Wilde bijen veroveren de stad Rijp en Groen Liefdesbloem Goede appeloogst Voor elke dierenliefhebber wat wils in de Brabanthallen Vissen vervrouwelijken Hortensia beschermen tegen nachtvorst VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 160/960 Cryptogram Horizontaal: 1. Gezwollen alarm aan een slee (6); 4. Deel van een auto ter verzending (5); 5. Presentatie voor de vorm van een deur (4); 7. Volgens moeder juist een schilder (5); 8. Hoopgevend beestje (3); 9. Een van de buren (6); 10. Hiermee drinkt zij ranja (6). Verticaal: 1. Verkoopt men brood in deze kroeg (5,4); 2. Gescheurde verwensing (5); 3. Gesnapt bij het optellen (4); 4. Half gek voor de studie (7); 6. In relatie tot een tengel (3); 8. Tevens een drank (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Van; 4. gif; 7. iepen, 10. lp; 12. oen; 13. na; 14. elf; 15. wad; 16. ka; 17. plo; 19. ja; 20. nee; 21. dia; 22. ut; 23. pre; 25. ge; 27. sen; 28. lev; 29. un; 30 bio; 32. re; 33. kelim; 35. bod; 36. ram. VERTICAAL: 2. Ai; 3. neo; 4. gen; 5. in; 6. plek; 8. peil; 9. Lada; 11 planten; 13. najager; 17. pep; 18. ode; 22. usus; 24. rail; 26. even; 30 bed; 31. oir; 33. ko; 34. ma. HET WEER Door een technisch probleem is in de puzzel van gisteren een deel van de opgaven horizon taal weggevallen. Daarom van daag een herhaling: HORIZONTAAL: 1. Voorzetsel; 4. venijn; 7. houtsoort; 10. lang speelplaat; 12. domoor; 13. ach ter; 14. getal; 15. doorwaadbare plaats; 16. bazige vrouw; 17. Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie; 19. bevestiging; 20. ontkenning; 21. projectieplaatje; 22. grond toon; 23. voor; 25. persoonlijk voornaamwoord; 27. Japanse munt; 28. vreemde munt; 29. Frans lidwoord; 30. het leven betreffend; 32. muzieknoot; 33. soort tapijt; 35. kooppoging; 36; mannelijk dier. Terugtrekkend poolijs Het ziet er naar uit dat schepen de komende ja ren ten noorden van het Canadese vasteland naar het westen kunnen varen. Door de voort schrijdende mondiale opwarming is het ijs in de poolgebieden zich namelijk in een versneld tem po aan het terugtrekken. Dat zou kunnen beteke nen dat vooral grote vaartuigen - de kleine sche pen houden last van ijsvelden - sneller van Euro pa naar Japan kunnen varen. Een stagnerend front heeft tijdens het afgelopen etmaal heel veel regen veroorzaakt in een strook van Friesland via Overijssel en Drenthe naaf Gel derland en Overijssel. In totaal werd in Den Ham, Overijssel en in Hoogeveen 45 millimeter opgevangen. Bij ons bleef het droog en vooral te gen en tijdens de middag deed de zon goede za ken. Bij weinig wind klom het kwik in de duinen bij Bloemendaal naar 20,4 graden, in Niern nep werd het 19,5 graden en op Schiphol I graden. Tijdens het weekeinde wordt het weerbe bepaald door een krachtig gebied van hoge meterstanden boven de Oostzee en de Ball staten. De druk in de kern stijgt zelfs tot mi dan 1035 hectopascal (millibar). Dankzij het hogedrukgebied mogen wei zomerse condities rekenen maar morgen i aanvankelijk nog wel wolkenvelden van efl zwakke storing. Pas in de middag wordt he niger en stijgt de temperatuur naar 21 tot2 den. Na het weekeinde neemt de kans op een Koolzuurg; stimulans voor bomei Meer kooldioxide in de lm leidt tot sneller groeiende sen. Deze conclusie lijkt h te staan op alle bezorgde len over het broeikaseffeci vierjarige studie van de Di University in North-Carol komt echter met harde be zen. In een naburig bos van de versiteit zijn verscheidene de percelen afgegrensd wj circa honderd dennen gro Eén van de proefvelden kr uit een computer gestuuri zensysteem anderhalf keei veel koolzuurgas toegediei dan wat van nature in del zit. De hogere dosis zouoi eenkomen met het atmosi risch koolzuurgehalte aan eind van deze eeuw. Anda stukken bos kregen geene gas en dienden als control Met hoogwerkers werd on meer de lengte van de den gemeten en het aantal den appels geteld. De onvohva naaldbomen hadden nooi der vrucht gedragen. Uit de proef blijkt dat deb handelde dennen al op joi leeftijd en bij een dunnere reproductief worden. Teve produceren ze drie keer a dennenappels en tweema veel zaad vergeleken metl men die geen extra gas on: gen. „De extra koolzuur* dus nuttig omgezet en vas legd in een betere voortph ting. Dat is vooral gunstig: het gaat om commercieell langrijk bomen als de den zegt bosbouwonderzoeksl Shannon LaDeau. Maar a voegt eraan toe dat de nan niet alleen uit bomen best „Het broeikaseffect kanw gelijk negatief uitpakken w andere planten." peter de jaeger Vogels helpe tuinder Steeds meer tuinders wori vogelliefhebber. In menig| prika en komkommerkasi gen kleine tropische vogel rond. Zij ruimen de rupsei van lastige insecten, zoals kooluil en floridamot, diei producten aanvreten en a koopbaar maken. Het is et goedkope, efficiënte en mi vriendelijke bestrijding. 0| moment gebruikt vijf proc van de paprikatelers vogel insectenverdelger. „Maar de vraag is vele mal groter. Probleem is dat de gels ingevoerd moeten \vo uit hun leefgebied in Azië' Gerben Messelink van hel proefstation voor Bloemis en Glasgroente in Naaldwj Om de natuur te ontlasten beert de onderzoeker defl in gevangenschap te kweï Uit vergelijkende studiesi verschillende insecten effl vogels komt de roodkop tl malia als beste uit de bus! vogel eet het hele jaar dod secten, blijft laag bij de gnl en houdt zich graag schul struiken. „De kans op ont ping door een open dalai daarom nihil", zegt Mess Meest geschikte planteni hoogopgaande gewassen, komkommer, paprika en bergine. Ln de bloementei gerbera en rozen zeer ges omdat die dichte struiken men. Ook de teler van rode bes bramen, die steeds vakeri geschermde en overkapte boomgaarden staan, heel vogel ontdekt. Evenals bo kwekers met vaste plants blauwe regen, druiven en op. De vogels vervangen chei bestrijding met insecticid volledig, aldus de bioloog vogels zijn niet kieskeurig lusten alle insecten. Bovö heeft de tuinder nauwelif kijken naar de dieren. „H moet alleen elke dag zorj voor vers drinkwater plus universeel voer om de no vitaminen en mineraleni vullen." peter de jaeger „De natuur in de stad gaat met sprongen vooruit. Dat zie je aan de enorme toename van wilde bijen in het stedelijk groen", zegt Arie Koster, onderzoeker van Alterra in Wageningen. Sinds 1990 wordt er niet meer gespoten, geschoffeld en slechts eens per jaar gemaaid. Dankzij dit ecologisch groenbe- heer zijn er veel meer vogels, vlinders en bijen binnen de be bouwde kom. Volgens Koster is de aanwezig heid van wilde bijen een prima graadmeter voor de verbetering van het natuurlijke milieu in de stad. Al twintig jaar lang volgt hij de ontwikkeling in 126 ge meenten. „Zowel het aantal soorten als de grootte van de populatie bijen zijn fors toege nomen. Maar liefst een derde van alle soorten wilde bijen vind je tegenwoordig in de stad". Dat was in de jaren tachtig wel anders, weet de onderzoeker. De fraaiste natuur vond je toen op weggestopte plekken als spoorweg- of fabrieksterreinen. De stadsbeplanting was destijds egaal groen, omdat alle onkruid dood werd gespoten met her biciden. Hierdoor was de flora minimaal. Sinds enkele jaren bepalen bonte bermen, ruige oevers en veel kruiden het stadsbeeld. De bijenstand pro fiteert hiervan boven verwach ting. Koster noemt een spectaculair voorbeeld. „Vijftien jaar terug was het een zeldzaamheid dat de rietorchis groeide in de stad. Nu zijn er zeker vijftig plaatsen waar deze orchidee uitbundig voorkomt. Amstelveen ziet paars van de orchideeën." De bioloog heeft in 1987 een uitgebreide studie gedaan naar oevervegetaties van stadsvijvers in ons land. Er waren twee of drie gemeenten die er gunstig uitsprongen. „Maar dat was al leen omdat het geld ontbrak voor intensief maaibeheer of omdat de oevers te gevaarlijk steil waren om ze te bewerken. Nu zijn er tientallen gemeenten die bewust bepaalde oeverplan ten langs vijvers en grachten zetten, zoals kattestaart en ko- ninginnekruid. Deze trekken op hun beurt weer bijen aan". In de afgelopen vier jaar heeft Koster 106 soorten bijen aange troffen binnen de bebouwde kom. Dat is een derde van alle wilde bijen (330) die in Neder land zijn waargenomen sinds 1980. De grootte varieert van de grote hommel tot kleine zand- bij van vier millimeter. Iedere plant met stuifmeel en nectar trekt bijen aan. Een hommel vliegt van februari tot oktober en heeft dus tientallen verschil lende soorten bloemen nodig om te overleven. Deze alge meen voorkomende bij kan grote afstanden afleggen. Ande re bijen leven slechts heel kort, blijven dicht bij huis rond zoe men en zijn afhankelijk van maar één plant. Het grootst in aantal zijn de zandbijen, die op de grond leven. Verder zijn er groefbijen (genoemd naar een gleufje in hun achterlijf), be hangersbijen (die hun nestje maken van een 'uitgeknipt' stukje rozenblad) en metselbij- en (met een nest van modder). Er zijn door Koster ook onver wachte soorten gevonden, zoals de slobkousbij. Deze zeldzame bij is volledig afhankelijk van de Grote Wederik. „Deze plant groeide vroeger alleen langs de spoorlijn. Dankzij ecologisch groenbeheer komt deze oever plant ook steeds vaker in de stad voor en kan de slobkous zich verder ontwikkelen. Er zijn inmiddels honderden exempla ren aangetroffen in Veenen- daal, Nijmegen, Ede en Deven ter". Bij de slobkousbij behoort de parasitaire bonte viltbij. „Die kende ik tot voor kort alleen uit het museum. Nu zijn er een paar aangetroffen, jammer ge noeg niet door mijzelf, langs het spoor Rhenen-Veenendaal. Dan is het nog maar een kleine stap voordat die de stadsgrens passeert". De onderzoeker kijkt al jaren lang regelmatig rond in Sneek, omdat zijn vrouw daar vandaan komt. Daar vond hij tot een paar jaar terug wilde bijen ook eerst alleen langs het spoor. „Dit jaar komen er fabelachtig veel nieuwe bijensoorten voor in de plantsoenen. Maar dat geldt ook voor Groningen en Door het verbeterde leefmilieu hebben bijen en andere insecten het de laatste tijd weer naar hun zin in de stad. foto cpd martijn de jonge andere steden. Er zijn honder- schuilhielden in het buitenge- den nieuwe planten die overal bied", in het land opduiken. Die plan ten trekken even zoveel nieuwe peter de jaeger» bijen aan, die zich voorheen Dierenliefhebbers kunnen in het weekeinde vóór werelddie rendag hun hart ophalen in de Brabanthallen in Den Bosch. Zaterdag 30 september en zon dag 1 oktober is het daar één groot beestenfeest met tal van nieuwe activiteiten, demonstra ties, nationale wedstrijden, shows en dierenkeuringen. Dit jaar is er in de grote hoofd piste (waar allerlei honden- en paardenshows plaatsvinden) een westernshow te zien, ver zorgd door de Future Guys. Het showprogramma wordt afge sloten met een dierenparade waar alle dieren van de Natio nale Dier&show acte de présen- ce geven. In de donkere jungle kunnen bezoekers griezelen bij insecten van monsterformaat: een huis- vlieg, pissebed, hommel en een larve van een lieveheersbeestje. Ook is het mogelijk om echte slangen aan te raken of vogel spinnen van heel dichtbij te be kijken. Verder zijn in de Bra banthallen watervogels, parkie ten, exotische vogels, duiven, bijen, konijnen, geiten, ham sters, muizen, ratten, fretten, chinchilla's, reptielen en zeld zame huisdierrassen te bewon deren. Andere opvallende 'gas ten' zijn exotische zoogdieren en tropische vissen die in vele varianten in de prachtige aqua ria rondzwemmen. Kattenvrienden kunnen terecht bij een tentoonstelling van ras katten, die in samenwerking met Mundikat is opgezet. Een computerprogramma geeft een overzicht van de verschillende karaktereigenschappen die je bij een kat kunt aantreffen. Met behulp van het programma kunnen bezoekers uitzoeken welke raskat het best bij hun persoonlijkheid past. Iets der gelijks is er trouwens ook voor de hondenliefhebbers. De ma nifestatie zou niet compleet zijn, als er niet ook de verkie zing van de Mooiste Hond van Nederland zou worden gehou den. Alle honden - groot, klein, dik, dun, langharig of kortharig, ras of rasloos - mogen mee doen. Leerzaam is het dieren-evene- ment in Brabanthallen ook: In de boerderijwereld kun je leren melken, wol spinnen, en eens van dichtbij zien hoe kaas wordt gemaakt. De Nationale Dier&show 2000 is op 30 sep tember en 1 oktober geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toe gangsprijs voor volwassenen bedraagt 17,50 gulden; kinde ren van 4 tot en met 14 jaar kunnen voor een tientje naar binnen. rien polderman Meer informatie: Internet: wwv.dierenshow.nl De vis in Westeuropese rivieren begint overwegend vrouwelijke trekken te vertonen. Chemicaliën in het water blijken effect te hebben op geslachtskenmerken. Dat is aangetoond in een Brit se studie in vijf Europese landen, waaronder Nederland. Het gaat om chemische stoffen met dezelfde werking als vrou welijke hormonen. Ze komen met het rioolwater in de rivieren terecht. „De chemicaliën zijn een mengsel van industriële afval stoffen en uitscheidingsproducten van de mens", zegt onder zoeker Alan Pickering. Blootstelling leidt in de ergste gevallen tot de ontwikkeling van vrouwelijke reproductie-organen. Op sommige ernstig vervuilde plekken in Engeland zijn zelfs alle mannelijke vissen voorzien van vrouwelijke kenmerken. Het is nog niet bekend of deze lichamelijke afwijking gevolgen heeft voor de voortplanting. In elk geval bestaat er grote zorg voor de roofdieren die vissen eten, zoals otters en ijsvogels. Zij krijgen immers ook de stoffen binnen die het gehalte van het vrouwelijk hormoon endocrine verstoren. Vrijwel tegelijk is bekend geworden dat vrouwelijke poolberen in Noorwegen een soort penis ontwikkelen. Volgens het insti tuut voor poolonderzoek in Svalbard komt dat door de vele ver vuilende stoffen die de Noordpool bereiken via water en lucht vanuit Amerika, Europa en Rusland. Boosdoeners zijn vooral de polychloorbifenylen ofwel pcb's die het immuunsysteem van de beren verstoren en hun hormoonhuishouding in de war stu ren. Bij bijna twee procent van de circa drieduizend ijsberen is de afwijking inmiddels gevonden. peter de jaeger» VRAAG ANTWOORD Mevrouw Barnhoorn de Vos uit Noordwijk schrijft dat haar hortensia voor het eerst na 10 jaar bloeit. Ze heeft dezelfde er varing als ik, en ik schrijf het toe aan het abnormaal zachte voor jaar zonder nachtvorst. Ik denk dus dat wij onze hortensia's moeten beschermen tegen nachtvorsten, bijvoorbeeld met vliesdoek. De plant mag pas worden verplant als alle blad is afgevallen. Vooral niet snoeien, in het voorjaar iets uitdunnen. En nu maar hopen dat we vol gend jaar weer mooie bloemen zullen krijgen. H. van Kooten uit Hillegom vraagt naar de snoei van drui ven. Om te beginnen moet er altijd voor het einde van maart gesnoeid zijn, anders verliest de plant teveel sap. De zomersnoei van te lange uitlopers heeft hiervan geen last. Bij het plan ten worden de takken tot onge veer veertig centimeter terugge snoeid. Bij de snoei is het goed te proberen, de zogenoemde gesteltakken waaiervormig over het vlak te verdelen met een af stand van zestig centimeter. Druiven dragen op eenjarige scheuten die liefst uit tweejarig hout zijn voortgekomen. Deze worden in maart tot op twee of drie ogen teruggesnoeid. Met deze simpele beschrijving heb ik het ook moeten doen en ik moet zeggen: het gaat prima. Na de bloei snoei ik de takken met bloei tot op vier vijf bla deren terug. Mijn druif draagt heel rijk. Betere informatie kan ik helaas niet bieden. E. van Heek uit Haarlem heeft zorgen met de bekende witschimmel op Phloxen. Dit jaar is de schimmel dankzij be handeling met een aftreksel van een hele knoflook op wat water tot dan toe vrij gebleven. De vraag nu luidt: kan ik ook knof look tussen de planten zetten om de aantasting te voorko men. Hiermee heb ik geen erva ring. Ik vermoed dat het wel helpt. Ik houd het erop, dat Phlox om de twee a drie jaar opnieuw geplant moet worden. Alleen de mooie stukken weer planten in grond die verbeterd is met flink wat compost. Voor al ook zorgen voor voldoende afstand tussen de planten ter voorkoming van schimmelaan tasting. Bij voldoende afstand kan de wind zorgen voor het tij dig opdrogen van de bladeren. Waarom geen knoflook ertus sen planten om zeker te zijn? Knoflook kan het best in no vember geplant worden, dat kan ook met Phlox. H. van Kooten uit Hillegom heeft nog een vraag en wel over de passiebloem die vrucht heeft gevormd. Alle vruchten van de passiebloem zijn eetbaar, al is de vrucht van de Pedulis het lekkerst. Wellicht aardig te we ten is, dat je zelf kunt zaaien. De zaadjes zeer goed schoon maken, een tijd goed laten dro gen en dan zaaien bij een tem peratuur van rond 20 graden. Het duurt drie jaar eer je weer een bloeiende plant hebt. Wat betreft snoeien: de passiebloem zal buiten na strenge vorst nog maar weinig takken hebben. Deze plant is eigenlijk een ser- replant, maar met een dikke af- deklaag op de wortels verdraagt ze normale winters. Dus goed afdekken in de herfst. Mocht het weinig vriezen, zoals dit voorjaar, dan kunnen in het voorjaar sterk verouderde tak ken worden weggesnoeid, maar pas na de nachtvorsten. Het is en blijft een plant die gevoelig is voor veel vorst. andelst In de Betuwe en andere fruitteeltgebieden is dezer dagen de appeloogst begonnen. Ook bij dit be drijf in het Gelderse Andelst betekent dat even stevig de handen uit de mouwen. De fruittelers spreken over een goede oogst. foto gpd hans broekhuizen Nog nimmer heeft mijn Ag apanthus zo mooi, zo rijk en zo lang gebloeid als dit jaar. Apetrots liet ik hem door ieder die langskwam bewonderen totdat een kennis kortweg opmerkte dat er bij haar zus wel 50 bloeiend en wel in de tuin stonden. Maar die zus woont dan ook in Zuid-Afrika en laat dat nu het land zijn waar deze plant vandaan komt. In de zeventiende eeuw, toen de Oost-Indische compagnie zich ook in Zuid-Afrika vestigde, wer den de plan ten naar Ne derland ver- scheept. Eerst g1™ alleen voor 2003 pa botanische tuinen, later als orangerie- plant en nu voor ieder ver krijgbaar als kuip- dan wel potplant die vorstvrij moet overwinteren. In het land van herkomst hebben ze het over bloule- lie en kennen ze de ge droogde wortel magische krachten toe. De werking is tegengesteld aan de pil en garandeert kinderrijkdom mits men hem rond de hals draagt. Een aftreksel van de wortel beschermt het huis tegen storm zegt men daar. De Latijnse naam is letter lijk vertaald 'liefdesbloem' en afgeleid van 'agape', wat 'liefde' betekent en anthos voor bloem.Momenteel kennen we in eigen land twee soorten van de lief desbloem: de bladhouden- de Aorientalis ook wel um- bellatus genoemd en de bladhoudende Aafricanis. Hoewel sommige soorten en hybriden als winterhard worden aangeprezen, is het veiliger om de planten vorstvrij te laten overwinte ren. De laatste zachte win ters hebben ons wat over moedig gemaakt maar een langere strenge vorstperio de, zoals we die al ja ren niet meer hebben mee gemaakt, dringt diep door in GREET BUCHNER geeft de grond en daar is de vle zige dikke wortel niet tegen bestand. Uiteraard mogen durvers het proberen om deze fraaie plant te laten overwinteren met een dik ke laag blad of stro als af dekmateriaal. Maar ik geef, door ervaring wijs geworden, geen garantie. Voor degenen die de Agapan- thus in pot of kuip willen la ten overwinte ren, geldt dat ze nu op moe ten houden met het toe dienen van voeding het geen we de he le zomer ijverig hebben ge daan. De lief desbloem is namelijk een /ragen grote eter. S507 met water tARLEM moeten we vanaf vandaag steeds zuiniger worden, zo dat de plant tegen eind ok tober, na de eerste nacht vorsten waar hij goed tegen kan, naar een overwinte ringsplaats gebracht moet worden. Daar moet het min of meer vorstvrij zijn, al kan een enkel graadje onder nul geen kwaad. Licht is niet nodig, evenmin als wa ter. De wortel kan droog de winter doorkomen. Water is pas weer nodig als de liefdesbloem uit zijn winterverblijf naar een war mere en ook lichte plaats wordt gebracht. Dan moet ook worden beslist of we de plant al dan niet verpotten. Alle liefhebbers garanderen mij dat de plant van weinig ruimte voor de wortels houdt. Dus alleen om de drie of vier jaar verpotten als hij letterlijk de pot uit groeit. Wel is het verstandig op de bovenste laag grond te ver nieuwen. Goede voedzame grond. Liefst met iets klei erin (ik doe wel eens wat fijngemaakte boetseerklei door potgrond, want ik be schik niet over klei). Als je om de vier jaar ver pot, dan kun je de in elkaar gegroei de wortels afzon derlijk verpotten en heb je dus meerdere lief- desbloemen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8