'VU afgedaan als opleiding SoV Geloof Samenleving Duizend Nederlandse pelgrims bij Maria in Kevelaer Welkom voor Dalai Lama RK-pastores: Pastoraat belangrijker dan liturgie 'Nederland discrimineert Ghanezen en Nigerian! MAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 480 jaar geleden, op 25 september 1520, trad de Duitse humanist en reformator Phillip Melanchthon (1497-1560) in het huwelijk met Katharina Krapp. Melanchthon werd op jeugdige leeftijd hoogleraar Grieks in Wittenberg, waar Maarten Luther zijn 95 stellingen aan de deur van de kerk zou hebben gespijkerd. Melanchthon en Luther werden vrienden. En hij zou nog veel voor Luther en de refor matie in het algemeen betekenen. In 1525 trouwde ook Luther met een vrouw die Katharina (von Bora) heette. De vriendschap tussen beide mannen bleef weliswaar in stand tot Luthers dood (1546), maar hun tegenstellingen hebben bij aanhangers toch voor verdeeldheid gezorgd. Strenge aanhangers van Luther noemden Melanchthons aanhangers naar zijn voornaam 'phi- lippisten'. Deze zochten net als hun voorganger naar een syn these tussen humanisme en evangelie, natuur en openbaring, klassieke oudheid en christendom, evangelischen en katholie ken. luthersen en gereformeerden. Rroms-katholieken herdenken op de 25ste september de stich ter van de orde der karmelieten, Albertus van Jeruzalem (1149-1214). China eist uitlevering sekteleider peking China eist dat de Verenigde Staten de gevluchte leider van de sekte Zhong Gong uitleveren. Een Amerikaanse rechter heeft Zhang Hongbao weliswaar geen politiek asiel verleend, maar hem wel toegestaan in de Verenigde Staten te blijven. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pe king noemt deze beslissing 'een boosaardige verdraaiing van de feiten en een aanval op het Chinese rechtsbestel'. Zhong Gong, dat mogelijk 20 miljoen aanhangers heeft, werd vorig jaar door de Chinese autoriteiten verboden. De woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat China de Amerikanen bewijsmateriaal over de betrokkenheid van Zhang bij misdrijven als verkrachting, vervalsing van documenten en illegale immigratie heeft verschaft. Net als de verboden bewe ging Falun Gong baseert Zhong Gong zich op meditatie als mid del om geestelijk verder te komen. Zhong Gong is gebaseerd op Qigong, een traditioneel Chinese wijze van mediteren. Opwekkingszangdienst Ichthuskerk katwijk In de Ichthuskerk aan de Nachtegaallaan in Katwijk spreekt aanstaande woensdag prof. dr. W. Ouweneel over het thema 'Geestelijke strijd'. Deze dienst, waarin muziek en zang centraal staan, begint om 19.45 uur. Zowel het Sionkoor uit Kat wijk als de Ichthuszanggroep verlenen hun medewerking. De kerk is al open vanaf 19.15 uur. Iedereen is welkom. kevelaer anp Ongeveer duizend Nederlandse rooms-katholieken woonden gisteren de slotviering bij van de internationale sterbedevaart naar Kevelaer. Voorafgegaan door kardinaal Simonis en de bisschoppen Van Luyn en Eijk legden vierhonderd van hen de laatste kilometers van de route naar de Genadekapel in Keve laer lopend af. De bedevaart naar dit Maria oord net over de grens bij Venlo trekt jaarlijks honderden pel grims. Deze traditie dateert uit 1742 toen een handelsreiziger de stem van Maria hoorde. Zij vroeg hem voor haar een kapel letje te bouwen. Sindsdien ko men de pelgrims naar deze Ge nadekapel om Maria te eren. Ze wordt vooral gezien als Moeder Gods en Troosteres der Be droefden. In het kader van het heilig jaar 2000 werd een internatio nale bedevaart georganiseerd met vier routes richting Keve laer. Daarmee wilden de orga nisatoren de verbroedering in Europa ondersteunen, aldus G.J. Bracke van de Nederlandse bedevaartorganisatie. In de afgelopen week zijn in alle Nederlandse bisdommen vieringen en andere activiteiten in het kader van de bedevaart gehouden. Tijdens een speciale diocesane plechtigheid werd een speciale kaars uit Kevelaer gewijd en ontstoken als teken van verbondenheid met dit Ma- riaoord. Deze kaarsen werden gisteren meegenomen en aan Maria aangeboden. „Als we naar Maria kijken, zien wij het perfecte gezicht van onszelf - zoals we als christenen zouden moeten zijn", zei kardi naal Danneels van Mechelen- Brussel tijdens de plechtige hoogmis die door vijfduizend mensen werd bijgewoond. Als kenmerken van ware christe nen noemde hij dat ze vaak worden vervolgd, dat ze diena ren van allen zijn en dat ze nooit hun kinderhart verliezen. „Er is nooit iemand geweest die zo'n kinderlijk hart had als Ma ria", aldus Danneels. Bisschop Eijk ging in het middagprogramma in op de vraag: 'Waarom zou je eigenlijk nog katholiek zijn?' De Rooms- Katholieke Kerk kan zich in de ze tijd niet bepaald verheugen in een grote populariteit. Het innemen van een standpunt of het aanhangen van een dogma wordt bijna als onbehoorlijk beschouwd. Het kost moed voor je geloof uit te komen. Als voorbeeld noemde hij het leven van Maria. Vrij van de erf zonde en daardoor van elk ego isme staat ze volkomen open voor God. Zij is het oerbeeld van de Kerk. „Het katholieke geloof heeft een bijzondere boodschap voor al die mensen die niet alleen carrière willen maken, maar ook vooruitgang willen maken als mens", zei Voorafgegaan aan de dienst in Kevalaer legden vierhonderd pelgrims de laatste kilometers van de route lopend af. Bij de dienst waren vijl gelovigen aanwezig. foto anp ed ouu bisschop Eijk. rector dr. J. Hendriks van het dood is. Verwijzend naar de II zei hij: „De kerk lij In zijn toespraak over Maria priesterseminarie van het bis- massale jongerenbijeenkom- zieltogend bestaan; en het heilig jaar benadrukte dom Haarlem dat de Kerk niet sten met paus Johannes Paulus volop". utrecht anp Rooms-katholieke priesters, diakens en pastoraal werkers vinden pastorale zorg hun be langrijkste taak. Liturgie staat op de tweede plaats. Dat blijkt uit een ontwerp-beroepsprofiel dat de Federatie VPW Neder land, de beroepsorganisatie van rk-pastores, in haar Kontakt- blad heeft gepubliceerd. In de traditionele taakom schrijving van de priester staat juist de viering van de eucharis tie voorop, onmiddellijk ge volgd door geloofsonderricht. Veel pastores herkennen zich niet meer in die opvatting, waarin de priester meer boven de geloofsgemeenschap staat, aldus beleidsmedewerker N. Bulter van de Federatie. In het beroepsprofiel komt geloofson derricht op de vierde plaats, voorafgegaan door diaconie en gevolgd door bestuurlijke ta ken. De vijftig pastores die tijdens bijeenkomsten in het voorjaar de bouwstenen voor het be roepsprofiel hebben aangedra gen, gaan volgens Bulter juist bewust uit van 'respect voor wat uit de geloofsgemeenschap voortkomt'. „Het werk van de pastor begint met ontmoeting en gesprek", zegt Butler. Hoe wel niet uitdrukkelijk vermeld, hebben pastores ook volgens het nieuwe beroepsprofiel de taak om de kerkleer te verkon digen, aldus Bulter. Het ontwerpdocument stelt priesters, diakens en pastoraal werkers op één lijn. „Daar zul len de bisschoppen over strui kelen", voorziet Bulter. De bis schoppen benadrukten vorig jaar nog in hun nota 'Meewer ken in het pastoraat' dat alleen priesters de titel pastor mogen voeren. Pastoraal werkers (the ologen zonder priesterwijding, onder wie veel vrouwen en ge huwden) hebben volgens de kerkleiding slechts een aanvul lende functie. Bulter benadrukt dat de taak verdeling tussen priesters, pas toraal werkers en diakens die het beroepsprofiel voorstelt, in de lijn van de bisschoppen ligt. Priesters zijn verantwoordelijk voor de 'officiële sacramenten bediening', terwijl diakens zich meer op diaconaal terrein be wegen en pastoraal werkers zich meer met geloofsonder richt bezighouden. Dat alleen priesters de sacra menten mogen bedienen, bete kent volgens Bulter niet dat pastoraal werkers geen 'sacra mentele handelingen' verrich ten. In de praktijk groeien nieu we rituelen, zoals bijvoorbeeld het zegenen van zieken, die weliswaar geen officiële sacra menten zijn maar wel een 'sa cramentele waarde' hebben, al dus Bulter. Advocaat op kerkelijke bijeenkomst in Amsterdam Zuidoost: amsterdam anp De Nederlandse overheid dis crimineert Ghanezen en Nigeri- anen in ons land. De beleidsre gel van het ministerie van justi tie om hun documenten in het land van herkomst te verifiëren, is in strijd met het Nederlandse en internationale recht en met de Europese conventie voor de mensenrechten. Advocaat mr. R.C. de Zeeuw, die dit zaterdag op een kerkelij ke bijeenkomst in Amsterdam- Zuidoost betoogde, is ervan overtuigd dat de rechtbank in de hoofdstad volgende maand de beleidsregel onwettig zal verklaren. In afwachting van die uitspraak schorten de Ghanese en Nigeriaanse kerken in ons land hun juridische acties tegen de Nederlandse staat op, zei se cretaris ds. T. Marfo van de Raad van Afrikaanse Pinkster kerken in ons land. De maatregel werd vier jaar geleden ingevoerd omdat veer tig procent van de documenten van Ghanezen en Nigerianen die hier een permanente ver blijfsvergunning aanvragen, vals zouden zijn. In opdracht van de Nederlandse ambassade in die landen worden de docu menten in scholen en zieken huizen en bij familieleden ge controleerd. „In strijd met alle wetten", aldus De Zeeuw. In zestig procent van de ge vallen waarin de documenten niet kloppen, gaat het om heel kleine dingen. Geboortejaar en -maand kloppen, maar de da tum niet; in die orde van groot te. De Zeeuw stelde voor om in navolging van de asielwetge ving alleen bij zeer twijfel de zaak te laten z« zoeken. Ambassaderaad J.R. sen moest zich verded gen beschuldigingen uil g dat de Ghanese regerin| nig tegen de Nederland! regel doet. Uit vrees voi ei maatregelen onderneei i na geen stappen teg n Haag. Het is volgens hia juridisch, geen diplid probleem. Secretaris-generaal ongemeen fel over oproep aan Gereformeerde Kerken DOORN ANP ROQUEREDONDEDe geestelijk leider van Tibet, de Dalai Lama, krijgt een welkomskus van een van de jongere inwonertjes van Roqueredon- de in centraal Frankrijk. De boeddhistische geestelijke die een korte va kantie houdt in een plaatselijk boeddhistisch klooster, heeft morgen in het Franse plaatsje een overlegronde op zijn programma met Franse parlementariërs. Op de agenda staat de in zijn ogen zorgwekkende si tuatie in Tibet, dat sinds enkele decennia wordt overheerst door China. Volgens de Tibetaanse regering in ballingschap in Noord-lndia worden de rechten van de autochtone Tibetanen in deze Himalayastaat met voeten getreden. foto epa Dominique facet Voor de Samen op Weg-kerken heeft de VU afgedaan als kerkelijke opleiding. Secreta ris-generaal ds. B. Plaisier van de SoW-ker- ken reageerde vrijdag op de hervormde sy node in ongemeen felle bewoordingen op de recente oproep van VU-docenten aan de plaatselijke Gereformeerde Kerken om het synodebesluit over de VU terug te draaien. Vorig jaar besloot de gezamenlijke SoW- synode dat de predikantenopleiding aan de VU per 1 januari 2002 komt te vervallen. De SoW-kerken concentreren voortaan hun opleidingen in Kampen, Leiden en Utrecht. De VU heeft het volste recht een eigen the ologische faculteit te hebben, zei Plaisier. Daarvan kan kerkelijk Nederland zeker pro fijt hebben. „Maar de VU moet niet voor lichting geven alsof er niets aan de hand is." Studenten die naar de VU gaan om pre dikant te worden, kunnen aan het eind van de rit niet zomaar in een SoW-gemeente worden toegelaten. Het zal hun nog veel tijd kosten om bepaalde dingen in te halen, vooral op praktisch gebied. De kerk heeft het volste recht om zelf te bepalen waar de opleiding wordt gevestigd en die dan te erkennen. Een universiteit kan wel zeggen dat haar opleiding goed is, maar de kerk heeft het recht die opleiding te erkennen of niet. „De VU moet niet zo blazen alsof de kerk dat recht niet zou heb ben." Wat de VU-docenten voorstellen, komt er volgens Plaisier in feite op neer dat er aan de VU een predikantsopleiding zou komen waar de kerk niets over te zeggen heeft. „Dat zal de kerk nooit toestaan." Ook veel synodeleden hadden zich aan de oproep van de docenten geërgerd, zo bleek in de wandelgangen. „Alsof een be sluit van de synode er voor de VU niet toe doet." Inmiddels hebben de SoW-kerken en de Universiteit Utrecht een akkoord bereikt over handhaving van de predikantsoplei ding aldaar. De afgelopen maant'*' keerden de onderhandelingen daa een impasse, omdat de kerken dat de klassieke inrichting van hel gisch onderwijs zou worden opgeh 0 De verschillen van opvatting zijn een gezamenlijke verklaring in een U tussen het SoW-bestuur en het col j bestuur van de universiteit uit de ruimd. De klassieke godgeleerdhi volledig gegarandeerd. De universiteit en de kerken he N gesproken dat ze een gemeenschi verantwoordelijkheid houden voo K leiding tot predikant. De kerken z g tensief worden betrokken bij de wing van het onderwijs, die de kon ren haar beslag moet krijgen. De teit heeft bovendien ingestemd me sluit van de SoW-kerken om de I talen verplicht te stellen voor d|( kantsopleiding. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Afwisselend wolkenvelden en zon en vrijwel overal droog. Maxi ma tussen 13 en 17 graden. Zweden: In het midden en zuiden zonnige perioden met,in de nacht kans op mist. In het noorden iets meer wolken maar nauwelijks regen. Maxima van 12 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Finland: Zonnige perioden, maar ook kans op mist of laaghangende bewol king. Maxima rond 15 graden, in het noorden 10. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht kans op mist. Maxima rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Op maandag ook nu en dan zon. Maxima uiteenlo pend van 16 graden in de regen tot 20 in de zon. België en Luxemburg: Maandag bewolkt en af en toe re gen. Dinsdag zonnige perioden en 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden, maar vooral maandag in het noordwesten ook enkele buien. Maxima ongeveer 20 graden, dinsdag in het mid den enkele graden hoger. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima meest tussen 23 en 28 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten kans op een regen- of onweers bui. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, in het noordwesten wat lager. Portugal: Veel zon, maar in het noordwes ten enkele buien. Middagtempe- ratuur van 21 graden in het noordwesten tot 27 in het zuid oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden bij maxima van ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: droog en vrij zonnig. Maxima tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Droog en veel zon bij maxima van 28 tot 34 graden. Madeira: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtem- peratuur tussen 26 en 30 gra den. Duitsland: In het westen en zuiden meer bewolking en maandag kans op wat regen. Dinsdag trekt de re gen via het zuidoosten weg. In het noordoosten de meeste zon. Maxima van 18 graden in het oosten tot 23 in het westen. Oostenrijk: In het zuiden flink wat zon. Aan de noordzijde meer bewolking en af en toe regen. Middagtempera- tuur tussen 17 en 21 graden. Zwitserland: In het zuiden flink wat zon. Aan de noordzijde meer bewolking en af en toe regen. Middagtempera- tuur tussen 17 en 23 graden. Polen: Droog en flinke zonnige perio den. Maxima van 12 graden in het oosten tot 17 in het westen. 'S Nachts kans op lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Droog en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Hongarije: Droog en perioden met zon. Maxima rond 18 graden. Italië: Droog en veel zon. In het noor den kleine kans op een bui. Maxima rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.34 Zon onder 19.28 Maan op 05.17 Maan onder 19.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.05 15.35 02.38 15.08 Laag 11.30 23.36 11.11 «23.17 Weerrapporten 25/09, 08.00 uur 20 f2 2.0 20 11 0.8 13 0.0 19 8 5.9 21 10 0.9 19 13 1.5 20 12 1.6 20 10 0.0 21 13 0.7 22 13 0.0 14 12 0.0 27 19 0.0 24 18 0.0 In het noorden kans op enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden vrijwel overal droog en flinke zonnige perioden. Op de Egeische Zee soms veel wind. Maxima 20 tot 25 graden. Malta: Flinke zonnige perioden. Maxi ma van ongeveer 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar bij de Dardanellen kleine kans op een regen- of on weersbui. Maxima ruim 30 gra den, in het westen middagtem- peratuur dalend tot ongeveer 20 graden. Klagen'urt Kopenhagen licht be Amsterdam licht be Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. 12 8 0.0 27 22 00 24 16 0.0 21 14 0.0 17 11 16.0 20 13 0.0 27 11 0.0 27 16 0.0 27 16 55 0 29 19 0.0 16 2 0.0 O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) telefax Advertenties 071- 5323 5 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071 - 5315 92ti advertenties Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 rubrieksadverten1 t Maandag t/m vrijdag van 8.30 te 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging w het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen l he VERZENDING PER P0S1 lfi lementen die per post (bi. in toesla REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- bewolkt onweer V warmtefront ufl* regen sneeuw koufront opklaringen Jte. hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal is leidsch dagblad op casse j- Veenstreek Voor mensen die moeilijk lezen,! chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of een ande chef redactie kunst leeshandicap hebben), is een sar* 'C chef sportredactie van het regionale nieuws uit hetl ee E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden Dagblad op geluidscassette besd jc R.I M van der Veer, chef redactie informatie 0486-486486 Duin- en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lectui W.F Wegman, chef redactie Leiden internet: v.leidschdagblad.nl MA|L_ redactie.ld@damiate.hdc.nl Auteursrechten voorbeha b Dagbladuitgeverij Dam 16 0.0 13 0.0 16 9 1.0 16 7 0.0 26 12 0.0 25 14 0.0 16 10 0.0 8 1 0.0 Wenen zwaar bew. zo 2 Zurich zwaar bew. nl Bangkok half bew. w2 Buenos Aires half bew. z2 Casablanca zwaar bew. o 1 Johannesburg onbewolkt w.s. C 14 9 0.0 20 0.0 34 23 26.0 11 7 0.0 25 20 0 0 21 10 00 22 16 0.0 New Orleans New York Tel Aviv 28 25 90 21 15 0.0 31 23 0.0 27 22 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10