Leidsch Dagblad Milosevic staat op verlies 'Ahold kan Leidse ruïne redden' Autoloos en kinderrijk Goud voor Cathy Freeman o qp Doping Hunter werpt schaduw over Jones Nederland faalt in aanpak internationale autodiefstal 'Godsdienst belangrijker dan lezen en taal' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD - ANDAG 25 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 itival laat [levenslied jaar volle edte zien iaien doden ee surfers haai heeft vandaag voor ust van Zuid-Australië een irige Australische surfer iod onder de ogen van metgezellen die niets den uitrichten. Alleen n i ken van zijn plank zijn tot loe teruggevonden. In het keinde kwam in Australië Ial een 25-jarige surfer uit jvv-Zeeland om door een eaJ val van een haai. In het He len van Australië worden vlo er haaien gezien. Elk jaar er ongeveer zeven aanval- Gemiddeld valt daarbij dode. hotse baby krijgt rkeerd' hart Schotse baby heeft een transplantatie ondergaan, rbij de donor een andere Èoep had dan het jonge- Er was geen hart be ar met een correcte oep. Artsen hebben het om maar op gewaagd i 'verkeerd' hart en een mAwe techniek. egang ECN 1 ülokkeerd groep activisten heeft van- 01) gen de toegangspoort van Energie Onderzoeks Cen- (ECN) in Petten geblok- d. De actievoerders pro den zo'n tachtig interna- ale atoomdeskundigen te- te houden die door het zijn uitgenodigd voor een es over kernenergie. De werd gehouden door WI- 'orld Information Service lergy, die al 21 jaar inter- inaal actief is tegen kern- «Jtse opluchting afketsen fusie Iroot-Brittannië is opge- 0(|l gereageerd op het afket- van het fusie-overleg tus- KLM en British Airways, eigenwijze en trotse' Ne- indse maatschappij was geschikte partner voor stellen analisten. Inmid- wordt Swissair genoemd ieuwe partner voor BA. el oliereserve markt brengen s m ivolging van de Verenigde n is Nederland ook bereid deel van zijn oliereserves Ie markt te brengen. Mi gs r Zalm (financiën) heeft gezegd na afloop van de (H idering van het Interna- lal Monetair Fonds in g. De minister wijst er op het huidige prijsniveau fnstig is voor de ontwik van de wereldeconomie inflatie. „Het is goed dat lieproductie wordt uitge- zodat de wereldecono- ivordt bevorderd." \NDAAG 32 PAGINA'S (nland nland iur en Kunst I* omie Positie van de vrouw nog niet zo slecht bij firma Krantz Zonen 11 Vrijwillige brandweer lijkt tij tegen te hebben 13 Roelofarendsveen loopt weer uit voor het jaarlijkse Jeugdbloemencorso of en Samenleving. ij rek van de Dag indheid isieprogramma s M DRUKKERIJ iÉDELTABACH Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071) 541 53 82 Einduitslag op zijn vroegst vanavond De Joegoslavische president Milosevic lijkt af te stevenen op een gevoelige nederlaag bij de gisteren gehouden presidentsverkiezingen. Volgens de eerste uitslagen ligt Milosevic ver achter op oppositiekandidaat Kostunica. in de eerste ronde de absolute meerderheid heeft gehaald. „Wij geloven dat we al in de eerst ronde hebben gewonnen. Maar zelfs als er een tweede ronde nodig is, beschouw ik dat als een grote overwinning om dat Milosevic niet langer een onaantastbaar leider is", zei Kostunica. Woordvoerders van Milosevic' partij suggereerden vanochtend dat Milosevic 43 procent van de stemmen zou hebben gekregen en Kostunica boedapest hans gertsen correspondent De oppositie claimt ook winst bij de gelijktijdig gehouden ver kiezingen voor het federale par lement en voor Servische ge meenteraden. De opkomst in Servië was met ruim zeventig procent hoog. In Montenegro, waar alleen pro-Milosevic-par- tijen aan de verkiezingen deel namen, was die juist laag: am per 24 procent. Het lijkt erop dat Kostunica al 41. De einduitslag wordt op zijn vroegst vanavond verwacht. Verrassingen zijn mogelijk. Vol gens nog onbevestigde berich ten zijn vannacht alle vertegen woordigers van de oppositie uit de Centrale Kiesraad verwij derd. Die raad moet de einduit slag vaststellen. Zou het tot een tweede ronde komen, dan ziet het er slecht uit voor Milosevic. Anders dan Kostunica kan hij niet op veel extra stemmen rekenen. Zowel de Servische Radicale Partij (SRS) van Seselsj als Draskovic' Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO), die gisteren nog met kansloze eigen kandidaten meededen, hebben gezegd Kos tunica in de tweede ronde te steunen. De goede resultaten van de oppositie zijn des te op merkelijker omdat de verkiezin gen allesbehalve vrij en eerlijk waren. De oppositie had nau welijks toegang tot de staatsme dia, honderden aanhangers van de oppositie zijn de afgelopen weken gearresteerd en de stem busgang zelf verliep verre van rimpelloos. Volgens het onaf hankelijke Centrum voor Vrije Verkiezingen en Democratie was er in honderden stembu reaus sprake van ernstige onre gelmatigheden. Pagina 5: Man stemt ongehinderd 53 keer op Milosevic leiden De Witte Singel in Leiden was gisteren voor één dag voor de kinderen. Geen auto kwam langs de afzettingen: de bewoners van de statige weg deden mee aan de Europese autoloze zondag. Buurtcomité Vreewijk, dat samen met de gemeente een aantal attracties had gere geld, greep de gelegenheid aan om nog eens duidelijk te maken dat er hoognodig verkeersmaatregelen op de Witte Singel moeten worden genomen. Overigens werden de festiviteiten op de Witte Singel niet buitengewoon druk bezocht. Ook de politiek liet het - meent het wijk- comité - aardig afweten. Pas aan het einde van de middag ontwaard- den de bewoners een kleine delegatie van Groen Links. „En we hebben de burgemeester langs zien fietsen. Maar ja, die woont hier." In Leiden ging zondag tijdens de autoloze zondag ook de Zoeterwoudseweg dicht tussen de Tomatenstraat en Lammenschansplein. Het wijkcomité Cronesteyn hield daar tal van kinderspelen. De belangstelling in Kat wijk voor de door GroenLinks georganiseerde autoloze zondag was klein. De auto's stonden gisteren rondom de Katwijkse kerken en voor de zondagfietstocht meldden zich slechts 25 deelnemers. FOTO HIELCO KUIPERS Amerikaanse brievenactie voor behoud muurresten Vrouwenkerkplein leiden annet van aarsen Na het Leidse gemeentebestuur en de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten wordt sinds enige tijd ook Ahold bestookt met brieven en emails van Amerikanen, die zich zorgen maken over de res ten van de Onze Lieve Vrou wenkerk. Ahold zou mogelijk investeren in het Aalmarktpro ject, - zo hebben de Amerikaan se afstammelingen van de Pil grim Fathers vernomen - en dat project bedreigt volgens hen ook de ruïne op het Vrouwen kerkplein. Veel Leidenaars is het stukje muur dat rest van de kerk wellicht een doom in het oog, de Pilgrimafstammelingen koesteren de stukken steen echter als belangrijk overblijfsel uit hun Leidse verleden. De DeLan'o Kindred - een or ganisatie van afstammelingen van Philip de la Noye die in 1603 werd gedoopt in de Onze Lieve Vrouwenkerk - is één van de partijen die op internet de troepen mobiliseert. Onder het kopje 'Is Royal Ahold bulldo zing the Pilgrims' roept de or ganisatie mensen op om het concern te waarschuwen. „We hopen dat het niet nodig zal blijken voor Amerikanen om een publieke campagne tegen Ahold te beginnen", stelt de Delano Kindred in een docu ment op internet. Even bóven deze tekst meldt de organisatie fijntjes dat Aholcl in de Verenig de Staten zaken doet onder de namen Ahold, Bi-Lo, Giant, Stop Shop en Tops. Ook de United Church of Christ heeft zich bij de campagne aangeslo ten, net als onder meer de New England Historie Genealogical Society, de BoatFolks Genealo gical Society en het Pilgrim Hall Museum. De email- en brievenactie uit Amerika wordt gevoed door Dr. Jeremy Bangs, directeur van het Pilgrim Museum in Leiden. Hij dringt er bij Ahold op aan een verklaring af te leggen dat dochteronderneming Albert Heijn geen brood ziet in deel name in het Aalmarktproject, als daarvoor voor de Pilgrimaf stammelingen belangrijke mo numenten moeten sneuvelen. De actie is des te opmerkelij ker omdat de sloop van de res ten op het Vrouwenkerkplein geen onderdeel uitmaakt van het Aalmarktplan. Bovendien heeft de On?e Lieve Vrouwen kerk volgens sommige historici nooit een belangrijke rol ge speeld in het leven van de Pil grim Fathers. Pagina Leiden: 'Albert Heijn kan de vriend van alle Amerikanen worden' De vrouwenacht (foto) en de mannen dubbelvier hebben gisteren elk een zilveren medaille behaald. Voor de Nederlandse roeiploeg kwam hiermee de totaalscore in Sydney op drie medailles. FOTO AFP EMMANUEL DUNAND sydney» anp Cathy Freeman is de eerste aborigine die een gouden olympische medaille heeft veroverd. De Australische at lete, die tijdens de openings ceremonie in het hoofdstadi- bn de olympische vlam aan stak, zegevierde vanmorgen in de finale van de 400 meter. Ze liep een tijd van 49,11 secon den. Vier jaar geleden won Free man in Atlanta zilver achter Frangaise Marie-José Pérec, die vorige week overhaast uit Sydney vertrok, omdat ze zich bedreigd voelde. Het zilver op de 400 meter was voor Lorrai ne Graham uit Jamaica, het brons ging naar de Britse Ka- therine Merry. Op de 400 meter bij de man nen was het goud opnieuw voor Michael Johnson. De Amerikaan legde de afstand af in 43,84 seconden. Het zilver was voor zijn landgenoot Al- vin Harrison, het brons kwam terecht bij Gregory Haughton uit Jamaica. Anier Garcia uit Cuba won het goud op de 110 meter horden in 13,00 seconden. Terrence Trammei pakte het zilver en Mark Crear het brons. Virgi- lijoes Alekna uit Litouwen won vanochtend de gouden medaille op het onderdeel dis cuswerpen voor mannen. Hij kwam tot een afstand van 69 meter en 30 centimeter. De Duitser Lars Riedel werd tweede, de Zuid-Afrikaan Frantz Kruger derde. Pagina 18 t/m 21: Meer nieuws over de Olympische Spelen sydney frans dreissen C.J. Hunter, de echtgenoot van sprintster Marion Jones, is betrapt op dopinggebruik. Hij is in juli na controles tijdens de Bislet Games in Oslo door de mand gevallen. De urine van de wereldkampioen ko gelstoten bevatte sporen van testosteron en nandrolon. De ontmaskering van Hunter kan verstrekkende gevolgen hebben. De 31-jarige atleet zou zijn vrouw Marion Jones, in Sydney op jacht naar vijf keer goud, in zijn val kunnen meenemen. De dopingzaak van Hunter zal zelfs de com plete Amerikaanse atletiek- ploeg niet ongemoeid laten. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC), de atletiekfede- ratie (IAAF) en de Amerikaan se bond ontkenden aanvanke lijk dat twee maanden geleden in Oslo een topatleet betrapt was. Inmiddels is bevestigd dat het gaat om Hunter. In de urine van de 144 kg zware we reldkampioen bleek dat de maximale norm van 2 nano gram per milliliter liefst dui zend maal was overschreden. Hunter, die in Sydney vanwe ge een meniscusoperatie niet in actie komt, zat zaterdag op de tribune om zijn vrouw aan te moedigen op de 100 meter, die ze won. Amper een etmaal later lijkt zijn positieve test rechtstreeks de verdere aspi raties van Jones te ondermij nen. De voormalig basketbal speelster groeide in zeer korte tijd uit tot een superster. Jones heeft nu ook de verdenking te gen zich van het gebruik van prestatiebevorderende midde len. Hoogtepunten morgen Onderdeel Tijd* Bijzonderheden Zeilen 00.30 Vierde wedstrijddag Europe met Matthijsse en Open Laser met Kats 00.30 Derde wedstrijddag Open Star met Neeleman en Schrier 00.30 Kwartfinales Open Soling met Heiner, Van Niekerk en De Ridder Wielrennen 01.00 Wegwedstrijd o/) over 126km met Van Moorsel, Melchers en Beltman Paardensport 01.00 Dressuur Grand Prix indiv./team met Nederland Turnen 03.00 Galavoorstelling <m/vj Honkbal 03.30 Halve finale: Cuba - Zuid-Korea 10.30 Halve finale: Verenigde Staten - Japan Waterpolo 05.30 Griekenland - Nederland (m) Hockey 06.30 Nederland - Pakistan (m) Voetbal 11.00 Halve finales imj: Spanje - Verenigde Staten Chili - Kameroen 'Nederlandse tijd V - vrouwen, M -mannen, ov -onder voorbehoud .9,11,12,13 17 t/m 32 ruswuk anp Nederland dreigt op interna tionaal terrein de strijd tegen autodiefstal te verliezen. Re den is dat Nederland nog steeds niet is aangesloten op de databank van Interpol, waarin alle gestolen auto's en gegevens van de eigenaar zijn opigeslagen. Dit zegt directeur Wesselink van de Stichting Aanpak Voer- tuigcriminaliteit. „Ik vind het heel vreemd dat een jaar gele den al het besluit is genomen Nederland aan te sluiten op dat systeem, maar dat dit nog steeds niet is uitgevoerd", ai- dus Wesselink. Het gaat om het ASF-systeem, een interna tionaal signaleringsysteem waar nu 56 landen over de he le wereld op zijn aangesloten. In Nederland worden jaar lijks 24.000 auto's gestolen. Daarvan wordt 65 procent te ruggevonden. Van de 35 pro cent die daadwerkelijk ver dwijnt, worden er naar schat ting drie- tot vierduizend naar het buitenland gereden, zo beweren de mensen in het veld. Onderzoek van Nederlandse Zondagsschool Vereniging hilversum cpd Van de bijna driehonderd di recteuren van protestants- christelijke basisscholen vindt de helft godsdienst eri levens beschouwing belangrijkere vak ken dan de basisvaardigheden lezen, taal en rekenen. Direc teuren van rooms-katholieke basisscholen daarentegen vin den de basisvaardigheden aan gevuld met aardrijkskunde, ge schiedenis en natuur juist be langrijker dan religieuze vak ken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Zondags school Vereniging (NZV) onder 475 christelijke basisscholen in Nederland. Volgens het onder zoek is er op rooms-katholieke scholen het minste aandacht voor godsdienstige en levens beschouwelijke vorming. Op ruim een kwart van de katholie ke gebeurt dat één keer per week. Bij orthodox-protestantse scholen (gereformeerd en refor matorisch) is er elke dag gods dienstles. Tijdens de godsdienstles is er op rooms-katholieke scholen aanmerkelijk vaker aandacht voor (andere) wereldreligies. Eén op de twee katholieke scholen geeft daar vaak infor matie over, tegen één op de vijf orthodoxe basisscholen. Die behandelen juist opvallend vaak het vak kerkgeschiedenis, waar dit bij katholieke en 'ge wone' protestantse scholen soms, tot zelden of nooit, aan dacht krijgt. Uit het onderzoek blijkt vol gens de NZV niettemin dat christelijk geïnspireerd onder wijs in Nederland 'nog steeds staat als een huis', ondanks ver anderingen in de opvoeding en de multiculturele samenleving. Dat wil niet zeggen dat er geen bedreigingen zijn voor het con fessionele onderwijs. Twee derde van de directeu ren van christelijke basisscho len denkt dat de religieuze identiteit van hun school wordt bedreigd door de ontkerkelij king. In de gemengde achter grond van de leerlingen ziet één op de drie directeuren een be dreiging van de christelijke identiteit. NR. 42423 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN HET WOORD IS AAN Katharine Graham Op sommige vragen bestaat geen antwoord en dat is een heel moeilijke les om te le ren. j- DONDER VRIJ 107180 11718° 9716° 20% 50% 40% 40% 30% 30% NVJ wil overleg met Kamer over bronbescherming amsterdam anp De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wil samen met het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren spoedoverleg met de Kamer commissie voor justitie. Inzet van het gesprek is een wettelij ke regeling voor bronbescher ming voor journalisten. Directe aanleiding hiervoor is de gijze ling van S/7/fs-journalist Koen Voskuil, die sinds vrijdag vastzit omdat hij een bron niet wil prijsgeven. Voskuil schreef voor zijn krant twee artikelen over de zaak van de Amsterdamse cri mineel Mink Kok. Daarin wordt een anonieme politieman op gevoerd, die stelt dat de officië le lezing over de manier waarop de politie vorig jaar in qen wo ning op een omvangrijke partij wapens stuitte, niet juist is. Zo wel de raadslieden van Kok als justitie wilden van Voskuil ho ren wie deze politieman is. Het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren zei gisteren net als de NVJ verontwaardigd te zijn over de beslissing van het hof. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: NVJ noemt gijzeling buiten proporties Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle be/orging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, j zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1