Joegoslavië: erop of eronder C 'Hoe persoonlijker, hoe universeler' mmm ZATERDAG 23 SEPTEMBER 2000 'Slobo of niet Slobo, dat is de vraag' Slobodan Milosevic. Dit weekeinde gaat Joegoslavië naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. Volgens de peilingen ligt de kandidaat van de oppositie, de gematigde nationalist Vojislav Kostunica, ruim voor op zittend president Slobodan Milosevic. Maar niets wijst erop dat Milosevic een verkiezingsnederlaag zal accepteren. Veel waarnemers in Belgrado voorzien dat 'Slobo' op grote schaal gaat frauderen en dat hij zichzelf zondagavond met een stalen gezicht tot winnaar uitroept. Vojislav Kostunica. ervië - en de rest van de wereld - zit mogelijk nog l meer dan een decennium opgescheept met met Slobodan Milosevic. ,.Dat is het absolute nachtmer rie-scenario", zegt Irena, een 28-jarige inwoonster van Belgra do. Over vier jaar is Milosevic opnieuw herkiesbaar. En daarna kan hij weer opgaan voor zijn oude functie, het presidentschap van Servië. „Nog tien of twaalf jaar Milosevic? Ik zal dat zeker niet meer meemaken. Als hij nu de verkiezingen steelt, ben ik weg. En ik zal niet de enige zijn." Voor Irena is de maat vol. „Twaalf jaar is Milosevic nu al aan de macht. In die twaalf jaar hebben we zo ongeveer alle moge lijke rampspoed beleefd. Het land is moreel en economisch volledig kapot. Als hij nog langer aan de macht blijft, zie ik geen toekomst meer in Servië. Ik wil maar één ding: een enigs zins normaal leven leiden in een enigszins normaal land. Of is dat teveel gevraagd?" Waar Irena heen gaat als Milosevic aan de macht blijft, weet ze nog niet. „Ik heb familie en vrienden in Oostenrijk, Canada, Australië en Duitsland. In een van die landen wil ik dan een nieuw leven opbouwen. Alles is beter dan het Servië van Milo sevic." Het zijn geluiden die de afgelopen tijd in tal van varian ten te horen waren in Belgrado en andere Servische steden. Veel jongeren hopen haast tegen beter weten in, dat Milosevic en zijn linkse regime zondag worden weggestemd en dat voor Joegoslavië (Servië en Montenegro) eindelijk betere tijden aan breken. „Joegoslavië moet een democratie worden en de weg naar Europa in slaan. We hebben simpelweg geen keuze", zegt De- jan, een 23-jarige student uit Kragujevac. „Milosevic heeft van Joegoslavië een internationale pariastaat gemaakt, een land dat steeds meer het karakter van een derdewereldland begint te krijgen. Straatarm en door-en-door corrupt." Ook Dejan overweegt serieus te emigreren als aan Milosevic 'democratuur' niet snel een einde komt. Iets wat vele tiendui zenden Serviërs het afgelopen decennium al gedaan hebben. Volgens voorzichtige schattingen hebben meer dan 300.000 overwegend goed opgeleide jongeren Joegoslavië in de jaren negentig verlaten en een nieuw bestaan opgebouwd in West- Europa, Canada, de Verenigde Staten of Australië. „Als Milose vic aan de macht blijft, volgt er een nieuwe, enorme emigratie- golf. Ondanks de visumplicht voor Serviërs, zullen tienduizen den jongeren een weg uit de misère hier vinden. Wanhopige mensen hou je met geen mogelijkheid tegen", voorspelt burge meester Veroljub Stevanovic van Kragujevac. Duidelijk „Nog tien jaar Milosevic? Dat is onmogelijk", zegt Bratislav Grubacic. „Maar aan de andere kant zou ik je tien jaar geleden waarschijnlijk precies hetzelfde antwoord hebben gegeven." De verkiezingen draaien volgens de politieke analist uit Belgra do maar om één ding: „'Slobo' of niet 'Slobo', dat is de vraag", parafraseert hij Shakespeare's 'To be or not to be'. „Voor de oppositie en iedereen die tegen Milosevic en zijn regime is, is de keuze duidelijk: het is kiezen tussen Milosevic en een toe komst voor het land. Het is nu echt erop of eronder." Dat er ook voor Milosevic en zijn regime veel op het spel staat, blijkt uit de toon van de verkiezingscampagne van de linkse alliantie. Terwijl de oppositie de kiezers voorhoudt dat ze moeten kiezen tussen Milosevic en een toekomst, stelt Milo sevic' alliantie daar een zo mogelijk nog simpeler keuze tegen over. „Het regime zegt: U kunt kiezen tussen ons en een bende Navo-handlangers en landverraders. Het is propaganda van de botste soort, maar een deel van de kiezers is daar nog altijd ge voelig voor", aldus Bratislav Grubacic. Meer nog dan de niet aflatende uithalen aan het adres van de oppositie, bewijst het optreden van de Servische politie hoe vastberaden Milosevic is om aan de macht te blijven. De in Servië 'normale' repressie is de afgelopen weken haast met de dag verder opgevoerd. De geheel door Milosevic gecontroleer de politie, een van de belangrijkste pijlers van zijn macht, pakt dagelijks tientallen politieke tegenstanders op. Vooral de jongeren van de burgerbeweging Otpor (Verzet), die campagne voert met de alleszeggende leus 'Hij is er ge weest', moeten het daarbij ontgelden. Meestal blijft het bij urenlange verhoren en verbale intimidaties, maar in diverse gevallen hebben Otpor-leden rake klappen gekregen van de politie. Daarnaast deed de politie een serie invallen in kantoren van onafhankelijke organisaties die willen controleren of de verkiezingen eerlijk zullen verlopen. Ook dat soort organisaties zijn in de ogen van Milosevic 'handlangers van de Navo'. Oppositie Ondanks het enorme propaganda-offensief tegen de oppositie, die geen enkele toegang heeft tot de oppermachtige staatsme dia, en ondanks de enorme repressie lijkt de oppositie voor het eerst in tien jaar tijd in staat Milosevic een directe electorale nederlaag toe te brengen. Dat ligt mede aan het feit dat de op positie er voor het eerst in is geslaagd met een gezamenlijke presidentskandidaat op de proppen te komen, de gematigde nationalist Vojislav Kostunica. De enige oppositiepartij die Kostunica niet steunt is de Servi sche Vernieuwingsbeweging (SPO) van Vuk Draskovic. Een groot nadeel is dat echter niet. Draskovic' SPO is verwikkeld in tal van corruptieschandalen en Draskovic zelf heeft zichzelf de afgelopen maanden politiek ongeloofwaardig gemaakt door vrijwel wekelijks radicaal van standpunt te veranderen. Zelfs veel van zijn oude aanhangers twijfelen nu openlijk aan de geestelijke gezondheid van de charismatische oppositieleider. Volgens peilingen ligt Vojislav Kostunica ruim voor op Milo sevic. Het gat tussen de twee belangrijkste kandidaten voor het presidentschap bedraagt ruim zeven procent in het voor Kos tunica ongunstigste geval. Andere peilingen registreren twintig procent. Een gat dat zelfs met het te verwachten grootschalige gesjoemel met stemmen, een specialiteit van Milosevic, nau welijks te dichten zal zijn. Desondanks geloven maar weinig mensen in Servië dat Milosevic een verkiezingsnederlaag rui terlijk toe zal geven en dat hij vervolgens geruisloos van het to neel zal verdwijnen. „Milosevic kan zijn nederlaag onmogelijk toegeven. Zo lang hij aan de macht is, is hij veilig. Als hij verliest, dreigt de gevan genis. En datzelfde geldt voor veel mensen om hem heen", zegt Ljubica Markovic. De hoofdredactrice van het onafhanke lijke persbureau Beta is er van overtuigd dat Milosevic en zijn regime ver willen gaan om te voorkomen dat de oppositie aan de macht komt. Ze kan zich desondanks moeilijk voorstellen dat Milosevic nog lang de touwtjes in handen heeft. „Theore tisch kan hij nog jaren aanblijven, maar dan zal hij naar steeds zwaardere middelen moeten grijpen om de macht te behou den. De repressie zal in dat geval nog aanzienlijk toenemen en zelfs de schijn dat Servië een democratie is valt dan niet meer op te houden. Vroeg of laat komt het dan tot een enorme uit barsting." Markovic is niet de enige die vreest dat een machtswisseling is Servië niet zonder bloedvergieten mogelijk is. „Milosevic is het type heerser dat liefst zoveel mogelijk anderen in zijn uit eindelijk onvermijdelijke val wil meeslepen", zegt Bratislav Grubacic. Hij beschrijft de sfeer in Belgrado aan de vooravond van de verkiezingen als 'naar en loodzwaar'. „Het is duidelijk dat het regime desnoods geweld zal gebruiken om een verkie zingsnederlaag af te wenden. Wat ons zondagavond te wach ten staat weet ik niet, maar het belooft niet veel goeds". HANS GERTSEN Schrijfster Christine Pantiebakker was een Happy Single en dacht dat ze dat wel zou blijven. Regisseur Geert Kimpen was een ongelukkige Einzelganger en dacht dat hij lat wel zou blijven. Maar een rsus Succesvol Versieren deed in naam eer aan en sinds vier lar zijn de twee een paar. Die periode met meer ups dan lowns hebben ze vervat in het vek Wie ben ik - in de liefde?, een 'liefdesdagboek'. ,,Het is natuurlijk onze erotiek. Maar iedereen zal zich erin herkennen. aradis Magique' staat er boven de voor deur van hun woning in Bodegraven. De schillende woonruimten hebben ook na il gekregen. Ze roerbakken in 'de kamer het goede leven', ze eten in 'de kamer een goed gesprek' en boven bevindt de 'suite van de extase'. Dat moet de ipkamer zijn. ledenkseltje van de 35-jarige Geert Kim- De Belgische regisseur glimlacht verle- naar zijn drie jaar jongere kersverse eega ristine Pannebakker. „Maar de rest van de ichting hebben we samen bedacht." >e twee zijn begin juli getrouwd. Officieel de wittebroodsweken voorbij, maar hun uksgevoel houdt zich niet aan wetten. Het lit van de gezichten, niet in het minst ge pen door een wekenlang verblijf onder de leisische zon. 'oor hen op tafel ligt het boekje Wie ben ik de liefde?, waarin het ontstaan van hun itie in dagboekvorm is opgetekend. Bei- hielden zelf al op schrift bij hoe hun le- zich ontwikkelde, maar het was Geert voorstelde ook, afzonderlijk van elkaar, Geert Kimpen en Christine Pannebakker zetten liefdesdagboek in als wapen tegen de sleet. FOTO GPD CEES ZORN hun relatie te boekstaven. Gelardeerd met De toon is overwegend vrolijk, soms suiker spreuken van Confucius en schrijvers als spinzoet als Geert 'de muze van zijn geluk' Herman Hesse, Paulo Coelho en Thomas bezingt, soms ook ingetogen, bijvoorbeeld Verbogt beschrijven ze de ups en downs als het voortijdige overlijden van vader Pan- vanaf hun eerste ontmoeting, 'de eerste nebakker ter sprake komt. keer', om te eindigen met hun huwelijksdag. „Het is nooit de bedoeling geweest om het Liefdesdagboek als wapen tegen de lalcsheid uit te geven", zegt journaliste/schrijfster Christine Pannebakker, die vanwege het suc ces van haar boek Wie ben ik? - een persoon lijke zoektocht langs spirituele leiders al de Nederlandse James Redfield wordt ge noemd. „Maar omdat mijn vorige boek zo'n succes was, suggereerde mijn uitgeverij er een serie deelboeken van te maken. Een vol gende 'Wie ben ik?' zou de liefde als thema moeten hebben. Eigenlijk hadden we dat in de vorm van ons liefdesdagboek al klaar. Ik heb er nog een paar nachten over moeten slapen, want je stelt je toch kwetsbaar op met het publiceren van je persoonlijke noti ties. Maar Geert was er meteen voor te por ren: want hoe persoonlijker, hoe universe ler." Geert: „Zo'n boek heeft ook alleen maar zin als je die eerlijkheid ook aan de dag legt, als je de openhartigheid heht om mensen aan je verhaal te laten deelnemen. En daar horen die vrolijke, maar ook al die verdrieti ge, erotische en ontroerende momenten bij. Het is natuurlijk ons verdriet en onze erotiek. Maar iedereen zal het herkennen. Hoe con creter de dingen soms zijn, hoe vaker de mensen zullen zeggen: 'Dat heb ik ook'. Dat is het idee erachter." Diep dal Wie Geert Kimpen vijf jaar geleden had ge zegd dat hij nu aan een Bodegravense eetta fel over zijn nieuwe liefde en een boek zou praten, zou door de Vlaming voor ontoere keningsvatbaar zijn versleten. De regisseur, al tijdens zijn opleiding aan de Theater school in Amsterdam bestempeld als 'talent vol' en de afgelopen jaren geprezen voor zijn producties Faust, de mini-musical, De Drie Musketiers en Sjakie en de chocoladefabriek, bevond zich in die periode in een diep dal. Relaties liepen stuk, zijn toenmalige vriendin onderging tegen zijn zin een abortus en fi nancieel stond het er ook verre van florissant met hem voor. „Ik heb natuurlijk wel een aantal vriendin nen gehad, maar meestal werd ik versierd. Dan beland je in een relatie. En voor je het weet ben je twee jaar verder en gebeurt er iets dramatisch. De een gaat of de ander ziet het niet meer zitten. Ik was toen 29 en had al een paar teleurstellingen achter de rug. Ik dacht toen: een relatie, dat hoeft voor mij niet meer. Je moet toch elke keer opnieuw beginnen, je opnieuw kwetsbaar opstellen. Wat ik wel wilde, is leren versieren. Ik dacht: als ik dat kan, dan houd ik het bij kortstondi ge relaties en dat vind ik wel goed zo." Christine was ook single, maar wel een 'happy' alleenstaande. „Ik vond het onge looflijk leuk allemaal. Ik had een boel vrien dinnen en vrienden met wie ik geweldige dingen deed. Maar ergens in mijn achter hoofd dacht ik toch: misschien vind ik dit over tien jaar helemaal niet meer leuk. En wat dan? En omdat ik alsmaar niet verliefd werd, begon ik me ook een beetje zorgen te maken: straks zit ik op mijn zestigste nog steeds te wachten op vlinders in mijn buik." 'Voor de lol' ging Christine op een uitnodi ging in van een vriendin om een cursus Suc cesvol Versieren te volgen. Waar ze dus Geert ontmoette, die zich 'voor 't echie' in de kunst van het hof maken probeerde te bekwamen. Ze werden verliefd op elkaar. Christine: „Wat helemaal niet zo logisch was. Vond ik." Geert: „In wezen zijn we twee totaal verschil lende mensen. Christine is eigenlijk de vro lijkheid zelve geweest. Iemand die altijd on voorwaardelijk geloof in zichzelf heeft gehad en altijd door het leven heeft gedarteld. Mijn leven is, tot hiervoor, knokken geweest. Dik wijls op mijn bek gaan, opkrabbelen, op nieuw hoop en enthousiasme koesteren en dan toch weer teleurgesteld worden. Dus dat we zijn samengekomen kun je wel wonder baarlijk noemen." Christines sprookjesprins was niet de per fecte heer die zij voor ogen had. „Ik dacht dat Geert met zijn onschuldige blauwe ogen een ongeschonden blazoen had. Maar hij bleek iemand te zijn die met zelfmoordplan nen had rondgelopen. Dat vond ik aJ be hoorlijk wat. Ik zag hem als de succesvolle regisseur van Faust maar een paar maanden daarvoor had hij nog de kost moeten verdie nen door als een Dracula met een ontbloot onderlijf op een podium te staan dansen. Ik was wel geschokt, toen ik dat hoorde. Mijn hele ideaalbeeld lag in duigen." Geert repli ceert: „Het is mijn verleden, maar het vertelt ook iets over wie je nu bent, hoe ik ben ge- evolueerd in dit leven. Er zijn dingen die je van elkaar moet accepteren. Die dan best even schrikken zijn." Nut Je persoonlijk leven publiekelijk maken is één, of het publiek er wat aan heeft, is een tweede. Geert weet zeker dat het boek zijn nut zal bewijzen. „Een aantal vrienden heeft het al gelezen. Van hen hebben er een paar een echtscheiding achter de rug of een mis lukte relatie. Die kennen me en weten: 'Vier jaar geleden hadden we geen frank meer voor Geert gegeven. Toen zat hij als een zombie op de bank met paprika chips te kij ken naar de tv die hij niet had. En wij maak ten ons allemaal zorgen.' Nu zitten zij in de put en kunnen zij uit ons verhaal leren dat geluk ligt verscholen in een toevallige ont moeting op een zaterdagmiddag die je hele leven op zijn kop zet." Christine en Geert schrijven nog steeds af zonderlijk aan hun liefdesdagboek. En op bijzondere momenten, de eerste trouwdag, Valentijnsdag, Kerstmis, zullen ze elkaar er uit voorlezen. Christine: „We vertellen elkaar wel alles, maar onderliggende gedachten zet je toch makkelijker op papier." Geert ziet het dagboek vooral als een wa pen tegen de sleet. „Vrouwen werken veel harder aan hun relatie dan mannen. De laat- sten zijn, eenmaal gesetteld, vaker geneigd hun oude leventje weer op te nemen. Mijn angst is om daarin weer verzeild te raken. Dan kruip je 's avonds laat bij elkaar in bed, maar blijft er van de sprankeling en de uit wisseling niets meer over." PETER KUIJT Christine Pannebakker en Geert Kim pen. Wie ben ik - in de liefde? Uitgeverij Kosmos-Z&K. Prijs 29,90.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47