Onderzoek met embryo's toegestaan door kabinet Spits-joumalist gegijzeld in zaak-Mink K. Binnenland DA en VVD tegen hantage tolsteden' Spanje boos over lijst met 'legionellahotels' Op de tandem naar de ministerraad 'Wachtlijsten blijven bij opheffen studentenstop' EXCLUSIEVE COLLECTIE FRANS EIKEN Nieuw overleg over bijstandsmoeders van tilViiittiuiu 23 SEPTEMBER 2000 Race door Rotterdam Mariniers liepen mee, maar ook politieagenten, ad en makelaars. Strak in het pak of uniform, in de hand, holden ze in teams van vijf in de derde Rat het centrum van Rotterdam. De sponsorloop van 3,5 imeter leverde 50.000 gulden op voor Meldpunt Vermisten, i nieuw project van het Rode Kruis voor achterblijvers van 2 imiste personen. De race werd gewonnen door het marine- FOTO ANP JASPER JUINEN i! Pinkelier haalt boobytraps weg RINGENDe Groningse winkelier E. Huisjes, die in zijn win- ilboobytraps had geplaatst om dieven af te schrikken, heeft de teste van die valstrikken weer verwijderd. Een waarschuwend lefoontje van een advocaat bracht hem op andere gedachten. i]s er ook maar een druppeltje bloed vloeit, vindt een rechter slachtoffer zielig en word ik de zondebok." De winkelier be- ot de boobytraps aan te leggen nadat inbrekers zijn zaak in ggeen tien dagen tijd twee keer leegroofden. ieuwe minister Antillen iiEMSTADDe 43-jarige M. Rafael wordt de nieuwe minister n Binnenlandse Zaken, Arbeid en Sociale Zaken van de Ne- dandse Antillen. Zij volgt L. George-Wout op, die vorige week stapte uit onvrede over de trage besluitvorming rond de be- inigingsmaatregelen van het kabinet-Pourier. Rafael behoort enals George-Wout en minister-president Pourier tot Partido niaRestruktura (PAR), één van de negen coalitiepartijen in (Antilliaanse kabinet. «ding over fooien casino's iDORPFNV Bondgenoten spant een kort geding aan tegen illand Casino's om een nieuw verdelingsmechanisme voor de ien van het personeel van tafel te krijgen. Als het aan de (gever ligt, moeten alle fooien in een centrale pot. De crou- 5 en andere 'speltechnische medewerkers' kennen al sinds en dag een regeling voor een centrale fooienpot. Maar de rnian, de portier en de garderobejuffrouw mochten hun ex- atjes zelf houden. Die kunnen flink oplopen, tot soms hpn- id gulden per dag. Sinds de nieuwe CAO op 1 september is ■egaan, moet iedereen zijn fooi inleveren. s essels in programcommissie CDA ihaag Jan-Michiel Hessels (57) is de voorzitter van een aimissie die het CDA-programma voor de Tweede-Kamerver- (ingen in 2002 gaat schrijven. Het partijbestuur van de chris- i-democraten heeft hem vrijdag benoemd. Hessels is voorzit- ivan de raad van commissarissen van Euronext, de gefuseer- effectenbeurzen van Amsterdam, Brussel en Parijs. Hij leidt lendien sinds enige jaren de Raad van Toezicht van het Isinuseum Amsterdam en de Raad van Toezicht van het Me- j f, ch Centrum Haaglanden. Eerder was hij voorzitter van de i6I ofddirectie van Vendex Internationaal nv/Vendex KBB nv. ijfs vijf jaar voor handel in cd's ibosch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren tegen ivan de drie hoofdverdachten van een omvangrijke handel lagemaakte cd's, vijfjaar gevangenisstraf geëist. De bende on :cht vanaf 1995 miljoenen illegale cd's op de markt. De uit a Bosch afkomstige verdachte is voortvluchtig sinds hij verlof j5 ?g om bij de geboorte van zijn kind te zijn. Op 13 september ,0J rden de twee andere verdachten ook al vijf jaar tegen zich Dp ti. De bende bracht volgens Justitie jarenlang maandelijks ie( 100 tot 100.000 illegale cd's op de markt en verdiende daar- tenminste twee miljoen gulden per maand. aat verkoopt Twinning haag Minister Jorritsma gaat ict-broedplaats Twinning ver- it jen. Inmiddels hebben al vijftig startende bedrijfjes baat ge- j[j ivan de steun via Twinning. De overheid heeft in totaal 90 |eD oen gulden geïnvesteerd. Het initiatief loopt zo goed dat Ier Hsdeelname inmiddels een belemmering vormt voor verdere elstraf geëist tegen schooldirecteur Voor de rechtbank in Almelo is gisteren acht maanden straf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist tegen de ex-di- ieur van een Hengelose basisschool. Hij zou kinderporno (internet hebben gehaald en opgeslagen op diskette. Het be- ke grijkste bewijs is volgens Justitie dat de kinderporno niet al- :g nop een diskette werd aangetroffen, maar ook op de harde Jiven van de computer in de directiekamer van de school en de verdachte thuis. De ex-directeur ontkent alles. Hij be- 5® srt dat hem 'een kunstje is geflikt' door zijn voormalige colle- r)js Uitspraak: 3 oktober. tntra radiotherapie mogen uitbreiden haag Minister Borst van Volksgezondheid is niet van plan aantal centra voor radiotherapie uit te breiden. De huidige rentra mogen wel hun capaciteit uitbreiden, onder meer )r langer in bedrijf te zijn en nieuwe apparatuur aan te schaf- Ze moeten daarover afspraken maken met de zorgverzeke- (sen binnen het vaste budget blijven. Borst schrijft dat aan Tweede Kamer. Ze constateert dat de behoefte aan radiothe- de afgelopen jaren is toegenomen en de komende tijd ver- zal stijgen. Dat komt omdat er meer mensen met kanker m (die worden bestraald. mg anp en CDA accepteren niet minister Netelenbos (Ver regio's die het spitstarief n (ningrijden) afwijzen door geplande investe- wegen en openbaar *r te heroverwegen. De 5 hebben de bewinds gisteren schriftelijke vra- d Sesteld over wat ze 'chanta- nemen. j verwachten de (de-Kamerleden Hofstra en Reitsma (CDA) ant- dat hen niet bevalt, willen nsdag een spoeddebat met Voor wetenschappelijk onderzoek ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienst* Wetenschappelijk onderzoek met embryo's die overblij ven na in-vitrofertilisatie (reageerbuisbevruchting) is toegestaan. Er gelden wel voorwaarden voor. Weten schappelijk onderzoek mag alleen als zeker is dat de kennis die het onderzoek zal opleveren belangrijk is voor de geneeskunde en als er geen alternatieve onderzoeks methode is. landelijke ethische toetsings commissie CCMO vooraf haar goedkeuring geven aan het on derzoek. Anders gaat het niet door. Met het prille menselijk leven kunnen bepaalde genees middelen worden ontwikkeld. Het kabinet staat niet toe dat mensen worden gekloneerd. Ook geslachtskeuze en het tot stand brengen van mens-dier- den haag anp Het kweken van embryo's voor onderzoek blijft vooralsnog echter verboden. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De genen voor wie het embryo oorspronkelijk bestemd was moeten toestemming geven voor het wetenschappelijk on derzoek. Bovendien moet de combinaties wordt verboden. Verder is het in ieder geval de komende vijf jaar verboden om het erfelijke materiaal van ge slachtscellen of embryo's te veranderen. De deur voor het kweken van embryo's voor wetenschappe lijk onderzoek blijft op een kier staan. Volgens het kabinet mag dit in de toekoffist wellicht toch als op die manier medicijnen kunnen worden ontwikkeld die mensen van ernstige ziekten zoals Parkinson en Alzheimer kunnen genezen. Dan is wel een nieuwe morele afweging nodig. De klein-christelijke fracties in de Tweede Kamer zijn tegen stander van onderzoek op em bryo's. CDA-Kamerlid Ross-van Dorp noemt het besluit 'buiten gewoon teleurstellend'. ,,Een embryo wordt nu een commer cieel goed, iets wat je kunt ex ploiteren. De industrie zal be palen wat er met embryo's ge beurt, want die betaalt het on derzoek. Het kabinet had een duidelijke ethische grens moe ten trekken." Ross-van Dorp betwijfelt of elke vrouw wel in staat is om zelf te beslissen wat er met een embryo mag gebeu ren. Het wetsvoorstel gaat voor advies naar Raad van State. Daarna komt het aan de orde in de Tweede Kamer. den haag Minister Pronk en staatssecretaris Remkes van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) kwamen gisteren op de tandem naar de ministerraad. De tassen met stukken waren in het bagagekarretje geladen. De bewindslieden gaven gehoor aan de op roep van het Landelijk Overleg Autoloze Zondag om op de Europese autovrije dag niet met de auto naar het Binnenhof te gaan. De Euro pese autovrije dag is een initiatief van de Europese Commissie. Mor gen doen 91 gemeenten in Nederland mee aan de autoloze zondag. FOTO ANP ED OUDENAARDEN De Spaanse hotelsector heeft verrast en geschokt gerea geerd op het Nederlandse be sluit om een lijst met verdach te 'legionella-hotels' te publi ceren. Er wordt zelfs gedreigd met juridische stappen om eventuele economische scha de als gevolg van de publicatie te verhalen. De Spanjaarden hebben er. wel begrip voor dat Nederland het legionella-probleem seri eus wil aanpakken, maar vin den het een 'slechte zaak' wanneer daarbij de namen van bepaalde individuele be drijven worden genoemd. Dat schaadt volgens hen de hele sector. De Nederlandse Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft aangekondigd vanaf vol gende maand namen van bui tenlandse legionella-hotels op internet te zetten. De informa tie is afkomstig van een Euro pese werkgroep, wiens top vijftien van hotels met meeste kans op besmetting donder dag al werd gepubliceerd. Eén van de hotels op de 'zwarte lijst' is hotel Fiesta Park in Benidorm. Directeur Fuster is ronduit verbijsterd. ,,lk vind dit heel ernstig. We hebben inderdaad problemen gehad, maar dat was vier jaar geleden. We kunnen bewijzen dat we ze hebben opgelost. We hebben daar een certifi caat van." Op dezelfde manier reageert de Nederlandse directie van hotel Victoria in Rosas aan de Costa Brava, waar vorig jaar mei een Nederlander werd be smet en overleed. Directeur Breuker: ,,Ze mogen van mij de namen van hotels publice ren waarvan op dat moment vast staat dat ze besmet zijn. Wij hebben vorig jaar inder daad problemen gehad, maar die zijn nu gagarandeerd op gelost." Het Spaanse ministerie van gezondheid zegt in een offici ële reactie ,,geen voorstander te zijn van publicatie van ver trouwelijke gegevens over le- gionella-besmettingen", zoals Nederland heeft aangekon digd te willen doen. utrecht anp De wachtlijsten verdwijnen niet door het opheffen van de stu dentenstop geneeskunde. Uni versiteiten kunnen een massale toestroom van medici in spe niet aan en de kwaliteit van de opleiding zal kelderen. Dat stelt het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO), de grootste lan delijke studentenorganisatie. Het kabinet en de Tweede Kamer willen zo snel mogelijk van de numerus fixus af, om zo het groeiend tekort aan verple gend personeel tegen te gaan. Het ISO denkt echter dat het loslaten van de stop tot een ver dubbeling van het aantal stu denten geneeskunde leidt. Dat kunnen universiteiten niet aan, zo stelt de organisatie. Volgens ISO-voorzitter M. Keulemans zou met 150 mil joen gulden extra de instroom over een periode van drie jaar met 390 studenten kunnen worden opgekrikt. ,,Dit is de enige ruimte die geneeskunde kan bieden. De studenten mo gen niet een slechte opleiding voorgeschoteld krijgen, omdat er op korte termijn wonderen verricht moeten worden." Het opheffen van de nu merus fixus en het toelaten van meer studenten levert pas over tien jaar nieuwe artsen op. Daarom moet iets anders wor- Helft scholieren heeft bijbaantje den haag anp Eén op de twee middelbare scholieren heeft een bijbaantje. Van de 12-jarigen werkt 22 pro cent, bij 17-jarigen is dit per centage opgelopen tot 68. Per uur verdienen zij gemiddeld tussen de 7,32 en 9,52 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands instituut voor budgetonderzoek (Nibud). Jongens verdienen over het algemeen ruim een gulden meer dan meisjes. Allochtone leerlingen verdienen iets meer dan autochtone scholieren. Jongeren trokken er in 1999 ge middeld 7,5 uur per week voor uit om wat bij te verdienen. In de groep van 15 tot 18 jaar is dat een uur meer, in de catego rie van 12 tot 15 een uurtje minder. Leerlingen met bijbaantjes van minder dan acht uur per week voelen zich prettiger op school dan jongeren zonder job. Dat ligt anders bij leerlin gen die meer dan zestien uur per week werken. Deze leerlin gen houden minder tijd over voor huiswerk, bijlessen en sport. i Bil VAN TTF Nu bij Van Til een nieuwe collectie eetkamermeubelen, vervaardigd uit massief Frans eikenhout. Dit strak moder ne programma werd exclusief voor ons ontworpen en vervaardigd. De tafel is in div. maten leverbaar en kan ook met armstoelen worden gecombineerd. Kabinet worstelt met werkplicht den haag gpd -DESIGNCENTRUM Minister Vermeend en staatsse cretaris Verstand van sociale zaken overleggen de komende week met wethouders van de grote gemeenten over de voor waarden waaronder bijstands moeders weer aan het werk moeten. Het kabinet is er nog niet uit wanneer een alleenstaande ou der gedwongen kan worden een baan te accepteren. Premier Kok benadrukte gis teren dat voorop moet staan dat de zorg voor de kinderen niet in het gedrang mag komen. „De zorgtaak staat voorop", zei hij. Hoe dat er in de praktijk precies zal uitzien, hopen Ver meend en Verstand te horen van de wethouders. De gemeenten zijn immers verantwoordelijk voor de uit voering van de bijstandswet. Zij zouden adequate kinderopvang en deeltijdbanen moeten aan bieden. Bijstandsmoeders hoe ven zelf niet actief op zoek naar een baan, maar mogen in de toekomst aangeboden werk of scholing niet meer weigeren. Het kabinet worstelt al enige tijd met de kwestie van de bij standmoeders. Eerder dit jaar stelde toenmalige minister van sociale zaken De Vries voor de sollicitatieplicht voor alleen staande ouders met kinderen tot vijf jaar weer in te voeren. Hij werd echter teruggefloten door de Tweede Kamer, die de regels juist wilde versoepelen. Als het aan een meerderheid van de Kamer ligt, worden alle bijstandsmoeders met kinderen tot twaalf jaar ontzien bij het zoeken naar werk. Voor dit laatste voelt het ka binet op zijn beurt niet zo veel. „Natuurlijk hebben alleen staande ouders met kinderen van zes het ook moeilijk opvoe ding en een baan te combine ren, maar het zwaartepunt ligt toch bij kinderen onder de vijf vindt Kok. Netelenbos. Volgens de libera len en christen-democraten heeft de minister Utrecht de duimschroeven aangedraaid door het spitstarief tegen de af spraken in onlosmakelijk te koppelen aan andere investe ringen in infrastructuur. De tijd dringt voor Netelen bos. Half oktober wil ze akkoor den ondertekenen met de re gio's Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Met na me Utrecht stribbelt tegen. De WD en het CDA willen de toe zegging van de minister dat de contracten worden getekend onder het voorbehoud dat ook de Tweede Kamer instemt. amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft gis teren een journalist van de krant Spits laten gijzelen omdat hij de identiteit van een bron niet wil prijsgeven. De betrok ken journalist, Koen Voskuil (25), moest getuigen in de strafzaak tegen de 39-jari- ge Mink K. die wordt verdacht van grootschalig wapenbezit. De verdachte werd eerder dit jaar door de rechtbank veroordeeld tot 3,5 jaar cel wegens zijn bemoeienis met een enor me partij wapens waarop de politie vo rig jaar september stuitte in een pand aan de Nachtwachtlaan in Amsterdam. Ook het proces bij de rechtbank leidde tot een mediarel, omdat journalisten toen een besloten verhoor via een per abuis openstaande geluidsverbinding konden volgen. Gisteren begon de be handeling van het hoger beroep tegen K. en twee medeverdachten. Vorige week schreven Voskuil en zijn collega Jamila Saoud over de zaak én dan vooral over hoe de politie het wapenarsenaal ont dekte. De officiële lezing, zoals die is vastgelegd in het proces-verbaal, luidt dat er sprake was van wateroverlast in het betreffende pand. Toen twee agen ten daar een kijkje gingen nemen, von den zij in de woning het geavanceerde wapentuig. In de Spits-publicaties wordt een ano nieme, Amsterdamse politieman opge voerd die zegt dat de wateroverlast een verzinsel is geweest om het pand binnen te kunnen komen. „Dat hebben we er maar van gemaakt", aldus de politieman in Spits. „Soms heb je gewoon even een doorbraak nodig in je onderzoek." Zowel de advocaten in de zaak-K. als ad vocaat-generaal N. Schaar wilden vrij dag van Voskuil en Saoud weten wie de ze politieman is. Voskuil verklapte nog wel dat de anonymus betrokken was bij het onderzoek-Nachtwachtlaan. Maar de naam wilde hij, evenmin als Saoud, niet noemen, uit oogpunt van het prin cipe van bronbescherming. Het hof achtte dat belang echter minder groot dan dat van een integere rechts pleging en beval, nadat Voskuil in zijn weigering volhardde, diens gijzeling voor maximaal dertig dagen. Op 9 okto ber, wanneer de zaak wordt voortgezet, moet de journalist opnieuw als getuige voor het hof verschijnen. Het hof zag af van een bevel tot gijzeling ten aanzien van Saoud - die evenmin de naam van de politieman wilde noemen - omdat al leen Voskuil rechtstreeks contact heeft gehad met de anonieme bron. Het proces begon gisteren in het Paleis van Justitie aan de Amsterdamse Prin sengracht. Uit veiligheidsoverwegingen was K. meteen naar de justitiebunker in Amsterdam-Osdorp gebracht. Op ver zoek van het Openbaar Ministerie (OM) is het proces daar voortgezet. Het OM kreeg onlangs via inlichtingendiensten informatie binnen dat K. met geweld be vrijd zou worden, hetzij uit de Bijlmer bajes, hetzij tijdens een transport naar het gerechtsgebouw. den bedacht om het perso neelstekort op te lossen, vindt het ISO. Bijgeschoolde ver pleegkundigen zouden bijvoor beeld de werkdruk van artsen kunnen verlichten. Ook kunnen hogescholen hun verpleegkun- de-studenten meer vaardighe den bijbrengen. Een woordvoerder van de VS- NU, de vereniging van universi teiten, zegt dat de universitei ten positief staan tegenover een verruiming van de capaciteit van de acht geneeskunde-oplei- dingen. Maar een snelle ophef fing van de studentenstop leidt tot problemen, verwacht hij. Het aantal eerstejaars zou dan op z'n minst stijgen van de hui dige 2000 naar de 5000 die nu elk jaar aan de loting meedoen. „Dat is een toename van 150 procent. Met de huidige voor zieningen, docenten, gebouwen en curricula, is de kwaliteit van de opleiding dan niet meer te garanderen." Volgens de VSNU vergen 3000 extra eerstejaars 750 mil joen gulden extra aan investe ringen in het onderwijs. Uit breiding van gebouwen en voorzieningen zijn dan nog niet meegerekend. Verder stelt de VSNU dat het tekort aan artsen het moeilijk maakt om extra docenten te vinden voor de geneeskunde- opleidingen. 'Stemmachines zijn onmisbaar bij verkiezingen' den haag hans jacobs haags redacteur Alle gemeenten moeten bij de volgende verkiezingen stemma chines gebruiken. Dat is de consequentie van het voorstel van minister De Vries (binnen landse zaken) om de openstel ling van de stembureaus te ver ruimen. De minister wil de bur gers tot negen uur 's avonds de gelegenheid geven hun stem uit te brengen. Om de stemmen voor middernacht te kunnen tellen zijn stemcomputers on misbaar. Dat zeggen de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Vereniging van Burgerzaken (NVVB) in een brief aan de bewindsman. Langere openingstijden bren gen overigens problemen met zich mee. VNG en NVVB zijn bang dat de 'bemensing' van de stembureaus onmogelijk wordt. Ze pleiten dan ook voor sluiting tijdens de rustige uurtjes. „Dat bevordert natuurlijk niet direct de opkomst", erkent de aan staande burgemeester van Hengelo, Kerckhaert, in VNG- magazine. Op die manier hoe ven de leden van het stembu reau geen werkdagen van vijf tien tot zestien uur te maken. De deuren kunnen volgens de twee organisaties aan het begin van de middag dicht, of juist in de eerste uren van de ochtend. Verruiming van de mogelijk heid om te stemmen is slechts één manier om de opkomst bij verkiezingen op te krikken. 'Elektronisch stemmen' is een andere mogelijkheid. Bij de parlementsverkiezingen op 15 mei 2002 hoeft een aantal kie zers niet de deur uit om een stem uit te brengen. Een klik op de muis van de computer is voldoende. De stem komt ver volgens versleuteld en beveiligd via het internet bij de gemeente binnen. Het gaat voorlopig nog om een proef, onder meer in Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3