Cultuur Kunst 'Dit is leuker dan een schooldag' 'De Dissidente': Greet Hofmans-affaire verfilmd Genomineerden Zilveren Veer 2000 /loeders mooiste: hoge toppen, diepe dalen LVC aagweg 4 De Ratel STIEL Ben Walenkamp Kies zelf uw winnaar van de Zilveren Veer 2000 23 SEPTEMBER 2000 efdesbrieven Annie Schmidt ontdekt [erpam Per toeval zijn enkele tientallen, verloren gewaande lesbrieven boven water gekomen van Annie M.G. Schmidt ,/jn )ick van Duijn. Zoon Flip van Duijn vond de brieven tussen ele oude spullen. De brieven beslaan de periode van 1947 1954. Tot dusver werd aangenomen dat de correspondentie en de twee was vernietigd. Schmidt leerde Van Duijn in /kennen via een door haar geplaatste contactadvertentie in Groene Amsterdammer. Aangezien Van Duijn een gezin had zij hem alleen in het geheim ontmoeten en per brief com- I Jfciiceren. In 1952 werd zij moeder van hun zoon. De journa ls Annejet van der Zijl gaat de brieven gebruiken in de biogra- lie zij over de populaire kinderboekenschrijfster schrijft, midt overleed in 1995. De biografie in mei 2002 klaar zijn. verschijnt tegelijk met de opening van een tentoonstelling Schmidt in het Groninger Museum. UTRECHT PIETER VAN LIEROP Er is een speelfilm in de maak over de zoge naamde Greet Hofmans Affaire die in de periode 1952 tot 1956 heeft geleid tot een huwelijkscrisis tussen koningin Juliana en prins Bernhard en die bijna het aftreden van het staatshoofd tot gevolg had. Onder de titel 'De Dissidente' zal Maarten Treurniet voor maatschappij Egmond de film re gisseren op basis van een door Hans Galesloot geschreven scenario. Producent Hans de Weers verwacht dat de opnamen volgend voorjaar kun nen beginnen. Achtergrond van de affaire vormde het buiten sporige vertrouwen dat koningin Juliana was gaan stellen in de gebedsgenezeres Greet Hof- mans. De vorstin had haar toevlucht genomen tot deze vrouw in de hoop dat ze de oogkwaal zou kunnen genezen waarmee prinses Christina (toen nog Marijke) behept was. Maar de invloed van Hofmans bleef niet tot medische zaken be perkt. In het door Galesloot ontworpen script wordt Greet Hofmans uiteindelijk de bliksemaf leider en zondebok. Pikant is dat de film over de affaire die destijds uit kiesheid van de media vrijwel geen publiciteit heeft gekregen, nu tot stand zal komen dankzij de speciale steun van twee semi-overheidslicha- men. Jean van de Velde, als recent benoemde in tendant van het Nederlands Fonds Voor De Film, is als begeleider en scenario-adviseur betrokken geweest bij de ontwikkeling van 'De Dissidente'. De film behoort tot het eerste groepje van vijf projecten dat Van de Velde heeft aanbevolen bij de vorig jaar opgerichte organisatie Fine BV, die bemiddelt bij het maken van films die particulie re investeerders speciale fiscale faciliteiten bie den. De intendant, Fine BV en de fiscale maatrege len maken gezamenlijk deel uit van een pakket stimuleringsmaatregelen die de Nederlandse overheid begin 1999 introduceerde ter verster king van de filminfrastructuur in Nederland. ivoering stuk Graham Chapman NT a Elf jaar na de dood van Graham Chapman, bekend uit erie Monty Python, gaat een nooit eerder opgevoerd toneel van zijn hand in première in het Amerikaanse Adanta: 'Oh ipy Day', dat Chapman in de jaren '70 schreef met de Britse iiek Barry Cryer. De acteurs zijn echte Python-fans, zegt re- eur Sean Daniels, die werd bijgestaan door John Cleese en hael Palin, twee andere sterren van Monty Python. Tweede editie van Kunstshot voor Leidse leerlingen van het voortgezet onderwijs I THEATER RECENSIE DICK VAN TEYLINCEN pport Tien jaar Moeders Mooiste in het LAKtheater op 22 septem- •J: 3 november in Microtheater Im- penum ibliek speelt mee en gooit of natte sponzen bij Bring of afkeuring. De speelt mee en probeert dubieuze scores en foute ingen het publiek tot pro- verleiden. Maar centraal de twee teams (normaal ier mensen, nu van zes) :t allemaal moeten doen. gen elkaar uit voor een ld soort scène en de wed- kan beginnen, itersport heet deze strijd iproviseren. De spelers i in verschillende spel- pten, proberen zich fysiek ntaal te harden en komen t tegen het team van een stad, luid toegejuicht hun fans. De sporters die van Leiden hoog probe houden, zijn aangesloten club Moeders Mooiste, 1990. nr het tienjarig bestaan ide teams, de jury, de pia- in de presentatoren Ray- 1 en Anneke gisteren alle- afkomstig uit de eigen ge- ;n. Het werd een feestelij- fenwedstrijd voor een vol De beide teams stelden •oor met een liedje en een en maakten meteen dui- dat het deze avond om en zou gaan, en niet om n, tekstdichten of revue. Daarna barstte het acteerge- weld los, zoals in de aan/uitscè- ne, waarin op een teken zonder geluid of in een door het pu bliek geroepen emotie doorge speeld moest worden, en in de specialistische scène, met een bananentoetjesdeskundige en vier filmgenres door elkaar heen. Na een avond van wonderlij ke plaatsen, spontane uitbar stingen, onverwachte verschij ningen en verrassende voort zettingen, dankte de presenta tor het trouwe publiek dat met de groep tien jaar van diepe da len en hoge toppen meemaak te. Daar kregen we gisteravond ook wat van mee. Hoogtepun ten waren de toetjesprofessor met doventolk en de manipula ties met een onbekend voor werp dat zich ontpopte als een staafmixer. Sommige scènes kwamen niet verder dan een dappere poging; je moet ook een beetje geluk hebben met de publieksparticipatie, het idee dat je te binnen schiet en de re actie van je tegenspeler. Thea tersporters gooien zichzelf voor de leeuwen en moeten zich steeds maar weer zien te red den. Jammer genoeg waren de muzikale scènes voor het einde bewaard. Daar ligt niet de kracht van de groep en de avond die leuk begon sukkelde wat moeizaam naar zijn einde. Als theatersport een Olympi sche discipline wordt, mag er nog wel wat op stemvorming worden getraind. ,,Zijn er nog rappers in de zaal?" Het duurt even voordat MC Brainpower antwoord krijgt, maar uit eindelijk komt er iemand het podium op om even te laten zien dat hij ook van de straat is. Voor zo'n tweehonderd andere scho lieren rapt hij op het podi um van het LVC over gen re-gebonden thema's als moord, doodslag en de on overtroffen eigen stoer heid. Dit is Kunstshot 2000, de tweede editie van het Leids cultureel festival voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. LEIDEN COEN POLACK Ruim 1250 vierdeklassers van havo en vwo scholen uit Leiden en omgeving hebben zich rond twaalf culturele instellingen in Leiden verzamelt om kennis te maken met het kunstaanbod. Verplicht weliswaar, want het voortgezet onderwijs verbindt graag opdrachtjes en werkstuk ken aan een dag als deze. De scholieren werken hier voor het vak Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV). ,,Ik moet goed opletten, want ik moet hier nog iets over schrijven", zegt David Dutrieux (15). Daar is hij op dat moment niet echt mee bezig, want hij staat met zijn vrienden in de hal van het LVC een peukie te roken. „Ik ben fan van Def P. van de Osdorp Posse, die Brain power vind ik maar niks." Da vid komt wel vaker in het LVC, maar is verder nooit in een concertzaal of een museum te Letterlijk ondersteboven van de tweede editie van Kunstshot is deze breakdancer op het podium van het LVC. vinden. „Ik ben weieens naar een cabaretier geweest, dat vond ik wel leuk. Ik denk ook niet dat ik na vandaag vaker naar dit soort dingen ga dan anders; ze willen het wel ver plichten voor CKV, maar ik denk dat je daarin vrij moet zijn. Je gaat vanzelf wel als je daar zin in hebt. Dit is in ieder geval leuker dan een school dag." Woordvoerder Bart Vie- veen van de naast het LVC gele gen Stadsgehoorzaal herinnert zich ook de verplichte Franse toneelstukken uit zijn jeugd en kijkt daar met enig afgrijzen op terug. „Zo kweek je alleen maar tegenstand bij de jongeren. Je moet het niet verplichten en we verwachten eigenlijk ook niet dat ze nu met drommen tegelijk voor de deur staan. Het zou mooi zijn als we aan vandaag een klein groepje geïnteresseer den over houden, die de Stads gehoorzaal regelmatig komen bezoeken." In de foyer krijgen de scholie ren flyers uitgereikt waarmee ze korting kunnen krijgen op een volledige voorstelling van het Ali N'Diaye Rose Sabar Ensem- foto henk bouwman ble Anumadutchi, waarvan ze net een fragment hebben ge zien. Het ensemble dat een mengeling van Afrikaans en westers slagwerk ten gehore bracht, kreeg in de zaal een en thousiast applaus, maar daar lijkt het ook bij te blijven. Tesse Blom (15) leest de flyer hardop voor aan zijn vrienden: ,,Weer eens wat anders dan Britney Spears, Five, TV Sync, Girlthing Bon Jovi, Destiny's Child, Abba Teens, Abel, Krezip? Breng dan eens een bezoek aan de Stadsge hoorzaal Leiden. Ik wil geen eens wat anders! Behalve dan die Abba Teens, die vind ik niet goed." Lacherig loopt Tesse richting uitgang. Floris Olsthoorn (15) komt van het Stedelijk Gymnasium en heeft niets met kunst. „Ik ben net in het Museum Boer- haave geweest, waar we een rondleiding over de geschiede nis van de wetenschap kregen. Dat was wel interessant." Nu staat Floris in de hal van Stede lijk Museum De Lakenhal waar hij een tentoonstelling over he dendaagse lapanse kunst gaat bekijken. Hij heeft al gehoord dat het niet de stereotypische tweedimensionale schilderijen zijn, die hij weieens heeft ge zien. „Ik heb iets gehoord over siliconenrubber. Ik verwacht iets heel kleurigs en geks." De groepjes leerlingen verspreiden zich over het museum, waar de Japanse kunst op ze wacht. Kenji Yanobe heeft succes met zijn atoomautootjes waar zelfs in gereden mag worden door enkele scholieren. Even later is het voor de deur van de Leidse Schouwburg uit gelaten druk. Klasgenoten staan na te praten en lachen als ze de grappen die ze zojuist gehoord hebben nog een keer vertellen. Cabaretier Klaas heeft de zaal plat gekregen met zijn verhaal over zijn vakantie naar Spanje. De grappen over kotsen, poe pen, zoenen en geslachtsziek ten („Ah, hier is iemand die het herkent!"), hebben veel indruk gemaakt op de bezoekers. „Hier ga ik echt vaker heen" roept een jongen. Waarmee Kunst shot 2000 als geslaagd kan wor den beschouwd. teur Ruud Visser van het :eft een dubbel gevoel nominatie voor de Zil- Veer. „Het is opvallend i club als het LVC schijn- ik gewoon mee kan din- ir de Zilveren Veer. Het op dat we door het esta- lent worden geaccep- Terwijl jongeren daar et gevoel van de pure rock daar juist tegenaan pen. We hebben hier ja- it gevoel gehad dat we een lin de pels waren." is wel blij met de nomi- „Ik zie het als een waar ivoor de popcultuur in i Dat is erg leuk voor het leel en alle vrijwilligers et LVC." Visser denkt ove- dat Leiden en het LVC de topjaren op het gebied Dpmuziek hebben gehad. het zo zeggen. De tijd programmeur The Po- licht bevond om in het spelen ligt inmiddels ver ons." Visser is niet van plan om 'lers en medewerkers te seren om massaal op het stemmen. „We gaan icht openen op de prijs, miriatie op zich is al mooi isschien moeten we hem ït meteen winnen, dat il heel snel zijn. Wij gaan n verder met wat we al jaar doen. Dat is het be- "st. Ieder weekeinde is is een feest." Visser heeft I een kiezerstip. „Ik vind bij Kunstcentrum Haag- c heel erg goed werk >or de stad. Die mogen die Zilveren Veer zo weg 4 is een soort Petri tje voor ideeën", zegt Pe- jtr van de Stichting Haag een plaats waar kunste- kunnen leren, werken en Ten. „Ik denk dat we werk gedaan hebben voor nstklimaat in Leiden, er waren de kunstenaars tf nauwelijks bekend in de stad, maar tegenwoordig bieden we ze een mogelijkheid om naar voren te treden. Er is grote be hoefte aan ateliers en plaatsen waar kunstenaars samen kun nen komen." Haagweg 4 biedt plaats aan on der meer een theaterschool, werkplaatsen en ateliers, een galerie en buitenlandsè kunste naars kunnen zelfs hun intrek nemen in een slaapruimte. Zuur: „We hebben geadver teerd om ook kunstenaars in het buitenland te interesseren voor onze ateliers. Ze kunnen dan naar Nederland komen en hier een paar maanden werken. Natuurlijk bieden we ze ook onderdak tijdens die periode. We hebben zoveel reacties ge kregen dat we tot 2002 vol zit ten." Zuur is erg verheugd over de nominatie en heeft al een idee voor de besteding van het prij zengeld, mocht Haagweg 4 de Zilveren Veer 2000 in de wacht slepen. „Ik neem de beslissing natuurlijk niet alleen en eigen lijk kan ik er dus weinig over zeggen, maar het lijkt me een goed plan om de galerie op te knappen; de vloer bijvoorbeeld, maar ook aan de verlichting kan wel wat verbeterd worden." Mensen en gezelschappen die een bijzondere betekenis hebben voor het culturele leven in de regio Leiden, komen jaarlijks in aanmerking voor de regionale cultuurprijs De Zilveren Veer. De vijf genomineerden voor dit jaar zijn inmiddels bekend. Het zijn Ben Walenkamp van o.a. Stichting Tegen-Beeld en Een Graf voor Marinus van der Lubbe, Kunstcentrum Haagweg 4, Werkgemeenschap De Ratel, Poppodium LVC en STIEL, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. Dinsdag 14 november wordt tijdens het Zilveren Veer Gala de winnaar bekend gemaakt. Iedereen kan door middel van een formulier (zie de bon rechtsonder op deze pagina) meestemmen. Van links naar rechts: Mart Seyn (Ratel), Ruud Visser (LVC), Ben Walenkamp (Tegenbeeld), Fred Sengers (Erfgoed) en Hans de Vrijer en Resie van der Ploeg (Kunstcentrum). foto henk bouwman de vele gedichten die op gebou wen in de omgeving worden aangebracht. Hij organiseert met de stichting ook poëziefes- tivals, zoals 'Lyriek in Leiden'. Verder was Walenkamp betrok ken bij de stichting Een Graf voor Marinus van der Lubbe, de Leidenaar die verantwoorde lijk zou zijn voor de brand in de Duitse Rijksdag in 1933. Walenkamp zal het geld dat met de te winnen prijs mee komt volledig in de stichting in vesteren. „We zijn een kleine organisatie waar altijd te weinig geld is, en we hebben veel nieu we plannen voor volgend jaar, dus wat extra's kunnen we goed gebruiken." Over zijn kansen is Walenkamp erg nuchter: „Dit is de derde keer dat ze de stich ting of mijzelf nomineren. Ge woon twintig procent kans, daar ga ik niet moeilijk over doen." Werkgemeenschap De Ratel be staat 50 jaar. Toen de zelfstan dige vereniging een halve eeuw geleden werd opgericht was het de bedoeling de Leidse arbei ders te 'verheffen' door middel van lezingen, gezamelijke bij eenkomsten en uitstapjes. De Ratel ademt vandaag nog steeds de sfeer van de jaren vijf tig waarin samendoen en cultu rele verheffing belangrijk wa ren. Er worden verschillende activiteiten georganiseerd waaronder toneelvoorstellin gen, wandeltochten, excursies, filmmiddagen, lezingen en spelletjesavonden. De Ratel kwam eerder dit jaar nog in het nieuws omdat de vereniging voor het eerst in vijf tig jaar bij de gemeente een subsidieverzoek indiende. Sinds de oprichting zetelt De Ratel in het Leidse Volkshuis en de huurverhoging en de prijs stijging in het algemeen maken het de laatste jaren moeilijk om activiteiten te organiseren. „Ons vrijwilligerswerk is vijftig jaar lang zonder enige vorm van subsidie verricht. We had den van de gemeente wel een grotere erkenning verwacht", zegt een woordvoerder. De Ra tel telt vandaag de dag bijna vierhonderd leden. LEIDEN LEStEY GRIETEN COEN POLACK „Geen kretologie", benadrukt F. Sengers van de Stichting In- dustrieel Erfgoed Leiden (STIEL), „maar rustige, inhou delijk goede argumenten. Daar mee hebben we veel bereikt voor het industrieel erfgoed van Leiden." Natuurlijk is Sengers opgetogen over de nominatie voor zijn stichting. „Met z'n al len hebben we toch het idee dat we met goed werk bezig zijn en als zo'n brede, onafhankelijke jury dan met een nominatie komt, dan voelt dat goed." In STIEL zijn zo'n vijftig men sen actief, verdeeld over ver schillende groepen en projec ten. Sengers: „De groep 'selec tie' houdt zich bezig met het in ventariseren en beschrijven van industrieel erfgoed in de omge ving, we richten ons nu ook meer op de regio dan op Leiden zelf. Verder houdt deze groep een vinger aan dc pols bij reeds beschermde panden, om erop toe te zien dat deze monumen ten goed onderhouden worden. De tweede groep houdt zich bezig met het archiveren van informatie en gegevens over het erfgoed in de regio. Dat wordt gedaan in samenwerking met het stadsarchief, zodat het straks voor onderzoekers en an dere geïnteresseerden goed toe gankelijk is. De derde groep werkt aan het kwartaalblad van de stichting, genaamd STIELZ. Verder zijn er mensen bezig met losse projecten als het or ganiseren van tentoonstellin gen, wandeltochten en het schrijven van boeken." Sengers ziet de nominatie als een beloning voor het werk dat STIEL in veertien jaar heeft ver zet. „Ik zie het als een soort oeuvreprijs, er is niet echt een project aan te wijzen waarvoor deze nominatie in het bijzonder zou zijn. Ik denk dat we met de stichting hebben bijgedragen aan de erkenning van het be lang van het industrieel erf goed, ook in de omgeving van Leiden. Een voorbeeld daarvan is het behoud van het gebouw Nieuw Werklust in Rijnwoude, waar de gemeenteraad eigenlijk vanaf wilde. Nu blijft het be houden, en daar hebben we best wat werk voor e „Ik vind het wel aardig, die no minatie", zegt Ben Walenkamp. „Het is alleen erg jammer dat ze mij genomineerd hebben en niet de Stichting Tegen-Beeld. Ik doe dat werk niet alleen, maar met een hele groep men- Ben Walenkamp is te omschrij ven als alom aanwezige dui zendpoot in het Leids cultureel leven. Als initiatiefnemer van Tegen-Beeld is hij betrokken bij Bestuur Kunstcentrum Haagweg 4 Vul het hokje bij de kandidaat van uw keuze in en vermeld duidelijk leesbaar uw naam en adresgegevens en stuur deze bon naar: Zilveren Veer 2000, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden (geen postzegel nodig) Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoonnummer: De stemlormulieren zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, de gemeentehuizen, theaters, musea, boekhandels en openbare bi bliotheken in de regio. Meer informatie vindt u op de website van MVKK: www.mvkk.nl Voor eventuele vragen kunt u zich richten tot het secretariaat van de Zilveren Veer. postbus 963, 2300 AZ Leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21