'Je krijgt geen gevarengeld' I Gesprek van de Dag Prinses Diana was vals loeder MAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 Verschoning journalisten De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wil een wettelijke regeling voor bronbescherming door journalisten. De NVJ is verontwaardigd omdat Spits-re- dacteur Koen Voskuil door justitie is gegijzeld. Voskuil weigert de naam te noemen van de bron die de politie beticht van leugenachtig optreden in de zaak tegen een Amsterdamse crimineel. Daardoor zou een veroorde ling van die crimineel in gevaar komen. De NVJ vindt de gijzeling een buitenproportionele maatregel omdat er geen sprake is van een levensbedreigende situatie. De discussie over het zogenoemde verschoningsrecht legt de vinger op het vrijwel volledig ontbreken van ge dragsregels voor journalisten. De beroepsgroep zelf is daar in hoge mate verantwoordelijk voor, omdat jour nalisten in volledige vrijheid willen opereren en wars zijn van overheidsbemoeienis. Dat standpunt wordt met de dag meer onhoudbaar. Geloofwaardigheid is de hoeksteen van de journalistiek, maar die is moeilijker te handhaven in een uitdijende beroepsgroep waarin commerciële belangen een groeiende rol spelen. Zo lang iedereen zich journalist kan noemen zijn kwali tatieve garanties niet te geven. De ene journalist zal wel degelijk een bron hebben die bescherming behoeft, de ander koestert een bron die in werkelijkheid niet be staat. Tegen die mogelijkheid moet de staat zich in re delijkheid te weer kunnen stellen. Vrijheidsberoving in de vorm van gijzeling is echter een zwaar middel, een dwangsom te betalen door de uitgever van de gewraak te publikatie lijkt in de meeste gevallen een gepaster pressiemiddel. Het Kamerlid Dittrich (D66) stelt de instelling van een toetsingscommissie van journalisten voor die in op dracht van de rechter kan vaststellen of de bronbe scherming terecht is. Die suggestie verdient serieuze overweging. Het is echter niet verstandig zo'n commis sie alleen maar uit journalisten te laten bestaan. Jour nalisten zijn niet de enige belanghebbenden in kwesties als deze en ook zeker niet als enige tot oordelen be- Kakkerlakken r Paul Wie zit er te wachten op een documentaire o Verhoeven? Wil niet. Paul Verhoeven is de man van Ro- bocop, Basic Instinct, Showgirls. De man die sensatie films maakt en daar in Hollywood veel geld mee ver dient. Maar om daar nu een documentaire van bijna een uur aan te wijden, dat is misschien toch wat over dreven. Aan de andere kant, Verhoeven is de meest succesvolle en gewaardeerde filmmaker van Nederlandse afkomst ooit. In Hollywood heeft geen enkele Nederlander het zo ver geschopt als hij. Wat is er dan tegen om een film te ma ken over een filmmaker? Vijftig minuten over de maker van seks- en geweldfilms riepen toch wat interessante vragen op, tussen de mo menten dat Paul Verhoeven - die heel veel op een typetje van Kees van Kooten leek en geen seconde zijn.mond kon houden - over zijn jeugd en zijn grote successen aan het verhalen was. Bijvoorbeeld: Is het fout om reusachtige kakkerlakken te bestrijden? Ook als dat betekent dat er duizenden mensen voor sneuvelen? (En het zijn niet zo maar reusachtige kakkerlakken, deze eten een hele keu ken in één hap op en hebben dan nog plaats voor de rest van uw huis). Dat is de vraag die Paul Verhoeven aan de kijker stelt in zijn film Starship Troopers. Zijn antivoord: dan kun je je ook afvragen of het fout is om Hitier te be strijden, als het zoveel mensenlevens kost. Wil schrok daar even van. 'Je afi>ragen of het fout is om Hitier te bestrijden'; voorwaar een boude uitspraak. En Wil bedacht later: misschien is Verhoeven inderdaad niet zomaar een man die films maakt. Misschien is hij wel echt een artiest. En als artiest mag je je dit soort din gen afvragen en moet je dit soort dingen onder de aan dacht brengen. Laat de mensen zich deze vragen maar stellen. Waarschijnlijk denkt iedereen er hetzelfde over, maar dan is er tenminste weer eens over nagedacht. Dat is de rol van de kunstenaar in de maatschappij. Moeten we Paul Verhoeven een kunstenaar noemen? Geen idee. Maar bevlogen is 'ie zeker. En hij denkt abso luut na over wat hij doet. Wil zat niet te wachten op een documentaire over de maker van Turks Fruit, Total Recall, Robocop, Starship Troopers. Basic Instinct en noem al die andere kaskra kers maar op. Maar Wil is blij dat 'ie even gekeken heeft. Behalve dan dat de nachtrust van de familie Buys voor lopig nog wel zal worden verstoord door huizenhoge kakkerlakken. Dat de hemels ogende prinses Diana in le ven over een aantal laag-bij-de-grondse ka raktereigenschappen beschikte, is al ver scheidene malen gesuggereerd. Maar dat is gisteren duidelijker dan ooit bevestigd in een boek van Patrick Jephson. In een voorpublicatie van zijn boek Scha duwen van een prinses in The Sunday Ti mes beschrijft Jephson de prinses als een wraakzuchtig en een bij vlagen vals loeder. Ze schiep er genoegen in mensen tegen el kaar op te zetten, liegen en bedriegen ver hief zij tot een kunst en zij ontsloeg wille- keurig en dwangmatig personeelsleden. Jephson kan het weten, want hij is bijna acht jaar Diana's privé-secretaris en ver trouweling geweest en maakte zo ook de turbulente jaren rond haar scheiding van zeer nabij mee. Jephson verhaalt ook dat Diana het prach tig vond om mensen te shockeren door schuine moppen te vertellen, dat ze ver slaafd was aan chocola, en dat ze vaak ano niem gemene en bedreigende boodschap pen naar semafoons van haar personeelsle den en die van Charles zond. Omdat de prinses volgens Jephson ook al tijd 'fysieke oplossingen zocht voor geeste lijke problemen', was ze niet alleen lid van een fitnessclub, maar vergreep ze zich ook aan chocolaatjes en slikte ze pep- kalme- rings- en slaappillen alsof het dropjes wa- Vanzelfsprekend had de prinses, die in 1997 in Parijs bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen, een niet te stelpen be hoefte aan aandacht. Geestelijk ging ze er na de scheiding van Charles bepaald niet op vooruit. Ze kreeg een neiging tot zelfver nietiging en ontwikkelde paranoïde trekjes. Diana dacht dat ze werd afgeluisterd, dat er op haar werd geschoten en dat 'vijanden' haar auto saboteerden. Jephson schrijft ook: „Ze had zoveel per soonlijkheden dat een rit met haar in de auto de indruk wekte dat je in een busje vol prinsessen zat." En verder: „De tegenstel lingen in haar karakter leidden tot on draaglijke spanningen bij velen in haar om geving." De schrijver Jephson is inmiddels door een deel van de Britse pers gebrandmerkt als een rat. Veel kranten vinden het ongehoord dat Jepson als voormalige vertrouweling van de prinses over Diana's leven uit de school klapt en daar naar verluidt meer dan een miljoen gulden aan verdient. Ook prins Charles en koningin Elizabeth hebben publicatie van het boek veroor deeld, omdat zij het pijnlijk achten voor de prinsen William en Harry, de kinderen van Diana en Charles. Maar Jephson wuift die kritiek weg. Vol gens hem staan er in zijn boek alleen maar positieve dingen over Diana's relatie met haar kinderen. Bovendien neemt Jephson het ook voor Diana op. De schuld voor veel van haar geestelijke ellende legt hij bij Buckingham Palace. Jephson is er namelijk van overtuigd dat Diana bij Charles was ge bleven en zich niet als rebel had gemani festeerd, als het koninklijk huis - zelfs in een laat stadium - ook maar iets van warm te, begrip en aandacht voor haar hadden getoond. Het gevoel echter dat zij voortdu rend werd afgewezen, transformeerde in haat. Zo noemde ze de koninklijke familie 'de Duitsers' (naar hun afkomst). En de collectie juwelen die ze had gekregen be schouwde ze als een beloning 'voor de hel se jaren met die klotefamilie'. En Jephson zegt dat hij weet waar hij over praat. Hij werd zelf naar eigen zeggen in 1996 het slachtoffer van Diana's grillige persoonlijkheid. Op een dag verscheen op zijn semafoon de boodschap: 'De baas weet van van je dislöyaliteit en je buiten echtelijke affaire'. Jephson nu: „Hoe goed haar bedoelingen ook mochten zijn, mijn bazin had een mes in haar handtasje: het was lang, gekarteld en snel." CORRESPONDENT Het recruterenvan menselijke proefdieren Ze zijn onmisbaar voor de farmaceutische in dustrie. Zonder hun medewerking kan een ge neesmiddel niet op de markt komen. Nadat de research is afgerond en het middel bij dieren is getest, komen de menselijke proefdieren in ac tie. Vrijwilligers die hun lichaam én hun geest - voor geld - beschikbaar stellen. Een enkeling doet mee uit ideële motieven. Sommige proefpersonen bevalt het leven in die klinieken zo goed, dat ze er hun werk van maken. Kris, kras het land door. Van een onderzoek voor een pil tegen kanker naar een project waar een medicijn tegen de pressiviteit wordt getest. Het klinkt een beetje bizar, vindt de 23-jarige Sebastiaan Draaisma uit Sluis zelf, maar hij heeft een prachtig en goed betaald be roep. Een job waar hij zich nau welijks voor hoeft in te span- Draaisma meldt zich regelmatig bij Kendle, één van de twee grootste commerciële instituten in Nederland dat onderzoek naar nog niet geregistreerde ge neesmiddelen doet. Dit onder zoek heeft meestal plaats in op dracht van de farmaceutische industrie. Soms is een medisch specialist of de overheid de op drachtgever. Kendle is een Amerikaans bedrijf. Een proefpersoon verdient, af hankelijk van de te verwachten narigheid, tussen de 150 en 200 gulden per dag. De hele dag op bed liggen of dagelijks een gy naecologisch- of darmonder- zoek ondergaan wordt beter be taald dan af en toe een pilletje slikken waarbij de verwachting is dat er amper bijwerkingen komen. „Je krijgt dus geen ge varengeld, want echt alle moge lijke bijverschijnselen zijn van te voren in een protocol geïn ventariseerd. Je krijgt geld voor geïnvesteerde tijd en ongemak ken", vertelt manager Arja van der Donk van Kendle. Draaisma wil tot z'n 40ste proefpersoon blijven. „Er zijn wel eens mensen die vragen of ik niet bang ben dat ik over 30 jaar iets nadeligs ga ondervin den. Neen, eigenlijk niet. Ik leef behoorlijk gezond, rook niet, houd niet van drank en als ik achter een bus sta, krijg ik toch ook een zooitje risico over me heen." Hij heeft ondermeer aan de wieg gestaan van nieuwe medi cijnen tegen kwaadaardige kan kertumoren, blindheid bij sui kerziekten, reuma en depressi viteit. Voor prikken is hij niet bang, want er wordt aan het be gin van ieder onderzoek meest al een canule ingebracht, een soort infuus, waardoor deze medische handeling amper overlast oplevert. Van bijwer kingen merkt hij eigenlijk nooit iets. „Soms word ik weieens een beetje slaperig, duizelig of vermoeid." Een 'collega' van Draaisma, een 52-jarige mevrouw die haar naam niet bekend wil maken, is vrijwilliger geworden, nadat bij haar man kanker was ontdekt. Het geld dat ze ermee verdient, stort ze in de kas van de kan kerbestrijding. „Ik heb tijdens die opnamens heerlijk de tijd voor mezelf. Mijn hobby is kaarten maken en daar heb ik dan alle gelegenheid voor. Ik heb geen codicil, want ik vind het maar een naar idee als ze na mijn dood in me gaan snijden. Ik doe liever iets nuttigs tijdens mijn leven." De onderzoeken naar de medi cijnen die Kendle doet, verke ren in de zogeheten eerste fase. Tijdens dit traject wordt het nieuwe middel voor het eerst bij gezonde mensen toege diend. Dit deel van het onder zoek is er vooral op gericht te achterhalen hoe het genees middel door het menselijk li chaam wordt opgenomen, af gebroken en vervolgens uitge scheiden. Kendle heeft vestigingen over de hele wereld. De Nederlandse unit in Utrecht heeft zes artsen en zo'n 20 verpleegkundigen in Menselijke proefdieren liggen soms weken aan het infuus zonder dat ze van te voren weten welke bijwerkingen ze krijgen. 'Soms word ik wel eens een beetje slaperig, duizelig of vermoeid.' dienst. Er zijn 43 bedden en die zijn voor 70 procent bezet. Per jaar krijgt het bedrijf zo'n 120 aanvragen. Voordat Kendle gaat adverteren voor vrijwilligers, moet de Medisch Ethische Commissie goedkeuring aan de te volgen procedure geven. Een onbepaald deel van de on derzoeken die Kendle uitvoert, wordt door de industrie verder ontwikkeld. Deze groep medi cijnen gaat door naar fase 2. Fa se drie en vier zijn dan weer volgende stappen om het mid del daadwerkelijk op de markt te brengen. Die onderzoeken hebben veelal in ziekenhuizen en bij specialisten plaats. Het komt, vertelt manager Van der Donk, regelmatig voor dat Kendle voor verschillende far maceuten een gelijksoortig middel test. „Onze kr acht zit in onze onafhankelijkheid. Wij hebben er geen enkel belang bij of het middel ook daadwerke lijk in de handel komt." Kendle recruteert de proefper sonen middels advertenties in de dagbladen. De medische keuring is streng. Als tijdens die keuring wordt geconstateerd dat de vrijwilliger ziek is, wordt hem dat meegedeeld. Kendle is namelijk verantwoordelijk voor de gevolgen van de behande ling. Er kan tot één miljoen gul den voor geleden schade wor den geclaimd. Als de proefper soon bepaalde medische gege vens verzwijgt, wordt dat uiter aard problematischer. Als beroepsvrijwilliger doet Draaisma zo vaak mee als me disch mogelijk is. Er is namelijk een regel die de proefpersonen tussen de verschillende onder zoeken 90 rustdagen voor schrijft. „Maar als je bij ver schillende instituten werkt, is dat niet helemaal te controle ren", weet Draaisma uit erva ring. Hij doet het werk nu vier jaar en een groot deel van z'n sociale leven heeft meer in de klinieken dan thuis plaats. „We, een groepje vrienden, bellen el kaar ook altijd buiten de opna men op of we aan een volgend onderzoek mee gaan doen. Je leert elkaar tijdens die projec ten heel goed kennen, want je bent soms wel twintig tot dertig dagen achtereen intern." Het verblijf in de unit bij Kendle is strak georganiseerd. Bezoek is meestal niet mogelijk. Eten en drinken gebeurt volgens een FOTO ARCHIB strak schema. Koffie, alcohi chocolade en roken zijn nie toegestaan. En voor een o\f treding (bijvoorbeeld te laai tafel) staat 50 gulden boete. „De onderzoeken zijn nami onbetrouwbaar als de vrijwi gers zich niet voor 100 proc Ja| aan de afgesproken regelsh no den", licht Van der Donk to 1[v Tijdens de langere opname het soms toegestaan om-o der begeleiding van een ver pleegkundige - even buiten m luchtje te scheppen. Draais „Logisch, want Kendle is tij- dens je verblijf verantwoord lijk voor je welbevinden. D als je buiten flauwvalt, hen zij een probleem." E NIEUWENHUUSE n. D. Iets voor za en zo korter en mysterieuzer. Zo werd in het begin nog nauwgezet beschreven welke ingrediënten ik voor de warme maaltijden in het weekeinde diende aan te leveren. Nu kan het gebeuren dat ik ergens halverwege het briefje de vage zinsne de 'Iets voorza en zo'aantref. Na een tijdje naar deze mededeling te hebben gestaard, was mij duidelijk dat ik werd geacht naar eigen be lieven invulling te geven aan de maaltijdvoor ziening. Zo mogelijk nog irritanter zijn de boodschap pen die gedetailleerd beschreven lijken, maar waarvan in de praktijk de handreikingen voor een succesvolle aanschaf schromelijk in gebre ke blijven. Wat te denken bijvoorbeeld van de opdracht tot de aanschaf van 'Maandverband Always Groen'. Always Groen bestaat niet. Alle pakjes Always die ik in een schap met de om vang van een blinde muur aantref zijn van de zelfde groen/blauwe kleur. Alleen de opschrif ten verschillen. Je hebt Always Ultra en Always Ultra Night, Always Ultra Light (waarschijn lijk bedoeld voor bestuursters van kleine een- motorige vliegtuigen), Always Ultra Bright (voor vrouwen met smetvrees) en Always Ultra Right (voor menstruerende leden van rechts-reactionaire splintergroeperingen). Uit eindelijk kies ik na een kwartier dubben voor wat mij de meest veilige oplossing lijkt: een pakje van elk uit het hele spectrum Always. Voor hetzelfde dilemma sta ik bij vrijwel elk product dat voor de persoonlijke verzorging dient te worden aangeschaft. Aangezien ik 's morgens om zes uur moet opstaan en mezelf heb aangeleerd om in het donker ('s zomers schemerdonker) van de badkamer gebruik te maken om mijn familieleden niet te wekken, heb ik geen idee van merken en soorten. Ik ge bruik alles op de tast (opschriften in braille, dat zou handig zijn). De keren dat ik noodge dwongen mijn 4-jarige zoontje meeneem naar de supermarkt, discussiëren we verhit over het merk shampoo en de soort gel die wij thuis ge bruiken. In alle gevallen heeft hij gelijk. Nu ik een zekere routine heb opgebouwd in het doen van de wekelijkse boodschappen, kan ik het zonder lijstje. Met mijn ogen dicht vind ik de weg door het onnavolgbare gangenstelsel en zoals een vleermuis insecten uit de lucht vangt, zo pak ik de producten die ons gezin weer een aantal dagen draaiende moeten houden. En hier wreekt zich het grote verschil met de zelf denkende koelkast: ik weet wel wat er allemaal in de koel- en voorraadkast gaat, maar het ontgaat mij ten enenmale wat er door de week allemqal weer uitgaat. Dat leidt tot een enorme opeenhoping van artikelen die in mijn bele ving elke week aanvulling verdienen, maar in de praktijk (nergens veranderen smaken zo snel als in een gezin met opgroeiende kinderen) incourant zijn geworden. Complete planken vullen zich met dozen Kapitein Koek, pakken Taxi, flessen Yovol, pakken Finse Ronde Knac- kebrot en genoeg blikken Frankfurter Worst om een verjaardagspartijtje van André Hazes tot een doorslaand succes te maken. Na weken van min of meer zelfstandig bood schappen doen, wordt deze zelfdenkende koel kast komende donderdag weer gewoon met een lijstje op pad gestuurd. Dit keer gevuld met producten die ik allemaal niet moet aanschaf fen. Prins Johan Friso, de tweede zoon van ko ningin Beatrix en prins Claus, viert van daag zijn 32ste ver jaardag. De prins, die weinig in het open baar verschijnt, viert zijn verjaardag in zijn woonplaats Londen. Johan Friso werkt sinds twee jaar bij een Amerikaanse bank in Londen. De vroegere Britse televisiepresentatrice PAULA YATES is zaterdag onder grote be langstelling begraven op het kerkhof van de St. Mary Magdalene-kerk in Faversham in het graafschap Kent. Haar ex-echtge- noót Bob Geldof, hun drie kinderen en Ya tes' dochtertje uit haar relatie met INXS- zanger Michael Hutchence waren onder de aanwezigen. Ook Yates' moeder, met wie zij al vijf jaar ruzie had, was erbij. Yates (40) werd vorige week zondag dood aange troffen door haar vierjarige dochter Tiger Lily uit haar relatie met zanger Michael Hutchence, die in 1997 zelfmoord pleeg de in een hotelkamer in Sydney. De oor zaak van Yates' dood is nog niet bekend. De Iraakse president SADDAM HUSSE heeft een kopie van de Koran geschrei met zijn eigen bloed in plaats va inkt. Volgens het officiële Iraakse pers reau heeft het calligraferen hem drie,1 gekost. Het besluit om het werk te ver ten nam hij op zijn zestigste verjaard? 1997, met de bedoeling 'mijn dankba heid te tónen aan de Almachtige' JOLANDA heeft zaterdag het Big-Brot huis verlaten. De vrouw die zich aanh begin van het programma presenteer een extravagante exhibitioniste verlaj terug naar haar gezin. Wat haar preci Het Huis heeft gedreven, is niet heleno duidelijk. Heimwee speelde een rol, daarnaast miste ze 'de uitdaging'. Ji speelde een vrij prominente rol in B ther. Medebewoner Leo flirtte met ha met Mohammed Ali kreeg ze stevigei Het leek er dus op dat ze kreeg wat ze zocht: het gevoel deel uitte maken v? een commune. Toch ging ze eerderde week naar de dagboekkamer om met! Brother te praten. Ze vroeg of ze de a ren mocht aansporen om haar alsata te nomineren. Ze kreeg daarvoor geef stemming en werd donderdagavond genomineerd. Blijkbaar bleef ze onrtë want zaterdag kroop ze opnieuw boekkamer. Jk wil weg", zei ze een# dig. Ze ziet er heel onschuldig uit, maar volgens het laatste boek over Dj ze eigenlijk een loeder. fOTo- De zelfdenkende koelkast duikt de laatste we ken weer op in elk verhaal over de zegeningen van internet. Elke fles melk en elke doos boe renmetworst die dit apparaat langs de norma le weg verlaat, wordt door een infrarood oog geregistreerd in het geheugen, opgeslagen op een elektronische boodschappenlijst en vervol gens besteld bij een melkflessen- en boeren metworstleverancier die ergens op of langs de elektronische snelweg domicilie heeft gekozen. Bij ons thuis ben ik voorlopig nog de zelfden kende koelkast. Nu de jongste naar de basis school is en mijn echtgenote haar werktijden heeft uitgebreid, komt er een abrupt eind aan het mij acht jaar succesvol drukken van welke huishoudelijke taak dan ook. Sinds kort doe ik de wekelijkse bood schappen en rij ik als een lid van een zo juist ontdekte indianenstam uit het Amazonegebied met grote venvonder- de ogen m'n karretje langs schap pen met levensmiddelen. Voor deze wekelijkse bezoeking kreeg ik van mijn eega aanvankelijk •n lijstje mee. Een heel gedetailleerd lijstje, dat geen enkele ruimte overliet aan mijn fantasie. Elk door mij aan te schaffen product stond er minutieus op beschreven, tot en met de kleur van de verpakking aan toe. Het grote mankement van dit lijstje was alleen dat het niet de productroute van de supermarkt volgde, waardoor ik. om alles bij elkaar te zoeken, op een middag ongeveer zestien keer het doolhof van gangen en schappen aflegde. Al naar gelang mijn ervaring toeneemt, wordt het lijstje dat ik van huis meekrijg met de week

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2