Ondernemers vrezen vertraging rijksweg 1 Etmaal televisie over de toekomst van het centra Rijn Veenstreek Olympisch gestuntel boven water Veel vernielingen na jaarmarkt in Alphen Beroepscommanda brandweer Rijnwou Zorginstelling Alphacare is verleden tijd Ukkepuk wist niets van nieuwe CAO 24 september: autovrije zondag ZATERDAG 23 SEPTEMBER 2000 ROELOFARENDSVEEN JANNEKE DEJONCE Sander de Koning is zojuist in het water van de Noordkade ge vallen. En dat deed hij niet eens per ongeluk. Wie even naar het water tuurt, begrijpt daar wei nig van: het water is sinds jaar en dag het domein van algen en diverse soorten wier. Toch baalt Sander niet. ,,Weet je wie baalt? Hij, Koen. Want hij heeft ge wonnen." Sander en Koen Castelein hebben net tegen elkaar gestre den bij de 'Olympiks op de K dus'. Wartaal voor wie niet uit Roelofarendsveen komt, maar overduidelijk voor wie wel eens over de twee kades van de Noordkade en de Witte Singel wandelt. Boven het spiegelend oppervlak proberen deelne mers via diverse olympische hindernissen droog de overkant te bereiken. Behalve Sander dus. „Weet je waarom niet? Wie wint, moet wachten tot de tweede ronde begint. Dat kan wel anderhalf uur duren. Al die tijd sta je daar met natte kleren. Ik kan zo naar huis om me te douchen en schone kleren aan te trekken." Koen kijkt eens naar zijn natte schoenen en broekspijpen, maar echt spijt heeft hij niet van zijn overwin ning. Je moet immers wat doen om de hoofdprijs van honderd gulden te bemachtigen. De organisatie van het water spektakel is in handen van de Stamgasten, een club van der tien vrienden die regelmatig in café De Haven aan de Noordka de huist. Dit jaar zetten ze voor de zevende keer een decor op in het water bij het sluisje. Guido van der Meer, een van de stamgasten, herinnert zich nog waarom ze destijds zijn be gonnen met het spektakel. „Die feestweek bestaat hier in het dorp natuurlijk al een eeuwig heid, maar op vrijdagmiddag was er niet veel meer te doen dan in de kroeg zitten. Niet dat daar iets mis mee is, begrijp me niet verkeerd, maar wij wilden iets extra's, iets waar iedereen op afkwam." De eerste poging, spij kerslaan, trok niet meer dan vijftig mensen. Daarom kozen de gasten het jaar daarop voor iets op het water voor de kroeg. De eerste waterige activiteit, sprietlopen, sloeg aan: er ston den zo'n vijfhonderd mensen op de kades. Volgens Van der Meer is dat aantal inmiddels gegroeid tot zo'n duizend tot twaalfhonderd man. Als om vier uur de eerste ALPHEN AAN DEN RUN De jaarmarkt in Alphen aan den Rijn is niet overal rustig verlo pen. Behalve dat baldadige jon geren de tieneridool Jody Ber- nal bekogelden met eieren, was het 's nachts in de Hooftstraat onrustig. De politie pakte er in de nacht van woensdag op donderdag zes jongeren op om dat ze vernielingen pleegden. De jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar hadden gedron ken en vernielden op hun route door de Hooftstraat auto's en ruiten van woningen. De politie maakte de aanhouding gisteren bekend. De jongens zitten nog vast. Twee groepen jongeren raak ten woensdagavond slaags op de kermis. Wat begon als een woordenwisseling, liep uit op klappen. Twee betrokkenen hebben aangifte gedaan van mishandeling: een 22-jarige en een 19-jarige Alphenaar. Die zelfde nacht liep een 22-jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk een bloedneus op in de Van Mandersloostraat. Een voorbij ganger maakte een opmerking waarna een vechtpartij ont stond. Binnenkort evalueert de or ganisatie het verloop van de jaarmarkt. Organisator H. Tan gerink gaf gisteren nog in deze krant toe dat het avondpro gramma hen dit jaar onvol doende bood. De Rijnwoudse brandweer krijgt een beroepscomman dant. Burgemeester en wet houders van Rijnwoude stel len dat voor, omdat comman danten steeds meer tijd kwijt zijn aan het goed vervullen van de taak. Dal kan niet meer in vrije tijd gebeuren. In de Rijnstreekgemeenten heeft tot nu toe alleen Alphen aan den Rijn beroepsperso- neel. De nieuwe commandant moet op 1 april 2002 in dienst treden. De vrijwillige com mandant R. Fraanje gaat dan met functioneel leeftijdsont- Het Rijnwoudse i bestuur overweegt mei roepspersoneel aan te ti die het werk van de d zernecommandanten o men. Zij geven straks 1 aan de korpsen Kom aan den Rijn, Hazersti Dorp en Benthuizen. E rekening leert dat een necommandant tien t week kwijt is aan de vrij brandweer. De vindt dat dat niet van williger gevraagd kan r De notitie over brandwc wikkellingen tussen 2(i 2005 komt 5 oktober te; ke in de commissie i zaken en financiën. Rijkswaterstaat: Angst Vereniging Ondernemers Alphen aan den Rijn ongegron De Vereniging Ondernemers Alphen aan den Rijn is bang dat de aanleg van het oostelijke deel van rijksweg 11 vertraging oploopt. Voorzitter Van der Ziel van de Al- phense ondernemersvereniging baseert zijn angst op het uitblijven van antwoorden op vragen over het stuk asfalt dat tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn moet ko men. De VOA-voorman wil de door het Alphense be drijfsleven toegezegde bijdrage in de knip houden als de aanleg niet snel begint. waaghalzen aan hun sprint naar de finish beginnen, staan de kades al afgeladen vol. Deel nemers moeten eerst op een plankje van een buis afglijden, terwijl ze onder zich alleen maar water zien. Hebben ze dat 'overleefd', dan volgt er een evenwichtsbalk, die net tien centimeter onder het water ligt: de garantie voor de natte voe ten en broekspijpen. Vanaf de glibberige houten wipwap die daarna komt, moeten de water ratten een sprong maken naar de vier trapezes. Wie valt, valt inderdaad in het water. Wie droog blijft, wint. Van der Meer staat te genie ten op de kant. Hoewel de wed strijd net is begonnen, heeft hij er al heel wat uurtjes werk in zitten. „Wij zijn donderdag be gonnen en vandaag zijn we de hele dag doorgegaan met het in elkaar zetten van de stellage. Het moet ook veilig zijn, dus we hebben een boel matrassen aangebracht." Kleine ongeluk jes komen wel eens voor, maar echt uit de hand loopt het nooit. Ook pech blijft uit. „We hebben nog nooit regen ge had." Het entertainment is het be langrijkste van het spektakel, maar geld winnen is natuurlijk ook nooit weg. Zeker niet als er zoveel biertaps in de omgeving staan of lopen. De geluksvogels van dit jaar zijn Danny Zwet sloot, Alex van der Poel, Rob Bakker en Andrea Preh. Zij kun nen vanavond een rondje extra geven. ALPHEN AAN DEN RUN* TIM BROUWER DE KONING Van der Ziel wil minister Nete lenbos aan haar belofte houden om de tweebaansweg aan te leggen als zij over de benodigde middelen beschikt. Door een gezamenlijke actie van de pro vincie Zuid-Holland (5 miljoen gulden), de gemeente Alphen aan den Rijn (3 miljoen), de ge meente Bodegraven (1 miljoen) en het plaatselijke bedrijfsleven (1 miljoen) kwam dit voorjaar 10 miljoen beschikbaar. Sindsdien hoort de VOA niets meer over de aanleg van de rijksweg, beweert Van der Ziel in het laatste VOA-magazine, het maandblad van de onder nemers. Zijn teleurstelling hier over is zo groot dat hij voorstelt om de toezegging van de on dernemers om een miljoen te betalen weer in te trekken. Alle moeite om geld bijeen te krij gen is volgens Van der Ziel 'voor niets geweest'. In ruil voor de 10 miljoen van provincie, gemeenten en be drijfsleven beloofde Netelenbos de aanleg van het stuk rijksweg, die aanvankelijk stond gepland voor 2010, naai* voren te halen. Rijkswaterstaat hanteert als ui terste tijdstip de einddatum die in april in een raamovereen komst is opgenomen. Volgens dat contract moet de weg rond de jaarwisseling van 2003/2004 klaar zijn voor gebruik. Rijkswaterstaat meldt dat de werkzaamheden volgens sche ma verlopen. Projectmanager Thijssen laat weten dat de voor bereidingen in volle gang zijn. De aanloop gebeurt achter de computer en is daardoor nog onzichtbaar. Volgend jaar maart begint hetzandspuiten uit de Reeuwijkse Plassen. Eer der is dat volgens Thijssen niet toegestaan vanwege de gelden de vogelrichtlijn: vogels moeten tot die maand rustig kunnen broeden. Een woordvoerster van Thijs sen weet niet precies waarom de VOA uitgaat van 21 een eerder stadium is d tal wel genoemd, maai inmiddels achterhaald me voorstellen dat de c< mers onrustig worden weg er in twee jaar zou komen. Maar het is u om zo'n weg in drie jat leggen." Rijkswaterstaat tijdwinst te boeken doe met de bouwer afwijkei tractafspraken maakte geheten Nil Consortiu samenwerkingsverband ondere andere Koninkl kalis Westminster en Wessels Stevin - verpli zowel het ontwerp als d en het onderhoud van voor zijn rekening te Ook zorgt de bouwer aanleg van een strook langs de rijks compenserende natuui keling voor de zandwim Thuiszorgpoot nu ook failliet ALPHEN AAN DEN RUN MARIETA KROFT De zorginstelling Alphacare be staat niet meer. Na de kinder opvang en de kraamzorg is gis teren ten slotte ook de thuis zorgpoot failliet verklaard. Na genoeg alle 65 tot 70 perso neelsleden die er nog werk zaam waren, hebben werk ge vonden bij de IZO Huishoude lijke Ondersteuning en bij Thuiszorg Groot Rijnland. Een klein deel maakte de overstap naar Stichting De Bruggen (voorheen Hooge Burch en Huize Ursula). De patiënten zijn overgegaan naar Groot Rijnland of naar IZO. Het echtpaar Boekwijt, dat zowel bestuurder als eigenaar was van de zorginstelling, zit nog werkloos thuis. De twee ko men niet in aanmerking voor een uitkering. Binnen Alphen en verre omgeving komen zij niet aan de bak. „We hadden allebei bijna een baan. Maar toen ze de naam Boekwijt hoor den en het in verband brachten met Alphacare, konden we die baan wel vergeten. Er is met na me door de AbvaKabo zoveel met modder gegooid. We heb ben geen kans gekregen ons goed te verweren." Het echt paar solliciteert nu volop naar een baan in de gezondheids zorg en het onderwijs elders in het land. De Boekwijten begonnen in 1995 met de zorginstelling Al phacare. De groep bestond uit vijf stichtingen: Thuiszorg en Zorgservice, Kraamzorg, Al- phakads kinderopvang en het facilitaire bedrijf Alphacare Zor gorganisatie. In totaal werkten er bijna driehonderd mensen. Al sinds de oprichting kampte de instelling met financiële pro blemen. „Het was niet te doen om als commerciële instelling te opereren binnen een gesub sidieerde gezondheidszorg", zegt Boekwijt ter verklaring. Eind juni besloot de directie op zoek te gaan naar een fusie- partner. De schulden bedroe gen toen ruim 5 miljoen gul den. Potentiële overnamekan didaten kwamen en gingen. Uiteindelijk zijn alle 'poten' failliet verklaard met Uitzonde ring van de particuliere thuis zorg Zorgservice. Deze is over genomen door de thuiszorgin stelling IZO in Alphen. Als be windvoerder J. Dorrepaal bin nen drie maanden tot een ak koord komt met de schuldei sers, is deze overname defini tief. Alphakids en Kraamzorg wer den direct na het faillissement overgenomen door respectieve lijk Octopus en Gouwezorg. Voor het facilitaire bedrijf Al phacare Zorgorganisatie vond de bewindvoerder geen ovema- mepartner. De twaalf perso neelsleden stonden op straat. WOUBRUGGE «JANNEKE DE JONGE Peuterspeelzaal Ukkepuk in Woubrugge heeft zijn perso neel bijna een jaar te weinig salaris betaald. Sinds 1 oktober' vorig jaar valt personeel van peuterspeelzalen onder de CAO-welzijn, waarmee het mi nimumloon is vervallen. Het bestuur van Ukkepuk wist dat niet en bleef al die tijd zonder schuldgevoel minimumlonen uitkeren aan de vier leidsters. Bestuursvoorzitter M. Moerer vindt het vervelend dat ze van niets wist. Tijdens een controle maakte een extern ad viseur het bestuur erop attent. „Wij zijn een goedwillend be stuur van moeders. Hoe moet je deze dingen weten als piep kleine organisatie, die eigenlijk uit leken bestaat? Wij lezen niet elke week de Staatscou rant. Ik ben benieuwd hoe je achter zulke dingen komt" Behalve over hun onwetend- heid 'balen de bestuursleden ook, omdat ze net een bezuini ging achter de rug hebben. „We hadden alles het weer lek ker op de rails, en nu krijg je dit", zegt Moerer. Eind 1998 daalde het aantal peuters in Woubrugge. Het percentage kinderen uit het dorp dat Uk kepuk bezocht blééf gelijk: Toch had de speelzaal aan de Van Hoogstratenlaan minder inkomsten dan geraamd. „Met veel bezuinigingen zijn we daar weer bovenop gekomen. De leidsters kregen geen kerst pakketten, we hebben het pa pierwerk geminimaliseerd, dat soort dingen." De 2000 gulden subsidie die Ukkepuk van Ja- cobswoude kon krijgen, was niet eens nodig. Het bestuur is nu genood zaakt de ouderbijdrage te ver hogen. Sinds 1 september be talen ouders geen 35 gulden per dagdeel, maar 42,50 gul den. „Dat hebben we jarenlang tegengehouden, omdat we voor iedereen toegankelijk wil len zijn. Nu moeten we wel." Overigens kreeg het bestuur van maar twee ouders opmer kingen over de verhoging. Dóór de- hogere contributie kan Ukkepuk het komend sei zoen de juiste salarissen beta len, maar voor het afgelopen seizoen staat er een schuld van 9000 gulden aan het personeel. „Wij weten niet hoe t moeten opvangen. We 1 een jaaromzet van zo'n gulden. Zodra we dat ge! ben, krijgen de leidsters reet. Zij hebben er rechi we gunnen het ze. We 1 wel vaker uitgezocht ol meer konden betalen, i je ziet wat dat bruto ko schrik je." Volgens Moe sen de leidsters hun sala op, zij wachten tot het ei Het gemeentebestuu Jacobswoude is van pla kepuk een eenmalige s van 4500 gulden te i te helpen het probleem lossen. Bovendien krf peuterspeelzaal jaarlijki subsidie nu de ouderj is verhoogd: 8600 in pla 7000 gulden. De gei denkt dat de financiën v kepuk binnen drie jaar o kunnen zijn. Over het v moet de gemeenteraa wel beslissen. 'Waar zet ik mijn bed neer in Alphen aan den Rijn?' ALPHEN AAN DEN RUN De doorgaande routes in Leiden zijn normaal berijdbaar. Afgesloten zijn: Zoeterwoudseweg tussen Tomatenstraat en Lammenschansweg; Jacob Catslaan tussen Tesselschadestraat e Huygcnslaan; en Witte Singel. Dienst Bouwen en Wonen Leiden SASKIA STOELINGA Het centrum is een plaats van sociale activiteiten, de plek waar de hele stad zich op richt. Hoe creëer je zo'n centrum in een slaapstad als Alphen aan den Rijn? Als de bouwputten straks zijn verdwenen, heb je niet automatisch een kloppend hart. Daar is meer voor nodig. De Amsterdamse kunstenaars Karen Lancel en Hermen Maat proberen op 28 en 29 oktober een eerste aanzet te geven met een etmaal lokale televisie in en rond het brugwachtershuisje op de Alphense brug. Uit onderzoek is gebleken dat het grootste deel van de be roepsbevolking in Alphen el ders werkt en uitgaat. Rust, ruimte en veiligheid zijn kwali teiten die in Alphen aan den Rijn worden gezocht. Die bepa len de identiteit van de stad. Kun je voor deze doelen een so ciaal centrum bouwen? Kan lo kale televisie als sociaal bind middel deze functie op zich ne men? De kunstenaars Lancel en Maat, speciaal voor dit project aangetrokken, hebben erover nagedacht. Zij denken dat tele visie een bindend gevoel kan oproepen. „TVcentraal wordt een 24 uur durend 'stadscen trum' in de vorm van een tele visieprogramma. Het brug wachtershuisje in het midden van het centrum aan de rivier de Rijn wordt gebruikt als een podium waar bewoners hun verlangens, hun angsten en lu dieke krachten kunnen neerleg gen." De rode draad door het pro gramma heeft aan de ene kant te maken met binding, aan de andere kant met angsten. Hoe valt dat te rijmen? Lancel: „Ru zies, dronkenschap, drugs en onveiligheid zijn ook kenmer ken van een centrum. De keer zijde dus. TVcentraal behandelt het belang van veiligheid, be trokkenheid, verlangen, drei ging en de verborgen zaken in een stad." Nacht De uitzending begint op zater dagmiddag en duurt tot zon dagmiddag. TVcentraal con centreert zich op de nachtelijke kant van het centrum, dat tot leven komt als de meeste Al- phenaren slapen. Het program ma, gefilmd met vier camera's vanaf verschillende standpun ten, wordt rechtstreeks uitge zonden op het kanaal van de Lokale Omroep Alphen (LOA), die op dit moment na allerlei conflicten niet uitzendt, maar wel over een zendmachtiging beschikt. De uitzending is dus thuis te volgen, maar ook in het stadskantoor staan monitoren. De gastvrouw en gastheer, Lancel en Maat, nodigen 24 be kende en minder bekende gas ten uit Alphen uit voor een ge sprek of presentatie. Met hen spreken zij over de mogelijkhe den van het nieuwe centrum. Kunstestafi ALPHEN AAN DEN RUN TVcentraal is een om van de Kunstestafeti cultureel initiatief provincie. De inzet met Zuid-Hollands meenten een gezai thema vorm te gevf jaar is dat 'directe cc nicatie'. De doelstelling Kunstestafette 2000 is ners van deelnemen meenten benaderen trekken bij actuele stukken. In Alphen nadruk op de verande in het centrum. Het brugwachtershuisje bij de Alphense brug staat centraal bij de Kunstetafette. FOTO HERMEN MAAT Elk gesprek begint met de vraag: „Waar zou u uw bed neerzetten om te slapen in de openbare ruimte van Alphen aan den Rijn?" Verder worden ook Alphenaren van straat ge plukt en bestaat de mogelijk heid direct te reageren via de telefoon. Wie dat wil kan ook komen slapen. De studio wordt één groot bed. Hierop hebben de gesprekken plaats. Als alles volgens de plannen verloopt, hangt er volgende week onder de brug over de Rijn een gespannen canvas waarop de uitzenddatum, de frequentie en het adres van de website staan. Dat doek is al leen zichtbaar als de brug open is. Internet is een belangrijk me dium voor de kunstenaars. „Wij willen graag dat er op het pro gramma wordt gereageerd. Wij willen de identiteit van Alphen ontdekken en dat kunnen we alleen als zoveel mogelijk men sen iets te zeggen hebben. De website zal per dag mooier worden. Met steun van media- studenten van de Academie Mi nerva uit Groningen worden lo go's, leaders en leuke grapjes bedacht, die ook in de uitzen ding vorm krijgen." Zoals gezegd: Karen en Hermen Maat den lokale televisie mens binden. Ze beseffen di uur TVcentraal Alphen pig weer verstoken is zendingen. „Daarom wij aan een rituele ovi Dit is een impuls voorf te stadsomroep. De dc taire die wij maken m plaatsje krijgen in hel onderkomen van het Beeldende Kunst (CBK Castellumstraat. Daar n archief van Alphense i tingen komen." Website: WWW.TVcenti E-mail: redactie@TVcen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16