Pt II Filternet: de bezem door internet .embrandt Windows Me: minder hobbels voor de thuisgebruiker i Multi Media u p Vrolijke virussen t Fantastisch staaltje multimedia Reclame vervelend UJ SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V R Porno, geweld en godslastering komen er niet door bij EO-project bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. iar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl ij Dputervirussen verschillen lïinig van echte levende ;b stjes. Echte virussen doen t,i niet veel meer dan zoveel lij gelijk kopieën van zichzelf ken om hun genetische in- natie voor de toekomst vei le stellen. Vorige week rap- teerde PC-wijzer over de ve- alse virusmeldingen die in loop zijn. We den tegen- over- eld door I jltjes die ons uschuwen "1 railerlei niet- laande virus die op zijn st de harde ijfwissen. In lelijkheid computervi- en zelden zo agressief, iderdduizenden zijn in om- j, en de virusscanner moet enige regelmaat op inter- voor informatie over de ste modellen. Sommige vi- canners, zoals F-Secure, la- je een kijkje nemen in hun van virussen, de namen, rze op het moment in het lieven en met een korte chrijving van hun eigen- ippen. Er blijken vreemde ;rs onder te zittten. Is het Sunday-virus, dat al- op zondagen de kop op- kt met de ongevraagde dschap 'Het is zondag! irom zou je zo hard werken? en maar werken en niet spelen maken een saai inetje van je! Kom op, ga ibuiten en doe iets leuks!' het Caterpillar-virus heeft behoefte je kostbare be standen te verwoesten. Het openbaart zich door een groene rups die op ongelegen momen ten over je scherm kruipt. Er bestaan nog veel meer virus sen die het beeldscherm sabo teren. Het ene laat alle lettertjes naar beneden druppelen. 'Mir ror' draait het beeld 180 graden om, zodat je op je kop moet gaan staan om nog verder te kunnen werken. Als daarentegen het Funeral-vi rus zich nestelt in je computer hoor je een somber nisdeüntje, waarop de com puter een uurtje in de rouw gaat en in die tijd niet aanspreek baar is. Andere virussen hebben het slechter met hun gastheer voor. Het Geni-virus kan verschrikke lijke gevolgen hebben, bijvoor beeld als je een sollicitatiebrief moet schrijven. Het komt in ac tie als je in Word aan het typen bent en corrigeert automatisch het woord 'geniaal' in 'genitaal'. Een ander virus, Gold, is ont worpen om de gebruiker van een geïnfecteerde computer zo wel te irriteren als te onderwij zen. Elke dag, op gezette tijden slaat het ding op tilt. Op het scherm verschijnt dan een re kensommetje. Het virus eist dat dit sommetje eerst wordt opge lost. Geen correct antwoord be tekent niet verder werken. SILVAN SCHOONHOVEN PETER VAN EGMOND Internet mag dan een weids plein zijn met mooie hoekjes en doorkijkjes, maar ook met de nodige rommel. Verschillende familyfilters hebben gepro beerd het plein schoon te ve gen, met wisselend succes. Fil temet, een EO-project, is de jongste poging. Onder het mot to 'geen pomo, geen geweld, geen godslastering' ging Filter- net vlak voor de zomer van start. De teller staat inmiddels op 3.000 abonnees. Die belangstelling komt niet al leen van de EO-achterban en van bezorgde ouders, maar ook van werkgevers die willen voor komen dat hun personeel de helft van hun tijd kwijt zijn aan sites die niets met het werk te maken hebben. De EO over weegt om die reden ook bij voorbeeld financiële informatie te weren, als een werkgever daarom vraagt. Want op som mige kantoren zit het personeel om het uur de beurskoersen bij te houden. Maar vooralsnog heeft Filtemet het gemunt op het seks, geweld en godslastering. Dat nodigt uit tot een praktijktest. Wat komt er wel of niet doorheen? Medi sche sites, hoe expliciet ook, blijken altijd beschikbaar. En pomo? Via www.altavista.de (de Duitse variant van zoekma chine Altavista, wellicht onbe kend bij de EO) en het tref woord 'porno' verschijnt een eerste pagina met acht verwij zingen. AEe acht leveren ze een blokkadepagina op, met de ver gevingsgezinde tekst: 'Surft u gerust verder...' Aanhouder wint Nederlands, Duits, Frans, Itali aans - een lawine aan pogin gen, doch geen enkele is raak. Maar ook bij Filternet geldt dat de aanhouder wint. De site www.kutje.nl bijvoorbeeld ver schijnt gewoon op het scherm. Waar de meeste filters hun tan den op stukbijten, is dat het on mogelijk is om alleen op tref woorden te selecteren. Want hoe hou je een informatieve si te over Neo-Nazi's en het foute Whitepower - Nazi-Skinheads aus Süddeutschland uit elkaar? En hoe een medische site met expliciet woordgebruik en een pornosite? Er zijn zelfs filters die de onschuldige mailservice Hotmail weren, omdat de term 'hot' erin voorkomt. Filternet hanteert daarom een 'drietrapsraket'. De eerste trap is zo'n grove filter die selecteert op trefwoorden en combinaties van trefwoorden. De tweede trap is een team van medewer kers die dagelijks internet af struinen op zoek naar sites die niet door de mazen van het net mogen glippen. Aan de hand van hun bevindingen ontwik kelt Filternet zelflerende soft ware, die meegaat met de ont wikkelingen op het net. De derde trap - uniek onder de familyfilters - is dat Filtemet de abonnees laat meedenken. Wie een site aantreft die niet door de beugel kan, meldt die aan de medewerkers van Filtemet. En omgekeerd. De pagina's van het Leidsch Dagblad waren door een uitglijder van de soft ware tot voor kort niet te zien op Filtemet. Dan verscheen de blokkeerpagina met de mede deling: „Als u denkt dat deze pagina ten onrechte wordt weg- Filter w Net wi gefilterd, dan kunt u hier reage ren." Inmiddels is het Leidsch Dagblad ook bij Filtemet weer online. Niet té streng „Onze zorg is vooral ervoor te zorgen dat Filtemet niet té streng wordt", zegt Jan-Willem Bosman, bij de EO verantwoor delijk voor Filtemet. „Filternet heeft natuurlijk snel het imago dat de EO achter alle in formatie op het net moet staan. Maar dat is niet zo. Ons doel is te zorgen voor internet zon der extremiteiten. Sites over homofi- een pagina ten lie, abortus laten we gewoon door. Dat is - ieders eigen verant woordelijkheid." Wat precies ontoe laatbaar is, is nog steeds onderhevig aan discussie. Nap- M ster bijvoorbeeld, de online-ruilhan- del in muziek, is dat legaal of il legaal? Zolang de hoogste rech ters zich nog over het oordeel buigen, laat Filtemet muziek van Lenny Kravitz nog gewoon door. Chatboxen vormen een vergelijkbaar probleem. Som mige zijn braaf, andere een beetje stout en sommige te vuil voor woorden. Wat mag wel en wat niet? Filternet is voorzich tig, en verbiedt alleen de écht foute chatbox. De prioriteit van Filtemet was aanvankelijk vooral het wegfil teren van porno. Op het terrein van extreem-rechts (valt onder 'geweld') moet daarom nog wat werk verzet worden. De Ku Klux Klan komt er niet door. Maar bijvoorbeeld www.christian- aryannations.com juist wel - een stuitende nazi-site met brandende hakenkruizen en jo denhaat in naam van Christus. Ook skinhead-site kulmbacher- .freeservers.com is gewoon be schikbaar. Maar hier verschijnt een opmerkelijke tekst in beeld: „This page is hacked by Turkish anti-nazi team." Waar iets door de mazen van Filtemet glipt, let altijd wel iemand anders op. Alles over wijn Denda Multimedia heeft een nieuw deel toegevoegd aan de snel groeiende reeks en cyclopedieën. Dit keer gaat het om wijn, een populair onderwerp, waar velen graag 1 iets meer over weten. Na tuurlijk gaat het uiteindelijk om de smaak, maar een j beetje kennis kan geen I kwaad. In de Wijn Encyclo pedie is alles te vinden over I druivensoorten, het vinifica- j tieproces (maken van wijn i dus), hoe en waarbij je welke wijn drinkt, de mooiste wijn streken en de beroemdste chateaux. Een multimedia- product moet meer zijn dan een boek en dus kun je via het programma ook een ei- Zwarte cd-schrijver Sony brengt een nieuwe snelle cd-schrijver op de markt met een pikzwarte voorkant. Het apparaat, de CRX160E-RP kan 12x schrij ven, 8x herschrijven en heeft een leessnelheid van 32x. gen database aanleggen met - indien gewenst - ingescan- de etiketten en proefnotities. Daarnaast is een koppeling met het internet mogelijk. Om de Wijn Encyclopedie te kunnen bekijken zijn een Pentium 100 met 16 Mb ram en Explorer 4.0 of hoger voor de internetverbinding nodig. Het apparaat heeft een buf fer van 4 Megabyte, hetgeen de kans op mislukte cd's ver kleint. Zoals gebruikelijk wordt de schrijver geleverd met software, in dit geval van CeQuadrat (WinOnCD) Adaptec (Direct CD) en Steinberg (Wavelab). Ook zijn programma's bijgevoegd voor het maken van backups van de harde schijf en het bewerken van videobestan den. De prijs van de schrijver zal rond de 800 gulden lig gen. Informatie: www.sony-cp.com RONALD HOOUENGA in alle staten eveer de helft van de Ne- andse internetgebruikers rt zich aan reclamebanners startpagina van hun va reer. Ze hebben liever digi- routeplanners en tv-gidsen :r handbereik. Die ontbre- evenwel vaak op hun inter- lortaal, blijkt uit onderzoek Blauw Research onder 939 he metters. Toch blijven de 5te gebruikers trouw aan startpagina. Bijna zeventig P ent heeft het afgelopen jaar gewisseld. Eenderde ge bruikt de homepage van de ei gen provider als startpunt voor het surfen. Dertien procent heeft de pagina door iemand anders laten instellen. Hoewel de startpagina de eerste pagina is die verschijnt als de gebruiker het internet op gaat, maakt maar eenderde van de onder vraagden dagelijks gebruik van de*diensten die daar op staan. Nieuwsrubrieken en zoekma chines zijn de populairste dien sten. Het kan dus wel, blijkbaar: een verbluffend mooi product ma ken voor een wellicht toch wat beperkte doelgroep. De cd-rom 'Rembrandt in alle staten', met alle etsen van de graveur/schil der én zijn eigen bewerkingen daarvan, is een fantastisch staaltje multimedia geworden, precies waarvoor de thuis-pc ooit eens bedoeld was. Onze bekendste zeventiende- eeuwse landgenoot werd de af gelopen eeuwen vooral ge roemd om zijn schilderijen, maar was in zijn eigen tijd en ver daarna nog veel bekender door zijn etsen, waarvan de af drukken immers op veel grotere schaal verspreid konden wor den dan een 'werkje' als De Nachtwacht. Befaamd was hij om zijn religieuze voorstellin gen, zijn landschappen, zijn portretten, naakten en zijn 'tro nies': karakterstudies naar ge laatsuitdrukkingen. De cd-rom heet een compleet overzicht te zijn van alle bijna driehonderd etsen die hij maakte, plus nog eens vele honderden aanpassingen daar op van de meester zelf, de ver schillende versies of 'staten' van een ets. Soms eenvoudige verbeteringen als de eerste af druk nog niet je-van-het was, soms ook substantieel andere versies of geheel herziene af beeldingen. Middels een schitterende inter face, sober maar heel duidelijk, navigeer je moeiteloos door het programma heen, zij het af en toe vergezeld van een wat on duidelijk naargeestig muziekje. Zoeken kan op thema, op jaar tal, en op catalogusnummer. Eenmaal in een van die catego rieën beland, licht een diashow met gesproken commentaar je nog een en ander toe. De verschillende etsen zelf kun nen in een soort carrousel met de muis in het rond worden ge draaid, gelijk een ansichtkaar tenmolen. Erg goed gevonden, net als de unieke mogelijkheid een eenmaal gekozen en ver groot op scherm gebrachte af beelding nog beter te bekijken, door met een virtueel vergroot glas over de gravure te gaan. Zonder extra te klikken, welte verstaan, maar louter door de muis te bewegen: een innovatie die wij nog niet eerder zijn te gengekomen. Elk krasje, lijntje en arcerinkje is zo te volgen, op de priegel- werkjes van oorspronkelijk soms nog geen vier bij zes cen timeter. Vijf uur prettig uitge sproken tekst, zinnige extra uit leg over bijvoorbeeld de tech niek achter het etsen, prenten die Rembrandt zelf als voor beeld heeft gebruikt, een klein woordenboekje met hyperlinks, de mogelijkheid veel van de ge toonde etsen af te drukken: de liefhebber heeft met Rem brandt in alle staten een mooi product in handen. Voor wie de gelijknamige tentoonstelling in het Rembrandthuis in Amster dam nog gaat bezoeken eigen lijk een absolute must, ter voor bereiding. En daarna nog na tuurlijk: om na te genieten. Min. systeemeisen Pentium 133, 16 MB Ram, Windows 95/98; voor de Mac: Power PC 90, 24 MB Ram, OS 7.5.2. Prijs: 69,95 gulden. Uitgever is Softmachine BV, maker softwarehuis Lost Boys. Beschikbaar gesteld door Infogrames. Microsoft maakt met nieuwe versie computeren simpeler en vooral leuker mensen thuis is de perso- ,13 omputer vooral een appa- waar je leuke dingen mee doen: rondsnuffelen op nternet, de familiefoto's erken, muziekbestanden imelen en spelletjes doen. ederland staat inmiddels in op de twee huishoudens stens één pc en dat appa- wordt in vrijwel alle geval- jgi |ebruikt door het hele ge- iaal voor dat thuisgebruik icrosoft vorige week met de ilger van Windows 98 SE men: Windows Millenni- idition, afgekort tot ^Jdows Me. Het is voor het het bedrijf met een dowsversie komt, die speci- oor de thuiscomputer is ikkeld. lows Me zit vol met moge- \i eden die het gebruik van de puter leuk maken. Micro- speelt vooral in op de po pulariteit van de vele digitale apparaten waar de winkels voor consumentenelektronica vol mee liggen: digitale foto- en filmcamera's, MP3-spelers, scanners enzovoort. Digitale fo tografie bijvoorbeeld is erg po pulair, maar veel mensen vin den het vrij ingewikkeld om hun digitale foto's naar de pc over te brengen, een verzame ling op de harde schijf te behe ren, een bepaald beeldje terug te vinden enzovoort. Windows Me heeft daar allerlei functies voor ingebouwd. Een aardige nieuwigheid is ook Movie Maker, een standaard toepassing voor het bewerken van videofilms. Wie met een di gitale videocamera werkt, kan zijn beelden via de usb-poort zo op de harde schijf zetten. Bezitters van een analoge ca merahebben daarvoor een spe ciale insteekkaart in hun sys teem nodig, die van het analoge signaal een digitaal bestand maakt. Windows W Staat de videofilm eenmaal op de harde schijf, dan kunnen de losse opnamen met MovieMa- ker worden gemonteerd en enigszins bewerkt. Zo kunnen tussen twee scènes vloeiende overgangen worden gemaakt. Ook is het mogelijk om achter grondmuziek toe te voegen. Is een videoclip eenmaal ge reed, dan is het uiteraard heel simpel om zo'n filmpje op een webpagina te zetten of per e- mail aan een vriend of familie lid te zenden. Behoefte Volgens Kees Pronk, manager marketing van Microsoft, is tij dens de ontwikkeling van Windows Me erg goed geluis terd naar wat de gewone con sument thuis met zijn pc wil doen en waar hij behoefte aan heeft. „Daarbij bleken vooral drie categorieën belangrijk te zijn: een groter gebruiksgemak, internet en entertainment. Dat zijn dus de onderwerpen waar we ons op hebben geconcen treerd." Het grotere gebruiksgemak is niet direct te zien als je Windows Me opstart. De bedie ning van het programma is in grote lijnen hetzelfde als in de voorgaande pakketten. De ver beteringen op dit punt zijn vooral te vinden in een aantal automatische functies, die er voor moeten zorgen dat de computer goed blijft werken. Zo houdt het besturingssys teem zelf in de gaten of de ge bruiker per ongeluk een be langrijk bestand, dat voor de goede werking van Windows nodig is, weggooit of verplaatst. Het komt ook wel voor dat zo'n bestandje door een ander pro gramma wordt overschreven. De functie System File Protec tion grijpt in zo'n geval zelf standig in door het verloren ge- gane bestand weer terug te zet ten. Een andere belangrijke nieuwe functie op dit gebied is System Restore. Als de gebruiker na in stallatie van een bepaald pro gramma of het aanbrengen van een andere wijziging merkt dat de computer vastloopt of ande re kuren vertoont, dan kan hij daarmee het systeem herstel len. Het besturingsprogramma wordt dan teruggebracht naar de staat vlak vóór de wijziging, toen alles nog wel goed werkte. Ook is er een AutoUpdate-func tie, die er voor zorgt dat belang rijke updates die door Micro soft beschikbaar worden ge steld - bijvoorbeeld beveili gingscode die wordt gemaakt om qen bepaald computervirus de pas af te snijden - online worden binnengehaald, zonder dat de gebruiker daar zelf iets voor hoeft te doen. Windows Me maakt het voor de thuisgebruiker gemakkelijker om zelf twee of meer pc's in een netwerk te hangen. Sander de Koster, product manager van Microsoft: „Zo langzamer hand komen er ook in ons land steeds meer huishoudens met zo'n thuisnetwerkje. Het is voor iemand die niet zoveel ervaring heeft echter heel ingewikkeld om al die protocollen in te stel len. In Windows Me hebben we daar nu een wizzard voor, waarmee iedereen zo'n netwerk zelf kan installeren. Ook het over het netwerk delen van één enkele internetverbinding is ge makkelijk geworden." De nieuwe consumentenversie van Windows kan worden ge draaid op een computer met minimaal een Pentium 150 MHz en een werkgeheugen van 32 MB. Maar wie alle functies optimaal wil gebruiken moet ei genlijk wel een wat zwaarder systeem hebben. Het volledige pakket Windows Me kost in de winkel 599 gul den, maar wie al met Windows 95 of 98 werkt, kan tot het eind van het jaar voor 149 gulden overstappen. Moordraadsel 'ZONTAAL: 1. Soort mot; 8. afgekickt; 10. vlakgom; 12. met tegenzin; achtspiegel; 15. tweetal; 16. dwarsmast; 17. Noach; 19. machinepistool; fans lidwoord; 22. ivoor; 23. een zekere; 25. schel; 26. Frans lidwoord; 'atering; 28. bijwoord; 30. blaasinstrument; 32. deel van een breviergebed; 3 auwekul; 36. dulden. ICAAL: 2. Oude Franse munt; 3. rangtelwoord; 4. Frans lidwoord; 5. rotan; "drichting; 7. ratelpopulier; 9. soort papegaai; 11. rijtuigje; 13. volgens strenge africhten; 18. domoor; 20. groot water; 24. hertachtig dier; 25. knokig; nited; 29. rondedans; 31. dierengeluid; 33. Engels telwoord; 35. aldus, ssing van vrijdag: ontaai: 1. Bobbel; 4. stuur; 5. stijl; 7. Manet; 8. mijt; 9. naaste; 10. rietje, taal: 1. Bruin café; 2. barst; 3. erbij; 4. seminar; 6. lat; 8. mede. HET WEER doorJan Visser Herfst moet nog beginnen Het is menigeen opgevallen dat verschil lende boomsoorten bijna helemaal van hun bladervracht zijn ontdaan, terwijl de 'waarachtige herfst', oktober en november, nog moet beginnen. Op zich is bladval in september niet zo vreemd ware het niet dat met name berken, beuken, linden en haze laars al tijdens de hoogzomer veel blad ver loren. Veelal ging het om van dat verfom faaide, roestbruine lover. De bladeren die nu vallen, hebben doorgaans meer kleur. Eén van de oorzaken van de uitzonderlijke vroege bladval is ongetwijfeld de grote storm van 28 mei geweest. Naast het feit dat de storm veel bladeren van de bomen rukte, is toen veel blad beschadigd. Vervol gens kregen we te maken met een uitzon derlijk sombere juli waardoor te weinig bladgroen werd aangemaakt. Een andere mogelijke oorzaak is de broos heid van het blad door de natte en uitzon derlijke warme lente. Het blad is toen te snel gegroeid. Mede daardoor is de blad- schade die door de meistorm werd aange richt ook zo groot geweest. Ook met de vi taliteit van de bomen over het algemeen is het slecht gesteld. De drie grote boosdoe ners zijn verzuring, (lucht)vervuiling en verdroging. Wolkenvelden van een schampende sto ring schermen vanochtend nog hier en daar de zon af. Het blijft op de meeste plaatsen droog en vanmiddag doet de zon goede zaken. De temperaturen lopen op tot 20-22 graden. De wind waait uit het zuid oosten en is zwak tot matig van sterkte. De zondag verloopt droog en zonnig. Door toenemende drukverschillen tussen het luchtdrukmaximum boven de Oostzee en de Baltische staten enerzijds en een storing boven de Britse eilanden anderzijds, neemt de wind toe. De oost tot zuidoostenwind wordt aan zee vrij krachtig tot krachtig. De aangevoerde lucht is ook iets minder warm. Het wordt omstreeks 20-21 graden. Gisteren vooral in de middag vrij veel zon resulterend in heerlijke temperaturen. Nieuw-Vennep registreerde een maximum van 21,3 graad.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23