SYDNEY 2000 Als kinderen weggespeeld' ennisduo dicht bij medaille zes keer lucky Zilvervloot Hollandse roeiers drie keer lucky Vetten 'King Kong' houdt ook van opera mtmufOt 1.__. iNDAC 25 SEPTEMBER 2000 Dgert en Oremans in halve finale EDWIN ALBLAS SKristie Boogert en Miriam Oremans hebben zich van ochtend met de grootste moeite jatst voor de halve finale iet vrouwendubbelspel op pelen in Sydney. In de itfinale won het duo na een ist wisselvallige partij met i-6 7-5 van het koppel San- in/Tanasugam uit Thai- it duel duurde twee uur en minuut. In de derde set den de Nederlandse speel- imet 5-2 achter. In de halve treffen zij Barabansjikova vereva uit Wit-Rusland. Nederlandse tennisdub- waar vooraf zo veel om te doen is geweest, moest vanoch tend nog zijn partij tegen de Australische Jelena Dokic en Rennae Stubbs afmaken: 2-6, 6- 6, 6-4. Deze wedstrijd was gis teravond wegens regen afge broken. In de onderste helft van het schema, waarin het Nederland se tweetal is ingedeeld, zijn alle geplaatste dubbels inmiddels uitgeschakeld. Daardoor ligt de weg naar de finale voor Ore mans en Boogert wijd open. Het Nederlandse dubbel deed er twee dagen over om de Australische publiekslievelin gen Stubbs en Dokic uit te schakelen. Dat had alles te ma ken met de eerste regendag op Homebush Bay, het olympisch park in Sydney. Miriam Ore mans en Kristie Boogert ston den op winst, toen het water met bakken tegelijk uit de he mel kwam. Koud en winderig was het toen al enige uren, donker ook, maar de regen bleef bijna drie sets lang weg. Oremans en Boogert waren na een zwak begin (2-6) tegen Dokic en Stubbs knap terugge komen. Zij hadden in de beslis sende derde set hun tegenstan ders bijna op de knieën (5-4, 40-40), toen het wolkendek als nog openscheurde en de partij werd stilgelegd. 'Southerly', mompelde Leo Saly, één van de 47.000 olympische vrijwilligers in Sydney, halverwege de eerste set. „In Nederland kon je nog eens een doos sigaren naar De Bilt sturen, dan stuurden ze de regen weg. Maar hier ben je kansloos", lachte hij. Saly, is één van de vele vrij willigers van Nederlandse kom af. 'Southerly', zo verklaarde hij, is regen en wind uit het zuiden. „Vaak krijgen we dat hier na een paar warme dagen. Dan verandert plotseling de wind richting en komt er regen ach teraan." Voor Saly zijn Oremans en Boogert geen grootheden. Vol gens hem zijn het nobody's in Sydney. En dag later moest hij zijn woorden terugnemen, want Boogert en Oremans benutten na de hervatting het tweede matchpoint op de service van de zwakke Stubbs. De halve lob van Boogert plofte precies op de achterlijn. ckevsters pijnlijk hard onderuit tegen Argentinië en Australië Nederlandse hockeysters hebben hun laatste kans op of zilver verspeeld. Tegen gastland Australië werd ngst van bondscoach Tom van 't Hek bewaarheid en zijn ploeg vanochtend nimmer zicht op een stunt, ïje was kansloos en werd met 0-5 afgedroogd. Af- ;elijk van andere uitslagen kan Nederland, dat met één wedstrijd in de fïnalepoule te gaan op een zesde aatste plaats staat, zich woensdag bij winst tegen ïje hooguit nog plaatsen voor de wedstrijd om het ,We zijn als kleine kinderen op een grote-men- eest weggespeeld", aldus Van 't Hek. s, Argentijnse treffers, moest haar plaats weer afstaan aan Clarin- da Sinnige. Ook de hevig teleur stellende Dillianne van den Boogaard stond voor het eerst dit toernooi niet tussen de star tende elf. Van 't Hek had de strafcornerspecialist, die het overgrote deel van de 27 onbe nutte corners in voorgaande wedstrijden voor haar rekening had genomen, tegen Argentinië •EDWIN ALBLAS Van 't Hek bot vierde zijn onte vredenheid van de vorige dag, waarin Argentinië al met eel te sterk was voor Ne- nd, in de opstelling tegen Keepster Daphne 'die zelf ook publiekelijk 1 had bekend aan twee al na een helft van het veld ge haald. Ook achterin schutterde Van den Boogaard en was voor de coach de maat vol. In een volledig uitverkocht State Hockey Centre, deed Ne derland vooral zijn best om de schade beperkt te houden. Om dat ook Australië een afwach tende houding aannam, leek Oranje in de eerste helft een beetje in de wedstrijd te kun nen groeien. Maar het kleine beetje optimisme dat daardoor ontkiemde werd volledig weg gevaagd door een strafbal in de laatste seconden, die door Aly- son Annan werd benut. In de tweede helft kwamen daar nog treffers van Annan, Rechelle Hawkes, Katrina Powell en Jen ny Moris (strafbal) bij. Ageeth Boomgaardt miste voor Neder land bij 0-3 tot overmaat van ramp nog een strafbal. Nu al weet bondscoach Tom tfdgnsport Een uniek Olympisch nummer waar niet alleen ns en dier optimaal moeten samenwerken, maar ook de enige sport arin mannen en vrouiwen onder gelijke voorwaarden in het dperk treden. Er zijn drie disciplines: dressuurrijden, ngrijden en military. Deelnemers worden beoordeeld op het vermogen om vastgestelde proeven met tempo's en bewegingen en stilhouden uitte voeren. ïtwee ronden: Paard en ruiter voeren ichte oefeningen uit waaronder gangen, J lettes en piaffes in stap, draf en galbp. ronde: Vrije kür samengesteld naar rdelen van eigen keuze op muziek. Punten: Bij elke oefening gegeven door één van de vijf juryleden. Een team bestaat tijdens de landenwedstrijd uit vier deelnemers, van wie de beste drie resulaten tellen. ngrijden: Paard en ruiter nemen een parcours van 15 hindernissen in I een voorgeschre ven tijd. Het indivi duele onderdeel be staat uit drie kwalificatieroiv den en twee eindronden. De lan- I denwedstrijd gaat over twee ronden" Strafpunten: Kwart strafpunt voor ieder seconde tijdsoverschrijding. Hindernis afgeworpen of hoef 4 in sloot of op zachte balk. Val van paard of ruiter 8 Eerste weigering van paard 3 Tweede weigering 6 Derde weigering Diskwalificatie Tweede val Diskwalificatie Military: Bestaat drie verschillende wedstrijdonderdelen - dres suur, cross country en springrijden. In de laatste twee onderdelen kunnen strafpunten worden opgelopen. De score behaald bi) dres suur wordt omgerekend naar strafpunten om de eindwinnaar, de combinatie met het minste aantal punten, te bepalen. Snelheid en uithoudingsvermogen: Een zware test op een veldrit bestaande uit een steeplechase en een cross country-rit. De paarden leggen een afstand af van 22,8 kilometer en nemen 44 hindernissen. 1(0 GRAPHIC NEWS/CPD Springen: Parcours met 10 tot 15 hindernissen om beweeglijkheid en uithoudingsvermogen van het paard te testen na de zware tweede dag. (Bij het afsluiten van een^ffl abonnement krijg je twee Lucky Day loten eau waarmee je zes keer kans maakt op 250.000 gulden. Bovendien krijg t/m 30 september twee maanden lang de vooraf in te kopen belminuten gratis en betaal je geen aansluitkosten. Ga naar de dealer voor meer informatie, of kijk op www.ben.nl van 't Hek dat hij het einde van zijn hockeyverhaal straks thuis niet aan zijn kinderen zal voor lezen. Het is allesbehalve een sprookje met een mooi slot. Van 't Hek voelde de blamage tegen Australië aankomen aan gezien hij een dag eerder al met een sombere terugblik naar buiten trad. De moedeloosheid droop van zijn relaas af: „We worden als kleine kinderen op een grote-mensenfeest wegge speeld. Het is de eerste keer dat zoiets ons op een toernooi overkomt. We hebben zeven tien doelpunten tegen uit zes wedstrijden, verreweg het meeste aantal van alle ploegen. We zijn compleet afgeserveerd. Ik had lang de hoop dat het be ter zou gaan, maar dat is niet realistisch meer." De hele week had Van 't Hek hij de ploeg de hand boven het hoofd gehouden, zichzelf tot hoofdschuldige gebombar deerd en de hoop uitgesproken dat het allemaal nog goed zou komen. Maar gisteren viel hij uit zijn rol. „Ik geloof niet meer in een schokeffect. Daarvoor is het niveau veel te laag." Met een roemloos afscheid van het olympische toneel in het verschiet, trok Van 't Hek nog een conclusie. „Als dit het eindresultaat is, dan moet ik constateren dat de route over zes jaar te lang is geweest." On veranderd bleef dat Van 't Hek een groot deel van de schuld op zich nam, nieuw was dat hij niet langer verbloemde teleur gesteld te zijn in een groot aan tal speelsters. „Ik heb veel speelsters heel lang het vertrou wen gegeven en vaak hebben ze zich op de juiste momenten waargemaakt. Dat heeft vijf en driekwart jaar gewerkt. De laat ste vier maanden niet meer." Drie Nederlandse boten pakken tweede plaats ROEIEN HENK STOUWDAM De Nederlandse roeiers legden ter afronding van het olympisch toer nooi een grote eensgezindheid aan de dag. Vier finalisten, drie medailles: alle zilver. Een oogst om trots op te zijn. Na de teleurstelling van met name de Holland Acht en de Twente Vier leverden de twee slotdagen voor de roeiers louter lachende gezichten op. Nadat Eeke van Nes en Piëta van Dis- hoeck op de vroege zaterdag morgen in de dubbeltwee reeds zilver hadden gewonnen, her haalden zij dit kunststukje een dag later in de acht. Daarmee werden de twee de meest gede coreerde roeiers van Oranje. Tot opluchting van Van Nes, die in AÜanta met Irene Eis al brons won in de dubbel-twee. De 31-jarige kende in aan loop naar de Olympische Spe- Bij de aankoop van een ^Qvrij (Pre Paid) krijg je een Lucky Day lot cadeau waarmee je drie keer kans maakt op 25Ó.000 gulden. Ga naar de dealer voor meer informatie, of kijk op www.ben.nl len grote motivatieproblemen, die pas na tussenkomst van sportpsycholoog Wim Keizer werden opgelost. Van Nes: „Ik had een paar maanden geleden helemaal geen plezier meer in het roeien. Ik was aan het aftel len voor de Spelen in plaats van dat ik er naar uitkeek. Maar goed, ik heb uiteindelijke de oogkleppen opgezet en me op gepompt. Nu is het mooi ge weest. Nooit meer vroeg op om te roeien en nooit meer dat strakke schema van trainingen. Ik heb een leuke baan als bio- technicus en daar heb ik veel zin in." Eveneens uitbundigheid in de mannen dubbel-vier, met Michiel Bartman en Aerden- houter Diederik Simon uit de gouden Holland Acht van At lanta. De zilveren plak die zij samen met Dirk Lippits en de eveneens uit Aerdenhout af komstige Jochem Verberne wonnen, werd ervaren als een overwinning, omdat de Itali aanse boot als onverslaanbaar werd gezien. Met een indrukwekkende eindsprint passeerden de Ne derlanders op de valreep de Duitse boot. En daar had met name Simon plezier om. Met satanisch genoegen feliciteerde hij de geklopten om zilver. „Dat doet pijn", sprak hij met een al les zeggende grijns. Om vervol gens de prestatie van de dub bel-vier te bejubelen. „Kijk, winnen is super, het allerbeste, maar deze zilveren medaille heeft voor mij meer waarde dan het goud van vier jaar geleden in de Holland Acht. Dit is speci aal. Omdat ik tot vier jaar gele den nog nooit met twee riemen had geroeid." Hij wordt de King Kong van het worstelen genoemd. Alexander Karelin, een kolos van 1.93 meter en 128 kg. Zijn grootste sportieve uitdager had geen naam. Het was een lood zware ijskast, die hij acht ver diepingen omhoog moest sjouwen. Karelin is een held in Rusland. De Siberische reus is in de klasse tot 130 kg ongeslagen tijdens drie Olympische Spelen en negen WK's. Dertien jaar staat hij al eenzaam en onbe twist aan de internationale top. Hij is de meest gevreesde wor stelaar aller tijden. Oersterk en niet te vermurwen. „Als hij zijn lichaam over je heen werpt bekruipt je een vreselijk beklemmend gevoel. Je kunt niet meer ademhalen. Het is alsof je wordt gewurgd door een boa-constrictor", liet een van zijn vele slachtoffers zich eens ontvallen. Karelin klemt zijn armen rond het lijf van zijn tegenstander, tilt hem op als een zak aardap pelen en werpt de arme kerel daarna op de grond. Hij is on menselijk sterk, ontieglijk snel, krachtig en lenig. Zijn laatste nederlaag dateert vhn 1987. Worstelen staat al op het pro gramma sinds de klassieke Spelen in het oude Grieken land. De klasse Grieks-Ro meins is echter niet erg popu lair. Er wordt alleen gevochten met armen en bovenlichaam. Als het aan de keuzeheren van het IOC lag was deze categorie al lang van het olympisch affi che verbannen. Het is louter aan de imponerende succes sen van Karelin te danken dat het Grieks Romeins ook nog in Sydney te zien is. Een beest op de mat, een vriendelijke ziel daarbuiten. Karelin, die 6,5 kg woog bij de geboorte, is vader van drie kin deren. Hij houdt van opera (Mussorgsky), klassieke mu ziek (Bach en Gershwin), ballet en theater. Bovendien is hij een liefhebber van de dicht kunst, waarmee hij ook het worstelen vergelijkt. „Er komt heel veel bij kijken. Spanning en ritme zijn heel erg belang rijk." Hij beult zich soms uren af door te roeien op een meer of door sneeuwhellingen in de omgeving van zijn woonplaats te beklimmen. „Ik heb meer plezier buiten de mat dan op de mat", aldus Karelin, die al jaren klaagt over gebrek aan te genstand. Zijn immense popu lariteit hebben hem geen windeieren gelegd. De politie man uit Novosibirsk speelt een actieve rol in de Doema, de Russische politiek. Hij is daar naast een vertrouweling, van president Vladimir Poetin, voor wie hij in het verleden re gelmatig campagne voerde. Karelin is een bevoorrecht bur ger en reist soms zelfs per heli kopter. „Alles was ik niet met mijn fysieke capaciteiten kan bereiken, probeer ik te verkrij gen met mijn reputatie", geeft de krachtpatser, die al eens werd benaderd voor een rol in een Hollywood-film, onom wonden toe. Voorlopig wil hij zich echter concentreren op de Spelen. De 33-jarige gaat op jacht naar zijn vierde goud in successie. Karelin is onverzadigbaar en geenszins van plan om zijn te genstanders uit zijn geplande houdgreep te laten ontsnap pen. TEKST FRANS DREISSEN FOTO AP DAVID GUTTENFELDER Bartman had soortgelijke ge voelens. „Voor goud hadden we de ultieme race moeten varen en dat zat er niet in. Zo is het goed, we hebben maximaal ge presteerd." De zilveren medaille was voor Bartman en Simon ook een be vestiging van de juiste keus die zij hebben gemaakt. Want bei den hebben lang getwijfeld of ze met de dubbel-vier moesten doorgaan of zouden overstap pen naar de Holland Acht. „Ik heb het niet gedaan omdat de nieuwe uitdaging sterker was", verklaart Simon, die de samen werking in de dubbel-vier ook weer niet wil romantiseren. „Want er zijn ook conflicten ge weest. Ik heb het enkele keren laten ontploffen. Anderen krop pen ergernissen op, maar dat kan ik niet. Ach, nu blijkt de keuze een juiste te zijn geweest. Het was echter niet altijd gezel lig. Maar ondanks de ruzies ben ik altijd in het project blijven geloven. En terecht, dunkt me." De enige Nederlandse finalist die buiten de medaille bleef, was de lichte twee-zonder bij de wouwen. Marit van Eupen en de Haarlemse Kirsten van der Kolk werden kansloos zesde en laatste. Voor hen gold, dat het bereiken van de finale al een prestatie van formaat was. Daarentegen was de man- nenacht dé tegenvaller. Zelfs in de B-finale moest de gevallen olympisch kampioen een boot - die van Canada - voor laten. Daardoor eindigde Nederland als achtste. De bittere pil werd daarmee nog wranger van smaak aangezien de roeiers bij de eerste zeven hadden moeten eindigen om hun A-status van het NOC*NSF te continueren. Ver. Staten 21 12 20 53 China 20 14 12 46 Rusland 13 14 18 45 Frankrijk 12 12 6 30 Australië 11 19 11 41 Italië 11 6 11 28 Roemenië 9 4 5 18 Nederland 7 5 3 15 Duitsland 5 8 15 28 Gr Brittannië 5 8 3 16 Japan 5 4 4 13 Z Korea 4 6 7 17 Polen 4 4 1 9 Bulgarije 4 2 2 8 Oekraïne 3 6 5 14 Zweden 3 2 1 6 Hongarije 3 1 1 5 Spanje 3 2 5 Griekenland 2 4 1 ■7 Cuba 2 3 2 7 Tsjechië 2 1 3 6 Finland 2_ .1 3 Oostenrijk 2 2 Slovenië 2 2 Turkije 2 2 Zwitserland .1 5 2 8 Indonesië 1 3 2 6 Slowakije 1 3 1 5 Wil-Rusland 1 1 8 10 Canada 1 1 5 7 Mexico 1 1 2 Nieuw-Zeeland 1 3 4 Kroatië 1_ 1 2 Letland 1 1 2 Litouwen 1 2 Azerbeidzjan 1 1 Columbia1 1 Brazilië 3 2 5 Belgie 2 2 4 Denemarken 2 1 3 Taiwan J Y 2 3 Noorwegen 1 1 2 Medaillespiegel bijgewerkt tot vanmorgen 10.00 uur. Oremans (links) en Boogert hebben reden tot juichen, nadat zij zich plaatsten voor de halve finale van het dubbelspel. foto »anp paul vreeker

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17