gelijkspel in de eerste twee competitiewedstrijden. Als het zo voorspoedig blijft gaan, denkt aanvoerder en sterspeler Warren Parry (14) bij de eerste drie op de ranglijst te kunnen eindigen. „En misschien- kunnen we wel promoveren naar de eerste klasse.Zelf zal hij daarin in ieder geval niet meer in ac tie komen, want Parry moet vanwege zijn leeftijd volgend seizoen de overstap ma ken naar de B-jeugd. En dat is niet de enige manier waarop Van Putten spelertjes kwijtraakt. „Er staan hier altijd wel een paar scouts langs de lijn van betaalde clubs alsAjax, Feyenoord en ADO Den Haag. De laatste tijd loopt het de spuigaten uit, vind ik zelf tenminste. Dat ze de toptalenten er uit vissen, dat kan ik begrijpen. Maar laat ons alsjeblieft zelfde 'gewoon goede' spelers houden. de tweede klasse aankunnen. Vanuit die gedachte is het be langrijk om een binding tussen de vereniging en de leden te creëren. Volgens Van der Krogt zit het bij Docos wat dat betreft wel goed. „De jeugd stapt niet meer over naar andere Leidse clubs, omdat ze zien dat er bij Docos perspectief voor ze is. Als je hier eenmaal speelt, wil je er nooit meer weg. Er zijn men sen die bij ons zijn gekomen en vervolgens verhuisd zijn naar buiten de stad, maar die blijven wel bij Docos." Die sterke binding is de kracht van Docos, vindt Van der Krogt. Hij verklaart het door in te ha ken op de openingstoespraak van Postma. „De burgemeester had het een paar keer over 'de Docos-familie', maar dat is dus echt onzin. Het zou betekenen dat wij allemaal hetzelfde zijn, maar dat is juist niet zo. We zijn een vriendenclub, in de goede zin van het woord. Iedereen kan bij ons aarden, juist omdat ze zichzelf kunnen zijn." Een andere voorwaarde voor het doorgroeien van Docos zijn de faciliteiten die de club haar leden te bieden heeft. De laat ste jaren zijn die sterk verbe terd. Voor de bouw van de nieuwe tribune werd al een kunstgrasveld aangelegd en op korte termijn komt daar nog een wetra-veld (een mix tussen 'echt' gras en kunstvezels, waardoor het veld intensiever bespeeld kan worden) bij. Het I gaat Docos kortom voor de wind. Zijn er dan helemaal geen problemen? Van der Krogt, na lang nadenken: „Nou I ja, de parkeergelegenheid moet nog verbeterd worden. Maar dat is dan ook het enige." Want ook aan vrijwilligers is bij Docos geen gebrek. De tribune werd helemaal door mensen van de club opgetrokken en ook voor bijvoorbeeld het begelei den en trainen van jeugdteams en ander kaderwerk zijn vol doende mensen te vinden. „Dat komt doordat we een paar jaar geleden al het vrijwilligerswerk hebben opgedeeld in kleine ta- kenpakketjes", zegt Van der Krogt. Zodoende weet iedereen precies waar hij of zij aan toe is en krijg je ook geen situaties waarin de een heel veel doet en de ander er de kantjes vanaf loopt. Bij andere clubs zie je nog wel eens dat drie of vier man de hele club 'dragen'. Als er dan iemand afhaakt of er ontstaat ruzie, heb je meteen problemen. Bij Docos is alles heel gelijkmatig verdeeld. Daar mee heeft de club een stevige basis waarop we door kunnen groeien." TEKST MAARTEN DEKKER Naam: Mark Westerlaken Leeftijd: 27 jaar Beroep: Politieagent Woonplaats: Alphen a/d Rijn DIOK had het in de thuiswed strijd tegen promovendus Eemland moeilijk. Maar dank zij feilloos schopwerk van Mark Westerlaken wonnen de Leidenaars alsnog met 31-23 de wedstrijd. Je bent een onbekende in de ingbysport, maar drukt tegen Eemland een grote en belang rijke stempel op de wedstrijd. „Ik weet het. Ik rugby pas zeven maanden en werd deze zomer gevraagd om in het eerste te spe len. Hiervoor heb ik gevoetbald bij Alpheuse Boys en gebokst. Maar ik heb altijd al willen rug byen. Het gaat me goed af en met die kicks tussen de palen heb ik geen problemen. Dankzij jouw strafschoppen wint DIOK uiteindelijk de wedstrijdZijn dat verborgen talenten? „Ik denk het niet. Ik pak die bal, zet hem goed op de grond neer en schop hem tussen de palen. Dat komt misschien door m 'n voetbalachtergrond, maar echt moeilijk vind ik het niet. En vanmiddag moest het gewoon, omdat je anders misschien wel verliest. Hoe moeilijk is het om na zo'n korte tijd op het hoogste ni veau te spelen? „Ik doe wat er van mp verwacht wordt. Dat betekent hard wer ken in het team en m'n maten niet in de steek laten. Als je dat wel doet, dan hebben zij het moeilijk. Het is gewoon de mou wen opstropen en er flink tegen aan gaan, iedere wedstrijd weer. Van ervaren rugbyers als Robert Broers en Willem Huivenaar heb ik heel veel geleerd, maar ook tijdens de wedstrijden leer ik nog steeds. Rugby is een prachtige sport. Boemerang gooien is een officiële sport in Australië. De waarde van de boemerangs kan oplopen tot 700 gulden. Sydney, 2000. FOTO GPD MARCO HOFSTË GESPROK Mohammed Alij mo: „Als ik een hoteh taurant binnenh komen mensen n me toe met tranen in hun om te zeggen hoezeer ik ven heb veranderd. Op al plekken in de wereld wan kom, herkennen ze mij. dus echt wel groot zijn Maar God is cle grootste." Idem, over kleding en ge van vrouwen: „Alle vrouwen zijn mooit waardevol en hun lichaai heilig. Alles wat Godt waardevol heeft gemaakt, schut, beschermd, verbori en kun je maar moeilijk I ken krijgen. Diamantent zijn bedekt door lagen rot steen te. Parels liggen diep oceaanbodem, beschermt een prachtige schelp en w zijn veel heiliger dan diai ten of parels en dus moeit zij verborgen en beschut! Persoonlijk vind ik datn te veel te koop lopen mei hebben. Dochter Hana Ali in Hun „Hij beschouwde zijn nat (Cassius Clay) als een syn van onderwerping, vansl nij: de baas van zijn oven vader heette Cassius Mm Clay, en die naam werd a hem doorgegeven. Toen! naam achter zich liet, m vrij om de man te zijn dit werkelijk was. Idem, over zijn ziekte (i Parkinson): „Hoe bescheiden hij ookt zoiets maakt je nog bescl ner. Het geeft hem ook et gevoel; het is een soort tn voor hem, want hij besch het als een straf voor zijn trouw. En hij wil daar lit voor boeten dan in het h mauls. Ik denk dat hij h over zijn ontrouw inzit.! lam is dat hoofdzonde in 1. Doordat hij de hele tijt de wereld reisde en doort beroemd was, waren vro zijn zwakke plek, PSV-voetballer Mark va! Bommel in Sportweek: „Als ik balletjes met deï kant voet geef en die kon aan, lijkt mijn spel heelI tain. En door mijn liclm bouw en mijn stijl zieth wieso al arrogant en nol lantuit. Het oogt zo, m absoluut niet zo." Trampolinespringer All lafuerte, over waarom 1 delpunt is van een recla campagne van Ben, in Revu: „Logisch. Ben was een 01 bedrijf, ik was een onbel sporter uit een onbekenA sport. Inge de Bruijn in Nieuw vu: „Iedereen zou eens bovei podium moeten staan, n veel mensen die voor jeji Dat gebeurt er iets metje valt niet uit te leggen, tit overweldigend. Ik zei no, mezelf: ga nou niet huik Maar ik heb toch een tra gelaten. Ik kon er niets tn doen. RKC-trainer Martin Jol Feyenoorder Leonardo Sportweek: „Ik zei vorig jaar nog teg Marcel Brands (manag RKC): je moet hem koj. Was-ie 16. Wat een fan ventje is dat. Idem: „Ik mis de dribbling van Nummer 14 zal best een film zijn hoor, maarikl nog steeds dat iemand a video maakt van alle dn van Cruijff. Want vertel dribbelt er nog?" Idem: „Bij andere clubs moet vier maanden in een ho een halfjaar wachten oi DAF. Hier zei de voorzit! mag mijn Jaguar lenen niet gedaan, maar het it achter vond ik geweldig Chef de Mission Jan Lo in Vrij Nederland: „De tv-rechten zijn nut anderhalf miljard dolk Mensen zwichten makh voor het grote geld. Heel voetballers zullen kiem speelplezier in de spits! renveen in plaats vanh bele salaris op de reserve van Ajax. Idem: „Zelf heb ik ooiteen bi woon bescheiden inko noten als basketbalspt oom van me vond het j dat ik, zo'n aardige jong aanpakte voor sport, i Da t was 25 jaar gele- i den, mijn oom, die nu in de negentig is, is er anders overgaan den- ken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 30