Amerikaanse atletiek valt door de mand iuperatlete Jones zet eerste stap 'drive for five' a de gouden zwemslag komt de commerciële prijzenslag Sydney 2000 'Er is een atleet bij de ÉHBO afgeleverd' Koers naar halve finale 'DiYtokniMij - HAN DAG 25 SEPTEMBER 2000 5 nemen al jaren een loopje met dopingcon troles in eigen land t V NEY Vervolg van voorpagina et de val van Hunter lijkt de deksel van de beerput te gaan. Een ntal prominente IOC-leden, onder wie de Belg Alexander de Me- )Z(de (voorzitter van de medische commissie), is de arrogante hou- g van de Verenigde Staten ten opzichte van dopingcontroles beu. Merode betichtte de Amerikanen er openlijk van vijf positieve 0 vallen te hebben verdoezeld, vlak voor de Spelen van Seoel. Vier ir eerder, tijdens de Spelen van Los Angeles, was zelfs een aantal ipingmonsters verdwenen. kaanse bond zegt. Een en ander zal opgehelderd moeten worden. Mis schien is er niets aan de hand, maar we willen wel alle details weten", aldus Ljungqvist. Het is bekend dat Amerika geen stringent dopingbeleid voert. De bond verschool zich jarenlang achter het ex cuus dat er te weinig geld voor was. Het had er echter alles van weg dat er sprake was van een alliantie van het zwijgen. De regie zou in handen zijn van functionarissen, sportmedici en de grote sponsors. De atletiek in Ame rika lijdt een kommervol bestaan. Gro te dopinggevallen zouden wel eens de nekslag voor de sport kunnen beteke nen. Er werden in de loop der jaren enke- IAAF-voorzitter Diack ge lastte deze week nog een onderzoek naar de ver duistering-praktijken in de VS. Oud-schaatser Jo- mi Olav Koss, lid van de IOC-atle- commissie, riep de Amerikaanse itiekbond (USATF) op meer open van zaken te geven. Volgens Arne ngqvist, het Zweedse hoofd medi- »ie zaken van de 1AAF, is er grote be- gdheid en zouden er het afgelopen meer dan vijftien positieve geval- door de Amerikaanse atletiekbond verzwegen en dit jaar negen. Er is een discrepantie tussen wat de oratoria zeggen en wat de Ameri- le vissen gevangen. Mary Decker, Ran dy Barnes, Sandra Farmer-Patrick, Butch Reynolds kwamen terecht in de Hall of Shame. Wade Exum, voormalig hoofd van het dopingtestprogramma in Amerika, onthulde recentelijk dat zeker de helft van de positieve gevallen in de VS onbestraft zijn gebleven in het verleden. De bond zou de atleten zelfs hebben aangemoedigd om doping te gebruiken. Exum werd ontslagen uit zijn func tie, omdat hij niet geschikt zou zijn. Hij spande daarop een rechtszaak aan, waarin hij de bond met keiharde be wijzen om de oren wil slaan. Zijn voor ganger liet zich eveneens negatief uit. Robert Fooy vertelde dat het Ameri kaans Olympisch Comité zich niet in spande om het dopingprogramma te verscherpen. Wie de bal kaatst mag hem terug verwachten. Waren het vorige week de Amerikanen die de Nederlandse suc cessen in het zwembad in twijfel trok ken, dit keer zijn zij aan de beurt. Met de vangst van C.J. Hunter lijkt de bal aan het rollen gebracht. En die zou wel eens een verpletterende impact kun nen hebben op de Amerikaanse atle tiek. archieffoto ap 11 igverblindende sloffen dragen Greene en Jones naar eeuwige roem op 100 nieter <%IEK FRANS DREISSEN De schoenen wa ren betoverend. Het ene paar be sprenkeld met blitse sterren en pen. Beslagen ook met een lerdun zooltje van goud. Het ere uitgevoerd in glinste- chroom. Typisch Ameri- ns. En dus snel. Twee paar at idersloffen droegen twee npische 'rookies' naar eeu- roem op de 100 meter, irice Greene (9.87 secon- bij de mannen, Marion Jo- (10.75 seconden) bij de :n.|üwen. De snelste mensen het universum. wierp zijn racemuil- naar het publiek. Als souve- De mythe-makende marke- 1 strategen van Nike zullen er eeuwig dankbaar voor Het draait in de sprint alle- om show, om imago en -hjrisma. Het was dus een be nd gebaar van 'Motor ith', zoals ze Greene in Au- ië noemen. Omdat zijn lip- vaak nog sneller bewegen zijn benen. eene is een kletsmajoor, spraakwaterval. De Ameri- opgegroeid in een getto, meestal over zichzelf. Zijn itatie snelt hem altijd voor- Als jongen vertelde hij al hij de wereld wilde verove- Jaren later repte hij over wereldrecord (9.79 secon- nota bene enkele maan- voordat hij zich er in Athe- er zou ontfermen. De af- len dagen sprak hij over anders dan dat zijn naam iniem moest worden voor !)t. „Als je het over de 100 er hebt, roepen de mensen een Carl Lewis. Ik wil dat ze sprint vanaf nu voorgoed mijn naam associëren." finale 100 meter zaterdag echter slechts ten dele een Maurice Greene Maurice Greene viert zijn zege op het koningsnummer van de atletiek, de 100 meter sprint. versloeg op een koude, winderi ge avond zijn vriend en trai ningsmaatje Ato Boldon (Trini dad, 9.99 seconden) en Obadele Thompson (Bahama's, 10.04) en bemachtigde zijn eerste olympische plak. Maar de bot sing tyssen de 'Top Guns' van de atletiek ontbeerde de flonke ring, de magie om nog lang herinnerd te worden. Het was niet meer dan een stoeipartijtje. Greene was te zeer voorbe stemd voor goud. En de tijd, zijn 31ste inmiddels onder de tien seconden, niet 'phenoMO- nal' genoeg. „Ik heb mijn best gedaan", sprak Greene. „Ik heb vier jaar keihard gewerkt voor een race die nog geen tien seconden duurde." Hij stak zijn tong uit voor de start, beet op zijn lip pen en bewoog zijn martiale lijf als een ongedurig roofdier schokschouderend heen en weer. „Ik was zeer nerveus", biechtte hij op. Met deze olympische plak, de WK-titel en het wereldrecord heeft Greene zich wel in het pantheon van de sprinters ge schaard. „Bij de allergroot sten." Vorige week zei hij nog: „Als ik geen goud win, is mijn carrière niks waard." Zaterdag foto reuters gary hershorn werd de loopbaan van Greene dus gered. Greene, die vorig jaar een slordige drie miljoen dollar in casseerde, kan zich blijven ver kopen. Met goud en de juiste chemie van charme en charis ma. Zilver of brons waren uit marketingtechnisch perspectief funest geweest. Die plakken zijn amper te verzilveren. Met goud kan hij zich tenminste fi nancieel naar een nieuw niveau katapulteren: een aanwezig heidspremie van 100.000 dollar in de Europese meetings. Marion Jones heeft al langer de harten en zakken vol met geld veroverd. De 24-jarige diva met de flonkerende megawatt- smile, probeert in Sydney een sprookje te creëren. Met behulp ook van de olympische tv-zen- der NBC. Die wil van Jones een superster maken. Een vrouwe lijke evenknie van Mark Spitz, Eric Heiden en Carl Lewis. De snelheidskoningin jaagt niet alleen op de geest van Flo rence Griffith, maar wil met vijfmaal goud ook onontgon nen atletiek-territorium in kaart brengen. Zaterdag begon ze haar olympische missie met een zege op de 100 meter. De Griekse Thanou (11.12 secon den) bleef met vier meter ach terstand nog het dichtst in haar buurt. Jones won met een van de grootste marges (0.37 secon den) ooit in de olympische 100 metergeschiedenis. „Het was een overweldigende, ongeloof lijke ervaring. De hele week zit ik in mijn appartement en zie anderen goud winnen. En nu sta ik zelf op de hoogste trede. Ik ben pas 24, maai' heb al 19 jaar van deze dag gedroomd." De ereronden van Greene en Jones waren eigenlijk indruk wekkender dan de sprints zelf. Jones lachte, huilde, maakte een vreugdehupje, omhelsde haar moeder en broer en tooide zich met de vlaggen van Belize en de Verenigde Staten. „Mijn moeder is van Belize, ik ben voor de helft van Belize. Ik wil de daarom mijn support voor dat land tonen." De eerste stap van haar 'drive for five', de wil om vijf maal olympisch goud te winnen, is gezet. Nog vier disciplines voor de boeg. „Ik wens haar veel ge luk," sprak Greene, „ik zou het zelf niet eens willen proberen." 0] MEN HANS VOS Niet alleen door I de stroom wereld- I records - dertien verdeeld over acht dagen - was Syd- v2000 een fascinerend olym- as 1 zwemtoernooi. De Ne- indse invloed op de me- espiegel (acht plakken) was lenegevoegde waarde van het Diziene prestigeduel tussen Ee tn oudsher sterkste zwem- isl'Amerika (33 prijzen) en de es (spartelende 'runner-up' asralië (18 stuks), tr itdagende doelstelling - bij k lillennium Spelen uitgroei- it de beste representant iet Europese zwemmen - dl dag na dag bewerkstelligd, t. superstilisten, Inge de aa n (drie maal goud en even- 1 h Ie wereldrecords) en Pieter len Hoogenband (twee t i goud en net zoveel we- kleurden memo- e momenten in de zwem- i rie van Nederland met de p ijnste penselen. Hollandse literstukken anno 2000 wa- er iet. d( naai geprepareerd sloegen ruijn en Van den Hoogen- 'lai snelwegen naar olympi- icl roem in. Jaloerse Amerika- h( zij vooral, en papegaaien- vfl istraliërs legden een waas Hysterie over 'Double n', de breeduit uitgemeten Istalige betiteling van het Nederlandse mirakel van Syd ney. Kretelogie op klantenpapier met een negatieve ondertoon was het veelal, in vette hoofd letters hapklaar afgedrukt. Die van vermeend dopinggebruik, van vals spel. De Bruijn en Van den Hoogenband voelden zich door d.e aanzwellende bijgelui den tekort gedaan, maar hiel den hun irritaties daarover wijselijk binnenboord hoeveel microfoons er ook onder hun neuzen werden gepropt. Zwemmen heeft zich in de voorbije olympiades - de tijd vakken na Barcelona en Atlanta - in Nederland ontwikkeld tot een ware internationale sport met commerciële potentie. Marcel Wouda was in '92 de enige olympische zwemmer in wat hij meer dan eens bekriti seerde als een 'groep kakelen de, ruziemakende kippen'. Vier jaar later misten hij en debu tant Pieter van den Hoogen band nipt de medailles die Kir- sten Vlieghuis wel omgehangen kreeg: die van bronzen uitvoe ring. Atlanta 1996 was het breek punt. Verbannen was het af mattende amateurisme en het geflirt met toevalstreffers (olympisch goud van Jolanda de Rover en Petra van Staveren tijdens Los Angeles '84). De ver nieuwers (oud-zwemcoach Ad Roskam voorop) schudden het logge, slapende bondsapparaat wakker. De deuren van de kost- Inge de Bruijn 'zwemt' na haar derde gouden medaille over de supporters in het Holland House. foto ap school van de KNZB gingen voor eens en altijd in het slot. Clubs en hun trainers werden serieus genomen, talenten ge- scout en gekoesterd, maar ook op hun verplichtingen aange sproken. Een voor een, ieder apart ook bij samenkomsten in trainingskampen. Pril succes (twee EK-titels van Wouda in '97), aanwakkerend succes (WK-titel van Wouda in '98), overtreffend succes (negen keer EK-goud in '99). Trapsge wijs hogerop. De vrachten me dailles van overal vandaan (ook via de kortebaan binnenge bracht, van de EK in Sheffield '98 en de WK in Hongkong '99) werden niet zomaar achteloos opgeslagen. Daaruit werd door de zelfbewust geworden zwem mers en zwemsters en hun coa ches (kampioenenkweker Jacco Verhaeren met name) de kracht geput voor het olympische (trainings)programma, onder steund door NOC'NSF en met hier en daar (Wouda en Van den Hoogenband) al privé- Korving negen maanden aan de kant ATLETIEK FRANS DREISSEN Verwondering, verbazing, lichte paniek. Robin Korving niet aan de start bij de eerste ronde van de 110 meter horden. Achter zijn naam op het scorebord staan de letters DNS (does not start). Flashbacks. 1993, Erik de Bruin (betrapt op doping), 1998, Stella Jongmans (gebles seerd). Telefoonverkeer over en weer. Tussen coaches en medi sche staf. Er sijpelt een bericht door naai' technisch directeur Bert Paauw, die al gauw de ernst van de zaak onderkent. „Er is een Nederlandse atleet bij de EHBO afgeleverd." Bondsarts Peter Vergouwen en een fysiotherapeut spoeden zich naar de eerste hulp om poolshoogte te nemen. Even la ter slaan de deuren wijd open en wordt de 26-jarige Robin Korving, vergezeld door een aangeslagen trainster Ineke Bonsen en de rest van de stoet, per brancard naar een andere medische ruimte overgebracht. Grimmig is de blik, dodelijk haast. Het linkerbeen is flink in gepakt. Korving tilt zijn hoofd even op, maar zegt verder niets. De eerste diagnose wordt ge steld. Pauw: „De kniepees on der de knieschijf is afgescheurd. Na de uitgebreide warming-up hebben we hem bij de callroom afgeleverd. Daar is nog een laat ste gelegenheid om de spieren op te warmen en om over een paar horden te springen. En daar ook is hij op een horde ge knald. Hij viel, maakte een har de landing en voelde een onge looflijke pijn. De knieschijf schoot naar boven. Hij heeft nog geprobeerd om haar voor zichtig terug te drukken, maar realiseerde zich toen al dat er iets ernstig mis was." Robin Korving moet zo snel mogelijk onder het mes. Omdat de wegen rond het stadion zijn afgezet vanwege de vrouwen - marathon, loopt de reis naar het ziekenhuis behoorlijk wat vertraging op. Spoedgevallen mogen door, maai' Robin Kor ving heeft geen pijn. Hij ligt apathisch languit op de tafel. Berustend bijna. Ineke Bonsen, de Haarlemse trainster van Korving, oogt re delijk ontdaan. „Hij heeft een heel ongelukkige beweging ge maakt en is achterover geval len. Gelukkig heeft hij geen pijn." Gefilosofeer over de mo gelijke duur van het herstel. Na de operatie blijkt dat Korving tussen de negen en twaalf maanden zal moeten revalide ren. Bonsen zegt nog dat ze een lichte aanvaring met haar pupil heeft gehad in Brisbane. „Ik ben drie dagen zijn trainer niet geweest." Gestoord als ze zich had over de laissez-fair-attitude van Korving. Het geschil werd snel bijgelegd. Er werd weer ge focust op de Spelen. „Ondanks een lichte enkelblessure in Bris bane, had ik er weer vertrou wen in. Hij leek goed geprepa reerd, had net het ritme her vonden." Korving is toch al kwestbaar- der geworden in de loop der ja ren. Zijn lichaam protesteert steeds vaker. Hij miste er diver se toernooien door. „Het li chaam wordt ouder, je gaat wat meer voelen. Wat meer kwaal tjes. Dat is logisch. Ook al om dat het meer belast wordt", al dus Bonsen. Het lijkt wel alsof de Spelen voor Robin Korving vervloekt zijn. Hij miste Atlanta op enkele honderdsten van een seconde. „Het grootste dieptepunt uit mijn carrière", liet Korving een paar weken geleden nog weten. Nu is het olympisch spektakel al voorbij voordat hij een stap op de baan heeft kunnen zet ten. Een nieuwe dieptepunt. ATLETIEK CPD/ANP Marko Koers heeft zich van morgen geplaatst voor de hal ve finale van de 1500 meter. Hij eindigde achtste in zijn se rie in 3.39,16, maar zijn tijd was ruim voldoende om door te stromen. De Nijmegenaar (27) is de eerste Nederlandse atleet die de voorrondes over leeft. Eerder werd Bram Som op de 800 meter uitgescha keld, nadat hij op de laatste 100 meter gehinderd werd door een Marokkaanse atleet. Ook Nadja Wijenberg kende een teleurstellend optreden. Op de olympische marathon eindigde ze op een anonieme 22ste plaats (2.32.35), ver ach ter de Japanse winnares Taka- hashi. De zevenkamp is gisteren een prooi geworden voor de Britse Denise Lewis. Hoog springer Sergej Klijoegin ver sloeg met 2.35 meter verras send de Cubaanse wereldre cordhouder Javier Sotomayor. Szymon Ziolkowski, in Atlan- tra nog figurant, slingerde de kogel op de late Australische zondagavond en in de stro mende regen als enige van de twaalf finalisten over de 80- metergrens en boekte een on verwachte zege. sponsoring als een extra lokker tje. Sydney 2000 moest een nieuwe markering worden, het begin punt zijn van zwemmen als breed gedragen sportuiting met aantrekkingskracht op de Ne derlandse commercie. Zwem- goud moest tenminste de waar de krijgen van schaatsgoud door Nederlanders gedolven op Olympische Spelen. Niet uit hebberigheid, maar als stevige onderbouwing van de toe komst. Plannen voor een gesponsorde professionele zwemploeg wa ren er al voor de Olympische Spelen in Australië van start gingen, met Eindhoven (zwem- mersbolwerk PSV) als bron en de KNZB als geïnteresseerde 'partner'. Na de gouden slag van Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband is de tijd daadwerkelijk rijp voor de com merciële prijsslag. Van een ima goprobleem is geen sprake meer, dankzij uren tv-zendtijd uit Sydney met een hoog 'Wil- helmus-gehalte'. De olympische zwemkampioe- nen zijn in acht dagen tijd 'pu- blieksbezit' geworden, de evenknieën van het 'winterse olympische paar' Marianne Timmer en Gianni Romme. Ne derland schaatsland, Nederland zwemland. Het ijs is gebroken, de geldstroom begonnen. Olympisch Nederland krijgt er onherroepelijk een nieuwe be drijfstak in de sport bij. LI et wordt dringen over een 11 week. Als de Spelen over zijn, kunnen de ellebogen wor den geslepen. Want zijn er suc cessen geboekt dan wil iedereen wel de credits opeisen. Trainers, NOC'NSF, sponsors, zelfs de re gering die de afgelopen jaren toch ook een financiële injectie aan de sport heeft gegeven. De sporters zelf zullen wel achter in de rij mogen aansluiten. D66 in Amersfoort maakte al voorzichtig duidelijk wat ons allemaal te wachten staat. In al haar wijsheid opperde de partij om het nieuw te bouwen zwembad in die gemeente - ter vervanging van het verouderde Sportfonclsenbad - te vernoe men naar Inge de Bruijn. Prachtig hoor die bemoeienis van de politiek, maar deden ze maar eens de mond open op de momenten dat het moet. Met pijn en moeite komen de laat ste jaren extra miljoenen vrij voor de sport en nog blijft het volop behelpen. In cle troonrede werd nauwelijks een zinnige opmerking over de vrijetijdsbe steding nummer één gemaakt. In Nederland bedrijven ze nu eenmaal graag resultaatpoli- tiek. Gaat het goed dan komen er onzinnige voorstellen zoals die van D66 in Amersfoort. Het is het bekende meeliften met het succes, slechts bedoeld om goedkoop te scoren. Op een lan ge-termijnvisie vallen de partij en, waar het de sport betreft, nauwelijks te betrappen. Het mooiste voorbeeld is wat dat betreft wel het voetbalvandalis me. Hoe harder de hooligans op elkaar inhakken, hoe harder de politiek roept. Is het even rustig aan het front, dan ver stommen ook de geluiden in Den Haag. De dames en heren schijnen er dan weinig voor te voelen om serieus over het pro bleem na te denken. In plaats van zich druk te ma ken over een naam voor een zwembad, kan de politiek zich beter buigen over de accommo daties. Te snel wordt in Neder land geroepen dat we grote eve nementen mislopen omdat we zo'11 slechte lobby hebben. Nou, die was in ieder geval goed ge noeg om het op twee na groot ste evenement ter wereld - Euro 2000 - naar ons land te halen. Nee, de oorzaak moet veel eer der worden gezocht in het ge brek aan goede accommoda ties. Wat dat betreft sloeg NOC *NSF voorzitter Hans Blankert afgelopen week de spijker op de kop. Als de tijd ooit rijp is om een WK zwemmen naar Neder land te halen dan is het nu wel, maar we ontberen een goed bad om de duizenden toe schouwers te kunnen huisves ten. ,,Bij de zwembond houden ze een extra ledenvergadering als de contributie met een gulden omhoog moet. Zo krijg je nooit een zwembad naar olympische norm", reageerde Blankert. Zo zijn er nog wel enkele sport bonden op te noemen. En laten we nu niet doen alsof alles hosanna is in Sydney. Blankerts voorganger, Wouter Huibregtsen bracht sport min nend Nederland wat dat betreft weer terug op aarde. Nederland werkt met het schaarstemodel, een beperkt aantal toppers kan voor uitschieters zorgen. Het succes wordt bepaald door Pie ter van den Hoogenband, Inge de Bruijn en Leontien van Moorsel. Trek hun medailles van het totaal af, aldus Hui bregtsen, en dan blijft er weinig over. Met andere woorden: we zijn afhankelijk van de bevliegin gen van drie toppers. Het succes wordt niet breed gedragen. Mis schien moeten die sponsors, coaches en politieke partijen daar maar eens aan denken voordat ze het succes opeisen. PETER VAN DER HULST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19