r 'Prinses Chelsea' komt uit cocon Fujimori gaat en blijft Gesprek van de Dag NOS scoort goud in Sydney School vestij wereldrecoi minizitten M. Micro-cyclaam ZATERDAG 23 SEPTEMBER 2000 M-Zommentaar Toen president Alberto Fujimori een week geleden aankondigde dat hij nieuwe verkiezingen gaat uit schrijven en daarbij zelf geen kandidaat zal zijn, was de verleiding groot om te hopen dat Peru een nieuwe kans krijgt zich in democratische richting te ontwikke len. Zulk optimisme is echter geheel misplaatst. Een slecht voorteken was om te beginnen het dagen lange zwijgen van de strijdkrachten na Fujimori's aan kondiging. Donderdag kwamen de hoogste bevelheb bers, na een spannende nacht waarin de bevolking het ergste vreesde, eindelijk met een verklaring van loyali teit aan de zittende president. Daaruit kan de conclusie worden getrokken dat het leger op dit moment geen voornemens heeft een staatsgreep te plegen, maar veel meer ook niet. In de tien jaar dat hij nu staatshoofd is, heeft Fujimori een op geweld en chantage gebaseerd machtssysteem opgebouwd. De belangrijkste spelers daarin zijn de president zelf, de strijdkrachten en de veiligheidsdienst SIN, die wordt geleid door Vladimiro Montesinos, die niet voor niets wel wordt aangeduid als de Raspoetin van de Andesrepubliek. Het machtsevenwicht tussen die drie is verstoord ge raakt, toen Fujimori eerder dit jaar zijn toevlucht tot verkiezingsfraude moest nemen om zijn derde ambts termijn zeker te stellen. De president kon in zijn paleis blijven, maar zijn positie was wel verzwakt. Meer dan ooit was hij afhankelijk geworden van Montesinos om via allerhande machinaties voldoende steun voor het regime te organiseren. Het was dan ook niet onlogisch dat Fujimori zijn partner in het kwaad aan de dijk zet te, nadat de hele wereld videobeelden had kunnen aanschouwen waarop te zien is hoe Montesinos een oppositioneel parlementariër omkocht om zich bij het regeringskamp te voegen. Welke positie de strijdkrachten precies innemen, is in tussen nauwelijks duidelijk. Terwijl de hoogste militai ren donderdag hun loyaliteit aan de president beleden, werd bekend dat één van hen, generaal Luis Cubas Portal, zijn zwager Montesinos onder zijn hoede heeft genomen. Fujimori zelfheeft al aangegeven dat hij over vijfjaar misschien weer een gooi naar het presidentschap zal doen. Terecht verdenken Peruaanse commentatoren hem ervan dat hij het komende halfjaar wil gebruiken om zo te manoeuvreren dat een stroman de presiden tiële taken gedurende één ambtstermijn kan gaan waarnemen. 'Ik ga, maar ik blijf, kopte de krant La Re- publica in dat verband. Dat de oppositie verdeeld is en weinig overtuigend opereert, speelt Fujimori daarbij alleen maar in de kaart. fMa'hh visit' Vitamine-verspilling „Neem nog een appeltje jongen", zei een bezorgde ma ma Buys vroeger regelmatig. Denk aan je vita- mientjes.En was Wil ziek dan perste ze sinaasappels uit. Dat hoeft niet meer. Kijk maar naar de Ster-reclames. Je hebt melk en yoghurt met toegevoegde vitamines, limo nades barsten de fles uit van de toegevoegde gezonde en opwekkende stoffen en zelfs in snoepjes zit tegenwoor dig A, BI, B6 en C. Ouderen wordt aangeraden zich vol te gieten met bruisende multi-vitaminepreparaten. Te gen het verouderingsproces. Want wij willen wel oud worden, maar niet slijten. Erg kostbaar kunnen al die vitamines niet zijn, want sinds een paar jaar voegen fabrikanten ze ook al toe aan hun shampoo. Sta je onder de douche godbetert vi tamines en pro-vitamines in je haar te smeren. Wat een verspilling. Al die producten worden ontiuikkeld in duistere laboratoria door wetenschappers die geen fat soenlijke baan konden vinden. De laatste ontwikkeling in deze vitamine-gekte is anti- rimpelcrème die 'verrijkt' is met vitamine A en C. Dat heeft de meest bespottelijke televisiereclame van het eer ste decennium van deze eeuw opgeleverd. De reclame belooft'54 procent minder rimpeldiepte'. Wil zou weieens willen weten hoe ze dat gemeten heb ben. Daar moet je wel een piepklein meetlatje voor heb ben. Een meetnaaldje, waarschijnlijk. „Kijk, deze rimpel was 1,5 millimeter diep en na drie weken smeren is 'ie nog maar 0,81 millimeter.Da's prachtig, maar het blijft een rimpel, denkt Wil dan. En als je nog een paar weken doorsmeert en hij wordt weer 54 procent minder diep, dan is het nóg een rimpel. De tweede belofte die de fabrikant doet is zo mogelijk nog gekker: een 61 procent stralender huid. Hoe meet je dat dan weer? Door de reflectie van een zaklampje op de huid of zoiets? Echt, de Ster kan Wil bij tijd en wijle volledig in de war brengen. En het feit dat mensen het allemaal veel te graag geloven nog meer. Wat moeten die jongens bij het reclamebureau gelachen hebben toen ze dit verzonnen. wil buys» De NOS is tevreden over de tot nu toe behaalde kijkcijfers voor de Olympische Spelen. Vooral Leontien Zijlaard, Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruin trokken veel publiek. Sydney 2000 lijkt ook voor de NOS af te koersen op een gou den jaar. ,,Pas na de Spelen kunnen we echt afwegen hoe groot de pu blieke belangstelling was, maar tot op heden loopt het niet on aardig", aldus NOS-woordvoer- der De Vries. „Die gouden races van Tinus en Pieter werden bij voorbeeld door 1,32 miljoen kij kers gevolgd; bijna dertig pro cent van het marktaandeel. Niet kinderachtig. Maar aan het ein de van Sydney 2000 volgen de finales van hockey en volleybal met wellicht Nederlandse in breng. Dan zie je de cijfers fors omhoog schieten; voor zoiets blijft het publiek gerust langer op. Zo ging het tenminste vier jaar terug in Atlanta wel." Vanwege het tijdsverschil tus sen Australië en Nederland ver zorgt de NOS ook 's nachts uit zendingen. Momenteel zijn die geen publiekstrekkers: tussen 1.00 en 6.00 uur wordt door ge middeld zo'n huishoudens 40.000 gekeken. De Vries: „Natuurlijk kijken er dan minder mensen. Wie overdag werkt, blijft 's nachts niet voor de buis zitten. Maar zij die willen kijken, moeten de mogelijkheid hebben. Een pak ket met live-uitzendingen kost een flinke som extra, maar de NOS is een journalistieke om roep. Zij ziet het als een plicht om het Nederlandse publiek dergelijke informatie te ver schaffen." De NOS-zegsman stelt ver der, dat achter de marathonuit zendingen 'geen angst voor de commerciële zenders' schuilt. „Tot 2008 bezitten wij de rech ten. De commerciëlen kunnen tot dan geen beelden voor onze neus wegkapen. Na 2008 wordt het een ander verhaal. Dan ligt de markt weer volledig open." menno middelkoop twello Cyclamenveredelaar Patty Schoneveld uit Twello heeft er vijf jaar aan gewerkt. Maar eindelijk is het hem gelukt een zeer compact groeiende micro-cyclaam te ontwikkelen. Het uitbundig bloeiende plantje wordt slechts 15 centimeter groot en doet het zowel binnen als buiten zeer goed. Schoneveld verwacht een gouden toekomst voor het plantje. Met name Japan heeft grote interesse. FOTO ANP MARTIN HOLLERING Leerlingen van het Gronim Rölingcollege hebben een^ reldrecord minizitten geves door met negentien person plaats te nemen in de kleine to. Het vorige record stondi zeventien mensen en s uit 1994. De recordpoging van de lea gen was een ludiek initiatief het Vervoer Coördinatie Cq trum (VCC) Noord-Nederla om het carpoolen in de noo lijke provincies te stimulere Tijdens de recordpoging mi aan een aantal regels worde voldaan. Zo moeten de deel mers zestien jaar of ouderz en een normaal postuur hel ben. De Mini mag helemaal leeg zijn, dus banken en an< inventaris mogen eruit won gehaald. De ramen mogeni stukje openstaan voor v tie, maar er mogen besli lichaamsdelen naar buiten" ken. Presidentsdochter Chelsea vermaakt zich uitstekend op de tribune van de C Als twaalfjarig meis je maakte ze haar entree in het Witte Huis. Ze kreeg er haar eigen slaapkamer. Haar beroemde ouders maanden de persmus kieten die permanent rond de woning zoemden, het kind met rust te laten. De media gaven gehoor aan die oproep en gun den het olijke meisje met de krullen een min of meer onge stoorde jeugd. Inmiddels is ze een jonge vrouw van twintig jaar. Na bijna acht jaar in de luwte treedt ze op de valreep zelfverzekerd in de schijnwer pers. Chelsea Clinton is uit haar cocon gekropen. Het was haar eigen keus. Op de Olympische Spelen in Sydney fungeert ze als een on bezoldigd ambassadeur van de VS. „De Amerikaanse belasting betalers draaien op voor haar reis- en verblijfkosten en ze be talen het salaris van haar per soonlijk medewerker", mop perde The Washington Post. In dat licht bezien zou Chelsea wel eens iets mogen zeggen tegen de media, oordeelde het dag blad. „Ze kan uitstekend pose ren voor de camera's. En ze kan lachen. En wuiven. Maar de 'First Daughter' van de Verenig de Staten praat niet. Drie jaar gestudeerd aan de Universiteit van Stanford. Straks mogelijk een vervolgstudie aan de Uni versiteit van Oxford. Maai' heeft ze wel een tong?" Het is klip en ldaar dat Chelse a's rol in Sydney vooral een ce remoniële is. En ze geniet, zo te zien. Welke twintigjarige sport - fan zou het niet fantastisch vin den om in een Olympische zwemhal van nabij te mogen aanschouwen hoe het ene na het andere wereldrecord sneu- First Daughter van VS geniet van Olympische Spel Begin dit jaar kwam plotseling het besef dat het bijna voorbij is. Dat nog maar enkele maanden in een unieke positie verkeert. Dat ze da mee haar voordeel moet doen. Na twee termijnen als president van Verenigde Staten, nadert voor haar beroemde vader de dag waarop plaats moet maken voor een opvolger. Zijn afscheid van het Witte H zal ook haar leven veranderen. Wellicht heeft ze te lang in de couliss gestaan, bedacht ze zich. Chelsea Clinton wil daarom nog graag evt aan de macht ruiken. En ervan genieten. Zolang het nog kan. velt? Minister Donna Shalala van volksgëzondheid beant woordt intussen met een aan fanatisme grenzende verbeten heid vragen die journalisten op Chelsea afvuren. Komt een ver slaggever iets te dicht in de buurt wanneer Amerika's 'prin ses' met topatleten of willekeu rige sportfans babbelt, dan springt de gedrongen gestalte van Shalala tussenbeide, indien nodig met gebruikmaking van de ellebogen. Al op zesjarige leeftijd werd Chelsea Clinton klaargestoomd voor de confrontatie met de spijkerharde werkelijkheid van politiek Amerika. Haar ouders oefenden keer óp keer een rol lenspel met hun dochter, een spel dat het meisje aanvankelijk in huilen deed uitbarsten. Bill en Hillary Clinton kenden de politieke mores in hun land en wisten dat de kleine Chelsea in de nabije toekomst buitenge woon nare dingen te horen zou krijgen over haar vader. Hun dochter diende eelt op de ziel te krijgen. En zenuwen van staal. Die training, thuis aan de keu kentafel, maakte Chelsea Clin ton klaar voor het echte werk. Eén van de meest pakkende op names uit het 'Lewinsky-jaar' 1998 is het beeld van Bill, Chel sea en Hillary Clinton die in de tuin van het Witte Huis hand in hand naar een gereedstaande helikopter lopen, Chelsea in het midden. Het was het hoogte punt van de persoonlijke en po litieke crisis rond Bill Clinton. Hillary en Chelsea hadden slechts'kdrt eïVöof kennis mo gen nemen van het feit dat de president, in tegenstelling tot zijn eerdere verklaringen, wel degelijk een seksuele relatie had gehad met stagiare Monica Le winsky. Een aangeslagen 'First Family' vertrok onder het oog van de camera's naar het va kantie-eiland Martha's Vinyard. Chelsea was de bruggenbouwer die Bill en Hillary bijeenhield. Op de Universiteit van Stanford ging Chelsea's belangstelling aanvankelijk uit naar genees kunde. Maar geleidelijk is haar aandacht verschoven naar ge schiedenis, bestuurskunde en politiek. Mogelijk gaat ze na haar eindexamen een vervolg studie doen aan de universiteit van het Britse Oxford, net als haar vader deed. Ze heeft het huidige semester vrijaf geno men. Om.campagne te kunnen voeren voor haar moeder, die senator hoopt te worden voor de staat New York. En om als nog zoveel mogelijk getuige te kunnen zijn van haar vaders verrichtingen. Tijdens de on derhandelingen tussen Israël en de PLO, eerder dit jaar op het presidentiële buitenverblijf Camp David in de staat Mary land, zat Chelsea met de neus vooraan. Bij de welkomstceremonie voor de koning van Marokko, in juni, nam ze gewillig de rol van First Lady op zich. Haar moeder kon niet aanwezig zijn bij die plech tigheid, omdat een campagne voor de senaatszetel vanN York nu eenmaal zwaarder weegt dan de koning van rokko. Hillary Clinton voer haar dochter graag op in dl verkiezingscampagne. Che heeft ontegenzeglijk eenm waarde voor die campagne geeft de First Lady - die in ogen van veel kiezers eenk en afstandelijke profession - een menselijker gezicht.! Chelsea op het podium, is lary ineens een moeder zo alle andere. Een beroep op soort sentimenten doet he tijd goed in de VS. Chelsea Clinton is bovendil het levende bewijs van een slaagde opvoeding. Ook dal succes straalt af op Bill en lary Clinton. Ondanks het j ma van de Lewinsky-affaiil alle overige gruwelverhaleil over haar vader en moedej ronde deden, lijkt de dochl van Amerika's 42ste presidj prima in haar vel te zitten,j mijn visie zit het hoofd van Chelsea Clinton in veel opj ten net iets beter op het lij schroefd dan bij haar oudö het geval is", liet Clintons] malige woordvoerder Mike Curry zich anderhalf jaar (j den ontvallen. In de Amen, kaanse media klinken ind dels de eerste speculaties j Chelsea's potentie als verki zingskandidaat. Ach, zeisl maar twintig. john wanders J Mooie herinneringen onselijh Waarom niet gedacht aan die eerste keer - ik was zes jaar - dat ik een wielerpeloton voorbij zag zoeven? Waarna ik voorgoed verslaafd was aan deze sport. Waarom niet al die heerlijke logeerpartijtjes bij mijn tante Jes in herinnering gebracht? Of die eerste keer dat ik een declamatiewedstrijd won? En nu ik toch de oude doos aan het leeghalen ben: heb ik u ooit verteld van die voetbalwed strijd bij de junioren? We stonden 4-1 achter bij de rust. Drie kwartier later was het 4-4, dank zij een hattrick van uw dienaar. Is er iets mis met de herinnering aan mijn eerste verliefdheid? Op een meisje in Weert. Of met de eerste kus? Van datzelfde meisje. Of de eerste liefdesnacht? Nou ja, nacht. Vijftien minuten, tijdens carnaval, onder een brug in 's Hertogen bosch. Met een meisje uit Tilburg. Waarom niet verteld van die middag, zo lang verwacht, dat ik mijn einddiploma van het gymnasium kreeg uitgereikt? Nadat ik vele ma len was blijven zitten. Of van die brief van de Amsterdamse Toneelschool met de mededeling dat ik aangenomen was als leerling. Of mijn eerste rapport van die school waarop Ank van der Moer had geschreven dat ik kon uitgroeien tot 'een bruikbaar acteur'? Of mijn debuut, vier jaar later, bij Wim Sonneveld? Of mijn eerste hoofdrol, een jaar daarna? Heb ik niet geweldige herinneringen aan die keer dat mijn collega Siem Vroom mij voorstel de, in café 'De Favoriet', aan de vrouw met wie ik nu al ruim 27 jaar getrouwd ben? Of aan on ze trouwdag? Of onze huwelijksnacht. Nou ja, laat ik die even overslaan want toén hadden we bonje. Waarom sprak ik niet over mijn televisiedoor- braak in 'De Stratenmakeropzeeshow'? Of over die prachtige momenten dat ik onze kinderen voor het eerst zag? Ach wat had ik allemaal niet kunnen ophalen in dat interview. In plaats daarvan vertelde ik weemoedig over koning Nicotine, koning Alcohol en het oppik ken van meisjes in cafés. Hoe vaak is me dat trouwens gelukt? Vier keer, vijf keer? Dan heb je het helemaal gehad. Welke conclusie moet ik uit dit alles trekken? Dat het kwade sterker is dan het goede? Dat lij felijk genot je beter bijblijft dan moreel hoog staande zaken? Of gewoon dat ik een platvloers kereltje ben? Ik vrees beste mensen dat ik die laatste vraag bevestigend moet beantwoorden. Zangeres en actrice JENNIFER LOPEZ speelt de rol van Fri da Kahlo in de film die regisseur LUIS VALDEZ over de ge handicapte Mexi caanse schilderes gaat maken. De op names beginnen in december of januari, heeft zij in Parijs meegedeeld. Zange res en filmster-MA- DONNA hacLeerder te kennen gegeven graag de rol van de schilderes té spelen. I Lopez is in Parijs voor de promotie van praPrl I de film The cell, wlPl 1 iW* waarin_het onderbe wustzijn van een se riemoordenaar wordt verkend. De 30-jarige Lopez is de bestbetaalde Spaanssprekende actrice in Hollywood. Frida Kahlo leefde van 1907 tot 1954. Zij werd op jonge leeftijd in valide door polio en een ernstig busongeluk. Landmijnen komen er nog net niet aan te pas, maar wie het lef heeft na sluitingstijd clandestien de sigarenzaak van de Groij ondernemer HUISJES te betreden, kom niet meer ongeschonden uit. Na zessen ziet hij zijn winkel van een even bizar al fectief netwerk van boobytraps om ongc wenste gasten buiten de deur te houdel twee gewone alarminstallaties bleken ij effectief genoeg: in nog geen twee wek* werd de winkel twee keer leeggeroofd,! schade bedroeg 10.000 gulden. Eén boobytraps bestaat uit een plank mets| kers en schroeven. Posters waarschuwe ven voor het letsel dat hen te wachtens De politie stimuleert het initiatief niet, kan wettelijk weinig tegen de beveiligd doen. Relatief weinig BRAZILIANEN beleven lukkige momenten in bed. In de kerk is echter wel dikke pret. Een peiling ondö zend Brazilianen wees uit dat ze veel lij de mis bijwonen dan dat ze vrijen. ErW gevraagd drie momenten te noemend gevoelens van geluk worden ondervond Van de ondervraagden noemde 38 proc het bijwonen van een kerkdienst en slel 19 procent het bedrijven van de liefde.! rigenswaseen meerderheid, 51 procei nog een ander moment het gelukkigstij kantie. Onlangs ben ik geïnterviewd voor het personeelsblad van de NPS. Eén van de vragen was: „Watzou u in uw leven nog ooit willen doen Ik had geantwoord dat ik geen nieuwe dingen wil de doen. Maar wel zou ik graag oude dingen opnieuw willen beleven zoals: 'Roken zonder angst voor de gezond heid, drinken zonder angst voor een kater en de kroeg inlopen met in het achterhoofd: zou hier iets te versieren zijn vanavond? Want al deze zaken heeft het leven mij ergens onder weg afgepakt'. Tot zover mijn antwoord. Een vreemd antwoord ei genlijk. Dat ik oude zaken wil herbeleven kan ik begrij pen. Maar heb ik geen mooiere herinneringen dan de sigaret en het glas bier?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2