Alphense gezinnen ontzien bij begroting Roelofarendsveen geniet van Jeugdbloemencorso Rijn Veenstreek straf voor beroving Izabakker gehandhaafd lieert als je een echte bikkel bent hou je het voV - IDAG 25 SEPTEMBER 2000 974 Zo'n 1200 bezoekers en 312 muzikanten van acht n n hebben zaterdagavond op het Dorpsplein in Leimui- stKorgd voor een geslaagd verjaardagsfeest van de plaatse- e umfanfare Mavileo. In verband met het 25-jarig bestaan le seerde Mavileo voor het eerst zo'n grote taptoe in het :entrum. „Het was fantastisch", zegt voorzitter Comé An- ,Zo'n feest roept om een herhaling." foto eric taal Compensatie voor waardestijging huizen :S i/alphen aan den run hu cerberus agse gerechtshof heeft jarige Italiaan in hoger tot drie jaar cel veroor- d lor de gewelddadige be an een Alphense pizza- De verdachte had het iel een lagere straf ge- dan de rechtbank hem iplegde. Die had hem drie jaar cel veroor- j lofaanldaagster M. ter o te twee weken geleden de behandeling van het telfs vier jaar cel. mannen met zelfge- bivakmutsen over hun /achtten de restaurant eigenaar destijds buiten op. Ze sloegen en trapten de pizzaman zijn eigen auto in en zetten hem klem met een plastic zak over zijn hoofd. Terwijl de een de auto bestuurde, ontdeed de ander het slachtoffer van diens portefeuille met de dagop brengst van de pizzeria (ruim tien mille). Daarna werd het slachtoffer, uit zijn auto gesme ten. De dader is verslaafd aan drugs. De medeverdachte, ook een 27-jarige Italiaan, kreeg in april ook drie jaar cel. Ook hij ging in beroep, maar de behan deling van zijn zaak werd aan gehouden voor nader onder zoek. alphen aan den run Een doorsnee gezin in Alphen is volgend jaar circa hon derd gulden meer kwijt aan woonlasten. Dat blijkt uit de begroting voor 2001, die de gemeente vandaag presen teerde. Alphen probeert de lastenstijging voor burgers te beperken door op een nieuwe manier de OZB voor in woners en bedrijven te berekenen. Die twee groepen werden altijd op dezelfde manier aangeslagen voor de onroerend zaakbelasting. Nu wil de gemeente twee ver schillende tarieven gaan hanteren. met een huurwoning is iets la ger dan voor woningbezitters, zodat huurders wat worden ontzien. Mensen met de laagste inkomens kunnen bovendien een beroep doen op het kwijt- scheldingsbeleid van de ge meente. Verder wordt de las tenstijging grotendeels gecom penseerd met de Zalmsnip, die elke huishouden krijgt. De nieuwe rekenmethode van Alphen komt onverwacht. Vorig jaar deed de fractie van de ChristenUnie (toen nog saskia buitelaar De reden voor de splitsing van de tarieven is dat inwoners an ders de dupe worden van de enorme waardestijging van hun huizen de afgelopen jaren en de waardedaling van bedrijfspan den. De lokale lasten stegen voor gezinnen de laatste jaren toch al harder dan «voor bedrij ven, vooral door de hogere ver ontreinigingsheffing. Het OZB-tarief voor mensen RPF/GPV) al het voorstel ver schillende tarieven in te voeren om huurders tegemoet te ko men. Toen zag het college voor de komende jaren niets in het plan. Maar de gemiddelde hui zenprijzen in Alphen zijn snel ler gestegen dan in de rest van het land, waardoor de gemeen te van het Rijk minder geld krijgt. Dat tekort moet de ge meente doorberekenen in de OZB. Om te voorkomen dat ge zinnen de dupe worden van die doorberekening zijn tariefver- schillen noodzakelijk, vindt het college van burgemeester en wethouders. In de begroting staat verder dat Alphen geen snelgroeiende gemeente meer is. Afgelopen voorjaar bleek al dat daardoor de inkomsten van bijvoorbeeld de bouw van woningen en be drijfsterreinen afnemen. Daar om moet Alphen voor het eerst sinds jaren bezuinigen om het evenwicht te bewaren tussen inkomsten en uitgaven. In juni stak de politiek een stokje voor het collegevoorstel om te be knibbelen op schoolzwemmen, vluchtelingenopvang en milieu educatie. Voor die knelpunten trekt de gemeente in de nieuwe begroting 8 ton uit. De gemeente verwacht dat er de komende vier jaren een slui tende begroting is en voorziet voor 2001 zowel mee- als tegen vallers. Alphen pikt een graan tje mee van de welvaart in Ne derland. Hoogstwaarschijnlijk krijgt de gemeente een hogere uitkering uit het gemeente fonds, maar voor de zekerheid is die nog niet meegeteld in de begroting. Verder levert de uit breiding van het betaald parke ren in het centrum meer geld op. Ook de beleggingen in NUON en het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zijn een goudmijntje. Daar staat tegenover dat er vier ton extra nodig is om de lasten van de bijstandsuitkerin gen te betalen. Het Rijk han teert daarvoor een nieuwe re kenmethode, waardoor Alphen, dat veel moeilijk bemiddelbare cliënten telt, slechter uit is. Ver der verwacht de gemeente meer bezwaarschriften tegen de hertaxatie van huizen en be drijfspanden. Om die te kunnen afhandelen is extra geld nodig. Salarisstijgingen van ambtena ren kosten 1,4 miljoen. jchteringstocht na Veense Oranjefeesten voor het hele gezin 'Mg voor de kinderen I ir wel even bij in", zegt n Akerboom uit Roelof- ;en openhartig, terwijl jaarlijkse traditionele iteringstocht' aflegt. De Crster doelt op haar te aanwezigheid bij njefeesten van vorige listermorgen was het bderdeel van de feest- wandelmars die de ka- ist verdrijven, irt voor de 5, de 11 en i ilometer is om negen laf dat tijdstip vertrek- 125 deelnemers vanaf ieen. De zon is hen tij- n t lopen gunstig gezind, ege de tocht, die rond pskern van Roelof- :en voert, staat de on- lingspost van het Oran- i ldaar met koffie en tter voor de deelne- vriendengroep van m pauzeert tien minu- zijn met de kroegen skeelers begonnen en met een wandeltocht, gevoel hebben we nu had", verklaart Aker lies' bedoelt ze de bal- :ht, het jeugdbloemen- in zaterdag, de kermis irlijk de avonden in de \ch, je moet toch wat zegt Akerboom. Het P 'he spel, bedacht door (asten van een plaatse- i, vond ze het leukst. - iben het toen heel laat Maar zaterdag was raak. „We begonnen in je morgen en hebben achts tot drie, vier uur iden", zegt vriendin aars trots. „Terwijl we r uur later voor deze uit ons bed moesten, doen we nu de 11 kilo meter. Alleen als je een echte bikkel bent hou je het vol." Akerboom: „Maar die kater heb ik er al uitgelopen." Volgens beide deelneemsters was de mars vorig jaar beter en mooier. „Je moest vanwege de afstand op je tandvlees lopen", herinnert Baars zich. „Vorig jaar was het leuker omdat die tocht dwars door de polder ging", valt Akerboom haar bij. „We moesten toen over hekjes klimmen. Nu zijn we alleen door een nieuwbouwwijk geko men. Alsof dat mooi is." Toch doen ze, tevreden als ze zijn over de organisatie door het Oranjecomité, volgend jaar weer mee. „Dan doen we de 15 kilometer, maar dan zullen we van tevoren ook meer zuipen", belooft Baars. Hans Koek en Fred van Rui ten, leden van het comité, vin den niet dat de tocht alleen maar voor mensen is die een slok op hebben. „Ontnuch- teringstocht, zo noemen de mensen het. Maar het is meer een gezellige mars na de ker mis", zegt Koek. „Mensen zijn de hele week aan het feesten geweest en dit is een frisse af sluiting." Voorzitter Van Ruiten is het daarmee eens. De leden van het comité constateren, dat elk jaar meer mensen meedoen. „De wandelmars wordt steeds be kender en hele groepen vrien den en koppels spreken nu met elkaar af." Alleen jongeren van onder de twintig jaar laten zich niet zien. Koek: „Die zijn tot laat op stap, drinken zich hele maal vol en komen hun bed niet meer uit." Vaders en moeders met kin deren hebben wel de wandel schoenen aangetrokken. Zo ook A. Sloof met zijn dochter Femke en hond. Ze hebben net de vijf kilometer achter de rug. „De tocht viel mee", zegt vader Sloof. „We hadden wel een lan gere afstand kunnen doen, niet? Deelnemers aan de ont- nuchterings- tocht zoeken hun weg tus sen de sporen van de Veense feestweek. foto eric taal Dochter Femke knikt verlegen van ja. Het duo liet zich tijdens de feestweek niet onbetuigd. „Ik heb op de kermis in de botswagentjes gezeten en ben met mijn nichtje in de draaimo len geweest", zegt Femke, „ik heb touwtje getrokken en mee gedaan aan de lampionnen- tocht." Sloof hield zich bezig met tobbesteken, een puzzeltocht en jawel, de pub. Kennelijk de reden om vandaag mee te lo pen. „Na alle borrels kom je zo weer bij", aldus Sloof. „Jammer dat het is afgelopen, maar aan alles komt nu eenmaal een ein de." Leidsch DagbladAKCHIIÏVEX ANNO 1900 Dinsdag 25 September LEIDEN - Naar wij vernemen, moet er plan be staan om het onlangs door onze gemeente aan gekochte buitengoed 'Rhyngeest', gelegen te genover het krankzinnigengesticht 'Ende- geest', tot Sanatorium in te richten. LEIDEN - Door het Rijk is voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren gehuurd het perceel aan het Utrechtsche Veer, No. 13, ten einde dit in te richten en te bestemmen voor hulp post- en telegraafkantoor voor deze gemeente. LEIDEN - Op den post subsidiën voor het on derhoud en de instandhouding van historische gedenkteekenen en van gebouwen, die oud heidkundige of kunstwaarde hebben, is op de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1901 de voorlaatste termijn voor de Hoogland- sche kerk te Leiden uitgetrokken. ZOETERWOUDE - De Westbroek-watermolen, in een nieuwe gedaante gestoken en geheel ge- metamorphoseerd, is weder in dienst gesteld. Het water werd met kracht opgehaald. Heden avond wacht den werklieden, molenmaker, timmerman, rietdekker, zeker een genoeglijk avondje vanwege het polderbestuur. ANNO 1975 NOORDWIJK - In parochiehuis 'Ma ria Terzee' werd gisteren een kin- derkledingbeurs gehouden die was georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Van elk verkocht kle dingstuk waren twee kwartjes voor een goed doel. Vo rig jaar ging de op brengst naar de jeugdkankerbestrij- dfng. Wat het doel nu zal zijn, moet nog worden be sproken. foto archief leidsch dagblad Donderdag 25 september LEIDEN - De prijzenoorlog van gedistilleerd is ook in Leiden losgebarsten. Twee vrij grote slij terijen, Klerks en Run-In, zijn met ingang van vandaag alle merken gedistilleerd gaan verko pen voor prijzen die veel lager liggen dan de door de fabrikanten vastgestelde prijzen. Klerks, met vestigingen aan de Kennedylaan en het Bevrijdingsplein, heeft niet alleen van Bols, maar ook van Bokma, Henkes, De Kuy- per, Olifant, enz. de prijs per fles met twee tot vier gulden verlaagd. De heer C.W. Klerks jr. geeft wel toe, dat wanneer de vaste prijzen voor het gedistilleerd zullen worden losgelaten, dat het einde zal be tekenen vooreen groot aantal kleinere slijterij en. "Zonder twijfel zal minstens de helft van het huidige aantal slijters in het land de ko mende jaren verdwijnen" zegt de heer Klerks, "maar op het ogenblik wordt een groot deel van de slijterij kunstmatig in stand gehouden". AMSTERDAM - De '200 van Mertens' bestaan. Niet alleen is een groot aantal Nederlandse be drijven direct of indirect met elkaar verbonden door dubbelfuncties, daarnaast bestaan tussen overheid en bedrijfsleven 688 dubbelfuncties toegespitst op onderwijs-wetenschappen en economische zaken. Tot deze conclusie komt een werkgroep van politicologen aan de Am sterdamse Universiteit in 'Graven naar macht' een vervolg op een in 1971 verschenen rap port. Er bestaat een netwerk met een kern die 17 bedrijven omvat: Amro Bank, ABN, Delta- Lloyd, Akzo, Hoogovens, Nationale Investe ringsbank, Thomassen en Drijver, NSU, Robe- co-Rolinco, Nederlandsche Bank, Eerst-Nill- mij, Heineken, NS, KLM, Rijn-Schelde en Na- tionale-Nederlanden. In deze hiërarchie van centrum en periferie nemen de banken en ver zekeringsmaatschappijen een dominerende positie in. dachten mishandeling melden zich i [aan den rijn Twee Alphenaren die dinsdagnacht een 17- I plaatsgenoot mishandelden op de Kalkovenweg zitten je twee verdachten, een 17- en een 18-jarige, stonden met [oep anderen op de weg en schopten het slachtoffer, dat en vriend op een scooter reed. De aanleiding was een 1 lenwisseling even daarvoor in het Weteringpark. Vrijdag Ie de groep zich bij de politie, die de twee verdachten aan- 61 en in verzekering stelde. t woninginbraken in Alphen iaan den run Drie Alphenaren hebben dit weekeinde aan- 3 edaan van diefstal uit hun huis. In een woning aan de jl /egenstraat namen inbrekers vrijdag geld en sieraden '8 (aterdag braken insluipers een huis in de Groenoord 1 Zij pikten er sieraden en een laptop. Uit een huis in de 2f Jroenwegstraat werden in de nacht van zaterdag op zon- j' I's, computerspelletjes en een paspoort gestolen. laagd verjaardagsfeest Mavileo Boeddha, draken en eenjïetsende gorilla roelofarendsveen saskia buitelaar Bewonderende kreten zwellen aan over het Noordeinde als de Boeddha het centrum van Roe lofarendsveen nadert. Het ap plaus rupst mee met één van de indrukwekkendste praalwagens die in de corsostoet voorbij trekken. Groot is altijd impo sant, zeker bij het Jeugdbloe mencorso in Roelofarendsveen. De Boeddha krijgt terecht de handen op elkaar. Het huishoge beeld is van top tot teen kleur rijk bedekt met losse bloemen. Achter zich aan sleept de bid dende reus een tempel met Ti betaanse monniken. Zij deinen in kleermakerszit mee op de oosterse klanken en de regel matige slagen op de koperen gong. De tafel is gedekt voor een oosterse maaltijd. Het Veense corso houdt het midden tussen carnaval en bloemenpracht. Wie, zoals de Boeddha-makers, beide ele menten weet te combineren krijgt de meeste toejuichingen. Vooral de grote wagens maken indruk: hoeveel maanden werk heeft daarin gezeten? Zoals in de enorme groene draak, welks formaat niet zou misstaan tus sen de dino's in Jurassic Park. De makers van voetbalvereni ging Alkmania laten het beest zelfs grommen en rook blazen. De dampen op de Noordhoek zijn al van ver op het Noordein de te zien. Net als de rood-witgestreepte zeilen van het piratenschip waar leerlingen van de Maria Het water vloeide rijkelijk tijdens het Jeugdbloemencorso in Roelofarendsveen. School in hebben plaatsgeno men. Dichterbij merken de toe schouwers op dat de zeerover- tjes uit hun gemene rol vallen: ze glunderen onder de rode hoofddoeken en zwarte ooglap jes. En er zijn meer praalwagens die zó als decorstuk een filmset kunnen binnenrijden. Het spookhuis van The Adams Fa mily. Neptunus in zijn onder waterwoning, geflankeerd door zingende zeemeerminnen en voortgetrokken door een oerle lijke octopus. Cleopatra met Egyptische danseressen. Een meer carnevaleske uit straling heeft het kindercircus van De Schakel, waar artiesten op eenwielers omheen fietsen. foto eric taal Of de kikkers in hun speeltuin die, net als in Duinrell, op on verwachte momenten de water spuit op het publiek richten. De rijdende Soundmixshow heeft ook een komische act. Madon na, Michael Jackson, Elvis, Su gar Lee Hooper en natuurlijk Henny Huisman geven om beurten een luidruchtige show weg. Hoewel de grote wagens veel bewondering oogsten, vinden de massaal toegestroomde toe schouwers eigenlijk alles even prachtig. „Schattig", klinkt het als drie struisvogelmeisjes voor bijkomen. Als een hoepel dra gen ze de vogel om hun middel, met teugels in hun handen. „Zwaai", zucht een van hen als ze een tijdje stilstaan in de stoet. Een gorilla op de fiets krijgt alle lachers op zijn hand. 'Apies kijken?' staat er op zijn bord. 'Wie?' Kijken doet het dorp maar al te graag. Liefst anderhalf uur, totdat de hele stoet voorbij is. Maar meedoen is aan de Veners niet echt besteed. De schilder in de staart van de optocht krijgt in zelfs de drukste bocht van het parcours met moeite één toeschouwer zo gek om ook de kwast ter hand te ne men. En de live-band op de af sluitende wagen, speelt voor een stampvolle straat, maar een lege dansvloer. Boeddha stal zaterdag het hart van het publiek. De grote praal wagen met de naam Japan won de publieksprijs. Veertig leden van de Vriendengroep 't Plein tje waren donderdag naar Lisse gegaan om de dahlia's te snij den. Vrijdag, de dag voor de corso, staken ze de bloemen met zijn zestigen op de wagen. De originaliteitsprijs ging naar Kermis de Kikker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13