Groningen slordig in afwerking aap Stam moet zaterdag onder het mes Sport ransfer Van Halst onzeker Marbus loot NEC uit erzoeningsgesprek Iriaanse en Witschge VdH ANDAG 25 SEPTEMBER 2000 parta verslaat Volendam 'ft verdam Sparta is door naar de tweede ronde van de Amstel p. De Rotterdammers versloegen zaterdagavond op Spangen béi [stedivisieclub Volendam met 3-1. Volendam kwam door een elpunt van Rose op 0-1. Maar nog voor rust brachten topsco- Elkhattabi en Langerak Sparta op 2 -1In de tweede helft oeide de thuisploeg er op los, maar Volendam kon er niet van ofiteren. In de slotminuten maakte Marbus 3-1. KC rond met Petrovic iLWiJKZejlko Petrovic keert terug op het oude nest. RKC in de Joegoslavische middenvelder de ideale opvolger voor ini jan Govedarica die wegens een gescheurde kruisband dit sei- »n niet meer in actie komt. Petrovic heeft overeenstemming :r een contract tot de zomer van 2002 met de club uit Waal- f jk bereikt. Petrovic speelde de afgelopen twee seizoenen voor ivva Reds Diamonds in Japan. Daarvoor was de middenvel- actief voor PSV, RKC en FC Den Bosch. Petrovic moet van- £fj ig nog wel een medische test ondergaan. dfe 'k larta zoekt nog algemeen directeur [Terdam Sparta is nog steeds op zoek naar een algemeen di- teur. Na een eerste ronde, waarin een zestal kandidaten rd gepolst, kwam één gegadigde naar voren. Later werd die nog ongeschikt bevonden. Om die reden is Sparta een nieu- soüicitatieprocedure gestart. „We zijn weer in gesprek met e kandidaten", zegt tijdelijk algemeen directeur Peter van :Burg, die te kennen heeft gegeven deze functie te blijven be den totdat er een opvolger is gevonden. „Zodra ik de nieuwe n heb ingewerkt, stop ik. We zoeken eigenlijk een schaap i vijf poten", beseft Peter van der Burg. „Zo'n man moet op :lgebieden kennis van zaken hebben." oosscn levert aanvoerdersband in rERDAMSparta-verdediger Steve Goossen heeft zaterdag- nd voor het bekerduel met Volendam zijn aanvoerdersband eleverd. Als gevolg van het onderzoek dat de KNVB heeft in leid naar aanleiding van het spuugincident met PSV'er Ma- KezmELn legde Sparta zijn aanvoerder een boete op in een |ing de KNVB mild te stemmen. Algemeen directeur Peter der Burg: „Als de KNVB verneemt dat wij hem al hebben Vi loet, zal de straf mogelijk wat minder zwaar uitvallen." Vol- itu is Steve Goossen accepteert hij alleen een boete van de trai- met wie hij juist even tevoren een gesprek had gehad. Die ïte ner, Dolf Roks, had hem gewezen op zijn weinig professio- e gedrag. „Goossen is teleurgesteld in het management en f irom heeft hij zijn aanvoerdersband ingeleverd," aldus Spar- oefenmeester. Volgens Van der Burg was de boete wel dege- opgelegd door trainer Roks. Steve Goossen voelde zich nvvel gekrenkt in zijn trots en had meteen al besloten niet >er aanvoerder te willen blijven. >j jax werkt me tegen n5| HEDE GPD van Halst wil dolgraag Borussia Mönchenglad- de Duitsers zien een wjisfer van de Ajacied ook "-zitten, maar de overgang de middenvelder wordt ralsnog tegengehouden zijn werkgever. „Ik moet ik heb een club, maar nu oli kt Ajax aan alle kanten te- Ik snap er niks meer baalt Van Halst. Sinds ;omst van Co Adriaanse als ler is er voor Van Halst i plaats meer in de Arena, li orussia Mönchengladbach ft grote ambities, maar de i is dit seizoen moeizaam ;ang gekomen in de Twee- Bundesliga. Van Halsts vroegere trainer bij FC Twente Hans Meyer heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij zeer gecharmeerd is van de defensieve middenvel der. Bij Borussia MG speelt op dit moment al een andere oud-speler van EC Twente, Berthil ter Avest. Van Halst, die inmiddels weer in Hengelo woont, zegt geen idee te hebben wat Ajax voor hem vraagt. „Het schijnt dat ze heel hoog in de boom zitten. Persoonlijk kom ik er met Borussia wel uit, dat is het probleem niet. En bovendien wil ik heel graag nog een keer in^Duitsland voetballen. Maar ja, zolang Ajax niet wil mee werken, kan ik niet meer doen dan afwachten." FC Utrecht gaf gistermid dag FC Groningen een les je in doelmatigheid. De promovendus kreeg na de snelle openingstreffer van Drent voldoende mogelijk heden om de voorsprong verder uit te breiden, maar verliet uiteindelijk met een 1-3 nederlaag het Ooster- parkstadion. GRONINGEN ANP Groningen ging voortvarend van start. Een fout van Utrecht middenvelder Groenendijk werd genadeloos afgestraft. Het duo Hugo en Drent vond el kaar, waarbij de laatste de bal over doelman Wapenaar stiftte. Groningen regisseerde en do mineerde vanaf dat moment de wedstrijd. Terwijl de elfduizend toe schouwers in het Oosterpark wachtten op de tweede treffer van de thuisploeg, was het Utrecht dat in de 33ste minuut gelijk kwam. Een hoekschop van Groenendaal belandde op het hoofd (van Zwaanswijk, die onhoudbaar raak kopte. In de 73ste minuut deelde Utrecht de genadeklap uit. Een voorzet van Van den Bergh kwam op het hoofd van Clusce- vic terecht, die doelman Beu kenkamp kansloos liet. Zes mi nuten later werd de voorsprong door een strafschop van Van den Bergh uitgebreid naar 1-3. Groningen was geknakt Twente - De Graafschap De tweede overwinning voor FC Twente is binnen, maar in Enschede genoten de toe schouwers vooral van de zon. In een zeer povere wedstrijd versloegen de Tukkers gisteren De Graafschap met 3-1. De cij fers camoufleerden de armoede in het Arke-stadion. Bij De Graafschap was het improviseren geblazen. Het moest aantreden zonder het ge blesseerde spitsenkoppel Vis- caal/Tumba. Turpijn en Splin ter namen de plaatsen in. Erger was dat het duo Nok/Redeker centraal achterin voor het eerst dit seizoen in actie kwam. Vooral voor Redeker liep de competitiestart uit op een klein drama. De verdediger liep al na een kwartier tegen het eerste geel op, twintig minuten later gevolgd door een tweede boe king en dus 'rood'. Dat gebeur de nadat hij zich kinderlijk had laten provoceren door een schijnstruikeling van De Witte en de Twente-speler omver duwde. Het betekende een dikke streep door de Doetinchemse hoop op een stunt, want het stond op dat moment al met 1 - 0 achter en de wedstrijd viel in het slot. Vennegoor of Hesse- link had FC Twente uit het niets in de 23ste minuut op voor sprong gebracht met een uit Fortuna Sittard - Vitesse 1-4 (0-4). 21. Amoah 0-1, 27. Sikora 0-2, 33. Peeters 0- 3, 42 Amoah 0-4, 50. Roest 1-4. Scheids rechter: Buiting. Toeschouwers: 7500. Ge le kaart: Kreek (Vitesse). FC Groningen - FC Utrecht 1-3 (1-1). 3. Drent 1-0, 33. Zwaanswijk 1-1, 73. Glus- cevic 1-2, 79. Van den Bergh 1-3 (straf schop). Scheidsrechter. Van der Ende. Toeschouwers: 11.057. Gele kaart: Elshot, Hugo, Gregoor van Dijk (FC Groningen), Van den Bergh (FC Utrecht). NAC - Willem II 2-0 (1-0). 16. Steyn 1-0, 90. Broers 2-0. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 13.074. Gele kaart: Doomernik, Gudelj, Cristiano, Schreuder, Van As (NAC), Caluwe, Ceesay, Mariana, Bombarda (Willem II). FC Twente - De Graafschap 3-1 (2-0). 23. Vennegoor of Hesselink 1-0, 38. De Witte 2-0, 71. Bot 3-0 (eigen doelpunt), 86. Turpijn 3-1. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschouwers: 13.000. Rode kaart: 37. Redeker (De Graafschap, 2x geel). Gele kaart: Hulshoff (FC Twente), FrSnkel (De Graafschap). RKC Waalwijk - NEC 0-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 4700. Gele kaart: Koning (NEC). Topscorers: 1. Hristov (NEC), Elkhattabi (Sparta) 7, 3. Drent (FC Groningen) 6. 4. Nelisse (AZ), Amoah (Vitesse) 5. 6. Brug- gink (PSV), Vennegoor of Hesselink (FC Twente), Pacheco (NAC), Anastasiou (Ro- da JC) 4. 10. Van den Bergh (FC Utrecht), Knopper (Ajax), Peeters (Vitesse), Tomas- son (Feyenoord), Caluwé (Willem II) 3. Programma zondag: Roda JC - AZ, Sparta - Willem II, FC Groningen - PSV, Vitesse - FC Utrecht, RKC - FC Twente, De Graaf schap- Feyenoord. EERSTE DIVISIE Programma: vandaag: Heracles - WV, Em- men - Excelsior, Dordrecht'90 - MW, Hel mond Sport - Telstar, Eindhoven - Veen- dam, TOP Oss - FC Zwolle, Cambuur - FC Den Bosch. Dinsdag: Go Ahead Eagles - Volendam. zaterdag: Veendam - Heracles, Telstar - Dordrecht'90, ADO Den Haag - Cambuur, MVV - Haarlem, WV - Helmond Sport, FC Zwolle - Eindhoven, Emmen - FC Den Bosch, Zondag: Volendam - TOP Oss. 1 13 16- 2 13 14- 1 10 10- 2 10 12- 0 10 13- Utrecht-speler Gluscevic (rechts) duellert met Mohammad Allach van FC Groningen. foto anp hans steinmeier Fortuna S. 3 3 0 0 9 7-2 6 3 0 3 9 7-7 4 2 1 1 7 6-5 5 2 1 2 7 8-7 4 1 3 0 6 8-6 5 13 16 7-7 5 2 0 3 6 8-11 6 2 0 4 6 8-12 5 1 1 3 4 10-14 7 1 0 6 3 9-17 5 0 14 1 2-15 haal vanaf de zestien-meter- lijn. Hoe duur de actie van Re deker was, bleek in het vervolg. De vrije trap van Ten Hag ketste via de lat terug in het veld, plaaggeest De Witte sarde De Graafschap door in tweede in stantie raak te schieten, 2-0. Een eigen doelpunt van Graafschapper Bot (3-0) en van Turpijn (3-1) waren na de wis seling van speelhelft de enige momenten waarop het publiek opleefde. Fortuna Sittard - Vitesse Fortuna Sittard-trainer Duut hoopte op de ommekeer na het eerste competitiepunt vorig week bij NEC. Vitesse had za terdagavond maar weinig nodig om die hoop weg te nemen. De Arnhemmers legden de zwakte bij de hekkensluiter (4-1) gena deloos bloot. In alle linies kwam het gebrek aan kwaliteit naar boven. Vitesse-trainer Ronald Koe man, met het UEFA-cupduel donderdag tegen Maccabi Hai fa in gedachten, was redelijk te vreden. Vitesse draaide goed op het middenveld en de kansen werden benut. „Vitesse voetbal de soeverein. Dat na de rust de concentratie wegviel, is begrij pelijk. Kwalijk was alleen dat we onnodige risico's namen. Ge brek aan scherpte kan eigenlijk niet", aldus Koeman. Uitgerekend Amoah leidde de nederlaag van zijn voormalige club Fortuna in. De Ghanees, teruggehaald naar Arnhem, maakte na 21 minuten op aan geven van Diarra 1-0. Daarna ging alles verkeerd bij de thuis club. Erger nog, alles lukte bij Vitesse. Via Sikora, Peeters en opnieuw Amoah kwam Vitesse voor rust op 4-0. In de tweede helft probeerde Fortuna iets terug te doen, maar verder dan een doelpunt van Roest liet Vitesse het niet komen. NAC - Willem II NAC kan zijn geluk niet op. Voor aanvang van het seizoen was lijfsbehoud de doelstelling in Breda, maar door winst op aartsrivaal Willem II (2-0) staat de ploeg van Henk ten Cate ver rassend in de top van de KPN Eredivisie. Bovendien won NAC na 33 jaar weer eens een thuis duel van de Tilburgers en dat telt wellicht nog meer. Dat NAC zijn hoge positie vooral dankt aan het bizarre competitie-programma, deerde de hondstrouwe aanhang na af loop niet. Trainer Ten Cate laat zich echter niet gek maken door alle euforie. „De doelstel ling is nog steeds niet degrade ren. Ik heb me rijk gerekend, met dertig punten blijven we erin. Met dertien punten nu zijn we goed op weg. Die verha len over competitievervalsing zijn gelul. Je moet de winst toch eerst pakken. NAC blijft ook realistisch. We kunnen ons me ten met alle ploegen van plek twaalf tot achttien", stelde Ten Cate vast. De beladen streekderby had een pover niveau, maar de am biance en de inzet van NAC maakten veel goed. De 1-0 in de vijftiende minuut door Steyn was verdiend, al protesteerde Willem II voor buitenspel van de doelpuntenmaker. Doordat NAC verzuimde de voorsprong verder uit te breiden, bleef het duel tot het laatst spannend. Pas in de slotminuten stelde in valler Broers de zege voor NAC veilig. RKC-NEC NEC en RKC vergaten gisteren in Waalwijk dat voetbal spekta kel moet opleveren. In een wedstrijd vol fouten en zonder hoogtepunten bleef het 0-0. Ondanks dat blijven beide clubs het aardig doen in de KPN Eredivisie. De Nijmegenaren misten vooral spits Jack de Gier, die woensdag geblesseerd raakte. Zijn agressie levert gevaar voor in op en dat ontbrak nu tegen RKC. Trainer Neeskens gaf dat na afloop ook toe: „Ik ben bijzon der blij met dit punt. Het was al moeilijk een elftal op te stellen, omdat we zoveel blessures heb ben." Noordwijker Bram Marbus ver richtte zaterdag de loting voor de tweede ronde van de Amstel Cup. De Spartaan hoopte vurig op een thuiswedstrijd, maar zag een uitduel tegen NEC uit de koker komen. Overige wedstrij den: FC Zwolle - NAC Eindhoven - FC Den Bo- sch/RBC Roosendaal PSV 2 - Excelsior De Graafschap /MW - FC Utrecht Achilles 1894 (ama) - FC Twen te Fortuna Sittard - FC Groningen Helmond Sport - AZ WV - TOP Oss Heracles Almelo - Cambuur Leeuwarden De speeldatum voor de tweede ronde is donderdag 19 oktober ai 'in Hofland terug in selectie PSV Stam wordt komende zaterdag ge- lerd aan zijn achillespees. De cen- Go verdediger van Manchester United lan minimaal veertien dagen in het :n zal zo'n twee tot drie maanden i roulatie zijn. Hij is om die reden e£ enavond al niet meer van de partij Champions League-wedstrijd te- PSV. Rotterdamse manueel therapeut ri$ermans bracht dit weekeinde een bezoek aan Jaap Stam, die door hem persoonlijk wordt behandeld. Volgens Hermans zijn de fysieke problemen van de ex-PSV'er te wijten aan het overladen programma van de afgelopen twee sei zoenen. „Hij heeft gewoon te weinig rust gehad. Dit houdt geen mens vol," zegt Hermans. In de eerste wedstrijd van het seizoen, tegen Chelsea om de Charity Shield, voelde Stam iets knappen in een van zijn achillespezen. Daarna bleef hij last houden, waardoor het niet uitgesloten is" dat die pees meer beschadigd is dan doktoren vermoeden. „Het zal bij de operatie wel blijken wat er precies mis is met zijn pees." Kevin Hofland is teruggekeerd in de selectie van PSV voor de Champions League-wedstrijd van morgen tegen Manchester United. De verdediger stond sinds het duel met Dynamo Kiev tien dagen op non-actief vanwege een lichte hersenschudding. Hofland hervatte zaterdag de groeps training. De medische staf van PSV advi seerde de Limburger de eerste twee trai ningen nog wel kopballen te mijden. Als hij vandaag probleemloos de af sluitende training afwerkt, kan Hofland zich vrijwel zeker opmaken voor het duel met Teddy Sheringham. Bij PSV ontbreken tegen de Engelse kampioen Manchester United de revali derende Ruud van Nistelrooy, Eric Addo (knie), Emest Faber (knie) en Adil Ramzi (lies). Tomek Iwan, Robert Fuchs en Ovidiu Stinga ontbreken ook. Het trio heeft van trainer Eric Gerets half augustus te ho ren gekregen dat het mag uitzien naar een andere club. -u ÏDAM ANP emiddeling van Rob Jan- er zaterdag een verzoe- gesprek geweest tussen ho trainer Co Adriaanse en rd Witschge. Jansen is de van de speler en doet an aken met de Amsterdam- jn b. Beide partijen willen de an zo snel mogelijk oplos- rj omdat Ajax toch al zo aam draait. rs schge werd voor het duel wilBC uit de selectie gezet, la' t hij volgens de eigenzin- n oach te weinig trainings- ke I had verricht. „Dat voel- Jtl i een dolksteek in mijn ij bromde Witschge. lij' Adriaanse bestond het leden dat Witschge de s eraf loopt en een bles- (ou voorwenden. Daarop n| I de speler donderdag 11,1 trainen met hersteltrainer an Veen. Witschge kreeg n He woordenwisseling met inse in het bijzijn van de spelersgroep. „Richard is er doodziek van", zegt Jansen. „Ook voor hem kwam het als een verrassing dat hij niet bij de selectie zat. Maar het gaat er nu om dat dit niet escaleert. Conflicten moet je oplossen, binnenskamers." Jansen ontkent overigens dat er Italiaanse interesse is voor Wit schge. Witschge zelf zegt 'teleurge steld te zijn', en bovendien voelt hij zich 'gepiepeld'. Hij was drie weken geleden nog in ternational (voor de wedstrijd tegen Ierland) en is in dit prille seizoen de beste Ajacied. „ïk ben goed bezig en als ik de kantjes eraf zou lopen, zou ik niet zo boos zijn geweest. Dinsdag kreeg ik last van mijn hamstrings, waardoor ik in to taal twee trainingen heb gemist. Nog een stuk of zes spelers hadden last van kwaaltjes en die konden ook niet voluit trai nen. Ik heb me laten behande len, maar dat had hij niet ge- Co Adriaanse tijdens de training van Ajax. Richard Witschge (tweede van rechts) luistert, foto epa yves boucau hoord. Maar dat is niet mijn selingmet hem.' probleem natuurlijk, alleen moet hij niet denken dat ik een bléssure simuleer. Ik train altijd en doe altijd mijn best, daarom kwam het tot een woordenwis- Het gesprek met Adriaanse was van korte duur trouwens, vertelt Witschge. „We hebben even gesproken op het trai ningsveld. Ik ga ervanuit dat ik donderdag voor de UEFA Cup tegen Gent weer bij de ploeg zit. Hoewel, dat dacht ik ook voor de wedstrijd tegen RBC." Co Adriaanse wil voorlopig niet reageren. Van den Hoogenband. Een naam is uiteinde lijk maar een naam, een ding. Van-den-hoo-gen-band. Na verloop van tijd raak je eraan gewend. Maar zo'n waslijst aan lettergrepen, pie-ter-van-den- hoo-gen-band, zeven hele lettergrepen, zeg nou zelf, dat klinkt anders dan Mark Spitz of Ada Kok. Een beetje mededogen met de zwemcom- mentator van de Griekse televi sie is hier wel op zijn plaats. (Ofschoon juist Grieken tegen een stootje kunnen. Het letter- grepengemiddelde dit seizoen van de Panathinaikos-selectie bedraagt 11. Van Olympiakos Piraeus 15,2). Grote kop in de Italiaanse sportkrant La Gazzetta dello Sport na Pieter's eerste greep naar goud: Dio Marino. (God van de zee). Op de volgende pa gina: II Fenomeno di Eindho ven. In geen enkele krantenkop de naam van het fenomeen voluit. Dat krijg je ervan met zoveel letters. De kranten gaan er iets op verzinnen. Bijnamen. Het Algemeen Dagblad deed een greep uit de ve le bijnamen die in de internationale pers de kop opsteken en publiceerde een lijstje. De ene is aar dig gevonden (Down Under ThunderJ, de ande re om meteen te vergeten, de meest gebruikte Hoogie (uit te spreken op de wijze van Boogie Woogie) en ja hoor, daar is-ie weer, de onvermij delijke 'The Flying Dutchman' zal eens ontbre ken. Tom Okker, Wubbo Ockels, Leo Visser, kort om, wie is er nog niet Flying Dutchman ge noemd? (Antwoord: Bergkamp. Die wordt in Engeland Non-Flying Dutchman genoemd, wat weer wél leuk bedacht is). Maar zwemmen kan-ie; onze Hoogie. Goeden snel. En ook voor het overige schijnt Van den Hoogen band helemaal te deugen. Je kunt dat natuurlijk nooit helemaal zeker weten maar zijn uitstra ling geeft ons het vertrouwen dat het goud. hem niet naar het hoofd stijgen zal. Die vader en moeder erbij, op een manier ook: daar is niks overdrevens aan. Gewoon een nuchter oer-Hol- lands 'doe maar gewoon dan doe je gek genoeg' D66 wil een nieuw zwembad in Amersfoort naar Inge de Bruijn vernoemen. OfD66 zich heeft af gevraagd of Inge dat ook wil, verméldt het be richt niet, maar clat zeker Pieter van zulke poes pas niet gediend is staat voor ons als een paal boven water. Géén Pieter van den Hoogenbancl- bad in Geldrop. Het pie-ter- van -den-hoo-gen-band- bacl. (Bij voorbaat ongeschikt voor het organiseren van internationale wedstrijden. Er zijn grenzen). Nederlandse kranten zijn begonnen Van den Hoogenband, nu zijn nie- dailleoogst de spuigaten uit is gelo pen, als VclH aan te duiden. VdH. (In buitenlandse kranten VDH). Welke krant ermee begon is niet meer te achterhalen. De reden wel. Van den Hoogenband en koppen- makers liggen elkaar niet zo. Je denkt dat dieselolie duur is, maar vergis je niet in inkt, kranteninkt in het bijzonder. Liever was het de kranten (en de mi- lieubewegitïg) geweest als Marcel Woucla het zwemmen en de pagina's had gedomineerd. Wouda: kort, krachtig en een enorme wereldwij de inktbesparing. Er is niet veel fantasie voor no dig om bijbehorende koppen te bedenken. Goud Wouda! (Na eerste goud). Wéér Wouda! (Na tweede goud). GOUDdü! (De Telegraaf na derde goud). Toch valt één ding op. Alle bijnamen en afkor tingen van de (inter)nationale koppenmakers ten spijt, slaat het zetcluiveltje in de stukken zelf niet één keer toe. Van den Hoogenband blijft Van den Hoogenband. Vorige week speelde Fejenordam in Hongarije. Van Maaryk Bern liet volgens de Hongaarse kranten onder meer Dudek Jerzik, Busvelt Pual, Pciauve Patric, Thommassom en Vamwomde- rem Hees meedoen. Rob Rensenbrink maakte in Mendoza drie goals tegen Iran. Op het scorebord verscheen het woord Resbnenrinkrob. Als iets iets zegt over de grootsheid van Van den Hoogenband, is het wel dat zijn naam overal ter wereld correct wordt gespeld. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23