Dienst migrantenkerken rond verwerking slavernij Geloof Samenleving Zenleraar pleit voor concentratietest in bedrijven Ook het kabinet moet kiezen voor het leven ZATERDAG 23 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 205 jaar geleden, op 23 sep tember 1795 werd in Frankrijk de zoge heten derde constitutie of grondwet vastgesteld van de kersverse Franse Re publiek. De Franse revolutie begon in 1789 en had onder meer tot gevolg dat de kerken allerlei rechten werden ontnomen. In deze roerige tijden moest de geestelijkheid trouw zweren aan de nieuwe grondwet. Velen weigerden dit en moesten hun standvastigheid met de dood bekopen. Tot 1969 stond op de 23ste september Thecla van lconi- um (eerste eeuw) op de heiligenkalender. Zij was bekeerd door de apostel Paulus en besloot als maagd door het le ven te gaan. Omdat ze al was uitgehuwelijkt door haar ouders werd ze vanwege dit besluit aan afschuwelijke fol teringen onderworpen die - zonder interventie van de Heilige Geest - zeker tot haar dood zouden hebben ge leid. Ze werd echter gespaard en stierf op hoge leeftijd. Thecla werd van de heiligenagenda geschrapt omdat haar verhaal door te weinig historische bronnen kon wor den bevestigd. Vandaag 459 jaar geleden, op 24 sep tember 1541, stierf de Zwitserse genees kundige, natuurfilosoof en alchemist Pa racelsus. Na enkele jaren als arts en chi rurg in Salzburg en Straatsburg te heb ben gewerkt werd hij hoogleraar in Basel. Zijn kritiek op de traditionele leer van de Grieks Romeinse medicus Ga- lenus (tweede eeuw) en de Arabische geneeskunde riep zoveel weerstand op dat hij in 1529 Basel moest verlaten en ruim tien jaar lang door Europa rondzwierf. Paracels us bouwde zijn inzichten uit en wordt tegenwoordig ge zien als de grondlegger van de farmaceutische chemie. Hij hanteerde ook de homeopathie als therapie. Vanwege zijn alchemistische, natuurfilosofische en mystieke in zichten is hij de laatste jaren vooral populair in new age klingen. Op 24 september eren Hongaren hun heilige Gerardus van Csanad: een benedictijner monnik en later abt uit de elfde eeuw. Als kopstuk van de rooms-katholieke kerk werd hij door heidenen gemarteld en vermoord. Priester verliest strijd over 'de slang' londen De slang in de 300 jaar oude weerhaan op de toren spits van de St Helenakerk in het Engelse dorp Cliffe blijft. De parochiepriester had de strijd tegen het 'satanische' symbool aangebonden maar stuitte op herig verzet van de dorpelingen. Dat meldde het Britse dagblad The Times gisteren. Charles Dic kens maakte de weerhaan-met-slang in het dorp in Kent onster felijk in zijn boek Great Expectations. Priester Edward Wright vindt de 'satanische' slang echter ongeschikt als bekroning van een godshuis. In het verhaal over de zondeval in het bijbelboek Genesis verschijnt satan in de gedaante van een slang om Eva tot het nuttigen van de verboden vrucht te verleiden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te 't Harde (Poshuis- wijk; SoW): mw. A. Zuidmeer, justitiepredikante in Nieuwegein, die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen: naar Valkenburg a/d Rijn B. Brunt te llpendam. Bedankt: voor Papendrecht L. Wüllschleger te Middelburg. Toegelaten: tot de evangeliebe diening en beroepbaar P.R. Bein- tema, Kerkpad Zuidzijde 98, 3764 AT Soest; W. van Iperen, Maasstraat 18, 3371 SL Har- dinxveld.-Giessendam; X.P.M. Rappoldt, Admiraliteitstraat 73, 1018 KP Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: Beroepen te Ridder kerk-Slikkerveer: J.S. van der Net te Apeldoorn. Bedankt voor Kalamazoo (VS): W.J. Kareis te Hardinxveld-Gies- sendam. amersfoort anp Het platform van migranten- kerken SKIN houdt zaterdag 18 november een speciale kerk dienst die in het teken staat van de verwerking van slavernij. De kerken willen in de viering vooral benadrukken hoe be langrijk het is nieuwe wegen te vinden om op een respectvolle manier met elkaar om te gaan. Ook de gevolgen van slaver nij, die nog steeds voelbaar zijn in onze samenleving, komen aan de orde, zegt coördinator K. Ferrier van SKIN (Samen Kerk in Nederland). Maar de migrantenkerken willen volgens haar niet vanuit verstikkende Oproep Van Agt voor politieke toepassing boeddhistische denkwijze utrecht gevoelens van schuld en slacht offerschap met het delicate on derwerp slavernij omgaan. Bij SIGN zijn niet alleen Indo nesische, Molukse en Suri naamse kerken aangesloten, maar ook 'nieuwe' migranten kerken uit Afrika, Vietnam, Ja pan en Latijns-Amerika. De ver eniging telt ruim dertig lidker ken. De IKON zal de kerkdienst 26 november op televisie uit zenden. Voor de dienst zijn de Sa- men-op-Wegkerken niet alleen uitgenodigd maar ook de Evan gelische Alliantie en het lande lijk rooms-katholiek allochto- nenpastoraat Cura Migratorum. Werknemers zouden behal ve een medische keuring ook jaarlijks een concentra tietest moeten kunnen on dergaan. „Afnemend con centratievermogen is het eerste signaal van stresspro blemen", weet zenleraar Ri- ents Ritskes. Zenmeditatie is voor hem - uiteraard - hèt middel om het concentratie vermogen te vergroten. Ritskes sprak onlangs tij dens een congres over zen en management in Utrecht. Aanleiding was het verschij nen van zijn boekje De Zen- Manager. Ritskes (1957), die zencentra oprichtte in Utrecht en het Deense Odense, geeft al jaren zen cursussen bij de overheid maar ook bij bedrijven als IBM en KPMG. Het is volgens de zenle raar van groot belang de 'mentale fitness' van werk nemers en managers te ver hogen. Afnemend concen tratievermogen van een di recteur vertaalt zich volgens hem na vier of vijf jaar in slechtere bedrijfsresultaten. Hoe een concentratietest er uit zou moeten zien, weet Ritskes nog niet precies, maar hij denkt dat tests die piloten moeten ondergaan van nut kunnen zijn. Ook in de bedrijven waar hij de zegeningen van zen al heeft verspreid, is een con centratietest volgens Ritskes geen overbodige luxe. „Mensen schrijven zich vrij willig in op mijn cursussen. Het blijkt dat ze vaak pas ko men als hun bloeddruk al aardig hoog is." Meditatie werpt zeer snel vruchten af, is zijn overtui ging. „Twintig minuten me ditatie leidt de dag erna al tot een verbeterd concentra tievermogen. En mensen worden er bovendien geluk kiger van." Oud-premier Van Agt, die als EG-ambas- sadeur in Japan met zen kennismaakte, citeerde tij dens hetzelfde congres met instemming Ritskes' stelling dat 'vertrouwen in het we zenlijk goede van de mens' bij zen centraal staat. „Het zou een zegen zijn voor de humanisering van het poli tieke bedrijf als het gedach tegoed van zen daar zou worden verbreid", aldus Van Agt. Als voorbeeld voor de menselijke wijze waarop po litiek zou kunnen worden bedreven, haalde Van Agt voormalig WD-staatssecre- taris Erica Terpstra die ook zen beoefent. Van Agt leerde van zijn vriend Ritskes dat zen vooral het trainen van een lange adem is. Ook dat zou vol gens de oud-premier in de politiek van pas komen. „Veel politici zijn kortade mig en hijgen van het ene incident naar het andere. Onrijpe gedachten buitelen over elkaar heen. De actuali teitenrubrieken dienen als megafoon van politieke op rispingen." In zijn boek vermeldt Rits kes het voorbeeld van een zenleraar die een manager aanraadde op haai- door ru zie en ziekteverzuim geteis terde afdeling een grote pot zuurballen met het opschrift 'stressballen' te plaatsen. Werknemers kregen het ad vies om een stressbal te ne men en te zwijgen zolang ze die in de mond hadden. Dankzij deze door haar ook als zodanig beoogde be zinningsmomenten daalde het ziekteverzuim al na twee maanden. „In het parlement en in de ministerraad heb ik die benadering helaas nooit kunnen toepassen", aldus Van Agt. Zenleraar Rients Ritskes: „Mensen komen vaak pas op mijn cursus als de bloeddruk al aardig hoog is". archieffoto dick hogewoning L e i cf s e H e i f i j e De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voordragen. Een jury on der leiding van burge meester Postma maakt op 1 november (Allerhei ligen) de tien uitverkore nen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars al vast een voorzet. Van daag de Leidse kunstenaar Nick Oudshoorn, die zeefdrukken en acrylschilderijen maakt van beroemde jazzmusi Billy Holiday, John Lee Hooker, Frënk Zappa, Charley Parker. In tweeduizend jaar traditie hebben we aan bij zondere mensen het woord 'heiligen' gehangen. Ik ben gefascineerd door musici, die zó'n heilig geloof hebben in wat ze kunnen dat alles ervoor moet wijken. Het zijn geen mensen die de wereld hebben gered, laten we wel zijn, maar ze zijn wél in staat om mij te ontroeren en ze offeren hun leven aan hun talent op. Ie mand als Bob Dylan bezit an derhalf miljard gulden. De man is zestig maar geeft nog 225 optredens per jaar-. Wat houdt zo iemand op de been? Geld kan niet meer de drijf veer zijn. Dót is de gedreven heid van kunstenaars. Kijk naar Picasso die op zijn tach tigste nog elke dag twee schil derijen maakte. De jongens met die gedrevenheid vormen de bindende factor in mijn werk. En kijk naar wat er in Leidsch Dagblad stond: een groep prominenten wil dat Bob Dylan de Nobelprijs krijgt! Nobelprijswinnaars zijn immers ook de heiligen van onze tijd. Wat maakt het uit of we nou van de muziek of de religie een goed gevoel krij gen? De kerken stromenl we zoeken naar anderen den, naar hedendaagse!; sten die troost bieden. 11 niet of je wel eens door i vriendin in de steek g bent, maar op zo'n mon hoor je songteksten waa je denkt: dit is voor mijg schreven! We geloven nii meer dat er iemand in k witte jurk met een strale: krans naar beneden zak Kunstenaars zijn nu deb gen. Of de schijnheiligen want ze gaan natuurlijkt elke dag naar het toilet. 1 we wel zijn: eigenlijk zijn de mensen die elke dagi fiets stappen naar de b de echte helden zijn. Ma hebben nou eenmaal de hoefte zich vast te houdi mensen die groter lijken Lennon is helemaal niel Mensen gelóven dat. Eb niet gewoon iemand die verleden een paar kunst; kon. Hij leeft. En het mo sen ons blijven: Hij is tw weken geleden nog g leerd!" Inzendingen naar: De Bakkerij Oude Rijn 44 b/c 2312 HG Leiden 'Kies het leven'. Er klinkt een zachte aandrang door in deze oproep in Deuteronomium 30:19. Het bijbelstuk van vorige week, Ki Tavo, zette de zegeningen en vloeken uiteen, die met het al dan niet naleven van de goddelijke voorschriften gemoeid zijn. De vloeken werden door mij naar voren gehaald, de zegeningen bleven op de achtergrond. Terwijl ze natuurlijk min- stens zo belangrijk zijn. Als het volk kiest voor het Verbond, al- Zdus Nitzariem (het bijbelstuk van deze week) zal het leven, daadwerkelijk en ■I innerlijk zijn. Zo niet dan is de dood het ■■J gevolg, de echte dood en de emotionele dood. Je zou kunnen denken dat de meeste X rabbijnse commentatoren veronder stellen dat de beloning voor het doen van de mitswot, het naleven van de voorschriften, in het hiernamaals wordt gegeven. Maar de meest gebruikelijke opvatting is een andere, namelijk 'het <doen van een mitswa is een mitswa' Met andere woorden, voert men een m mitswa uit dan brengt dat zoveel posi- tiefs teweeg dat men daarin zijn belo- ning vindt. Je zou ook kunnen zeggen, <een mitswa is een religieuze verplich ting die een zegen brengt op het mo- Iment dat de mitswa wordt gedaan. Maar soms - vaak, meestal - lukt het niet om het leven te leven zoals het bedoeld is. In religieuze taal heet dat 'niet luisteren naar God' of 'het niet leven volgens Gods gebod'. In seculiere taal heet dat 'je kwetst', 'je vernietigt', 'je verspilt', 'je beledigt', 'je neemt meer dan je toekomt', 'je let niet op anderen', 'je komt je be lofte niet na', en zo verder. (Waar bij moet worden aangetekend dat de weg die God wijst in de Tora niet een weg is die louter bestaat uit wellevendheid, aandacht, zorg, fatsoen). Nitzariem, Deuteronomium 29:9 - 30:20, moedigt aan om als je van die weg bent afgedwaald, op de weg terug te keren. In het joodse spraakgebruik is het werkwoord 'doen' daaraan gekoppeld. Je doet 'tesjoewa', terugkeer. Tesjoewa wordt in Deuteronomium 30 als gebod gepresenteerd. Luister je opnieuw naar de stem van God dan zal alles weer goed worden. Wie van ons vindt het niet moeilijk om te herstel len wat we fout hebben gedaan, in de eerste plaats in relatie met anderen. Om het goed te maken met de mensen met wie het is mis ge gaan? Om eerst berouw te tonen en vervolgens de rela tie in een positieve te ontwikkelen? Of het nu tus sen man en vrouw, vrouw en man, ouder en kind, kind en ouder, werkgever en werknemer, werknemer en werkgever, vriend en vriendin, buur en buur is? Nitzariem biedt ons een hart onder de riem; het is niet zo moeilijk als we den ken. Tesjoewa is niet te moeilijk voor u en het is niet ver weg. Niet in de hemel is het, zodat je zou moeten zeggen: „Wie zal voor ons hemelwaarts stijgen en het voor ons halen en het ons doen horen, opdat wij het volbrengen?" En het is niet aan de overkant van de zee, zodat je zou moeten zeggen: Wie zal oversteken naar de overkant van de zee, het voor ons halen en het ons doen horen opdat wij het volbren gen? Maar dit woord is zeer dicht bij u, in uw mond en in uw hart, om het te volbrengen.' (30:11-14). Volgende week vrijdagavond begint Rosj Hasjana, Joods Nieuwjaar. Van af Rosj Hasjana tot Jom Kippoer, Grote Verzoendag, wordt de reke ning opgemaakt door de Eeuwige. Wie zal leven, wie zal sterven. En ook hoe ie mand die zal blijven leven zal leven en hoe ie mand die zal sterven zal sterven. In het joodse denken beslist de Eeuwige daarover niet in willekeur. Tesjoewa kan een negatief saldo in een positief saldo veranderen. Het is gebruike lijk dat in de weken Rosj Hasjana joden vergiffe nis vragen voor hun fouten. De Baal Sjem Tov, de van het chassidisme (de devotionele mystieke joodse stroming) was van menii een mens altijd zo snel mogelijk fouten ni herstellen. Een inzicht dat strookt met de ne psychotherapeutische inzichten. Rosj Hasjana geeft een deadline; als je de nele rommel niet hebt opgeruimd, doe hf in ieder geval vóór Rosj Hasjana. Het is ni moeilijk, zegt Deuteronomium. Kies het li zegt Mozes. Laatje leiden door dit motto, hulpmiddel, en je krijgt het leven, als een Heeft dat ook een actuele waarde in een niet-religieuze context? In alle discussies besteding van de miljarden die het kabim binnenhaalt doordat de economie draaiti tierelier kan het 'kies het leven' in de eem betekenis een leiddraad zijn. Er moet vee! wat er mis is gegaan worden hersteld in h derwijs en de gezondheidszorg. Op beide nen gaat het om leven en dood. In de gezondheidszorg is dat duidelijk; dc wachtlijsten verliezen sommige patiënten ven. In het onderwijs is de relatie met lev dood minder duidelijk, maar ook daar gai om leven en dood, op termijn. Slecht ond zen jongeren kunnen in de criminaliteit t komen, waar ze uiteindelijk hun leven ku verliezen of anderen naar het leven staan maken is moeilijk, kijken wie nu door wel in leven kan worden gehouden, kan het r van beleid gemakkelijker maken. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zonag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden, maar zaterdag in het zuidwesten en zondag in het noorden enige re gen. Aan de zuidkust veel wind. Maxima omstreeks 15 graden, zondag in het noorden kouder. Zweden: Veel zon, maar vooral in de nacht en ochtend ook hier en daar mist of laaghangende bewolking. Maxima van 12 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Finland: Zonnig, maar vooral in het noor den ook kans op mist of laaghan gende bewolking. Maxima rond 15 graden. Denemarken: Vrij zonnig, maar wel een stevige oostenwind. Maxima rond 18 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Zaterdag regen en veel wind, maar in Engeland droog en perio den met zon. Zondag in Enge land, Wales en Schotland regen en in Ierland wat zon en een loka le bui. Maxima rond 18 graden, zaterdag in Engeland ongeveer 22. België en Luxemburg: Vrij zonnig, maar zondag later op de dag meer wolken en een kleine kans op een bui. 'Maxima rond 23 graden, Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon, maar in de loop van het weekeinde in het westen meer bewolking en kans op regen of onweer. Maxima tussen 22 en 26 graden, in Bretagne zondag min der warm. Zuid-Frankrijk: Zonnig, maar zondag in het wes ten meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma meest tussen 23 en 28 gra den. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten en zondag ook elders langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en kans op een regen- of onweers bui. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, in het noordwesten vooral zondag wat lager. Portugal: Veel zon, maar in het noordwes ten tijdelijk meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtempe- ratuur van 21 graden in het noordwesten tot 28 in het zuid oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: droog en zonnige perio den. Maxima tussen 22 en 28 graden. Tunesië: Droog en veel zon bij maxima van 28 tot 34 graden. Madeira: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtempe- ratuur tussen 26 en 30 graden. Duitsland: Zaterdag in het zuidoosten nog wolkenvelden. Verder veel zon. Maxima van 18 graden in het oosten tot 23 in het westen. Oostenrijk: Droog en flink wat zon, maar aan de noordkant van het Alpenmas sief eerst nog bewolkt. Middag- temperatuur tussen 17 en 21 graden. Zwitserland: Droog en flink wat zon. Maxima ongeveer 22 graden. Hongarije: Droog en vooral zondag perioden met zon. Maxima rond 18 gra den. Italië: Droog en veel zon, in het zuidoos ten eerst nog tamelijk winderig. Maxima rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden kans op enkele re gen- of onweersbuien. In het zui den vrijwel overal droog en flinke zonnige perioden. Op de Egei- sche Zee veel wind. Maxima ver der dalend naar 21 tot 25 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar bij de Dardanellen kans op een regen- of onweers bui. Maxima ruim 30 graden, in het westen middagtemperatuur dalend tot ongeveer 23 graden. ZONDAG 24 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.31 Zon onder 19.32 Maan op 02.35 Maan onder 18.29 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.55 13.40 00.28'13.13 Laag 09.10 21.15 08.51 20.56 MAANDAG 25 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.32 Zon onder 19.30 Maan op 03.55 Maan onderl9.00 Weerrapporten 22/09, 20.00 Locarno Londen Luxemburg licht bew. onbewolkt licht bew. eea bewolkt onweer W warmtefront •■A regen sneeuw V koufront opklaringen Jl. hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hect0 pasca| Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.05 14.46 01.38 14.19 Split hchtbew. Laag 10.24 22.40 10.05 22.21 Stockholm licht bew. Buenos Aires half bew. Casablanca half bew. Johannesburg licht bew. 28 25 4.5 20 15 0.0 32 22 0.0 30 21 0.0 25 18 19 -20 0.0 22 18 0.0 licht bew onbewolkt onbewolkt LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui directie 8.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317.' 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 1 Hoofdredactie. 071- 5315 92] advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.301< 071- 5356 230 1 rubrieksadvertent 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tl 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POS' Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op casse Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een and( leeshandicap hebben), is een san van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14