ZATERDAGS BIJVOEGSEL prinsjes en prinsesjes ZATERDAG 23 SEPTEMBER 2000 eidscli Dagblad Het kan niet op voor het hedendaagse kind. luders baden in weelde en laten hun kinderen daarin delen. Ze grijpen elke gelegenheid aan om hun zo verschrikkelijk gewenste kroost te overladen met de beste en de mooiste spullen, tij opa en oma gaat het er niet veel anders aan toe. Het kind wordt ondergedompeld in werdaad in de veronderstelling dat het goed is voorz'n ontwikkeling, dat het de fantasie stimuleert, dat het er blij van wordt. En ach, waarom zou je hem en z'n vriendjes op z'n verjaardag eigenlijk niet meenemen naar een pretpark in plaats van te laten koekkappen in de tuin? De vloer is bezaaid met speel goed: Lego, K'nex, racebaan, houten trein, action men, blokken. In een hoek liggen een gameboy, een dikke map pokémonkaarten, een radio cassetterecorder en computerspelletjes. De grote kast puilt uit van de spelletjes, boekjes, puzzels en knutselspullen. Een enorme tuin met zandbak, schommel en watertafel. In de schuur een mountainbike en een skelter. Het 8-jarige eigenaartje van dit alles ontbreekt het aan niets. Dat weet ook zijn moeder Hetty van Oordt uit Amersfoort. Maar toch hoort ze haar kind zeggen: 'Mam, ik verveel me'. ,,Ik schrok er van. Hij heeft zo veel, voor elke gelegenheid is er speelgoed: voor bin nen en buiten, voor met vriendjes en voor rustig in een hoekje. Je hoopt dat je kind dan altijd blij is. Ergens heb ik een denkfout ge maakt. Maar waar?" Vervelen „Verwennen leidt tot ontevreden prinsjes en prinsesjes, die vaak ongelukkiger en jaloerser zijn dan andere kinderen", zegt Hilda Offer- haus, kinderpsycholoog met een praktijk voor kinderpsychotherapie. „Ze zijn niet blij meer met wat ze krijgen, het moet almaar meer, beter en groter. Op den duur worden het onmogelijke mensen, aan wie je niks meer wilt geven omdat ze het uit je handen grissen en vervolgens in een hoek smijten. Maar materiële verwenning is niet het ergste. Hoewel het natuurlijk niet goed is dat ver wende kinderen vaak aan allerlei zaken min der waarde hechten en alles vanzelfsprekend vinden. Hoe meer ze hebben, hoe vaker ze zich vervelen. Ze zijn sneller uitgekeken op dingen, omdat ze weten dat er toch snel weer iets nieuws zal komen. Daardoor hoe ven ze hun fantasie niet aan te spreken, ter wijl juist fantasie hen later goed van pas kan komen. Het is grappig te zien dat kinderen die weinig hebben, daarmee juist heel veel kunnen. Deqk aan knopen, wc-rollen, pan netjes. Anders dan het populaire speelgoed van tegenwoordig laat dat veel aan de ver beelding over." Veel kwalijker vindt de psychologe de veel voorkomende combinatie van verwennen met toegeven: een kind dat zich gillend op de vloer van de supermarkt stort, omdat het geen lolly krijgt. Het tieren werkt, er komen lolly's. „Mama, wil je met me spelen?" „Nee schat, ik ben nu even aan het pra ten." Huilend en jengelend maakt de kleine een verder gesprek onmogelijk. „Mam, ik kan alleen maar slapen als jij naast me zit." Mama blijft zitten, want slapen is belang rijk. Grenzen Kinderen van toegeeflijke ouders weten maar al te goed hoe ze hun zin kunnen krij gen: zeuren, gillen, dreigen, chanteren, schuldgevoel creëren. Offerhaus: „Een kind zoekt grenzen. Als het keer op keer de kans krijgt die grenzen te overschrijden, zoekt het steeds nieuwe: steeds later naar bed, steeds meer leuke dingen doen, steeds meer snoep. Ik heb een kind in mijn praktijk gehad dat volledig de macht had overgenomen in huis, dat het hele gezin terroriseerde, omdat het na een aanvankelijk nee uiteindelijk toch al tijd z'n zin kreeg." Ze zegt het met grote stelligheid: „Toegeef lijkheid heeft veel grotere gevolgen op het gedrag dan puur materiële verwenning, ook in de omgang met leeftijdgenootjes. Kinde ren die alles mogen, willen de baas zijn, hui len snel, worden bij tegenslag soms agres sief. Ze zijn geen nee gewend en kunnen niet met hun frustraties omgaan." Een indirect gevolg van verwennen is dat een kind geen verantwoordelijkheid wordt bijgebracht. Als hij het gameboyspelletje van tachtig gulden is kwijtgeraakt, is dat verve lend, maar hij heeft nog drie andere liggen. Of anders komt er binnenkort wel weer een nieuwe in huis. Dus voorzichtig of zuinig zijn op spullen is niet zo erg belangrijk. Als die gedachte niet wordt gecorrigeerd, kan dat la ter nog wel eens slecht uitpakken. Veel psy chologen leggen een link tussen het niet aanleren van verantwoordelijkheidsgevoel in de vroege jeugd en vandalisme een aantal ja ren later. „Voor het kweken van verantwoordelijk heidsgevoel is het belangrijk dat ouders hun kind niet alles uit handen nemen", zegt Of ferhaus. „Vanaf een jaar of drie kan een kind prima helpen bij het opruimen van z'n ka mer. Dan ziet het hoe je met, spullen moet omgaan, dat het handig is als het netjes is, omdat je dan dingen kunt terugvinden. Van af een jaar of acht kun je ook van een kind verwachten dat het voor de eigen gymspul- len zorgt en ze niet kwijtraakt op school. Ou ders die zulke verantwoordelijkheden niet overdragen, zijn vaak dezelfden die voor hun kind van tien nog het brood smeren en de veters strikken. Dat komt vaker voor dan je 'Toegeeflijkheid heeft grotere gevolgen dan puur materiële verwenning' denkt. De gezinnen zijn klein, de kinderen zeer gewenst, dus het gaat als vanzelf. Maar kinderen houden van verantwoordelijkhe den die passen bij hun leeftijd." Gesprek Het zijn sterke benen die niet in de val trap pen van verwennen, toegeven en bemoede ren. Met een ja bewaar je de lieve vrede. Met een ja hoef je geen gesprek aan te gaan of uitleg te geven. „Daar komt nog eens bij", zegt Bas Leve ring, pedagoog aan de Universiteit Utrecht, „dat ouders onder grote druk staan van de commercie. Zij en hun kinderen krijgen een bombardement van reclame over zich heen. Ik zag laatst een spotje waarin bijna woorde lijk werd gezegd dat een kind dat een be paald artikel niet had, er niet bij hoorde. Heel doortrapt. Reclamepsychologen weten dat kinderen erg vatbaar zijn voor wat vriendjes vinden. Ouders zullen willen voor komen dat hun kind buiten de groep valt." Met een nee doen we de kleine schat ver driet, alleen maar omdat dat op de langere termijn beter voor 'm is. En toch moet het. Levering: „Alle kinderen zijn egocentrisch als ze geboren worden. Ze weten niet beter dan dat alles om hen draait. Opvoeding kun je beschouwen als een langgerekte poging om uit dat stadium te komen. Er zijn trouwens maar weinigen in de wereld die het echt he lemaal kwijtraken. Een verwend kind herken je aan z'n ego centrisme: hij denkt alleen aan zichzelf, houdt geen rekening met anderen. In de we tenschap is nooit daadwerkelijk aangetoond dat verwenning de oorzaak is van zulk ge drag, maar het ligt wel voor de hand. Een op voeder moet zijn kinderen leren dat niet alles onmiddellijk kan. Maar het allerbelangrijkste is dat opvoeders betrokken zijn bij hun kind. Betrokkenheid is er niet als je altijd ja zegt. Dat is een vorm van onverschilligheid. Je hoeft je kind er niet eens voor aan te kijken. Wie (ook) nee zegt, gaat op dat moment een gesprek aan." Tegelijkertijd moet je ook weer niet alles kapot redeneren. Levering: „Je kunt best een keer mild zijn." Socrates Vanaf de dag dat je kind is geboren, moet je het leren om het zonder bezit te doen. Kin deren van vandaag houden te veel van luxe, ze hebben vreselijke manieren, bespotten de autoriteiten en hebben geen ontzag voor ou deren. Ze staan niet eens meer op, wanneer hun ouders of leraren binnenkomen. Wat zullen dat voor vreselijke mensen worden als ze groot zijn? Deze uitspraken van wijsgeer Socrates van 2400 jaar geleden geven aan dat het een kwestie is van alle tijden. De welvaart van vandaag maakt het de ouders wel erg lastig er niet aan mee te doen. Maar dat is ook niet erg, meent Levering. „Je kunt een kind niet onthouden wat je zelf wel neemt. Sommige dingen zijn( vanzelfsprekend, ook econo misch gezien. Zo hebben we allemaal een fiets. Maar dan kun je een kind nog wel bij brengen dat je daar met respect mee moet omgaan." De vrees van ouders dat hun in weelde ba dende kind zich niet kan handhaven in min dere tijden, vindt Levering onterecht. „Bij een groot deel van de huidige generatie op voeders is het er in gehamerd: 'je hebt het heel goed, maar vergeet niet dat het ook minder kan'. Daar weten wij alles van. We hebben de neiging dat over te dragen op on ze kinderen, maar dat hoeft niet. Mensen zijn flexibel en kunnen zich in het algemeen goed aanpassen als een situatie verandert. Zo heb je kinderen die zich thuis als verwen de nesten gedragen, maar op school heel matig en tevreden zijn. Daarom denk ik ook dat het met de latere maatschappelijke over last van verwende kinderen uiteindelijk wel zal meevallen. Het is toch ook prachtig om te zien hoe jongeren heel braaf en gehoorzaam vakken vullen bij j^bert Heijn en daar doen wat van ze verwacht wordt. Het kan best zijn dat diezelfde kinderen thuis nooit tevreden Waarderen Moeder en huisvrouw Hetty van Oordt doet wat ze kan om haar kinderen, die alles heb ben wat hun hartje begeert, geen vervelende nesten te laten worden. „We hebben het geld en geven graag. Ze hoeven niet op hun knie- en van dankbaarheid, maar ze moeten het wel waarderen en weten dat het niet uit de lucht komt vallen. Zo heeft m'n zoon maan denlang laten weten dat hij maar één wens had voor z'n verjaardag: een gameboy. Zo'n ding kost tweehonderd gulden, een bijbeho rend spelletje tachtig. Ik ben gaan rondvra gen hoeveel kinderen in zijn klas er een heb ben, want hij hoeft niet voorop te lopen. Veel kinderen blijken in het bezit van zo'n ding. Maar ik hoorde ook dat de ouders van een vriendje een gameboy te duur vonden. Daar was ik blij mee: ik kocht er een, maar had ook een kapstok voor m'n verhaal dat er an dere omstandigheden bestaan; dat dat jon getje daarmee niks minder is, dat het om de binnenkant gaat." Tot nu toe werkt het goed, vindt ze. „Ik realiseer me dat mijn kinderen veel te veel, belachelijk veel spullen hebben. Maar ze zit ten wel goed in hun vel en zijn vrolijk. Ik weet niet of dat mijn verdienste is, maar ik ben er van overtuigd dat de regels en gren zen die hier in huis gelden, en dat zijn er flink wat, goed voor ze zijn. Als ik niet zou zeggen dat ie maar een uur per dag tv mag kijken, zou mijn zoon de hele dag voor de buis hangen." Monstertje Het is lang niet overal Huize Weltevree. „In alle lagen van de bevolking zie je tot op het bot verwende kinderen. Ze krijgen de duur ste spullen, maar te weinig echte aandacht", zegt kinderpsychologe Hilda Offerhaus. Te gen de tijd dat ze zich realiseren dat ze daar mee een egoïstisch, ontevreden, veeleisend monstertje hebben gecreëerd, is de weg te rug lang en zwaar. „Het is bij te stellen, maar het vergt veel inspanning", weet Offerhaus. „Het gaat om een mentaliteitsomslag, je herneemt als ou ders de macht. Die heb je niet voor niets ge kregen, het is in het belang van het kind dat je daar gebruik van maakt. Je moet dat stukje bij beetje doen; niet van de ene op de andere dag alles willen veranderen en zeggen: 'vanaf vandaag mag en krijg je niks meer'. Pak één ding tegelijk aan, bijvoorbeeld laat naar bed gaan. En probeer vooral consequent te zijn. Maak duidelijk dat het voortaan anders gaat en leg zonodig een sanctie op, bijvoorbeeld morgen geen tv kijken. Het kind maakt zo'n omslag mee, en het zal zich er uiteindelijk prettiger bij voelen. Ik weet het, grenzen trekken is moeilijk, maar opvoeden betekent nou eenmaal ruzie maken. Het is een nood zakelijk kwaad, maar wees gerust, het komt altijd weer goed." FLORIEN VAN REES

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41