place etoile Toerisme [TERDAG 23 SEPTEMBER 2000 las REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Zwanewater Het Zwanewater bij Callantsoog is tot en met 14 oktober alleen in de weekeinden voor het publiek geopend. Op werkdagen is het unieke natuurgebied in de Noord-Hollandse duinen gesloten wegens werkzaamheden. Bij de voor malige kleiduivenschietbaan (niet ver van de entree) is de grond door het gebruik van lood- hagel zo vervuild, dat een bodemsanering no dig was. Zeehelden 'Helden, hoezo? Vier eeuwen oorlog op zee'. Dat is de titel van de expositie die van 6 okto ber tot en met 14 mei in het Scheepvaartmu seum van Amsterdam wordt gehouden. Aan dacht wordt besteed aan legendarische pik broeken als Piet Hein, Mischiel Adriaanszoon de Ruyter en Jan van Speyk. Van die laatste zijn onder meer de restanten te zien van de ka nonneerboot waarmee hij in de haven van Ant werpen de lucht invloog. Maar was hij, net als Tromp, De Ruyter en al die andere beroemdhe den, wel een held. Of waren dat de anonieme zeelieden achter de kanonnen? Van hen zijn overlijdensberichten te zien. Informatie: Nederlands Scheepvaartmuseum, Kattenburgerplein 1, Amsterdam telefoon (020) .523.22.22. Ski France Bij het Maison de la France, het Frans toeris tenbureau in Nederland, verscheen zojuist de Nederlandstalige winterbrochure 2000/2001. De prospectus geeft praktische informatie over meer dan honderd skiregio in de Franse Alpen, de Franse Pyreneeën, de Franse Jura, de Voge zen en het Centraal Massief. De plaatsen zijn gerubriceerd in zeven categorieën waaronder specifieke familieoorden, authentieke plaats jes en grote regio. Ook wordt er speciale aan dacht geschonken aan de zogeheten 'P'tits Montagnards' (dorpen die uitermate geschikt zijn voor kinderen) alsmede bestemmingen die zich hebben gespecialiseerd in de opvang van Nederlandse skiërs. De gids is op te vragen on der telefoonnummer (0900). 112:23.31 1 gulden per minuut), via faxnummer 020.620.33.39 of door middel van internet: www.fransverkeersbureau.nl. eputatie van Zermatt lijkt vooral gestoeld op de aanwezigheid van de 'berg der bergen, de Matterhorn. pinners 1NITZ (Oostenrijk) idealer oord voor 'Anfanger' is nau- jks te vinden. Komt door de Ankogel. g (2600 meter), zonnig (want we zijn in het diepe zuiden van Oostenrijk) iet te steil. Nadeel is dat je met de us vanuit de dorpskom eerst vijf kilo- er moet rijden om bij het dalstation ITENDORF (Oostenrijk) lelijk dorp met klein, gezellig skige- Met de nadruk op gezellig. Helaas Mautendorf relatief nogal laag. euw ligt er lang niet altijd. Een ander eel: die aartslangzame stoeltjeslift de Tdiotenwiese', zoals een begin- helling in Oostenrijk bij voorkeur dt genoemd. IENBERG (Zwitserland) lekend maakt onbemind, dus zie je nauwelijks Nederlanders. En dat is Ten eerste is het er - zeker naar tserse begrippen - relatief goedkoop tweede wemelt het er van de bre- ilauwe makkelijke) pistes. Min- Izijn de vele sleepliften. Een begin- wil daar nog wel eens uitvallen. vorderden TROIS VALLÉES (Frankrijk) ransen zelf vinden Les Trois Vallées litdagendste en mooiste skigebied vereld. En in dit geval hebben ze nog ik ook. Zeshonderd kilometer aan af- ngen en de een glijdt nog lekkerder er je weg dan de ander. Vooral niet in Thorens gaan zitten (koud en onge- g), vooral wèl een plattegrond mee- ien (de bewegwijzering is abomina- en vooral ook op tijd naar huis gaan luiten de liften voordat je 't weet). BERG (Oostenrijk) leroemdste pistes van Oostenrijk tken zich uit van Lech (makkelijke tot Sankt Anton (moeilijke kant), rzijn - enige nadeel - niet met el- verbonden. De diepzwarte, onge deerde Schindlerkar (Valluga) moet skiër eens in z'n leven gedaan heb- Net als het toertje Zürs, Zug, Ober- Lech, Zürs trouwens. Prettige bij- stigheid: om dat laatste rondje te ai rengen, hoef je geen kei te zijn. f' MPÉRY (Zwitserland) lUig dorp waarin helaas zelden uw ligt. Het ligt te laag. Niettemin de gedroomde uitvalbasis voor de Portes du Soleil, 's wereld grootste aaneengesloten skigebied. Ruim zeshonderd kilometer aan afdalingen in alle soorten en maten. De vermaardste is ongetwijfeld de Pas de Chavanette, door skiërs vol eerbied 'De Muur' genoemd. Dit om de moeilijk heidsgraad van' de engerd enigszins aan te geven. Gezinnen Fiss/Ladis/Serfaus (Oostenrijk) Drie plaatsjes in één adem genoemd. Maar dat mag. Ze zijn sinds vorig jaar met elkaar verbonden. Ruim 150 kilome ters aan afdalingen variërend van een 'Grossmutter-piste' naar Ladis tot de diepsneeuwhellingen achter de Obere Scheid. Wie zich verbaast over het feit dat er in Fiss/Ladis veel meer Nederlan ders zitten dan in Serfaus moet de prijs lijsten van beide dorpjes maar eens met elkaar vergelijken. HASSLIBERG (Zwitserland) Chaletdorp. In Zwitserland 'wereldbe roemd', maar niet daarbuiten. Plaats zat daarom in Kinderschihêisliland (kleuter- opvang), ruimte zat ook op Tschuggi (snowboard-stadion) en stoelen zat eveneens in de Hdagen Stubli, het pig- gelmee-restaurantje van Hans Vonber- gen. Behalve als de Zwitsers vrij hebben natuurlijk. Bern ligt om de hoek. Wat in de vakanties en op een mooie zondag goed te merken is. SCHRUNS (Oostenrijk) Ligt verdacht laag (700 meter). Maar daar valt - met zowel de Hochjoch- als de Za- mangbahn binnen bereik - goed mee te leven. Kinderen gaan met de VIP-gondel naar Micky Mouseland, beginners pen delen per pendelbus naar de zonnige pistes van Silvretta Nova en de diehards ronden samen met een gids vanuit Gar- gellen per ski in één dag de op de Zwit sers/Oostenrijkse grens liggende Madri- Après-ski GERLOS (Oostenrijk) Centrum van Hollandse wintersportlol. Maar er valt best aardig te skiën ook. De Isskogel is boven zó vlak, dat je desnoods achterstevoren naar beneden kan, maar de Fürstalm en de pistes bij zowel Kö- nigsleiten als Zeil am Zimmer zijn al een ietsje spannender. Jammer alleen dat de gebieden niet allemaal op elkaar aanslui ten. Veel geloop en gesjouw derhalve. ISCHGL (Oostenrijk) Von Kopf bis Fuss auf skiën eingestellt. Voortreffelijk skigebied (200 kilometer aan pistes), maar ook een uitbundige remmidemmi, zoals feestvieren in Oos tenrijk wel wordt genoemd. Dat gebeurt in kroegen die namen dragen als 'Kuhstall' en 'Hexen-küche'. André Ha- zes wordt hier overigens slechts spora disch gehoord. 'Der Anton aus Tirol' des te meer. Tot plezier van de vele Duitsers. KIRCHBERG (Oostenrijk) Brabants carnaval in de sneeuw. Ten minste als er sneeuw ligt. En dat is in Kir- chberg (838 meter) niet altijd het geval. Maar daar staat de aanwezigheid van 'The Londoner' tegenover. Met afstand de populairste knijp van de Oostenrijkse Alpen. Dat je vanuit Kirchberg, richting Kitzbühel, prima kunt skiën (een olifant je wijst de weg) is mooi meegenomen. Chic GSTAAD (Zwitserland) David Bowie, Roger Moore, Liz Taylor, Shirley McLane en Paul McCartney zijn dol op het plaatsje. Niemand weet pre cies waarom. Gstaad ligt te laag en de vijf skigebieden zijn niet met elkaar zijn ver bonden. Bovendien zijn de pistes (bij el kaar ruim 200 kilometer) nog weinig uit dagend ook. Maar naar Gstaad ga je niet om te skiën. Naar Gstaad ga je om te zien en gezien te worden. Bij voorkeur in de eetzaal van het Palace Hotel. Als je dat tenminste kunt betalen ZÜRS (Oostenrijk) Lech heeft de naam, maar de ware chic weet beter. Zürs is pas echt 'the place to be'. Tweehonderdvijftig meter straat met vijf vijfsterren- en zes viersterrenhotels. Midden in een verrukkelijk skigebied. Vind je nergens anders op de wereld. De outfit wordt gekocht bij Strolz, de lunch wordt gebruikt bij 'Hospiz' in St. Cris- toph en geski'd wordt er pas als de bij het ontbijt uitgeserveerde champagne goed is gevallen. Want zo gaat dat in die kringen. CORTINA d'Ampezzo (Italië) Maakt deel uit van 'Dolomiti Superski', met zo'n 1200 kilometer aan afdalingen 's werelds grootste, niet aaneengesloten skigebied. De pistes zijn er iets verrader lijker dan die van bijvoorbeeld Corvara. Wellicht de reden waarom de in peper dure bontmantels gehulde ragazzi eer der in de Enoteca wijnbar worden waar genomen dan op de pistes van Faloria. Terwijl een skipas hier nog geen drie honderd gulden per week kost. Inder daad: het goedkoopste jetset-wintersportoord ter wereld. Stil LES CONTAMINES (Frankrijk) Skiën op de heupen van de Mont Blanc. Nederlanders komen er nauwelijks; Fransen evenmin. Die zijn al gestopt in het veel bekendere, vóór in het dal gele gen Megève/Sint Gervais. Dus heb je de honderdtwintig kilometer aan afdalingen voor je alleen. Of bijna alleen. 'La Büche Croisée' is met voorsprong de gezelligste taveerne. Drink dóór voor het naar huis gaan een génépisen zelfs de geniepige, met stenen bezaaide dalafdaling wordt een makkie. FLUMSERBERG (Zwitserland) Wat heeft Flumserberg niet, wat andere wintersportdorpen wel hebben? Wacht tijden. Alleen op mooie zondagen kan het wat drukker zijn. Zürichers zijn met trein en kabelbaan in slechts drie kwar tier boven. Maar zelfs dan nog is er ruim te zat op de ruim zestig kilometer aan af dalingen. Waarvan de één nog aanvalli- ger is dan de ander. Al is het maar om de FOTO WV ZERMATT A. PERRIC soms adembenemende uitzichten rich ting Walensee. GROSSARL (Oostenrijk) Zou je met die naam niet zeggen. Maar in Nederland veel minder bekend dan Kleinarl. Komt door het aan de andere kant van de bergen gelegen Gasteinertal waarschijnlijk. Waar het oud-deftige Badgastein alle aandacht voor zich op eist. Grossari is jonger. En dat is te mer ken aan onder meer het doordachte pis teplan. Geen lift of hij zorgt voor drie vier verschillende afdalingen. 'Schnee- traumland' noemt het dorp zichzelf. Ski end op de Kiihhageralm weet je waarom. Beroemd ZERMATT (Zwitserland) De faam van Zermatt berust vooral op de schitterende ligging aan de voet van de Matterhorn, de 'berg der bergen'. In het dorp zelf echter dreig je voortdurend omver te worden gereden door zo'n ge ruisloze electro-kar en het gekoketteer met de ruim 250 kilometer aan pistes is nauwelijks terecht. Ze liggen namelijk verspreid over verschillende gebieden. Maar dat die landschappelijk gezien de mooiste ter wereld zijn, staat buiten kijf. ASPEN (Amerika) Heeft vier verschillende skigebieden, maar geen mens die daarover sipt. Komt omdat ze volledig zijn toegesneden op de verschillende soorten wintersporters. De experts skiën op Aspen Mountain, de beginners gaan naar Buttermilk, de snowboarders naar Aspen Highlands en de allrounders naar Snowmass. En nooit glijden ze elkaar voor de voeten. Andere voordelen van wonderful Aspen: heerlij ke sneeuw, perfecte service en goedkoop eten en drinken. Wie hier niet aan zijn trekken komt, komt het nergens. CHAMONIX (Frankrijk) Van alle beroemde wintersportdorpen het best geconserveerd. Veel oude straat jes, steegjes en pleintjes waarin voor ski liften uiteraard geen plaats was. Die be ginnen buiten het dorp en tot overmaat van ramp ligt er op de twee huisbergen (de Flégère en de Brévent) nog een be perkt aantal afdalingen ook. Dat lijkt erg, maar is het niet. Dat wordt duidelijk als je de toertocht door de Vallée Blanche hebt gemaakt. Wel eerst een gids con tracteren. Het gaat daar over gletsjers. Rob van den Dobbelsteen Trambestuurder In Dresden mag sinds kort iedereen die in het bezit is van een rijbewijs, na een korte cursus een tram besturen. De twintig minuten duren de rit begint en eindigt op de Postplatz (bij het Zwingercomplex) en wordt begeleid door een medewerker van de Dresdner Verkehrsbetriebe. De capaciteit is beperkt; reserveren is aan te bevelen. Het telefoonnummer van de Verkehrs betriebe is (vanuit Nederland): (0049) .351.857.11.94. Vogelverschrikkers In De Beyerd', aan de Boschstraat 22 in Bre da wordt van 24 september tot en met 12 no vember een tentoonstelling gehouden over vo gelverschrikkers. Aanleiding voor de expositie die Held op stokken, de kunst van het vogel- verschrikken' is geheten, was onder meer de passie die de journalist/schrijver Henk Hofland voor het fenomeen aan de dag legt. De presen tatie bestaat niet alleen uit (etnografische) ob jecten maar ook uit foto's, tekeningen, film en muziek. Informatie: De Beyerd, telefoon (076).522.50.25. M Toen mijn ouders voor het eerst per auto naar Parijs waren geweest - het moet eind jaren vijftig zijn geweest - spraken ze daar nog maanden over. Het ronden van het Place Étoile was een gruwelkermis geweest. Een nachtmerrie waarin ze nooit meer verzeild wensten te raken. Er moet sindsdien wel erg veel zijn veranderd. Op de Boulevard Périphérique, de Champs-Elyséés en het Pace Étoile is het nog altijd stinkend druk. Niettemin valt er uitstekend te rijden. Net als in Barcelona, New York, Londen en al die andere metropolen. Nee, de Nederlandse binnensteden die zijn pas eng. IMatst zocht ik in Amsterdam een parkeerplaats. Je rijdt dan iets minder snel door dan normaal. Nergens - op Jeruzalem na misschien - geven automobilisten je zo weinig ruimte. Claxoneren, lichtsignalen, omhoog gestoken middenvingers, bumperen... kortom agressiviteit kent geen tijd. Amsterdam is een stad waarin mijn vader vroeger nooit had durven rijden. Liever nog zigzagde hij over het Place Étoile tijdens de ochtendspits.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27