New Orleans zakt geleidelijk weg in de prut, steeds dieper beneden zeeniveau. Amerika's meest swingende stad is gebouwd op moerassige bodem en wordt omringd door water. Dat water rukt op. Vanaf zee dreigt extra gevaar. In de nazomer en herfst is de opgewarmde Golf van Mexico broedgebied voor orkanen, de reusachtigste stormen die de aarde kent. De dijken die New Orleans moeten beschermen tegen het water, zijn niet gebouwd op een orkaan van de categorie 4 of 5. Is 'The Big Easy' ten dode opgeschreven? Wie op zoek wil naar de ziel van New Orleans, dient in het holst van de nacht het geschetter van koperen instrumenten te vol gen. Of de warme klanken van een piano. En dan niet alleen langs Bourbon Street in de French Quarter, waar de toeristen samen scholen en de commercie de overhand heeft. New Orleans is de bakermat van jazz en rhythm blues. Ze is het schouwtoneel van voodoo en stokoude Caribische religies. En van Zydeco, de folkloristische klanken die de Cajuns hebben meegebracht uit de zompige wouden van Louisiana. Deze stad van Gum bo en Jambalaya begint pas te leven als de zon ondergaat. Zoals in downtown New York het ritme van de straat wordt aangegeven door valuta- en aandelenkoersen, zo bepalen in New Orleans drumstokken en bassnaren het tempo. Het feest gaat de hele nacht door. Totdat de zon opkomt. „Wie hier opgroeit, blijft hier wonen", stelt Erik Stilling, zelf geboren en getogen in New Orleans. De multiculturele stad in het diepe zuiden van de VS sluit qua tempo en cultuur dichter aan bij het Caribisch gebied dan bij de VS, vindt Stilling. Hij spreekt vol liefde over zijn New Orleans als de hoofdstad van de imaginaire vrijstaat 'Creolia'. New Orleans is een stad van en voor men sen die de term 'vrije tijd' letterlijk nemen. Die lekker eten en drinken en pret maken ontelbaar veel belangrijker achten dan het najagen van een carrière met bijbehorend salaris en aandelenopties. 'Laissez les bon temps rouler', luidt de lijfspreuk van deze sensuele nachtstad. Het is de Franse variant op de aloude kreet 'Let the good times roll'. New Orleans is doordrenkt met restanten van de Franse kolonisatieperiode. Het Frans - dat hier in de marge van de voertaal Engels wordt gesproken - is echter nauwelijks nog als zodanig herkenbaar. Qua klankkleur is New Orleans meer Montreal dan Parijs. Soepkom Dansen in New Orleans is dansen op de vul kaan. 'The Big Easy', zoals de bijnaam van de stad luidt, wordt aan alle kanten ingesloten door het water. New Orleans drijft als een soepkom in een volle afwasbak. Om te be ginnen is er de machtige rivier de Mississip pi, met zijn uitlopers. Ten noorden van de stad ligt het immense meer Lake Pontchar- train, dat - gezien vanaf de oever - oogt als een zee. Ten zuiden en ten westen ligt de Golf van Mexico. De dijken rond de stad, die voor het merendeel werden aangelegd na de grote watersnoodramp van 1927, zijn laag. Shea Penland, docent en onderzoeker aan de geologische faculteit van de Universiteit van Louisiana, is bloedserieus als hij op merkt dat de verantwoordelijke wetgevers en bestuurders Russische roulette spelen met New Orleans. Onderzoek van Penland en an dere specialisten op het terrein van geologie en watermanagement leert dat New Orleans een overstroming van bijbelse proporties te gemoet kan zien als er niet binnen afzienba re tijd wordt ingegrepen. Penland stuurt zijn pick-up truck langs de dijk die New Orleans beoogt te beschermen tegen het water van Lake Pontchartrairi. Hij heeft een missie. De wereld moet kennis ne men van de toenemende dreiging waaronder zijn stad gebukt gaat. Vorige week nam hij een verslaggever van Time Magazine op sleeptouw. Vandaag een Nederlandse corres pondent. Morgen een televisieploeg van om roep ABC. Zijn studenten kunnen wachten. „Hier gaan we eruit", wijst hij. We lopen de dijk op. Dat kost geen inspanning, want het is een dijk van niks. Bovenop het dijkje loopt een spoorrails. „De treinverbinding tussen Jacksonville (Florida) en Los Angeles (Cali- fornie)", legt Penland uit. Het traject is een van de voornaamste slagaders tussen de oost- en westkust van Amerika, aangelegd op een kwetsbare locatie. Georges Aan de waterkant liggen de wrange vruchten van orkaan Georges (spreek uit: 'Zjor-ze'). Tot de komst van Georges, in de nazomer van 1998, stonden aan de boorden van Lake Pontchartrain tientallen huizen, gebouwd op palen, en met lange steigers verbonden aan de wal. Georges liet het meer kolken. Bijna alle woningen werden door het woeste, op stuwende water als sinaasappelkistjes op de dijk gesmakt. Een handvol huizen overleefde de stormvloed. Ze staan nu naast de restan ten van kapotgeslagen steigers. Temidden van het vele wrakhout op de dijk ligt een koelkast, een stille herinnering aan de ramp van twee jaar geleden. Het zeewater van de Golf van Mexico rukt steeds verder op naar New Orleans. Hele rijen bomen ten westen van de stad werden reeds het slachtoffer van het zoute water. Geoloog Shea Penland: „Het somberste sce nario gaat uit van tienduizend doden." Bijna was het water toen over dijk ge spoeld. En dan te bedenken dat New Orleans in feite ontsnapte aan Georges. De schade aan de oever van Lake Pontchartrain werd aangericht door uitlopers van de storm. De orkaan zelf bereikte tot opluchting van velen het vaste land in dunbevolkt gebied, in de buurstaat Mississippi. Penland: „Georges was een orkaan op de grens van de tweede en derde categorie. Geen buitengewoon zware orkaan. Maar Georges bewoog zich naar verhouding langzaam voort. Een min der zware, maar langzame orkaan is bijna even gevaarlijk als een zware die zich snel voortbeweegt." De nachtmerrie van New Orleans is een orkaan van de vijfde categorie, die zich van het zuidoosten naar het noordwesten be weegt. Een orkaan draait om haar eigen as. De hoogste windsnelheden worden bereikt in het noordoostelijke quadrant van de or kaan. Als dat quadrant boven Lake Pontchar train belandt, zijn de rapen gaar, weet Pen land. De stormvloed zal tegen de dijken beu ken. Totdat het water van het meer zich met succes een weg heeft gebaand naar de ande re zijde. New Orleans zal onderlopen en de gevolgen zullen catastrofaal zijn, verzekert Penland. „Het somberste scenario gaat uit van tienduizend doden. De schade zal in de miljarden lopen. De stad zal ophouden te functioneren en nog maanden na de ramp lam liggen." Krokodillen New Orleans heeft altijd een problematische relatie gehad met het omliggende water. Een netwerk van kanalen en een reeks enorme pompinstallaties moeten voor de afwatering zorgen. Maar de capaciteit van de huizenho ge pompen is niet onbeperkt. Heeft het een .etmaal achter elkaar flink doorgeregend, dan staan de straten en de huizen in de stad blank. Een halve meter water in de woning is geen uitzondering. Vijfjaar geleden spoelden de krokodillen na een urenlange hoosbui let terlijk de snelweg op die naar de internatio nale luchthaven voert. In vroegere dagen dreven onder dergelijke weersomstandighe den de lijken uit hun begraafplaatsen. Bodemdaling is een natuurlijk verschijnsel in New Orleans. Dit proces werd eeuwenlang gecorrigeerd door bezinking. Regelmatige overstromingen van de Mississippi garan deerden de aanwas van nieuwe lagen zilt, zand en klei. De dijkaanleg - een logische re actie op de watersnoodramp van 1927 - be tekende echter het einde van dit door God gegeven correctiemechanisme. Sindsdien is er geen sprake meer van bezinking. Zo kon het gebeuren dat het bodempeil in New Or leans in zeventig jaar tijd 1,80 meter daalde. Sinds 1930 heeft de regio 3900 vierkante kilometer land prijsgegeven aan het water.' Dat is een gebied ter grootte van de provin cie Overijssel. Het zijn de rietlanden die als eerste sneuvelen. De vuistregel luidt dat elke vier kilometer rietland circa 30 centimeter stormvloed absorbeert. De rietlanden vor men een natuurlijke verdedigingslinie tegen orkanen. Nabij de rietlanden, westelijk van de stad, toont Penland bomen die door het opruk kende zoute zeewater zijn aangetast en ge dood. Als tandenstokers staan ze in het gelid. Zonder takken. Zonder bladeren. Een bijkomend probleem voor New Or leans is dat een groot deel van het verlies aan rietlanden wordt veroorzaakt door olie- en gasboringen in het gebied. Olie en gas vor men een van de voornaamste inkomsten bronnen van Louisiana. En dan is er het broeikaseffect, het geleide lijk opwarmen van de aarde. Volgens bereke ningen van de Verenigde Naties zal de zee spiegel de komende vijftig jaar stijgen met een jaarlijks gemiddelde van 1,25 centimeter. Dat is in vijftig jaar tijd een niveauverschil van ruim een halve meter. Voor het laaggele gen New Orleans is die ontwikkeling levens bedreigend. „New Orleans is niet toevallig in trek bij wetenschappers die onderzoek doen naar de gevolgen van het broeikaseffect", zegt Penland. „Ze krijgen hier een blik op de toekomst. Wij zijn de toekomst." De combinatie van extreem hoge wind snelheden, grote partijen regenwater, storm vloed, springtij, bodemdaling en erosie kan uiteindelijk fataal blijken voor dit laaggele gen gebied. New Orleans is volgens sommige pessimisten op weg het Atlantis van de 21ste eeuw te worden. Corruptie Is de geografische situatie op zich al complex genoeg, de bestuurlijke gesteldheid van New Orleans helpt niet mee de pijn te verlichten. Louisiana geldt van oudsher als een van de meest corrupte staten van de VS. De laatste gouverneur was een onverbeterlijke crimi neel en hij gaf dit openlijk toe. De kiezers waren niettemin dol op hem. Ze meenden in hem een moderne Robin Hood te zien. Die houding maakt het verkrijgen van federale overheidssteun voor dijkverhoging en derge lijk niet eenvoudiger. Washington ligt boven dien ver weg. En het bedrag dat volgens ver schillende berekeningen nodig is om New Orleans te redden, is hoog: 35 miljard gul den. De sociaal-maatschappelijke situatie van New Orleans maakt het er al evenmin een voudiger op. Bijna veertig procent van de be volking is zwart. Een naar verhouding groot aantal inwoners van New Orleans en nabije omgeving beweegt zich aan de onderkant van de samenleving. Tekenend voor de soci ale ellende zijn de hoge misdaadcijfers - al staat New Orleans sinds enkele jaren niet meer te boek als de 'moordhoofdstad' van Amerika. Wordt New Orleans getroffen door een zware orkaan, dan zitten de in de stad ach tergebleven inwoners als ratten in de val, vreest Penland- De voornaamste verkeers aders, de 1-10 en Highway 90 liggen beneden de zeespiegel. Dat geldt ook de voor opritten naar de 42 kilometer lange brug over Lake Pontchartrain. „Zodra het water bij een stormvloed over de dijken slaat, lopen de vluchtroutes onderwater." Evacuatie Dankzij de technologie komen orkanen niet meer onverwachts uit de lucht vallen. Met de opnames van weersatellieten kan het Natio nal Hurricane Center in Florida de meest waarschijnlijke koers van deze reuzenstor- men voorspellen. De waarschuwingen van meteorologen maken een tijdige evacuatie mogelijk. Maar orkanen zijn eigenzinnig. Ze kunnen plotseling van koers veranderen. Met die wetenschap in hun achterhoofd stel len veel bewoners van bedreigde gebieden hun evacuatie uit tot het laatste moment. Met het gevolg dat de uitvalswegen hopeloos verstopt raken als de tijd begint te dringen. „De evacuatie aan de vooravond van Ge orges was een nachtmerrie", zegt Penland. „Het kostte acht uur om een afstand van honderd kilometer te overbruggen. Op alle uitvalswegen stond het verkeer vast. Dat was nooit eerder vertoond. We hebben toen kun nen vaststellen dat het onmogelijk is om de ze stad van 1,2 miljoen inwoners in een tijds bestek van 24 uur te evacueren. We hebben daarvoor ten minste 48 uur nodig." Met Georges in het vizier, besloot de bur gemeester van New Orleans de Superdome, een overdekt sportstadion in het centrum, open te stellen als schuilplaats. New Orleans onderzoekt nu in hoeverre deze 'verticale evacuatie' kan worden uitgebreid naar kan toortorens en hotels in het centrum. „Het bedrijfsleven voelt daar weinig voor", meent Penland. „De ondernemers vragen zich af wat er zal gebeuren met hun inventaris als hun gebouwen dienst gaan doen als tijdelij ke opvangcentra. Tijdens de evacuatie van 1998 werd de Superdome geplunderd. En de evacués durfden ook nog te klagen over de kwaliteit van de hot dogs die er werden uit gedeeld." JOHN WANDERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 46