'Verlagen ontwikkelingshulp misdadig' Economie Hoog, hoger, hoogst akker Services schrapt 150 banen bij vliegtuigonderhoud KLM zal weer op zoek moeten naar nieuwe partner Europese steun voor melkquotering taant Urk staat pal achter Usselmeervissers Samen delen goed afspreken JDAG 22 SEPTEMBER 2000 orus opent dompelverzinklijn Bij Corns is gisteren de nieuwe dompelverzinklijn 'Gal- 2' geopend. Het is de tweede verzinklijn die in de joint ven- e tussen Corus Staal en het Belgische Sidmar Staal is ge- uvvd. De nieuwe lijn, met een totale capaciteit van circa ton per jaar, voorziet onder meer de auto- en witgoed- tustrie van hoogwaardig verzinkt materiaal. esman fuseert met Van der Linden m aan den run Bouwbedrijf Gesman uit Alphen aan den gaat fuseren met bouwbedrijf Van der Linden uit het Noord ibantse Sint Michielsgestel. Na de fusie ontstaat een bouw- drijf met een jaaromzet van 200 miljoen gulden met rond de jwerknemers. Het is niet bekend of er na de fusie ontslagen Jen of juist vacatures ontstaan. De twee partners, die hun ei- naam houden, willen zich na de samenvoeging vooral rich- iop het midden en westen van het land. Gesman richt zich in contreien al langer op bouw en onderhoud van sport- en re- atieprojecten en op kantoren- en appartementencomplexen, nder Linden bouwt zowel in het midden en het westen als- tin het zuiden van Nederland. Het bedrijf bouwt onder meer ar luchthaven Schiphol. thlon koopt opnieuw twee bedrijven nFDDORPAthlon Groep, onder meer actief in autoverhuur, rkoop en -schadeherstel, heeft onlangs via zijn dochter CARe padeservice twee kralen aan zijn ketting toegevoegd. Het gaat itvvee bedrijven in Hoorn en Alkmaar. Gezamenlijk hebben een omzet van ruim 5 miljoen gulden. Er werken 27 mensen. aan voor jongeren na uitzitten straf jjcRDAMJeugdige delinquenten kunnen vanaf oktober direct het uitzitten van hun straf weer aan het werk. Uitzendorga- atie Manpower heeft daarover een contract ondertekend met ten van de zestien justitiële jeugdinrichtingen. Drie maanden mde vrijlating bekijkt de uitzendorganisatie wat de mogelijk- len zijn. Zodra ze de poort uitkomen, ligt dan in principe een in voor hen klaar. ,,Wij gaan nu op zoek naar werkgevers", us J. Gierveld van Manpower. Door werk moet voorkomen rden dat de jongeren terugvallen in hun oude fout. elfdoding topman Japanse bank yo» De nieuwe topman van de Japanse Nippon Credit Bank B), T. Homma, heeft eergisteren de hand aan zichzelf gesla- Als officiële doodsoorzaak werd een hartaanval opgegeven, ar volgens het Japanse persbureau Jiji heeft het voormalige ectielid van de Japanse centrale bank zich op zijn hotelkamer hangen met een gordijnkoord. De NCB kwam in 1998 door lite leningen in de problemen en kwam in december van ijaar onder hoede van de staat. Vorig jaar deden de Japanse loriteiten een inval bij de bank, omdat zes voormalige topfi- en zouden hebben geprobeerd de boeken op te schonen, rsbureau Kyodo meldt dat Homma vijf afscheidsbrieven heeft itergelaten aan zijn familie en zijn collega's. De 60-jarige top- n was pas sinds 4 september in functie bij de NCB. cgatief reisadvies luchthaven Brussel ssel Een 24-uursstaking dreigt maandag de Brusselse lucht en Zaventem te verlammen. Luchthavenexploitant BIAC alle passagiers die een vlucht hebben tussen zondag 22.00 en maandag 22.00 uur eerder of later te vertrekken, zo laat iC weten. Ook de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena dt passagiers aan indien mogelijk hun vlucht uit te stellen, lena vliegt wel, maar voorziet aanpassingen bij vertragingen imleidingen. De staking is een initiatief van de socialistische btenarenbond ACOD, die daarmee protesteert tegen de ver privatisering van BIAC. Wereldbank bekritiseert elite in zowel rijke als arme landen Wereldbank-president Wolfensohn vindt dat de rijke landen 'een misdaad' hebben begaan door het verlagen van de ontwikkelingshulp in de afgelopen tien jaar. Wol fensohn deed gisteren een klemmend beroep op rege ringen en de rijke elites over de hele wereld om zich het lot van de armen aan te trekken. Annoedebestrijding is volgens hem de 'centrale uitdaging van onze tijd'. jaarvergadering van IMF en Wereldbank, bekritiseerde tij- praag maurice wilbrink De Wereldbank-topman, die in dens een persconferentie zowel Praag verblijft voor de komende rijke als arme landen. De welva rende naties hebben een more le en sociale plicht tegenover de Derde Wereld en hun regerin gen moeten leiderschap tonen, aldus Wolfensohn. De elites van arme landen moeten een deel van hun rijk dom afstaan aan de armen, vindt Wolfensohn. ,,Er is daar ook economische groei, maar die maskeert vaak de enorme inkomensongelijkheid in deze landen." Hij riep Afrikaanse overheden op eindelijk te ko men met programma's op het gebied van gezondheidszorg, zodat de verspreiding van aids kan worden bestreden. Verder wees Wolfensohn er op dat de groei van de wereld bevolking noodzaakt tot een snelle aanpak van het armoede probleem. Anders komen er twee miljard armen bij, en ont staat 'sociale onrust' over de hele wereld, zo waarschuwde hij. Wolfensohn riep de rijke landen opnieuw op hun mark- h0l-nieuwvennep» anp onderhoudstak van Fok- die in 1996 in handen is ge- van Stork, verdwijnen van de 1.120 arbeidsplaat - Stork wil dat Fokker Servi- fficiënter gaat werken, levvel Stork poogt de af slanking via natuurlijk verloop te laten plaatsvinden, sluit het bedrijf gedwongen ontslagen niet uit. Overigens heeft Stork een intern 'uitzendbureau' (Stork Mobiel), waar boventalli gen enige tijd kunnen worden opgevangen. De ingreep vindt plaats in het kader van het grote reorganisa tieprogramma Stork Strong, waarmee het bedrijf de resulta ten wil opvijzelen. Onlangs moest het bedrijf een winstda ling melden. Een wpordvoerder van Stork zegt dat de resultaten van Servi ces onder druk staan. Cijfers geeft Stork niet, maar volgens de zegsman draait het bedrijfs onderdeel niet met verlies. Fokker Services verzorgt het onderhoud aan de 1.200 Fok ker-toestellen die nog altijd overal ter wereld rondvliegen. Omdat de Fokker-vloot lang- uitsterft, richt de Stork-dochter zich nu ook op het onderhoud van andere merken. Het bedrijf behoort tot de groep winstgevende Fokker dochters die destijds buiten het faillissement van de vliegtuig bouwer zijn gebleven. Volgens de woordvoerder van Stork zijn Na breuk met British Airways 5 aVEEN RICHARD MOOYMAN o|e breuk met British Air- zal de KLM weer op zoek ten naar een nieuwe part- Het is uithuilen en op- iv beginnen, want op ter- is de KLM te klein om zelf- lig door te gaan. aan Van Wijk ziet geen re- )m op te stappen na de ikking met de Britten. Hij pnieuw in het diepste ge- half Europa moeten door- nom te praten met con- nten over mogelijke sa- "king. is ns Van Wijk zijn fusies en lames binnen de lucht- ,0 wereld op den duur on- 57i lombaar. Het niet al te Swissair is een veelge- 35 ide kandidaat voor een 39 ind met de KLM. De Zwit- 3 naken nog geen deel uit ,6 en grote luchtvaartallian- '|j en probleem is dat Swiss- is een meerderheids- iifgte verwerven in het Bel- ®j e Sabena, dat wel erg dicht Nederlandse markt zit. li ance is ook een optie, zij !'j 'ede vanwege de cultuur- hillen minder waarschijn- 'e KLM zou moeilijk over- Bj unnen met de traditionele e staatsbemoeienis. De S «i Air France voelt ook he in 3l niets voor een fusie met J odere onderneming. De Ae luchtvaartmaatschappij der veel groter dan de waardoor dezelfde pro- en kunnen ontstaan als Ie reus British Airways. 1 luitse Lufthansa ligt even- fg voor de hand. Lufthan- veneens veel groter dan M en beschikt al over een alliantie met verschillen- topese partners. De KLM n ifthansa zitten verder geo- ch wel erg dicht op elkaar. 31 fe opties zijn Alitalia en Iberia. Maar met de Italiaanse maatschappij heeft de KLM na de in april verbroken bijna-fu- sie slaande ruzie, waarbij de Italianen dreigen met een enor me schadeclaim. Het Spaanse Iberia staat er niet bepaald flo rissant voor en bevindt zich al in het kamp van British Air ways, dat negen procent van de aandelen bezit; Het is bovendien zeer de vraag of de KLM opnieuw moet aan sturen op een fusie. Yan Wijk is wellicht te vroeg met zijn stre ven naar internationale fusies in een branche waarin geen sprake is van een vrije markt. De meeste luchtvaartmaat schappijen worden namelijk beschermd door hun nationale overheid. Buitenlandse concur renten moeten via hun eigen regeringen landingsrechten zien te bedingen. Zoals is gebleken met British Airways levert dit talloze zeer gecompliceerde juridische en luchtvaaitpolitieke problemen op. Het feest met de Britten ging niet door omdat de KLM bang was landingsrechten in het buitenland te verliezen. De maatschappij zou mogelijk niet meer als Nederlands worden beschouwd omdat de Britten het voor het zeggen zouden krijgen. BA was echter niet be reid om de Nederlanders meer zeggenschap te geven in de nieuwe onderneming. Zo voelden de Amerikanen er bij voorbeeld niets voor om een combinatie KLM/BA zomaar groen licht te geven. BA zou via de KLM gebruik kunnen maken van de onbeperkte Nederlandse landingsrechten in de VS, ter wijl er nauwelijks plaats is voor concurrerende Amerikaanse maatschappijen op het volle Heathrow in Londen. Als dit niet zou worden geregeld, dreigden de Amerikanen de landingsrechten van de KLM in de VS te schrappen. Dat zijn de spelletjes die worden gespeeld in een wereld waarin niet de vrije markt, maar nationale be langen de boventoon voeren. De vorming van een Neder lands-Britse luchtvaartmaat schappij stuitte ook op andere grote problemen. In de fusie onderneming had de KLM so wieso genoegen moeten nemen met een minderheidsaandeel, waardoor in feite sprake was van een overname door de Brit ten. Verder waren er ook eisen van mededingingsautoriteiten in Brussel en Washington. De nieuwe grootste luchtvaart maatschappij van Europa had dochters moeten afstoten en vluchten moeten schrappen om niet een te dominante marktpositie te krijgen. Al met al waren de offers en onzeker heden te groot. Bij de breuk lijkt verder een rol te spelen dat het de KLM weer beter gaat, terwijl British Air ways na een rampzalig jaar met fors verlies slecht blijft draaien. De aandeelhouders van BA hadden de laatste tijd nog maar weinig vertrouwen in een goede afloop van de gesprekken. Het aandeel BA was daarom al fors gezakt. Hopeloos is de situatie voor de KLM zeker niet, ook al wordt de lijst met verbroken verbintenis sen wel erg lang en zijn de ke- rosirieprijzen torenhoog. De vliegmaatschappij is nog steeds een aantrekkelijke partner met een groot netwerk. Grote troef daarbij is het suc cesvolle samenwerkingsver band met het Amerikaanse Northwest Airlines. Samen met de onbeperkte KLM-landings- rechten in de VS levert dit ja loerse blikken op. Op de direc tiekantoren van de concurren ten staat de deur voor Van Wijk waarschijnlijk wagenwijd open. Vertegenwoordigers van KLM geven een toelichting op het besluit om de fusiebesprekingen met BA af te blazen. Van links naar rechts: Van Woudenberg, topman Van Wijk, Abrahamsen en Hartman. foto anp evert elzinoa De Nederlandse luchtvaart maatschappij heeft al eerder fusiepogingen gedaan, maar die zijn allemaal stukgelopen. De zoektocht naar 'de ware' gaat niet bepaald van een leien dakje. Wordt vervolgd. Februari 1992: Goodbye British Airways De onderhandelingen over een fusie tussen de KLM en het veel grotere British Airways lo pen stuk. De KLM wilde veer tig procent in de fusie-onder neming, British Airways vond dertig procent genoeg. Eerder mislukte al een gezamenlijk Brits-Nederlands plan om Brussel uit te bouwen tot een nieuw knooppunt door belan gen te nemen in het Belgische Sabena. November 1993: Auf Wiedersehen Swissair/ SAS/Austrian Het Alcazar gedoopte verbond De ex-en van KLM tussen de KLM, Swissair, SAS en Austrian Airlines spat uit een na een meningsverschil over de Amerikaanse partner. De KLM houdt vast aan North west Airlines, Swissair wil ver der met Delta Airlines. Einde poging van de vier kleinere luchtvaartmaatschappijen om gezamenlijk de slag aan te gaan met giganten British Air ways, Lufthansa en Air France. April 2000: Arrivederci Alitalia Na een stormachtige affaire geeft de KLM Alitalia de bons. De KLM-top is de politieke verwikkelingen en de aanhou dende onzekerheid rond de groeimogelijkheden op de Mi lanese luchthaven Malpensa beu. Het uitstel van de privati sering van Alitalia is een ande re reden voor de breuk. De Ita lianen weigeren de 220 mil joen gulden terug te betalen die de KLM heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van Mal pensa. Ook dreigt Alitalia KLM met een schadeclaim van vele honderden miljoenen. September 2000: Goodbye British Airways Na maandenlange besprekin gen besluiten de KLM en reus British Airways opnieuw een fusie niet door te zetten. Be langrijkste struikelblok vormt de zeggenschap over de nieu we onderneming, waarin de Britten een fors meerderheids belang zouden krijgen. De KLM is bang landingsrechten in het buitenland te verliezen omdat de nieuwe maatschap pij niet meer als Nederlands zou worden beschouwd. BA weigert de Nederlanders meer zeggenschap te geven. Einde verhaal. ten te openen voor producten uit arme landen, die daarmee 40 tot 120 miljard dollar extra inkomsten kunnen krijgen. De Wereldbank-president verwacht dat nog dit jaar een deel van de schulden kan wor den geschrapt van twintig arme landen met een grote schulden last. De Wereldbank en het In ternationaal Monetair Fonds staan onder druk om snellere resultaten te boeken met de schuldreductie. Wolfensohn verdedigde zich gisteren tegen kritiek dat zijn bank onvoldoende bereikt in de strijd tegen armoede. ,,Wij hoe ven niet op te draaien voor alle kritiek." Hij vindt dat met name de rijke landen over de brug moeten komen. De Wereldbank financiert honderden kleine en grote ontwikkelingsprojecten in arme landen en ondersteunt programma's op gebieden als onderwijs, gezondheidszorg en landbouw. leeuwarden gpd De melkquotering hangt aan een zijden draadje. Het aantal landen in de Europese Unie dat deze vorm van productiebeper king wil afschaffen, neemt toe. Nederland biedt met Frankrijk en Ierland nog verzet. Maar woordvoerder J.C. Vogelaar van de vakgroep Melkveehouderij van de LTO heeft er een hard hoofd in dat de quotering nog een erg lang leven is beschoren. Het begon een paar jaar gele den met de 'bende van vier'. Groot-Brittannië, Italië, Dene marken en Zweden waren als eersten voor afschaffing van de quotering. Duitsland schuift nu ook in die richting op. De ver wachting is dat Spanje en Por tugal daar binnenkort bij zullen komen. Daar komt bij dat EU- landbouwcommissaris F. Fisch- ler volgend jaar over de hervor ming van het zuivelbeleid wil praten. Als de quotering verdwijnt, beurt een boer nog twee kwart jes voor een kilogram melk. Nu is dat nog een kwartje meer. Hij zou dan eventueel een toeslag op zijn inkomen kunnen krij gen. Brussel heeft daar echter geen geld voor opzij gelegd. Vogelaar voorspelt dat de zui- velmarkt nog ruim een jaar goed zal blijven. Daarna komt er zoveel melk bij dat een prijs daling onvermijdelijk lijkt. Het EU-quotum wordt uitgebreid. Italië, Ierland en Portugal mo gen meer produceren. De EU- grens gaat wijder open voor im porten van elders en de ge meenschap wordt uitgebreid met landen in Oost- en Mid den-Europa. Maastricht De meeste mensen zal de markt van de hoogwerkers worst zijn. Toch was het gisteren in Maastricht op het terrein naast het MECC- gebouw een komen en gaan van belangstellenden. Aannemers en andere lieden uit bouwverwante takken van handel en industrie kwamen voor een internationale beurs, waar tal van firma's hun ingenieuze paradepaardjes ten toon spreiden. De grootste hoogwerker kan tot 88 meter hoogte reiken, zo werd gedemonstreerd. 1 foto anp bas rutten bij de andere Fokker-dochters geen ingrepen gepland. De on derhoudstak heeft vestigingen op Schiphol, in Woensdrecht, Nieuw-Vennep, Singapore en Atlanta. Geen daarvan wordt gesloten. Het college van burgemeester en wethouders van Urk deelt de kritiek van de visserijorganisa ties op de gang van zaken rond het visverbod op het IJsselmeer. Wethouder T. Kramer-Brouwer verwijt het ministerie gebrek aan praktisch inzicht. Het colle ge van Edam-Volendam noem de het visverbod van woensdag 'te zot voor woorden'. Kramer-Brouwer vindt het niet gepast dat vissers op vrij dag een brief in de bus krijgen waarin staat dat ze met ingang van maandag niet mogen vis sen. Volgens haar waren er an dere oplossingen mogelijk ge weest. Ook is het Urker college niet te spreken over de manier waarop de algemene inspectie dienst van het ministerie toe ziet op de naleving van het ver bod. Kramer-Brouwer vindt vooral de inzet van helikopters nogal overdreven. Staatssecretaris Faber van visserij stelde het vangstverbod in omdat IJsselmeervissers dit seizoen te veel hebben gevist. Woensdag verzwaarde zij de straffen voor vissers die het ver bod negeren. JURIDISCH BELICHT Paul en Joke waren bijna 25 jaar getrouwd. Tijd voor een feestje zou je denken. Ware het niet dat Joke haar man, daags voor de festiviteiten, liet weten dat zij met hem niet verder door het leven wilde. In de aanwe zigheid van de kinderen gaf zij Paul te kennen dat zij een nieuw en beter leven voor ogen had en wel met Henk, de geza menlijke vriend advocaat te Haarlem van de echtelie den. Joke vermeldde daarbij dat zij wenste dat Paul in hun huis zou blijven en ook zijn zaak zou be houden. Ze kon digde verder aan dat zij en Henk zouden gaan sa menwonen, dat Henk een riant inkomen had en vermogend ge noeg was om voor hen beiden te zorgen. Paul wist dat dit waar was. Hij was immers al meer dan veertig jaar bevriend met Henk. Twee weken later legde Paul aan Joke ter ondertekening een door hem opgesteld echtschei dingsconvenant over. Daarin deed Joke afstand van haar aanspraken op de helft van de gemeenschap van goederen waarin zij waren getrouwd. Joke ging akkoord onder de voor waarde dat zij nog wel een be drag van rond de 25 mille mee kreeg. De handtekeningen werden ge plaatst. Joke en Paul moesten alleen nog de echtscheiding en het convenant aan de rechter voorleggen. Drie maanden later was het zover en verzocht Paul de echtscheiding aan de rechter en vroeg daarbij tevens verde ling van de gemeenschap zoals bij convenant overeengeko men. Tot zover niets aan de hand. Huwelijkse voorwaarden of ge meenschap van goederen, bij scheiding zijn partijen geheel vrij om onderling een afwijken de verdeling overeen te komen. Het probleem was echter dat Joke zich ten aanzien van de verdeling bedacht. Zij verzocht de rechtbank het convenant te vernietigen. Joke wenste bij nader inzien een ver deling waarbij ieder de helft van de gemeenschap van goe deren kreeg toebe deeld. De grote vraag is of Joke op de in houd van het door haar ondertekende convenant terug kon komen. Het antwoord hierop is ja, mits aan een aantal voorwaar den is voldaan. Een van die voorwaar den is dat degene die afstand doet van de verdeling via een con venant, voor meer dan JOSETTE VAN DER LOO eenvierde van de waarde van de ge meenschap bena deeld moet zijn. Ook geldt als voorwaarde dat vast moet staan dat hij of zij niet volledig op de hoogte was van de waarde van de gemeenschap. Daarnaast moet degene die voor meer dan driekwart bedeeld wordt de minder bedeelde volledig in lichten wat de waarde is waar van zij of hij afstand doet. In het geval van Joke en Paul was er veel te verdelen. De rechter oordeelde dat het ook voor Paul duidelijk moet zijn geweest dat het bewuste ge sprek ook voor Joke heel emo tioneel was. Zij wist weliswaar dat de gemeenschap van goe deren een aanzienlijke waarde vertegenwoordigde, maar was niet volledig op de hoogte van de totale waarde. Paul had haar daarover moeten inlichten. De rechter verklaarde daarom dat het convenant moest wor den vernietigd. De huwelijkse gemeenschap van goederen werd toch verdeeld onder hen beiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7