Horeca Katwijk ziet niets in susploegen Afzien voor oud-profs op het Sassenheimse asfalt 'Het gaat hier in Voorhout juist heel netjes Duin Bollenstreek Katwijker heeft lak aan autoloze zondag Extra verhoging van rioolrecht van de baa Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 41,00 BEL 071^5128030 MAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 Hillegommer in Lisse mishandeld lisse Het simpele feit dat hij uit Hillegom kwam, was voor een 20-jarige Lissenaar zaterdagavond aanleiding om een 16-jarige Hillegommer in zijn gezicht te slaan. De Lissenaar stelde die vraag aan een groepje dat hij in de Kanaalstraat in Lisse tegen kwam en mepte er op los toen een van hen bevestigend ant woordde. Door de klap brak de neus van de Hillegommer. De Lissenaar is aangehouden. Politie betrapt dronken chauffeurs noordwuk/katwukEen 49-jarige Noordwijker heeft zaterdag een rijverbod van vier uur opgelegd gekregen, nadat bij een ademtest was gebleken dat hij te veel drank op had. De chauf feur had de aandacht van de politie getrokken omdat hij slinge rend over de provinciale weg in zijn woonplaats reed. Een 20- jarige Katwijkse automobilist kreeg een dag later ook een rijver bod van vier uur. Zijn rijgedrag gaf de politie aanleiding om hem aan te houden en uit de ademanalyse bleek dat de Katwij- ker te veel gedronken had. Tegen beide chauffeurs is proces verbaal opgemaakt. Afsluiting kerkbouwactie Wit-Rusland katwuk De Katwijkse actie voor de bouw van een kerk in Ba- ranovitchi, een plaats in Wit-Rusland, wordt zaterdagavond 30 september officieel afgesloten met eën concert in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Diverse instanties uit Katwijk besloten vorig jaar om de armlastige gemeente, die nu in de huiskamer van een weduwe kerkdiensten houdt, te helpen met het sparen van dertigduizend gulden voor het kerkgebouw. Het Hervormd Gereformeerde Gemeentekoor Immanuël zorgde bijvoorbeeld met een bazaar voor een netto opbrengst van twintigduizend gulden. Tijdens de officiële sluiting wordt de cheque overhan digd aan dominee Van Zwet uit Hoevelaken, die met zijn werk groep jaarlijks een bezoek brengt aan Baranovitchi. Het concert, waaraan twee mannenkoren meedoen, begint om 19.30 uur. le dereen is welkom. Paddestoelen zoeken in de duinen katwuk/wassenaar Paddestoelliefhebbers kunnen zaterdag 30 september meedoen aan een natuurexcursie door het natuur gebied Meijendel, georganiseerd door het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. De wandeling begint om twee uur en kost vijf gulden per persoon, kinderen tot twaalf jaar betalen twee gul den vijftig. Vooraf aanmelden kan via telefoonnummer 070- 5117276. Er wordt gestart in het bezoekerscentrum aan de Meij- endelseweg 40 in Wassenaar. Geen animo voor convenant met gemeente De Katwijkse horeca voelt er niets voor om susploegen in te huren om op uitgaansavonden de rust in het cen trum te waarborgen en, indien nodig, ruzietjes in de kiem te smoren. Daarvoor is de horeca in Katwijk te zeer verspreid. Ook voor het tekenen van een convenant met de gemeente, waarin tal van strenge regels worden opge nomen, is weinig tot geen animo. katwuk naren in het dorp. In Katwijk liggen de cafés volgens de café eigenaren te veel verspreid en dat bemoeilijkt het werken van zo'n susploeg aanzienlijk. Lindeboom: „Katwijk kijkt in dit geval naar Noordwijk, waar ze werken met susploegen. Maar de situatie daar is wezen lijk anders dan bij ons. In Noordwijk liggen alle uitgaans gelegenheden bij elkaar. Dat is peter blok/rob onderwater Volgens Peter Lindeboom van het gelijknamige café in de Voorstraat en Chris van der Linden van café In den Blau wen Bock aan de Badstraat is het invoeren van een susploeg onuitvoerbaar. En dat is vol gens hen ook de mening van vrijwel alle andere horeca-eige- veel gemakkelijker te controle ren."' Van der Linden is het daar mee eens. „Als zo'n susploeg in de Voorstraat rondloopt en het is in de Tramstraat hommeles, heb je een probleem. En daar worden wij dan door de ge meente op afgerekend. Maar die susploeg, die wij moeten betalen, kan nu eenmaal niet overal te gelijk zijn." Lindeboom viaagt zich af of susploegen invloed hebben of kunnen hebben op geluids- en andere overlast in het centrum. „De enige plek waar veel men sen samenkomen is het pleintje op de Badstraat, tegenover Ca- sa Cara. Maar daar houdt de politie al toezicht. En als de po litie niet ingrijpt, waarom moet een susploeg dat dan wel doen? En waar ligt de tolerantiegrens? Van der Linden denkt dat de gemeente de zwartepiet naar de horeca wil toeschuiven. „Dat er overlast in het dorp is, is vol gens de gemeente onze schuld. Maar daar ben ik het niet mee eens. De meeste overlast in het centrum wordt, zoveel is mij na veel jaren horecaervaring in Katwijk wel duidelijk, veroor zaakt door jongeren die met flessen sterke drank over straat zwerven. En niet door bezoe kers van onze cafés. Die 'zwer vers' komen regelmatig naar onze cafés om buiten op straat onze klanten uit te dagen en in het uiterste geval om met hen te knokken." Lindeboom, die ook namens de Katwijkse horeca overlegt met de gemeente, is geen voor stander van het sluiten van een convenant, waarin de uitbaters plechtig moeten beloven dat zij zich strikt aan de regels hou den. Eén van die regels is niet schenken aan dronken mensen. Lindeboom: „Die regel is al zo oud als de wereld en het is wat al te makkelijk geredeneerd. Ie mand die bij mij gezellig in de zaak zit en een paar biertjes drinkt, kan als hij buitenkomt ineens in elkaar storten. Dat zie je niet altijd van te voren 1 komen. Dronken mensen i zaak is geen reclame. Ik i zeker dat geen enkele eigt schenkt aan iemand die te heeft gedronken." Het navolgen van de tingstijden noemt Lindeb een 'moeilijk verhaal'. Bi meester Van Wouwe wil dj cafés de deuren om één dicht doen, óm half twe< muziek uitdoen en dat omi uur de zaak leeg is. „Stel dj mand om kwart over één jas komt halen, omdat hij een ander café is gegaan, i ik die dan buiten laten st Zoiets doe je toch niet?" Jan Janssen en burgemeester als eerste over de streep katwuk rob onderwater vervolg van voorpagina De Katwijker is de auto niet uit te krijgen. Zelfs niet op een mooie, zomerse zondag in sep tember. Marcel Boland, raads lid namens Groen Links in Kat wijk, vroeg de plaatselijke be volking om op de autovrije zon dag het voertuig te laten staan. Hij riep vooral de kerkgangers op per fiets of te voet naar de dienst te gaan. De oproep van Boland werd gisteren massaal genegeerd. Terwijl hij op het terras van standpaviljoen Westerkim wachtte op deelnemers van de demonstratieve fietstocht, zorg den autorijdende dagjesmen sen voor files op de Boulevard. En eerder op de dag stonden de auto's in de buurt van de ker ken op de stoep geparkeerd. Waarmee Boland werd gesterkt in zijn mening dat de auto héi- lig is voor de Katwijker. En ook voor de gemeente. Want dat Katwijk zich met een officieel persbericht distantieerde van de autovrije zondag, zat Boland niet lekker. „Dat noem ik ge woon overdreven. Ze werken gewoon tegen. Je kunt dat pers bericht ook achterwege laten." Ondanks de geringe belang stelling voor dc autoloze zon dag, wil Marcel Boland van Groen Links zich volgend jaar weer inzetten voor dit evene ment. De zondag zal overigens dan een zaterdag (22 september 2001) zijn. Dit vanwege de deel name van dertien Europese landen aan de actie. Hij heeft al contact gehad met de winke liersvereniging PAC. Die heb ben medewerking toegezegd, aldus Boland. Er kwamen uiteindelijk 25 mensen opdagen voor de fiets tocht. Boland: „Hoeveel men sen er hebben meegedaan, in teresseert me eigenlijk niet zo veel. Wat ik veel belangrijker vind, is dat er publiciteit aan gegeven is. De mensen moeten erover praten. Alleen op die manier maak je ze bewust van het feit de auto eens een keer op de zondag te laten staan." sassenheim margrit tibboel Géén Alpe d'Huez, géén super snelle tijdritten, géén spectacu laire achtervolgingen over de kasseien of dopingcontrole en evenmin uitzicht op het winnen van de fel begeerde gele trui. Maar een redelijk relaxed 'rondje Sassenheim' over een geasfalteerd parcours. Welis waar waren er heel wat riskante straathoeken die een speciale techniek vereisen, maar aan het slot was er wel een zoen van een bevallige 'ronde-miss', een tuil bloemen om u tegen te zeg gen en het overbekende 'Allons enfants de la patrië' op volle sterkte schallend uit de luid sprekers, terwijl de prijswin naars het ereplatform beklom men. Dit en nog veel meer stond de 35 oud-professionals, die zaterdag in de na-middag naar Sassenheim waren geko men om de Wielerronde van Sassenheim een extra ludiek tintje te geven, te wachten. Hoewel het wielerfestijn al om twee uur 's middags van start ging, bleek de Prominen ten tandemrace met aanslui tend de wedstrijd voor de oud professionals de grote publieks trekker. Twintig tandems voor evenzoveel duo's worden rond de klok van vijf aan de Willi- brorduslaan uitgeladen. Bij de VIP-tent stromen ze samen. De mannen die hun sporen ver diend hebben: Tour de France winnaar Jan Janssen, de etap pe-winnaars Johan van der Vel de en Huub Zilverberg, oud wereldkampioen Harm Otten- bros, toppers als Fedor den Hertog, Steven Rooks en andere coryfeëen. Een van de prominenten, burgemeester Buddenberg, in sober groene polo met het op schrift 'Bloemencorso Bollen streek' legt uit: „Da's mijn dup pie." De outfit van voorzitter van het bloemencorso comité is in schril contrast met de van fel gekleurde reclameteksten voor ziene shirts van de ex-profes sionals. Desalniettemin ver schijnt hij zelfverzekerd aan de start mët Jan Janssen. Budden berg zegt zichzelf als een reële kanshebber te beschouwen om straks als eerste van het peloton over de finish te gaan. „Janssen is tenslotte de beste." Wethou der Olthof beklimt met wat minder bravoure het zadel ach ter Harm Ottenbros. Oltjiof: „Harm is al wat ouder. We zul len wel zien wat er van komt." Rabobank directeur Van Leijen stapt op bij Steven Rooks. Ook hij rekent op een plaatsje bij de eerste drie. Nog even wordt de tactiek besproken. Dan gaan de tan dems wat onwennig over de startstreep voor een eerste 'lo ze' ronde. Even lijkt het erop of het duo Janssen/Buddenberg al bij de eerste meters, richting Ju- lianalaan, in de problemen raakt. Buddenberg dreigt het evenwicht kwijt te raken als hij met zijn trapper tussen de spa ken van een tegenstander komt. Hij herstelt zich echter onmid dellijk en wanneer het start schot voor de officiële ronde af gaat is er geen centje pijn meer. De amateurs, zich achter de Ex-wethouder Jochemsz solliciteerde naar topfunctie op eigen gemeentehuis voorhout wim van wanrooy Eindelijk doorbreekt Paul Jo chemsz het grote stilzwijgen. Drie weken nadat hij als wet houder van Voorhout tussen tijds opstapte, geeft hij toe dat een door het college geweiger de functie als hoofd inwoners zaken in zijn gemeente de oor zaak is geweest. „Ik heb naar die functie gesolliciteerd toen me duidelijk was dat er geen geschikte kandidaten waren. Waarom ga ik dat niet doen, dacht ik. Toen dat niet door ging vond ik dat mijn positie als wethouder te kwetsbaar was geworden." De momenteel in het onder wijs werkzame Jochemsz (48) wijst erop zijn baan als wethou der sowieso te hebben moeten opgeven als hij de nieuwe baan als ambtenaar wél zou hebben gekregen. „Maar ik ben er niet trots op dat het zo gelopen is. Dat is ook de reden geweest dat ik over de reden van mijn ver trek tot nu toe niet naar buiten ben getreden. Het heeft me bo vendien getroffen dat iedereen het stilzwijgen bewaard heeft. Voorhout staat toch niet be kend als een lekvrije gemeente. Kennelijk heeft iedereen res pect voor mijn beslissing en mijn verzoek het rustig te hou den gehad." Het is namelijk wel opmerkelijk dat een wethouder in zijn eigen plaats, en dus bij het college waar hij zelf deel van uitmaakt, solliciteert. Maar daar wil Jochemsz helemaal niets over zeggen. Volgens de ex-wethouder heeft het college er na de afwij zing bij hem zelfs nog op aan gedrongen aan te blijven als wethouder. „Verder is het voor kennisgeving aangenomen. Ik heb nu in Voorhout wel twee niet afgemaakte periodes als wethouder meegemaakt. Daar ben ik niet blij mee. Ook al ben ik twee keer, zeg maar, vrijwillig teruggetreden." Om twee keer plaats te ma ken voor partijgenoot Renée Lucas. Veel speculaties tijdens de geheimzinnigheid waarmee het recente vertrek van Jo chemsz omgeven werd, gingen over rivaliteit tussen de twee. „Heeft er niks mee te maken. Ik geef toe dat er in 1998 een be hoorlijk incident heeft plaatsge vonden toen het erom ging wie van ons wethouder voor de nieuwe periode zou worden. En dat heeft er op in gehakt. Ook in de persoonlijke verhoudin gen. Zij was heel erg teleurge steld toen ik - er lag tussen ons volgens mij een afspraak - het werd. Het eerste jaar in de raad ging het vervolgens echt heel moeizaam. Maar daarna ont stond er wel weer een werkbare situatie." Over zijn periodes als wet houder - uitgesmeerd over een tijd van acht jaar - is Jochemsz zelf best wel tevreden. Anderen zeggen dat er juist op het ge bied van welzijn en onderwijs veel te weinig gebeurd is. „Het lijkt erop dat dat bijvoorbeeld het geval is op het gebied van onderwijs, maar het aantal kin deren in het dorp neemt wel enorm toe. In vergelijking met andere groeigemeenten - wij zijn een Vinex-locatie gewor den - gaat het hier juist heel netjes. Ik ben het met mijn op volger Renée eens dat we na het realiseren van het eerste schoolverzamelgebouw er nog één neer moeten zetten. Als het gaat om welzijn ziet hij alsnog sportvoorzieningen meer als en taak voor 'het colle ge in brede zin'. „We hebben vroeger gedacht een deel te kunnen oplossen voor de bin nensport door gebruik te ma ken van de hal van de firma Co- lijn aan de Jacoba van Beieren- weg. Maar wij en de sporters zijn toen afgehaakt. Het is daar na «een tijd rustig geweest. Vol gens mij zou nu een sportzaal - voor bijvoorbeeld de basketbal vereniging - eerder een snelle oplossing kunnen zijn dan een onbewogen ruggen van de ge routineerde wielrenners in het zweet trappen, stellen verwoe de pogingen in het werk in de zelfde cadans te komen. Ze kunnen elkaar en de welge meende adviezen van het pu bliek met moeite verstaan. Of de wielren-vedetten met in hun kielzog de prominenten het er willens en wetens op aangelegd hebben de spanning er tot de laatste minuut in te houden, zal het honderdkoppige publiek bij de finish nooit te weten k( Even blijft het zelfs or welk koppel de eerste prijs wacht gaat slepen. Na en raad zijn de juryleden vj Koninklijke Nederlandse 1 ren Unie het met elkaar „De combinatie Janssen/ denberg was een fractie s dan Jo de Roo met zijn paan en als derde finish rard Vianen met Theo van ten van de Oranjeverenigii Als Jan Janssen, de arm aal om de schouder ges van een verhitte Buddei het ereplatform opklimt het andere deelnemend van B en W quasi beteuten Voor Olthof zijn de dn zuur. Hij finishte als laats fluistert ieder die het hore mismoedig toe dat 't alle vals is gegaan. Dan wordt het menens goeie materiaal: glanzend cefietsen, aërodynam schaalhelmen, wordt in strijd geworpen. De wielre van de 60-er en 70-er jari ten een staaltje van hun nen zien. Een half uur worden de krachten gen op de Willibrorduslaan, de analaan en de Westers Halsbrekende toeren word en toe uitgehaald als een loze passant het parcours steekt. Verwensingen het op klapstoelen gezeten porterslegioen en de ord stoorder klinken over en terwijl de vedetten onvers baar met hun blik op one hun rondjes rijden ovei Sassenheimse asfalt. Na zo minuten maakt een kop zich los uit het peloton. kilometer gaat Steven Roo eerste over de finish, door Martin Kokkelkoorn i derde Jo de Roo. sporthal. Bij die club is, denk ik, de nood het hoogst. Maar een sporthal blijft ook nodig" Jochemsz zegt de vorderin gen, naast de komst van het schoolverzamelgebouw, op het gebied van de servicetaxi en het minimabeleid als hoogtepun ten van zijn loopbaan te be schouwen. Hij is nog niet toe gekomen aan de daadwerkelij ke uitbreiding van de kinderop vang, waarvoor de bouw van accommodaties op zich laat wachten. Op het gebied van subsidieverlening geeft hij ook nog niet thuis. Maar dat ligt volgens hem niet aan zijn ge voerde beleid. „Het komt voort uit de historie van de altijd al arme gemeente Voorhout. En daardoor ook uit zuinigheid. Die achterstand kunnen we niet zomaar inhalen. We steken nu 1,5 miljoen gulden in subsidie voor voorzieningen. Daar zou misschien wel vijftig procent bovenop moeten. Maar ik vraag me ook af waar de grens ligt. En wat doe je met een bibliotheek met de problemen rond de kli maatbeheersing? Ja, slopen. Al les bij elkaar heeft die bieb 1,5 miljoen gulden gekocht, dat is eigenlijk heel goedkoop. Maar in het kader van het centrum plan staat die nu in de weg. Er valt veel meer geld met die grond te maken. Kijk, in 1993 vonden we met z'n allen dat projectontwikkelaar Noorlan- der zelf risico moest dragen. Hij heeft daar uit de opbrengst van de huizen tientallen miljoenen guldens aan overgehouden. En dan wordt er in 1998 geroepen dat we dat anders hadden moe ten doen. Tsja. Rijnsburg spaart burgers met belasting Het gaat weer goed met Rijnsburg. Twee jaar nadat de gemeente de status van noodlijdend heeft verlaten, heeft het gemeentebestuur vandaag een begroting ge presenteerd met prima fi nanciële vooruitzichten. Voor de Rijnsburgers bete kent dat een voordeeltje. Burgemeester en wethouders willen afzien van een voorge nomen extra verhoging van het rioolrecht van vijftien gulden, waardoor de Rijns burgers volgend jaar zelfs re latief minder geld hoeven te storten in de gemeentekas dan dit jaar. Het rooskleurige beeld - een overschot op de meerja renbegroting van 2004 van zeven ton - is voor een be langrijk deel te danken aan de herverdeling van het geld dat het Rijk direct aan de ge meenten geeft via het ge meentefonds. Rijnsburg krijgt jaarlijks ruim 340.000 gulden extra. Daarnaast heeft het college zich de kritiek van de gemeenteraad aangetrok ken dat er wel erg behoed zaam wordt geraamd: de uit gaven blijken jaar op jaar la ger uit te vallen dan ge raamd, terwijl de inkomsten meevallen. Door ook naar ei gen zeggen realistischer te begroten, ontstaat er plotse ling de nodige financiële ruimte. De begroting blijft in de plus, hoewel het college ton per jaar extra wil uitgeven aan onder in jeugd- en jongerenwerk, herinrichting van sportp Middelmors, een zorglo personeelsbeleid en zelfs i cultuur. Want 'daar Rijnsburg erg weinig aan verhouding tot andere meenten', schrijft het coll in de begroting voor het 2001. Opmerkelijk is dat B en W volgend jaar ook halve ton wil uittrekken een 'grofmazige' lange mijnvisie: de periode tot geveer 2025. Bij dat alles hoeft de be ting nauwelijks omhoog. een Rijnsburgs gezin hond) en een woning van ton de afgelopen jaren de e roerende zaakbelasting, afvalstoffenheffing en hel l oolrecht gemiddeld een ne zes procent per jaar gen, voor het komende wordt een stijging voor van 3,09 procent, omg kend ruim vijf tientjes. En is minder dan de infl waarop het Centraal Plan reau voor volgend jaar s kent. De gemeentelijke la dalen dus relatief. Dat geldt ook een gezin jj diezelfde woning van 2,5 huurt. De lasten stijgen komend jaar met vier t u tjes, 3,27 procent. Daarm het iets minder voordelij 2 dat het gezin in een koop ning. Steven Rooks wint de Sassenheimse wielerronde. Hij wordt op de hielen gezeten door Martin Kokkelkoorn en als derde Jo de Roo. FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12