'Grootschalige fraude bij verkiezingen Joegoslavië' Postume wraak beheerder zwarte kas gaullistische partij Buitenland rïtsers stemmen over ti-buitenlanderwet Franse vlucht naar Bagdad inzet ruzie Denen blijven twijfelen aan inruilen kroon voor euro ^akt HAG 23 SEPTEMBER 2000 4 nsen lauw over referendum Slechts één op de drie a vier Fransen is van plan om jn naar de stembus te gaan voor een referendum over de png van het presidentieel mandaat tot vijf jaar. Op het Hik is dat zeven jaar. Na lang aarzelen heeft president Chi- I pe maanden geleden besloten de bevolking direct te con- (en over de bekorting. Zelf hoopt Chirac er profijt uit te ;n: mogelijk wordt hij nu in 2002 herkozen. Want nog eens v ijaar is voor de meeste Fransen, met de veertien jaar Mit- <d in hun achterhoofd, te lang. ij nslag op Tsjernobyl verijdeld De Oekraïnse veiligheidsdiensten hebben 'terroristen' ge- jy eerd, die op het punt stonden aanslagen te plegen op on- I eer de kerncentrale van Tsjernobyl. „Het ging voorname- jmilitairen", zei een woordvoerder gisteren. Hun doel Oi ia aanslagen op de centrale van Tsjernobyl en op hoog- fj lingslijnen en gasleidingen het land te destabiliseren en jll elijk de regering omver te werpen. ;eleiders Suu Kyi opgepakt De mislukte poging van de Myanmarese oppositie- éTen Nobelprijs-winnares Aung San Suu Kyi om met de ,an Yangon (Rangoon) naar Mandalay in het noorden van nd te reizen, is voor Suu Kyi's begeleiders uitgelopen op I atie. Suu Kyi zelf werd, na uit het station verwijderd te joor militairen naar huis gebracht. Suu Kyi mocht in geen U |e trein instappen omdat er volgens de autoriteiten geen jes waren. Volgens het leger wilden Suu Kyi en haar mede- ers desondanks het station niet verlaten en misdroegen zij lei t ombia pakt rebellenleider v De Colombiaanse politie heeft gisteren Rubén Dario a Posada opgepakt. Hij is een van de topmannen van de im-linkse rebellengroepering ELN. Posada was vermoede- t brein achter de gijzeling van tachtig burgers in de buurt estad Cali afgelopen zondag. De ELN houdt nog 43 perso- i gijzeling. ië produceert meeste afval Geen lidstaat binnen de Europese Unie produceert zor ftal als Italië. Per hoofd van de bevolking gaat per dag 1,3 ui verpakkingsmateriaal en ander afval de deur uit tegen 1 emiddeld in de Unie, constateert de Italiaanse milieuorga- tLegambiente. doden bij geweld Molukken Bij gevechten tussen moslims en christenen zijn op rtjolukse eiland Saparua gisteren tien mensen omgekomen, b ou gaan om acht moslims en twee christenen, aldus een ril m-vvoordvoerder. Tientallen anderen raakten bij de ge- - en gewond. Ook zijn huizen in brand gestoken. Een dag |J twerden drie moslims en twee christenen gedood. bellen Jolo op de vlucht' Twee verschillende groepen van Abu Sayyaftrebellen zijn en op het Filipijnse eiland Jolo gesignaleerd terwijl ze ken- op de vlucht waren voor het offensief vin het regeringsle- eide groepen rebellen hadden hun gijzelaars bij zich op licht uit het binnenland naar de kust, waar ze klaarblijke- ipen weg te komen uit Jolo. positie niet op kieslijst Wit-Rusland De kiesraad van Wit-Rusland heeft gisteren de namen ■ven van de 574 geregistreerde kandidaten voor de parle- 101 [verkiezingen van komende maand. Op de lijst ontbreken K men van enkele oppositieleden. De voorzitter van de kies- prak tegen dat er politieke redenen aan de afwijzingen ten Islag zouden liggen. De autoritaire president Loekasjenko p ind het parlement na een referendum in 1996 en verving oor een groep aanhangers die in oktober voor het eerst esbaar zijn. ging Koersk-slachtoffers vertraagd ip «i De berging van de 118 opvarenden van de gezonken sche kernonderzeeer Koersk zal voorlopig niet van start Rusland en Noorwegen, die de operatie gezamenlijk zou- itvoeren, kunnen het niet eens worden over de financie- Onze buitenlandse partners vragen garanties die wij :|k kunnen geven", zei Igor Spasski, directeur van de mili- lienst Roebin die de Koersk heeft ontworpen. oep tegen geheimhouding EU - AC? Nederland gaat in beroep bij het Europese Hof van ie tegen de vergaande geheimhoudingsplicht voor Europe- - rumenten over buitenlands beleid en veiligheidsbeleid.' ibinet ging gisteren akkoord met het voorstel van minister ies (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Benschop nlandse zaken). Het gaat om een besluit van de Europese ran ministers uit augustus. Nederland, Finland en Zweden Jen toen tevergeefs tegen. '"ie! door de regering met gemoet gezien referen- stemmen de Zwitsers over een drastische ering van het aantal ndse ingezetenen, groeperingen die deze mming hebben afge- wijzen erop dat één Etóf inwoners van Zwit- luitenlander is - het )ercentage in Europa, deze 'Uberfremdung ingen tot 18 percent van !e bevolking van 7,3 mil- voorstel er doorkomt, elt in totaal zo'n 150.000 anders op termijn hun moeten pakken. Met in- >an asielzoekers, maar zondering van 'speciale ieën' zoals diplomaten, ctionarissen, weten- *rs, managers, kunste en studenten. Buiten- ürrespondenten mogen delijk ook blijven om re ft tegen Zwitserse jour- het buitenland te men. Maar het zou wel 'en, dat de grenzen dicht gaan voor nieu- ligranten. opiniepeilingen feze anti-buitenlander- vermoedelijk niet door. "et name in het conser- Duitstalige oosten van land bestaat nogal wat We voor soortgelijke ielingenhaters, zoals de ijker Haider. De federale regering, de meeste politieke partijen en praktisch alle media hebben maandenlang een felle cam pagne tegen het voorstel ge voerd, uit angst voor onherstel bare schade aan het Zwitserse imago in de wereld. „De initia tiefnemers geven buitenlanders de schuld van alle kwaad en willen ze tot een nummer redu ceren briest de socialistische minister van transport Leuen- berger. „Hun wetsvoorstel is trouwens in flagrante strijd met onze verdragen met de Europe se Unie voor vrij personen- en goederenverkeer. De regering betoogt verder, dat quota voor buitenlanders de bloeiende Zwitserse econo mie onherstelbare schade zou toebrengen, omdat men nu al kampt met duizenden vacatu res in een land waar nauwelijks anderhalf procent werkloosheid heerst. Buitenlandse werkne mers vormen meestal de meer derheid in horecabedrijven, de bouw en zorgsector. Die zou den door de nieuwe anti vreemdelingenwet in een crisis situatie belanden, zo waar schuwt de overheid. Luzi Stamm, een van de voor vechters van het referendum, beweert dat Zwitserland 'ieder een te hooi en te gras binnen laat, terwijl andere Europese landen al lang hun immigratie hebben beperkt'. Volgens Stamm heeft Zwitserland de laatste tien jaar 'een miljoen buitenlanders toegelaten, waar van velen zonder enige oplei- ding of scholing'. Oppositie beschuldigt Milosevic 'Schaamteloze schending embargo Volgens de Joegoslavische oppositie bereidt het regime van Milosevic een verkiezingsfraude voor. Die heeft een omvang die zelfs voor Servische begrippen enorm is. In alle peilingen ligt Milosevic ver achter op de presidents kandidaat van de gezamenlijke Servische oppositie, Kos tunica. De verwachting is echter dat Milosevic zich on der alle omstandigheden ijskoud tot winnaar zal uitroe pen. de afgelopen dagen ge- BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Ook de pro-westerse president van de deelrepubliek Mon tenegro, Djukanovic, is daar van overtuigd. Montenegro boycot de verkiezingen omdat het federale Joegoslavië volgens Djukanovic sinds een omstre den grondwetswijziging van en kele maanden geleden eigenlijk niet meer bestaat. De internationale gemeen schap heeft het regime in Bel- waarschuwd dat grootschalig bedrog bij de verkiezingen niet zal worden geaccepteerd. „Bel grado moet de Amerikaanse be reidheid zich voor de stabiliteit van de regio in te zetten niet onderschatten", dreigde Clin ton's adviseur voor de Balkan, O'Brien. Tekenen dat het regime een grootschalige verkiezingsfraude voorbereidt, zijn er te over. Vol gens diverse meldingen zijn er de afgelopen dagen op grote schaal vooraf ingevulde en ge merkte stembiljetten verspreid onder werknemers van staats bedrijven. Daarnaast kunnen Milosevic en de zijnen zonder al te veel problemen vele hon derdduizenden stemmen stelen in Kosovo en Montenegro. Internationale controle op de verkiezingen zal er nauwelijks zijn. Het regime heeft de afgelo pen dagen weliswaar ruim 200 waarnemers uit enkele tiental len landen toegelaten, maar daarbij gaat het vrijwel zonder uitzondering om waarnemers uit 'bevriende landen' als Irak, Syrië, Rusland en China. Onaf hankelijke, kritische waarne mers uit het Westen zijn niet welkom. Volgens de politieke analiste Jovanka Matic van het Instituut voor Sociale Studies in Belgra do zijn de verkiezingen van morgen 'de minst vrije en minst eerlijke verkiezingen ooit in Joegoslavië gehouden'. „Eerlij ke en vrije verkiezingen hebben we hier nooit gehad, maar dit keer is het echt bar en boos." De grote vraag is nu hoe de aanhang van de oppositie rea geert als het regime, zoals ver wacht wordt, de overwinning bij de verkiezingen claimt. De oppositie heeft haar aanhang opgeroepen morgenavond massaal de straat op te gaan om de verwachte overwinning van Kostunica te vieren. De kans dat het dan tot harde confron taties met aanhangers van Milosevic en met de politie zal komen, is volgens waarnemers in Belgrado groot. Volgens ve len zal Milosevic er niet voor te rugschrikken geweld te gebrui ken om aan de macht te blijven. PARUS/BAGDAD/NEW VORK AP De landing van een Franse Boeing 737 in Bagdad heeft gis teren geleid tot een controverse in de VN-Veiligheidsraad tus sen voor- en tegenstanders van opheffing van de economische sancties tegen Irak. De Amerikaanse plaatsver vangende VN-ambassadeur Cunningham beschuldigde Frankrijk van het schenden van de sancties, die werden afge kondigd nadat Irak in 1990 Koeweit binnenviel. De Franse VN-ambassadeur Levitte, stelde echter dat er geen compleet luchtvaartembargo voor Irak geldt. „Er zullen meer vluchten volgen", aldus Levitte. De Russische luchtvaart maatschappij Vnoekovo Airlines maakte gisteren bekend dat ze vandaag een vlucht zou uitvoe ren op Bagdad om humanitaire hulpgoederen, een jeugdvoet balelftal en een muziekgroep naar de Iraakse hoofdstad te brengen. Rusland is net als Frankrijk van mening dat de sancties tegen Irak moeten worden opgeheven. Woordvoerder Boucher van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de Franse vlucht op Bagdad een 'schaamteloze schending' van de sancties tegen Irak. „Wij be grijpen niet waarom de Franse regering, die dit al enige tijd bij de Verenigde Naties heeft be sproken, niet twaalf uur kon wachten op goedkeuring voor de vlucht van de sanctiecom missie", zei Boucher in een ver klaring. Het chartertoestel vloog met zestig passagiers, onder wie art sen, sporters en artiesten, naar Bagdad. Aan het eind van dit weekeinde keren de Fransen weer naar huis terug, meldde Air Partner, een van de organi satoren van de trip. tussen en Arafat De Denen zijn er nog niet uit. Volgende week donderdag stemmen ze over het inwisselen van de kroon voor de euro. DEN HAAG HANS JACOBS De Deense regering is de wanhoop nabij. Vijf dagen voor het referendum over het inruilen van de kroon voor de euro laten de belangrijkste peilingen nog steeds een voorsprong zien voor het 'nej'-kamp. En wat de voorstanders - en dat zijn alle grote partijen, de vak bonden. de werkgevers en de meeste media - ook zeg gen, de achsterstand wordt eerder groter dan kleiner. De uitkomst van het referendum staat daarmee nog niet vast. „De strijd is nog niet verloren', aldus premier Rasmussen. Zo'n dertien procent van de Deense kie zers weet nog niet wat ze aanstaande donderdag zal stemmen. De aandacht richt zich in de slotdagen van de verhitte campagne dan ook op deze 'zwevende' kie zers. De leider van de Socialistische Volkspartij beschuldig de de regering deze week van het gebruik van 'dema gogie' om de twijfelaars in het 'ja'-kamp te krijgen. De tegenstanders van toetreding, die donaties krijgen van eurosceptici uit Groot-Britannië, zijn verder de linkse socialisten, de boeren, en nog wat nationalistisch ge tinte kleinere partijen. Ook de meeste Deense vrouwen zijn tegen, uit angst voor aantasting van de welvaarts staat. De ministers Jelved (economische zaken) en Lykketoft (financiën) waarschuwden donderdag namelijk in har de bewoordingen dat afwijzing van de euro niet zonder nadelige gevolgen blijft. Denemarken 6.000 banen ver liezen en de rente zou omhoog gaan, waardoor de schatkist minder geld binnenkrijgt. Toetreding tot de Europese Monetaire Unie (EMU) daarentegen levert 20.000 banen op, en zorgt dat de regering zo'n 2,8 mil jard gulden extra krijgt te besteden. De ministers ont kenden dat ze de bevolking 'angst aan wilden jagen'. De Denen staan eigenlijk al vanaf hun toetreding in 1973 sceptisch tegenover de Europese Unie en de uit breiding van de samenwerking tussen de lidstaten. Zo verwierp Denemarken in 1992 in eerste instantie in een referendum het 'Verdrag van Maastricht', dat de komst van de euro inluidde. Een jaar later werd dat besluit in een tweede folkestyre herroepen, op voorwaarde dat Denemarken pas later over toetreding tot de euro-zone zou mogen beslissen. Premier Rasmussen achtte in maart de tijd rijp voor een nieuwe volksraadpleging. Op dat moment was een meerderheid van de bevolking nog voorstander. De Denen willen geen soevereiniteit afstaan aan 'Brus sel', zijn allergisch voor een 'Europese superstaat' en zijn bang dat hun sociale voorzieningen in het gedrang komt. Bovendien, zo denken de tegenstanders van het inruilen van de kroon voor de eenheidsmunt, gaat het Denemarken ook buiten de EMU voor de wind. De omslag in de peilingen kwam afgelopen zomer gelijk tijdig met de EU-acties tegen Oostenrijk en de val van de koers van de euro. De laatste weken is sprake van een nek-aan-nekrace. Rasmussen meent dat zijn land juist aan invloed en zeggenschap inboet indien het niet meedoet aan de EMU. De Deense kroon is al gekoppeld aan de koers van de euro, maar Kopenhagen heeft geen stem bij de Europese Centrale Bank in Frankfurt. „De belangrijkste beslissingen worden straks buiten ons om genomen, Het is voor behoud van onze welvaart en onze invloed in Europa belangrijk dat we toetreden", zegt Rasmus sen. Een afwijzing van de Denen is niet zonder gevolgen voor de rest van Europa. De koers van de euro kan weer onder druk komen te staan wanneer beleggers en investeerders zien dat de Europese bevolking geen ver trouwen in de munt heeft. En het resultaat is ook van invloed op de mogelijke uitkomst van referenda in de twee andere EU-lidstaten die nog niet tot de euro zijn bekeerd. Een Deens 'ja' helpt hen een stapje vooruit, een afwijzing veroorzaakt problemen. Zweden heeft aangekondigd een referendum te zullen houden over de euro, maar een datum is nog niet vast gesteld. Het wordt waarschijnlijk niet eerder dan 2002 of 2003, mede omdat er nog geen meerderheid vóór toetreding is. Een Deens 'nej'heeft ongetwijfeld in vloed op de toch al afwijzende houding van de Zweed se bevolking. Ook in Groot-Brittannië en Noorwegen wordt met spanning gekeken naar het stemgedrag van de Denen. De Britse regering is eveneens voorstander van toetre ding, maar zoekt naar een geschikt moment voor een referendum. Dat moment is weer wat verder weg wan neer de Denen de euro afwijzen. In Oslo hoopt de soci alistische minderheidsregering aansluiting te krijgen bij de EU. Met een negatieve opstelling van de buurman kunnen in eigen land geen zieltjes worden gewonnen. JERUZALEM AP De Israëlische televisie meldt dat premier Barak en de Pales tijnse leider Arafat elkaar van daag zullen ontmoeten. Baraks woordvoerder Gadi Baltiansky wilde het bericht bevestigen noch ontkennen. Volgens de televisiezender Kanaal Twee zou de Ameri kaanse president Bill Clinton na de ontmoeting tussen Barak en Arafat met Amerikaanse voor stellen komen om de geschillen tussen Israël en de Palestijnen op te lossen die een definitieve vredesregeling in de weg staan. Daarna zou een top van Barak, Arafat en Clinton volgen, meld de Kanaal Twee. Clinton akkoord met aanspreken oliereserves VS WASHINGTON GPD De Amerikaanse regering heeft gisteravond bekendgemaakt dat ze 5 procent van de strategische olievoorraden van de VS zal vrijgeven. Het is voor het eerst sinds de Golfoorlog van 1991 dat de Amerikanen hun strate gische oliereserves aanspreken. Het gaat vooralsnog om 30 mil joen vaten ruwe olie van 159 li ter elk. Dat is ongeveer evenveel als de VS in een halve week aan olie verbruiken. Het besluit van president Clinton volgde 24 uur na de op roep van zijn beoogd opvolger en vice-president Gore om te interveniëren in de oliemarkt. Gore sprak donderdag van een 'nationale crisis' en drong er bij de president op aan ten minste 5 miljoen vaten olie vrij te ge ven uit de strategische reserves. De ingreep is volgens hem no dig om met name de inwoners in het noordoosten van de VS de winter door te helpen. Öcalan komt met eigen boek ISTANBUL OPA PKK-leider öcalan, die tijdens zijn gevangenschap op het ei land Imrali volgens ingewijden een echte boekenwurm is ge worden, gaat binnenkort zelf de pen ter hand nemen. Zijn advo caat Dogan Erbas vertelde aan de krant Milliyet dat öcalan van plan is boeken te gaan schrijven over zijn leven, over vrouwen en over religie. PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De Franse justitie heeft gisteren beslag gelegd op een voor pre sident Chirac bezwarende, 62 minuten durende video-opna me, waarvan de inhoud de af gelopen dagen is afgedrukt in het dagblad Le Monde. Het gaat om een postume bekentenis van de vorig jaar aan kanker overleden Jean-Claude Méry, tot 1992 'financier' van de gaul listische partij RPR van Chirac. Jean-Claude Méry, beheerder van de illegale kas van de gaul listische RPR, geloofde dat zijn zwijgen over zijn duistere prak- tijkene bij de rechter zou wor den beloond. „Jean-Claude, de verkiezing van Chirac hangt af van jouw stilzwijgen", hadden zijn gaullistische vrienden hem gezegd. Het niet nakomen van die belofte van bescherming door zijn politieke vrienden was reden om zijn ervaringen op vi deoband vast te leggen. Het pu bliceren van de teksten van die band hebben Fréinkrijk in vuur en vlam gezet. De krant Le Monde publiceerde gisteren de tekst van het tweede deel van de band. Daarin legt Méry tot in detail uit hoe hij de illegale fondsverwerving orga niseerde. Vanuit het Parijse stadhuis, stevig in handen van zijn gaullistische partijvrienden, werd hem een lijst van bouw bedrijven toegespeeld die bij de aanbesteding hadden ingete kend op gemeentelijke nieuw bouw- of renovatiewerken. Méry nam vervolgens contact op met die bedrijven en r een prijs die de betrokken be drijven op voorhand het con tract garandeerde. In ruil ont ving hij een 'tegemoetkoming', waarvan hij een deel in eigen zak stak en voor een deel door sluisde naar de politiek. Overi gens gold dat niet uitsluitend de gaullistische RPR; socialisten en communisten aten even vro lijk mee uit de ruif. Het ging daarbij om kolossale bedragen: honderden miljoenen guldens werden jaarlijks aan nieuw bouw en onderhoudswerken uitgegeven. Het ging Méry dermate voor de wind dat hij in recordtijd een fortuin vergaarde. Niets mense lijks was hem evenwel vreemd en de aanschaf van dure sport wagens en een peperduur ap partement aan een van Parijs' meest luxueuze boulevards als mede de voorgenomen bouw van een poenig sportcomplex in Zuid-Frankrijk begonnen de aandacht te trekken van justitie. De magistraten van het open baar ministerie waren bezig met een onderzoek naar enkele fraudezaken op het stadhuis van Parijs. Méry werd voor on derzoek aangehouden en zou vijf maanden in voorarrest blij ven. „Ik was maar een tussenper soon. Via mijn advocaten werd me evenwel te verstaan gege ven: Hou je mond en je zult zien dat je wordt geholpen zo dra je weer vrij bent", verklaart Méry op de videoband. „En toen ik vrij kwam, zei men mij: 'Méry, dankzij jou wordt Chirac gekozen. Je zult het zien'. Men heeft me allerlei beloften ge daan, zo fantastisch dat vrien den van me tegen me zeiden: 'Jean-Claude, je moet het niet allemaal geloven. Neem een band op, niet om hem meteen te verkopen, maar ga uit voor zorg je verhaal te vertellen. Mé ry suggereert dat politieke te genstellingen binnen het gaul listische kamp hem de das heb ben omgedaan. Van gaullistische zijde worden de publicaties in Le Monde in middels rechtstreeks in ver band gebracht met de presi dentsverkiezingen over ander half jaar terwijl links de kaken op elkaar houdt. De Parti Socia listevan premier Jospin beperkt zich tot een „geen commen taar" terwijl de communisti sche voorman Hue de uitspra ken van Méry „onwaarachtig" noemt. Maar hij wordt dan ook begin oktober met een aantal partijgenoten door justitie ver hoord over zwart geldpraktijken van de PCF. De enige die opgetogen rea geert op de onthullingen van Méry is de huidige burgemees ter van Parijs, Tiberi. „Ik word nergens genoemd", kraaide hij verheugd. „Dat bewijst dat ik onschuldig ben". Of die uit spraak voorbarig is zal binnen kort blijken wanneer het open baar ministerie beslist of de postume getuigenis van Méry aanleiding is het onderzoek naar fraude op het Parijse stad huis te heropenen. Dat Tiberi dan buiten schot blijft, gelooft alleen hij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5