Warmond wil autovrij Koudenhoorn Loeiende sirenes op open dag brandweer Leiderdorp Regio Voorschotense bibliotheek op zondag open MAC IK MIJN WINKEL OPENHOUDEN TOT 10 UUR 'S AVONDS? lANDAG 25 SEPTEMBER 2000 anranding in asielzoekerscentrum oERDQRPEen 27-jarige vrouw uit het Leiderdorpse asielzoe- rscentrum bij Driegatenbrug is vrijdagavond aangerand. Dat beurde in een van de gangen van het complex. Zij werd van iren vastgepakt en betast. Daarna wist zij zich los te rukken. i dader is aangehouden door bewakingspersoneel van het ntrum. De 27-jarige man is geen bewoner van het AZC, maar nand zonder vaste woon- of verblijfplaats. lishandeling in horecagelegenheid istgeest Een 17-jarig meisje uit Oegstgeest is zaterdag mis- indeld door een 19-jarige plaatsgenote. Dat gebeurde in een irecagelegenheid op het Boerhaaveplein. Aanvankelijk werd t slachtoffer alleen uitgescholden door een groepje jongeren, rvolgens deelde een van hen ook nog een aantal klappen uit. 19-jarige dader is aangehouden. rie inbraken in Winkelhof 7erdqrpIn het Leiderdorpse winkelcentrum De Winkelhof is lerdagnacht omstreeks half drie in drie winkels ingebroken, alle gevallen werd eerst een ruit vernield. Uit twee van de drie nkels is geld gestolen. [agazijnbrand aan Zijldijk derdorp In het magazijn van Interieur Plus aan de Zijlbaan >ft in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand gewoed in vrachtauto, een bestelbusje en een container. De brand >rd vlak voor middernacht ontdekt door een surveillant van n beveiligingsbedrijf. Het vuur is bestreden met twee tankau- spuiten, waarbij 18 brandweerlieden zijn ingezet. Uit voor- rg is assistentie verleend door de regionale brandweer Rijn- id. De brand is vermoedelijk ontstaan in het bestelbusje, door n motorische storing. De omvang van de schade is nog onbe nul. iiccesvolle actie tegen Bloemerd-plan perdorp Verontruste bewoners uit de Leyhof, de Binnenhof de Voorhof hebben zaterdag op de gemeentedag in Leider- rp 950 handtekeningen tegen bebouwing van De Bloemerd gehaald. ,,Het is ongelofelijk hoeveel mensen spontaan ogskwamen om onze eisen te ondertekenen", zegt woord erder M. Lesuis. De handtekeningenactie wordt gehouden der de drie motto's: Leiderdorp een eenheid, de A4 in een [lengde korte bak en handen af van De Bloemerd. Het resul- it van zaterdag betekent dat de verontruste bewoners door- an met hun poster- en handtekeningenactie. „Mocht uitein- lijk blijken dat er niets aan deze dreiging verandert, dan sluit zelfs niet uit dat we naar Den Haag gaan om te demonstre- eiderdorp verhuist archieven li ierdorp Leiderdorp gaat archieven van 20 jaar en ouder ioerbrengen naar de gemeente Leiden. Dat is nódig omdat de :i :uwe Archiefwet voorschrijft, dat bewaren van archieven al- g! n nog mag in een door de wet aangewezen archiefbewaar- h ats. Het Leiderdorpse bestand dat voor verplaatsing naar )1 iden in aanmerking komt, beslaat 230 strekkende meter en rat ruim 7000 dossiers. De verhuizing zal ongeveer 15 maan- in beslag nemen. De kosten bedragen ruim 200.000 gulden. iscussie over tolpoorten in Wassenaar 5senaarDe WD Wassenaar houdt morgenavond een open- e forumdiscussie over rekeningrijden. In het forum zitten "3-directeur G. van Woerkom, WD-statenlid R. Waterman Wassenaarse WD-voorzitter A. Vriesendorp. Naar ver- chting spitst de discussie in het congrescentrum van attrac- park Duinrell zich toe op het effect van tolpoorten voor de ïdgemeenten van Den Haag. De bijeenkomst begint om i Dottocht voor asielzoekers Warmond rmond De Warmondse M. Slingerland en I. Kipping, die be- )(i januari door de gemeente werden uitgeroepen tot vrijwilli- van het jaar 1999, hebbeh een bestemming bedacht voor bedrag van 1000 gulden dat aan de uitverkiezing is verbon- Het vrijwilligersduo nodigt iedereen die ooit als asielzoeker el Warmond is komen wonen en hun begeleiders uit voor een ij Dttocht over Warmondse wateren en een bezoek aan een oiismakerij. Het uitje is op 30 september. Slingerland en Kip- i ig kregen de vrijwilligersprijs vanwege hun werk als begelei- s van asielzoekers in Warmond. Restaurant en evenementen moeten eiland leuker maken Het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn moet ge heel vrij van auto's blijven. De drie politieke partijen in Warmond willen 'blik' van het eiland weren, blijkt uit de visies van Progressief Warmond (PW), WD en CDA op de toekomst van Koudenhoorn. De drie politieke partij en vinden wel dat het eiland aantrekkelijker moet wor den voor recreanten die met de fiets, te voet of met de boot komen. Ook moet de bereikbaarheid verbeteren door de aanleg van een netwerk van fiets- en wandelpa den en het creëren van meer aanlegplaatsen. Met name PW pleit voor veel meer pontverbindingen. warmond blijven. Pretparkachtige toe- judynihof standen zijn en blijven taboe. Die passen niet bij Kouden- De politieke partijen willen hoorn en daar is de infra-struc- meer uit Koudenhoorn halen, tuur niet op berekend, is de te- maar het moet wel bescheiden neur van de visies. De fracties lanceren tal van ideeën om het eiland leuker te maken. Zo moet het zwem- strand groter worden en moet er een apart surfstrand komen. In de buurt van de huidige snacktent moeten sanitaire voorzieningen komen. Verder zien de fracties op het eiland graag een restaurant of een pannenkoekenhuis met een groot terras. Overnachten op Kouden hoorn is voor de WD uit den boze. Van het CDA mag kampe ren incidenteel wel, bijvoor beeld door scouts. Ook pleit het CDA voor het 'op kleine schaal inrichten van trekkershutten'. Alle drie de partijen willen inci denteel een theater- of een mu ziekevenement toestaan op Koudenhoorn. De huidige indeling op Kou denhoorn in stilte-, weide- en recreatiegebied willen de frac ties handhaven, al kan wat PW betreft elk afzonderlijk gebied wel een impuls gebruiken. Zo vindt PW de beplanting in het stiltegebied met wilgen en riet te eenzijdig. Berken, grassen en weidebloemen moet ook ruim baan krijgen. Ook pleit PW voor meer variatie in de fauna. Zo oppert zij het idee om bevers uit te zetten en roofvogels aan te trekken door het uitzetten van veldmuizen en ander 'klein wild'. In het overgangsgebied blijft wat PW betreft plaats voor weiden en 'wellicht ook voor moestuinen'. Hier zouden eventueel ook een botanische tuin, paardenpaden en enkele golfholes kunnen komen. De drie fracties wijzen er wel op dat extra voorzieningen fi nancieel haalbaar moeten zijn. Voldoende toezicht is met na me wat de WD betreft een har de eis. Alleen als er genoeg con trole is, zijn extra voorzieningen voor de WD bespreekbaar'. Als het gaat om recreatie, pleiten PW en met name het CDA ervoor om niet alleen naar Koudenhoorn te kijken, maar om het eiland 'in bredere sa menhang' te bekijken. Ook de ontwikkeling van andere delen van Warmond heeft invloed op de toekomst van Koudenhoorn. Zo oppert het CDA onder meer het idee om meer toeristen te lokken door uitbreiding van 'bed and breakfast'-faciliteiten en om het voor speciaalzaken aantrekkelijker te maken zich in Warmond te vestigen. Ook wil het CDA het voor watersporters makkelijker maken om vanaf het water in de Dorpsstraat te komen. De verschillende visies van de fracties, die zij maakten op ver zoek van burgemeester en wet houders, worden over enkele weken besproken in een com missievergadering. ane pi eter wisse „Ze hebben elk jaar zulk goed weer," zegt een buurman van de brandweer Leiderdorp, die verlekkerd naar een antieke motorfiets staart. En mooi weer was het zaterdag op de open dag van de Leiderdorpse brandweer. De opkomst is groot. Honderden kinderen, vooral jongens, en heel wat va ders en moeders sjokken uren lang opgewonden van brand weerwagen naar hoogwerker naar spuitinstallatie. Alles mo gen ze aanraken, overal mogen ze in en kinderen kunnen zelfs met loeiende sirene een ritje maken door Leiderdorp in een antieke brandweerwagen. „Wij vinden dit ook erg leuk om te doen," zegt A. Mantel, een van de drie 'beroeps' die het Leiderdorpse korps rijk is. „Het is belangrijk om ons aan de Leiderdorpers te presente ren en bovendien kun je zo misschien nog vrijwilligers wer ven. Daaraan is altijd een ge brek. Mensen weten dat vaak niet, maar tachtig procent van alle Nederlandse brandweerlie den is vrijwilliger. Maar in een forensendorp als Leiderdorp zijn maar weinig mensen die tijd of zin hebben om bij de brandweer te gaan. De binding met het dorp is misschien ook minder sterk." De vrijwillige brandweer lijkt het tij tegen te hebben. Leider dorpers hebben het te druk. En met name in de beginperiode gaat veel tijd in de opleiding zit ten. Nadien gaat het, naast de diensten, nog steeds om op zijn minst een avond training in de week. Alle uren worden ver goed, maar voor het geld doen ze het niet. Traditie lijkt een be langrijker element in de keuze van de mannen - het Leider- dorpse korps telt slechts drie vrouwen - voor de vrijwillige brandweer. Jan Bosman, 'ergens in de veertig', vrijwilliger en hoofd brandwacht, heeft de brand weer praktisch in zijn genen. „Mijn opa en mijn vader deden dit al, dus er zat voor mij weinig anders op. Mijn naarste erva ring? Die ketingbotsing op de A4, 108 auto's op mekaar, acht doden. Dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten." Maar missen kan Bosman de brand weer niet. „Een mooi vuur, daar geniet ik echt van, om te blus sen dan..." „Ik kom elk jaar," verklaart Rolando van twaalf enthousi ast. „Of ik ook bij de brandweer wil? Dat weet ik niet. Ja, het lijkt me wel wat." Zijn vriendje Dex ter lijkt meer overtuigd. „Het lijkt me hartstikke tof om met een brandweerauto door het dorp te scheuren. Het is echt wel spannend werk." Ter afsluiting van de open dag demonstreert een brand weerman hoe te handelen bij 'vlam in de pan'. „Nooit water erop," roept de presentator van het spektakel, de commandant, door een microfoon. „Dan ge beurt er dit!" Een wel vijf meter hoge vlam doet het publiek op schrikken. Na 'vlam in de pan' volgt een demonstratie van een wel heel gecompliceerd ongeluk. Een oude man heeft met zijn auto een pui geramd. In het pand is brand uitgebroken, er zijn nog mensen. Van het dak schreeuwt een dakdekker moord en brand, want zijn collega is ge wond geraakt. „Hoe handelt de brandweer in deze situatie?" De presenta tor verduidelijkt voor de toe schouwers hoe de hulpdiensten op elkaar inspelen. Gillende si renes en ronkende motoren do mineren het schouwspel. De politie zet de weg af, gemasker de brandweerlieden halen over levenden uit het pand, de dol gedraaide dakdekker wordt van het dak gehaald, voor zijn ge wonde collega moet een takel wagen komen. Het dak van de auto van de gewonde man wordt professioneel verwijderd. Gehelmd ambulancepersoneel haalt, om hem niet verder te verwonden, de man met rechte rug uit de auto. Dein is de klus geklaard. „De situatie is onder controle. Goed werk mannen", roept de commandant. im: Nico de Jong ftijd: 'geheim van stdijk' oep: eigenaar dans- I ooi Oegstgeest gerlijke staat: gehuwd, kind inplaats: Oegstgeest tl t lijden of leiden voor de tof? het is inderdaad wel zo zeel mannen de dansschool szins onwennig binnenko- Een beetje tegen hun zin opgegeven door hun w. Later vinden ze het al- altijd ontzettend leuk en het juist de mannen die fanatiek worden. En wat ;ft het leiden van de man in a ans is men bij ons heel vrij. is uw grootste ergernis? 'l lansen nog vaak doorgaat io een 'mietjessport'. Men- iflienken bij een danser gelijk tl een man in een balletpak :h ich in allerlei vreemde lingen wringt. Ik vind dat Dansen is de enige sport a bij je echt aan je partner inden bent, en dat maakt iniek en leuk. zou u doen met een mil ten deel van het geld zou dansschool opknappen, groot deel zou ik ook bewa- 'oor mijn dochter. Zodat ze Ier problemen kan gaan eren, echt iets van haar le an gaan maken. Dat is mij het belangrijkste. separty of een paren-dans Directrice neemt na 37 jaar afscheid avond? Nou, het principe is hetzelfde. Bewegen op muziek. Dat geeft een kick. Wij draaien dan ook alle soorten muziek, maar het verschil zit hem in de structuur van de bewegingen. En die structuur brengen wij aan. En op houseparty's is het voorna melijk ieder voor zich. Wij leg gen heel veel nadruk op het sa men dansen. Wat is de meest aparte ervaring uit uw leven? Tsjongejonge, daar moet ik echt even over nadenken... Ik zou het eigenlijk echt niet weten. Mooie momenten wel, ja. Het mooiste tot nu toe was de ge boorte van mijn dochter, ze is nu vijf. Ze is zo levenslustig. Ze krijgt nog geen dansles, nee! Ze beweegt wel op muziek, dat is schitterend, zo puur. Dat is dansen. Dat willen wij ook niet sturen. Als ze wil leren dansen, moet ze dat eerst zelf aangeven. Wat mag er in Oegstgeest nooit veranderen? Die rust die hier is, die moet blijven. Oegstgeest is een klei nere stad met een dorpsmenta liteit. Het is niet zo anoniem, een soort sociale controle. Dat moet ook zo blijven. Als wij worden geannexeerd door Lei den, vrees ik het einde van de rust. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben soms te perfectionis tisch, te streberig. Er zijn voor mij bij dansen bijvoorbeeld twee dingen essentieel. Tech niek en plezier. Bij mijn lessen hamer ik zoveel mogelijk op beiden. Maar soms sta ik er niet bij stil dat het een ten koste kan gaan van het ander. Wat is het leukste aan uw be roep? Het leukste is dat ik dagelijks bezig ben met mijn grootste hobby. Ik dans, ben veel met mensen en die mensen komen bij mij voor hun plezier. Ik zeg weieens tegen mijn viouw, dit wil ik nog doen tot mijn tach tigste. Wat is volgens u de mooiste plek Hier voor mijn dansschool, tus sen de sportvelden. Zoals van daag, met een zonnetje, dan kan ik echt genietep hier. Over komende vliegtuigen, dat vind ik ook schitterend. Welke eigenschap waardeert u het meest in anderen? Oprechtheid. Wees gewoon eerlijk tegen anderen. Laat mensen weten wat je van plan bent. Doe wat je belooft, kom afspraken na. tekst: ane pieter wisse foto: hielco kuipers voorschoten jiska van de wetering De Voorschotense openbare bi bliotheek aan de Wijngaarden laan gaat 1 oktober voor het eerst op zondagmiddag open. „Zondag heeft een meerwaar de", zegt directrice T. Sterck, die met de gemeente ook in on derhandeling is geweest over een extra openstelling op zater dag. „De mensen hebben op zondag meer tijd om in alle rust wat cultuur tot zich te nemen in plaats van de straat op te gaan en winkels bekijken. Juist in deze tijd van internet is het belangrijk dat mensen in alle rust even de bibliotheek in kun nen lopen en een krant kunnen opzoeken." Lange tijd twijfelden gemeen te en bibliotheek tussen een ex tra openstelling op zaterdag middag of zondagmiddag. Uit eindelijk kozen zij voor de zon dag, in de hoop meer publiek te trekken. In andere gemeenten, zoals Leiden, voorziet de open stelling van de bibliotheek op zondag in een grote behoefte. Zaterdagochtend is de Voor schotense bibliotheek wel open, van tien tot een. De komende maanden be kijkt de bibliotheek of de zon dagopenstelling aanslaat bij het publiek. De proef loopt tot april. Als de belangstelling op zondag beneden de maat is, gaat de bibliotheek weer dicht. De gemeente draagt ruim ze- suizend gulden bij in de extra kosten die gepaard gaan met de zondagopenstelling. De uitleen ontvangt deze compensatie voor de onregelmatigheidstoe slag, de 70 procent extra die het personeel krijgt voor werken op zondag. De bibliotheek pro beert de extra uren van zondag te compenseren door aan be paalde werkzaamheden minder tijd te besteden, leder perso neelslid moet per week één uur vrijmaken. Die uren worden naar de zondagmiddag ver schoven. Het voorstel om de biblio theek bijvoorbeeld op dinsdag te sluiten tijdens de 'stille uren' is vooralsnog niet aan de orde. WD'er H. van Gogh pleitte daar eerder voor, om zo een deel van de kosten voor de zon dagsopenstelling te dekken. Sterck: „Wij willen dinsdag niet dicht. Tenzij de bibliotheek tij dens die uren niet meer te be mannen valt." Een alternatief is om bepaalde diensten, zoals het uitlenen van boeken, in die uren stil te leggen. Klanten kun nen nog wel binnenlopen voor kranten en tijdschriften, of om van het internet gebruik te ma ken. Zo hoeft de bibliotheek niet helemaal dicht te gaan tij dens die uren. „Open zijn voor mensen vindt ik bijzonder be langrijk. Vooral omdat de bi bliotheek steeds meer als een ontmoetingsplaats functio neert", aldus Sterck. In geval van sluiting tijdens die uren, zouden de dinsdagochtend en de dinsdagavond wel als eerste in aanmerking komen. De eerste zondag is de biblio theek van een uur tot half vier open. De dag staat in het teken van afscheid van directrice Tru- de Sterck. Zij was 37 jaar actief in de Voorschotense biblio theek. Actrice Truus te Selle draagt stukken voor uit het boek 'De naakte waarheid' van Frida Vogels.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11