Indonesië belaagt baggerschip wf$ KLM probeert met rijsttafel zakenreizigers te lokken Economie aandeelhouders Corns blaffen, maar bijten niet Boreling zoekt al partner RUIM BAAN JN Bij DAF Trucks steeds meer vaste contracten Onrecht op wereldschaal JERDAG 23 SEPTEMBER 2000 [ander den Uyl weg bij AbvaKabo haag Bestuurslid Xander den Uyl vertrekt bij de AbvaKabo \V. Hij wordt vrijwel zeker lid van de directieraad van de pro- incie Noord-Holland. Het college van gedeputeerde staten van [oord-Holland heeft hem voorgedragen. Komende maandag emmen provinciale staten over de voordracht. Wordt Den Uyl I") daadwerkelijk benoemd, dan vertrekt hij per 1 januari aan- laande bij de bond. Den Uyl, net als zijn vader Joop den Uyl tonoom, trad in 1979 in dienst van de bond als wetenschappe- medewerker. In 1984 werd bij hoofd van de afdeling beleid juridische zaken. Zes jaar later werd hij gekozen in het dage- jks bestuur. Internationale ervaring heeft Den Uyl opgedaan s voorzitter van diverse comités van de Europese Federatie jn bonden in de publieke sector. i'eel vrees voor kopen via internet «sterdamMeer dan de helft van de Nederlanders (59 pro- Kit) koopt geen producten of diensten via internet. Zij zijn ing voor fraude bij de betaling. Uit onderzoek van het onder- leksbureau Nipo blijkt dat van de internetters die het afgelo- en jaar nog niets via internet hebben gekocht veertig procent ii wel zou doen als een creditcardmaatschappij eventuele aude volledig dekt. Overigens denkt veertig procent zelf geheel [gedeeltelijk aansprakelijk te zijn als er op oneigenlijke wijze tbruik wordt gemaakt van creditcardbetaling. In geval van aude is de dekking van creditcardmaatschappijen honderd ■ocent. aravans steeds meer in trek «sterdam Geen land in Europa telt naar verhouding zoveel iercaravans als Nederland. En de 'sleurhut' blijft populair. Vo- jaar zijn er 21.254 van verkocht, een stijging van ruim elf rocent in vergelijking met een jaar eerder. Ook de cijfers over ijaar laten weer stijgende verkopen zien, tegen de negen pro- Kit. Alleen in het veel grotere Duitsland werden vorig jaar eer caravans verkocht, 25.000, zei L. de Winkel van de Kam- ler Caravan Rai. Van de verkopen van tenten heeft de Rai overzicht. Maar de brancheorganisatie weet wel dat ook >ze eenvoudiger vorm van kamperen populair blijft. hina versoepelt internetwetgeving mng De Chinese regering stapt af van het staatsmonopolie internet. Voortaan worden in het land private internetbedrij- in en telecomconcerns toegestaan, mits ze uit China komen. Dlgens de Chinese krant People's Daily is de nieuwe regelge- ng nog wel aan strenge voorwaarden verbonden. De versoe- Ijelde regels gelden voornamelijk voor private ondernemingen e informatie en multimedia op internet aanbieden. E-com- lerce daarentegen blijft streng gereguleerd. In China is de op- lars van internet groot. Inmiddels hebben ongeveer zeventien liljoen Chinezen toegang tot het web. Eind 2002 zullen het er ilgens onderzoek naar schatting dertig miljoen zijn. China telt 24 miljard inwoners. oftwarepolitie gaat invallen doen tsTELVEEN De softwarepolitie Business Software Alliance (BSA) at komende week invallen doen bij verdachte bedrijven. Vori- maand maakte BSA bekend bijna duizend tips te hebben ge- Iegen over illegaal softwaregebruik. Nu gaat zij over tot actie, het nieuwe offensief richt de softwarepolitie, een internatio- lal initiatief van producenten als Microsoft en Apple, zich loral op het midden- en kleinbedrijf. Volgens BSA heeft bijna helft (44 procent) van de software die door bedrijven wordt - bruikt een illegale herkomst. Dat levert Nederland een promi- :nte plaats op in de wereldtoptien van illegale gebruikers, al- is BSA. erkoop en aanbod nieuwbouw daalt l in; Zowel de verkoop als het aanbod van nieuwe woningen lalt. Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen bedroeg in [teerste kwartaal van dit jaar ruim 8.800 tegen ruim 13.000 in t eerste kwartaal van 1999. Het aanbod daalde met 26 procent teen aantal van bijna 8.700. Dit blijkt uit cijfers van het Delft onderzoeksbureau OTB, dat werkt in opdracht van het mi- sterie van VROM en de bouwwerkgeversorganisatie AVBB. Protest Nederlandse regering over 'intimiderende actie IJmuiden-IMewcastee Dagelijks per Cruiseferry tel. 0255 - 53 45 46 www.dfdsseaways.nl De Indonesische marine heeft eind juli geprobeerd on der dreiging van geweld een baggerschip van Ballast Ne- dam in internationale wateren aan te houden. Dit ge beurde nadat het schip, dat onder Nederlandse vlag vaart, maandenlang aan de ketting had gelegen in de ha ven van Batam in verband met een rechtszaak over dief stal en smokkel van zand. nonnen op het schip. De kapi tein weigerde aan die eis gevolg te geven, omdat hij zich in in ternationale wateren bevond, aldus woordvoerder Chesser van Ballast Nedam Far East. Het voorval werd eergisteren jakarta theo haerkens correspondent De marine sommeerde de bag geraar die 'stiekem' alweer aan het werk was gegaan, te stop pen en richtte daarbij de ka- pas bekend gemaakt toen de advocaat van Ballast Nedam aankondigde in beroep te gaan bij het hooggerechtshof. Hij deed dit om de uiteindelijke in beslagname van het schip aan te vechten. Verder wil Ballast Nedam de drie jaar celstraf voor de kapitein geschrapt zien. De Nederlandse ambassadeur heeft bij de Indonesische auto riteiten geprotesteerd tegen de 'intimiderende actie'. De Amsterdam Zeist, een baggerschip van 28.000 ton ter waarde van 150 miljoen gulden, verliet in juni met toestemming van de rechter de haven van Batam voor onderhoud in Sin gapore. Dat die toestemming later door de procureur-generaal werd herroepen, was geen re den om te blijven. Een woord voerder van Ballast Nedam wees erop dat de verliezen al zeer aanzienlijk waren omdat het kostbare schip al sinds fe bruari buiten bedrijf was. Bo vendien was het de bemanning van 29 koppen, Nederlanders, Filippino's en Indonesiërs, niet JEN harm harkema Voor Alphense bouwer is fusie onvermijdelijk alphen aan den run janneke de jonge Door de fusie met bouwbedrijf Van der Linden uit Sint Mi chielsgestel kan het bouwbe drijf Gesman uit Alphen aan den Rijn weer vijf jaar vooruit. Verder dan het jaar 2005 wil di recteur Gesman van de Alphen se bouwgigant niet kijken. Eer gisteren maakten de partners hun voorgenomen samenwer king bekend. „Met elkaar zijn we sterker", zegt Gesman. „De komende ja ren mikken wij op steeds grote re projecten, die je alleen kunt aanpalcken als je een groot bouwbedrijf bent. Het wordt steeds moeilijker om te voldoen aan de Europese eisen voor de hoogte van de omzet, voordat je een klus krijgt. Als we alleen blijven, vallen we op een be paald moment buiten de boot." De fuserende bedrijven hoe ven niemand te ontslaan. „Inte gendeel", zegt Gesman, een telg uit de vierde generatie. „Door de fusie zoeken we juist nog meer hoog opgeleide krachten. Vooral hts'ers die het werk voorbereiden. Ik schat dat het er vijf zijn. Dat komt doordat we nu nog meer grote projecten kunnen aanpakken." Gesman en Van der Linden maken beiden een jaaromzet van zo'n 100 miljoen gulden en hebben samen 320 werknemers in dienst. De directeur ver wacht de eerstkomende jaren geen enorme groei. „Eerst gaan we ervoor zorgen dat we de beste zijn." De bedrijven zijn op zichzelf ook al geen kleine jongens. Ge sman is bezig met de afronding van de grondige renovatie van de pier in Scheveningen. Ook bouwt het bedrijf op dit mo ment alle nieuwe Bastionhotels. Het Zuiderparkzwembad in Den Haag is net klaar. In het nieuwe stadshart van Alphen bouwt Gesman onder andere een kantoren- en appar tementencomplex. Van der Lin den maakt naam met minstens zo grote projecten, waaronder luchthaven Schiphol en de Aca demische ziekenhuizen in Utrecht en Nijmegen. Volgens Gesman is zijn personeel tevre den over de samenwerking. „Ze zijn vooral blij dat we hetzelfde bedrijf blijven." Amsterdam Nog maar net geboren en al meteen nadrukkelijk in voor een huwelijk. Dat is het geval met Euronext, het fusieproduct van de effectenbeur zen van Amsterdam, Parijs en Brussel. Bij de feeste lijke opening liet topman Théodore gisteren in Am sterdam weten dat Euronext open staat voor Europe se partners. Hij noemde de totstandkoming van zijn bedrijf slechts een eerste stap in de concentratie van de Europese beurshandel. Het is de eerste grens overschrijdende beursfusie en naar omzet de groot ste in Europa. Al vroeg in de ochtend werden giste ren bij Beursplein 5 de nieuwe jasjes voor de hande laren afgeleverd. foto anp hans steinmeier koers van Corus, de vorig uit British Steel en Hoog- is voortgekomen staalgi- is de afgelopen drie inden met dertig procent aald en het aan aandeel- iders uit te betalen dividend idt niet over: slechts één ny (3,6 cent) per aandeel, een wonder dat de aandeel- idersvergadering van Corus, eren in Londen, in kritische en verliep. Op zijn Brits ken de voornamelijk be de individuele aandeelhou- van leer tegen de raad van jur. „Als u mij wilt ver enen. zou ik met alle res- willen opmerken dat de tijd gekomen is om de hele raad van bestuur te ontslaan", aldus één van hen. Een ander: „Zou de tijd on derhand niet gekomen zijn om eindelijk eens te presteren?' Zuchtend herhaalde be stuursvoorzitter Sir Brian Mof fat waarom Corus in de negen maanden voor juli van dit jaar een verlies van zo'n negenhon derd miljoen gulden heeft gele den. „Het is het dure pond, en vrijwel niets anders dat het staalconcern plaagt. Sterker, aldus Moffat, halver wege de jaren negentig stond British Steel bekend als een van de meest efficiënte staalbedrij ven ter'wereld. „En dat zijn we nog steeds. Alleen blijkt het beste nog niet goed genoeg". Niets mee te maken, vond me nig ontevreden aandeelhouder. Hoewel Hoogovens, met een winst over dezelfde negen maanden van een kleine half miljard gulden, bijdraagt aan het dempen van het Britse gat, was het een Nederlandse aan deelhouder die als eerste voor de bestuursraad in de bres sprong. De heer De Boer uit Amster dam ('Ik ben al veertig jaar aan deelhouder') sprak onder in stemmend geknik van de Co- rus-top: „We zitten met zijn al len op een schip in een zware storm. Maar we mogen de kapi tein niet de schuld geven van het slechte weer". De Boer oogstte een mager applausje. De kritische toon van menig een ten spijt: toen het op stem ming aankwam over de herbe noeming van de bestuursraad, werd die natuurlijk met over weldigende meerderheid her kozen. Moffat weigerde te belo ven dat Corus op korte termijn weer uit de rode cijfers komt. „Ik ben niet in staat voorspel lingen te doen over de koers van de euro en het pond." De afgelopen maanden heeft Corus bovendien noodmaatre gelen aangekondigd die tot een verlies van meer dan 4000 ba nen in Groot-Brittannië leiden. Klein lichtpuntje: de uit de fusie voortkomende samenwerkings- voordelen bedragen zo'n 360 miljoen gulden meer dan de 700 miljoen waarop ze aanvan kelijk waren geschat. BEDRIJVEN EN ONDERWIJSINS ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2979495 mstelveen richard mooyman )e Indonesische rijsttafel keert terug in de ucht. Met onder meer nasi goreng, rendang ladang en ikan boemboo Bali aan boord hoopt Ie KLM meer zakenreizigers te trekken. In de lure Business Class kunnen zij .verder meer «enruimte en een betere ligstand van de stoel egemoet zien. Zo denkt de KLM voorlopig ook onder British Airways de keiharde slag met de oncurrenten aan te kunnen. De rijsttafel werd vroeger opgediend in de in- 2j liddels afgeschafte zeer luxe Royal Class van de KLM. Sindsdien leeft deze volgens de KLM zeer geliefde Indonesische vliegtuigmaaltijd al leen nog voort in de herinnering. Sommige ver wende klanten hebben het KLM-blauw de rug toegekeerd omdat enkele concurrenten betere service en meer ruimte bieden. Volgens de KLM-top werd het tijd om de be staande World Business Class flink op te kalefa teren om aansluiting te houden bij de concur rentie. „We behoren straks weer tot de kop groep", aldus executive vice-president Henny Essenberg eerder deze week bij de presentatie van de plannen. Behalve met de rijsttafel worden de intercon tinentale reizigers met een duur ticket in de watten gelegd met meer beenruimte en een luxere ligstand van de stoelleuning. De KLM belooft dat het cabinepersoneel meer tijd aan de reiziger zal besteden omdat het aantal stoe len met vier tot tien stuks per toestel wordt te ruggebracht. De tarieven gaan niet omhoog, zo verzekerde directeur Onno van den Brink van KLM Bene lux. Hoewel er in het duurdere segment minder passagiers kunnen worden vervoerd, is het ui teraard de bedoeling van de KLM om geld over te houden aan deze kostbare operatie. Met de verbeteringen hoopt de maatschappij reizigers bij concurrenten weg te kapen voor de stoelen die nu leeg blijven. In totaal investeert de KLM dit jaar zeventig miljoen gulden in een verbetering van de servi ce en het reiscomfort. Dat geld gaat niet alleen naar voorzieningen voor de lucratieve zakenrei ziger. Ook is gedacht aan de gewone man. De krapzittende Economy Class-passagier krijgt niet meer ruimte, maar wel een nieuwe stoel. toegestaan het schip te verla ten. Gisteren zei advocaat Adnan Buyung Nasution in Jakarta niet te begrijpen hoe de rechter tot zijn oordeel kon komen. Hij wees erop dat Ballast Nedam samenwerkte met twee Indone sische partners, die vrijuit gaan. De zandwinning voor uitbrei ding van het vliegveld in Singa pore was al zeven maanden aan de gang toen er moeilijkheden ontstonden. Pas voor de rechter bleek dat de Indonesische part ners belastingen niet hadden betaald en niet over de juiste vergunning beschikten zoals ze Ballast hadden voorgehouden, aldus een woordvoerder van Ballast Nedam. Documenten die tijdens de onderhandelingen op tafel wa ren gekomen, zouden vervalst zijn. Ballast is verontwaardigd dat de rechter aan dit element geen aandacht schonk en de twee andere bedrijven vrijuit liet gaan. Volgens de woordvoerder was Ballast Nedam te goeder trouw. frankfurt anp DAF Trucks in Eindhoven breidt het aantal werknemers met een vaste aanstelling uit. Het bedrijf is van plan 150 los- vaste productiemedewerkers in vaste dienst te nemen. Direc teur G. Philips heeft dit gisteren meegedeeld in Frankfurt. DAF presenteert daar op de IAA 2000, de meest toonaangeven de Europese beurs voor vracht wagens, een vernieuwde serie middenklasse vrachtwagens. De uitbreiding van het aantal vaste contracten in de produc tiesector geeft volgens Philips aan dat het Eindhovense bedrijf vertrouwen heeft in de toe komst. Hij denkt dat DAF Trucks het marktaandeel, dat vorig jaar licht daalde, weer op het oude niveau kan terugbren gen. Hij sluit zelfs niet uit dat het daar nog bovenuit stijgt. DAF Trucks maakt na de pro blemen in de jaren negentig al leen nog maar vrachtwagens als ze daadwerkelijk zijn verkocht. Dit betekent onder meer dat het personeelsbestand en de productiecapaciteit flexibel moeten zijn.- Daarom hebben 750 van de 2.375 productieme dewerkers een tijdelijk contract. Aan het eind van het jaar ver hoogt DAF de productie naar het absolute record van 140 voertuigen per dag. Daarvan worden er 128 in Eindhoven ge maakt en twaalf in het Engelse Leyland, een andere fabriek van Paccar, het moederbedrijf van DAF. Uitbreiding van de pro ductie betekent dat volgend jaar 33.000 vrachtwagens van de band lopen. FNV Bondgenoten is blij met de groei van het aantal vaste contracten. „We hebben daar steeds op aangedrongen." ECONOMIE WIJZER In Seattle verstoorden ze het overleg over de liberalisering van de internationale handel, in Washington en in Canberra (Australië) en nu weer in Praag leggen ze het vuur na aan de schenen van de internationale bankiers. Wat bezielt deze veel al jonge mensen? De meesten van hen zijn opgegroeid in wel vaart en kunnen, als ze dat wil len, dé vruchten plukken van de economische voorspoed in hun land. En toch maken ze zich druk. Begrijpt u dat? Dat vrachtwagen- en taxichauf feurs zich druk maken, is lo gisch want zij voelen de stijgen de olieprijzen in de eigen porte monnee. Deze demonstranten hebben het evenwel over het grote on recht in de wereld en ze beschuldigen de internationale finan ciële instellingen van medeplichtigheid. Hun verontwaardi ging doet denken aan de protestacties van de jaren zestig en zeventig. Toen ging het ook om rechtvaardigheid in de wereld en de dood van het kapita lisme. De protesten van toen zijn gesmoord in desillusie over de socialisti sche experimenten in de Sov jet-Unie, China, India en Tan zania en ze begonnen hopeloos te klinken te midden van het gejubel over de markteconono- mie. Iedereen, de sociaal-de mocratische leiders van Groot- Brittannië, Duitsland en Neder land incluis, lijkt inmiddels te hebben erkend dat een grote overheid slecht is voor de eco nomie en een vrije markt goed. Waarom dan nog protesteren? Eigen voorspoed werkt bedwel mend en verlammend. Het is moeilijk de waarheid onder ogen te zien wanneer er veel valt te verliezen. Deze demon stranten proberen onze ogen te openen voor een werkelijkheid die te midden van het gejubel over de markteconomie aan het zicht wordt onttrokken. Alleen daarom verdienen ze onze aan dacht en respect. Op welke werkelijkheid wijzen deze demonstranten ons dan? Neem de werkelijkheid van de landen die zijn voortgekomen uit de Sovjet-Unie. De markt werd hen aangewreven als de grote bevrijder. Een aantal van deze landen doet het goed on der het nieuwe regime, maar een aantal helemaal niet. En in al deze landen kwam de vrije markt met een prijskaartje in de vorm van een verlies van zeker heden, zoals die van een inko men, een pensioen en gezond heidszorg en een toename van de ongelijkheid. Al deze landen weten nu weer wat armoede is. In al deze landen gaan mensen nu gemiddeld een tiental jaar eerder dood dan onder het vo- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit rige regime. Over de Aziatische crisis doen we niet moeilijk meer, want die zou voorbij zijn. De werkelijk heid is dat de crisis in tal van landen flink meer armoede heeft opgeleverd. In Indonesië is de armoede met ruim vijftig procent gestegen. In Thailand wordt een leegloop van de scholen geregistreerd. Ouders kunnen zich het onderwijs van hun kinderen niet meer veroor loven en daarmee is de toe komst van hun kinderen ge doemd. Zo'n crisis werkt door. De werkelijkheid is ook, dat de ongelijkheid op wereldschaal alleen maar groter wordt onder het huidige marktregime. In I960 was het tota le inkomen van de rijkste twintig pro cent van de lan den dertig keer dat van de armste twintig procent van de landen. Nu verdienen die rijke landen ruim vijftig keer zoveel. De ongelijkheid is dus vergroot met een factor twee. Kijken we naar individu en, dan ziet het er nog veel erger uit. Terwijl een klein deel van de we reldbevolking, onder wie u en ik, in weelde baadt, vraagt een miljard mensen zich momen teel af hoe ze vanavond aan eten kunnen komen. De demonstranten wijzen ver der op het feit dat de macht van multinationale ondernemingen alleen maar groter wordt. Tal van ondernemingen zetten nu meer om dan landen als Thai land en Portugal. De vrije markt betekent dat deze ondernemin gen de macht hebben om te gaan en staan waar ze willen. Overheden kunnen daardoor niet anders doen dan het hen zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Voor arme landen bete kent dit, dat ze zijn overgele verd aan de willekeur van een stel ondernemers. Ik weet het: we hebben dit va ker gehoord. Het is verleidelijk om de ogen te sluiten en de el lende in de wereld te negeren. Ze is ook zo ver van ons bed. Deze demonstranten herinne ren ons tenminste aan ons rechtvaardigheidsgevoel. Met de situatie zoals die nu is, kun nen we niet gerust zijn. Er zijn goede redenen om te twijfelen aan het heil van de vrije markt. Onder economen wordt de roep om controle op het inter nationale kapitaalverkeer steeds sterker. En het besef groeit dat rijke landen moeten inleveren om meer kansen te bieden aan de arme landen. Nu doen de financiers en bankiers nog alsof ze de wereld naar hun hand kunnen zetten. De de monstranten maken ons duide lijk dat we het zover niet mogen laten komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7