Leiderdorp in de fout bij bomenkap feelgeplaagde lompeigenaar laait klanten Posteractie Leiderdorp slaat aan Regio 'Vernoem brug bij Koudenhoorn naar Jan Dekker' Klachtenstroom hangplek houdt aan Facelift buurthuis 't Groot Proffijt Nieuwbouw Texacohoek in voorjaar CIHIDR Patiënten (m/v) met Bovenbuikklachten fERDAG 23 SEPTEMBER 2000 973 17 OB! n de Bachlaan in Voorschoten heeft gisterochtend grote scha- II opgelopen, nadat de deur van de kerk in brand was gesto- n. Omstreeks kwart voor acht zag een buurtbewoonster rook [het gebouw komen. Ze waarschuwde daarop de brandweer. BH jen die arriveerde, stond de kerk vol rook. Vanwege de blus te erkzaamheden was de Bachlaan enige tijd afgesloten voor e jsverkeer. De schade aan de kerk bleef beperkt tot de hal, zo- (j it de kerkdienst morgen gewoon door kan gaan. De kerk is o rzekerd voor de brandschade. Hoeveel de schade bedraagt is og onbekend. De politie zoekt getuigen. Leiderdorpse Shell-benzi- itation MEAS BV zit in de elc waar de klappen vallen, ds de Van der Valk Bouman- gedeeltelijk dicht is voor ïiverkeer zit filiaalmanager lomein het grootste deel van ag duimen te draaien. Dat JP-station aan de Engelen en Texaco aan de Persant iepweg volop stunten met izineprijzen, maakt het niet I beter. Extraatjes in de vorm dubbele benzinezegeltjes, is-airmiles en videobanden eten de zwalkende klant Shell- 1? randstichting in Voorschotense kerk tscHOTENDe hal van de gereformeerd-vrijgemaakte kerk Twintig bomen op De Bloemerd gerooid door intern misverstand' augustus eenderde minder draaien", sombert de pomphouder de sterk teruggelopen j ndizie. Moest hij vroeger ilen tijdens de ochtendspits, is het aantal klanten dat zich sen zeven en acht uur 's rgens bij de pomp meldt ik op de vingers van een j. id te tellen. pn )e afsluiting van de Van der k Boumanweg is daar zeker iet aan, maar dat is niet de 5e reden. Zo betaalt een au- aobilist bij de Shellpomp gulden voor een liter Euro, n respectievelijk 2,60 bij BP !,59 bij Texaco. Toch is ME- niet van plan de prijzen aan pomp te verlagen. „Ik ben tegenstander van kortlo- ide prijsstuntacties", ver- i irt woordvoerder A. Ramb. „In plaats daarvan beloon ik trouwe klanten liever met ande re extraatjes, in de vorm van vi deobanden, extra airmiles en dubbele benzinezegeltjes." Die materiële beloningen moeten ervoor zorgen dat de omzet van aanverwante artike len ook weer wat aantrekt. Want die verkoop is ook fors gekelderd. Romein: „Drie keer per week krijgen we verse broodjes aangeleverd. Maar soms gaat de helft zo linea recta de prullenmand in. Dat is een probleem, want je moet na tuurlijk wel wat in je schappen hebben liggen. Juist nu is het nodig om goede kwaliteit te blijven leveren." MEAS denkt er al langere tijd over om weg te gaan van de huidige locatie. De gemeente heeft namelijk plannen om op de plek van het pompstation een appartementengebouw van twee tot zes woonlagen te bou wen. „Maar het duurt minstens nog tot 2015 voordat het zover is", denkt Ramb. Ook de buurman, Ford-dea ler Wilton is op zoek naar een andere locatie. Dat moet een stuk grond langs een doorgaan de weg zijn, het liefst in Leiden of Leiderdorp. Is de locatie goed genoeg, dan overweegt directeur J. van Dommelen de Leidse en Lei derdorpse vestigingen in één groot pand samen te voegen. Veel tijd hoeft dat volgens hem niet te kosten: „Als ik vandaag een plek krijg ben ik morgen weg." Door een fout van de ge meente Leiderdorp zijn gisteren zo'n twintig bo men gekapt bij het korfbal- terrein van Velocitas in sportpark De Bloemerd in Leiderdorp. Voor de in to taal 31 bomen bij Velocitas en bij hockeyvereniging Alecto had de gemeente een kapvergunning aange vraagd, wat op bezwaren stuitte van een aantal in woners van Leiderdorp. Tegen de afspraak in en nog voordat de commissie beroep en bezwaarschriften zich over de bezwaren kon buigen, is gis teren begonnen met het omza gen van de bomen. „Door een intern misverstand is toch op dracht gegeven voor de kap", zegt een woordvoerster van de gemeente. „We zijn geschrok ken toen we het hoorden en hebben de kap onmiddellijk la ten stilleggen. Dit is buitenge woon vervelend." De fout werd ontdekt toen tweederde van de bomen al was neergehaald. Sommige Leider dorpers concludeerden gisteren cynisch dat de gemeente reeds is begonnen met de afbraak van De fout werd ontdekt toen tweederde van de bomen al was neergehaald. sportpark De Bloemerd. De ge- sportpark te verhuizen naar de De Bloemerd woningen kun- meente heeft plannen om het Munnikenpolder, zodat er in nen komen. Dit moet Leider dorp het geld opleveren voor een verlengde tunnelbak voor Eerbetoon aan Warmonder die onlangs op 79-jarige leeftijd overleed In Warmond gaan stemmen op om de brug naar recre atie-eiland Koudenhoorn te vernoemen naar Jan Dek ker, de Warmonder die onlangs op 79-jarige leeftijd overleed. Jan Dekker was een markante figuur die vrij wel dagelijks op de brug te vinden was. Dat leverde hem al snel de bijnaam 'burgemeester van Kouden hoorn' op. Hij maakte graag een praatje met de bezoe kers en vaste gebruikers van het eiland en was betrok ken bij het wel en wee van Koudenhoorn. Ook fungeer de hij als toeristische vraagbaak. Zijn liefde voor de brug werd hem op 26 maart 1999 zelfs bijna fataal. De Warmonder stond op de uitkijk toen hij onwel werd en over de leuning sloeg. Drie mannen redden hem uit het water. Dankzij inspannin gen van Dekker en de toenmalige burgemeester Van der Wel kregen de mannen enkele maanden later een medaille voor hun heldendaad. José van Roon, een Leiderdorpse die Dekker goed heeft gekend, diende bij de gemeente Warmond het verzoek in om de brug naar de bekende Warmonder te vernoemen. Zes Warmondse verenigingen steunen haar daarin, zoals de VW, de ijsclub en de zeeverken ners van Anaconda. „Voor ons horen Jan Dekker en de brug naar Koudenhoorn bij elkaar", schrijft Petra Duijnhoven van Anaconda. Ook het historische ge nootschap Warmelda ziet een Jan Dekker-brug wel zit ten. „In Leiden en elders is het heel gebruikelijk dat bruggen een naam krijgen. Warmond leent zich ook H IDERDORP ERIC WENT kof I® e posteractie 'Groen Leider- *1* irp. Géén Beton Dorp' is een e oot succes. Dat vindt P. Lan- tii ndorff van het platform Hart pl or Leiderdorp. Bij de 9 luw in de Vogelbuurt hangen pamfletten tegen het zoge- !jjten masterplan voor het ntrum nagenoeg huis-aan- jk lis. Alleen in de flats aan de igelendaal en de Laan van 'lj uderzorg is de posterdicht- :id wat minder. „Het maakt elk geval visueel dat niet r! :ee of drie mensen ineens 0 oeilijk gaan doen, maar dat 33 tel veel Leiderdorpers deze ootschalige verwoesting 1 dorp niet zien zitten." Het platform is ervan over- ligd dat de bouw van de vier irenflats van Vesteda alsnog I worden tegengehouden: die procedures zullen wij ngrijpen, tot de hoogste in- antie aan toe." Zo kan Lei- irdorp nu al rekenen op een s aantal bezwaarschriften te- T/ n de bestemmingspianwijzi- ng die de bouw van de flats mieel mogelijk moet maken, ichten die niet baten, dan in de gemeente gigantische hadeclaims tegemoet zien, etI lorspelt Langendorff: „Die aims komen van alle bewo- ,1 frs in de buurt van de bouw, in de Merelstraat tot aan de jaI its in de Vogelwijk." Voorlopig rekent Langen- mil e op dat het zover niet Heft te komen: „Wij hebben iet alle grote politieke partijen Esproken en hebben goede en )op dat het tij alsnog keert, et zou het beste zijn als het illege de hele zaak uitstelt, vervolgens op een voor ie- een acceptabele manier te jken wat er aan het centrum iet gebeuren. Want dat er is moet gebeuren, dat zullen ij niet ontkennen. Maar dan en ;oet dat wel op de juiste haal gebeuren." Het Platform Hart voor Lei- en ïrdorp de verzamelnaam lor vier huurdersverenigin- n uit de Horsten en de Vo- lVI ilvvijk. In totaal vertegen- oordigt het platform zo'n 950 01 uishoudens. Belangrijkste be- "j1 vaar van Hart voor Leider* 'e, orp is dat het gemeentelijke fjj asterplan voor het centrum Op sommige plaatsen wemelt het van de posters. in totaalvisie mist. Daarnaast 1 aken zj bezwaar tegen de tedelijke dominantie van de assale torenflats'. Op 9 oktober komt het plat form bijeen om mogelijke ver volgacties te bespreken. Een dag later praat de Leiderdorpse politiek over de centrumplan - OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Multifunctioneel Centrum 't Groot Proffijt in Oegstgeest krijgt volgend jaar een uitge breide facelift. De ingang ver huist van de zijkant van het centrum naar het Boerhaave- plein. Bezoekers kunnen voort aan wat gaan drinken in de nieuwe foyer, die het centrum en het Boerhaaveplein 'gezelli ger en moderner' moet maken. Daarnaast verdwijnt in de aula het toneel en ondergaan diver se zalen kleine aanpassingen. Extra aandacht in het renova tieplan is er ook voor de ge luidsinstallatie en de verlich ting. Wethouder De Ruijter (wel zijn) hoopt de gemeenteraad dit plan voor het einde van dit jaar te presenteren. De finan ciering van de facelift, die onge veer twee miljoen gulden kost, heeft hij echter nog niet rond. Om het jaarlijkse tekort van het buurthuis kleiner te maken, is De Ruijter nog steeds van plan het beheer af te stoten. Wie 't Groot Proffijt winstgevend moet maken, weet hij niet. Hij zegt momenteel nog te zoeken naar 'een vorm van privatise ring'. Voorzitter C. Ouwerkerk van de buurtvereniging voor Haas- wijk en De Morsebel gaat ervan uit dat de huidige gebruikers het beheer overnemen. Zij gaan dan op in een stichting. De hui dige huurders, onder meer de buurtvereniging, de Stichting Kinderopvang Oegstgeest en de bridgeclub, nemen daarmee de financiële verantwoordelijkheid over van de gemeente. Net als andere stichtingen kunnen ze bij de gemeente Oegstgeest een welzijnssubsidie aanvragen. LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK Jongeren op de jongerenont moetingsplaats (JOP) aan de Buitenhoflaan mogen rustig de regels overtreden, terwijl naar de omwonenden niet wordt ge luisterd. Leiderdorper Sormani probeerde gistermiddag samen met een aantal wijkgenoten de commissie voor beroep- en be zwaarschriften ervan te overtui gen dat de tijdelijke JOP op het eilandje in de Buitenhofvijver moet verdwijnen omdat deze de buurt overlast bezorgt. Over het eigenlijke onder werp van de zitting, de bezwa ren tegen de tijdelijke bouwver gunning en de tijdelijke vrijstel ling van het bestemmingsplan, spraken de bezwaarmakers niet. „De gemeente heeft haar woord niet gehouden: een con tainer zou er niet komen, en dat is wel gebeurd. En de jongeren drinken er alcohol, wat bij poli tieverordening verboden is", betoogde Sormani. Doordat jongeren ook bij het nabijgele gen bruggetje rondhangen, kunnen voetgangers er niet meer langs, stelde bezwaarma ker Ates. „De brug wordt regel matig door vijftien tot twintig jongeren geblokkeerd", voegde een moeder daaraan toe. Door de herrie die de jongeren ma ken, kunnen haar kinderen 's avonds niet slapen. De ambtenaren verdedigden zich tegenover de commissie door erop te wijzen dat de buurtbewoners wel degelijk bij het inrichten van de hangplek zijn betrokken. Ook voerden ze aan dat er niets heeft geschort aan de procedure rondom de vergunning voor de JOP. De de A4. Het plan stuit in Leider dorp op veel verzet. De bomen- kap maakt deel uit van een gro te reconstructie van de weg door het sportpark. Die krijgt een nieuwe afalt- en funde ringslaag. Verder wordt de omheining van Velocitas verplaatst, komt er meer openbare verlichting en verdwijnen bosschages voor een betere sociale controle. Ook is na overleg met Velocitas en Alecto besloten om meer parkeerplaatsen aan te leggen. Een van de bezwaarmakers tegen de kap, A. Lambrechtsen, reageert gelaten op het feit dat de kap al is begonnen voordat de bezwaren zijn behandeld. „De kap was toch niet tegen te houden. Wethouder Molken- boer liet al doorschemeren dat het toch wel door zou gaan. Ik ben nu wel benieuwd of ze zich aan de aantallen bomen hou den. Ik ga ze wel tellen. Als uit eindelijk blijkt dat het er meer zijn dan 31, kan ik de gemeente nog op de vingers tikken." Lambrechtsen maakt zich drukker om de plannen die de gemeente met de héle Bloe merd heeft, dan om de bomen. „Zo waardevol waren die bo men niet, maar het gaat om het aanzicht van De Bloemerd. Nu kun je Velocitas zo zien liggen. Eerst lag het verscholen tussen het groen. De auto heeft het weer gewonnen en dat is jam mer." voor een dergelijke naamgeving. En welke brug kan be ter de naam van Jan Dekker krijgen dan de brug naar Koudenhoorn?", vraagt Jakob Schrage van Warmelda zich af. Hoewel Warmond geen traditie heeft om bruggen een naam te geven, wil de gemeente het verzoek van Van Roon wel in overweging nemen. Van de twintig bruggen in het dorp hebben slechts enkele een naam gekregen, zoals de Padoxbrug, de Tolhekbrug en de Korenmolenbrug. De Warmondse politiek buigt zich dinsdagavond tij dens een commissievergadering over het verzoek om de naam van Jan Dekker te verbinden aan de brug naar Koudenhoorn. De verenigingsvoorzitter ge looft niet dat de gemeente in zee gaat met een commercieel bedrijf. „Dat zou grote gevolgen hebben voor huren en prijzen." Volgens Ouwerkerk betaalt het college de verbouwing van 't Groot Proffijt gedeeltelijk uit het exploitatieoverschot van De Morsebel. Dat heeft wethouder ruimtelijke ordening Van Eisen hem meegedeeld. De buurtvereniging heeft daar geen problemen mee. „Het college hevelt wel vaker bedragen over uit De Morsebel omdat onze wijk veel heeft op gebracht. Onze leden vinden dat prima mits Van Eisen ons tegemoetkomt op enkele pun ten. De derde uitvalsweg uit de wijk naar de Haarlemmerstraat weg en extra parkeerplaatsen kosten ook een paar ton. Daar praten we binnenkort over", al dus Ouwerkerk. ambtenaren wezen er boven dien op dat de hangplek op 1 november verdwijnt. De commissie brengt over twee maanden advies uit aan het college van B en W. OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Op de Texacolocatie in Oegstgeest, op de hoek van de Geversstraat en de Ter- weeweg, komt een complex van tien appartementen in de 'duurdere prijsklasse'. De architect presenteert over twee weken zijn definitieve plan aan omwonenden en raadsleden. Ontwikkelaar Macobouw hoopt in het voorjaar te kunnen gaan bouwen. De gemeenteraad ging al akkoord met woningbouw, maar wil zich uitspreken over het definitieve ontwerp voor de bouwer een vergun ning krijgt. De politici stellen hoge eisen aan vorm en hoogte van het complex, omdat de locatie 'beeldbe palend' is voor Oegstgeest. Om te zorgen dat het ge bouw niet uit de toon valt, moet het aan de Geversstraat aansluiten bij de hogere hui zen en aan de Terweeweg overvloeien in de lagere be bouwing. Ook in de materi aalkeuze willen de partijen inspraak hebben. De politiek voelt niets voor een 'glazen huis' op die plaats. Wethouder Van Eisen zegt 'bovenop het project te zit ten'. Hij wil dat het gebouw een 'modern maar monu mentaal' uiterlijk krijgt. Hij is voorstander van alleen wo ningbouw, zonder kantoren erbij. Kantoren vragen om nog meer parkeerplaatsen, waar in het Oegstgeestse centrum geen ruimte voor is. Nu al kunnen winkeliers en bezoekers van de De Kempe- naerstraat hun auto niet kwijt. De bewoners krijgen een halfverdiepte parkeerge legenheid onder het com plex. Macobouw is momenteel bezig met de sloop van het pompstation. Vrijwilligers gezocht De afdeling Maag-, Darm-, Leverziekten van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en het Centrum voor Humaan Geneesmiddelenonderzoek (CHDR) zoeken voor wetenschappelijk onderzoek naar onbegrepen bovenbuikklachten: waarbij klachten zoals snel vol zitten, pijn na een maaltijd met een opgeblazen gevoel of misselijkheid op de voorgrond staan. Klachten die in verband staan met een andere chronische aandoening aan het maag-, darm stelsel en klachten waaibij zuurbranden op de voorgrond staan, vallen hier niet onder. Bent u geïnteresseerd in deelname Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071 - 524 64 35 Of bel 071 - 524 64 97 (op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur). U kunt vragen naar mevrouw drs. I.M.C. Kamerling. Voor deelname aan dit onderzoek moet u tussen de 18 en 60 jaar zijn en mag u niet roken. Bij deelname zult u twee keer een ochtend in het LUMC verblijven. Voor deelname aan het onderzoek ontvangt u een vergoeding. Bezoekadres: Zernikedreef 10,2333 CL Leiden,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17