Chirac raakt in opspraak door oude fraudezaak Gore en Bush storten zich op hoge olieprijs Buitenland Afdankertje Spanning Joegoslavië loopt steeds verder op Kyi uit geweerd Geheime dienst 'betrapt' op achterhouden bewijs Opnieuw tegenslag voor vredesproces N-Ierland Certificaat moet handel in 'bloeddiamant' stoppen Gijzeling in Rusland eindigt zonder geweld AG 22 SEPTEMBER 2000 r straf voor computerkraker ijqton Een rechtbank in de Amerikaanse stad Miami een 16-jarige jongen veroordeeld tot zes maanden gevan- straf wegens het inbreken in de computersystemen van linisterie van defensie en het Amerikaanse ruimtevaartbu- JASA. De tiener wist vorig jaar door te dringen tot het Pen- ien kraakte enkele tientallen toegangscodes. Al eerder je hij enkele computers bij de NASA, waardoor een deel et systeem daar drie weken plat lag. Het is niet bekend hoe ;e hacker is achterhaald. jen licht voor haven Gaza ijMIsraël stemt definitief in met de aanleg van een ha- ide Gazastrook. Over de laatste 'technische details' is nu ivereenstemming bereikt met de Palestijnse Autoriteit. Het inder meer over milieukwesties en veiligheidscontroles, lebben onderhandelaars namens Israël en de Palestijnen ren bekendgemaakt. De haven wordt met Nederlandse igebouwd. Onder meer Ballast Nedam is bij de aanleg be en. ider straf Iraanse joden in» Het hof van beroep in de Iraanse stad Shiraz heeft de n van tien wegens spionage veroordeelde Iraanse joden >n verminderd. De tien waren in juli samen met twee isla- ■he Iraniërs wegens spionage voor Israël veroordeeld tot affen variërend van twee tot veertien jaar. Het beroepshof nu verlaagd met twee tot zes jaar. itste Concorde veilig geland Een Concorde van Air France is gisteren veilig geland op haven Charles de Gaulle bij Parijs. Het was mogelijk de e vlucht met een Concorde. Het supersonische vliegtuig |de afgelopen maanden geparkeerd op de Newyorkse haven J.F.Kennedy. Voor de thuisvlucht van de Concorde peciale toestemming verleend. De Franse Concordes kre- :n vliegverbod na de ramp bij Parijs op 25 juli. Toen stort- Concorde vlak na de start neer, met 113 doden als gevolg. irgië zucht onder voedseltekort Langdurige droogte in Georgië heeft tot enorme voedsel- ;ti geleid. Dit hebben de Verenigde Naties gisteren laten i, Er is dringend hulp nodig uit het buitenland, aldus de dvoedselorganisatie (FAO) in Rome. Ruim 700.000 Geor- ijden onder het voedseltekort. ak Erika blijft op zeebodem Het wrak van de Maltese olietanker Erika, die vorig jaar iber voor de kust van Bretagne verging, wordt niet gehor te Franse minister van transport, Gayssot, heeft besloten [twee delen van het schip blijven waar ze zijn. Andere op- igen, zoals lichten, in de zeebodem begraven en slopen, olgens de minister niet aan de orde omdat die grote risi- oor mens en milieu zouden betekenen. Eerder deze week specialisten al het advies de Erika maar te laten liggen. islag MI6 lijkt werk van IRA lu De politie van Londen heeft gistermiddag een onder bonden van een granaatwerper. Vermoedelijk is daarmee sdagavond een lichte raket afgevuurd die het hoofdkan- an de Britse inlichtingendienst MI6 trof. De Britse autori- vermoeden dat de aanslag het werk is van IRA-dissiden- tegen het Noord-Ierse staakt-het-vuren zijn. njaarden betogen tegen ETA ona» In verscheidene Spaanse steden zijn gisteravond nden mensen de straat op gegaan om te protesteren tegen reurgolf van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De ding voor de betogingen was de moord, gisterochtend, op meenteraadslid van de conservatieve Volkspartij. De 42- José Luis Ruiz Casado werd beschoten toen hij zijn wo- ïSant Adria del Besos bij Barcelona verliet. Niemand log de verantwoordelijkheid opgeëist voof de moord, le politie gaat ervan uit dat de ETA er achter zit. 'President wis i van illegale geldstroom President Chirac van Frankrijk is in opspraak gekomen door een artikel iilfi het invloedrijke dagblad Le Monde. Hij zou hebben ge weten van fraude met gemeenschaps geld in de jaren t achtig, toen hij premier was. Chirac is furieus over de aa ntijging. parus henk glimmerve e n correspondent Le Monde publiceei de gisteren de tekst van een ^deotesta- ment van een vorig j aar overle den hoge functionaris van de Chiracs gaullistischepartij RPR. Jean-Claude Méry e.rkent daar in dat hij zeven jaar l.ang illegaal verkregen gelden vaun bouwop drachten heeft doorgesluisd naar politieke partijin. Op de videoband laat Méry weten dat hij zijn activiteiten ontwikkelde 'in opiidracht van Jacques Chirac' en dat hij 'uit sluitend in opdracht van Jac ques Chirac' werkte. In het tes tament. wordt onder meer een bijeenkomst beschreven die op 5 oktober 1986 plaatsvond in het kontoor van Chiracs kabi netschef. Méry overhandigde toen een bedrag van vijf mil joen franc (ruim anderhalf mil joen gulden). Chirac was daar bij cianwezig, zo luidt de be schuldiging. Be president is woedend over het artikel. Voor de televisie noomde hij de publicatie 'schandelijk' en 'leugenachtig'. Hij zei het geen toeval te vinden dat Le Monde drie dagen voor het referendum over het inkor ten van de presidentiële ambts termijn - van zeven naar vijf jaar - komt met 'een gebeurte nis van veertien jaar geleden' en een verklaring die 'vier jaar geleden is afgelegd door een man die een jaar geleden is ge storven'. Chirac vermoedt 'een regie'. Méry is halverwege de jaren negentig al eens door èen on derzoeksrechter aan de tand gevoeld vanwege geruchten over dubieuze praktijken van politieke partijen met gemeen schapsgeld. Er is nooit bewijs tegen de man gevonden. Vol gens Le Monde heeft Méry in 1996 echter op videoband een mand mag ■>.r sterven in ns dorpje Gmeim m MImeu - BELGRADO DPA-Rtr-AFP-AP dorpje Le Lavandou aan ise Rivièra is het sinds verboden om te ster- Burgemeester Bernardi een gemeentelijk be en vastleggen dat alleen oners die al een stukje bezitten op de begraaf- i? lun laatste adem mogen n. rordening is absurd, er- lemardi. „Maar het is elachelijk dat Le Lavan- en nieuwe begraafplaats luwen", vindt hij. Een 'leeft de aanleg van een dodenakker verboden lat in strijd zou zijn met tor natuurbescherming. ;n de bestaande be- lats vol ligt, heeft Le iu nu geen ruimte meer len te begraven. Het a is extra nijpend om- iderde van de 5.500-kop- volking van Le Lavan ier is dan 65 jaar. van de sociaal-democratische oppositiepartij gis t eren tegen Met nog twee dagen te gaan - de Britse omroep EïBC. Daarom voor de verkiezingen loopt de spanning in Joegoslavië steeds hoger op. De aanhang van pre sident Milosevic slinkt blijkens opiniepeilingen met de dag. Maai- de oppositie vreest dat hij zondag direct na de sluiting van de stembureaus zijn overwin ning bekend zal maken, wat het resultaat ook mag zijn. Gisteren zei premier Bulato- vic dat Milosevic, ook als hij de verkiezingen verliest, zeker tot juni volgend jaar blijft zitten. Volgens de grondwet loopt pas dan zijn ambtstermijn af. De uitlating van Bulatovic, gedaan voor de Montenegrijnse televi sie, is de sterkste aanwijzing tot nog toe dat Milosevic hoe dan ook aan de macht zal vasthou den. Ook komen er steeds meer aanwijzingen dat Milosevic van plan is geweld te gaan gebrui ken. Dat zei voorzitter Korac hebben de oppositiepartijen de kiezers gevraagd de uitslag op straat bij hun stembureau af te wachten. „Als er miljoenen mensen zwijgend op straat staan, wordt Milosevic wellicht gedwongen zich nog eens ach ter het oor te krabben voor hij geweld gaat gebruiken." De BBC zegt te beschikken over bewijzen dat Servische cri minelen worden g.eworven eni getraind voor een offensief in Montenegro. De regering var de deelrepubliek vreest da t Milosevic daar een bloedig e.» burgeroorlog zal ontketenen a' Is hij zondag verliest. Ook le NAVO 'vreest het ergste', zo z ei secretaris-generaal Robertsc m gisteren voor een Duitse tele1 ri- siezender. Een rechtbank in Belgra do heeft de Amerikaanse preside >nt Clinton en dertien andere 1 lei ders van NAVO-landen giste ren bij verstek veroordeeld tot twin tig jaar cel wegens oorlogsmis daden gepleegd tijdens de Kos- ovo-oorlog. Het hof vaardigde direct arrestatiebevelen uit. Waarnemers beschouwen het washington john wanders itaire machthebbers in iar (Birma) hebben op- - eidster Aung San Suu teren opnieuw belet de adYangon (Rangoon) te Ze wilde een trein ne ar de stad Mandalay om «rtij genoten te spreken, oriteiten beletten haar egang tot beide trei- gisteren naar Mandelay ten. Beweerd werd dat k rtjes waren uitverkocht. ipositieleidster weigerde est het station te verla- J Qdaag zijn 'zij en haar I 'ten met harde hand U trd, zo meldde het Ja- nf, tersbureay Kyodo. ■j. gen van Suu Kyi om j6i auto of de trein de U ad te verlaten, worden -* in de kiem gesmoord. Wij won in 1990 de ver- sn maar ze heeft nooit regeren. CORRESPONDENT Na de Europeanen merken ook steeds meer Amerika nen dat de hoge olieprijzen doortikken in hun vaste lasten. De Democratische presidentskandidaat Al Gore sprak gisteren zelfs van een 'nationale crisis'. Met de verkiezingen voor de deur tracht Gore een voor hem potentieel riskante economische ontwikkeling in een voordeel om te buigen. Als vice-president heeft Gore in elk geval één groot voordeel: het gaat al acht jaar lang crescendo met de Amerikaanse economie. Die voorspoed is Gore's sterk ste wapen. Het geheugen van de meeste kiezers be strijkt echter een kortere periode dan acht jaar. Als ze plotseling de indruk krijgen dat hun portemonnee minder goed gevuld is, kan Gore hiervoor de rekening gepresenteerd krijgen. De vice-president vertegen woordigt immers de zittende macht. Het is niet aannemelijk dat de Amerikanen uit onvrede over de gestegen kosten van benzine en stookolie mas saal zullen overlopen naar Bush. Maar zelfs als een be perkte groep kiezers hiertoe mocht besluiten, kan dit al fataal zijn voor Gore's kansen op het presidentschap. De strijd tussen hem en Bush is ongewoon spannend. Elke gewonnen of verloren stem weegt dit jaar extra zwaar, lijkt het. De nek aan nek race doet denken aan de campagne van 1960. Toen won de Democraat John Kern ,i edy met een neuslengte verschil van zijn Republi kein s e opponent Richard Nixon. Volgens de laatste peil' i'ngen kan Gore nu rekenen op 45 procent van de ster nmen en ligt Bush nog maar vier procent achter. Me t de winter voor de deur zijn het de inwoners van de no ordelijke staten die de meeste hinder ondervinden va n de gestegen olieprijzen. Zij wonen in de koudste ge .bieden en hebben de hoogste energierekening. Het m aordoosten van de VS is overwegend Democratisch. G /ore moet daar op 7 november als winnaar uit de bus k linnen komen. In Wisconsin, Michigan en Minnesota, i ri het middenwesten, is zijn positie echter onzeker. En 1 net is alleszins denkbaar dat juist de stemmen in deze staten de doorslag zullen geven. 'Gore deed gisteren via de nationale mpdia een klem mend beroep op zijn makker Bill Clinton om de strate gische olievoorraden van de VS aan te spreken. Bush reageerde luttele uren later als door een wesp gesto ken: „Dit is slecht beleid. De strategische olievoorra den zijn bedoeld voor tijden van oorlog of grote econo mische crisis. Daarvan is geen sprake." Gore's werkelijke bedoelingen zijn uitermate doorzich tig, meent Bush. „Mijn tegenstander wil met deze maatregel kort voor de verkiezingen de olieprijzen om laag duwen." De prijs van ruwe olie zakte na Gore's oproep een paar dubbeltjes per vat, al was het gisteren nog onzeker of Clinton het advies van zijn vice-president zou opvol gen. Gore beloofde overigens dat hij - als hij wordt ge kozen - 400 miljoen dollar zal vrijmaken voor nood hulp aan de laagste inkomensgroepen in de zwaarst getroffen gebieden. Ook denkt hij aan een tijdelijke be lastingverlichting (ter grootte van 600 miljoen dollar) voor distributeurs van olie. Deze maatregel zou onder nemers moeten aansporen tot de aanleg van ruimere olievoorraden. Gore presenteert zichzelf andermaal als man van het volk. Als een koene ridder die de strijd aanbindt met de machtige oliemaatschappijen. Hij maakt dankbaar ge bruik van het feit dat Bush en diens rechterhand, Dick Cheney, alletwee voortkomen uit de Texaanse olie-in dustrie. Cheney, die vice-president hoopt te worden, kreeg deze zomer een stevige gouden handdruk van de oliemaatschappij waaraan hij tot voor kort leiding gaf. „Ik beloof u als uw president te zullen vechten tegen de grote oliemaatschappijen en hun oneerlijke politiek van winstmaximalisatie", zei Gore. „We leven in een tijd van ongekende voorspoed. Maar ik ben niet tevre den als stookolie een luxe-artikel wordt. Ik ben niet te vreden als u aan de benzinepomp het gevoel heeft dat u een grote uitgave doet. Als de olieprijzen de pan uit rijzen, moeten de grote oliemaatschappijen stoppen met het najagen van overdreven winsten. Want die gaan ten koste van hard werkende Amerikaanse gezin nen." CIA komt met nieuwe documenten Lockerbie SOESTERBERG MARJOLUN DE COCQ De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft opnieuw ge heime documenten overgedra gen aan het speciale Schotse gerechtshof in Kamp Zeist. Daar wordt sinds 3 mei het Lockerbie-proces wordt ge voerd. De Schotse hoofdaanlda- ger Boyd roemde gisteren de 'ongeëvenaarde medewerking' van de dienst. Maar volgens de advocaten van de twee Libiërs die worden verdacht van de aanslag op vlucht PanAm 103 boven het Schotse Lockerbie in december 1988, blijkt uit 36 nieuwe documenten dat de CIA 'essentieel bewijs' achterhoudt. „De CIA is betrapt", aldus ad vocaat Taylor. De drie Schotse rechters had den geen oren naar de harde beschuldiging. De advocaten moeten genoegen nemen met de dossiers die CIA-agenten de ze en vorige week op speciaal verzoek van Boyd naar Kamp Zeist hebben gebracht. Het gaat om weerslagen in telexvorm van gesprekken en onderhan delingen met de Libische over loper Abdul Majid Giaka, die komende dinsdag als kroonge tuige wordt gehoord. De CIA had de stukken geheim gehou den en 25 eerdere documenten zwaar gecensureerd omdat de informatie 'irrelevant' zou zijn of Amerikaanse veiligheidsbe langen kon schaden. Toen vorige maand bleek dat aanvankelijk onleesbaar ge maakte passages wel degelijk het Lockerbie-proces raaiden, moest de CIA met de billen bloot. Het ging de advocaten met name om informatie van Giaka over de Palestijnse terro rist Abu Talb en twee Palestijn se terreurorganisaties. Zij zijn volgens de verdedigers de wer kelijke daders van de Locker- bie-aanslag. De advocaten den ken dat de Amerikanen over nog meer materiaal beschikken dat de zaak tegen de twee Li biërs zou ondermijnen. „Het is duidelijk dat degenen die be paalden wat relevant was fatale inschattingsfouten hebben ge maakt", zei raadsman Taylor gisteren. Hij noemde het alar merend dat de CIA als 'derde partij' kan bepalen wat voor be wijs in de Lockerbie-zaak wordt opgevoerd. bombay Per handkar v v erd gisteren een stokoude auto afgevoerd in de Indiase stad Bombay. Oude, vervuilende automobielen raken er steeds meer uit de gratie. 4 foto ap sherwin crasto bekentenis afgelegd over zijn handel en wandel. Tegen de maker had hij verklaard dat 'mocht er iets met hem gebeu ren', de video moest worden vrijgegeven. Juridisch valt Chirac voorlo pig niet aan te pakken. De Con stitutionele Raad bepaalde vo rig jaar dat de zittende presi dent niet kan worden vervolgd. Over twee jaar stelt Chirac zich zelf herkiesbaar. Op de videoband zegt Méry dat niet alleen Chiracs RPR maar ook de socialistische en communistische partijen ille gaal geld hebben aangepakt. De toenmalige eerste secretaris van de socialisten is de huidige pre mier Jospin, merkt Le Monde in een commentaar fijntjes op. londen harm harkema correspondent De Ulster Unionistische Partij van de Noord-Ierse premier Trimble heeft een gevoelige ne derlaag geleden in deelverkie- zingen voor een zetel in het Britse Lagerhuis. De zetel voor het Noord-Ierse kiesdistrict South Antrim ging met een ver schil van nog geen honderd stemmen naar de Democrati sche Unionistische Partij van dominee Paisley. Die is fel te gen het vredesproces. South Antrim was decennia lang in handen van de UUP, die het vredesproces in meerder heid ondersteunt. De verkiezing van een kandidaat van de DUP wordt gezien als een belangrijke aanwijzing dat de steun voor het vredesproces onder de pro testantse gemeenschap ernstig afbrokkelt. Verwacht wordt dat partijgenoten van Trimble die tegen het vredesproces zijn, nu opnieuw zullen proberen hun leider van zijn voetstuk te sto ten. Ook in Trimbles partij groeit namelijk de onvrede over het vredesproces. Toen het vredes akkoord in 1998 werd gesloten, steunde 71 procent van de par tij Trimble daarin. Toen op een UUP-congres in mei van dit jaar opnieuw werd gestemd vergaarde Trimble nog maar 53 procent. Veel Unionisten hebben het gevoel dat zij in het vredespro ces veel te veel water bij de wijn hebben moeten doen. Met na me het feit dat hun partij nu sa men regeert met Sinn Fein zit hen dwars. Sinn Fein is de poli tieke tak van het verboden, door Unionisten intens gehate Ierse Republikeinse Leger (IRA). PRETORIA AP Vertegenwoordigers van landen die diamanten exporteren, ver werken en importeren zijn het gisteren eens geworden over de bestrijding van de handel in 'bloeddiamanten', edelstenen waarmee rebellen in Sierra Leo ne, Angola en Congo hun strijd financieren. Alle diamanten die op de wereldmarkt worden ver handeld, moeten straks verge zeld gaan van een certificaat dat de herkomst vermeldt. Het akkoord werd gesloten na een bijeenkomst in het Zuid- Afrikaanse Pretoria. Daar verga derden afgevaardigden uit twintig landen, waaronder de Verenigde Staten, Rusland, Ca nada en Groot-Brittannië. Deze landen beloofden een ontwerp resolutie op te stellen die voor december zal worden voorge legd aan de Verenigde Naties. De deelnemende landen hopen dat er volgend jaar een wereld wijd verbod op de handel in bloeddiamanten komt. Van de totaal 15,5 miljard gulden die jaarlijks in de diamanthandel wordt omgezet, gaat naar schatting tussen de 4 tot 15 procent naar rebellen. illustratie tom janssen showproces als poging van Milosevic om aanhang te wer ven. moskou frank hendrickx correspondent Het gijzelingsdrama in de Rus sische badplaats Lazarevskoje aan de Zwarte Zee is vanoch tend geweldloos afgelopen. De gijzelaars zijn volgens de eerste berichten ongedeerd. De vijf zwaar bewapende gijzelnemers, onder wie twee broers, gaven zich over. De mannen hadden de vrijlating geëist van alle ge vangen Tsjetsjeense 'broeders' in Rusland, dertig miljoen dol lar losgeld en een gesprek met president Poetin. De gijzelnemers verschansten zich sinds gisteren in een nog niet afgebouwd, klein hotel. De situatie veranderde volgens de geheime dienst FSB 'drastisch' door langdurige onderhande lingen. Vanochtend vroeg werd één gijzelaar vrijgelaten, enkele uren later kwam ook een vrouw vrij. Mogelijk was zij een mede plichtige. Uiteindelijk gaven de mannen zich over en kwamen ook de overige gijzelaars vrij. Voor zover bekend waren er aanvankelijk vijf mensen gegij zeld, maar officieel is dat nog niet bevestigd. De gijzelnemers vroegen van ochtend eerst nog om een heli kopter en wapens. De eis van 30 miljoen dollar en de vrijla ting van alle in Rusland gevan gen gezette Tsjetsjenen hadden ze toen waarschijnlijk al laten vallen. De politie hield gisteren en vandaag nieuwsgierigen op een afstand. Rechts het nog niet geheel afgebouwde hotel waar de gijzeling zich af speelde. foto reuters olec kotuarenko

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5