Tweede Kamer komt met extraatje voor bijna iedereen 'Kennelijk kun je onvoorwaardelijk trouw zijn' Binnenland Soldaten in actie voor betere CAO Buitenlandse hotels met legionella op internet Doorverwijzing naar speciale school stijgt IRT-infiltrant vlucht na uitlekken adres Dioxine in paling Usselmeer IpAO 22 SEPTEMBER 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Bestuurder' na fataal ongeluk vrij ^aM De Rotterdammer die zegt achter het stuur te hebben jeten van de auto waarmee twee weken geleden in Schiedam n 12-jarig meisje werd doodgereden, is op vrije voeten ge- I. De man volhardt in zijn verklaring. Getuigen zeggen ge- te hebben dat de 'echte' bestuurder direct na het ongeluk, jjrbij drie kinderen werden aangereden, op de vlucht sloeg en bijrijder op zijn stoel ging zitten. Volgens de verdachte is de er vandoor gegaan omdat hij illegaal is. lachtoffers Enschede in onzekerheid jfHEDEBij veel slachtoffers van de vuurwerkramp in Ensche- heerst onvrede over de herbouw van hun verwoeste wijk. Ze klagen zich over gebrek aan informatie van de gemeente. ior veel mensen is het nog onduidelijk wanneer zij kunnen te nteren. Ook de trage financiële afwikkeling via het Nationale impenfonds wordt gehekeld. Dat blijkt uit een enquête die de (afhankelijke Commissie-Oosting onder circa 3800 getroffen ivoners hield. Uit de reacties blijkt dat de slachtoffers veel arcering hebben voor de hulpverlening in de eerste dagen. chip in brand bij Terschelüng pENj Het Deense vissersschip Lantana is gisteravond in Jndgëraakt op de Noordzee, 15 kilometer ten noorden van (schelling. Vier uit Denemarken afkomstige bemanningsle- ikonden het schip tijdig verlaten met een reddingsvlot. Een jts schip, dat door de kustwacht was gealarmeerd, pikte de jsers op en heeft ze meegenomen naar Hamburg. De kust- icht stuurde reddingsboten, sleepboten en een helikopter het schip in nood..Omstreeks een uur 's nachts was het onder controle. edrijven schuldig aan dood duiker ifrdam De rechtbank in Amsterdam heeft de Nederlandse iidoliemaatschappij (NAM) en het duikbedrijf GB Diving ver- irdeeld tot een boete van 50.000 gulden elk. De rechtbank hi bewezen dat nalatigheid van beide partijen in 1998 leidde lde verdrinkingsdood van een 29-jarige duiker. Tegen beide drijven was een boete van 100.000 gulden geëist. Beroepsdui- Noordhof daalde in oktober 1998 vanaf een booreiland naar bodem van de Noordzee. Hierbij werd een aantal voorschrif- niet zorgvuldig nageleefd, hetgeen de duiker noodlottig Etd. egionella hardnekkig in zwembad jWUK« Zwembad De Wervel in Rijswijk is nog niet vrij van le- mella. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Zuid-Hollandse ge rente heeft laten uitvoeren, zo heeft een woordvoerder giste- nlaten weten. Vorige week werd een verhoogde concentratie ndelegionella-bacterie aangetroffen in een van de douche- imten. De besmette douches blijven voorlopig dicht. Het embad is nog wel toegankelijk. Zwemmers kunnen gebruik- aken van andere douches. [hadeclaim tegen Foster Parents Plan Kr Een nieuw opgerichte stichting gaat gerechtelijke proce ss voeren tegen de Nederlandse ontwikkelingsorganisatie ster Parents Plan (FPP). De belangenorganisatie, die gisteren opgericht, stelt dat slechts een fractie van het opgehaalde ld, een half miljard gulden, bij de doelgroep terechtkomt. De ■uwe stichting wil een schadeclaim indienen voor de gedu- erde gezinnen, kondigt advocaat J. Wilgers namens de Stich- g Proceskostenfonds Misbruikte Kinderen Foster Parents in aan. Op dit moment gaat hij uit van een claim van 99 mil- in gulden. Volgens een woordvoerder van FPP gaat het con ti niet over het verduisteren van geld, maar over de besteding oma verspreiden zich iecht' De twee Roma-gezinnen die dinsdag in Utrecht neer eken, zijn gisteren weer vertrokken. Dit gebeurde op aan- angvan de gemeente Utrecht. Waar de gezinnen naar toe zijn idvocaat E. Olof van de Roma niet duidelijk. De twee gezin- ndie maandagavond hun kamp in Zeist opsloegen, zijn daar igwel. Volgens Olof zijn de families bewust uit elkaar gegaan, vonden de kans te groot dat ze als groep teruggestuurd zou- n worden naar Driebergen. loeven met boeven vangen' hhaag Moordenaars komen in aanmerking voor strafver- ndering als zij meewerken andere, onopgeloste moordzaken (klaarheid te brengen. Getuigenverklaringen die ertoe bijdra- ndat andere verdachten achter de tralies verdwijnen, kunnen ders een substantiële strafvermindering opleveren. Minister irthals van justitie schrijft dat in antwoord op vragen van de leede Kamer. Hij wil het wetboek van strafvordering aanpas- lom het mogelijk te maken 'boeven met boeven te vangen'. och geen stadspoorten Rotterdam iterdam Er komen toch geen zogenoemde stadspoorten bij grote invalswegen van Rotterdam. De gemeenteraad zag gis- envan de stadspoorten af, omdat een meerderheid van de idsleden niets ziet in financiering door middel van reclame- ilen. De stadspoorten waren een idee van een voormalig idslid. Met de poorten, in feite grote kunstwerken, moest de igang tot Rotterdam aantrekkelijker worden. De gemeente- idnam de motie in 1997 unaniem aan. ampagne tegen zwerfafval op wegen ihaag» Weggebruikers van de A12, de A13 en de A16 kunnen Norncnde maand beter geen afval uit hun auto op straat uien. Ze lopen in die periode een verhoogd risico bekeurd te (den. De hardere aanpak van overtreders is onderdeel van ncampagne tegen zwerfafval, die gisteren is begonnen op datief van de ANWB, het Korps Landelijke Politiediensten fPD), Rijkswaterstaat en de Stichting Nederland Schoon. Het mimen van de 100.000 ton afval die de Nederlandse wegge- uikers jaarlijks produceren, kost 15 miljoen gulden. olitie koopt cellen voor arrestanten iOELBURGGevangenbewaarders gaan zich in Zeeland ontfer- m over arrestanten van de politie. Deze samenwerking tussen litie en justitie is uniek voor ons land. De politie in Zeeland mpt al geruime tijd met huisvestingsproblemen en boven in voldoen cellen in bureaus niet meer aan de moderne ei- n-Buiten de provincie moet nu al regelmatig een cel worden d ronden voor arrestanten. Toezicht en verzorging van arres- I* Ken slokken bovendien veel tijd en energie op die de politie at ter wil benutten voor de eigenlijke taakuitoefening. De politie Ol opt opvangruimte bij het huis van bewaring Torentijd te Mid- n§ Iburg. 1 l ijswijk blaast voormalig ministerie op w Sïïjk^ Het voormalig gebouw van het ministerie van Volksge- ïffi ndheid, Welzijn en Sport in Rijswijk wordt maandag opgebla- il| O-Het gebouw aan de Sir Winston Churchilllaan wordt 's fgens om elf uur met springstof geïmplodeerd. Daardoor it het kantoorgebouw naar binnen in. De gemeente besloot gebouw op deze manier te slopen omdat omwonenden op manier de minste last hebben van de sloop. Volgens het ge- fntebestuur is het een veilige manier van slopen, die ge- Is- stof- en verkeersoverlast beperkt. slra klimaatconferentie in Muiden If IfjAAGOp initiatief van minister Pronk wordt op 4 en 5 ok- ii' «r een extra, informele klimaatconferentie gehouden in Mui- Un het Muiderslot wil hij met collega's uit 35 landen de VN- üaatconferentie voorbereiden, die van 13 tot en met 24 no il nber wordt gehouden in Den Haag. Die conferentie is cruci- v'oor internationale afspraken over klimaatbescherming. Tij- m de laatste officiële voorbereidende conferentie, onlangs in 'franse Lyon, is volgens Pronk nog helemaal niets bereikt. den haag gpd De Tweede Kamer heeft de 'droombegroting' van het ka binet voor volgend jaar met nog eens honderden miljoe nen guldens opgekrikt. Dit extra geld komt bovenop de 14 miljard gulden die door het kabinet al was toegezegd voor onder andere de zorg en het onderwijs. tra's in de vorm van minder wegenbelasting. Omdat het ka binet dit wat veel vond boven op de al eerder beloofde lasten verlichting van 7 miljard gul den, worden de extraatjes ove rigens deels weer te niet gedaan doordat de inkomstenbelasting in de eerste schijf met 0,1 pro cent wordt verhoogd. In totaal trekt de regering nog eens 300 miljoen gulden extra uit voor de problemen in de ge- De Tweede Kamer liet tijdens de algemene politieke beschou wingen duidelijk blijken dat er meer aandacht nodig is voor de tekorten in de samenleving. Om de koopkracht van gezinnen te versterken, krijgen ouders met kinderen tot 16 jaar vanaf vol gend jaar een extra belastingte- ruggave van 340 gulden. Auto mobilisten ontvangen wat ex- zondheidszorg en het onder wijs. Het geld is onder andere bedoeld voor verhoging van de schoolbudgetten in het voort gezet onderwijs, bestrijding van schooluitval, opvang voor dak lozen, betere jeugdhulpverle ning en extra stageplaatsen voor verpleegsters. Om de te korten aan artsen zo snel mo gelijk op te lossen, bepleitten de regeringsfracties de afschaffing van de beperkte aanname van studenten bij de opleidingen en uitbreiding van het aantal op leidingsplaatsen. De verlaging van de wegen belasting kwam de regerings fracties op hevige kritiek te staan van de diverse oppositie fracties. Die hadden liever ge zien dat de 310 miljoen die hiervoor wordt vrijgemaakt ook naar de problemen in het on derwijs en de zorg waren ge gaan. Behalve over de vraag of het niet allemaal wat extra kon, ging het debat in de Tweede Kamer ook voor een groot deel over de koppeling tussen lonen en uitkeringen. WD'er Dijkstal stelde die gisteren ter discussie. De uitkeringen zouden onbe taalbaar worden als zij net zo hard zouden stijgen als de lo nen in het bedrijfsleven. Kok liet echter weten dat er geen sprake van kan zijn dat er aan de koppeling wordt gemorreld. ruswuk anp De Inspectie voor de Ge zondheidszorg gaat vanaf volgende maand de namen vrijgeven van buitenlandse hotels waar toeristen een grote kans lopen besmet te raken met legionella. Voor de inspectie is de maat vol nu de afgelopen vijf jaar ten minste 12.000 Europese toe risten de infectieziekte heb ben opgelopen. Naar schat ting 1200 van hen zijn aan de besmetting overleden. Nederland is het eerste land dat besluit de cijfers openbaar te maken en de Nederlandse toerist te waar schuwen voor de besmette hotels en appartementen in met name Zuid-Europese landen. De informatie is af komstig van de Europese werkgroep voor legionella- infecties in Londen, de EW- GLI. Het instituut heeft de aangesloten landen tot nu toe verboden de informatie prijs te geven. Doen zij dat wel, dan wordt de gegevens uitwisseling gestaakt. De inspectie is echter niet van plan nog langer de be langen van de toeristenindu strie te beschermen. Vanaf volgende maand komen de namen van hotels op inter net te staan die al vaker last hebben gehad van legionel- labesmetting en er niet in zijn geslaagd de problemen onder de knie te krijgen. Ongeveer honderd hotels en appartementen in Zuid- Europa staan bij de gezond heidsdiensten bekend om le- gionellabesmetting. De In spectie voor de Gezond heidszorg informeert de be langenorganisatie van reisor ganisaties ANVR al jaren hierover. Reisorganisaties die in de betreffende hotels accommodatie willen aan bieden krijgen een waar schuwing. amsterdam anp Het aantal kinderen dat door basisscholen wordt verwezen naar het speciaal ondeiwijs is de afgelopen drie jaar iets ge stegen. Dat blijkt uit onderzoek van het dagblad Trouw. De uitkomst is opmerkelijk omdat staatssecretaris Adel- mund van Onderwijs in april nog aan de Tweede Kamer meldde dat het aantal leerlin gen op speciale scholen in vier jaar met 10 procent is gedaald. De PvdA-bewindsvrouw trok daaruit de conclusie dat het be leid om leerlingen met een 'speciale onderwijsbehoefte' zoveel mogelijk mee te laten draaien op reguliere basisscho len is geslaagd. Een verklaring kan zijn dat kinderen uit het speciaal onder wijs 'weglekken' naar scholen voor zeer moeilijk lerende kin deren. Op deze instellingen stijgt het aantal scholieren wel. Het groeiend aantal kinderen op de ZMOK-scholen is volgens Adelmund niet alleen met het 'weglekeffect' te verklaren. Op die scholen zitten ook zwaar gehandicapte kinderen die dankzij computerpictogram men toch iets aan kennis bijge bracht kunnen worden. „Ook noemen we kinderen nu eerder 'leerbaar' dan vroeger. Dat is de emancipatie van gehandicap ten", aldus de staatssecretaris. Uit het onderzoek van de krant blijkt dat een gemiddelde school 0,98 procent van de leer lingen doorverwijst. Scholen met levensbeschouwelijke in slag blijken hun leerlingen die speciale aandacht nodig heb ben liever in eigen kring op te vangen: Zowel islamitische, hindoestaanse, gereformeerde als joodse scholen verwijzen weinig. Opmerkelijke uitzonde ring zijn de antroposofische vrije scholen. Deze pretenderen leerlingen in hun eigen tempo te laten werken, maar blijken in de praktijk relatief vaak hun leerlingen door te sturen naar speciaal onderwijs. Trouw constateert verder dat scholen die veel doorverwijzen, vaak hoger scoren op de cito- toets. den haag Voorafgaand aan het overleg gisteravond tussen Staatssecretaris Van Hoof van Defensie en vier militaire bonden, verzamelen een klei ne duizend militairen zich op het Malieveld. Omdat militairen bij de wet niet mogen demonstreren, heette de bijeenkomst een manifestatie. Zij overhandigden een petitie aan de Tweede Kamer. De soldaat is het gesol zat. Hij wil een einde aan de steeds maar weer terugkerende reorganisa- ties en bezuinigingen. y y yy B 9 Ondanks zijn teleurstelling hoopt Van Hoof er uit te kunnen komen. Het eerste overleg liep in ieder geval niet uit op een bloedbad, hoewel een JL/GVCI1SI<1I12 VOOÏ" JVUiir-Tl 131301* van de bonden even dreigde van de onderhandelingstafel weg te lopen. foto anp ed oudenaarde duisburg anp haarlem ANP De Haarlemse IRT-infiltrant met de bij naam de Coureur is op de vlucht. Hij vreest represailles van criminelen nadat maandag zijn woonadres uidekte. De man infiltreer de in opdracht van het opgeheven IRT Noord-Holland/Utrecht en de Criminele Inlichtingendiensten van Kennemerland en Rotterdam in grote drugsbendes. Het adres lekte uit tijdens het proces te gen een Rotterdamse bendeleider. Diens advocaat, strafpleiter J. Boone, noemde het adres van de Haarlemmer tijdens de open bare rechtszitting bij het hof in Den Haag. Dat wil de Haarlemmer als getuige horen in de rechtszaak. Eerder al lekte de naam van de Coureur uit door het boek De jacht op de Erven Bruinsma van auteur B. van Hout. In het boek noemt de Amsterdamse officier van justitie F. Teeven de naam van de infiltrant. De Coureur was onder meer betrokken bij de invoer van grote hoeveelheden drugs onder regie van politie en justitie. De infiltrant, die in een procedure bijna twee miljoen gulden schadevergoeding eist van de staat, heeft na het bekend worden van zijn adres zijn woning in Aerdenhout verlaten. ,,Ik ben op de vlucht omdat de criminelen onder wie ik heb gewerkt mij nu zeker weten te vinden. Nadat mijn naam in het boek van Van Hout werd genoemd, werd ik al benaderd door iemand die wilde dat ik een verklaring, afleg over de Hakke laar. Ze willen zo de zaak tegen hem her opend krijgen", zegt de Coureur. De rechtbank in Duisburg heeft een 31-jarige dakdekker uit Bot trop wegens drie moorden in Duitsland en één in Nederland veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Tevens moet de man, bijgenaamd de 'Ruhr-rip- per', zich onder psychiatrische behandeling laten stellen. De man vermoorde in 1994 de 28-jarige Zuid-Afrikaanse Kathy Thompson. Hij pikte de in Zandvoort wonende Thomp son op toen zij in Duisburg stond te liften. De Duitser had seks met haar en schoot haar daarna door het hoofd. Haar toegetakelde lichaam werd zon der hoofd en handen gevonden in de bossen lang de Al 2 ter hoogte van Ede. De dader gooi de hoofd en handen van het slachtoffer vanaf een brug in Duisburg in de Rijn. In 1996 en 1998 vermoordde de man twee Duitse prostituees (van 26 en 30 jaar). De vrouwen waren op eenzelfde wijze ver moord en toegetakeld. Hun hoofd en handen zijn nooit te ruggevonden. Daarnaast heeft de man in 1998 pog zijn tante om het leven gebracht. Dat de Ruhr-ripper uiteindelijk tegen de lamp liep, kwam omdat hij deze laatste moord opbiechtte aan een andere tante, die hem vervolgens aangaf bij de politie. Vrouw van moordenaar Gerrit Jan Heijn schrijft therapeutisch boek bram hulzebos Toen Els Hupkes in 1987 naar een uit zending keek over de ontvoerde (en naar later bleek vermoorde) Gerrit Jan Heijn, zei ze tegen haar man: „Ik ben tegen de doodstraf, maar voor de gene die dit heeft gedaan zou ik wel een keer een uitzondering willen ma ken." Niet veel later werd ze in het holst van de nacht door een politie team van haar bed gelicht. Haar man bleek de ontvoerder en moordenaar van Heijn. Hupkes is nog steeds met hem getrouwd. Eind volgende week verschijnt 'De kleine Britt', een sterk autobiografische roman over een niet alledaags huwelijk. Je hebt wel eens dat ze aan een schrij ver wagen of het schrijven therapeu tisch heeft gewerkt en dat ontkennen ze dan. Nou, ik heb tegen mijn uitgever gezegd dat hij op de achterflap van het boek mag zetten dat het schrijven aan dit boek wel degelijk therapeutisch heeft gewerkt. Ik kon niet stoppen, ik schreef door tot de tranen uit mijn ogen liepen. Ik liep 's nachts tollend de trap op en dan kon ik nauwelijks sla pen van opwinding, omdat ik verder wilde schrijven. Ik was totaal geobse deerd." In 'De kleine Britt' beschrijft Hupkes een inktzwarte periode uit het leven van Zusje en haai- kinderen Lotje, Louise en Finn. Zij blijven in verbijste ring achter als ze midden in de nacht door de politie van hun bed worden gelicht en langzaam duidelijk wordt dat hun man en vader Dickie, de ontvoer der en moordenaar is van de succes volle zakenman Coens. Vanaf dat mo ment is hun leven verdeeld in twee pe rioden: Voor 'de overval' en erna. Daar mee is hun identiteit teruggebracht tot 'de zoon van', 'de dochters van', 'de vrouw van' Dickie K, ofwel haar eigen man, die in 1987 Ahold topman Gerrit Jan Heijn ontvoerde en vermoordde. Hij werd daarvoor veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf en TBS. Al voor de arrestatie had Zusje zo haar vermoedens. De lezer weet op een ge geven moment al wat er is gebeurd, terwijl Zusje en haar kinderen van niks weten en een beetje bezorgd kijken naar de geprikkelde man die ernstig ge frustreerd thuiszit nadat hij uit zijn ei genhandig opgezette bedrijf is gewerkt. Het duurde maanden voordat de poli tie er achter was dat de op het oog doodgewone huisvader achter een van de meest geruchtmakende moord- en afpersingszaken van na de oorlog zat. Zusje waagt zelfs een keer op de man af of Dickie iets met de ontvoering van doen heeft. Zijn ontkenning neemt ze maar al te graag voor waar. „Ik heb me daar erg schuldig over gevoeld. Ik denk wel eens: stel dat ik geweten had wat Dickie, ik noem hem maar Dickie, had gedaan. Wat had ik dan gedaan? Als ik dat denk, breekt het koude zweet me uit." Het staat voor Hupkes niet bij voorbaat vast dat ze in dat geval naar de politie was gestapt. „Hoe ver strekt loyaliteit en wanneer ben je mede plichtig?" Feit is dat ze de man die Heijn ver moordde niet langer dood wenst. Ster ker: in het boek blijkt de loyaliteit van Zusje aanmerkelijk verder te gaan dan je in menig huwelijk zou mogen ver wachten. „Misschien is het een raar ro mantisch gevoel. Lotsverbondenheid, ik weet het niet. Maar probeer je maar eens voor te stellen dat je partner van de ene op de andere dag verdwijnt. Kennelijk kun je onvoorwaardelijk trouw zijn aan iemand. We hebben tien jaar lang nergens anders over gespro ken dan wat er gebeurd is en wat hij ge- daan heeft. Maar op een gegeven mo ment moet je je er bij neerleggen." Hupkes begrijpt dat niet iedereen haar tolerantie en trouw zou kunnen op brengen. Ze beschrijft hoe haar moeder van de ene dag op de andere een streep zet onder haar vriendschap met de man, die ze ook in de gevangenis nog een tijd was blijven bezoeken. „Ze zei: hij is niet veranderd. Ik wist dat. Zij had verwacht dat hij zich zou wentelen in schuld, maar die verwachting kwam niet uit." Haar man gaat inmiddels wel eens op proefverlof en in augustus volgend jaar komt hij op vrije voeten. Hupkes: „We hebben ontzettend veel pers over ons heen gekregen destijds en tot op van daag gaat dat gewoon door. Jaar in jaar uit. Elk jaar staan er mensen op de stoep voor een interview of een film. Die openheid werkt bevrijdend. Ik hoef me niet te verstoppen. Nu, met dit boek, heb ik het gevoel dat ik alles zelf in de hand heb." Paling uit het IJsselmeer en de grote rivieren kan teveel dioxine bevatten. Daarom adviseert het kabinet de con sumptie van deze vis te be perken. Niet vaker dan een keer per week paling uit het IJsselmeer, raadt Den Haag aan. Paling die is gevangen in de grote rivieren kan maar beter helemaal niet worden gegeten, zegt een woord voerder van het ministerie van Landbouw. Het kabinet baseert het advies onder meer op onderzoek van hel RIVM, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Te veel dioxine in het li chaam kan op termijn kan ker veroorzaken. Het gaat om een klein deel van de in Nederland geconsumeerde paling. Negentig procent is afkomstig van kwekerijen, waarvoor geen enkele waar schuwing geldt. De overige tien procent komt uit het Us selmeer (7 procent) en de grote rivieren (3 procent). De 'verboden' rivierpaling wordt vooral gevangen dooi sportvissers, die de vangst zelf opeten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3