Jeroen Dubbeldam slaat terug 'Margriet vaart arrogant, maar arrogant is ze niet' oqp lan Villafuerte valt buiten de medailles Mountainbikers raken verdwaald in tranendal Sydney 2000 Dompeling schiet doel net voorbij IDAG 25 SEPTEMBER 2000 nolodsjikova gouden wissel j* Elena Zamolodsjikova was de gouden wissel in de Rus- i turnploeg. Oorspronkelijk zou de wereldkampioene op 0 nderdeel paard tijdens de Olympische Spelen moeten toe- 1 l Op het laatste moment nam Zamolodsjikova de plaats V mdgenote Khorkina in. Ze bezorgde Rusland het eerste in de tumhal. Khorkina was tijdens de meerkamp op het Ivol op het gezicht geland. Het was reden genoeg voor de Lche coaches om haar tegen zichzelf in bescherming te j* a. Zamolodsjikova behaalde vorig jaar in het Chinese in de wereldtitel op het toestel en voegde nu de olympi- aan het totaal toe. e iland wint teamwedstrijd sabel ien Rusland heeft gisteren het olympisch schermtoer- fgesloten met een gouden medaille in de landenwedstrijd In de finale versloegen de Russen met speels gemak l"j rijk: 45-32. Duitsland won het gevecht om het brons tegen lenië met 45-27. Rusland verdedigde de in Atlanta behaal- t\ met succes. Ploegleider Stanislav Podzniakov behaalde erde olympische gouden medaille, na zijn dubbelslag in (individueel en ploeg). Sfzilië ramt boot Brouwer/Verbeek 1 Carolijn Brouwer en Alexandra Verbeek zijn gisteren in :y tijdens de zevende race in de 470-klasse in aanvaring nen met een Braziliaanse boot. Door een stuurfout van het Amerikaanse team Oliveira/Krahe kon het Nederlandse en botsing in het voordewindse kruisrak niet vermijden, en gat in de romp zeilde het Oranje-tweetal verder en 1 zowaar nog op de vijfde plaats uit. In de achtste race :n Brouwer en Verbeek in hun provisorisch gerepareerde een slechte start, eindigden als zestiende en staan veer- in het klassement. Een medaille kunnen ze vergeten. Matthijsse mag geen foutje meer maken ZEILEN HENK STOUWDAM Jaap Zielhuis voelt zich soms zoals Frank Rijkaard zich tijdens Euro 2000 moet hebben gevoeld. De Ne derlandse zeilers krijgen in Sydney volop kansen, maar missen er ook veel. Dat irriteert de bondscoach, die vooralsnog niet wanhoopt, want op 470 vrou wen na heeft de rest van de Nederlandse vloot nog uitzicht op olympisch eremetaal. De grootste teleurstelling staat voorlopig op naam van Margriet Matthijsse, die als Europees en wereldkampioene wordt geacht goud te ha len. Op basis van haar status en kwaliteiten is dat een reëel uitgangspunt, ware het niet dat de praktijk behoorlijk tegenvalt. Met een vijfde plaats na zes van de elf races heeft de Maasdam- se nog uitzicht op het podium en zelfs op goud, maar ze danst wel op een slap koord. Ze heeft namelijk al een 19de en 24ste plaats gevaren. Dat was ver beneden haar stand en vooral vervelend, omdat die twee bloopers haar races zijn die bij het uiteindelijke resultaat wor den afgetrokken. Matthijsse kan zich in de vijf resterende wedstrijden dus geen slechte klasse ring meer veroorloven, want dan is het over en uit met haar olympisch aspiraties. Er zijn al harde woorden gevallen tussen Mat thijsse en haar coach Zielhuis, die als bonds coach in Sydney ook de verantwoording draagt voor de complete Hollandse vloot. Vorige week, toen Matthijsse een foute koers voer, had hij haar een arrogante manier van zeilen verweten. Die woorden kwamen hard aan en hebben op Matthijsse in elk geval een helende uitwerking gehad, want de twee daaropvolgende races kwa lificeerde ze zich bij de eerste vijf. Maar dat is niet toereikend voor een gouden plak; daarvoor zal de blonde Nederlandse ten minste nog één en liefst twee keer eerste moeten eindigen. De oorzaak van Matthijsse's wankele positie moet volgens Zielhuis voor een deel in haar agressieve wedstrijdmentalieit worden gezocht. „Ze stelde zich in het begin niet tevreden met een vijfde plaats, nam verv olgens te veel risico's en dat pakte verkeerd uit. Zo verkoos zij bijvoor beeld de derde race om links voor de wind te gaan varen, waar de rest van het veld rechts bleef. Toen vroeg ik me af wat haar in hemels naam bezielde. En dat versta ik onder arrogant varen. Daarmee bedoel ik niet, dat ik Margriet ar rogant vind, want dat is ze helemaal niet." Een zeilster van haar kaliber mag niet zo'n fout maken, zou je denken. ,,Dat is nu juist het pro bleem van de besten", riposteert Zielhuis. ,,Die denken te weten hoe het moet en dat kan wel eens fatale gevolgen hebben. Het is wel begrijpe lijk dat Matthijsse alleen maar wil winnen, maar ze zal ook races op zeker moet varen. En dat heb haar duidelijk gemaakt. Zo moppert dan wel, dat ze wel weet hoe ze zeilen moet, maar de volgen de dag bleek ze zich de kritiek toch te hebben aangetrokken, want toen voer ze wel goed." Zielhuis ziet Matthijsse ondanks de twee ram praces nog wel het podium halen en hij heeft zelfs de gouden medaille nog niet uit zijn ge dachten verdrongen. De twee races na haar blunders waren top 5-klasseringen. En ook toen stond ze onder de druk van het moeten preste ren. Matthijsse is gewend om onder spanning te presteren, dat scheelt. Excuses tellen volgens de coach niet meer. ,,Want ze heeft vier jaar kunnen oefenen, waarvan anderhalf jaar in Sydney. Maar ze staat wel met de rug tegen de muur." ot>o nd ympisch stadion in Syd- ordt getroffen door een 1), nplaag. De insecten zor- lor irritatie bij atleten. Js en toeschouwers. Het kprogramma speelt zich in de avonduren af. Het icht trekt de dieren, van ^zo dan gemiddelde grootte, Ie insecten zijn onschul- aar wel vervelend. Het 'oon warme weer heeft iuJ eden eerder dan ge- ell dijk naar Sydney gelokt. '2 lustraliërs is hun aan- leid niets bijzonders, e vele gasten uit de hele een onaangename er- Hoe vervelend de J^kan zijn, bleek in 1988 et parlementsgebouw (2 loofdstad Canberra tij- moest worden ontruimd ë/n is een overschot aan ;n stralische premier John d is trots op wat de or- 'M tie van de Olympische 1 heeft bereikt. ,,De Spe- Sydney zijn de grootste NZ irestatie ooit", jubelde ot Igens Howard laat Syd- mf) n de wereld zien hoe elijk en aimabel het Au- :he volk is. De premier qN" irweldigd te zijn door de loftuitingen die hij de hele wereld heeft ;en. Howard zelf was vaak getuige van prestaties van olympische sporters. Te vaak, zo wierpen kritikasters hem voor de voeten. „Het is mijn taak om onze sporters te laten zien dat het hele land achter hen staat", verweerde Howard zich. Badmintonster Nicole van Hooren heeft toch nog iets aan de Olympische Spelen in Sydney overgehouden: een huwelijksaanzoek. De 27-jari- ge dubbelspeelster uit Rosma len werd twee dagen na haar uitschakeling met Lotte Jona thans in de kwartfinales door haar vriend ten huwelijk ge waagd. Dat gebeurde voor het Holland Heineken House in Darling Harbour. „Heb ;k hier toch nog iets gewonnen", lachte Van Hooren, „want na tuurlijk heb ik ja gezegd." Een Oegandese zwemmer moet zich voor de rechter in Adelaide verantwoorden. De man, 23 jaar oud, wordt ver dacht van seksuele intimidatie van een minderjarige. Hij zou donderdag in Lidcombe een 17-jarig meisje hebben lastig gevallen. De Australische poli tie hield de man zaterdag aan. Het Internationaal Olympisch Comité meldde eerder al dat de accreditatie en het pas poort van de verdachte zijn ingenomen. Een stuk van het dak is giste ren van het olympisch stadion van Sydney afgevallen. Het ging om een aluminium deel van 3,6 meter lang en 40 cen timeter breed. Het stuk stortte neer bij een van de uitgangen van het stadion. Niemand raakte bij het voorval gewond, hoewel er veel mensen bij in de buurt waren. Onderzoek wees uit dat er verder met het dak niets aan de hand is. Als Jeroen Dubbeldam al niet gemotiveerd was een goed figuur te slaan op zijn eerste Olympische Spelen, dan heeft Ludger Beer- baum hem nog een handje geholpen. De Duitser liet in een vakblad weten Dub beldam en zijn paard De Sjiem te onervaren te vin den voor dit soort wedstrij den. Het Nederlandse duo gaf vandaag ondubbelzin nig antwoord door op im ponerende wijze de eerste van drie kwalificatiewed strijden te winnen. PAARDENSPORT RENÉ BANIERINK Koude oorlog? „Dat zijn allemaal van die zware woorden", zegt Jeroen Dubbel dam. Maar de Ne derlandse springruiter kon een voldaan lachje toch niet onder drukken toen hij op het score bord keek. Want het stond er toch echt: 1. Jeroen Dubbel dam, De Sjiem. „Ach, je weet hoe dat soort uitspraken tot stand komen. Ze vragen wat fa vorieten, dan noem je voor Ne derland natuurlijk iemand als Jos (Lansink) en dan zeggen ze: maar Dubbeldam dan? Dan krijg je dit soort antwoorden." Maar, hij kon er toch niet omheen: „Het heeft me wel een beetje geprikkeld", bekende Dubbeldam. „En als je dan bo venaan staat, ook al is het maar een kwalificatiewedstrijd, dan doet dat toch wel goed." De ruiter uit Overijssel had dus een start op maat en hij mocht er terecht heel tevreden over zijn. Slechts drie cómbina- ties lieten alle hindernissen in tact. Dubbeldam en de Nieuw- zeelander Goodin hadden daar van de minste tijdsoverschrij- ding. Tot de drie behoorde ook uit gerekend Beerbaum had de toon gezet. Maar die had het met Goldfever 3 wel heel erg f T I I Jeroen Dubbeldam en Sjiem nemen een hindernis. De combinatie won de eerste van drie kwalificatiewedstrijden. FOTO AP/SUSAN WALSH kalm aan gedaan, waardoor hij 1,25 strafpunt wegens tijdsover schrijding kreeg. Dubbeldam was iets sneller en kwam er met een halve strafpunt vanaf. De reden dat de ruiters het kalm aan deden was duidelijk: de glibberige bodem. Dubbeldam: „Ik had De Sjiem achter al proppen onder de ijzers ge daan. Maar toen ik de eerste combinatie finaal onderuit zag schuiven, heb ik het direct ook voor laten doen. Dat glijden moet je niet hebben, daar wordt een paard onzeker van." Dat was waarschijnlijk ook een beetje het probleem van Carthago Z, het paard van Jos Lansink. De combinatie liep acht strafpunten op. Vooral ook omdat Carthago Z. hij erg gretig was. Jan Tops leverde een keurige rit af met slechts één slippertje. Volgens bondscoach Heins om dat zijn paard Roofs werd afge leid door een meedraaiende ca mera. „Maar over het algemeen ben ik tevreden. De paarden zijn fit en springen goed. Als we vandaag een landenwedstrijd hadden gehad, waren we nog derde geweest, denk ik." Eigenlijk viel alleen Albert Voorn een beetje uit de toon met twaalf fouten. Met zijn su pervoorzichtige paard Lando was hij bezig aan een strakke rit, totdat hij volkomen ver keerd uitkwam voor een dub- belsprong en die compleet af brak. Het gevoel was even weg en dat kostte hem nog twee fouten. „Ik ben heel erg teleurgesteld, vooral omdat Lando zo goed sprong. Hij was iets te voorzich tig, bleef te lang wachten op mij en toen kwamen we volkomen verkeerd uit. Ik had me hier iets anders van voorgesteld." KLEIDUIVENSCHIETEN GPD Twee relatief een voudige missers hebben de Neder landse kleiduiven- schutters buiten de Olympische medailles ge houden. Hennie Dompeling kwam na twee barrages nog het dichtst in de buurt, hij werd vierde. Gijs van Beek, na de eer ste dag nog gedeeld koploper met een foutloos optreden, ging in de slotfase aan de druk ten onder en eindigde op een ge deelde zevende plaats. Hennie Dompeling moest even nadenken of hij nu teleur gesteld of blij was. Hij hield het op het laatste. „Ik heb hier geen training zonder koorts kunnen afwerken en de eerste dag was gewoon niet best met drie mis sers. Als je uiteindelijk via een shoot-off alsnog de finale haalt en vierde wordt, is dat gewoon goed." Tegenover de opmars van de routinier stond de val van de debutant. Gijs van Beek bleef op de eerste dag met slechts twee anderen drie ronden fout loos en liet er aanvankelijk een vierde perfecte doorgang op volgen. Maar in de vijfde ging het mis, Hij miste twee keer en kon toen nog op maximaal 123 treffers uitkomen. „Die waren nog genoeg voor plaatsing voor de Finale, dat wist ik. Maar ik was zo met dat rekenen bezig, dat ik gewoon te laat was voor die voorlaatste duif. Je weet dat je dat niet moet doen, dat reke nen, maar je doet het toch." In de barrage voor drie plaat sen in de finale van zes man, had Van Beek concurrentie van negen schutters die ook op 122 stonden, onder wie Dompeling. Van Beek was de eerste die mis te en afviel. „Dat is de druk en het gebrek aan ervaring." Die heeft Dompeling wel en hij red de het daarom ook. In de finale miste hij echter een keer en daardoor bleef brons net buiten bereik. De Oekraïner Mykola Milchev won de wedstrijd. Prestaties ronduit teleurstellend hi llafuerte sprong hoog, ndigde laag. De zevende iverd hoofdschuddend betraande ogen geïn- I. Een olympische desil- /Galoor de Nederlandse jj inespringer, die boven al lande sprak van de jure- n/'s avond in de schitteren- ^erdome begon voor de springveer uit Zoeter- euforie en eindigde in l7iierte genoot van zijn op de Olympische Spe- ilaatste zich dankzij een e verplichte oefening en S' vrije oefening als G1 barstend van de ambi- laitfr de acht finalisten. In K' Istrijd ging het echter rtf kwam aan het slot van S'ening niet goed uit en Jd, st de trampoline. Weg (i ore, weg medaille. „Ei- uld." itreerd verliet Villafuer- strijdtoneel en hij ver- de tegenslag minuten- °r' t zijn hoofd in de han- Du ngelooflijk dat het fout 1 lamelde de Nederlander na afloop. „Het is een 1 die ik bij wijze van om drie uur 's nachts oeren. En dan dit. Man, et was gevallen, zou ik rste drie zijn geëindigd, T ging het." pet itspraak hoorden zijn ders met gefronste 15 luwen aan, want in de igd »nde had Villafuerte er jk van gegeven tot de ie springers in het veld alf te behoren. Fout ge- nd de Nederlander. Het voorspel was de warming up en in de finale had hij willen toe slaan met een oefening met een hoge moeilijkheidsgraad. Als gevolg van zijn duikeling zal het eeuwig de vraag blijven of Vil lafuerte een medaille had kun nen afhalen. Indien de Zuid-Hollander zijn oefening naar behoren had afgewerkt, zou het nog maar de vraag zijn geweest of de jury had meegewerkt. Want er was zaterdagavond sprdke van een schandaal-wedstrijd. Niet ten aanzien van de winnaar, want de Rus Aleksander Moskalenko sprong letterlijk en figuurlijk boven iedereen uit. De zilveren medaille kwam echter ten onrechte in handen van de Australiër Ji Wallace, die na zijn oefening met zijn coach een show opvoerde, die de jury in de beoordeling meegeteld moet hebben, anders is de (te) hoge waardering niet te verkla ren. In de armen van de trainer liet een uitzinnige Wallace zich namelijk naar het bankje dra gen waar de deelnemers op de uitslag van de jury moesten wachten. Een mooi plaatje dat de Superdome vulde met een orkaan van chauvinisme. Wallace was niets kwalijk te nemen, wel de scherprechters achter de tafel. Dat vond ook Villafuerte schande sprak over Alan Villafuerte verwerkt zijn te leurstelling. FOTO ANP/PAUL VREEKER de kwalijke jurering. „Het was echt ongelooflijk. Zulke slechte juryleden heb ik nog nooit meegemaakt Het thuisvoordeel van Wallace heeft een grote rol gespeeld. Ik praat niet voor mezelf, want de schuld van mijn mislukte oefe ning lag geheel bij mijzelf. Maar de Fransman David Martin had op het podium moeten staan; die is beroofd van een medail le." MOUNTAINBIKE RENÉ BANIERINK Bas van Dooren vond dat hij giste ren had laten zien dat Nederland nog wel een woordje meesprak in het mountainbiken. Wie de wedstrijd zag, kon daar mee in stemmen. Maar de kille cijfers gaan de boeken in. En die zijn ronduit teleurstellend: Corine Dorland zaterdag zeventiende, Van Dooren en Brentjens giste ren elfde en twaalfde, terwijl Patrick Tolhoek in zijn laatste grote wedstrijd de finish niet eens haalde. Bondscoach Leo van Zeeland stak zijn ongenoegen dan ook niet onder stoelen of banken. Wat er met Tolhoek was ge beurd, wist hij niet, en Dorland en Brentjens kwamen niet in hun ritme. Van Dooren streed ten minste tot aan de laatste ronde om het brons. Maar juist hij werd bij zijn ul tieme aanval op de Zwitser Sau- ser voor de zoveelste keer dit jaar getroffen door pech: een lekke band maakte een eind aan zijn illusies. „Topsport is hard en dit hoort erbij", bleef de 27-jarige renner uit Raven- stein er tamelijk nuchter onder. Opmerkelijk, omdat het al de derde keer dit jaar was dat hem daardoor een hoofdprijs uit handen werd gerukt. Hetzelfde gebeurde in een wereldbekerwedstrijd in Mexi co, op het WK in de Sierra Ne vada en nu dus gisteren. „Natuurlijk is het frustre rend", zei Van Dooren. „En de emoties zullen straks ook nog wel komen. Maar kennelijk is dat dit jaar mijn lot. Je hebt leuk meegedaan, maar je komt niet in de boeken. Ik heb er nog even aan gedacht om helemaal te stoppen na die lekke band. Maar afstappen in een olympi sche wedstrijd, dat kun je ei genlijk niet maken. Dus heb ik er maar een nieuwe band opge zet." De voldoening moest hij ha len uit het feit dat hij lang mee- kon met de wereldtop, zoals het hele seizoen. „Ik had na de start even moeite de juiste versnel ling te vinden. Maar daarna voelde ik me goed. Nee, ik heh me niet gek laten maken, heb steeds mijn eigen race gereden. Toen ze in de slotfase vooraan gek begonnen te doen, ging ik er vanuit dat ze elkaar wel ka pot zouden rijden en dat ik er wel een paar ging oppikken in de laatste ronde. Helaas mocht het niet zo zijn." Eigenlijk had Van Dooren dus de meeste aanleiding om hevig teleurgesteld te zijn. Maar niet hij maar titelverdediger Bart Brentjens zat in zak en as. Het telefoontje van coach Peter Mueller 's ochtends had hem niet geholpen. Erg inspirerend had het 'je moet winnen' ook niet gewerkt, misschien wel averechts. „De laatste dagen heh ik mis schien wel teveel gedacht dat ik Met Paola Pezzo en Miguel Martinez wonnen afgelopen weekeinde twee grote maar niet geheel onomstreden mountainbikers de twee olympische titels. De Itali aanse glamourgirl Pezzo, die haar titel prolongeerde, werd in 1998 betrapt op hel ge bruik van nandrolon, maar werd vrijgesproken nadat ze had aangetoond dat haar li chaam het zelf had geprodu ceerd. Het Franse onder deurtje Martinez, derde in 1996, is door dopingzondaar Jerome Chiotti genoemd in een omkoopaffaire. Martinez (1.64 meter en 52 kilo) zou vorig jaar 50.000 Franse franc hebben ontvangen van Chiotti in ruil voor de Franse nationale titel. hier titelverdediger was en dus dat er veel verwacht werd", gis te Brentjens naar zijn off-day, die gepaard ging met een pijn lijke 'spanning' in zijn rug. „Ik blokkeerde direct in het begin, kwam niet weg in de drukte. Toen was de wedstrijd al verloren. Ik had nog wel een opleving maar toen waren de eersten al veel te ver weg. Dit is een grote teleurstelling, maar meer ook niet. Het leven houdt na vandaag niet op", aldus Brentjens die echter in zijn speurtocht naar een nieuwe werkgever wel een steuntje in de rug had kunnen gebruiken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21