eiden Regio iociale werkplaats kost i vellicht miljoenen meer Buurt blijft bezorgd om bomen Plantsoen 'De Stemming Marcel van Dam komt feestje van Zijloever beetje bederven Rembrandthuis wil wel samenwerken met Leiden olpoort- Ivachters RDAG 23 SEPTEMBER 2000 liege ondertekent standaard egels voor gehandicapten niet ij.ANNET VAN AARSEN jen hanteert nog steeds de VN Standaard Regels gelijke behandeling van kansen voor mensen met handicap. Althans, het jm gisteren tijdens het bur- ichapsdebat, dat door het f|eg Gehandicapten Lei- (OGL) was georganiseerd, tot een ondertekening deze regels. De verant- (delijk wethouder H. Buij- (welzijn, zorg) zette zijn dtekening niet. Siet omdat de gemeente niet wil commiteren", Üaarde Buijing achteraf. iook niet omdat we bang dat een ondertekening tot u heeft dat het ons als ïeente veel geld gaat kos- Maar we zijn nog niet met de discussie. De idaard regels van de Ver de Naties zijn ook nog besproken in de raad en ;ollege." let was een kleine teleur- jng voor het OGL, maar de ingengroep had er eigen- al rekening mee gehou- ,We hebben met het gerschapsdebat in elk ge- onze situatie weer eens goed onder de aandacht kun nen brengen", verklaarde du o-voorzitter L. Veldkamp. Haar collega G. Moleman: „Ik hoop dat we de politici en ambtenaren, die het debat hebben gevolgd, toch aan het denken hebben gezet. Ik blijf optimistisch en we komen er zeker op terug." Het OGL had graag gezien dat de gemeente de VN-regels had onderschreven, omdat het gemeentebestuur zich daarmee min of meer ver plicht bij elk nieuw beleids plan ook na te denken over de toegankelijkheid voor mensen met een handicap. Vier ande re steden in Nederland heb ben, in navolging van de rijks overheid, zich al wel gecom- miteerd. Vertegenwoordigers van deze gemeenten waren tijdens het burgerschapsdebat aanwezig om uit te leggen hoe het bij hun werkt. Wethouder Buijing gaat in elk geval bin nenkort met een vertegen woordiging van het OGL op stap in de stad. Hij onderzoekt dan de vele fysieke obstakels die de gehandicapten dage lijks tegenkomen. Verder be loofde hij op de standaard re gels te zullen terugkomen. Nadenken over de toekomst van de zorg LEIDEN ONNO HAVERMANS Miljarden guldens extra zullen de wacht lijsten in de zorg niet oplossen. Door de 'dubbele vergrijzing', krapte op de arbeids markt, het wegvallen van zorg door familie en de toenemende vraag blijft het pro bleem nog tot ver in de nieuwe eeuw be staan. Marcel van Dam was gisteren met een sombere boodschap naar Leiden geko men. De voorzitter van de landelijke 'wachtlijstbrigade' kwam het verjaardags feestje van Zorgvoorziening Zijloever een beetje bederven. Want hoe mooi het Leidse project ook is, volgens Van Dam zijn er ook weer muren nodig. De ideologie dat iedereen zo lang moge lijk thuis blijft wonen is een illusie, aldus Van Dam. „Thuiszorg tot in het oneindige, dat kan niet. Dat vergt ontzettend veel mankracht en die is schaars, dus die moe ten we doelmatig verdelen." Dat kan alleen door nieuwe verpleeg- en verzorgingshui zen te bouwen, liefst in gewone woonwij ken. „Het hoeven niet van die grote kasten te zijn, maar we kunnen niet zonder die muren." Niet dat Van Dam projecten als Zijloever wil afschaffen. Integendeel. „De zorg is te veel vastgeroest in vaste patronen van thuiszorg, ziekenhuis, verzorgingshuis en verpleeghuis. Er is dringend behoefte aan variatie in de zorgproducten. Zijloever is daarvan een goed voorbeeld." De oud- staatssecretaris kreeg bijval van SP-Kamer- lid Kant: „Er is te weinig nagedacht over de toekomst van de zorg. Na de oorlog hadden we niks en toch is het land opgebouwd. Nu hebben we alles, maar we kunnen de men sen die het land hebben opgebouwd onvol doende zorg geven." Zijloever omschrijft zichzelf trots als het oudste verzorgingshuis-zonder-muren in Nederland. Na jarenlang soebatten in poli tiek en instellingen slaagden de initiatiefne mers, onder wie toenmalig wethouder De la Mar, er tien jaar geleden in een zorgvoor ziening op te zetten wharvan de 'bewoners' in hun eigen huis konden blijven. Ze waren ervan overtuigd dat er een grote behoefte bestond aan dit type hulpverlening, en de geschiedenis geeft hen gelijk. Zijloever groeide en verwacht aan het einde van dit jaar zijn honderdste klant te kunnen in schrijven. Reden voor een feestelijke bijeenkomst in de Pieterskerk. Maar wel een feestje met een serieuze ondertoon. Want het gaat niet goed in de zorg. De wachtlijsten worden al maar langer. Zelfs bij de indicatiestelling, waar wordt bekeken wie in aanmerking komt voor welke vorm van hulp of verzor ging, lopen de wachttijden op tot nu al meer dan zes weken. Zijloever had Van Dam uitgenodigd om met een forum van deskundigen te debatteren over een onor thodoxe aanpak. Bestuursvoorzitter Hendriks van verzeke raar Zorg en Zekerheid wees er op dat de samenleving 25 jaar geleden voor deze situ atie heeft gekozen. „Dit hebben we zelf ge wild door vast te stellen dat het aanbod de vraag bepaald. We hebben 25 jaar ons best gedaan om dat aanbod zo schaars mogelijk te houden. Het extra geld dat het kabinet nu inzet gaat zitten in het absorberen van de achterstand die we hebben opgelopen." Van Dam noemde vijf oplossingen. Be halve het bouwen van nieuwe verzorgings huizen en vergroting van de variatie door middel van concurrentie pleitte hij voor verbetering van de arbeidspositie van werknemers in de zorg, voorkomen dat thuiszorg wordt gebruikt als overbrugging wanneer iemand op de wachtlijst staat voor een verpleeghuis en beperking van de stu rende rol van de overheid. De sociaal-de mocraat voegde daar een hartekreet aan toe: „Je kunt er nog zoveel geld inpompen, het blijft een kwestie van solidariteit. LEIDEN ROBBERT MINKHORST WIM WEGMAN Het Rembrandthuis in Am sterdam ziet grote mogelijkhe den voor samenwerking met Leiden. Directeur E. de Heer van het museum reageert en thousiast op de plannen die de gemeente en Leiden Pro- motie/VW hebben. „Alleen moeten we niet twee keer het zelfde doen. We moeten juist van elkaar profiteren." Gisteren kondigden Leiden en het plaatselijke bureau voor toerisme aan dat de stad zich voortaan meer afficheert met Rembrandt, de schilder die in 1606 werd geboren in de Weddesteeg en 26 jaar later naar Amsterdam verhuisde. De directeur van het Rem brandthuis - de vroegere wo ning van de Hollandse mees ter aan de Jodenbreestraat - zegt dat zijn museum Leiden het nodige heeft te bieden. „We hebben hier veel materi aal, en we maken veel ten toonstellingen. We hebben ook een vrij grote collectie prenten van Rembrandt, die nu niet te zien is." De Heer geeft aan dat hij een deel daarvan best aan Leiden 'in bruikleen zou willen geven'. Verder denkt de museumdi recteur over het delen van tentoonstellingen, over 'publi citair te gaan samenwerken' en over het uitlenen van delen uit de Rembrandt-archieven die in Amsterdam liggen. „Het is niet zo dat Rem brandt een magisch woord is. Bezoekers stromen uiteinde lijk wel toe, maar daarvoor moet heel veel werk worden gedaan", waarschuwt De Heer. Woordvoerder R. van den Anker van het Nationaal Bureau voor Toerisme juicht dat Leidse initiatief toe. Bang dat de toeristen daardoor in verwarring raken - Amsterdam geldt tot nog toe immers als de belangrijkste Rembrandt- stad - is hij niet. „Integendeel, het versterkt het toerisme al leen maar." Volgens Van den Anker werkt het NBT nu al met een zogeheten 'Amster dam-plus concept'. „Het me rendeel van de buitenlandse toeristen komt naar Neder land om Amsterdam te zien. Wat is er dan mooier dan dat je hen kunt doorverwijzen naar Leiden." jiei r de sociale werkplaats, De Zijlbedrijven (DZB), zal ig van enkele miljoenen guldens op tafel moe- tomen. Verschillende gemeenteraadsleden houden [ernstig rekening mee. plaats. Zeventig procent van ons budget komt bij het rijk vandaan, de andere dertig pro cent verdienen we zelf met on ze producten. Het zou eens tijd worden dat de gemeente nu over de brug komt." De toekomstige bijdrage van de gemeente, benadrukt hij, moet niet worden gezien als een aanvulling op het exploita tietekort „Geen financiering bij de achterdeur maar bij de voor deur. De gemeente koopt straks onze diensten in, wij voeren voor de gemeente wettelijke ta ken uit. Vergelijk het maar met de LWO, de gemeente betaalt die organisatie voor het wel zijnswerk dat ze op bestelling verricht." Bovens doelt op de nieuwe functie die de sociale werk- leur G. Bovens, van wie tijdens een receptie af- is genomen, erkent dat ierdaad gemeentelijk geld jjj ijn bedrijf moet. Tussen en 1999, de periode dat hij scepter zwaaide, hoefde tplet want er was jaar in jaar een gunstig exploitatie- it. Dat de gemeente nu bijspringen is volgens de ren "eur, voor wie nog altijd opvolger is gevonden, om over te treuren of om te schamen'. zegt: „Ik zou het liever aaien: vergeet niet dat een gemeentelijke taak is ^die tijd had de gemeente L ancieel opzicht geen om- naar haar sociale werk plaats moet vervullen, namelijk die van een werkgelegenheids- instituut en op de Wet Inscha keling Werkzoekenden (WIW), de Wet Sociale Werkvoorzie ning (WSW) en het Besluit In- en Doorstroombanen (BID). Vooral de nieuwe criteria bij de WSW betekenen grote verande ringen voor de sociale werk plaats. Een onafhankelijke commissie bekijkt in het ver volg of WSWers geschikt zijn voor een betrekking in het re guliere bedrijfsleven. Ook voor WlW'ers en BID'ers geldt dat het streven erop is gericht ze zo snel mogelijk te laten doorstro men naar een 'gewone' baan. WD-raadslid J. Hermans wijst op de gevolgen van deze ontwikkelingen. „Het ligt voor de hand dat er een uittocht op gang komt van de beste werk nemers. De groep met de groot ste arbeidshandicaps blijft ach ter. En dat kan niet zonder ge volgen voor de omzet en het bedrijfsresultaat blijven." Om het voor werkgevers aan trekkelijk te maken werknemers met een arbeidshandicap aan te nemen, wordt hun loon voor een deel gesubsidieerd. Ook de ze loonsubsidies baren de ge meenteraadsleden zorgen. WD'er Hermans meent te we ten dat werknemers van de Leidse sociale werkplaats in vergelijking met werkplaatsen elders beter worden betaald. Als ze doorstromen naar het re guliere bedrijfsleven zullen er, zo redeneert hij, ook hogere subsidies nodig zijn om de ar beidsgehandicapten te behoe den voor een 'armoedeval'. Daarbij komt nog dat er een 'verontrustende accountants verklaring' over de financiën van DZB in omloop is gebracht. Scheidend directeur Bovens bestrijdt niet dat de effecten die Hermans noemt, kunnen op treden. Toch vindt hij niet dat hierom moet worden getreurd. Hij is van oordeel dat achter het doorstromen naar het reguliere bedrijfsleven een waardevolle ideologie zit en dat die geld kost, moet dan ook acceptabel zijn, vindt hij. „Maar ik begrijp het wel. DZB behoort tot de 1 ren is makkelijk met an- ans centen. Dat maakt po- ook zo'n leuk vak. f provincie Zuid-Holland de beloftes deze week ;r gratis. Miljoenen gul voor de sneltram van - ia naar Leiden, nog eens 'len miljoenen voor het :kken van die Rijn Gou- naar Katwijk en Noord- dan nog wat miljoenen irdiepte aanleg van de et kon niet op. ja, de provincie gaat dat riet zelf betalen. Dat moet doen. De provincie gewoon het geld van het t Maar het ligt in de rede et rijk daarmee niet zon- ïeer akkoord gaat. Beloven jmakkelijk. miljoenen die de regering Leidse regio zou moeten ?en zijn 'smartengeld', lie provincie. Een vergoe- voor de ellende van de tol len, die straks een ritje de A4 een stuk duurder voor het rekeningrij- t van gemeentelijke en inciale overheden poort ers gemaakt. Tolpoort- foers. Allemaal zitten ze liet kasboek op schoot te rien tot de miljoenen bin- tromen. Een spaarpot in igestoken hand. scheef is het wel. Want mgeld gaat meestal naar ichtoffers van een maatre- in dat zijn die overheden rinst. Die willen juist min- utomobiliteit en minder fi- fi krijgen dus smartengeld •ets waar zij baat bij heb- De echte slachtoffers van ikeningrijden, de automo- bilisten, krijgen niks. En het kan ook nog allemaal hopeloos mislopen. Want die miljoenen, dat zijn de geraam de opbrengsten van het reke ningrijden. Wat nu als de auto mobilist straks besluit om - we gens torenhoge brandstofprij zen en verschuldigde tolgelden - dan in hemelsnaam maar het, toch ook niet echt goedkope, openbaar vervoer te nemen? Dan is er wel smart, maar geen geld. Was de rijksbegroting 2001 de eerste, en meteen ook de laatste sinds 1949 die een overschot vertoonde. Zieners Ze zijn gekozen voor vier jaar. Voor de periode tot 2002 is een collegeprogramma gemaakt, waarvan nog niet de helft is uit gevoerd. Tsja. Elk jaar twee nieuwe wethouders, dat schiet ook niet op. Inmiddels is meer dan de helft van de bestuursperiode verstre ken. Een inhaalslag zou geen kwaad kunnen. De aandacht van Leidse raadsleden moet nu uitgaan naar de belangrijkste onderwerpen van dit moment. 'Prioriteren', noemen stadsbe stuurders dat. Maar tussen de bedrijven door vinden ze nog volop tijd om in de glazen bol te turen en ruzie te maken over wat daarin te zien valt. Zo groot is de behoefte om de visionair uit te hangen en plan nen te maken voor Leiden in 2030, dat een speciale raads commissie is opgericht: dead hoc commissie ontwikkelingsvi- sie. Dat gezelschap is al sinds het voorjaar bezig te bepalen hóé de discussie over de toe komst van Leiden moet woeden gevoerd. Deze week was er weer zo'n zweverige sessie. Opvallend was de bevlogenheid van de sprekers. Niemand veroorloof de zich een sceptische, laat staan een ironische bijdrage. Kennelijk geloven de raadsle den heilig in wat ze zien in die glazen bol en haalt de toekomst het beste in hen boven. Als vanzelfsprekend is bij het project - anderen spreken liever van een traject - externe bege leiding nodig. Wat de opdracht van het in te schakelen bureau wordt, is nog onduidelijk. Wat het bureau in elk gevai niet mag doen, is het eindproduct leve ren, de toekomstvisie dus. Dat moeten de Leidse ambtenaren en bestuurders zelf doen, meent de wethouder. „Het ex terne bureau dient het enthou siasme te mobiliseren." Er ligt, kortom, een gepeperde rekening in het verschiet. Om dat te zien, hoef je geen waar zegger te zijn. Maar we krijgen wel wat terug voor onze belas tingcenten, belooft wethouder Ron Hillebrand van de PvdA. „Het beoogde product is méér kennis, méér cijfers, méér vi sie." Nog niet zo lang geleden is de ambtelijke afdeling voor onder zoek en statistiek heropgericht. Omdat raadsleden al tijden het gevoel hebben dat ze de stad met de natte vinger besturen en geen flauw benul hebben van de effecten van hun besluiten. Dat heeft niets met de toekomst te maken, het staat allemaal in kranten die nog nauwelijks zijn vergeeld. Ze zijn kort van me morie, die raadsleden. Aan het einde van de vergade ring blikten de leden, zoals het zieners betaamt, vooruit naar de volgende vergadering. Een van de agendapunten: de op heffing van de commissie. Die heeft haar advies gegeven en haar rol is uitgespeeld. De leden zullen er snel achter komen, dat de onderwerpen waarover ze in de ad hoe com missie filosofeerden exact de zelfde zijn als die waarover ze in de gemeenteraad met elkaar in de clinch gaan. Maar daar is niemand om ze te helpen bij het 'mobiliseren van hun en thousiasme'. TEKST AAP RIETVELD en WIM KOEVOET TEKENING: MAARTEN WOLTERINK best renderende en functione- in feite een ontmanteling van Verantwoordelijk wethouder rende sociale werkplaatsen van het bedrijf. Je zou inderdaad J. Laurier (GroenLinks) heeft het land, we zijn door het mi- kunnen zeggen dat we nu nog geen antwoord kunnen ge- nisterie ten voorbeeld gesteld slachtoffer zijn geworden van ven op de vragen over de finan- en de veranderingen betekenen ons eigen succes." ciële gevolgen. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Blij, maar ook bezorgd. Zó rea geren omwonenden van het Plantsoen op de werkzaamhe den in het monumentale park voor hun deur. Woensdag von den ze een brief van de ge meente op de mat, waarin stond dat de conditie van de bomen achteruitgaat door 'ver dichting' van de grond. De boomwortels krijgen door de hard geworden grond onvol doende zuurstof. Donderdag werd er al volop in het park ge graven om de bodem losser te maken en de wortels wat lucht te geven. „Ik ben heel gelukkig met de ze werkzaamheden, ledereen kon aanvoelen dat het niet goed ging met de bomen", zegt be woner P. Terwen. „Maar als de gemeente zo snel reageert, denk ik dat de situatie ernstiger is dan zij doet voorkomen in de brief. Ik denk dat het niet tien voor twaalf, maar vijf voor twaalf zou kunnen zijn voor een paar bomen." Terwen maakt deel uit van het werkgroepje 'Beheerplan Plantsoen'. In dit groepje zitten enkele bewoners die zich zor gen maken om de ontwikkelin gen in het park. Dat deden ze vorig jaar al, toen het Plantsoen werd gerenoveerd en opge hoogd. De dertig centimeter hoge betonnen rand die bij het Plantsoen de weg scheidt van het park - en die parkeren op het gras moet voorkomen - was en is veel bewoners een doorn in het oog. En ook de ophoging van het terrein achter de stoep rand viel niet in goede aarde. Volgens bewoners konden de wortels van de bomen hierdoor verstikken. Maar verantwoorde lijk ambtenaar N. van Beest zei destijds dat de grond rond de bomen niet was opgehoogd, juist omdat zij daar niet tegen kunnen. In de brief aan de bewoners stelt de gemeente nu dat wel licht het natte weer tijdens de renovatie van het park van in vloed is geweest op de verslech terde conditie van de bomen. Bewoonster C. Moor zet daar vraagtekens bij. „Ik weet niet of regen zulke desastreuze gevol gen heeft. Ik ben een leek hoor, maar als de theorie is dat de bodem inklinkt door druk, dan moet je niet met grote machi nes rondrijden. Dan moet je anders te werk gaan, hoe spijtig ook." Of het nu komt door de nat tigheid of niet, voor Terwen is één ding duidelijk. „Uiteindelijk komt het allemaal neer op de gewraakte verhoging, waar nie mand om heeft gevraagd." Van hem mag de stoep ook meteen worden weggehaald. De kinderen van Moor vin den het in ieder geval geweldig dat een graafmachine in rap tempo een berg aarde in het park stapelt. Zij klimmen erop en glijden eraf. Struiken ver dwijnen zolang in een kuil, met een laag zand erover, totdat ze weer kunnen worden terugge- plant. Volgende week laat de gemeente gaten rond de bomen 'ploffen'; een soort lans brengt lucht in de bodem. Afhankelijk van de situatie per boom, gra ven medewerkers wat dieper rond de stam. Wat bewoonster L. Stumpel steekt, is dat de gemeente in haar brief stelt dat er al een aantal bomen ziek was voor de renovatie en dat dat proces niet meer kon worden gekeerd. Ook bomen raken nu eenmaal 'be jaard' en sterven. „Ik denk dat het aftakelingsproces door de renovatie juist is versneld", zegt Stumpel. „Vorige zomer heb ben bewoners grond wegge- schept bij een linde ter hoogte van nummer 17. Mijn vriend, die bioloog is, rook toen al rot ting. Ik denk dat er gewoon ge brek aan kennis is geweest bij aanvang van de renovatieplan nen, en dat het nu scheef is ge lopen." Dat de boel in het park na een jaar weer overhoop ligt, vinden de bewoners op zich goed, maar niet prettig. „Vrese lijk. Afschuwelijk", zegt Moor. „Maar laat ze het allemaal maar opengooien, als ze de bomen daarmee redden..."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13