Jeugdig Ajax met moeite langs RBC Luc Nilis: 'Dit kan het einde zijn' Oordeel Adriaanse keihard voor Witschge en Winter Marcel Valk hinkt op twee gedachten Sport SCORE bord ITERDAG 23 SEPTEMBER 2000 rerstappen dertiende in Indianapolis DiANAPOLisJos Verstappen is na de eerste twee vrije trainin- :n in Indianapolis als dertiende geëindigd. De snelste tijd werd Tealiseerd door David Coulthard. De Schot realiseerde een d van 1.14.561. Teamgenoot Hakkinen eindigde als tweede in ,14.695. Michael Schumacher werd derde (1.14,927). Verstap en reed zijn snelste ronde in een tijd van 1.16,572. ,afeber toch na finaleronde iQKKE Met opnieuw matig spel heeft golfer Maarten Lafeber ich geplaatst voor de finaleronde van het met 2,2 miljoen gul- en gedoteerde Belgisch Open. De Eindhovenaar speelde de veede ronde op de par-71 baan van Royal Zoute in 69 slagen, j maakte birdies op de holes 4, 11, 12 en 15 en bogeys op 5 en Met een totaal van 140 slagen, twee onder par, staat de Ne- erlandse nummer twee op de gedeelde 47ste plaats. Na de eer- e achttien holes stond Lafeber nog 72ste. Het is de zeventien- i keer dit seizoen dat hij de cut haalt in een wedstrijd van de oropese Tour. Opvallende slachtoffers waren de numer één an Europa, de Noord-Ier Darren Clarke, Jose Maria Olazabal a titelverdediger Robert Karlsson: zij misten de cut. IK wielrennen verhuist iswuk Het Nederlands kampioenschap wielrennen op de eg is volgend jaar niet meer in Gulpen-Wittem. De organisator in het wielerevenement, Top Sports marketing, en de gemeen- Gulpen-Wittem zijn het niet eens geworden over verlenging in het contract. Het kampioenschap was de afgelopen twee ar in de Limburgse gemeente. Het is nog onbekend waar het K nu zal plaatshebben. chorsing Hagi teruggebracht heve Gheorghe Hagi hoeft maar twee wedstrijden in de hampions League te missen. De Roemeense middenvelder in Galatasaray was aanvankelijk wegens een rode kaart in het iel met AS Monaco vijf duels geschorst maar tekende hoger iroep aan tegen de straf. De UEFA bleek gisteren bereid de horsing te verminderen. Hagi miste al het duel van Galatasa- ybij Sturm Graz en zit volgende week tegen Glasgow Rangers rest van zijn straf uit. ax in slotfase onderuit IORHOUTEredivisionist Bax heeft gisteravond in eigen huis it 5-1 verloren van Hilversum. De Voorhoutse zaalvoetbal - Deg nam door Dennis Schroevers nog wel een 1-0 voorsprong ihad bij rust (1-1) nog alle kans op een goed resultaat. De Hil- rsummers, met Rob Alflen in de gelederen, kwamen in het gin van de tweede helft in overtal op een 2-1 voorsprong en idat Bax de keeper voor een veldspeler wisselde, liepen de be- ekers in korte tijd uit naar 5-1. HEUSDEN/ZOLDER GPD De terugkeer naar huis verliep maan dag op verzoek van Luc Nilis in vol strekte anonimiteit, met de helicop ter. Gisteren doorbrak hij de stilte om aan de buitenwereld te melden hoe het met hem is gesteld. Het goede nieuws is dat de dubbele beenbreuk gunstig herstelt. Het slechte nieuws is dat de spits ervan uitgaat dat deze blessure het einde van zijn actieve voetballoopbaan betekent. „Op dit moment ben ik er mentaal niet klaar voor om weer aan voetbal len te denken. Het is nu mijn eerste zorg om weer gezond te worden. Als je de zaken gewoon realistisch be- kijkt, weet je dat dit het einde van mijn voetbalcarrière kan betekenen. De eerste vraag is: komt dit nog ooit goed? De tweede: hoe zal ik als voet baller reageren op een jaar complete inactiviteit? Tegen de start van de vol gende competitie ben ik 34." „Ik heb al die operaties van dichtbij en heel bewust meegemaakt. Ik kan nu nog niet over mijn toekomst te praten. Ik heb nog altijd geen goed gevoel in mijn rechtervoet. Dat houdt me bezig. Ik hoop dat ik over twee maanden de mentale kracht kan tan den om terug te vechten. Nu houd ik echter met alles rekening, ook met de mogelijkheid dat ik moet stoppen. Als ik nu al zou zeggen dat ik zeker terug kom en binnen enkele maanden zou blijken dat dat fysiek of mentaal niet haalbaar is, krijg ik een nieuwe klap en die wil ik absoluut vermijden". Als de revalidatie volgens schema verloopt, kunnen binnen een zestal weken de schroeven uit Nilis' been worden verwijderd. Dan kan hij zich opnieuw 'krukkenvrij' bewegen en wordt hij weer bij Aston Villa ver wacht om samen met de verzekering van de club zijn situatie te bespreken. Het totale herstel zal minstens een half jaar duren. Nilis gaat voorlopig uit praktische overwegingen niet in op de mogelijkheid om bij PSV Eind hoven samen met Van Nistelrooij te revalideren. Patsy Nilis vliegt volgende week naar Birmingham om het meubilair op te halen. Het huis in 'Four Oaks' staat inmiddels weer te huur. David Ginola is kandidaat om de woning over te nemen.Het gezin Nilis heeft ondertussen opnieuw zijn intrek ge nomen in hun huis in Heusden-Zol- der. Het aantal sympathiebetuigingen dat Nilis de afgelopen dagen kreeg, is niet meer te tellen. „Echt indrukwekkend. Daar zijn geen woorden voor. Dit had ik echt niet verwacht." Ondertussen had Ni- lis van uit Sydney ook al de gouden Pieter van den Hoogenband aan de lijn. „Via mijn 'voice mail' hoorde ik dat vader Van den Hoogenband me probeerde te contacteren. Toen ik hem terugbelde, zat hij net met Pieter te eten. Hij gaf hem onmiddellijk door aan de telefoon. Prachtig dat hij in volle Olympische Spelen de tijd nam om mij moed in te spreken." (Day, trekking vrijdag 22 september: 3-17 - 34-35-36-38-40-46- 51 - 52- 64-68- 71 - 73-74-76- 80. (Onder voorbehoud). GOLF 'ivisie: Ajax - RBC Roosendaal 2-0 (0- 62. Chivu 1-0, 71. Gronkjaer 2-0. idsrechter: Bossen. Toeschouwers: 00. Gele kaart: Bergdolmo (Ajax). Stand 5-10 RodaJC 4-6 5-10 Willem II 4-6 6-10 Graafschap 5-6 6-10 AZ 5-6 6-10 FC Twente 5-5 3-9 FC Utrecht 4-5 6-9 Sparta 5-4 6-8 RBC 7-3 4-7 Fortuna S. 4-1 land: 1860 Munchen - Freiburg 3-1 Stand aan kop 5-12 Hertha BSC 5-9 5-12 Frankfurt 5-9 5-11 Freiburg 6-9 Munch 6-11 HSV 5-7 Anderlecht - Lierse 5-2 Stand aan kop 7-19 Moeskroen 6-18 Charleroi 6-13 Lierse 6-12 Lokeren Zandvoort. Ladies Open, Europese Tour, 350.000 gulden. Stand na eerste ronde: 1. Eklund (Zwe) 66 (-6), 2. Fischer (Dui), Carriedo (Spa) 68, 4. Davies (Eng) 69, 5. Zelsmann (Ned-ama), Nicholas (Eng), Head (Eng), Lambert (Aus) 70 25. Van Ha gen (Ned) 73, 55. De Boer (Ned) 75, 88. Van der Kraats (Ned-ama) 78, 91. Nijen- huis (Ned-ama) 79, 104. Hageman (Ned), Tilon (Ned) 80, 115. Van Strien (Ned) 82, 121. Spits (Ned-ama) 83, 123. Neggers (Ned) 85. Knokke. Belgisch Open. Man nen, Europese Tour, 2,2 miljoen gulden. Stand na tweede ronde: 1. Gillis (VSt) 131 slagen (-11), 2. Harrington (Ier) 132, 3. Westwood (Eng), Evans (Eng), Farry (Fra), Wessels (ZAf) 134, 7. Remesy (Fra), Raitt (Eng), Coceres (Arg), Quirici (Zwi), Davis (Aus), Archer (Eng) 135 47. Lafeber (Ned) 140(71 69). PAARDENSPORT Breda. Vierspan, landenteams. Dressuur: 1. Nederland (Ch&rdon, Monhemius, De Ruyter) 87,04 punten, 2. Zweden 89,06, 3. Duitsland 92,96, 4. België 100,96, 5. Frankrijk 120,48, 6. Groot- Brittanië 124,00. SQUASH lecht 6-12 6-12 7-12 6-11 ZONDAG 24 SEPTEMBER A.S. jij? |rugby@diok| 5-? I bent weer welkom voor wedstrijden tussen de volgende teams DIOK 2 - LSRG ds.öo) )IOK 1 - EEMLAND 1 <14.30) iomt het zien en proef de echte rugbysfeer bij LRC DIOK Toegang gratis! KAMPEER-WINTER RUITERSPORT ^TOO van BEmmEiEn Rijndijk 4 Hazerswoude-Rijndijk Telefoon: 071-3414909 olvega, zaterdag. Eerste koers: Ofir Wolfhom, Our Best Hope, )le Norg. Tweede koers: ONM inica, Lex Meerswal, Monica el. Derde koers: Jairzinho Lion, in Cartouche, Notre Dame. de koers: Odin d'Almere, Nicky uclear Groenhof, Master Geluk, ie koers: Lochties, Kilimanjaro, corde S. Zesde koers: Otto Ha ir, Orsini Dragon. New Scimi- Zevende koers: Njonja Lion, Nadine Zed. Roll with me Henry. Achtste koers: In tact 'Hornline. Herbie W, Pitching Wedge. Negende koers: Kaptein Paasloo, Wild Joy, Lucky Furniture. Duindigt, zondag. Eerste koers: Kenzo, Where's i Wally, Diamond Lil. Twee- J de koers: Nero van Exito. Mon Ami, Moody Blue. Derde koers: Touch of Heaven, Dashing Denise, i Ironwill. Vierde koers: 9 Lion Belvedere, Marnix Berkelaar, Nenya, Nicky Dijkhoeve. Vijfde Koers: Solonge, Zamil, Azsandiz Star. Zesde koers: Kim Wielinga, Kathy H, lurren Kroon. Zevende koers: Regilio, Miss Behaving, Diamond Lilly. Achtste koers: Odessa, Odinia Dakota, Narrow Escape. Negende koers: Vent du Nora, La Lande, Glen Scenic. Tiende koers: Pegasus Dragon, Prince Groenhof, Pay me Back. Elfde koers: Maestro Vica, Nobelo P, Tassel Tara. Alkmaar, maandag. Eerste koers: Odrimu Roodnoot, Nanko Wood- flower. Okien Swagerman Tweede koers: Nieke Meerswal, Mr Svarvis, j Klavira Hollande. Derde koers: Kai- ros Hanover, Let's Go L. Nobel Pa- vas. Vierde koers: Mold Dragon. Lars Pluto. Micky leanet. Vijfde j koers: Kym Promise, Brutus Bre- bro. Hennv Meerdijk. Zesde koers: Normen Vrijenesse, Nan's Catch Boko. Levety Worthy. Zevende koers: Joke Attack. Lonely Speed, j Lanzarote. Achtste koers: Kelly Viola, Kokos Kievitshof, Mario Fau- ne, Kid of Flora. Negende koers: Kairos Hanover, Let's Go L, Nobel Pavas. Tiende koers: Objective Vel vet. Love to Win, Iris Attack. Elfde koers: Lucky B Compaen, Melissa DF, Opdonder B. Twaalfde koers: Mell D, Nero Boko, Meg Ryan Bo ko. „Ze hebben hun kansen gehad en te weinig gebracht. Hun rendement was te laag". Zo motiveerde Ajax-trainer Adriaanse zijn besluit om Aron Winter en Richard Witschge gisteren buiten de ploeg te laten tegen RBC. Winter zat op de bank, Witschge op de tribune. „Ik heb veel talent achter de hand. Het werd tijd te veranderen. We hebben uit vijf wedstrijden zeven punten ge haald. Dat zijn er acht te weinig", ver klaarde de coach. Ajax trad aan met een hele jonge ploeg. Het experiment had volgens Adriaanse goed uitgepakt „maar het kan veel beter". Hij erkende dat Ajax wisselvallig speelde. „Maar dat is het kenmerk van jonge spelers. Die spelen onbevangen of verkrampt". Kritiek uit te hij op Gronkjaer, die volgens hem twee goals meer had moeten scoren, en invaller Hosé. „Er ging bij hem wel veel fout". Of Ajax doorgaat met de jongeren zei Adriaanse nog niet te weten. „Er zijn ook een groot aantal blessures". Verder sloot de oefenmeester de ren tree van Witschge en Winter niet uit. „Het incident met Witschge is al voor- bij". De 17-jarige Van der Vaart liet des gevraagd weten 'geschrokken' te zijn van het feit dat Winter en Witschge buiten de ploeg werden gelaten. „Maar de trainer heeft het ons in de kleedkamer netjes uitgelegd". De ju nior toonde zich gelukkig met de goe de afloop van de wedstrijd. „Het is te hopen dat wij zo doorgaan". Henk Vos, aavoerder van RBC, noemde Ajax 'gebrekkig, met alle res pect'. Van de andere kant vond hij het een vingerwijzing voor de kwaliteit van de Amsterdammers dat men met alle jongeren toch nog wist te winnen van RBC. .„Wij moeten uit een ander vaat je gaan tappenaldus de spits, die het feit dat hij zelf in de eerst helft zijn twee kansen onbenut liet betreurde. Vos kad kritiek op doelman Dijkstra. „Ik heb het hem al zo vaak gezegd: 'schiet die bal gewoon naar voren' Maar nu probeert hij met zijn zwakke been iemand uit te spelen. Daardoor komt die corner en scoren zij de 1-0. Als hij hem gewoon naar voren schiet moet Ajax weer helemaal opnieuw met de opbouw beginnen". Doelpuntenmaker Cristian Chivu van Ajax wordt achtervolgd door RBC'er Marvin Brunswijk. foto wfa Adriaanse kiest opzichtig voor de eigen opleiding Zes speeldagen hield Co Adriaanse met Ajax onverkort vast aan z'n formule en z'n elftal, dat deze competitie met wisselend succes van start was gegaan. Gisteravond, in de zevende competitiewedstrijd tegen RBC, ging het roer om, tamelijk drastisch en warempel nog met succes (2-0), al ging het soms op handen en voeten. De tactiek bleef intact, zoals het een goede Amsterdamse tradi tie betaamt, maar op rigoureu ze wijze zette Adriaanse het mes in het team. De keuze voor de (eigen) jeugd was opmerke lijk en opzichtig. Voor een deel hielden de ingrepen verband met blessures, van Vierklau, Galasek, Arveladze en Witschge. Voor een deel ook niet. Het belangrijkste slachtoffer van de omwenteling was Win ter, nota bene de aanvoerder. Het geduld van de coach lijkt kennelijk op met de routinier, die mede verantwoordelijk werd gehouden voor het 3-2 verlies van afgelopen zondag tegen AZ. De nederlaag in de Alkmaar- derhout moet Adriaanse de overtuiging hebben gegeven dat de weg die dit seizoen was ingeslagen een heilloze was. Gisteravond werd, noodge dwongen, een aanvang geno men met de tweede fase van de wederopbouw. Daarvoor werd de complete kweekvijver bij kans leeggevist. Knopper (23) kreeg de aan voerdersband van een nieuwe lichting met daarin nog zeven jongelingen van 23 jaar of jon ger: Chivu (19), Van der Meijde (20), Gronkjaer (23), De Cler (21), Van der Vaart (17), Pasa- nen (19) en Cruz (18). De mees ten had Adriaanse destijds zelf nog opgeleid. De Colombiaan Cruz, twee jaar geleden ontdekt, vierde z'n debuut. Pasanen, een verdedi ger uit Finland, had dat vorige week pas gedaan in de Alk- maarderhout. Middenvelder Van der Vaart is nog maar eer stejaars A-junior. Er stonden slechts twee routiniers in het veld, Bergdolmo (28) en op doel de oude Grim (35). Voor Hosé en Nieuwenburg was er geen plaats. Alleen als invaller. Beiden kunnen inmid dels hun conclusies trekken. Winter ook trouwens. Het sier de de record-international dat hij zijn ploeg trouw bleef op de bank. Z'n coach waardeerde dat in het laatste kwartier nog met een invalbeurt. Het duel tegen de nummer zeventien van de eredivisie - nieuwkomer RBC dat nog zon der Leidenaar Glenn Helder speelt - vond Adriaanse kenne lijk een gokje waard. Het expe riment bleek aanvankelijk on verantwoord. Ajax legde in de eerste helft vooral armoede op de mat. De inzet was ontroe rend en soms hartverwarmend, de prestatie onsamenhangend en ondermaats. De tekortkomingen, die zich in alle linies openbaarden, wer den de ploeg vergeven in een tweede helft, waarin op harts tochtelijke wijze, met vallen en opstaan en uiteindelijk met succes de overwinning werd behaald. Chivu en Gronkjaer scoorden in respectievelijk de 62ste en 71ste minuut. De Deen, de zwakste man van het veld, kopte de bal ook nog een keer op de lat. Het experiment van Adriaan se is niet voor herhaling vat baar, zeker niet in de komende wedstrijden. Daarvoor is deze lichting nog te licht en te oner varen. Bovendien wacht Ajax in de competitie een loodzwaar programma: achtereenvolgens Vitesse uit, Roda JC thuis, PSV uit, Heerenveen thuis en Wil lem II uit. Voor het zover is, komt AA Gent nog naar Amster dam. Die wedstrijd is nog wel een gokje waard. Ajax: Grim; Bergdolmo, Pasanen en De Cler; Van der Gun, Chivu, Knopper (85. Nieuwenburg) en Van cler Vaart; Van der Meyde (72. Winter), Cruz (67. Hose) en Gronkjaer. RBC Roosendaal: Dijkstra; Kuiper (40. Douglas), Cas, Keiler en Bakboord; Heerkens, Heijne (74, Van Galen), Brunswijk (84. Stassin) en Cales; Her tog en Vos. LEIDEN/TILBURG JANET VAN DUK Het zijn spannende tijden voor Marcel Valk. De 33-jarige prof voetballer mag weg bij zijn club Willem II, maar hij merkt dat andere clubs op dit moment niet in de rij staan voor hem. Hij hoopt dat dit in de winter stop anders is. Het liefst voet balt hij nog twee jaar, maar de geboren Hazerswoudenaar be seft dat hij ondertussen ook aan een leven na het voetbal moet gaan denken. „Ik weet niet wat ik dan moet gaan doen. Het liefst iets met sport. Nee, niet met het betaalde voetbal, dat wereldje heb ik na elf jaar wel gezien." Moeilijke vraagstukken, maar slecht gaat het niet met Marcel Valk. 'Hartstikke goed', gaat het. Hij traint gewoon mee met de selectie van Willem II, zat woensdagavond voor het (ver loren) bekerduel tegen Eindho ven bij de laatste achttien, en hij voelt zich fit. Maar vorig jaar liet de eredivisieclub uit Tilburg al doorschemeren dat zijn con tract na 3,5 jaar niet verlengd zou worden. Valk'hoopte dat het anders zou worden, maar merkte in de voorbereiding al dat de nieuwe trainer Hans Westerhof voor anderen koos. „Ik ben een van de fitste spelers in de selectie. Maar clubs kijken naar leeftijd, en ik speel natuur lijk niet. Ik vind zelf absoluut niet dat het nu minder gaat. Ik voel me de afgelopen drie jaar sterker dan ooit. En dan is het heel zuur dat ze je op je leeftijd afrekenen." Valk hoopt dat er in de win terstop clubs blijken te zijn die een middenvelder kunnen ge bruiken. „Het liefst blijf ik op het hoogste niveau spelen, maar als dat er niet in zit, ben ik bereid om een stapje terug te doen." Maar hij weet nu al dat hij niet op elk aanbod zal ingaan. Naar het buitenland wil hij ze ker niet - vanwege zijn gezin - en ook niet naar een club die in de onderste regionen van de eerste divisie of slecht is geor ganiseerd. De top van de eerste divisie is in zijn ogen misschien wel aantrekkelijker dan de kel der van de eredivisie. „Het ver schil is niet zo groot, en ik heb genoeg jaren tegen degradatie gevoetbald." Valk speelde als amateur bij Koudekerk, Roodenburg, RCL en UVS. Daarna begon een stormachtige profcarrière. De middenvelder kreeg het met bijna elke trainer aan de stok, werd nogal eens wegens onpro fessioneel gedrag naar huis ge stuurd en verzamelde veel kaar ten, vooral wegens praten. Zijn eerste club was FC Den Haag, daarna volgden RKC, Go Ahead Eagles, Volendam en Willem D. Bij de Tilburgers werd Valk her enigd met zijn oude trainer van FC Den Haag. Co Adriaanse. Adriaanse noemde Valk 'een multifunctionele speler, een van de besten met wie ik heb Marcel Valk in duel met de liggende Bordeaux-speler Johan Micoud. Willem II verloor de Champions-Leaguewedstrijd in Frankrijk een jaar gele den met 3-2. archieffoto anp gewerkt'. Adriaanse werd na zijn vertrek naar Ajax opgevolgd door Westerhof. Als er geen geschikte club komt, dan moet Marcel Valk wat anders gaan doen. Wat de waarde nog is van zijn elf jaar oude RIO-diploma, slijtersdi ploma en NIMA A, vraagt hij zich af. „Ik hoop dat ze de erva ring meenemen die ik in de praktijk heb opgedaan. Ik heb toch elf jaar aan topsport ge daan, en die ervaring kun je meenemen in een andere sport." Werken in een sport zaak, bij èen sportadviesbu- reau, of iets doen met sportvoe ding, zijn opties. „Ik vind elke sport mooi. Nu met de Olympi sche Spelen geniet ik overal Een andere vraag waar hij re gelmatig over nadenkt is of hij dan nog als amateur wil blijven voetballen. Vrienden hebben ervaren dat het moeilijk is om van het betaalde voetbal naar de amateurs te ga?n, ook al speelt die op het hoogste ni veau. „Zij hadden moeite met de mentaliteit van amateurs", aldus Valk. „Maar dat heb ik al leen van horen zeggen, ik heb het zelf natuurlijk niet ervaren. Soms denk ik ook: ik vind het spelletje zo leuk, ik wil het wel blijven doen. Maar het liefst ga ik verder als profvoetballer. Het speelt allemaal door mijn hoofd, ik hink eigenlijk steeds op twee gedachten." Het zijn spannende tijden voor Marcel Valk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37